Daablad voor Schiedam en omstreken Vijf procent loonsverhoging in de metaalsector Als regel mag slechts produktiviteitsstijging in 1959 tot loonsverhoging leiden DEVALUATIE en geld- sanering in Indonesië Nehroe zegt militaire hulp toe aan Boetan en Sikkim Eisenhower op de televisie Meisje bij binnenbrand in Amsterdam omgekomen Washington „zeer verontrust" door toestand in Laos Kloosterzusters bij baseball Koopt op tijd uw zekerheid REGERING GAAT AKKOORD MET: Eerste aanloop tot vrijere loonvorming Aandrang tot verwerping Voor „zware jongens" Wijziging in- en uitvoerhepalingen Zakenleven ligt stil Energiek optreden van Zaandammer zonder resultaat «■natif.47.9a-. i Paniek door geruchten over aanval op Loeang Prabang De trein gemist .Het weer Zelfde weertype NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK zuidelijke charme J zakelijke zuinigheid Jj SITUATIE NOG ONOVERZICHTELIJK ÜIHSDAG 25 AUGUSTUS 1959 nmiiimuiiiiiimiimimiiiiiimimHiiiiiuiiiiimiiiiiiiniiiim C.A .O.'metaalindustrie f f jj||g CHINA BOETAN NEPAL PAKISTAN Aanhouding door gemaskerde weg- bandieten Mislukte poging tot geldafpersing Vermiste bommen werper in stukken gevalleh? Mü Aanhoudend, droog Aan zee Het weer in Europa nieuwe.schieaamscne courant (Van onze Haagse redactie) De regering zal akkoord gaan met "e goedkeuring van de C.A.O.-voor- Jtellen van de Vakraad voor de me- •Jalnyverhcid door het College van 'Mjksbemiddelaars. Dit valt op te ma ken uit hetgeen is meegedeld in "en bespreking met vertegenwoordi- Sers van de Stichting van den Arbeid "adat des morgens de ministerraad in "en buitengewone vergadering was by- "en geweest. De voorstellen hebben be dekking op een contract van twee-en- een-halfjarige looptijd. Zij beogen als "f'rste aanloop tot het realiseren van de J-rijere loonvorming een verhoging van "et loon in de metaalsector met 5 pet., "'gezien van de compensaties welke "r zullen komen in verband met huur- e" melkprijs verhoging. Daarnaast zal "r dan nog een verkorting van de ar beidstijd tot stand Komen, welke, ge- '"idelijk ingevoerd, de loonkosten in de *°op van de contractperiode met 6% pet. Z;U doen stijgen. In de Stichting van den Arbeid was verschil van mening gerezen over de vraag of de produktiviteitsstijging waarop de werkgevers en werk nemers in de metaalsector hun loon- voorstellen baseerden wel voldeed aan Je normen welke de regering stelt. Zo werd o.m. naar voren gebracht dat de regering in haar aanwijzingen voor de vrijere loonpdlitiek spreekt over de produktiviteitsstijging in het jaar 1959, terwijl de metaalsector reeds begint te tellen van 1 juli 1958 af. .Minister De Pous heeft de Stichting "itgelegd, dat de regering, overeen komstig de aanwijzingen, in beginsel Wil vasthouden aan de datum van 1 Januari 1959. Er kan echter een aantal ^actoren optreden, die cei. uitzonde ring aanvaardbaar maken, bijvoorbeeld hij langjarige contraeten in bedrijfstak ken met sterke produktiviteitsverho- jtfng en een gunstige rentabiliteit, wel ke gedurende enige tijd geen loonsver hogingen hebben geKend. Volgens de minister valt daarom de metaalsector in de termen voor deze uitzonderings positie. Vandaar de gunstige ontvangst van het CAO-voorstel. Voor de metaal sector biedt de genoemde berekenings wijze een voordeel van twee ponten produktiviteitsstijging. Er is ook gesproken over de kwestie van de arbeidstijdverkorting. Het Col lege van Rijksbemiddelaars schijnt wat zwaar aan te zien tegen de mo gelijkheid om te controleren of arbeids tijdverkorting inderdaad tot een pro duktiviteitsstijging leidt. De Stichtings vertegenwoordigers brachten echter naar voren, dat de regering toch al- tijd een ongewenste ontwikkeling kan voorkomen omdat de hogere kosten van arbeidstijdverkorting nooit in de prijzen mogen worden doorberekend. Ook de regeringsvertegenwoordigers schijnen op dat: punt geruststellende woorden te hebben gesproken. Er be staan over het onderwerp tussen re gering en Stichting geen meningsver- schiller van enige betekenis. Evenals de Stichting is de regering van mening, dat het goed zou zijn als met arbeidstijdverkorting, waar dat mogelijk is, reeds spoedig wordt -be gonnen, teneinde een verdere achter stand op dit punt met het buitenland te voorkomen. Ontstaat die achterstand in grote mate, dat zal Nederland zich later toch moeten aanpassen, hetgeen dan veel moeilijker voor de economie zou kunnen worden. Minister De Pous heeft verder een gesprek met het bedrijfsleven over het niet doorberekenen van de loonsver hogingen in de prijzen aangekondigd. In werkgeverskringen vraagt men zich al lang af welke juridische waarde het heeft als de onderhandelende organi saties van werkgevers zich sterk ma- kon" voor een prijsstabilisatie. De mi nister schijnt in dat opzicht zijn hoop gesteld te hebben op de overredings kracht welke de centrale organisaties óp Jpun aangesloten leden worden ge acht, te hebben. Hij heeft reeds mede gedeeld, dat de centrale werkgevers organisaties na het bereiken van een nieuwe CAO hun leden in een rond schrijven zullen wijzen op het verband tussen het bereiken van dit resultaat en de consequenties daarvan voor de prijspolitiek van de ondernemingen. Van werkgeverszijde zijn in de onder havige bespreking geen bezwaren ge opperd tegen deze wijze van „zich sterk maken". De contactgroep van werkgevers in de metaalnijverheid heeft zich maan dagavond met een telegram tot de mi nisterraad gewend, waarin het volgen de wordt gezegdIn verband met het beraad over de aan het College van Rijksbemiddelaars ter goedkeuring voorgelegde collectieve arbeidsovereen komsten metaalindustrie dringen mid- dengrote en kleinere ondernemingen in deze bedrijfstak aan op verwerping. Aanvaarding in de voorgestelde vorm tast de mogelijkheid van noodzakelijke uitbreiding en vernieuwing van deze ca tegorie ondernemingen aan en brengt daardoor de juiste vervulling van bedrijfs-economische functies in het al gemeen belang in gevaar, aldus de con tactgroep tot de ministerraad, iiiiiiiiiitiiimiiiiiiiiiniiiiimiiimiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiimiim Vorige week hebben meer dan duizend Amerikaanse kloosterzusters in Pitts burgh een baseball-wedstrijd bijge woond. Vóór het spel namen drie zus- tersdie het spel nog nooit hadden ge ziende voornaamste attributen in ogen schouw en een van de spelers3 Stan Musial van de Cardinals (rechts) maak te van die gelegenheid gebruik om de vertegenwoordigsters van het wat onge wone publiek de speiregeis uit te leggen. De door President Soekarno geleide Didonesische regering heeft in een po king om een uitweg te vinden uit de >eer sombere economische toestand, "'aarin Indonesië verkeert, een aantal •"aatregelen genomen die neerkomen °P een devaluatie van de Indonesische "lunt, de Roepiah, en een binnenlandse keldsanering. De maatregelen, waarvan "dj reeds in een gedeelte der vorige "dities melding maakten zijn de vol- Sende: J De koers van de Roepiah is bij presidentieel decreet vastgesteld op 45 voor één Amerikaanse dol lar. De officiële koers was tot nu toe 11,45 voor één dollar. Op de zwarte markt was de koers 155 voor één dollar. 2 Bankbiljetten van 1000 en 500 Roepiah hebben van nu af nog slechts de waarde van resp. 100 en 50 Roepiah. 3 Bankrekeningen van boven de Rp. 25.000 worden voor 90% ge blokkeerd. De bevroren bedragen zullen worden beschouwd als een lening op lange termijn aan de staat. Er zal een redelijke rente ovei worden betaald. De presi dent kan gedeeltelijke of volle dige dispensatie geven in die ge vallen waar dit gepast wordt be schouwd, zoals met betrekking tot sociale instellingen en reli gieuze organisaties. De bevriezing geldt de deposito's van alle per sonen en instellingen, zowel ci viele als militaire. 4 De bestaande in- en uitvoerbe- paimgen zullen worden gewijzigd. Het systeem van de exportcerti ficaten zal door een ander wor den vervangen. De regering zal in het vervolg op ingevoerde goederen een heffing leggen. Deze heffing varieert van 20% Op nounale gebruiksartikelen tot 200% op luxe artikelen Eerste levensbehoèften als rijst en ka toen zullen niet aan eén heffing onderhevig zijn. Op deze artike len zullen bij invoer sqbsidies worden verstrekt. In totaal zullen de in te voeren artikelen in zes groepen worden verdeeld. Na het bekend maken van deze maat- jjeKeIen kwam het economische leven in Indonesië vrijwel tot stilstand. Men VVeigerde bankbiljetten aan te nemen winkels. kantoren en restaurants ®'oten hun deuren in afwachting- van "e verdere publicaties. Dc minister van voorlichting Maladi gaf bij het bekend maken van het pre sidentieel decreet als reden voor de genomen drastische maatregelen op dat de geldcirculatie sinds 1957 en 1958 sterk was gestegen. Ook noemde hij andere moeilijkheden, waar de Indone sische economie mee te kampen had, t.w. de illegale handel en de moeilijke communicaties tussen het centrum en de buitengewesten, die geëxploiteerd worden door mensen, die winst uit de situatie wilden slaan. Het tijdstip is daar, zo besloot hij, dat drastische stap pen genomen moeten worden om de belangen te beschermen van het Indo nesische volk, dat grotendeels niet be hoort tot de groep die door de geno men maatregelen getroffen worden. Ot er tjvee maanden, eind oktober, zal een groot Amerikaans strdalverkeers- vliegtuig, een Boeing 707-321 van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Pan American een geregelde bezoeker op Schiphol worden. De Boeing is, ver geleken bijvoorbeeld met de Russische TU-104, het enige straalvliegtuig dat Schiphol nu regelmatig aandoet een bijzonder groot en zwaar vliegtuig. Met het oog op het voor Schiphol zo „ge wichtige" moment van de aankomst van het eerste viermotorige straalverkeers- vliegtuig voor lange afstanden is men. thans druk doende het platform te ver- r erken. Ook voor de straalverkeers- vliegtuigen van het type DC-8, waar de KLM volgend voorjaar mee start, zijn verstevigingen van het platform nood zakelijk. LHASA Sjigatse Tsjaksam KtDROK rso Lobot&rmooe rso ^PCWO Deioeng Lhóntse Kompa Hindi Toena Tsjampo Boemtang Oewangm Hatio Poenakha Darjee- !in Dankoeta Dhirong Garhi Kalimpong rnapoeil Gouhoti ftanpoer 200 km Tijdens het bezoek, dat president Eisenhower aan Europa brengt, zullen de volgende gebeurtenissen door de Ne derlandse Televisiestichting worden uit gezonden, via Eurovisie-programma's: op woensdag 26 augustus 's avonds van kwart over zes tot kwart voor zeven de aankomst van de president op het vlieg veld Keulen-Wahn; om tien uur een filmoverzicht vanuit Keulen, waarin op genomen de rijtoer van Keulen via Bonn naar Bad-Godesberg: op donderdag 27 augustus van zes tot kwart over zes: het vertrek van de president vanaf het Keulse vliegveld, en van kwart vaor zeven tot kwart over zeven een directe uitzending van zijn aankomst op London Airport. Diezelfde avond zal. tijdens l.et N.T.S.- journaal van acht uur tot half negen, een filmverslag van het laatste gedeelte van het bezoek var: de president aan Duitsland worden uitgezonden. Maan dag 31 augustus van zeven uur tot tien voor half acht is er een telerecording van het bezoek van de president aan Londen, en daaraan aansluitend een di recte uitzending vanuit Downing Street nr. 10 van het gesprek tussen president Eisenhower en de Britse Eerste Minister Harold Macmillan, gevolgd door een samenvatting in het Nederlands. Op woensdag 2 september is er van kwart voor zes tot vijf over half zeven een directe uitzending vanuit Parijs van de plechtigheden bij de Are de Triom- phe. Ook het N.T.S.-journaal zal aan dacht schenken aan het bezoek van dc president. (Van onze correspondent) Maandagavond hebben twee gemas kerde mannen getracht de 24-jarige J. G. K. uit Hengelo op de verlaten Rijksweg tussen Hengelo en Haaksber gen geld af te persen. K., die met zijn bromfiets uit de richting Haaksbergen kwam, werd door twee personen tot stoppen gedwongen. Een der mannen zei: „Ik wil geld hebben". De Henge- loër reageerde daarop anders dan de mannen hadden verwacht. De klap die hij een hunner gaf, kwam blijkbaar zo hard aan, dat de bandieten het op een lopen zetten. Aangenomen wordt, dat de mannen gevlucht zijn uit de inrich ting voor psychopaten in Rekken. In Haaksbergen heeft zich een soortgelijk voorval voorgedaan. Premier Nehroe van Indië heeft van daag volgens Reuter in het parlement te Nieuw Delhi verklaard, dat Indië de staten Boetan en Sikkim, aan de grens van Tibet en Indië, tegen indringers zal verdedigen. Indië heeft verdragsbe trekkingen met de twee staten en is Het Britse blad „News Chronicle" meldt, dat de vermiste, geheime „Vic- tor"-bommenwerper op meer dan 12.500 meter hoogte boven de kust van Wales in stukken is gevallen en dat dit onge luk is waargenomen met radarappara- luur van de Britse luchtmacht. By een felle binnenbrand op de zol derverdieping van een woning in de Po- lanenstraat in de Spaarndammer- buurt te Amsterdam-west is maandag avond een' meisje van nog geen twee jaar, Lida Worrell, om het leven ge komen. De 33-jarige A. van Zurk uit Zaandam, die op zijn bromfiets voor bijkwam en door een angstschreeuw van de moeder op de brand werd geatten deerd, heeft nog getracht het meisje dat in haar bedje lag te redden. Hy moest zyn moedige pogingen echter opgeven. Hét gezin Worrell woonde op de zólderetage die met board tot woon ruimte was .vertimmerd. De Zaan dammer snelde het huis binnen waar op de derde verdieping bij de trap enkele bewoners stonden. Een hun ner had een nat gemaakte deken bij zich. De heer Van Zurk, die in zijn woonplaats wel meer bij het blussen van branden heeft geassisteerd be dacht zich geen moment. Hij sloeg de deken om en begaf zich naar boven. Het was echter door de hitte niet meer mogelijk de deur te bereiken. Hij kroop over de grond verder en heeft nog getracht een schot in te trappen. De verstikkende rook dwong hem ech ter zijn poging te staken en snel terug te keren. Later vonden de brand- wachts het meisje dat door de rook moet zijn gestikt in haar bedje. Zij was het enig kind van de familie Wor rell. De brand is door onbekende oorzaak ontstaan. Met drie stralen was de brandweer het vuur in 25 minuten meester. Advertentie De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Herter, heeft tegen een groep congresleden gezegd, dat de toestand in Laos hem „zeer verontrust". Senator Fulbright, die voorzitter is van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, verklaarde na afloop van het onderhoud tussen Herter en de con gresleden dat de minister de toestand in Laos als „zeer gevaarlyk" beschouwt. „Onze inlichtingen uit Laos zyn echter niet zodanig dat wy precies weten wat daar nu eigenlijk gebeurt", aldus de senator. Het Laotiaanse leger houdt al het nieuws over de strjjd in het noordoosten van Laos vast. Sinds donderdag is er geen verklaring meer uitgegeven. Een woordvoerder van het Laotiaanse mi nisterie van defensie verklaarde maan dag dat er van het front uit de grens streek tussen Laos en Noord-Vietnam niets te melden was. Van andere militaire zijde is echter meegedeeld dat er in het week einde op 80 km van Vientiane gevoch ten is. Een militaire woordvoerder zei dat een pro-communistisch bataljon van de Pathet Lao, bestaande uit circa 600 ervaren rimboestrüders, vanuit de grensstreek door de provincie Sam Neua oprukt. De rebellen zouden voorts diep in de provincie Thakkek zijn door gedrongen en de Franse tinmijnen te Phontiou tot op 4 km zijn genaderd. Reuter maakt ook melding van be richten dat pro-communistische op standelingenstrijdkrachten naar ver luidt tot binnen vijftig km van Loeang Prabang, waar de koninklijke familie zetelt, zyn doorgedrongen. Regerings functionarissen, die vandaar in Vien tiane terugkeerden, zeiden dat onge veer vijftig families de stad met hun bezittingen hadden verlaten. Er ont- De koning van Laos zal zijn zoon, stond enige paniek doordat berichten Prins Savang Vatthana als zijn opvolger over wijdverbreide opstandeljngenac- aanstellenEen recente opname Pan de tiviteit binnen stroomden. prins. verantwoordelijk voor hun verdediging, aldus Nehroe. De laatste tijd is melding gemaakt van druk van communistisch China op Boetan en andere aan Tibet grenzende gebieden. Er was sprake van groot scheepse troepenbewegingen en er is zelfs gemeld, dat Chinese infiltranten in Kasjmir waren doorgedrongen. Naar aanleiding van deze berichten is de pre mier van Boetan naar Nieuw Delhi ge reisd om de Indische regering over de situatie te raadplegen. Het feit, dat premier Nehroe de beide staten thans militaire hulp heeft toegezegd, zal ver der bijdragen tot de wederzijdse ver koeling tussen Indië en communistisch China. In Tibet wordt het de Indische handelsposten door de Chinese autori teiten onmogelijk gemaakt naar beho ren te functioneren. Het Indische con sulaat-generaal te Lhasa wordt be waakt door Chinese schildwachten en een verzoek van Indië om overeenkom stig het verdrag van 1954 te Gysantse een handelskantoor te mogen bouwen is door communistisch China afgewe zen. Gisteren deelde premier Nehroe in het Indische parlement mee, dat de Chinese regering dit jaar geen Boed dhistische pelgrims uit Indië in Tibet wil toelaten, zulks „in verband met een strafexpeditie tegen overgebleven re bellen". In een wedstrijd voor de Zuidelijke league heeft de ploeg van Gloucester City maandagavond met 21 verlo ren van Cambridge United. De me ningen zijn verdeeld over de vraag of deze nederlaag te maken had met de afwezigheid van de club-hypno tiseur, Henry Blythe. Hij had na melijk de trein gemist en was daar door niet in de gelegenheid geweest de spelers vlak voor de wedstrijd een morele injectie toe te dienen. In plaats daarvan had hij hun een sug gestief telegram gestuurd, waarin hij zei: „De geest van Blythe zal toch bij jullie zijn. Dus vooruit en win, win, win De heer Blythe is kort geleden door de club geëngageerd als „ama teur speler" en begon meteen met zijn hypnotische experimenten. Za terdag j.l. won Gloucester de eerste wedstrijd van het seizoen tegen Merthyr Tydfil met 3—1. Na de nederlaag tegen Cambridge verklaarde de manager van Glouces ter nuchter: „Ik geloof niet, dat hej, enig verschil gemaakt zou hebben als de heer Blythe er wel bij ge weest was. Het veld was hard en de jongens konden niet op dreef ko men, dat was alles. Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur). In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Morgen overdag droog weer met zonnige perioden en over wegend matige wind tussen west en noordwest. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Zon: 5.40-19.43. Maan: 23.24-14.09. Achter een storing, die ten zuiden van IJsland is aangekomen, ontwikkelt zich een flinke rug van hoge druk, on der invloed waarvan een hogedruk- gebied met een kern bij de ingang van. het Engelse Kanaal een uitbreiding over het zeegebied ten westen van Ierland zal ondergaan. In ons land zal de wind. daardoor meer noordwestelijk worden. Overigens zal in de weerstoestand hier te lande niet veel verandering komen. Iets koeler maar nog mooi strand weer met zonnige perioden. Vrij krach tige, later matige wind uit westelijke richting. Temperatuur in de middag ongeveer 22 gr., zeewater 1912 gr. Voor uitzichten: nog droog strandweer met dezelfde temperatuur. max. min. neersl. Station Weer temp. temp. afgel. gisteren 24 uur Den Helder zwaar bew. 22 19 0 Ypenburg zwaar bew. 25 18 0 Vlissingen zwaar bew. 22 18 0 Eelde zwaar bew. 27 17 0 De Bilt mist 26 16 0 Twente half bew. 28 15 O Eindhoven mist 28 16 0 Zd.-Limburg zwaar bew. 28 16 O Stockholm regen 24 17 1 Oslo onbewolkt 23 18 0 Kopenhagen zwaar bew. 22 18 0 Londen geheel bew. 27 17 0 Amsterdam zwaar bew. 25 17 0 Brussel geheel bew. 26 16 0 Luxemburg licht bew. 26 15 0 Parijs geheel bew. 27 16 O Nice zwaar bew. 25 20 O Berlijn zwaar bew. 28 17 0 Frankfort mist 30 12 0 München onbewolkt 27 14 0 Zürich mist 26 14 O Genève mist 26 14 0 Wenen onbewolkt 28 14 0 Innsbriick mist 28 11 3 Belgrado licht bew. 31 15 0 Athene onbewolkt 32 Rome licht bew. 30 19 O Madrid licht bew. 30 18 0 Lissabon onbewolkt 34 20 O Advertentie Zon op Zon onder

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1