Dagblad voor Schiedam en omstreken Eisenhower terug naar Duitsland Supreme comma weleer nu gevierde gast Rotterdams hoofdcommissaris beklaagt zich bij KNVB ss.ee. Omsingelingsactie van opstandelingen in Laos Amerikanen en Fransen gaan militairen instrueren „Victor" op zeer grote hoogte ontploft Vliegtuigindustrie na ..Comet weer door catastrofe getroffen? Perziken van oogstfeest voor Paus Joannes Belangstellenden al vroeg langs de route Het weer Feijenoords voorzitter: „De heer Staal overdrijft Mgr. profSassen huisprelaat Madurodam is een sportpark rijker Arabische landen vragen V.S. steun Raketten in Toplitzer-meer Nozem in Italië gedood De Prins ontvangt Vier gevangenen ontsnapt Het weer in Europa Mgr. Victor Tielbeek Géén „raadselachtige verdwijning Meisje lastig gevallen Uit werhbaralc en cel te Arnhem WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1959 Iets koeler Aan zee - - Soekarno: „Ik bega een lening op lange termijn" Apost. administrator van Formosa, Brazilië O Kwestie-Algerije nieuwe schie damsche courant (Van onze correspondent in Bonn) Over enkele uren, om halt zeven van avond, zal de Amerikaanse president, Dwight D. Eisenhower, op het vliegveld Wahn bij Bonn voet op Duitse bodem zetten, die hij begin 1945 als „supreme commander" der geallieerde strijdkrach ten, die hun laatste aanval op nazi- Duitsland hadden ingezet, voor het eerst betrad. Bondskanselier dr. Aden auer, die met vakantie was, heeft giste ren zjjn verlof onderbroken en keerde van het Comomeer aan de Rijn terug om straks de Amerikaanse president de eerste die een officieel bezoek aan een Duitse regeringschef brengt op iiiinmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiimiiiiiiiiiiiii iiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii het vliegveld welkom te kunnen heten. Hij zal met hem in een open auto naar een versierde en vlaggende bondshoofd- stad rijden. Geruime tijd voor de komst van Eisenhower hadden zich vandaag de eerste belangstellenden al opgesteld langs de route, die de vele honderden wagens lange auto-caravaan zal nemen. Het is de tiende maal dat de 84-jarige Adenauer en de 69-jarige Eisenhower elkander treffen. Het eerst geschiedde dat in 1951. Dr. Adenauer reisde toen naar Bad Homburg, waar de toenmalige opperbevelhebber der geallieerde bezet tingsstrijdkrachten (West-Duitsland had zijn souvereiniteit nog niet herwonnen) zijn hoofdkwartier had. In 1952 was gen. Eisenhower voor het eerst in Bonn: hij kwam afscheid nemen als opperbevel hebber in Duitsland en ging naar Ame rika terug om tot president te worden gekozen. Elk jaar sindsdien is dr. Aden auer bij president Eisenhower in Wash ington geweest: 1953, 1954, 1955, 1956 en 1957. In laatstgenoemd jaar troffen de heide staatslieden elkaar ook nog tijdens de vergadering van de NATO-raad in Parijs. In mei j.l. was dr. Adenauer in Washington naar aanleiding van de be grafenis van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles. In 1945 was president Eisenhowers voorganger, Harry S. Truman, ook in Duitsland, n.l. ter gelegenheid van de Potsdam-conferentie, waar echter toen niet met Duitsland, doch over Duits land werd gesproken. President Tru man verklaarde toen dat er „nooit weer een Duits soldaat op het wereld toneel zou verschijnen". Op het vliegveld Wahn staat van avond een bataljon, bestaande uit alle wapeneenheden van de „Bundeswehr" aangetreden, de grootste erewacht die ooit voor een buitenlandse staatsgast moest opdraven. Een compagnie zware artillerie zal, wanneer president Eisenhower zijn „Columbine vier" verlaat, eenentwintig saluutschoten lossen, eveneens een eerbetoon dat nog geen buitenlandse bezoeker ooit is bewezen. Terwijl een hefschroefvliegtuig dei- Amerikaanse luchtstrijdkrachten in West-Duitsland de bagage van president Eisenhower van het vliegveld Wahn overbrengt naar Bad Godesberg de Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met zonnige perioden en matige noordwestelijke wind. Iets koeler. -15.04. Zon: 5.42-19.41. Maan: Een kleine storing, die gisterochtend nog midden op de Oceaan lag, wordt door een stroming met grote snelheid naar het oosten gevoerd. Achter deze storing stijgt de barometer sterk, zodat naorgen boven de Britse eilanden een groot gebied van hoge druk wordt ver- Wacht. De wind ruimt dientengevolge nog iets verder naar het noordwesten, waarna koelere en drogere lucht Neder land zal gaan binnenstromen. Het weer blijft overwegend zonnig. Het overwegend zonnige strandweer duurt voort met gematigde tempera turen. Overdag ongeveer 22 gr. Zee water 20 gr. Vrij krachtige, later matige wind uit noordwestelijke richting. Voor uitzichten. ook het verdere deel van deze week goed strandweer met flinke Perioden van zon. max. min. neersl. Station pen Helder Ypenburg Vtissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd.-Limburg Stockholm Oslo kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Nice Berlijn Frankfort Miinehen Zürich Oenève wenen Innsbriick Belgrado Rome iladrid vallorca Weer temp- temp. afgel. gisteren 24 uur onbewolkt 22 19 0 mist 24 16 0 onbewolkt 24 19 0 onbewolkt 26 16 0 mist 26 14 0 mist 28 16 0 mist 27 13 0 mist 27 15 0 onbewolkt 25 10 3 half bw. 25 12 0 regen 22 18 0.1 zwaar bew. 29 16 0 mist 25 16 0 onbewolkt 26 15 0 zwaar bew. 27 16 0 zwaar bew. 29 17 0 licht bew. 29 16 0 onbewolkt 27 19 0 geheel bew. 27 19 0 mist 31 17 0 onbewolkt 28 15 0 mist 28 14 0 mist 27 15 0 onbewolkt 29 19 0 onbewolkt 30 11 0 onbewolkt 30 16 0 onbewolkt 33 18 0 half bew. 31 licht bew. 28 15 0 residentie van ambassadeur Bruce in de Rolandstrasze, die met zijn gezin tijde lijk een ander onderkomen heeft moeten zoeken begint het Amerikaanse staatshoofd zijn triomfale intocht in de bondshoofdstad, die alles bij elkaar wel een uur zal duren. F.B.l. paraat Zeer bijzondere voorzorgsmaatregelen voor de veiligheid van de president zijn daarvoor genomen. De Westduitse politie is versterkt met mannen van de F.B.I., die met hun in schouderholsters gesto ken pistolen een vuursnelheid halen die nog niet eens in seconden kan worden geteld. De woning van de Amerikaanse ambassadeur in Bad Godesberg wordt door hen bewaakt en zelfs de Rijn-pro menade achter het huis om is afgezet, opdat geen ongewenste indringers dooi de achterdeur president Eisenhowers „Witte Huis" in Bonn zullen kunnen be treden. De F.B.l. heeft ook gecontro leerd of het voor kikvorsmannen moge lijk is om via de Rijn de ambassadeurs woning binnen te komen. Bij al dit vertoon zou men bijna ver geten dat president Ejsenhower niet de werkelijke Duitse hoofdstad (Berlijn), maar de tijdelijke hoofdstad van de ene helft van Duitsland bezoekt en dat het herstel van Berlijn als hoofdstad van een daarmede te herenigen Duitsland een van de belangrijkste onderwerpen is, die morgen tussen hem en bonds kanselier dr. Adenauer zullen worden be sproken. En wat dit betreft mag men zeker niet al te grote verwachtingen van het bezoek van Eisenhower koeste ren, hetgeen men. in politieke kringen in de bondshoofdstad dan ook eigenlijk niet doet. (Zie ook elders in dit blad) In de pauselijke zomerresidentie te Castelgandolfo ontvangt Paus Joannes va? twee meisjes in folkloristische klederdracht enkele mandjes perzi ken. Het is de traditionele gift van de bewoners van Castelgandolfo ter ge legenheid van het jaarlijkse perzi ken-oogstfeest. (Van onze sportredactie) De hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, de heer H. M. C. A. Staat, lieeft gistermiddag een onderhoud ge had met de secretaris-penningmeester van de K.N.V.B. Lo Brunt. Het gesprek had de recente gebeurtenissen in het Feijenoovd-stadion tijdens de wedstrijd Feijenooid-Sparta tot onderwerp. Bei den waren het er over eens, dat derge lijke. excessen moeten worden bestre den. „Het is een blamage voor de sport, voor de K.N.V.B. en voor Rotterdam. Zoiets kunnen wij niet dulden", aldus de hoofdcommissaris. „Verschillende mensen hebben mij opgeheld en gezegd dat zij niet meer naar het stadion zou den gaan in verband met de „bende" die het daar geweest is. Ik heb de K.N.V.B. verzocht om strenge maat regelen te nemen- Wanneer de politie weer moet optreden, zo heb ik voor gesteld, moet de eerstvolgende wed strijd maar zonder publiek worden ge speeld". „Het publiek", aldus de heer Staal' Uep zondag rond met moordplannen. Ik wil nu buiten beschouwing laten of de beslissing van scheidsrechter Horn juist was. maar de man moet toch de gelegenheid hebben om na een wed strijd thuis te komen. Zonder politie bescherming was hem dat nooit gelukt. Ais ze hem in dat geval naar het zie kenhuis hadden moeten brengen, was hij er nog gelukkig afgekomen". De heer Staal meende voorts dat een scheidsrechter in de hoogste voetbal afdeling zich niet alleen moet laten leiden door de spelregels, maar daar naast psychologisch juiste beslissingen mset nemen. Hij moet geen moeilijk heden uitlokken. „De gebeurtenissen moeten een waarschuwing zijn voor het publiek, misschien ook voor de scheids rechter" aldus de hoofdcommissaris. Feijenoords voorzitter, de heer C. Kie boom, noemde het optreden van de heer Staal overdreven. „Zouden er na afloop twintig kussentjes zijn gegooid?", vroeg hij zich af, „en het dreigement van de heer Staal om indien zoiets nog eens gebeurt wedstrijden zonder publiek te laten spelen, Is belachelijk. Want stel li--V1' accepteren, dan blijft er nog altijd het publiek dat en daar zie ik liet voor aan het stadion zal be stormen om een plaatsje te veroveren". Overigens vond de heer Kieboom de toekenning van de strafschop een kapi- blunder Hij ontkende niet dat Pieters Graafland mogelijk een over- Paus Joannes XXIII heeft nigr. prof. dr. F. L. R. Sassen, hoogleraar in Lei den en voorz. van de onderwijsraad. benoemd tot huisprelaat. Dit is gister avond medegedeeld in het bisschoppelijk paleis van Roermond door de bisschop van Roermond, mgr. P. J. A. Moors. Mgr. Sassen is priester van het bisdom Roermond. Z.H. de Paus heeft pater Victor Tiel beek SS.CC.. benoemd tot apostolisch administrator van Formosa (Goias) in Brazilië. Formosa ligt in de onmiddel lijke naoijheid van Brasilia, de nieuwe in opbouw zijnde hoofdstad' van Brazi lië. Mgr. Victor Tielbeek werd geboren te Raalte in 1919. In 1940 legde hij de geloften af in de congregatie der Hei lige Harten en in 1946 ontving hij de Priesterwijding. Van 1947 af is hij werk zaam in Brazilië. Tot nog toe was hij overste van het college Regina Pacis te Araguari (Minas), Volgens te Vientiane ontvangen be richten doen zich rondom Pakseng in Noord-Laos lichte schermutselingen voor tussen regeringstroepen en kleine eenheden van de pro-communistische Pathet Lao, die tot vijftig kilometer van Loeang Prabang, de residentie van de koninklijke familie, zijn doorgedrongen. Naar in doorgaans betrouwbare mi litaire kringen verluidt hebben rege ringstroepen de legerpost Sopsang aan de grens tussen de provincies Loeang Prabang en Sam Neua heroverd. De pro vincie Sam Neua zou vrijwel geheel om singeld zijn door de opstandelingen. Volgens Amerikaanse kringen ver wacht men, dat volgende week Ame rikaanse en Franse waarnemers aan de uitvoering zullen beginnen van een plan tot opleiding van het Laotiaanse leger. Hierbij zijn ongeveer 100 Amerikanen betrokken, die door Fransen worden bijgestaan. Zij zullen de Laotiaanse mi litairen leren omgaan met Amerikaans materieel. Vier opleidingsgroepen zijn werkzaam in Loeang Prabang, Vienti ane en in de steden Savannachet en Pak- se in het zuiden. Leiders van het Laotiaanse leger heb ben uiting gegeven aan hun bezorgd heid over een toenemende activiteit van de opstandelingen in de vallei van de Cadinh, waar het land slechts 100 km breed is. Men vreest dat de opstande lingen zullen pogen een deel van het land af te snijden. Frankrijk Te Lyon is een radar apparaat opgesteld, dat tot op 20.000 me ter de richting en de snelheid van de wind kan bepalen. Het toestel is van groot belang voor de weervoorspelling. Een dergelijk apparaat staat ook bij Bordeaux. treding had begaan, maar in deze wed strijden zijn de zenuwen nu eenmaal strak gespannen. De heer Kieboom vond het wel typerend, dat Wim van der Gijp, die het slachtoffer was van de charge van Feijenoords keeper, totaal niets van het gewraakte natrappen heeft gevoeld. Het gooien van de kussentjes vond de heer Kieboom niet zo verschrikke lijk. „De meeste mensen deden het niet uit wraak, maar meer om eens te lachen. Het is jaren geleden dat men zoiets heeft uitgehaald en voor mijn part doen ze het over een paar jaar weer. Men mag van de mensen, die anderhalt uur in de grootste spanning hebben gezeten, niet verwachten dat zij als zoete jongens naar huis gaan". (Van onze Haagse redactie) Sedert enige dagen heeft de minia tuurstad Madurodam op de grens van Den Haag en Scheveningen de beschik king over een zeer modern sportpark. Het. veldencomplex omvat zes tennis banen, een cricketveld, een hockeyveld, een stadion waarin een voetbalveld en een athletiekbaan zijn aangelegd, een korfbalveld, een basketbalveld, een volleybalveid en een Amerikaans honk- balveld (volgens de directie van Madu rodam het derde in Nederland). Het sportpark beschikt over veld- verlichting. De velden zijn aangelegd met de modernste toepassingen van de zogenaamde halfverharding. Zoals in heel Madurodam verlevendigen kleine figuurtjes het aanzicht van dit sport park. Er zijn sportmensen aan het werk, en er zit publiek op de tribunes. Frankrijk President De Gaulle heeft de laatste twee hoofdstukken van zijn driedelig werk over de tweede we reldoorlog voltooid. Het slot gaat over zjjn opgeven van de macht op 22 janua ri 1946. Eind oktober zal het derde deel worden gepubliceerd. (Van onze luchtvaartredaceur) Het ziet er naar uit dat de Britse vliegtuigindustrie opnieuw getroffen is door een catastrofe, zoals indertijd met de „Cornet"-rampen het geval is ge weest. Het Britse ministerie van bevoor- rading heeft bijna een weeklang allerlei onjuiste berichten over het „raadselach tig verdwijnen" van de viermotorige straalbommenwerper „Victor 2" onge stoord laten circuleren, terwijl men al die tijd met vrij grote zekerheid wist wat er aan de hand was. Het is bijvoor beeld niet waar dat eerst verscheidene uren na het vertrek van het toestel voor een routine-vlucht ongerustheid is ont staan. Het Britse ministerie heeft thans bekendgemaakt, dat men vorige week donderdag op het radarscherm heeft waargenomen, dat het toestel een uur na de start op zeer grote hoogte ont plofte. De verklaring van een gezag voerder ter koopvaardij, die ooggetuige van de ramp is geweest, heeft deze radarwaarneming bevestigd. „De Britse admiraliteit meent over voldoende aanwijzingen te beschikken om in een strook langs de kust van Penbrokeshire (zuidwest-Engeland) onder water nasporingen te gaan doen", zo wordt in de verklaring van het mi nisterie gezegd. In het voorjaar van 1954, toen voor de tweede maal een straalverkeersvliegtuig van het type „Cornet" boven de Middellandse Zee was verongelukt, heeft de Britse ma rine eveneens een uiterst grondig on derzoek ingesteld, waarbij duikers de zeebodem meter voor meter hebben afgespeurd naar brokstukken van het vliegtuig, dat evenals de „Victor" vorige week op grote hooge was ontploft. De „Cornets" zijn indertijd veronge lukt doordat de drukcabine door „me taalmoeheid" bezweek, nadat de romp huid herhaalde malen aan grote druk verschillen onderhevig was geweest. Straalvliegtuigen als de „Cornet" en de „Victor" vliegen op zulke grote hoogten, dat de lucht er te ijl is om in te kunnen leven. Daarom pompt men lucht in de cabines, zodat de luchtdruk binnen de romphuia minstens gelijk blijft aan die op 2.000 m boven het zeeoppervlak. Ie dere keer als het toestel klimt wordt de. druk binnen de romp opgevoerd. Daalt het toestel, dan neemt het drukverschil af. Die voortdurend wisselende spanning is indertijd te veel geweest voor de „Co- De diplomatieke vertegenwoordigers van tien Arabische landen in de Ver enigde Staten hebben minister Herter om meer actieve Amerikaanse steun bij het zoeken van een oplossing voor de Algerijnse kwestie verzocht. Het vraag stuk staat op de agenda van de V.N.- assemblee voor de komende zitting. De betrokken landen zijn: Libanon. Saoedi- Arabië, Jemen, Marokko, Libië, Tune sië, Irak, Soedan, de Verenigde Arabi sche Republiek en Jordanië. Tot nog toe heeft Amerika zich in de V.N. van stemming over de Algerijnse kwestie onthouden, hiertoe genoopt door zijn nauwe verbondenheid met Frank rijk en anderzijds door zijn sympathie met onderontwikkelde landen. In het Topiitzermeer in Oostenrijk is een kist met experimentele onder waterraketten gevonden door kikvors mannen, die op zoek zijn naar valse ponden sterling van de nazi's. De groep, die in opdracht van het Duitse week blad „Stern" werkt, heeft eveneens een kist met in het Russisch en Kroatisch gestelde documenten gevonden. De vondst zal aan de Oostenrijkse autori teiten worden overgedragen. met" en, naar het zich laat aanzien, nu ook voor de „Victor". De straalbommen werper, die nog op de geheime lijst stond, nam op het moment dat het ongeluk zich voltiok proeven, om vast te stellen hoe de apparatuur reageerde op hoogte en dus op luchtdruk verschillen. Nadat men in 1955 de oorzaak van de rampen met de „Cornet" had vastge steld, werden de gegevens hierover open baai gemaakt, opdat de luchtvaartindus trie in de gehele wereld de les van de „Cornet" ter harte kon nemen. De vlieg tuigfabrieken hebben daarna inderdaad door uiterst kostbare proeven allerlei voorzorgsmaatregelen getroffen. Als de naspeuringen van de Britse marine voor de kust van Penbrokeshire en de verdere officiële onderzoekingen echter tot de conclusie leiden, dat ook van de „Victor" de drukcabine bezweken is door „me taalmoeheid", dan zou dat een uiterst bedenkelijke zaak zjjn. Binnen enkele ja ren zullen meer dan 450 grote straalver- keersvliegtuigen in de lucht zjjn. De verongelukte „Victor" was een straal bommenwerper, waarvan de bemanning uit vijf leden bestond. Er worden nu straalverkeersvliegtuigen gebouwd, die meer dan 150 passagiers kunnen vervoe ren. Ook Italië heeft last van de nozems. Zo liep een 19-jarig meisje zondag avond in Bracciano rustig van de kerk naar huis, toen zij door vijf nozems werd aangehouden. Het meisje liet zich echter niet intimideren, trok een mes, dat zij naar zij later verklaarde altijd bij zich droeg nadat zij een keer ge molesteerd was geworden, en stak daarmee een van haar belagers dood, aldus meldt Beuter. Dit voorval is voor verschillende Ita liaanse parlementsleden aanleiding ge worden om in het parlement vragen te stellen over de plaag van de nozems. Af gevaardigde Ariosto zei dat jonge vrou wen genoodzaakt schijnen te zijn wapens te gebruiken om hun eer en veiligheid te verdedigen. Hjj vroeg premier Segni welke maatregelen de regering op het ogenblik neemt of van plan is te nemen om de „plaag van de nozems" te be strijden. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft kortgeleden de politie in geheel Italië opdracht gegeven de steeds meer om zich heen grijpende straatschenderij te bestrijden. Intussen is in Bracciano een comité gevormd dat geld bijeen wil brengen om het meisje, dat in de ge vangenis zit, een advocaat te bezorgen. De gouverneur van Khartoem Moham med Khalil Beteik brengt een zeven daags bezoek aan ons land. Hij is de gast van de Nederlandse regering. Dins dagmiddag werd hij door Prins Bern- hard op Soestdijk ontvangen. Van het paleisterras af bewonderde hij de tui nen. Op het ogenblik vertoeft een groep Amerikaanse scholieren in ons land. Bij hun bezoek aan de Koninklijke familie hield miss Elisabeth Johnson uit Ventura in Californië een speechje in onze taal. De prins bedankte haar hiervoor speciaal Maandagmiddag hebben twee gevan genen kans gezien te ontsnappen uit de werkbarak, welke staat op het terrein van de koepelgevangenis aan de Am- sterdamseweg te Arnhem. Hoe deze ontsnapping in zjjn werk is gegaan en wie hiervoor verantwoordelijk moet worden gesteld, is nog niet bekend, aan gezien bij het ministerie van justitie nog geen rapport over het voorgevallene is binnengekomen. In de nacht van vrijdag op zaterdag zouden eveneens twee gedetineerden uit de gevangenis zijn ontsnapt. De bei de ingeslotenen, zouden met behulp van een ijzerzaagje "(hoe ze er aan kwa men is nog een raadsel), de tralies heb ben doorgezaagd. Vervolgens hebben zij van lakens een touw gemaakt en zo zijn zij van de tweede etage, waar zich hun cellen bevonden, op de begane grond terecht gekomen. Hoe ze over de muur zijn gekomen is tot nog toe ook een raadsel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1