beleid UW LAATSTE KANS OM MEE TE DOEN AAN DE GROTE NESCAFÉ-KLM PRIJSVRAAG! Vraag formulier bij Uw winkelier! Prinses Beatrix vat haar studie zeer ernstig op Eerste Jeugdfestival nu al geslaagd Van Duinkerken over cultuur als gemeenschappelijk bezit Magische doos" kan een auto laten rijden tt m a Redt eerst de De man van Groote m m Buitenlands Albert Schweitzer naar Nederland „Het is het beste te trouwen met iemand van koninklijken bloede Opkomst in Velp overweldigend Demonstratie te Cambridge Verklaring over uitwijzing van twee priesters SE i 1 9 V B Vraaggesprek met Amerikaanse journalisten Arnhem rekent te veel voor autowassen Tenor Jussi Bjoerling ernstig ziek Arbeidsvoorziening en beroepskeuze Inventarisering bezit van musea gelast Na vèrdwijning gouden scepter van Tout-ank-Hanion Ook experimenten in Nederland Epstein begraven Maria Meneghini Callas filmactrice? 81 88 P. W. Vennix DINSDAG 25 AUGUSTUS 1959 PAGINA 5 jfe JF n"> OUDE KUNST-EN ANTIEKBEURS IN HET MUSEUM HET PRINSENHOF - DELFT - 26 AUG. t/m 16 SEPT. - 1959 - KEISTAD-POORTERS VERENIGEN ZICH f Directeur G.A.B. heeft beperkte bevoegdheid lit Egypte Haïti door iniiiiiiiiiiiiiiiiiii marguerite BOURCET li®!!! Advertentie Bij de benoeming van de heer Van Houten tot staatssecretaris van Buitenlandse Zaken is het werk '0 verdeeld, dat de minister zich per soonlijk zal gaan bezighouden met de Europese integratie. Dit schijnt een zeer goed besluit, want deze integra tie is allerminst een louter economi sche aangelegenheid. Het heeft se dert vrij geruime tijd wel aan Neder landse politieke visie op de toekomst van Europa ontbroken. Indien minis ter Luns deze visie heeft, zal hij daar voortaan rechtstreeks uiting aan kun nen geven in een zeer bewogen tijd, daarin vele grote politieke beslissin gen tot stand zullen komen, waarbij eok Nederlands toekomst is betrok ken. De aanstaande bezoeken van Eisen hower aan verschillende Europese hoofdsteden betreffen tegelijkertijd de NAVO en Europa. Het bezoek van Khroesjtsjev aan de president zal daarna het zwaartepunt van het over lég naar Amerika verplaatsen. Minis ter Luns zal eerst te Parijs aan dit °verleg deelnemen als voorzitter van de Noord-Atlantische Raad. Daarna Zal hij in Amerika, waar hij de ver gadering van de Verenigde Naties zal hijwonen, wel zeer dicht in de nabij heid zijn. Men kan niet aannemen, dat hij alleen naar New York zal gaan om routine-redenen, noch van wege Nieuw-Guinea. Zijn verdiensten 'nzake Nieuw-Guinea behoeven niet te leiden tot de gedachte, dat hij thans aan dit vraagstuk meer aan dacht zal schenken dan aan NAVO en Europa. De verschillende reizen in de naas te toekomst zullen aller aandacht trekken. De te behandelen vraag stukken lijken echter zo gecompli ceerd, dat een juist inzicht niet voor iedereen terstond verzekerd schijnt. België weert zich thans geducht om in het overleg te worden betrokken. Het voorzitterschap van de Noord-Atlantische Raad van hiinister Luns leidt er toe, dat Ne derland wel direct in dat overleg is betrokken. De positie van Nederland en België is dan ook verschillend. Het voorzitterschap is echter geen blijven de functie en het verschil in positie bestaat dientengevolge slechts tijde lijk. Het is te hopen, dat er dan geen verschil in inzicht zal bestaan. Men kan zich reeds thans de vraag stel len, of de activiteit van België vol doende in overeenstemming is met die van Nederland en uiteraard ook biet die van Luxemburg. Deze vraag dient te worden gesteld, als men in de Benelux meer ziet dan een zich ge leidelijk ontwikkelend economisch sa- inengaan en haar beschouwt als een noodzakelijk en belangrijk uitgangs punt van het gehele buitenlandse be leid van de drie landen. Wie zal Be nelux behandelen aan Buitenlandse Zaken, de. minister of de staatssecre taris? Wat wordt door nu aan ge daan? Het lijkt ons niet te veel gezegd, als wij de mening uitspreken, dat de NAVO thans een moeilij ke tijd beleeft. De nieuwe staatssecre taris zal o.m. de NAVO behandelen. t>e heer Van Houten is ongetwijfeld een zeer scherpzinnig en hoogst be kwaam man. Het was ons echter be paald niet bekend, dat hij zich voor heen in het bijzonder met NAVO-aan- gelegenheden heeft bezig gehouden. Zijn benoeming en de werkverde ling roepen wel verschillende vra gen op. Ten aanzien van zijn persoon en bekwaamheden behoeven er be paald geen bedenkingen te bestaan. Evenmin is er reden tot bedenkingen tegen een staatssecretaris, die de libe rale beginselen is toegedaan. Veel be tekenis is daaraan echter niet te hech ten. Ware hij wel lid van de VVD ge weest, dan zou dat nog geen inzicht hebben gegeven in zijn opvattingen np buitenlands politiek gebied, omdat Pien eigenlijk niet goed weet, welke opvattingen deze partij heeft. Wel be treuren wij het, dat een hoge ambte- haar wij herhalen van grote be kwaamheid staatssecretaris is ge- Worden. Het behoort een politieke be- hoeming te zijn. Noch zijn benoeming, Poch de taakverdeling zegt ons iets omtrent de politieke.visie van de mi nister of van de gehele regering. Dientengevolge weten wij ook niet, Welke binnenlands-politieke onder steuning van enige visie er te ver- Wachten zal zijn. In deze tijd is er in en voor ons land Pïeer nodig. Men zal de problemen 'Poeten bezien los van persoonlijke Vooroordelen en los van enig gevoel van nationale of persoonlijke volg zaamheid. De Benelux is het belang, rijkste uitgangspunt om zo sterk mo gelijk te staan in Europa en in de NAVO. Het is nodig zowel in Europa Ms in de NAVO de eenheid te bevor deren, terwijl beide elkaar wederzijds moeten versterken; Aangezien de be dreiging buiten het. NAVO-gebied het gevaarlijkst is, zal aan de Verenig de Naties aandacht moeten worden geschonken, Hierbij gaat het niet al lereerst om Nieuw-Guinea. De pro blemen zijn tegelijkertijd politieke en veiligheidsproblemen, doch zij zijn °ok van financiële, van economische ep van sociale aard. In wezen zijn het vraagstukken betreffende een Pieuwe wereldstructuur. Het komt ons voor, dat zich aan Buitenlandse Zaken niet een in terne ontwikkeling voordoet, Waar niemand buiten dit ministerie zich om behoeft te bekommeren. Integendeel, het buitenlands beleid Vraagt voortdurend de aandacht van de gehele regering. Naast de minis ter van Buitenlandse Zaken zijn aller eerst die van Defensie, Economische ^aken en Financiën onder leiding van de minister-president bij dit beleid betrokken. Het parlement behoort zich tijdig en duidelijk uit te spreken. Heeft het buitenlands beleid wel de a.andacht, welke het vooral in deze tijd verdient? Te Bordeaux is aan boord van het schip „General Lecler" dr. Albert Schweitzer uit Lambarene gearriveerd, voor een vakantie van drie maanden in Europa. Dr Schweitzer die in januari 85 wordt, vertelde dat hjj vele maan den besteed heeft aan pogingen zijn zie kenhuis te vergroten. ..Mijn dorp voor leprozen heeft thans 365 bedden, maar dat is nog niet voldoende. Er moeten minstens 30. bij komen", vertelde hij. Hij is voornemens enkele weken door te brengen in de Elzas, waar hij gebo ren is. om een manuscript te voltooien. Ook wil hij proberen de brieven te be antwoorden die hij uit de gehele wereld ontvangen heeft. Dr. Schweitzer, die in gezelschap van ziin secretaresse arriveerde, zeide dat hij bezoeken zal brengen aan vrienden in Zwitserland. Denemarken, Nederland België en elders. Prinses Beatrix meent dat zij haar representatieve taak het beste kan ver vullen als zij zichzelf is. Deze houding zal zij aannemen als zij volgende maand dc Verenigde Staten bezoekt. Dit heeft de Kroonprinses medegedeeld in een interview dat zij dezer dagen toestond aan enkele Amerikaanse jour nalisten. Aan de weergave van dit gesprek door de correspondent van United Press ontlenen wij voorts het volgende: ,,Ik zie met veel verwachtingen uit naar mijn bezoek aan de Verenigde Staten, dat officieel zal zijn, ook al om dat men tijdens een dergelijk bezoek meer ziet da,, wanneer men op vakan tie is'. De Prinses gaf toe dat zij ietwat ner veus is als zij een toespraak moet hou den („mijn handen trillen in het begin wat"), maar zij voelt dat zij het beste kan spreken als zjj de toespraak zelf heeft geschreven. Dat doet ze meestal. „Maar gelukkig behoef ik tijdens mijn bezoek niet te veel toespraken te hou den", aldus prinses Beatrix glimlachend. Zij merkte op, dat zij in twee werel den of kringen ieeft, die van de „Go- Acfuertentie Het is autobezitters in Arnhem vèrbo- len, op straat hun auto te wassen t.en- zij daartoe een gemeentelijke ver dunning hebben. Deze kost per jaar «en gulden. De ANWB heeft m een "Hef aan het gemeentebestuur te ken nen gegeven, dat dit bedrag exorbitant .1Qog moet worden geacht. Indien men 1,1 Arnhem al meent, dat het vergun ningsstelsel uit beleidsoverwegingen Jhoêt worden gehandhaafd, verzoekt de bond, dit bedrag nochtans aanzienlijk te verlagen. Warlcdsgan vtn 10-17.30 uur Zondagen van 13-17.30 uur Dinsdag- en donderdag- avonden vtn 19-22 uur tha"-families, zoals zij naar de Gotha- almanak noemde de Europese telgen van koninklijken bloede, en die van de studenten van de Leidse universiteit. De Prinses zei zich het best thuis te voelen in de eerste kring, hoewel zij het evenzeer prettig vindt tussen haar Leidse mede-studenten. Prinses Beatrix vat haar studie zeer ernstig op, zodat zij weinig tijd kan vin den voor iets anders. Als zij .haar stu die beëindigd heeft hoopt zij tijd te vin den voor haar beeldhouwwerk, dat zy voor „Leiden" heeft opgegeven. Als zij geen Prinses was geweest zou zy haar keuze hebben gemaakt tussen geschie denis en beeldhouwen. ,,'Het zou wel ge schiedenis zijn geworden", voegde zij er aan toe", „want het is niet gemakke lijk als beeldhouwer in zijn onderhoud te voorzien". De Prinses verklaarde met nadruk dat zij nu nog in het geheel niet aan een huwelijk denkt. Zij maakte het duidelijk dat zij meent dat het te ver kiezen is dat een Koningin trouwt met iemand van koninklijken bloede en niet met een „burger". Zij zei daar bij dat de grondwet van haar land over dit onderwerp niet spreekt. Het huwelijk van de toekomstige Konin gin vereist wel parlementaire goed keuring. „Daarom" aldus de Prinses, „maakt een huwelijk met iemand van koninklijken bloede het gemakkelijk". Maar een huwelijk is iets waar de Kroonprinses nog niet over denkt. Dat is iets van, de tamelijk verre toe komst. ,,0f ik van dansen houd?" Prinses Beatrix lachte charmant toen er over wat lichtere onderwerpen werd gespro ken. „Het hangt er van af waar, op wel ke muziek en met wie". En ernstiger ,.Ja, ik houd van dansen". ,,fk houd niet van huishoudelijk werk. Ik kan bij voorbeeld geen naald vasthouden". ,,Ik geef niet bijzonder veel om kleren. Wel om avondtoiletten. Daar voel je je zo heel anders in". De feesten in Amersfoort ter ere van het zevenhonderdjarig bestaan als stad zijn geëindigd, maar nu vinden de Amersfoorters, die zich ter gelegenheid daarvan in historische gèwaden hebben gestoken het jammer die fraaie kos tuums voor goed op te bergen of te verknippen. Uit de burgerij is het ini tiatief opgekomen tot oprichting van een „vereniging van poorters", met als doel evenementen te organiseren, waaraan de leden met hun fraaie ge waden luister kunnen bijzetten. Dat ini tiatief heeft weerklank gevonden en zo traden op één avond al meer dan 350 leden toe. Medio september zal de of ficiële oprichtingsvergadering worden gehouden. Men zal de activiteit niet tot Amersfoort beperken en ook elders ge kostumeerd de roem van de „keistad" verbreiden. De bekende Zweedse tenor Jus- si Bjoerling is, naar verluidt, voor de tweede maal in twee weken door een hartaanval getroffen. (Van onze Haagse redactie) De bevoegdheden van de directeuren van gewestelijke arbeidsbureaus om in vloed uit te oefenen op de adviezen van de aan het bureau verbonden beroeps- keuze-adviseurs zijn beperkt. De direc teuren moeten echter, gezien hun amb telijke verantwoordelijkheid, van het ad vies kennis kunnen nemen en het kun nen toetsen aan de wijzigingen in de structuur van het economisch leven. In een dergelijk geval zal hij, in overleg met de betrokken adviseur, evêntueel een wijziging in de redactie van het ad vies moeten kunnen vóorstellen. Naar het oordeel van minister Mary- nen, die optreedt als minister van soci ale zaken a.i., kan er indien de be voegdheden op deze wijze gehanteerd worden met worden gesproken van strijdigheid met <je principiële opvat tingen over geheimhouding van beroeps- keuze-aclviezen. Daarbij herinnert de minister, in zyn antwoord op vragen van het tweede Kamerlid Zwanikken (KVP), aan het feit, dat ook de direc teuren van de arbeidsbureaus aan een ambtseed zyn gebondén. De minister heeft echter wel toege zegd, dat in eèn rondschrijven aan de betrokken ambtenaren de nodige ver duidelijking van eerdere richtlijnen zal worden gegeven. De directeur-generaal van het Egyp tische department voor oudheidkunde, dr. Anwar Shourkrv, heeft een totale in ventarisering van "het bezit van alle musea gelast. Deze maatregel is geno men naar aanleiding van de verdwij ning van de gouden scepter van Tout- ank-Hamon. Tien dagen geleden ontdek te men dat deze scepter, die in 1922 bjj Thebes werd gevonden, verdwenen was. s - 1 •v Anton van Duinkerken tijdens openingsrede. zijn Op het vliegveld van Cambridge is een demonstratie gegeven met de z.g. „magische doos". Dat is een apparaat, waarin energie, die vrijkomt door de verbranding, ontstaan door de verbin ding van bepaalde chemicaliën met zuurstof, rechtstreeks in elektriciteit wordt omgezet. De maker VSn deze „brandstofcel", de 55-jarige Francis Bacon, die verbon den is aan dé door de Britse regering gesteunde „Nationale corporatie voor ontwikkeling van onderzoek", zei dat ofschoon dergelijke experimenten ook in Amerika, Duitsland en Neder land worden gedaan, er naar zijn me ning nog geen ce! roet een capaciteit als de zijne gemaakt was. Zijn „magi sche doos" kan voldoende stroom leve ren om een kleine auto aan te drijven. De onderzoekingen in Nederland, waar de heer Bacon op doelde, worden aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam verricht door dr. G. H. J. Broers, met. prof. dr. J. A. Ketelaars, hoogleraar aan deze universiteit, als adviseur. De werkzaamheden worden verricht onder auspiciën van het cen traal technisch instituut T.N.O. te Den Haag. Het hoofd van de afdeling basis technieken van dit instituut, ir. A. H. de Haas van Dorsser, zei in een telefo nisch onderhoud met een A.N.P.-redac teur naar aanleiding van Bacons demonstratie, dat er tot nu toe inder daad nergens ter wereld nog een cel is I cells". gemaakt met een dergelijke grote capa citeit. Hij voegde hier echter aan toe, dat men in Nederland zo'n cel zeker wei had kunnen vervaardigen ais men daar enig nut in had gezien. De Nederlandse onderzoekers hebben daarvan afgezien omdat de kosten ervan niet evenredig zouden zijn geweest met het nut. Men geeft er hier te lande de voorkeur aan. het werk eerst op laboratoriumschaal voort te zetten om behalve de techni sche kant vooral ook de economische te onderzoeken. „Want Bacon heeft er waarschijnlijk niet bij gezegd hóe duur ziin cel komt en wat voor levensduur die heeft," zo zei ir. Van Dorsser. „Wat ons betreft kan ik zeggen, dat wij in Amsterdam een cel met een vermogen van 20 Watt hebben gemaakt die een half jaar aan één stuk door heeft ge draaid, dag en nacht." Het bouwen van een grote unit komt er op neer, aldus ir. Van Dorsser, dat een aantal kleine cellen, die elk maxi maal een spanning van 1 volt per ele ment kunnen leveren, in serie gezet worden. Waarschijnlijk heeft Bacon dus éen stuk of 30 kleine cellen samengepakt in zjjn apparaat. Of dit apparaat hand zaam is en economisch gezien aantrek kelijk achtte ir. van Dorsser twijfelach tig. „Als reclamestunt is het in ieder geval erg leuk," zo zei hij, zonder ove rigens de prestatie van Bacon ook maar enigszins te willen kleineren. De Nederlandse onderzoekingen zijn al een jaar of tien aan de gang. Dr. Broers is er vorig jaar cum laüde op gepromoveerd aan de Amsterdamse uni versiteit. De titel van zijn proefschrift was: „High temperature galvanic fuel Wat de opkomst betreft is het eerste Jeugdfestival Velp nu al geslaagd te noemen. Ruim achthonderd jonge men sen uit verschillende provincies, leer lingen van middelbare en kweekscho len, meldden zich aan, maar omdat het Festival slechts was opgezet voor vijf honderd deelnemers, moesten ruim driehonderd belangstellenden worden teleurgesteld. Maandagmiddag vulden de vijfhon derd overwegend vrouwelijke fes tivalgangers de ruime Zuid Galerij van het Provinciehuis te Arnhem tot de laatste stoel. Na een welkomstwoord van drs. Th. H. M. van den Donk, voor zitter van het festivalcomité, sprak de commissaris der koningin, mr. H. W. Bloemers, een geestig openingswoord. Daarin maakte hij de jeugd duidelijk, dat de gastvrijheid van het Gelderse provinciaal bestuur voortkomt uit het verlangen van de provinciale overheid naar meer contact met het publiek en naar meer belangstelling van het pu bliek voor de openbare zaak. De com missaris zei, verheugd te zijn over het uitgesproken positieve antwoord van de jeugd op de oproep van het festival comité contact met kunst en kunste naars te komen opnemen. De directeur van „Theater", Rob de Vries, bekende, dgt zijn mensen een enorme behoefte hadden aan contact met de jeugd. Niet voor niets is het denkbeeld van dit festival in de kring van „Theater" ontstaan. Ook de direc teur-generaal van O.K. en W„ mr. J. G. M. Broekman, sprak enkele bemoe digende woorden, waaruit viel af te lei den. dat het jeugdfestival wel eens tra ditie zou kunnen worden. Onder het ge hoor bevond zich verder de Groningse dichter Henk de Vries, die speciaal naar Arnhem was gekomen, omdat hij de reacties van de jeugd wel eens wil de zien. Na de pauze luisterde het jonge pu bliek merkbaar gespannen en vaak ge amuseerd naar Anton v n Duinkerkens causerie over de cultuur als gemeen schappelijk bezit. Hij schetste het moei lijk definieerbare begrip cultuur als de bewuste beleving van het feit, dat wli een verleden achter en een toekomst voor ons hebben in tegenstelling tot het eeuwigheidsloze vee. Na de openingsplechtigheid trokken de festivalgangers in vijftien autobus sen naar de verschillende vakantiecen tra waar ze zün ondergebracht, voor de gemeenschappelijke maaltijd. Des avonds zagen zij in het Rhedens Open luchttheater de opvoering van de Mid- zomernachtsdroom door de Toneel groep Theater. De stoffelijke resten wan de woens dag overleden Engelse beeldhouwer sir Jacob Epstein zijn maandag op de Putney Vale begraafplaats te Londen ter aarde besteld. De deken ven Can terbury, dr. Hewlett Johnson, voer de het woord. De begraafplaats ligt niet ver van de studio aan Fulham Road, waar Sir Ja cob tot zijn laatste levensdagen werkte. De Haïtiaanse minister van voorlich ting, Blanchit, heeft maandag meege deeld dat de regering van zijn land „niets tegen de kerk" heeft. Blanchit zei tot de verslaggevers dat president Duvalier zelf een onderzoek heeft inge steld naar de „vijandige daden" van de twee katholieke geestelijken, die vo rige week werden uitgewezen. Deze maatregel leidde tot een conflict tussen staat en Kerk waarbij het bijna kwam tot arrestatie van de aartsbisschop van Port-au-Prince, mgr. Poirier. Volgens Blanchit heeft één van de uitgewezen geestelijken, rector Grienen- berger van het instituut van San Mar- cial, geweigerd president Duvalier te groeten tijdens plechtigheden in de ka thedraal. Hij zou voorts geestelijke en materiële steun hebben gegeven aan families en organisaties die tegen de legering gekant zijn. De andere geestelijke, pastoor Mar ree van de Sint Marcusparochie, heeft, aldus Blanchit, o.a. scholieren voorge houden te zingen „voor een land en een president die de kerk eren" tijdens een bezoek van de president aan de kathe draal, aldus meldt Reuter. De Haïtiaanse minister van binnen landse zaken, Magloire, heeft gezegd dat aartsbisschop mgr. Poirier niet de gehele waarheid heeft gezegd in het communiqué waarin hij kritiek uitte op de uitwijzing van de beide geestelij ken. Reuter maakt geen melding van een eventueele reactie van kerkelijke zijde op deze verklaringen. Een Westduitse filmmaatsehappij uit München heeft bekendgemaakt, dat zij een filmcontract heeft gesloten met de bekende operazangeres Maria Mene ghini Callas. Het contract, krachtens het welk Maria Callas de hoofdrol zal spe len in een film „De prima donna", moet nog getekend worden. Begin vol gend jaar zouden de opnamen beginnen. KRUISWOORDRAADSEL 2 3- 4 5 6 8 9 10 Horizontaal: 1. koffiekamer, bijl: 2. vlieg tuigroer, dubbele klinker; 3. transport middel; 4. boom, wederhelft; 5. de oudere, gevaar; 6. Drentse gemeente, gezang; 7. be paald hoofddeksel, walkant; 8. insgelijks (afk.). Engels telwoord, Japanse munt; 9. deel van uitróep, schittering; 10. beest; 11. hemellichamen. Vertikaal; 1. zangstem, Spaanse havenstad; 2. buitengewoon; 3. verpakking, 1050, wel doorvoed; 4. tovergodin, vogel; 5. toegeven, academ. graad; 6. bekend Engels kasteel, ontelbaar; 7. echo, dakbedekking; 8. meer kol, Engelse lengtemaat; 9. rund, bepaald priester; 10. zesstraat N in Noord-Európa, soort vermaak. OPLOSSING 24 AUGUSTUS Horizontaal: I. ure; 4. krant; 6. kanteel; 8. NS; 9. ga; 10. ets; 11. leb: 12. Ee; 14. la; 15. pegelen; 18. laken; 19. L.S.K. Vertikaal; 1. urn; 2. rats; 3. ene: 4. kasteel; 5. Tegelen: 6. kneep; 7. Laban; 13. heks; 16. gal; 17. Lek. iiiiiiiiiitiiiiiüiiiiiiiiiiiii Kort vóór hij zich inscheepte, ontving de hertog van Alengon een lange brief van zijn vader. Een bewonderenswaardige brief! Hoe moeilijk is het, hem objectief te schilderen, die hertog van Nemours. Er is zóveel koelheid in zjjn wezen die afschrikt. Maar op hetzelfde ogenblik dat de kritiek vaardig wordt, voelt men zich door zijn grootheid ontwapend. Onophoudelijk zal de balans van ons oordeel schom melen tussen geïrriteerdheid en sympathie. Ik veronderstel, dat je ten opzichte van het gewetèn dezelfde gedachten koestert als ik, nl. dal b i i- -z - - i, i i:i J l—i i-l tA Tiin groot doel of een daad van liefde in de weg staan. Tot je plicht behoren deze niet. Het blijft eenieder onder alle omstandigheden vrü zelf te beoordelen, of hij er zich al dan niet aan bloot moet stellen. Is de kans van slagen te klein, dan heeft dit geen zin. 3 Gevaren opzoeken enkel omwille van de sensatie is uit den bozeIk ben een uitdrukkelijke tegen stander van elke riskante onderneming die geen ander doel heeft dan afleiding." Hier spreekt duidelijk de pater familias. De vader openbaart zich als een gezagvolle en fijngevoelige zièleleider. „Ik ben een uitdrukkelijke tegenstan derZouden er in onze dagen, ook in de meest christelijke gezinnen, nog veel vaders te vinden zijn die zich aan een dergelijke formule zouden wagen? En anderzijds, zouden er veel zoons zijn, die zich op de leeftijd van Alengon, de leeftijd Van onafhankelijkheid, hartstocht en zelfvertrouwen gehoorzaam bü een dergelijke uitspraak zouden neerleggen Na alle bijzonderheden van de tocht onder de loep genomen te hebben, de fysieke, de morele en de geestelijke, slaat de hertog van Nemours tenslotte een minder gespannen akkoord aan. Evenals op alle ernstige levensuren breekt dan de ijslaag en laat aan de verholen warmte van zijn hart de vrije teugel. het' hetbeste* is~ te Trachten aïfflcTbèreid te zjjn„Kijk, mijn beste jongen, dat is alles wat ik je Trouwens ik heb Bache schriftelijk verzocht je wilde zeggen, alles wat ik aan woorden Trouwens tijdig geestelijke bijstand te verlenen in geval van ziekte of een ernstig ongeluk (God moge je ervoor Öëhóeden). Maar ongetwijfeld zul je, evenals ik denken, dat het nog vèel veiliger is er zelf over te wakèn. Zorg ervóór, dat hetgeèn je voor jezelf zou doen, zówel wat je gezondheid als je godsdienstige lever betreft, ook gedaan wordt voor degenen die je verge zeilen, je helpen of van je afhankelijk zijn: je mede officiei-en, de soldaten, de bedienden... Drie sóórten gevaren zijn er waaraan je het hoofd móet bieden: 1. De gevaren die je plicht met zien meebrengt. Hierop moet je geen acht slaan. Zonder er op énigerlei wijze rekening mee te houden, alsof zij niet bestónden, streef je, in vertrouwen op God, eenvoudig naar de vervulling van je taak. 2. De gevaren die de verwezenlijking van een ce,voor je kon vinden. Je eigen gezond verstand en je bezadigd oordeel zullen aanvullen wat ik vergeten ben Mijn gedachten zowel als mijn gebeden zullen je overal volgen. Mochten wij elkaar in deze wereld niet meer zien, dan zul je altijd nog terug kunnen denken aan een" vader, die van je houdt met al de tederheid van zijn hart en die wederkerig voor jou alles zal doen wat jij door je goed gedrag voor hem hebt gedaan. Dat God je moge beschermen en zegenen en dat 1$ ons de genade schenke elkaar terug te zien in deze wereld en vooral in de andere." Reeds in een van de eerste havens werd de reiziger na al die bespiegelingen en voorgevoelens door de realiteit achterhaald: „Met tranen in mjjn ogen grijp ik naar de pen om je te schrijven, want deze brief brengt je een wel zeer droevig nieuws. Aan de verpletterende pijn die ik gevoel, paart zich in gedachte het leerf dat jou zal treffen. Van ganser harte, beklaag ik je, dat je op een dergelijk ogenblik zo ver by ons vandaan bent." Koningin Amélie was gestorven. Zacht en zonder lijden was zij ontslapen, daags na haar Paasretraite. Op haar eigen verlangen had men haar begraven in de japon die zy op haar vlucht uit Frankrijk had gedragen. Haar laatste gedachten waren uitgegaan naar „God en de kinde ren," haar laatste wehs had geluid, „dat zij onderling verenigd zouden blijven zoals de kralen van de rozenkransen haar laatste genoegen, op de vooravond van haar dood, bestond uit de lectuur van het scheepsjournaal, van Aden uit afgezonden door de knappe Spaanse officier die in het hart van grootmoeder als „mijn welbeminde Sonnet" was blijven leven Het troetelnaampje uit zijn kinderjaren behoorde tot een langvervlogen verleden. Tegenwoordig zou niemand hem anders noemen dan bij zijn mannen naam. Zjjn volwassenheid begon onder deze vijandi ge en al te blauwe hemel, in deze onbekende haven waar hij met droefheid terugdacht aan haar die de moeder was geweest van zijn ziel en die hem een kostbaar erfdeel naliet; de kennis die hij zich door haar had verworven, schoonheid en levensadel. „Mon Dieu, ma pat.rie et ma Dame. Buiten deze drie is er geen liefde denkbaar Enkele dagen later zette de hertog van Alen'on op de Philippijnen voet aan wal. Een krachtdadige en snelle 'vèldtocht. Fort voor fort wordt het land henvönnèn. Stormenderhand neemt de luitenant van Alengon een vesting. Hij maakt zich mèester van de vlag en wordt bevorderd tot kapitein, gedecoreerd op het slagveld, toegejuicht door de soldaten. Het begin, het voorteken van een schitterende loopbaan! Wil Spanje hem niet de titel infant verlenen? De prachtige dröom zal niét lang duren. Een telegram bereikt de Philippijnen. Isabella is van haar troon gestoten, een oproerig parlement grijpt naar de macht. Men kon zich moeilijk een prins van koninklijken bloede voorstellen die uit eigen vrije keuze een revolutionaire regering diende: er bleef hem geen andere weg over dan ontslag te nemen. (Wordt vervolgd). „As het voor de bond nog zo bont is hem is 'net nooit te bont." Dat zegt de echtgenote van de heer P. W. Vennix over haar man, die veertig jaar se cretaris-penningmeester was van de R.K. Bond, van Groote Schrijvers „Sint Genesius". En na deze respectabele „diensttijd" niet gezellig in een luie stoel van zijn (overigens ten volle verdiende) rust ging genieten, maar de voorzittershamer over nam, die zijn goede vriend, rec tor J. Nolet, ook veertig jaar ijverig gehanteerd (had. Die uit spraak van z'.'n echtgenote te kent deze SS-jarige organisator pur sang heel duidelijk. De bond, die hij mede heeft helpen op richten cn die zijn hobby was in de vele jaren, dat hij zijn functies hierin verrichtte naast zijn ook al omvangrijk werk als procuratiehouder van een grote tabaksindustrie de bond, die ook zijn hobby bleef, toen hij, omdat het echt niet anders meer kon, daarna ging dienen als ,Jull timer" deze bond is zijn le venswerk geworden. Maar toch is zijn taak nóg niet volbracht, meent hij zelf. Ook al heeft paus Joannes KXlIl hem benoemd tot Ridder in de Orde van de H. Sylvester zondag reikte mgr. Heezemans, de deken van Eindhoven, hem het ereteken uil dit als erkenning voor zijn grote verdiensten voor het onderwijs in r.-k. ver band in de vakken stenografie „Groote" en machineschrijven. Er dient nog meer gedaan te worden, vindt de heer Vennix. Zo zijn er in den lande besprekingen gaande, die de zelfstandigheid van ,,StGenesius" de grootste op dit terrein zouden aantasten. Me wil één (neutrale) organisatie, maar de heer Vennix en zijn medebestuursleden zijn er van overtuigd, dat er wel degelijk op dit gebied plaats moet zijn voor een principiële organisatie. En dan„St. Genesius" is nu eenmaal zijn leven. Bijna altijd al geweest. Na zijn lagere schoolopleiding heeft hij zichzelf verder via allerhand cursussen de nodige kennis eigen gemaakt. Hij stuitte hierbij al spoedig op de stenografie, die hij onderwezen kreeg -door de ontwerper van het systeem, de heer A. W. Groote, niet trie hij later nog examens heeft afgenomen. Hij was nog geen dertig jaar, toen hij meehielp de „stenobond" op te richten En daarna is hij. dag-m, dag-uit, met de bond opgestaan en met dè bond naar bed gegaan. Als directeur van het examen-bureau alleen al is hij zo'n 200 dagen in het jaar op stap om examens af te némen. Dat het hem in al die tijd twee keer is over komen, dat hij de (eerste) trein gemist heeft, kan hij zichzelf nu nog moeilijk vergeven. En daarmee wordt dan meteen één van zijn kenmer kende eigenschappen getoond: alles wat er gedaai. moet worden, dient punctueel te geschieden; alles dient in de puntjes tc kloppen. De exami nandi weten daarvan: hij is een vriendelijke mar.als alles 100 percent serieus was voorbereid. Zo niet, dan kon er wel eens wat zwaaien. Het is duidelijk: hij houdt niet van halfbakken werk. Zelf is hij een door-, zetter, die alles geeft om de hem gestelde taak te volbrengen. Hij is recht lijnig en strijdbaar zo zelfs, dat rector Nolet hem wel eens „De Leeuw" betitelde, hetgeen de heer Vennix beslist niet aangenaam in de oren klonk Dat zijn eigenschappen, die wel zo eens botsingen met deze en gene ten gevolge hebben. Maar altijd weer dient dan de tegenpartij te erkennen, "hij strijdt voor wat hij „de goede zaak" acht. Slechts op één punt wordt er wel eens op hem gemopperd; als zijn vrienden en medewerkers wel eens brieven in gewoonhandschrift van hem krijgen, verzuchten zij: „Schrijf toch asjeblieft steno dat andere is onleesbaar"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5