iedereen DRAADLOOS CONTACT Gereserveerde houding t.o.v. Concilie is juist gebleken Officiële proeftocht van de „Rotterdam" 750 genodigden aan boord Internationale buitenlanders in Den Haag Nederlandse druiventeelt gaat verdwijnen eefst""""""""""""i de anderen Nijmeegs studentencabaret voor KRO-televisie 's Lands Kroniek- Wereldraad van Kerken: PREKEN IN ENGELS EN FRANS Honderden komen in de zondagsmis Italiaanse concurrentie de oorzaak Batista naar Portugal Zomers programma Max Tailleur in Australië Nog witter... stralend wit. Keukenmeisje wordt schoondochter DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1959 PAGINA 5 In Londen Ike en Macmillan samen voor radio en T.V. Boerderij afgebrand door MARGUERITE BOURCET Van Speyk weer in Nederland De „Loden Verrader" <pok Prachtig schouwspel VJ Motorrijder dodelijk verongelukt Kleurentelevisie België investeert 45 miljoen in radio-t.v. hart; dit huwelijk maakte inderdaad de hertog van Nemours tot een ander mens. Ridderlijk als hij in wezen was, beschouwde hij ieder gegeven woord als heilig. De verbintenis, die hij op de dag van znn huwelijk was aangegaan, te verbreken zou in zijn ogen een schanddaad geweest zjjn. Misschien mag dit reeds een niet alledaagse karaktertrek genoemd worden. Terwijl de familie gedwongen werd zich in Enge- land te vestigen, in het kasteel ,,Claremont" en de dood van Louis Philippe in 1850 de hertog van Nemours met de taak van raadsman en mentor belastte, zagen de zijnen tegen deze vijfendertig- jarige op als tegen een patriarch in wie voortijdig de „Rechtvaardige van de Oude Tijden" was herboren Hij was een „rechtvaardige" met een strak gelaat dat tot geen glimlach in staat scheen 'n sterk contrast met zijn optreden vóór zijn huwelijk Zijn lofwaardige hoedanigheden, zijn deugden en zelfs een onmiskenbare goedhartigheid werden als het ware opgeheven door zijn koel optreden. Zonder zwakhe den te dulden diende hij de strenge God der gerechtigheid. Men zag zijn rijzige gestalte immer in de stijve lange jas van de Jansenisten. Hij wilde geen bloemen op zijn kamers. Nooit gaf hij toe aan zijn gevoelens of genegenheden. En wanneer hij in twijfel stond tussen twee verplichtingen, dan koos hij, zonder er lan& over na te denken, de zwaarste teneinde de natuur in het eigenbelang alle invloed >p zijn beslissingen te ontnemen. Men kan zich voorstellen, dat de Spartaanse ipvoeding die deze vader zijn kinderen gaf, van alle fantasie en humor verstoken was. En toch bleef ijj voor hen de pater familias die ze bewonderden en voor v.'ie ze vlogen En hij, hij hield van hen met heel zijn hart. Meej lan naar het genoegen dat hij aan hen had kunner leleven, gingen zijn gedachten uit naar het welzijn Rij behoorde tot de geduchte soort vaders die var hun kinderen eervolle verwachtingen koesteren. Bi hun opvoeding ging hij te werk volgens een plai dat was aangepast aan de twee richtingen, die hur toekomstig lot mogelijkerwijs kon inslaan: de schit terende rol van prinsen in hun volle waardigheid als het verhoopte herstel van de monarchie zich zou voltrekken, of, als dat niet het geval mocht zijn, de tragische rol van prinsen in ballingschap, Advertentie (Van een verslaggever) A.b. s.s. Rotterdam. In de late namiddag is de nieuwe trots van de Holland-Ainerika Lijn, het 38.615 brt. metende vlaggescliip „Rot terdam" met aan boord niet minder dan 750 genodigden, onder wie konin gin Juliana, prins Bernhard, het bijna voltallige kabinet met prof. De Quay aan het hoofd zich zouden bevinden, tij- De kapel in het huis van de paters Redemptoristen in Den Haag is in de loop der jaren van karak ter veranderd. De kapel bevindt zich Jn het huis Laan Copes van Catten- hurgh 70 en was vroeger bestemd voor he nazorg van het parochiële retraïte- Werk, dat door de paters Redemptoris ten in Den Haag veelvuldig werd be oefend. In de praktijk bleek dit echter h'et zulk een belangstelling te hebben *Is men verwachtte. Maar de kapel ^'as er en er kwamen wel eens vreem delingen naar de kapel, vooral Ame- rikanen. Het was de huidige legeraal moezenier Vroom, die toen op het idee «wam, hier een centrum te maken voor katholieke buitenlanders. Zo werd er door de paters bij „father Teddy", de bekende Engelse seminarie-leraar drs. ■yWartkruis, aangeklopt om zondags daar de H. Mis op te dragen en in het Ebgels te preken. Nu hangt er een bordje buiten aan de gevel, waarop staat: Chapel'e des étrangers. Roman Catholic international chapel. Twee paters oefenen er de zielzorg uit: Pater B. van Schaiek voor de Engels sprekenden en pater dr. H. Janssen Voor de Frans sprekenden. Het is begonnen, vertelde ons pa- Ier Janssen, op 25 december 1952 toet een nachtmis voor 'de Ameri kanen, welke zeer druk was bezocht. Hij heeft een soort notulenboek opge slagen waar alle faits et gestes van deze internationale parochie staan opgetekend. Father Teddy» is daar toen mee doorgegaan, maar in april '53 vroegen enkele Franse katholie ken of er ook niet eens in het Frans kon worden gepreekt. Dat heeft toen eerst pater H. Vijghen gedaan en zjjn werk werd in 1956 overgenomen aoor pater dr. H. Janssen, die leraar Frans was aan de Nebo, het gymna sium der paters Redemptoristen te Nijmegen. Sindsdien kwam hij elk weekend van Nijmegen naar Den Haag voor zijn Franse parochianen. De eerste zondag waren het er ne gen, maar 21 december 1953 kwam er al een officiële aanvrage van de Franse Ambassade voor een tweede Mis voor de Fransen. De Engels sprekenden hadden al eer der geijverd voor het onderhoud van de internationale kapel. Zij hadden reeds in 1952 twee groepen opgericht, een voor heren, die de belangen van de ka pel zouden behartigen, en een voor da mes, die zorgden voor het altaariinnen en de misgewaden. Pater Janssen zegt ons: „Het is eigenlijk pater Vijghen geweest, die dit werk groot heeft gemaakt". Hij heeft dit gedaan tot 1956, daarna heeft dr. Janssen het overgenomen. Pater Vijghen had een talenknobbel. Wat voor landslieden er ook bij hem kwamen, hij redde zich altijd. Hij is nu zielzor ger onder de immigranten in Austra lië. Op z;jn werk voortbouwend is deze internationale kapel nu uitgegroeid tot een soort parochie met parochianen van meer dan veertig verschillende na tionaliteiten. Was het aantal Engels sprekende kerkgangers in 1951 niet meer dan veer tig of vijftig, nu zijn het er elke zon dag honderden, die naar de kapel ko men. De toeloop van buitenlanders is zo groot, dat men in de ha] een op schrift heeft moeten aanbrengen met het verzoek aan Nederlanders om. op zondag niet in de kapel te komen. Er z;jn nu iedere zondag vijf heilige Missen, vier 's morgens, (twee met een Engelse en twee met een Franse I preek) en een 's avonds, afwisse- i lend Frans en Engels. De kerkgan-1 gers zijn vooral mensen van het corps diplomatique en van de grote internationale maatschappijen. Op verzoek van de bisschop mgr. Jan sen, is de kapel de officiële vreem delingenkapel geworden, waarover de bisschop dus ook jurisdictie heeft. Zo is het langzamerhand een inter- nationale parochie geworden, waar men zich niet meer beperkt lot het vie ren van de H. Eucharistie alleen, maar waar men ook komt biechten in vele ta len, waar de kinderen worden gedoopt en huwelijken gesloten. Alleen begra ven doet men er niet. Ook de misdienaartjes komen uit bui tenlandse gezinnen. In de hal hangt netjes een rooster van beurten, vooral de Amerikaantjes zijn er dol op, de Mis te mogen dienen. President Eisenhower van de Ver enigde Staten en de Britse premier, Macmillan, zullen op 31 augustus des avonds gezamenlijk vanuit de ambts woning van de Britse premier voor ra dio en televisie spreken, aldus heeft Reuter in Gettysburg vernomen. 1 dens zijn officiële proeftocht de Nieu we Waterweg uitgevaren. Tussen half drie en half vier heeft dit gezelschap zich ingescheept. De gasten waren nog gekleed in wandel kostuum, maar iedereen was voorzien van een koffer, want vanavond zal het feest worden gevierd met de he ren in rok en de dames in ruisende gewaden: Weer stonden honderden Rotterdam mers langs de oever van de Nieuwe Waterweg om het schip uit te wuiven. Aan de Hoek bevonden zich ook nu vele automobilisten, die toen het schip door de pieren gleed, hardnekkig hun claxon bewerkten, een ongeorganiseerd, maar traditioneel ceremonieel. Omstreeks half zeven vanavond zal het schip van eigenaar verwisselen. De directeur van de werf zal dan zijn col lega van de rederij verzoeken het schip van hem over te nemen. Terwijl de stewards met de bladen champagne ge reed staan zal de vlag van de Rotter- damsche Droogdok Maatschappij wor den gestreken en het groen-wit van de H.A.L. naar de top worden gehesen. Dit is het ogenblik voor de eerste dronk. Vervolgens zullen de gasten zich te rugtrekken in hun hutten om zich te kleden voor het souper. In de eetzaal toeristenklasse, een rijke omgeving bekleed met palissander en olijfessen onder een velum van ceramiekfiguren, zullen de gasten plaats nemen aan de tafels voor het vele uren durende sou per, dat menigmaal zal worden onder broken voor speeches en heildronken. Wanneer de nacht nadert zal het ge zelschap zich naar de grote lounge be geven, waar een internationaal gezel schap artiesten met een floorshow het minder officiële gedeelte van deze proeftocht zal inleiden. Dan zal in de kleinere lokaliteiten op het schip, die naar de smaak van de Amerikanen zo „cosy" mogelijk zijn ingericht, nog me nige dronk op een behouden vaart van Nederlands vlaggeschip op de wereld zeeën worden uitgebracht. Morgenoch tend om tien uur zal de Rotterdam in zijn thuishaven terug zijn. (Van onze Haagse redacteur) De druiventeelt zal in de komende ja- ten waarschijnlijk door vele kwekers kestaakt worden. Aldus luidt de conclu de van een beschouwing, die gegeven teerdt door liet weekblad „Groenten en Rruit", officieel orgaan van het Cen traal Bureau voor de Tuinbouwveilin gen in Nederland. Er is een tijd ge feest, dat ons land per jaar meer dan 19-000 ton druiven exporteerde. De ex- P°rt was toen groter dan de gehele °°gst van thans, maar die tijd ligt ver «chter ons, namelijk voor 1940. Het 'truivenareaal is geleidelijk aan inge krompen; het vorig jaar bedroeg de Export slechts 2200 ton. De rentabili teit van de druiventeelt is achtergeble ven bij die van andere teelten, met ""me bij die van de tomaten. Deze verandering hing samen met enerzijds een sterk toenemende vraag "tear kastomaten op de buitenlandse markten en anderzijds een scherpe toe neming van de concurrentie van Zuid- europese natuurdruiven. Vooral de ont- jikkeling van de Italiaanse druiven teelt is van grote invloed geweest. De Nederlandse druif heeft zich "'echts op twee punten enigszins kun nen handhaven, namelijk in die geval- r|h, waarin het meer aankomt op een mooie tros dan op een zoete smaak en in de periode voor half augustus na half oktober, wanneer er niet (teel aanbod van natuurdruiven is. Dit komt er in feite op neer, dat er voor stookdruiven en koeldruiven meer mo gelijkheden zijn dan voor gewone kou- Qe druiven. Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen houdt er rekening mee, ?at er ook dit jaar weer zeer grote boeveelheden druiven uit het zuiden haar West-Europa verzonden zullen gorden. Nederland is verplicht de in- y°er van druiven uit de andere landen i ah de Euromarkt toe te staan: dit Jaar een invoer ter grootte van 3 pro- ,ent van de nationale produktie. Het kwantum is nu nog gering - 300 ton - maar de invoer van buitenlandse drui- Generaal Batista, de voormalige Cu- aanse president die door de beweging an Fidel Castro werd verdreven, is °ensdag uit Ciudad Trujiilo, de hoofd- tod van de Dominicaanse Republiek, Ler vliegtuig naar Lissabon vertrokken, -aar verluidt zal hjj op het eiland W ra gaan wonen. Enige tijd ge- eaen heeft hij tevergeefs een visum uRor de V.S. aangevraagd. Ook heeft J getracht toestemming te krijgen vo „zich in Frankrijk of Zwitserland te matigen. v De Cubaanse regering heeft in fe- naari de Dominicaanse Republiek om qO uitlevering van Batista verzocht, „maat deze zich aan oorlogsmisdaden zin- zou hebben gemaakt. De be dingen van hem op Cuba ter waarde m ongeveer 90 miljoen gulden zijn beslag genomen. ven zal in de komende jaren snel gro ter worden. Men houdt er rekening mee, dat de Nederlandse consument een zekere vraag zal gaan tonen naar geïmporteerde druiven, die vermoede lijk goedkoper zullen zijn dan de Ne derlandse. Misschien zullen sommige kwekers overschakelen van koude drui ven op koeldruiven, maar de Neder landse druiventeelt schijnt gedoemd te zijn grotendeels te verdwijnen. Het Cen traal Bureau acht dit een verlies, doch men moet een open oog houden voor de werkelijkheid. Het is dikwijls vruchtbaarder de energie te richten op het scheppen van iets nieuws dan op het behouden van iets ouds. Inmid dels wordt wel de hoop uitgesproken, dat de druiventeelt toch nog zoveel mo gelijk intact zal blijven, waarvoor dan ook de nodige reclame wordt gevoerd. Gisterenmiddag omstreeks half vier is de boerderij, bewoond door de heer R. Oldenziel en eigendom van me vrouw Kloosterhuis te Veendam totaal uitgebrand. Gereedschappen en machi nes alsmede de oogst van 15 ha koren gingen verloren. De oorzaak van de brand is onbekend. Het bedrijf was ver zekerd. Steven Rockefeller, de zoon van de gouverneur van New York, en zijn Noorse verloofde Anne Marie Rasmussen, met wie hij zaterdag in het huwelijk treedt, zijn beiden verheugd mevrouw Rockefeller, de echtgenote van de Amerikaanse miljonair, in Kristiansand, in Noorwegen, te kunnen begroeten. Anne Marie heeft als keukenmeisje bij de Rockefellers 'gediend. De jaarvergadering van het centrale comité van de Wereldraad van Kerken I is woensdag in Rhodos geopend. Het centrale comité telt 90 leden en be- paalt de politiek van de Wereldraad. Op de openingszitting werd een bood- j schap van koning Pau] en koningin Fre- derika van Griekenland voorgelezen. J Namens de Griekse regering werden de aanwezigen verwelkomd door de I Griekse minister van onderwijs en cui- 1 tuur, Voyatzis, die aandrong op ver- I wjjdering van alle hinderpalen, welke I de vereniging van de kerken in de weg staan, en waarschuwde tegen overdre- ven bekeringsijver. De Griekse theoloog Joannides noem- I de in zijn rede de breuk tussen de ker ken „het grootste schandaal van de moderne tijd". Er werd voorts een ver slag voorgelezen van het dagelijks be stuur, waarin het standpunt van de We reldraad tegenover de oecumenische boodschap van paus Joannes en tegen over de Russische orthodoxe kerk wordt uiteengezet. I In dit verslag wordt gezegd, dat de gereserveerde houding, die de Wereld raad tegenover de eerste oproep van de Paus heeft aangenomen, juist is geble ken. Het is n.l. vast komen te staan, dat de oecumenische raad, die paus Jo annes bedoelt, een raad zal zijn van Vervolgens de vader. Een wonderlijk man. De prins van Joinville, de hertog van Aumale, de hertog van Montpensier van deze zoons van koning Louis Philippe was er om verschillende redenen niet één, die een alledaagse figuur genoemd kon worden. Maar de minst alledaagse was toch nog de hertog van Nemours, de vader van de hertog van Alengon. Een zonderlinge persoonlijkheid die je eigenlijk tegelijkertijd aantrekt en afstoot. Uiterlijk de scherpe neus met het krijgshaftige baardje leek hij zo sterk op Henri IV, dat de humoristisch aangelegde hertog van Aumale zich nu en dan schertsenderwijs afvroeg, of „grootvader soms van zijn bronzen paard gesprongen was." Maar, in tegen stelling tot zijn evenbeeld, miste hij alle snoeverij en behaagzucht. In zijn jeugd was hij een avonturiei geweest. Afgaande op de (dikwijls ondeugende) herinneringen van de prins van Joinville moet broerlief, de hertog van Nemours, al heel weinig neiging vertoond hebben om zich neer te leggen bij de wensen van zijn vrome moeder, die in een echtverbintenis de enige mogelijkheid zag om hem in het spoor te houden. Tenslotte is hij gezwicht Men wist te bewerken, dat hij in het huwelijk traf met Victoria van Saksen-Coburg-Gotha, een gevoe lig, openhartig kind van 18 jaar, even lief ai: bevallig, dat men aan het Duitse hof de bijnaam Rosenknöpfchen had gegeven Zou zij in staat zijn de knappe, maar nogal on rustige prins, die zo sprekend op Henri 'IV leek, aan zich te binden? Geheimzinnig zijn de wegen van het menselijk die wellicht moeilijker te vervullen was dan de eerste. Deze immers zou een grote geestkracht ver eisen, wilden zij niet vervallen tot lusteloosheid en tot compromissen, wilden zij niet afdalen tot lage genoegens met geen ander doel dan de verveling te verdrijven. Vijftig jaar later nog wist de hertog van Alengon de dagorder van „Claremont" tot in de kleinste bijzonderheden te beschrijven. Hij oordeelde er niet over, maar zijn toehoorders sloeg de schrik in de bjsnen. Zelfs volwassenen zouden verzachting ge vraagd hebben en de knaapjes die aan deze dagorder onderworpen werden, waren resp. zeven en vijf jaar oud. De toekomst is aan hen die 's morgens vroeg opstaan: om zes uur werden de beide jongens al uit hun bed geklopt. Ongeacht het weer diende men hun eerst een ijskoude douche toe. Zonder hun een ontbijt te gunnen om op krachten en op temperatuur te komen, zette men hen aan de studie. Anderhalf uur werken :s winters bij de lamp met een lege maag. Eindelijk om acht uur liet men de jongens eten: soep, net als soldaten. Daarna moch ten zij de tuin in, niet om te spelen, maar voor een uit verschillende oderdelen bestaande training: een half uur hardlopen, hindernis springen enz. Maar dat was allemaal nog slechts hors d'oeuvre: nu begon het serieuze werk. De hertog van Nemours had, tachtig jaar voor de tijd, reeds het overladen lesrooster uitgevonden. Hij wilde de jonge Franse prinsen in alles zien uitblinken. Gelijktijdig en grondig hun vader haatte alle oppervlakkigheid leerden de kleuters Latijn, Grieks, wiskunde, de geschiedenis van Europa, vier levende talen en de literaturen van zo ongeveer alle landen. Ook de tekenkunst, een erfelijke gave in de familie, werd beoefend. Alleen de muziek schijnt stiefmoederlijk bedeeld geweest te zijn. Ongetwijfeld vormde deze kunst in de ogen van de opvoeder een gevaarlijke )ron van verwekelijking en een overbodige luxe. Is er wel èèn Engelse romanheld, die niet van ijn jongste jaren af werd geoefend in de verschil- ende, zelfs de meest gedurfde takken van sport? Jok deze ontbrak op „Claremont" niet. Alleen gaf de hertog van Nemours haar eveneens het karakter van strengheid en hardheid mee. (Wordt vervolgd). Het fregat Van Speyk, dat sedert 9 juli 1956 in de Nederlandse Antillen heeft vertoefd, is gisteren uit Willem stad in Den Helder teruggekeerd. Het schip stond onder commando van ka- pitein-luitenant-ter-zee A. J. de Graaf. Sedert het vertrek uit Nederland wer den 64.000 zeemuien afgelegd en be zocht het schip Suriname en de Bo venwindse Eilanden. Op 13 en 14 fe bruari van het vorig jaar had het prin ses Beatrix aan boord, die toen een be zoek aan West bracht. De oppergeschutkonstabel T. Rui ten had in Willemstad in zijn eentje de „Loden Verrader" van de familie Maduro, een schegbeeld, waarop de marinemannen nog altijd aanspraak menen te mogen maken, wederrechte lijk meegenomen en triomfantelijk aan boord van het schip gebracht. Het zal traditiegetrouw op de rijkswerf te Den Helder schoon gemaakt worden en met het eerstvolgende schip als herboren aan de eigenaars worden te ruggegeven. Waarna weer andere Jan tjes zoals de traditie wil zullen proberen, het beeld in handen te krii- gen. v De bevelhebber van de zeestrijd krachten, vice-admiraal L. Brouwer, had zich in Imuiden aan boord be geven om de commandant en opvaren den te begroeten. De 61-jarige motorrijder P. Mensink uit Haarlem is gisteren in een bocht van de Zeeweg naar Bergen aan Zee, vermoedelijk omdat hij onwel werd, ge vallen/Hij kwam met zijn hoofd tegen een betonpaal terecht. Op weg naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar is hij aan de gevolgen overleden. Zijn echtge note, die op de duo zat, werd licht ge wond. Advertentie de K-R.O.-televisie zal ook het tijdens de laatste lustrumfeesten geboren Nij meegse studentencabaret optreden, dat ai eens aan het radioprogramma „Boordje los" heeft meegewerkt. De teksten en de muziek van dit pro gramma, getiteld „Ha'k zo gedacht" zijn geschreven door pater J. Mittel- meyer, die tevens de artistieke leiding heeft. Als muzikaal adviseur fungeert Harry Bannink, terwijl Wim Bary de televisieregie in handen heeft. In de TV-uitzending, die de K.R.O. volgende week zaterdag (29 augustus) verzorgt, krijgen de kijkers een zomers amusementsprogramma van de Ita liaanse televisie op het scherm. Aan dit programma „Prettige vakantie", dat de K.R.O. rechtstreeks reiayeert, werkt een groot aantal in Italië populaire ar tiesten mee, onder wie Paolo Bacilieri, Jula de Palma. Mario Petri. Ernesto Bonino, Maria Paris, Mina Mazzini en Aurelio Fiero. Dit K.R.O.-programma bevat voorts de rubrieken „Anno" met fragmenten van filmjournaals uit 1916 en „Van onze sportredacteur" met actualiteiten door Jan Cottaar en de gebruikelijke afleve ring in de Hitchcock-serie, getiteld „Een blik in de spiegel". De KRO-tv verbond de kijkers gister avond met „Treslong" in Hillegom, waar vandaan gedurende ruim een half uur een circus-programma in zakfor maat werd uitgezonden. Het hoogtepunt daarvan speelde zich ook letterlijk hoog af, n.l. in de nok van het gebouw, waar „Les Clerans" voor een ieder duidelijk waarneembare adembenemende toe ren aan de trapeze uithaalden Er waren voor de rest o.m. intelligente chimpan- sé's, die sigaretjes rookten, en een ra re muzikale clown. Voor de rest was er weer „Test plaat". het „programma voor en door jonge mensen", onbeduidend ais gewoonlijk en het „Gastenboek", waar in Louis Frequin ditmaal een niet al te opwindend gesprek voerde met drs. Veldkamp, staatssecretaris van Econo mische zaken. Een telerecording van het optreden van Victor Silvester op 9 mei jl. in Utrecht sloot de avond af. Zullen wij maar zeggen, dat het alles tezamen een typisch zomers program ma vormde? H. Hn. Max Tailleur, die op het ogenblik een tournee maakt door Australië waar hij, o.a. voor de televisie in Sydney en Mel bourne, optreedt met een programma in het Nederlands en Engels, heeft gis teren in de Albert Hail te Canberra on der auspiciën van de plaatselijke afde ling van het Prinses Wilhelminafonds voor hulp aan Nederlandse emigranten eerf éénmansvoórstelling gegeven met eigen Nederlandse moppen en liedjes. De voorstelling van Tailleur, die in Australië de Danny Kaye of Holland" wordt genoemd, werd biigewoond door het personeel van de Nederlandse en Zuidafrikaanse ambassades in Austra lië. Hoewel Zwitserland tot nog toe geen televisie-apparaten heeft gefabriceerd, is er toch bij de Ciba N.V. te Bazel een nieuw systeem ontwikkeld, dat het mogelijk maakt om beelden in kleuren in groot formaat over te brengen. De „Gretag" in Zürich gaat deze „Eido- phor"-projektoren in serie bouwen. Het Zwitserse systeem onderscheidt zich hierdoor, dat de lichtbron onafhan kelijk is van een kathodebuis en dienten gevolge zo krachtig kan worden ge maakt als wenselijk is. Op deze wijze kunnen beelden tot een grootte van veertig vierkante meter worden gepro- jekteerd, wat met geen enkel ander systeem mogelijk ig. Het vragenspel Tele-dubbel, de co- produktie van de Vlaamse televisie en de K.R.O., wordt zondagavond voortge zet met als •„slachtoffer" de heer R. Eeckhout uit Dendermonde in België, wiens kennis van de schilderijen en de persoon van Pieter Paul Rubens op de proef zal worden gesteld. Mocht die kennis onvoldoende blijken, dan zal de heer Eeckhout hulp krijgen van een Ne derlandse sportman, de boogschutter W. Sommer. In dit zondagavondprogramma van tllllllllllllllllllllllllllllllllllfllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllt! De Belgische regering heeft een investeringsprogramma opgesteld voor de nationale televisie en radio-omroep, waarmede een bedrag van ongeveer 45 miljoen gulden zal zijn gemoeid. Het grootste deel van dit bedrag zal worden bestemd voor de bouw van een nieuw televisiecentrum, dat in de komende drie jaar in Brussel zal verrijzen. Voorts zal een deel van de fondsen- wor den aangewend voor het vernieuwen van het net van relaiszenders voor de Eurovisie, dat in 1953 tot stand kwam en thans niet meer aan de eisen vol doet. De aankondiging van dit programma valt samen mei geruchten, die de laat ste tijd de ronde deden, als zou de Belgische overheid gaan besnoeien op de fondsen voor de radio- en televisie programma's van het Nationale Insti tuut voor de Radio-omroep. Het minis terie van Culturele Zaken heeft echter thans medegedeeld, dat niet op deze Uitgaven zai worden bezuinigd. Voor 1959 is een bedrag uitgetrokken van bijna 21.5 miljoen gulden, anderhalf miljoen meer dan voor 1958. De Belgi sche regering draagt voorts jaarlijks een bedrag van 4.5 miljoen gulden bij voor aanschaffingen door het N.I.R. ten behoeve van de televisie. De omvang van de televisie-uitzendingen zal dan ook niet worden besnoeid. Ook in Bel gië is het aantal televisietoestellen on verwacht snel toegenomen. Voor de opstelling van de toekomstige begrotin gen voor de televisieprogramma's wordt er van uitgegaan, dat in vijf jaar tijd het huidige aantal van 330.000 zal zijn toegenomen tot ongeveer 650.000. Ten behoeve van de radio-omroep wordt in het investeringsprogramma een bedrag van bijna tien miljoen gul den uitgetrokken voor de bouw van nieuwe studio's en f.m.-zenders, die, naar gehoopt wordt, al in 1961 het gehele Belgische grondgebied zullen bestrijken. r.-k. bisschoppen, die het „leven van de r.-k. Kerk en de onderlinge band tus sen de rooms-katholieken moet verster ken" en dus niet een raad, welks bij eenkomsten kunnen worden bijgewoond door vertegenwoordigers van andere kerken, met de bedoeling, de kwestie van de eenheid der christenen te be spreken, aldus het verslag. Hierin wordt voorts opgemerkt, dat de betrekkingen tussen de Wereldraad en de r.-k. Kerk belangrijk zouden kun nen verbeteren door samenwerking op theologisch gebied, besprekingen tussen theologen en het handhaven van de volledige vrijheid op godsdienstig gebied door alle kerken in alle landen. De jaarvergadering wordt voor de eerste maal bijgewoond door twee Rus- sische waarnemers, een leek en een j priester van de orthodoxe kerk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5