Boeing en Lockheed mijmeren over de komende ruimtevaart Van „uitverkoop" van effecten volgens MLM geen sprake Gelijke beloning in de landen der E.E.G.? SERIEUZE PLANNEN VAN VLIEGTUIGFABRIEKEN Bemanning van twintig koppen Netto-winst Unilever hoger Explosie bij Stork Met een zuur naar senator gegooid Commissie bestudeert de mogelijkheden Géén stempel op exporteieren Oostenrijkse berg „in beweging" Zijn oom met een zeis gedood De Gaulle ontstemd ROODGLOEIENDE „AANHANGWAGEN" EN EEN PLASTIC BALLON In eerste halfjaar 1959 Geldomzet nagenoeg onveranderd In de jaren tot 1965 Sluiting van 205-240 Britse kolenmijnen Ned. Handel Mij acht vrijere loonpolitiek niet zonder gevaren Zes gewonden, één dode Laffe aanslag Westberlijnse artsen gearresteerd Beschuldigd van moord op 26 patiënten Vijftig zigeuners in Bern gearresteerd Mannelijke en vrouwelijke werknemers Missionarissen van Scheut en H. Familie Gemeenschappelijke gymnasiale opleiding? Uitvoer daalde in waarde Drie jaar geëist Krans én stok voor compagnies-sergeant- majoor Consumptie in juni Arbeiders van Ama- conda in staking VB De „Loden Verrader' weer in het land BUITENLANDSE KRONIEK -^c/i\L)^.R.L)AVj <£aj AUoüöi Uü i>«j/ Het ruimtevaartuig met roodgloeiende aanhangwagenwaar de technici van Lockheed plannen voor hebben ontworpen. (Van onze luchtvaartredacteur) Twee grote Amerikaanse vliegtuigfa brieken, Lockheed en Boeing, hebben dezer dagen serieuze plannen voor de ontwikkeling van ruimtevaartuigen uit de doeken gedaan. Liefhebbers van ruimtevaart-lect 'ur zullen aan geen van beide pro.iecten veel vertrouwds kun nen ontdekken. De plannen van Lock heed en Boeing wijken nog al af van de gebruikelijke toekomstdromen. Boeing wil zijn hele ruimteschip, de uit twintig leden bestaande bemanning incluis, vei lig opbergen in een plastic ballon en vervolgens in een baan om de aarde brengen. De technici van Lockheed mij meren over een ruimtevaartuig met „roodgloeiende aanhangwagen" en ze hebben inmiddels via hun persdienst de enthousiaste mededeling de wereld in gestuurd, dat zij een revolutionair voort stuwingssysteem hebben ontworpen. Bij dat systeem zal o.a. van kernener gie gebruik worden gemaakt. Het meest opvallende is, dat men de kernreactor niet in het ruimtevaartuig zelf wil aan brengen, maar aan een anderhalve ki lometer lange kabel achter het ruimte vaartuig aan wil slepen. Op die manier kan men de zware loden mantel laten vervallen, die anders nodig zou zijn om de inzittenden van het vaartuig tegen de radio-actieve straling te beschermen. Het kwartaalbericht van de Neder- landsche Handel-Maatschappij bevat deze keer een artikel over de effecten- uitvoer, die in de laatste jaren een niet te verwaarlozen betekenis heeft gekre gen voor de Nederlandse kapitaalmarkt en de betalingsbalans. De N.H.M. be strijdt daarin de opvatting als zou er sprake zijn van een „uitverkoop" van effecten naar het buitenland en gaat tevens nader in op de beschouwingen die in het jaarverslag van de Neder- landsche Bank aan de effectenuitvoer waren gewijd. De effectenuitvoer, zo wordt in het artikel betoogd, staat in verband met het ontstaan van een ruimere interna tionale kapitaalmarkt, waaraan zowel bij grote buitenlandse beleggers als bij onze internationale concerns behoefte bestaat. Ondat internationale handel in het algemeen de welvaart bevordert, is een dergelijke integratie van interna tionale markten toe te juichen. Het blijft echter een moeilijk te beantwoorden vraag of er op de voordeligste wijze gebruik van wordt gemaakt. Gezien de stijging van de aandelenkoersen in de afgelopen jaren en het feit dat de her belegging van de naar het buitenland verkochte effecten uiteindelijk groten deels in obligaties heeft plaatsgevonden, moeten er onder de verkopers velen zijn die de transacties achteraf betreu ren. De N.H.M. gaat vervolgens na welke invloed de effectenuitvoer heeft op het nationaal inkomen en vermogen. De particuliere sector van onze economie heeft in 1958 niet minder dan f750 mil joen aan kapitaalmiddelen voorname lijk als gevolg van de effectenuitvoer uit het buitenland verkregen. Dit heeft een gunstige invloed gehad op de bin nenlandse kapitaalmarkt en de over heidsfinanciering. Er staat echter tegen over een offer aan dividenden, die voortaan naar het buitenland zullen worden overgemaakt en dus het natio naal inkomen verminderen. De ontspan ning op de kapitaalmarkt en een ver sterking van de deviezenvoorraad wer den in 1958 bereikt, omdat wij in dat jaar in feite door het plaatsen van aan delen verplichtingen jegens het buiten land hebben aangegaan. Er is geen reden tot klagen, wanneer Het Unileverconcern behaalde, volgens voorlopige geconsolideerde cijfers in het eerste halfjaar '59 'n netto winst van f 317 min tegen f 216 min in dezelfde periode van 1958, een stijging van 46% procent en een stijging van 10,4 procent ten op zichte van de nettowinst in het tweede halfjaar 1958, die f 287 min bedroeg. Deze aanzienlijk hogere nettowinst in het eerste halfjaar 1959 is behaald on danks het feit dat de geldomzet in deze periode slechts steeg tot f9.156 min te gen f9.148 min in dezelfde periode van 1958, een stijging van slechts 0,09 pro cent, terwijl in vergelijking met de om zet van het tweede halfjaar 1958, die f 9.240 min bedroeg, zelfs een daling van bijna 1 procent valt waar te nemen. De winst vóór belasting bedroeg in het eerste halfjaar 1959 f572 min tegen f460 min in dezelfde periode van 1958, een stijging van 24,4 procent en een stij ging van 8,95 procent ten opzichte van de winst vóór belasting in het tweede halfjaar 1958, die f 525 min bedroeg. De winst na belasting bedroeg in het eerste halfjaar 1959 f292 min gulden te gen f 223 min in dezelfde periode van 1958, een stijging van 30,9 procent en een stijging van 7,35 procent ten opzichte van de winst na belasting in het tweede halfjaar van 1958, die f272 min bedroeg. de op deze wijze in het buitenland op genomen gelden productief worden aan gewend. Dat blijkt in de afgelopen jaren wel te zijn gebeurd. Met de middelen die hoofdzakelijk door de effectenuit voer werden opgebracht, hebben wij onze buitenlandse investeringen kunnen financieren. De N.H.M. zet echter een vraagteken bij het verschijnsel dat. voor zover Nederland zelf in buiten landse effecten belegt, dit voornamelijk obligaties blijken te zijn en tevens dat de door aflossing op onze buitenlandse staatsschuld verminderde obligatie schulden aan het buitenland door aan- delenverplichtingen worden vervangen. „Het is bepaald niet gewenst de effec tenuitvoer, waardoor het buitenland ons kapitaalmiddelen verschaft, "tegen te gaan", zo wordt aan het slot van het artikel verklaard, „maar de gang van zaken in de afgelopen jaren toont wel dat wij van die middelen een zo goed mogelijk gebruik moeten maken. Dat zal in de eerste plaats dienen te worden gezocht in de uitbreiding van onze in vesteringen, in het binnenland vooral, maar ook in het buitenland, waardoor in het algemeen een hogere bijdrage tot het nationaal inkomen zal worden ge leverd dan door de aflossing van of be legging in obligatieleningen en door de uitbreiding van de goud- en deviezen voorraad. Uiteraard valt aan beide laat ste vormen van aanwending niet geheel te ontkomen, omdat nu eenmaal ver plichtingen en de noodzaak ons er toe dwingen, maar er is voorlopig weinig reden om te bevorderen dat speciaal de opbrengst van de effectenverkopen daarvoor zal worden bestemd". De Britse nationale kolenraad heeft bekendgemaakt, dat in de jaren tot 1965 205 a 240 kolenmijnen zullen wor den gesloten; 35 a 70 mijnen hiervan om economische redenen. De sluiting van de mijnen zal afhangen van het peil van de vraag naar steenkolen. Een woordvoerder van de kolenraad legde er de nadruk op, dat 170 van de te sluiten mijnen toch zouden moeten wor den stilgelegd wegens uitputting van de kolenlagen, samenvoeging van mijnbe drijven en overbrenging van personeel naar nieuwe mijnen. Naar schatting zal het aantal arbeidskrachten van de Engelse kolenindustrie, dat thans 660.000 bedraagt, door de voorgenomen inkrimping van de produktie dalen tot 600.000. De vermindering van het personeel zal grotendeels worden bereikt door „natuurlijke afvloeiing" terwijl ver wacht wordt, dat voor de arbeiders, die ontslagen moeten worden, in de meeste gevallen ander werk in de in dustrie kan worden gevonden. De woord voerder van de kolenraad legde er ver der de nadruk op, dat de mijnen, die gesloten zullen worden, meest kleine mijnen zijn. Er zijn op het ogenblik in Engeland 763 steenkolenmijnen in ex ploitatie. De Nederlandsche Handel-Maatschap- pij (N.H.M.) acht de invoering van een systeem van vrijere loonvorming onder de huidige omstandigheden niet zonder gevaren, aldus wordt in het tweede kwartaalbericht opgemerkt. De ruimte wordt reeds grotendeels door de huur verhoging en afschaffing van melksub- sidies die met looncompensaties gepaard gaan, in beslag genomen. ..Het is te ho pen," zo verklaart de N.H.M., „dat er nog wat ruimte zit in de cijfers zelf die OP het ogenblik uitdrukking geven aan onze verwachtingen. Het zou niet de eerste keer zijn dat de omvang van een aan de gang zijnde expansie door de deskundigen werd onderschat." Lockheed heeft daarom een kernre actor ontworpen in de vorm van een cylinder. 1.20 meter lang en 75 centi meter in doorsnede. Deze cylinder krijgt een dubbele wand, waarbij tussen de wanden slechts een speling van een honderdste millimeter estaat. Door de geweldige hitte, die in de reactor wordt geproduceerd, hoopt zich tussen de bei de wanden electrische energie op, die 'n waarde van 1.000 kilowatt kan bereiken. De wanden van de reactor worden daar bij verhit tot 2100 graden Celsius, waar door de „aanhangwagen" uiteraard rood gloeiend wordt. De op die manier, zonder de tussen komst van mechanische middelen ge produceerde electrische energie wordt via de kabel overgebracht naar het ruimtevaartuig. Daar denkt men deze energie voor de zogenoemde „ionen voortstuwing" te gebruiken, waarbij voldoende stuwkracht wordt geprodu ceerd om een flink ruimtevaartuig met hoge snelheid door de luchtledige ruim te voort te stuwen. Lockheed wil het ruimtevaartuig en de kernreactor, die ondanks zijn gerin ge afmetingen en eenvoudige construc tie drie en een half ton zal wegen, mef' afzonderlijke raketten de ruimte in schieten. Ergens in de ruimte wil men dan de kernreactor aan het ruimtevaar tuig laten „aanhaken", waarna de ruimtereis kan beginnen. Mecanodoos in ballon Boeing zoekt het in een hee) andere richting. De technici van de fabriek con strueren een grote plastic ballon, stop pen er een capsule met de twintig be manningsleden in, voegen er nog een grote meccanodoos met onderdelen aan toe en brengen het hele gevaarte in een baan rond de aarde. Eenmaal in die baan beland klauteren de berrtannings- leden uit de capsule en construeren, binnen de ballon, met behulp van de meccanodoos het ruimtevaartuig. In de plastic ballon is de luchtdruk zodanig geregeld, dat de technici zon der ruimtekleding kunnen werken en daarmee denkt Boeing dan de oplos sing te hebben gevonden voor het pro bleem hoe in de vrjje ruimte een ruim teschip samen te stellen. Het lassen, Door een explosie in de proefafde- iing voor grote dieselmotoren bij de N.V. Kon. Machinefabriek Gebrs. Stork en Co. te Hengelo zijn gistermiddag omstreeks drie uur zeven arbeiders met meer of minder ernstige verwon dingen naar de plaatselijke ziekenhui zen vervoerd. Een van de gewonden de 24-jarige B. Nijkamp uit Enschede, is gisteravond in hét katholiek zieken huis overleden. De jongeman zou over veertien dagen in het huwelijk zijn ge treden. Voor het leven van de 19-jarige M. T.S.-volontair H. Borneman uit Harden- berg, die gistermorgen bij Stork voor het eerst zijn werkzaamheden begon, wordt ook gevreesd. De 19-jarige B. Grevink uit Groningen, eveneens volon tair, kon ondanks dat hij vrij ernstige verwondingen had opgelopen na verbon den te zijn in het ziekenhuis te Henge lo naar zijn ouderlijk huis in Gronin gen. worden vervoerd. De vier andere slachtoffers kwamen er met lichtere brandwonden nog vrij goed af. Of schoon over de juiste toedracht van het ongeluk nog niets bekend is, is het wel zeker dat een carter in een proef-die- selmotor is geëxplodeerd. Door een steekvlam zijn de kleren van de slacht offers in brand geraakt. Ofschoon er een paniek ontstond, waren er toch ook arbeiders die het hoofd koel hielden. Daardoor konden de brandende kleren vrij snel worden gedoofd. Een begin van brand op het dak van het naastge legen ketelhuis werd door de fabrieks- brandweer geblust. In de proefafdeling ontstond veel glasschade. Een lid van het Amerikaanse con gres, Frank Thompson, die een leiden de rol heeft gespeeld in het recente de bat over de arbeidswetgeving, heeft meegedeeld dat iemand hem dinsdag vanuit een vrachtauto met een zuur heeft gegooid, aldus meldt Reuter. Hij werd niet gewond, maa- de vloeistof heeft een gat in zijn jas gebrand en de lak van zijn auto beschadigd. Van justitiële zijde in Berlijn i» mee gedeeld, dat dr. Gottfried Mattes en dr. Slegwalt Benatzky zijn beschuldigd van moord op alle 26 patiënten van een kliniek voor geesteszieken te Ott- m ach au in Silezië. Dit gebeurde in april 1945, toen de Russische troe pen naderden en de Duitsers zich te rugtrokken. Twee voormalige politie mannen zijn van medeplichtigheid be schuldigd. De vier beschuldigden be vinden zich in arrest. Zij zullen waar schijnlijk in december voor een West- berljjns hof terechtstaan. In Bern is een gezelschap van onge veer vijftig zigeuners aangehouden, dat met woonwagens op doorreis van Frank rijk naar Italië was, aldus meldt Reuter. Het heeft in Zuid-Frankrijk deelgeno men aan een internationale bijeenkomst. De Zwitserse politie heeft in de woon wagens sieraden, geld, gereedschap en levende dieren gevonden, die zij er op de heenreis niet heeft aangetroffen. Z\j verdenkt de zigeuners ervan, dat zij de goederen onderweg hebben gestolen. De door auto's getrokken woonwagens zijn nauwkeurig doorzocht op verzoek van de Franse politie die klachten heeft gekregen van langs de route wo nende mensen. klinken, het aandraaien van schroeven en het monteren van onderdelen is daar door het ontbreken van de zwaar tekracht een geweldige moeilijkheid, maar in de veilige omhulling van de ballon denkt men het wel klaar te spe len. Als het ruimtevaartuig gereed is zal het volgens de planner, van Boeing 22.5 meter lang en 6 meter breed zijn. Dr. Walter Hiltner, die de leiding heeft van de ruimtevaartprojecten van Boeing, heeft verklaard dat de basis- capsule zodanig ontworpen is, dat de bouw ervan eenvoudiger en goedkoper zal zijn dan enig ander geprojecteerd ruimteschip.i'De capsule is voornamelijk bedoeld als ruimtestation, maar niette min is ook voorzien in een uitrusting voor een aantal reizen door het zonne stelsel. Het plan van Boeing voorziet verder in een verdeling van het ruimtevaar tuig In zeven verdiepingen, niet met be hulp van vaste vloeren, maar van ny lon netten. Die verschillende verdiepin gen moeten onder meer een controle station, opslagplaatsen, een hangar voor verkenningsraketten, een cabine voor de twintig bemanningsleden en een ont spanningsruimte herbergen. Aan ieder bemanningslid stelt Boeing bij voor baat een één-persoonscapsule in het vooruitzicht, waarmee hij het ruimte vaartuig zal kunnen verlaten en er kan terugkeren. Ook Boeing wil door middel van de zogenaamde „ionenvoortstuwing" toch ten naar andere planeten, zoals Mars en Venus mogelijk maken. Bij het na deren van een planeet kan het ruimte schip raketten vooruitsturen om de op pervlakte te verkennen, zo heeft dr. Hiltner geruststellend verzekerd. Voor het contact met de aarde zijn een opti sche zonnezender en paraboloïde ont vangers in het ontwerp opgenomen. Een model van Boeings ruimtevaart- droom. Boven de basiscapsule, die met, de twintig bemanningsleden en een grote meccanodoos, alles tezamen in een plastic ballon in een baan om de aarde moet vioróen gebracht, waarna het vaartuig in de ruimte moet worden afgebouwd. In het publikatieblad van de Europe se Gemeenschappen is het antwoord op genomen van de commissie van de Eu ropese Economische Gemeenschap op vragen van de heer Nederhorst, lid van het Europese parlement, over de toe passing van het beginsel van gelijke be loning voor mannelijke en vrouwelijke werknemers voor gelijke arbeid in de landen der EEG. In haar antwoord merkt de commissie o.m. op, dat on middellijk nadat haar diensten waren opgericht de commissie begonnen is met het vaststellen in alle details van de rechtsverhouding betreffende het begin sel van gelijke beloning voor mannelij ke en vrouwelijke werknemers. Reeds in 1958 hééft de commissie contact op genomen met de zes regeringen. Er werden echter niet alleen contacten met regeringskringen en de ILO gelegd, doch dit vraagstuk werd ook besproken met tal van deskundigen, in het bijzon der met vertegenwoordigers van de be roepsorganisaties. Het lijkt wel, dat een bestudering van de beschikbare statistieken, die in dit verband tegelijkertijd is aangevangen, de onmogelijkheid bevestigt, om op de ze wijze met voldoende nauwkeurigheid vast te stellen of gelijke beloning in een bepaald land tot stand is gekomen. Wellicht zal moeten worden overwogen een studie te maken van afzonderlijke gevallen, welke echter minder represen tatief zullen zijn. Thans reeds kan ech ter uit het statistische materiaal worden afgeleid, dat de algemene ontwikkeling van de loontarieven gaat in de richting van een aanpassing van de lonen voor vrouwen aan die voor mannen. De com missie zal er zorg voor dragen, op grond van de bestaande collectieve overeenkomsten, de laatste geldende tarieven en de richtlijnen die op dit ter rein van toepassing zijn. een overzicht van de toestand op te stellen, zodat aan de hand van vrij actuele gegevens kan worden bepaald in hoeverre het begin sel van gelijke beloning tegen het eind van de eerste etappe.van de gemeen schappelijke markt is verwezenlijkt. Het vaststellen van het gemiddelde ta rief voor de betaling van overuren in het jaar 1956 in Frankrijk zal geen al te grote moeilijkheden opleveren/Deze me ning werd bevestigd door de deskundi gen van de Franse ministeries, die er zich toe hebben verplicht dit werk tij dig te voltooien. Een onderzoek naar dr loonkosten in een twaalftal industrieën, waar door tévens gegevens over de lonen in de zes landen beschikbaar worden gesteld, zal door de commissie wor den Verricht. Dit onderzoek zal plaats vinden naar het voorbeeld van de en quêtes welke reeds jaren door de E.G. K.S. worden gehouden. Daarbij zal de door de E.G.K.S. uitgewerkte me thode voor de vergelijking van de re- ele lonen kunnen worden gevolgd voor het vaststellen van de loonsverhoging. Perzië De Iraanse regering heeft gisteren de executie van vier opstandi ge stamleden bekendgemaakt. De vier mannen die tegen de centrale regering hadden gerebelleerd, werden te Sjiraz, ln Zuid-Iran, ter dood gebracht. (UJP.I.) Naar wij vernemen bestaan er bij de Missionarissen van Scheut en de Mis sionarissen van de H. Familie plannen om te Vught in samenwerking hun leer lingen een gemeenschappelijke gymna siale opleiding te geven. Het gaat bier alleen om een gemeenschappelijke school, de internaten blijven geschei den. Daartoe zouden de Missionarissen van de H. Familie de huisvesting van leraren van Kaatsheuvel moeten over brengen naar Vught. Beide congregaties menen hiertoe te moeten overgaan omdat hun missies die zich gunstig ontwikkelen, steeds meer en steeds dringender vragen om missionarissen. Tevens hopen zij aldus een schoolgrootte te verkrijgen, die aan de te verwachten wijzigingen in de nor men van de onderwijswet beantwoordt. Zo zal het mogelijk worden aan het missiehuis te Kaatsheuvel zijn vroege re bestemming van school voor late roe pingen terug te geven. Tot nog toe is deze opleiding, een vrij college, geves tigd te Horst. Het is duidelijk dat deze ingrijpende plannen hun tijd vragen om tot verwerkelijking te komen. De onderscheiden regeringen hebben hun opmerkingen omtrent de samenstel ling van loonstatistieken aan de com missie medegedeeld. De commissie heeft van de zijde van geen enkele re gering gebrek aan medewerking kun nen vaststellen Het feit, dat in Duits land elk nieuw onderzoek alleen op grond van een wet kan plaatsvinden, is voor de commissie aanleiding ge weest om de in het verdrag aanbevolen procedure te overwegen. De commissie is van mening, binnen het kader van haar organisatie en be groting, vrij te zijn aile problemen te onderzoeken welke verband houden met de tenuitvoerlegging van het verdrag. De commissie acht nochtans, dat de nauwste samenwerking met de regerin gen en de sociale partners op zich zelf van grote waarde is en heslist onont beerlijk is voor het vervullen van haar verplichtingen en het verwezenlijken van de doelstellingen van het verdrag. Het Produktschap voor Pluimvee en Eieren heeft besloten zijn leden te ad viseren niet in te gaan op de sugges tie van de Duitse bond voor eierenim- porteurg om een weekstempei aan te brengen op de uit ons land naar Duits land te importeren eieren. Aldus werd na een langdurig beraad op de donder dag te Utrecht gehouden vergadering van het produktschap besloten. Men was van oordeel, dat de van Duitse zijde voorgestelde maatregel waarschijnlijk wel voor dc handelaars in Duitsland i voordelen biedt, maar niet voor de con- I sumenten, terwijl de Nederlandse han del er tengevolge van prijsdrukking de 1 dupe van zou kunnen worden. Voorts vreesde men een discriminatie door het stempelen van de eieren: in ons land geeft' het publiek de voorkeur aan ongestempelde eieren. Overigens meende men in het streven om het Ne derlandse ei als marktprodukt op de Düitse markt te brengen voldoende waarborg te hebben voor een goede kwa liteit. Naar werd medegedeeld, bedroeg de export van kippeneieren in de periode juli 1958 - juli 1959 in totaal 1.390.637.290 stuks tegen 1.147.214.043 over dezelfde periode van vorig jaar. De waarde van de uitvoer van kippeneieren daalde echter van 149.584.606 in 1958 tot 149.018.749 het jaar daarvoor. De totale uitvoer van pluimveeprodukten bedroeg in 1959 f 257.144.706 tegen f 244.766.554 in 1958. Aan het slot van de vergadering werd de voorzitter van het produktschap ir. J. G. Tukker, die zijn functie neerlegt, door verschillende sprekers gehuldigd wegens het belangrijke werk sinds 1926 door hem voor de pluimveeteelt in ons land verricht. Hetzelfde geschiedde in een na de vergadering gehouden af scheidsreceptie in Restaurant Esplana de. De mensen die onder de Hohenrücken, aan de oostelijke oever van de At- tersee in noordwestelijk Oostenrijk wo nen, zijn gewaarschuwd, dat zij mis schien hun huizen moeten verlaten om dat de berg letterlijk uit elkaar valt, aldus bericht Reuter. Volgens het Oostenrijkse ministerie van binnenland se zaken is de berg reeds enige weken ,,in beweging". In een wand is een spleet van twaalf kilometer lengte zicht- j baar. De autoriteiten vrezen, dat als de scheur, die naar men vermoedt door 1 de hevige regen van de laatste tijd is veroorzaakt, groter wordt, rotsblok ken en aarde naar beneden zullen stor ten. Alle rivieren in Oostenrijk zijn sinds gisteren weer op hun normale peil, na de overstromingen van de vo rige week. 1 De officier van justitie bij de Leeu warder rechtbank, mr. M. H. Ge- linck, heeft drie jaar gevangenisstraf met aftrek geëist wegens doodslag te gen een 21-jarige veehouder uit Luin- jeberd bij Heerenveen. Het drama dat zich 11 mei op een weiland bij Luinjeberd heeft afge speeld, begon eigenlijk al jaren geleden, toen het slachtoffer Tijmen Hof, de oom van verdachte, die met een snijzeis van het leven werd beroofd, de boerderij waarop hij woonde begon te verwaar lozen. Het slachtoffer raakte totaal aan de drank verslaafd. Tenslotte kwamen dit voorjaar de vader van verdachte. Jan Hof, en het slachtoffer overeen, dat de vader, dus Jan Hof, de boerde rij zou overnemen. Tijmen Hof stond hiermee voor de volledige débacle van /zijn leven. Hij schreef de mislukking wellicht voor een deel toe aan zijn I broer, hoewel die daar part noch deel aan had. Tijmen Hof uitte herhaaldelijk I bedreigingen aan het adres van Jan I Hof. Vooral de vrouw van Jan Hof, de moeder van verdachte, maakte zich hierover zeer nerveus en schiep in huis een bijna onhoudbare angsttoestand. De politie werd enkele malen gevraagd be middelend op te treden en ook de elf de mei kwam een waarschuwing bij de politie, dat Tijmen Hof nieuwe bedrei gingen ran hel adres van zijn broer had geuit. De verdachte bekende tijdens de behandeling van deze zitting snikkend dat hij op de ochtend van, de elfde mei een snijzeis had klaargelegd op het land. Hij zei dit te hebben gedaan om dat hij moeilijkheden vreesde en hang was, dat Tijmen zijn vader te lijf zou gaan. Hij wilde met behulp van de zeis zijn vader verdedigen. In de middag van de elfde mei verscheen Tijmen in beschonken toe stand op het land. Hij ujtte vele be dreigingen. De jongeman waarschuw de zijn oom enkele malen en greep tenslotte naar de zeis. waarmee hij zijn oom twee steken toebracht. Tij men overleed enkele ogenblikken la ter aan een slagaderlijke verbloe ding. De officier van Justitie, meende dat men sympathie kan hebben met de ver dachte, doch hij was van oordeel, dat hier geen sprake was van een nood weerexces. Verdachte verkeerde wel in grote geestrijke beroering, maar naar het oordeel van de officier was zijn daad niet een rechtstreeks gevolg van directe aanranding. De verdediger, mr. H. Schoonstra. was het totaal oneens met de officier. Hij meende op grond van enkele uit spraken en jurisprudenties, dat er wel sprake was van een noodweerexces en dat het niet noodzakelijk is, dat eerst de aanranding wordt gepleegd en dal p«s daarna de verdediging uit nood weer volgt. 1 (Van onze Haagse redactie) De compagnies-sergeant-majoor, de man die in de compagnie een belang rijke rol vervult, zal, behalve door zijn optreden, in de toekomst nu ook op twee andere manieren te onderschei den zijn van de overige leden van de compagnie. Bij ministeriële beschik king zijn hem twee onderscheidings tekenen toegekend. Om deze te mogen dragen moet de militair de functie vervullen van gompagnies-sergeant- majoor, eskadronsopperwachtmeester of batterij-opperwachtmeester en te vens de cursus voor eompagnies-ser- geant-majoor met goed gevplg hebben afgelopen. Hij zal dan de eerste op beide mouwen een krans ciragen ais onder scheidingsteken. béstaande uit twee takken óranje-loof, elk voorzien van vijf oranje-appeltjes. De takken zijn samengebonden door een lint in dezelf de metaalkleur als het rangonderschei dingsteken. De krans omvat namelijk het rangonderscheidingsteken. Ook zal de compagnies-sergeant-majoor een stok dragen van zwart rond hout en voorzien van een knop van zilver kleurig metaal. Blijkens het indexcijfer van de con sumptieve bestedingen van de Neder landse bevolking verstrekt door hel Cen tram Bureau voor de Statistiek, is de totale consumptie in juni j.l. naar waar de t.o.v. juni 1958 gestegen en wel van 138 in 1958 tot 144 en naar hoeveelheid van 119 tot 124. ln mei beliep het waarde cijfer 159 en het hoeveelheidscijfer 139 (basis 1953 100). Van de drie gesprekken met West- europese staatslieden die Eisen hower eind augustus en begin sep tember zal hebben, is het onderhoud met De Gaulle verreweg het belang rijkste. De Britse premier, Macmillan, zal het de Amerikaanse president niet moeilijk maken bii diens bezoek aan Londen. De Britse regering heeft en thousiast gereageerd op de aankondi ging van de gesprekken tussen Eisen hower en Khroesjtsjev, en men heeft i Londen deze onimoeti-.»•>" vc, 'ge steld als het resultaat van Macm'il.""3 missie naar Moskou in februari van dit laar. In Bonn zai Adenauer zijn „st wel met enkele problemen confronte ren, maar ook de West-Duitse Tegering is het in hoofdzaak wel met de lijn van de Amerikaanse politiek eens. In Parijs echter staat men zeer wantrouwend tegenover de komende Amerikaans-Rus sische topgesprekken. Eisenhowers uit drukkelijke verzekering dat er geen sprake zou zijn van „onderhandelin gen", maar dat slechts informele ge dachtenwisselingen zouden plaats heb ben, kon de ranse ontstemming niet wegnemen. Als Eisenhower op 2 september zijn besprekingen met De Gaulle begint, zou het er wel eens hee] heftig aan toe kunnen gaan. want de Franse presi dent heeft de laatste tijd nu niet be paald een gunstig klimaat geschapen voor een Amerikaans-Franse toenade ring. Tegendeel. De Gaulle en zijn pre mier. Debré, hebben dezer dagen in - -v niet mis te ver- f N stane bewoordin- ger uiting gege ven aan hun onte vredenheid over Eisenhowers plan nen. Parijs acht :icb door Wash- :ngtor gepas- tl MR 1 oen net Nederlandse t egat „Van Speyk" woensdag ae haven jan Den Helder bin nenliep, toonden de Jantjes trots het be kende schegbeeld de „Loden Verrader", die zij volgens traditie in Willem stad hadden buitgemaakt op de familie Maduro (zie ook Lands Kroniek elders in dit blad). seerd. Volgens De Gaulle toont Eisen hower niet voldoende respect voor Frankrpks positie in Europa en de Westerse wereld. Frankrijk beschouwt zich als de leidende mogendheid op het Europese continent en als een na tie die in de Atlantische gemeenschap slechts te vergelijken is met Amerika en Engeland. De Fransen beschul digen de Amerikanen er van. dat zii dp Britten een bevoorrechte positie toe kennen, en dat zij Frankrijk als een mogendheid van het tweede plan behan delen. Voor de achtergrond van de hui dige Amerikaans-Franse wrijvin gen moet men terug gaan lot 24 september 'an het vorig iaar. toen Dp Gaulle in persoonlijke en vertroiiwlij' brieven aan Eisenhower en Macnl' lan voorstelde, dat de Westerse were ut- t strategie voortaan door Amerika En geland en Frankrijk samen zou worden uitgestippeld, en dat de drie mogend heden ook samen de supervisie zondof uitoefenen over de vervaardiging en het gebruik van kernwapens in het Wes terse kamp. De Gaulle liet voorts we ten. dat hij slechts voorraden Ameri kaanse kernwapens op Franse bodem wilde hebben, als Parijs een beslis sende stem zou krijgen bil het eventu eel gebruik van dezq wapens. Maar de president van Amerika heeft De Gaulle indertijd laten weten, dat hij niets voelde voor een „directo raat" van de Westerse Grote Drie. en de Amerikaanse wet maakl het Eisen- hower^eenvoudig onmogelijk om dc Frarrec zeggt-nscn.ip te geven over Amerikaanse kernwapens terwijl deze wet ook het beschikbaar stellen van atoomgeheimen niet toestaat. Welis waar heeft het Amerikaanse Congres voor Engeland een uitzondering _,e- maakf mef betrekking tot het uitwisse len van atoomgeheimen maar Enge land is tenslotte in tegenstelling tot Frankrijk zelf een atoommogendheid. De Gaulle heeft de laatste maanden een aantal maatregelen genomen die Frankriiks onafhankelijkheid ten aan zien van de Westerse bondgenoten moesten accentueren Hij heeft niet mee willen doen aan de integratie van de Franse uchtmnch in het Vesteu- ropese luchtverdedigingsstelsel. en hij heeft verklaard dat de Franse Mid dellandse Zee-vloot zich in tijd van oor log niet aan hel NATO-commando zou onderwerpen. Intussen heeft De Gaul le's weigering om kernwapens te laten opslaan in Frankrijk tot gevolg ge had. dat de Geallieerde Onnerbevelhpb- ber ln Europa. Generaal Norstad, het beslui* heeft gei m -> de 225 Ameri kaanse Sunei Sahrc straalvliegtuigen, die tot nog toe in Frankrijk gpstntio- nafr waren naai hasps in L'- gc'and eri West-Duitsland over te brengen. De Gaulle zal straks met Eisen hower ongetwijfeld ook spreken over de Algerijnse kwestie. Het is de Fransen al jaren een grote er gernis, dat de Amerikanen de Franse politiek ten aanzien van Algerije niet steunen. Parijs heeft tevergeefs ge tracht Washington duidelijk te maken dat het Franse beleid ir het belang is van da hele Atlantischp gemeenschap- Toen vorig mar m de Algemene Ver gadering van de Verenigd Natie? een Frankrijk niet welgevallige resolutie werd ingediend, hehhen dp Verenigde Staten zich van stemming onthouden- Men kan er op rekenen, dal de Gaulle begin september Eisenhower zal ver zoeken om de Amerikaanse delegatie in het komende VN.-debat over Al gerije solidan te doen zijn mei Frank rijk. Maar hei ziet er niet naar uit. dat Eisenhower een 1fi gelijk verzoek zal inwilligen. In Amerika eaan er de laatste Hid iuisi stemmen op die aan dringen op onderhandelingen tussen president De Gaulle en ..premier" Fer- hat Abbas var> de in Cairo zetelende „Algerijnse regering in ballingschap"- Zo als de zaken nu staan, mag De Gaul le blU ziin als de Amerikaanse delega tie zich straks bil de stemming over een „Algerijnse resolutie" weer van stemmen zai onthouden. In een buitengewone vergadering van het Franse kahinet. die vorige week woensdag plaats had zou De Gaulle geschermd hehhen mei het denkbeeld van een Europese ..derde macht" waarin Frankrijk dr leidende rol zou moeten spelen De Gaullp zon willen beginnen mei het nauwer aan- nalen van de handen met Frankriiks buurlanden Maa. Adenauei het rege ringshoofd an Frankriiks voornaamste buurland, zal hfl niet kunnen winpe-t voor de vorming van °en af/onderlijk W t-europees contirentaal blok. Ook gaan er geruchten, dat Dp Gaul le een gesprek mei Khrnesitsjev wil arrangeren Nu Macmillan a| met de Russische premier gepraa* heeft, en nu Eisenhower ook een afspraak heeft voor een tweetal ontmoetingen, zou de Franse nr^sirippt. als vroKvanrH'«? |i4 van de Westerse Grote Drie. niet ach' ter willen hlifven. De mijnwerkers en smelters van de Anaconda Company, een van de groot ste koperproducenten ter wereld zijn woensdag in staking gegaan, nadat de onderhandelingen over een nieuw ar beidscontract waren mislukt. Er zijn circa 5600 arbeiders by het conflict be trokken. Een 15.000 arbeiders van Ken- necott Copper en Magma Copper heb ben al eerder het werk neergelegd. Bij Phelps Dodge is door de vakvereniging voor donderdag een staking uitgeroe-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4