Sparta had geen topvorm nodig om VVV met 6-0 te kloppen Venlose defensie hield 20 minuten stana f DANSSCHOOL WESTHUIS ARCHIEFBEHEERDER TEELAK VERIEl DE WAARHEID IN UW RECLAME, Over 10 jaar - - Verpleegsters geëmancipeerd PLATE MAAR DOE HET GOED, Uosselaar scoorde mooiste doelpunt Graanmarkt Rotterdam flauw 2 z&fezacd z&tm, NIEUW: eindelijk een middel tegen TANDSTEEN en NICOTINE-AANSLAG Duidelijk resultaat binnen enkele dagen Rotterdamse ploe gen- prijs voor Feijenoord Joop van der Putten won in Witte Dorp Olie- en vetmarkt Domaniale mijn zoekt het in lager sferen „Bevotex" te Rotterdam geopend NIEUWS TREKT ALTIJD IEDERE DAG Zr. L. Siebers S. S. KLEIN I INSCHRIJVING NIEUWE LEERLINGEN even charmant als vandaag.... TT S C MAANDAG 31 AUGUSTUS 1959 PAGTNA - Kolen delven op 800 meter diepte Kosten omhoog Zwaarder zorgen Waarom Rotterdam -x-r" AFWEZIG I cent per week 3 VANAF HEDEN Warande 207 Telefoon 682^ PRAKTIJK HERVAT AUTO'S ZONDER CHAUFFEUR schoonheids-middel voor uw tanden f 1.95 MATHENESSERWEG 87 TELEFOON 01800 - 36336 ROTTERDAM beroemde preparaten verkrijgbaar bij Salon de Coiffure iiiÉÉÉn Het lieeft er alle schijn van dat Piet de Vries en Joop Daniels elkaar verdringen om dit doelpunt te maken. Het is de vijfde treffer van Sparta door Daniels gescoord. Keeper Swinkels is totaal uit positie gespeeld. In de 28e minuut wist Daniels een knap pe driehoekscombinatie tussen hem. Van der Gijp en Van Ede doeltreffend af te ronden en met een beetje geluk had de Rotterdamse middenvoor zelfs vijf mi- SPANGEN, zondag. (Van onze sportredacteur) Dat VVV na het vertrek van Jan Klaassens en de Duitser Spikowski aanzienlijk was verzwakt was bekend en daarom was de zege, welke de Venloërs vorige week op Sportclub Enschede behaalden, nogal verrassend. Deze overwinning komt de 20.000 toeschouwers, die vanmiddag het Sparta-terrein omzoomden, helemaal onbegrijpelijk voor. want geen enkele maal is het Rotterdamse doel in werkelijk groot gevaar geweest en de keren, dat Andries van Dijk in actie is geweest bij vijandelijke aanvalsstoten, zijn op de vingers van één hand te tellen. Sparta behoefde niet eens in de allerhoogste versnelling te draaien om VVV met een zware nederlaag naar het „bronsgroen eikenhout" terug te zenden. Het kon zich zelfs af en toe de luxe permitteren om heel on-Engels te gaan showen, maar dat js begrijpelijk, wanneer het element spanning totaal weg is in een wedstrijd, waarin Sparta een grote 60 zege behaalde. -pj i 1 Villerius zijn meerdere moest erken- Wij willen aan de prestatie van Sparta niets afdoen, wanneer wij zeg gen dat V.V.V. een zeer zwakke indruk maakte. En toch spraken good old Gijs Nass en Willy Erkens op het middenveld een hartig woordje mee. Zij hebben echter de pendeldienst tus sen voorhoede en defensie slechts twintig minuten vol kunnen houden. Toen schakelde Sparta naar een iets zuiverder spel over en prompt vielen de gaten in de Limburgse verdediging. Keeper Swinkels had al een keer op de schoen van Tony van Ede moeten dui ken en een schot van Bosselaar corner moesten stompen, voordat in de 19e mi nuut de landskampioenen aan hun twee de zege in de nog zo jonge competitie begonnen te werken. Daniels was gevaar lijk dicht bij het Venslose doel gekomen, maar met een sliding van Swinkels leek het gevaar bezworen, echter de Lim burgse goalie wist het leder niet klem- vast te houden en Bosselaar benutte gre tig deze kans om zijn club aan de lei ding te helpen. 1-0. De reactie van V.V.V. was nauwe lijks de moeite waard. De jeugdige De Meulemeester bleef letterlijk en fi guurlijk in de schaduw van Jany Schil der, terwijl Sleven, de enige gevaar lijke man in de gasten-voorhoede in nuten voor rust al de derde kegel aan het scorebord gebracht. Nu stuitte zijn schot via de binnenkant van de paal weer het veld in. Na de pauze probeerde V.V-V. met fors spel het verschil in techniek en tem po te compenseren, hetgeen soms wel eens boze blikken tot gevolg had. Scheids rechter Aalbrecht hield de zaak echter goed in handen. In de 24e minuut werd het de Limburgse ploeg duidelijk, dat zij zonder punten naar huis zouden gaan. Een ver schot van Bosselaar sloeg als een granaat achter de zich niet verroerende Swinkels en twee minuten later zorgde Daniels voor nummer vier, nadat het schot van half Villerius tegen de paal was beland. Een typische Sparta-aanval een dieptepass van Bosselaar naar Daniels werd door de blonde roodwitte mid denvoor zuiver afgerond. Pietje de Vries, aan wie Lamberts een „draaierige" mid dag heeft te danken, maakte het halve dozijn vol. Uit moeilijke positie wist hij de voorzet van Van Ede te benutten: 6-0. Als de Rotterdamse wielerclubs hun aandacht gaan schenken aan de organi satie van teamwedstrijden is dit altijd een teken, dat het einde van het wegsei- zoen nabij is. De eerste clubwedstriid is altijd die met de officieuze Rotterdamse titel als inzet en zondagmiddag was het dan zover in de Prins Alexanderpolder, waar „Rotterdam" als steeds de organi satie in handen had. Bij de nieuwelingen konden alle deel nemende clubs op een enkele uitzonde ring na hun beste krachten inzetten. Evenals vorig jaar wist de Feijenoord- ploeg, die met de gebroeders Dorst. Rade- maker Peters Kuiper en Buitendijk aan de start verschenen, de wisselbeker te bemachtigen in een tijd van 1 uur 16 min, 5 sec. over de 54 kilometer. 2. De Coureur (Vlaardingen) in 1.19.09, 3, De Mol (Dor drecht) in 1.19.24, 4. Schiedam in 1-24. 5. Apollo in 1.27.41, 6. De Pedaalridders in 1.31.22. 7. Rotterdam in 1.32.35. Ook bij de amateurs waren het de rood. witten uit Zuid die de wisseibeker nog een jaar in hun bezit hielden. Hun team bestond vit Gefluk, Van der Leer, Van Pelt. Niemantsverdriet Kruidenier en Verhagen. De 108 kilometer werden afge legd in 2 uur 37 min. en 48 sec. 2. De Mol in 2.38.23, 3. Apollo in 2.43.36, 4. Rotterdam in 2.53.04. Dé Pedaalridders. Schiedam en De Coureur waren gedwongen de strijd te s taiken „De Pedaalriddere", „Feijenoord" en „De Spartaan" Den Haag reden met hun overige renners een clubontmoetimg in de Spangese Polder, met al6 uitslagen: A- en B-klasse 56 km in 1 uur 40 min.: 1. L. Bendele P.. 2. G Geerlof Sp.. 3. A Pietersma F. 4. L. Jansen F. 5. P. Drie 6en P, 6. A. Kettenis Sp.. 7. T v. d. Berg Sp., 8. H. van Asten Sp. 9. J. Knol F. A-junioren. 24 km in 46 min.: 1. C. den Drijver Sp. 2. K van Beek F. 3. H. Klip F,. 4. P. Rijssel Sp. 5. B. Kanselaar F. 6. H. Kettenis Sp. 7. H. Geluk F. B-junioren 20 km in 38 min.: 1. A. Star. re Sp.. 2. R. Veldkoop Sp.. 3 K. Smits F. 4. M. Bertoe Sp. 5. C. Gossen P.. 6. A. Bor Sp. „Apollo". A_ en B- klasse 30 km in 50 min.: 1. J. Vermeulen 2. A. Schuif, 3. H. Klis. 4. J. Molenaar. C-klasse 30 km in 54 min.: 1. A. Vente 2. A. Muntz, 3. W. van OLm. 4. C. Visser 5. L. v. d. Maaten, 6. J. Rug-genberg. Junioren, 30 km in 57 min.: 1. W. Dolman, 2. E. Romeijn, 3. J. Peijnenburg. 4. E. Dolman. Vetcranenclub .Sportief" 54 km in 1.33 uur: 1. B. van Krimpen. 2. J. Jangevoort. 3. J. de Vaal, 4. J. van Duiventocrde. 5. J timmer, 6. J. Schouten. Een glunderende Ben van Sermondt, voorzitter van De Rotterdamsche Leeuw, constateerde zaterdagmiddag met gepaste trots dat „de Leeuw" het er weer niet slecht had afgebracht. In derdaad, dit was zo, want behalve een wederom geslaagde organisatie van de elfde Ronde van het Witte Dorp mocht hjj ook nog het genoegen smaken, dat vier zijner leden, te weten Gerrit van Straten (3), Piet de Vries (6), Jan Her- mes (8) en Rinus van der Klooster (10) zich bij de eerste tien hadden geklas seerd. Bloemen waren er helaas voor hen niet bij deze keer, want deze werden een prooi voor de Haagse spurter Joop van der Putten, die zijn jonge stadge noot Jacques Mesters naar de tweede plaats verwees. Roel Liebregts uit Vlaardingen won wederom bij de nieu welingen. Het gemis van een vette leiderspremie zoals dit seizoen vaak gebruik was, is er wellicht oorzaak van geweest, dat de eer ste tientallen kilometers verschoond ble ven van serieuze ontsnappingen en felle spurts op de meet. Na bijna dertig kilo meter waren het Piet de Vries, Piet Ge luk, Frans van Veldhoven en Jan Fran ken (die later moest lossen) die een seri euze ontsnappingspoging ondernamen. Het peloton liet hen ongeveer 25 kilome ter begaan, maar toen vooral Van der Putten en de voor het eerst als amateur rijdende Wim Schuling zich aan de kop van het peloton zetten, was het leidende trio snel ingelopen. Weer bleef het vele ronden rustig. De premiesprints, waarin vooralLex van Kreuningen zich weerde, vermochten geen inzet zijn tot een (beslissende) ontsnap ping. Deze kwam toen er nog ongeveer dertig ronden te rijden waren. Van der Klooster, Van Kreuningen, Hermes, Everts Spoormaker, Schuling, Geluk, Beijer en Stolk wisten een kopgroep te vormen, die enkele ronden later door het viertal Van der Putten Mesters, Van Strajen en De Vries werden achtervolgd. Met succes, want weer enkele ronden later wist dit kwartet zich bij de koplopers te voegen. Geluk deed zijn naam geen eer aan, want hij moest lossen, waardoor twaalf man aan de leiding gingen. In het peloton werden nog pogingen ge daan om de „schande" van dubbeling te ontgaan. Slechts enkelen mocht dit geluk ken. Breure en Hamelink en Sijthoff, Van Bastelaar, Duijzer en Van den Berg en ook Vollebregt en Kerkhof werden door de kopgroep niet ingelopen, hetgeen wel het geval was met o.a. de genoeglijk in het peloton koutende Rotterdamse pistiers een goede voorbereiding voor het komende wlnterbaanseizoen beschouwen. Joop van der Putten boekte in de spurt een ruime zege, waardoor hij zijn totaal aantal overwinningen dit seizoen op tien had pech, toen hij na een val met een bracht. De Rotterdammer Roel Sienders flinke hoofdwond naar een ziekenhuis werd overgebracht. De uitslagen: Amateurs en onafhankeljjken, 100 km in 2 uur 26 min. 8 sec.: 1. J. van der Putten, 2. J. Mesters, beiden Den Haag, 3. G. van Straten, Schiedam, 4. L. van Kreuningen, Utrecht, 5. J. Stolk, Zwijndreht, 6. P. de Vries, Rotterdam, 7. W. Schuling,, Den Haag, 8. J. Hermes, Berkel, 9. J. Beijer, Zwijndrecht, 10. M. v. d. Klooster, Rotter dam, 11. P. Everts, Den Haag, 12. J. Spoor maker, Rotterdam, 13 op 40 sec. M. Breure Rotterdam, 14 C. Hamelink, Den Haag, 15. Th. Sijthoff, 16 H. van Bastelaar, beiden Rotterdam, 17. J. Duijzer, Sliedrecht, 18. W. v. d. Berg, Wateringen, 19. D. Volle bregt, Zoetérmeer, 20. W. Kerkhof, Rot terdam. Nieuwelingen, 60 km in 1 uur, 24 min. 13 sec.: 1. R. Liebregts, Vlaardingen, 2. J. Stam, Rotterdam, 3. H. de Ruiter, Alblas- serdam, 4. W. de Jager, Den Haag, 5. L. Michielsen, Rotterdam, 6. L. Althuizen, Den Haag, 7. van Haren, Puttershoek, 8. A. den Hertog, Zuidland, 9. J. Stolk, 10 A. al nu het rijden van wegwedstrijden als Aad de Graaf en Dick Verdoorn, die voor- Notenboom, beiden Rotterdam. (Bericht van A. Bosman N.V. Graan- makelaars, Rotterdam). De stemming op de graanmarkt in de afgelopen week was voor sommige artike len flauw te noemen. Argentinië wil in het [algemeen graag verkopen, terwijl N.-Ame- irlka, vooral voor 3 Ü.S.A.-gerst, dringend verkoper was. De opname-capaciteit bleek liier te lande niet al te groot, vooral ook door het gelijktijdig aankomen van een paar tankers in de Rotterdamse haven, welke trouwens schoorvoetend lossen. Op termijn brokkelden de prijzen af. zodat de ixnarkt rustig sloot. MAÏS. Vooral Argentinië wilde water in de wijn doen en diverse onverkochte partijen waren slechts met prijsconcessies te plaatsen. Ook op aflading Was men drin gend verkoper zonder dat de omzetten grote vormen aannamen. N.-Amerikaanse maïs kwam stomend volledig in de ver drukking en ligt nominaal hoger dan plata- maïs. Op termijn konden de prijzen zich niet handhaven, mede door het verhogen van de subsidies, waardoor de kopers terughoudender waren- GERST. Vooral de gerstsoorten, welke van deze kant van de oceaan verladen worden, waren flauw. In enkele dagen tijds kwam het niveau 10 ets. lager te liggen, zodat deze gerst ineens op import-pariteit is gekomen. Gerst van de pacific-kust daar entegen was iets stijver en door het min dere aanbod van inlands zomergerst was de belangstelling voor deze soorten groter [te noemen. HAVER deelde in het algemeen de ten- dence van de andere granen. Aangekomen en stomende partijen gingen moeilijk weg en zakten onder pariteit. Op aflading ble ven de prijzen vrijwel onveranderd, zonder dat er veel omging. Platahaver nog steeds niet aan de markt, terwijl haver van andere origine dan Amerikaanse totaal niet concurrend te koop is. MILO, MILLET en GRANIFERO. Door het binnenkomen van ca. 50.000 tons milo- corn deze week is het duidelijk dat dit artikel zich niet kon handhaven en slechts met steun van buiten kon men een enigs zins redelijke prijs bekomen. Op aflading was de eerste hand iets gemakkelijker, al hoewel de premie nog steeds groot blijft. [Millet ook gemakkelijker, doch geen om zetten van betekenis. ROGGE bleef een verlaten artikel. U.S.A.- rogge van de pacific-kust, door verande ring van subsidies lager te koop, alhoewel op dit lagere niveau het buitenland enige interesse toonde. INL. GRANEN. Door de grote aan voeren van inlandse tarwe, waarvan het aankopen door de fabrieken thans voorlo pig is stopgezet, heeft men niet veel tijd gehad haver, gerst en rogge te dorsen. De [aangeboden hoeveelheden hiervan waren niet groot, waarvan alleen het artikel regge zich niet in prijs kon handhaven. 'Enige kleine exportzaken van inl. haver, waardoor de verkopers iets terughoudender waren. i i De Noordamerikaanse Talken waren flauw; in de afgelopen 14 dagen liepen de prijzen ca. 5 per ton terug, met be hoorlijke zaken in de betere soorten. Voor de inferieure talken bestaat niet de minste belangstelling, deze zijn nog steeds te duur tegenover de Europese technische vetten. De oorzaak van de flauwe markt dient ge zocht te worden in de lage reuzelprijs; er wordt sterke pressie op de regering van de V.S. uitgeoefend om de reuzelprijs te steu nen en daarmede ook de varkensprijs van de boer. Mocht dit gebeuren, dan zal na tuurlijk ook de situatie voor de talken veel beter worden. Londen rapporteert voor de talken uit Australië en Nieuw-Zeeland goede vraag ,tot bevredigende prijzen voor de betere soorten, tengevolge van beperkt aanbod; de imindere soorten liggen ook hier verlaten. Onder de druk van de Noordamerikaanse markt verlaagden de houders van inlandse technische vetten eveneens hun prijzen, waarop enkele aankopen plaats vonden. In de plantaardige sector waren Cocos- en Palmpitolie zeer vast. met de klemtoon i op de laatste. Daardoor is het prijsverschil [tussen deze beide soorten geringer gewor den, evenals de afstand tussen de eerstko mende en de latere maanden. Er ging wel een en ander om. Sumatra Palmolie flauw zonder zaken. Liquide oliën aanvankelijk iets gemak kelijker, doch later voor bepaalde soorten van verkoperszijde iets terughoudender, waardoor de prijzen toch weer wat aan trokken. Tenslotte dient dan nog enige omzet ln bepaalde soorten vetzuren te worden ge meld, tot verder afbrokkelende prijzen. DE KOEKENMARKT. De hierboven beschreven verkoopdrang van Argentinië kwam ook in de koekenmarkt sterk tot uitdrukking. In het bijzonder zonnepit- schroot zakte erg onderuit en noteert een gulden lager dan vorige week. De andere artikelen brokkelden langzaam af zonder zaken. Lijnschilfers bleven wat stabieler; de achtergrond van sluimerende dekkings- vraag is hiervan de voornaamste oorzaak. Ook van Noord-Amerikaanse zijde kwamen de offertes lager af en speciaal sojaschroot staat nogal wat lager genoteerd. Over het algemeen een lusteloze boel met uitzonder lijk weinig afdoeningen. Zemelgrint bleef eveneens zeer flauw onder Argentijnse lei ding. Ook de Hollandse molens hebben nog het een en ander te spuien, voorna melijk op september-levering. Het inmid dels bereikte niveau van de la plata-pol- lards begint evenwel wat meer belangstel ling van kopers te ontmoeten, zodat in deze sektor nog enige aktiviteiten te verwach ten zijn. De Domaniale Mjjn-maatschappij te Lerkrade zal maandag een begin maken net het afdiepen van de hoofdschacht IVillem II van de 620 meter verdieping ïaar de 800 meter verdieping. Dit zal ie laatste verdieping zijn, welke deze .udste mijn van Europa gaat uitzetten. Het afdiepen van de schacht is nood- •.akelijk gewonden, omdat de bovenliggen- ie verdiepingen stilaan uitgeput raken, 'let is een kostbaar karwei, dat zwaar op ie komende exploitatie van de domaniale nijn zal drukken en geruime tijd zal /ergen. Vanuit de nieuwe verdieping zullen ook ie lager gelegen kolenlagen worden ge- ïxploiteerd. De kolenvoorraad in de nieu we verdieping is nog voldoende voor ver scheidene tientallen jaren, terwijl de do- naniale mijn voorts nog een groot veld :ou kunnen aanboren onder Duits grond gebied. Het laatste bruinkoolbedrijf in Neder- 'and, de groeve Anna te Kerkrade zal jerlang worden stopgezet. De verscheide- ie bruinkoolputten raken Uitgeput. Vol- ïens schatting reikt de voorraad nog slechts voor een half jaar. Welke uitwerking zal de totostandko- ming van de Euromarkt hebben op de Nederlandse textielhandel en welke in vloed zal zij uitoefenen op de positie van de textiel-detaillist? Deze dubbele vraag legde vanmorgen de heer M. A. van Zwieteren, voorzitter van „St.-Willibrordus" afd. Rotterdam, voor aan de deelnemers van de alge mene vrije beurs voor de Nederlandse textielhandel Bevotex, die vanmorgen door hem in de Ahoy'hal werd geo pend. Hoewel de toekomst nog in nevelen is gehuld, zag de heer Van Zwieteren nog wel enkele lijnen, ie zich gingen afteke nen. Geleidelijk zullen de kosten in ons land zich gaan optrekken, zodat de verschil len in kostprijs alngzaam maar zeker tot een minimum zullen worden terug gebracht. Zelfs de buitenlandse markt zal met lagere prijzen kunnen komen, waar door de buitenlandse leverancier een niet te onderschatten concurrent gaat wor den ook op die terreinen, waar nu de Nederlandse industrie nog een onaan tastbare positie inneemt. Het assortiment artikelen zal onge twijfeld veel groter worden, hetgeen weer tot gevolg heeft, dat hier hogere eisen gesteld gaan worden aa nver- koopruimte, etalagefront, aan inkoopstaf enz. Het behoud van het veroverde ter rein zal wellicht grotere inspanningen eisen dan de uitbreiding ervan, merkte de heer Van Zwieteren op. Wat fabrikanten en grossiers de Ne derlandse detaillist te bieden hebben wordt in 65 overzichteolijke stands ge toond. Tot en met 3 september blijft de „Bevotex" in Rotterdam, om er in het voorjaar 1960 terug te keren met de nieuwe voorjaarscollecties. De opper vlakte, die de Bevotex beslaat is 5000 vierkante meter. de De organisatie is in handen van initiatiefnemer, de heer J. C. D. J wien wij vroegen, waarom de „Bevotev speciaal Rotterdam heeft uitverko» voor zijn beurs. „Omdat Rotterdam daarvoor centra' Jer is gelegen dan Amsterdam, zei al heeft Amsterdam de naam, de fectiestad bij uitnemendheid te zijn, inderdaad is de Amsterdamse texti handel er sterker vertegenwoordigd de handel uit welke andere tsda óo» „Rotterdam heeft ook een goede ac?"U modatie, men voelt er de dynamisC sfeer en ten opzichte van de toekom® ge Euromarkt heeft het een g°e plaats." De eerste iin Rotterdam gehouden E®, votex, in het vroege voorjaar, wend 6 troffen door een dagenlange zware ttd-' waardoor de reis naar Rotterdam, ze vanuit de nabijgelegen plaatsen. T° verschenen er nog 4500 bezoekers, Ondanks de vorderingen van de fl o- riade" zal komend voorjaar de „n tex" nog onderkomen in Ahoy' kunn vinden, maar voor de najaarsbeurs 1% I zal men naar een ander onderdak moe» zoeken. VISSERIJ SCHEVENINGEN, 31 augustus. Trawlk>«0 SCH 54 met f 23.600, 21 met 3875, 9 if-S 980, 225 met 630; vleetloggers verse ha ,(|3 SCH 20 met 975; spanvissers UK 31 en met 290, en voorts 1 kustvisser met }Q$t aan verse vis. Notering per kg.: grote J U 5, groot middeltong 3 85, klein middelt 3.10, tong I ƒ2.90, II' 2.44—2 60, heilp, ƒ3.50; notering per 40 kg: groot middels^) 27—32, middelschol 30—31, kleine ÖUS-O21, wijting 1024. schar 38. sprot 7—7.50, groot middelschelvis klein middel schel vis ƒ1824, schelvis I 29, II 17—19, kabeljauw I 20—28, II 21- mididelkoolvis ƒ2428; notering per 100 10"Twi. grote kabeljauw 7090, grote koolvis f 81 notering per 50 kg.: verse haring Aangevoerd 6000 kantjes gezouten ha1* t, Noteripg: maatjes groen klein, 108110, vo» jes zout klein f 35 8036 80, id. grote f 3%.^ 39 20, volle haring 37 40—39.80, steurharj' 24—33, ijle haring 24.50—27, alles p. kan^, Verwachte aanvoer voor dinsdagmorgen jO de noord de trawllogger .SCH 64 en kust- en spanvissers. K Zaterdag is in intieme kring te Utrecht liet min of meer on geloofwaardige feit gevierd, dat zuster L. Siebers, voorzit ster van de Nederlandse r.-k. Bond van Ziekenverplegenden „Salus Infirmorum", vandaag zeventig jaar werd. Ongeloof waardig, omdat degenen, die haar enigszins volgen in haar dagelijkse werkzaamheden, haar „even in de zestig" zullen schatten. Zij gaan daarbij niet alleen of op haar uiterlijk, maar ook op de grote hoeveel heid werk, die zuster Siebers dagelijks verzet. Het heet welis waar, dat zij gepensioneerd is, maar zoals men vaker ziet dit heeft aan de bezetting van haar agenda nauwelijks iets Vóór al het andere is zuster Siebers op de eerste plaats voor zitster van de Bond. Zij han teert de hamer en zij kan er hard mee op tafel slaan, wan neer het nodig is, de gemoede ren te kalmeren reeds sinds 1948, toen zij als eerste vrouw het voorzitterschap aanvaardde. Tevoren was de Bond steeds door een medicus geleid. Deze om zwaai typeert zuster Siebers. Men kan haar de verpersoonlijking noemen van de emancipatie van de katholieke leken-verpleegsters. Er is een tijd geweest, dat meisjes wel in een katholiek ziekenhuis konden worden opgeleidmaar zodra zij het verpleegstersdiploma behaald haddenvriendelijk bedankt werden en elders emplooi moesten zoekendus in de wijkverpleging of in een niet- katholiek ziekenhuis. Er is dus wel iets veranderd, nu religieuzen en leken-verpleegstcrs zusterlijksamenwerken en de onderlinge verhou dingen steeds nog beter worden. Zuster Siebers heeft een flink stuk van r }<fven gegeven om de lekenverpleegster haar eigen verantwoorde lijkheid te laten dragen, zowel in het dagelijks werk als in de organisatie. Zij heeft bovendien hiermee nauw samenhangend in de letterlijke zin van het woord gestreden voor de opleiding van de verpleegsters en haar rechtspositie, waarbij de pensioenregeling zeker niet op de laatste plaats genoemd moet worden. Een voor haar afgesloten hoofdstuk is de kraamopleiding. Reeds in 1929 begon zij, samen met zuster Joosten, voor het Wit-Gele Kruis bakers op te leiden. Een cursus bestond eigenlijk niet, zodat de beide zusters zelf de leerstof bij elkaar móesten zoeken. In 1942 werd de opleiding omgezet in een voor kraamverzorgsters en moesten vele gediplomeerde bakers worden omgeschoold. Zuster Siebers heeft dit werk gedaan tot 1953. We hebben haar eens gevraagd, het aantal leerlingen op te tellen; zij kwam tot 134. Maar wie zal tellen hoeveel moeders en baby's dank zij het werk van zuster Siebers een goede kraamzorg genoten hebben? Het is vrijwel ondoenlijk, alle functies te noemen, die zuster Siebers bekleed heeft en nog bekleedt, sedert zij na haar opleiding in het Amsterdamse Binnengasthuis en haar kraamaantekening in het Wilhel- minagasthuis in 1926 als wijkkraamverpleegster naar Utrecht kwam. Zij deed dit werk tot 1930 en trad toen in dienst van de provinciale vereni ging Voor Moeder en Kind om moedercursussen te geven, consultatie bureaus op te richten enz. Inmiddels was zij reeds bestuurslid geworden van de Bond, uit hoofde waarvan zij zitting moest nemen in tal van com missies e.d. Een groot deel van haar tijd. wordt ook nu nog hierdoor in beslag genomen, o.a. met het onderhouden van talrijke internationale contacten en als dagelijks bestuurslid van de C.I.S.I.A.M.S., het interna tionaal orgaan van de katholieke verplegenden. Het laatste woord ligt niet gemakkelijk in de mond, maar we mogen desondanks niet van ver pleegsters spreken, want ook de verplegers, de mannen aus, horen in de Bond thuis en ook voor hun belangen salariëring en gelijkwaardig heid staat zuster Siebers met haar Bond op de bres. Het feest wordt gevierd in een pand aan de Koningslaan, dat enige maanden geleden door de Bond betrokken werd. Ook deze verhui zing en uitbreiding zijn voor een deel het werk geweest van zuster Siebers. Voor al het werk, dat zij verricht heeft, biedt de dankbare Bond haar thans een portret aan, geschilderd door dr. D. Verschure, medisch advi seur van de Bond. Het schilderij zal op het bureau een ereplaats krijgen om de herinnering aan zuster Siebers wanneer zij t.z.t. werkelijk van haar pensioen gaat genieten levend te houden. Reeds eerder vond haar werk waardering, zoals blijkt uit de verleende onderscheidingen: Pro Ecclesia et Pontifice en ridder in de orde van Oranje-Nassau. Tot onze diepe droefheid overleed plotseling, nog voor zien Van het H. Oliesel, onze lieve onvergetelijke Moe der, Behuwd- en Grootmoeder, Zuster, Behuwdzuster en Tante, Mevrouw ANNA MARIA HOFSTEEDE Weduwe van Gabriel Jacobus Lansbergen in de ouderdom van 77 jaar. Namens de Kinderen LANSBERGEN Behuwd- en Kleinkinderen Schiedam v.m. Kethel, 29 augustus 1959 Sohiedamseweg 34 Rozenkransgebed maandagavond om 8 uur, ten sterf- huize. De gezongen H. Mis van Requiem, waarbij U beleefd wordt uitgenodigd, zal opgedragen worden dinsdag 1 september a.s. in de parochiekerk van de H. Jacobus te Kethel om 9.30 uur, waarna de begrafenis van uit de kerk op het R.K. Kerkhof aldaar. VROUWENARTS tot 21 SEPTEMBER Voor waarneming tel. 69411. Th PA^PAI BenUw nieuwe balpen III. I HjLHLLJ is verzekerd tegen HUIDARTS VONDELLAAN 8 OVERTREKKEN en bijvullen van Stoelen, Clubs enz. STOFFEERDERIJ Grote Markt 19 Telefoon 67762 Toonzaalruamte 2600 m2 Gevraagd naaisters en leerlingen en bekwame strijksters. Aanmel den Wortelboer's confectiebedrijf, Nieuwe Binnenweg 310, Rotter dam. Tel. 34080. Gevraagd leerling draaier-bank werker en een halfwas autogeen- lasser. Aanmelden Fana-mctaal, Strickledeweg 55, Spaansepolder. Schiedam. verlies! HET VULPENHUIS Meent 11 2 THE PEN SHOP Korte Lijnbaan 22 OP KANTOOR VAN EEN INTERNATIONALE HANDELSONDERNEMING TE ROTTERDAM is de plaats vrij vah (MNL. of VRL.) Gevraagd wordt een actieve kracht tussen de 30 en 40 jaar met grote accuratesse en toewijding. Brieven met volledige gegevens omtrent levens loop en opleiding worden ingewacht onder No. 658 bij Adv. Bur. de la Mar, Mauritsweg 50, R'dam-2. VAN NIEUWENHUYZE'S STELLEN NOOIT TELEEC Zoals steeds ons materiaal recommandeert zichzelf, GT°lt Amerikaanse auto's en OPELS REKORD 1958. a v. Nleawenbuyze's Autobedrijf: Aelbrechtskaóe 154, Rotter»* Telefoon 5.6.9.9.0. (2 lUnen) Wie kan jongelui met trouwplan nen aan woonruimte helpen. Br. aan no. S 2826, Nieuwe Schie- damsche Courant, Dam 18, Schie dam. Tafel- en broodmessen golfslijpgn klaar terwijl u wacht. Grasma chines, hegscharen, zagen, vijlen en gereedschappen. Slijperij So lingen, Nieuwstraat 43, Schiedam Alles op het gebied van muziek instrumenten, Van Krogten heeft het! Rotterdamsedijk 148 Tejef 67026. Voor pasfoto's naar K. van Vuu- ren. Hoogstraat 106. In 1 dag ge reed. 14 dagen gratis op proef alle merken televisies, compleet ge plaatst. Min 1ste betaling; ver der 7.- p.w. Eigen technische dienst Tel. K 1800—123153 tot 6 uur. Ook radio's en bandrecor ders. Voorkom prikkelbaarheid, die vaak de oorzaak van slecht en onrustig slapen is met Calma Dragees, 2,- bij elke drogist. Bruidstoiletten geh. compleet v.a. ƒ40,-; moderne zwarte herenkle ding, grijze hoeden, nieuw geves tigd: kledingverhuur „Broadway" Rotterdam. Hoogstraat 53, telef. 128731. Schiedam, L. Kerkstraat 86, telef. 64131. Vlaardingen, Kui perstraat 110, telef. 6227. Geval van zwaarverkleurde tanden. Na 5 dagen Teelak-behandeling. TANDSTEEN zet zich af op het glazuur van de tanden, vóór. achter en vooral ook tussen de tanden. Dit is lelijk en onfris en vaak het begin van veel ellende: vooral op een ruw opper vlak nestelen zich etensresten en bacteriën. Met TEELAK. verdwijnt tandsteen binnen een week, uw tanden, worden weer gaaf en wit. NICOTINE-AANSLAG ontstaat door teerafzetting op de tanden. Teelak lost ook deze aanslag op en maakt een eind aan do onsmakelijke verkleuring van uw gebit. Na een paar dagen reeds is elk spoor van bruinige aanslag weg - voorgoed: TEE LAK houdt uw tanden helder wit. TEELAK is geen gewone tandpasta, maar een bijzondere gelei, die op een droge borstel (liefst de originele Teelakborstel) wordt gebruikt om tandsteen en nicotine-aanslag snel en volledig te doen verdwijnen. Veilig voor het tandglazuur, zacht voor het tandvlees. TEELAK is tevens hot behoud van pro thesen, stifttanden, vullingen en kronen. Gebruik geregeld TEE LAK en uw tandarts zal bti controle verbaasd zijn over de perfecte toestand van uw gebit. WAT DE tandarts ZEIDe hr. P. E. te Nijmegen schrijft: ..De resultaten welkeik met TEELAK heb bereikt, zijn zeer goed, zó zelfs dat mijn tandarts opmerkte dat mijn tanden zo wit waren en dacht dat ik niet meer rookte." Geregeld met Teelak behandelde tanden. Ieder die beseft, dat haar gelaat een leven lang mee moet, besteedt een paar minuten per dag aan verantwoorde huidverzorging met

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 10