IN PRIJS VERLAAGD! Prof. Kors van N.R.IL neemt afscheid N.T.S. en K.R.O. Vele autoriteiten bij huldiging aanwezig op kders Hp! DRAADLOOS CONTACT Piet Oomes weg bij de KRO eerst" de anderen 1 NIEUWE PRIJZEN: Medezeggenschap Dank en hulde 20 september laatste boekbespreking Vanavond „BB is vrijheids beroving' Geprolongeerdlectoraat feen reden fe meer om nu de beste kwaliteit te kopen!) FEESTELIJKE RECEPTIE IN HILVERSUM Kalchasvoor de radio Grote sleep naar Perzië mm Cassatie in omkopings- en oplichtingszaak A. van Domburg mm V B WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1959 I'AGINA 5 Junior bus fl. 1.28 Normale bus fl. 2.20 Familie bus fl. 7.95 Coffe'inevrij Normale bus fl. 2.50 Familie bus fl. 8.95 Espresso: Normale bus fl. 2.50 Opzienbarende geruch ten over Franse raketten mmm. Fokker moest 75.000 gulden meer betalen aan werkuren door MARGUERITE BOURCET üuiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Advertentie Nescafe De braintrust van de Partij van de Arbeid, de Dr. Wiardi Beek man Stichting, heeft een dik rapport doen schrijven over de her vorming van de onderneming. Het handelt over de herziening van het vennootschapsrecht in verband met de medezeggenschap in de onderne ming en het toezicht op de onderne mingsleiding, dus op de directie. Wat er aan het toezicht op de onder neming schort is zo langzamerhand wel algemeen bekend. Met het gro ter en groter worden van de onder nemingen krijgen de directies, de managers, zeggenschap over een steeds belangrijker stuk van het na tionaal vermogen, terwijl daarente gen hun verantwoordingsplicht afneemt door het degenereren van het instituut, dat aandeelhouders, vergadering heet. De opzet van de Wiardi Beekman Stichting is nu de verantwoordingsplicht van de mana gers weer te vergroten, waartoe men dan een middel meent te heb ben gevonden in een nieuw soort Raad van Commissarissen. In die Raad moeten tripartiet vertegen woordigd zijn: de werknemers, de aandeelhouders en speciale wakers voor het algemeen belang. Bij het toezicht houden op de directie wordt deze Raad dus verondersteld steeds drie vliegen in één klap te kunnen vangen. De bevoegdheden waarover de Raad moet beschikken zijn zeer uit gebreid. Zo krijgt hij recht tot be noeming en ontslag van de directie leden en tot het vaststellen van de jaarstukken. Verder wordt gepleit voor het machtigingsrecht van de Raad voor directiebeslissingen over aanzienlijke uitbreidingen of inkrim pingen, fusies, verkoop en liquida tie, de invoering van nieuwe werk en produktiemethoden en het ter hand nemen van de produktie van nieuwe artikelen. Over al dergelijke ondernemersbeslissingen zou de Raad dus bij voorbaat moeten oor delen in het kader van het werkne- mersbelang, het aandeelhoudersbe- lang en het algemeen belang. De eerste kritische vraag die naar boven springt is, of er op deze wijze niet zoveel vingers in de onderne merspap verblijven, dat de onderne mer de lust tot eten vergaat. Boven genoemde punten bieden immers op zijn minst volop de gelegenheid om de ondernemer te belemmeren in zijn slagvaardigheid. Men bedehke dat aangelegenheden als buitenland se vestigingen, nieuwe artikelen en dergelijke voor de ondernemer als regel geen welomschreven agenda punten zijn. Zij dringen zich op en maken vaak lang voor zij voor een concrete machtiging vatbaar zijn, bewust of onbewust deel uit van een gehele reeks ondernemershandelin gen. Daarbij spelen intuïtie, visie en dergelijke onmeetbaarheden een rol, eigenschappen die voor de onderne mersfunctie van groot belang zijn doch die bij welbewuste ontleding als zand door de vingers lopen daar zij geen veelkoppig beraad verdragen. Niettemin verdient het' idee van de grotere medezeggenschap zeker de volle aandacht. Een feit is im mers, dat het niet veel moeite kost om de feilbaarheid van de onderne mer aan de hand van een reeks voor beelden te illustreren. Wie er in zou slagen om zodanige regels te stel len, dat zowel het ondernemingsbe- lang als het wezen van de onderne mersfunctie er niet door beschadigd wordt, heeft de steen der wijzen gevonden. De Wiardi Beekman Stichting is daar onzes inziens nog niet in geslaagd. Toch ligt in de genoemde omstan digheden niet het hoofdpunt van on ze kritiek. Zwakker lijkt ons het voorstel waar het aankomt op de wijze waarop de opgeëiste medezeg genschap ten uitvoer gebracht moet worden. Daarbij gaat het ons dan niet om de vraag of schade toege bracht zou worden aan de onderne mersfunctie, maar of de voorstellen geen schade doen aan functies dio de socialisten dichter bij het hart lig gen, namelijk de functie van de vak bonden en die van de ondernemings raden. Werd het voorstel van de Wi ardi Beekman Stichting werkelijk heid dan kreeg men in Nederland te doen met tenminste drie vormen van medezeggenschap. Op de eerste plaats is er de medezeggenschap die van onder af door de onderne mingsraden wordt uitgeoefend. Ten tweede is er de medezeggenschap op centraal niveau van de vakbon den, die in de SER, in de Stichting van den Arbeid, in de schappen en zoveel andere organen een wijde scala van sociaal-economische on derwerpen betreft. Daarbij zou dan nu nog een nieuwe vorm zijn intrede doen, de zeggenschap van werkne merscommissarissen in de leiding van de ondernemingen. Ons interes seert. welke plaats deze commissaris sen in de rij van medezeggers zullen innemen. I-let rapport wil, dat zij als kandi daat door de vakbonden worden voorgedragen, doch dat zij hun stem zonder last of ruggespraak zullen uitbrengen, hoewel er een ..princi piële gelijkgerichtheid van doelstel- tingen" zal zijn, benevens een „gere geld contact". Er zal dus voor de massa van de Nederlandse werkne mers en waarschijnlijk ook in de realiteit een zeer sterke binding bestaan tussert de werknemerscom missarissen en de vakbonden waar aan zij hun benoeming te danken hebben, zodat hun beslissingen niet meer los gezien zullen worden van het beleid van de vakbonden. Er is geen overmaat van fantasie voor no dig om een aantal gevallen te be denken waarin de vakbonden deze situatie zouden betreuren. Men stelle zich slechts voor, dat een grote on derneming tot de produktie van een nieuw artikel mag overgaan, daar mee werkloosheid veroorzakend in een andere bedrijfstak. Wat voor in druk zal de vakbond daarmee vesti gen in de benadeelde bedrijfstak? Dergelijke voorbeelden laten zich o.i. in grote hoeveelheden stellen. Advertentie Na hem de versierselen, behorende bij het commandeurschap van Oranje— Nassau, te hebben omgehangen wenst minister Cals de scheidende K.R.O.-, N.R.U.-, en N.T.S.-voorzitter, prof. Kors, geluk met de onderscheiding. Prof. mas. dr. J. B. Ivors O.P. heeft dinsdagmiddag, in de rijkelijk met pal men en bloemen versierde Luitgarde- zaal van hotel Gooiland in Hilversum, afscheid genomen als voorzitter van de KRO, de Nederlandse Radio Unie en de Nederlandse Televisie Stichting, in een bijeenkomst waarvoor ongeveer drie honderd personen waren uitgenodigd. Het afscheid van de KRO gold ditmaal meer als officieel, want in feite had prof. Kors reeds enkele maanden gele den de leiding, in intieme kring van be stuursleden en naaste medewerkers, overgedragen aan zijn opvolger pater drs. F. van Waesberge. Het afscheid van gistermiddag is een historisch mo- Wrijvingen zijn niet te vermijden zo dra een ondernemingsbeslis'sing niet strookt met het algemeen vakbonds- beleid en het zullen dus steeds de be nadeelde werknemers zijn, die zich door de vakbonden verlaten voelen. Wij kunnen ons nauwelijks voor stellen dat de vakbonden zich via de werknemerscommissarissen zozeer met het wel en wee van de hetero gene ondernemingswereld laten ver knopen, dat zij bij herhaling het ver wijt zullen krijgen van gemene zaak te maken met liet „kapitaal". Een dergelijk soort medezeggenschap zou de vakbonden meer last dan ge 'noegen geven. Het is voor ons zelfs de vraag of bij een dergelijk groot scheeps binnendringen van de vak bonden in de leiding van de onderne mingen de kwestie van de gerecht vaardigdheid van het stakingsrecht nog lang een dubieuze kwestie zou Zijn. I-let zou ons, na het bovenstaande, verbazen als uit vakbondskringen fervente voorvechters van de ideeën van de Wiardi Beekman Stichting naar vpren zouden treden. Van de andere kant lijkt de verwerkelijking van deze ideeën ook niet bevorder lijk voor een verdere uitbouw van de ondernemingsraden. De belangstel ling voor deze instituten zal niet groeien wanneer zij overhuifd worden door de medezeggenschap van werk nemerscommissarissen die buiten de eigen onderneming gerecruteerd worden, welke omstandigheid door velen betreurd zal worden. Concluderend menen wij te mogen stellen, dat de voorstellen van de Wiardi Beekman Stichting, afgezien van de vraag of zij schade doen aan de 'ondernemersfunctie, aan de er kende vormen van medezeggen schap, belichaamd in de onderne mingsraden en de vakbonden, af breuk dreigen te doen. ment geworden in de geschiedenis van de omroep- en televisiewereld der na oorlogse jaren. Het gold een afscheid van de man, die met zijn grote gaven van hoofd en hart op de ontwikkeling van beide media een onuitwisbaar stempel heeft gedrukt. Het bleek uit de warme bewoordingen van dank, van een grote genegenheid voor de persoon van prof. Kors, die er werden gesproken. Ken dank zoals minister mr. J. M. L. T. Cals van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen het formuleerde, „een dank voor alles wat u goed hebt gedaan voor do KRO. de NRU en de NTS en ook in internationaal verband voor de IINDA op de hoge commandoposten, die ii bekleedde. Het is daarom, dat liet hare majesteit de koningin heelt behaagd 11 te bevorderen tot comman deur in de orde van Oranje-Nassau." Deze woorden werden met een harte lijk applaus beloond. De receptie werd opgeluisterd door de aanwezigheid van tal van hoge we reldlijke en kerkelijke autoriteiten on der wie zich bevonden, behalve minis ter CaJs, de staatssecretarissen mr. J. Scholten en de kapitein ter zee J. S. de Jong van Marine, de oud-ministers A. C. do Bruijn, prof. dr. Jos. Gieten en mr. dr. P. J. Witteman, de voorzitter van de Eerste Kamer mr. J. A. Jonk man, de commissaris van de koningin in Noord-Holland mr. M. Prinsen, de voorzitter van de Radioraad, prof. E. Scholten, de commissaris voor het ra diowezen de heer M. van Veen, en de oud-commissaris mr. L. A. Kesper, le den van de radio, en televisieraad, be stuursleden en commissarissen van de NRU en de NTS, bestuursleden en di rectieleden van de omroepverenigin gen en van de Wereldomroep, van de directie van de PTT en de Belgische omroep, alsmede enkele burgemees ters, onder wie de burgemeesters van Hilversum en Bussum, de heren J. J. G. Boot en J. C, Haspels. Van kerkelijke zjjde waren aanwezig mgr. I3. A. Nierman, bisschop van Groningen, mgr. drs. Jos. W. L. Damen, de provinciaal van de orde dei- Dominicanenpater Bonaventura Jan sen, en de dekens van Hilversum en Utrecht, mgr. II. F. Frank en mgr. A. W. G. M. Wiegerink. Tot de overige ge nodigden behoorden directeuren en hoofdredacteuren van de katholieke dagbladpers, bestuursleden van de ka tholieke vak- en .standsorganisaties, van de Katholieke Volkspartij en leden van de KVP-kamarfracties, alsmede hoofden van dienst van de omroepvere nigingen en tal van vrienden en beken den van prof. Kors. „De professor" Mr. A. B. Roosjen opende als voorzit ter van de NRU de rij van sprekers. Hij herinnerde aan het feit, dat er zich m het Nederlandse omroepbestel in veler lei functies figuren bevinden die van beroep professor zgn. Maar voor ons Hilversum, aldus mr. Roosjen, is prof. Kors dè professor. Hij is de man ge-1 weest, die in de naoorlogse jaren, toen het nog een chaos was in de omroepwe reld, op de bres stond voor het rechts herstel van de omroeporganisaties. Bij alle" verschil van mening, en die bestaat in de omroepwereld heus, stuw de u aldus spreker naar samenwer king. Mr. Roosjen sprak de wens uit, dat spoedig het radiobestel een wette lijke basis mag krijgen en dat er voor de televisiestichting meer geld en meer zendtijd beschikbaar wordt gesteld. Eveneens sprak hij de lioop uit, dat spoedig een voorzitter voor de NTS zal worden aangewezen. Het zijn wensen, aldus mr. Roosjen, die ook prof. Kors koestert. Hij besloot met de wens, dat God de levensavond van prof. Kors zou zegenen. Als blfjk van waardering voor de vele arbeid bood mr. Roosjen een wirerecorder aan en de financiële mid delen voor het maken van een reis. Minister Cals herinnerde aan de ve le belangrijke arbeid, die prof. Kors tot stand had gebracht in de jaren voor hij de centrale figuur zou worden in de radiowereld. U zag, aldus de minister in uw nieuwe functie van KRO-voorzit- ter opnieuw een gelegenheid Gods woord te mogen verkondigen. U was met recht de heroprichter van de KRO. Diepe dankbaarheid Pater drs. E. H. J. van Waesberge O.P., de nieuwe voorzitter van de KRO sprak de diepe erkentelijkheid uit van de gehele KRO-gemeenschap en haar leden voor de veertienjarige arbeid van prol. Kors, waardoor, zo als pater van Waesberge bet noem de, grote invloed werd uitgeoefend op het voortbestaan van de KRO. De heer G. W. Kampschöer, tweede voorzitter van de KRO, sloot zich bij deze bewoordingen aan. Hij herinner de aan de blijdschap die destijds heers te na de oorlog, toen prof. Kors de lei ding op zich nam, nadat hij hiervoor was aangezocht. De 500.000 katholieke fezinnen in Nederland, die lid zijn van e KRO, zijn u dankbaar voor uw leiding, aldus de heer Kampschöer. Burgemeester j. j. G. Boot van Hilversum prees de goede samenwer king, die steeds had bestaan tussen de gemeentebesturen van Hilversum en Bussum en prof. Kors in diens func tie bij radio en televisie. Warm wederwoord Prof. Kors dankte daarna de konin gin voor de hem verleende hoge onder scheiding. Het waren voor hem in Hil versum steeds gelukkige jaren geweest, evenals het ook gelukkige jaren waren tijdens zijn professoraat in Nijmegen. De tegenstellingen, die er bestaan in de omroepwereld, zijn een realiteit, maar dat neemt niet weg, dat er een samenwerking kan zijn. Hij sprak dc hoop uit, dat er nog meer samen werking binnen het verband van NRU en NTS zou groeien. Een woordvoerder van bet Franse ministerie van defensie heeft een be richt in het avondblad „France Soir" van gisteren tegengesproken. dat Frankrijk een eentrapsraket bouwt die 700 kilometer kan stijgen en die een kunstmaan kan lanceren. „Het bericht i,s volkomen ongegrond." aldus zei vol gens Reuter de woordvoerder. De wetenschappelijke medewerker van ..France Soir" zegt de gegevens over het raketproject gekregen te heb ben van een lid van de Franse dele-, gatie naar het tiende Internationale As- tronautische Congres te Londen. De ra ket zou een kunstmaan van ongeveer 200 kilo kunnen vervoeren. In twee jaar zou een groot aantal van deze ra ketten gemaakt kunnen worden voor het onderzoek van de bovenste lagen van de atmosfeer. De Fransen hebben reeds geslaagde proeven gedaan niet twee raketten in de Sahara, die volgens deskundigen elk een hoogte van ongeveer 250 kilometer kunnen halen. De laatste maanden zijn er berichten geweest, dat Frankrijk een raket met meer dan een trap bouwt met een reikwijdte van 3.000 kilometer. Het ministerie van defensie heeft ech ter steeds geweigerd deze berichten te bevestigen of tegen te spreken. 2o stuks f. 1,- Chief Whip Piet Oomes, die gedurende veertien jaar de boekbesprekingen voor de KRO heeft verzorgd, houdt zondag 20 sep tember zijn laatste bespreking voor de ze omroep. De KRO heelt namelijk, zoals we reeds hebben gemeld, beslo ten voor het komende seizoen ingrijpen de veranderingen aan te brengen in vorm, inhoud en tijd van uitzending van deze rubriek. Met het oog op de wij zigingen, die zich hebben voorgedaan in de leesgewoonten van het publiek door de grote verbreiding van het pocket boek, zal voortaan met ingang van 26 september op elke uitzendavond van 22.25 tot 22.30 uur „Het boek van de dag" worden besproken. Aangezien de programmaleiding van oordeel was, dat deze taak niet door één man kon worden vervuld, heeft zij de heren Gabriël Smit, Michel van der Plas, dr. August Cuypers en verder en kele specialisten uitgenodigd, om naast de heer Oomes als boekbesprekers voor de KRO Op te treden. In tegenstelling tot genoemde heren, die de uitnodiging hebben aanvaard, had de heer Oomes bezwaren tegen de gewijzigde opzet, aangezien hij van me ning was, dat geheel willekeurig alle niet-pocket-boeken van een bespreking voor de KRO-mocrofoon zouden wor den uitgesloten. Op grond daarvan heeft hij gemeend, zijn medewerking aan de KRO-programma's te moeten staken. De opera „Kalchas" van Jurriaan Andriessen, die op 28 juni door de te levisie is uitgezonden, zal men volgen de week zaterdag kunnen beluisteren in het radioprogramma van de KRO. Deze opera, die zoals men weet is ge schreven in opdracht van het ministerie dB ingezonden voor de opera wed strijd 1959 van de stad Salzburg, is gebaseerd op de dramatische schets van Anton Tsje- chow „Een Zwanezang", vertaald door Charles B. Timmer. De drie rollen in deze opera worden vertolkt door Guus Hoekman, Chris Taverne en Henk Ange- nent. Volgende week brengt de KRO- televisie onder de titel „Diana" en in de vertaling van Nel Bakker „Bright Shadow" op het scherm, een spel van J. B. Priestley, dat ngo niet in Ne derland is opgevoerd. De hoofdrollen worden vertolkt door Pim Dikkers en Ko Arnoldi. De regie is in handen van Wim Bary. In het programma van de NCRV-te- levisie kan men vanavond kijken en luisteren naar de keuze, die Ed Hoor- nik onder het motto „Ik groet u" heeft gedaan uit de Nederlandse poëzie. Will Hartingsveldt, Jelle de Vries en Paul Chr. van Westering schreven de mu ziek voor dit programma, dat onder re gie van Gerard Rekers op het scherm wordt gebracht. Vooraf een aflevering in de serie Disneyland onder de titel „Mens en Maan". In het radioprogramma van de NCRV speelt vanavond het Grazer Kammer- duo de Sonate van Konink. Later op de avond kan men luisteren naar een door Hans Schouwman samengesteld programma over de kamermuziek van Georg Friedrich Handel. De VARA zendt een uitgesteld relais uit van de Oostenrijkse omroep, waarin men kan luisteren naar het Strijkersensemble van het Festival te Luzern onder leiding van Rudolf Baumgartner, dat in het ka der van de Salzburger Festspiele 1959 werken van Handel, Haydn en Mozart uitvoert. 'Tx Het booreiland Seashell, dat op een werf te Schiedam is gebouwd voor de BPM/Shellgroep is dinsdag achter de sleepboten Maas en Schelde van L. Smit en Co. begonnen aan zijn reis naar de Perzische Golf, waar het voor het eerst bij de oliewinning zal worden gebruikt. (Luchtfoto A.N.P.) De officier van justitie bij de Haag se rechtbank, mr. dr. J. C. Maris, heeft dinsdag drie maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaarde lijk, geëist tegen een eenendertigjarige assistent-veilingmeester uit Den Haag. Deze man had 15 mei tijdens een B.B.- cursus in de brandweerkazerne aan de Rijswjjkseweg geweigerd het B.B.-uni form aan te trekken. Hij had het uni form trouwens niet eens bij zich. Hij noemde het B.B.-uniform een gevange nispakje. Mr. Maris sprak in zijn requisitoir van plichtsverzuim in ernstige mate en achtte het ergerlijk dat de man op deze wijze saboteerde. Hij zei voor het ge drag van de assistent-veilingmeester op de bewuste dag geen goed woord over te hebben. De raadsman merkte op dat de man geen alternatief had. Hij had immers het uniform niet bij zich. Twee maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf eiste mr. Maris tijdens dezelfde zitting tegen een tweeëntwin- tigjarige metselaar en een tweeënder- tigjarige koopman. Beiden hadden ge weigerd de burgemeester van hun woonplaats Den Haag inlichtingen in verband met de B.B.-noodwachtplicht te verstrekken. Beiden spraken van de B.B. als van vrijheidsberoving. De met selaar was als dienstplichtige in dienst geweest, de koopman had in de Indië- periode als vrijwilliger dienstgedaan. De Hoge Raad heeft dinsdagmorgen de zaak tegen een 58-jarige Amsterdam mer, die door het gerechtshof te 's-Gra- venhage wegens uitlokking van vals heid in geschrifte en oplichting was veroordeeld tot een jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest, be handeld. De gedaagde die grootste aandeel houder is van twee naamloze vennoot schappen te Voorburg-Leidschendam zou er zich aan hebben schuldig ge maakt dat hij op verscheidene factu ren voor aan het te Dordrecht geves tigde bijbedrijf van de N.V. vliegtui- genfabriek Fokker geleverde mallen en stempels voor onderdelen van straal jagers te veel werkuren had laten plaatsen, hetgeen tengevolge zou heb ben gehad dat Fokker tenminste 75.000 gulden meer zou hebben moeten betalen. 'IIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH 14 Men behoeft maar een bezoek te brengen aan dc reusachtige Hofburg met zijn uniforme vertrekken, zijn enge binnenhoven, zijn sfeer van sombere plechtstatigheid, om daarvan overtuigd te raken. Het is echter overdreven haar te wiljen voor stellen als een wildzang die haar man in de steek gelaten heeft, omdat alle goede manieren haar de keel uit hingen. De vijf dochters van Max Jozef, geboren en getogen in diens vreemde verbeeldings wereld, waren allerminst „welopgevoed" in de mon daine betekenis van het woord. Maar z;j wisten zich in de wereld wel degelijk goed te gedragen. Zij verschenen immers iedere winter op de bals in het paleis te München. Ondanks haar aangeboren on stuimigheid had Elisabeth zich zeker kunnen schik ken naar de afschuwelijke muggenzifterijen van het Oostenrijkse protocol, als haar leermeester maai iets minder haast en wat meer liefde had getoond. In werkelijkheid was het drama aangrijpender dan een alledaagse fantasie zich kan indenken. Behalve Elisabeth zijn er eigenlijk maar twee hoofd personen bij betrokken: de schoonmoeder en de echtgenoot. Een vreemde, moeilijk te doorgronden figuur, aartshertogin Sofie. Zij treedt op het tweede plan tc voorschijn in verschillende groepen van biografische studies, de één gewijd aan de hertog van Reichstadt, de ander aan Elisabeth van Oostenrijk. Of liever: als men die twee series documenten met elkaar vergelijkt, onderscheidt men daar twee verschillende beelden van haar. De verscheidenheid wordt zelfs zo ver doorgedreven, dat zij elkaar tegenspreken. Onwillekeurig denkt men dan aan de befaamde stelling van Pirandello, als volgt samengevat door Louis Gillet: „Je kunt in jezelf evenveel verschillen de persoonlijkheden ontdekken als je tegenspelers hebt." De levensbeschrijvers van het ..Adelaarsjong" de biografen van die „Franz" wiens troosteres de aartshertogin zou worden zien haar als een jeugdige Beierse, luchthartig en voorkomend, die tot haar ongeluk was beland aan het stierlijk vervelen de Oostenrijkse hof. Zij geven haar weer als een gracieuze en aantrekkelijke romanfiguur. Maar bij de geschiedschrijvers van Elisabeth verandert de toon. Men. vindt er nauwelijks nog iets terug van dat bekoorlijke beeld. De aartshertogin is stijf, dor en streng geworden. Zij laat zich leiden door een agressieve jaloezie, bijt zich vast in het hofcere monieel en loopt voortdurend Ie koop met een formalistische, benepen godsvrucht, die geschikt is om in haar omgeving een afschuw van elke vroom heid te wekken. Hoe uiteenlopend hun portretten ook zjjn. men kan de kennis van zaken, de goede trouw en de eerlijk heid van al deze schrijvers niet in twijfel trekken. Alleen... Pirandello had gelijk. De rol, het gezichtspunt en de tegenspelers zijn veranderd: dc liefdevolle is schoonmoeder geworden. Tot aan het huwelijk van Frans Jozef was aarts hertogin Sofie de enige beschermengel geweest van haar zoon. die reeds jong en onder netelige omstan digheden de troon beklommen had. Zij had hem geleid, raad gegeven en de weg gewezen, niet altijd even gelukkig, maar met vaste -hand. Van haar invloed afstand te moeten doen terwille van een schoondochter, leek haar een onverdraaglijke gedachte. Heeft zo ook Bianca van Castilië, die toch een waardige en vrome vrouw was, niet de eerste huwelijksjaren van Marguerite, de echtgenote van de H. Lodewijk, vergald? Trouwens, de aartshertogin zou een door haar zelf gekozen schoondochter heel anders behandeld hebben. Zij had nu eenmaal haar oog laten vallen op de zachtzinnige, wekelijke Hëlène. die zij gemakkelijk naar haar hand had kunnen zetten. In plaats daarvan werd haar deze Sissi opgedrongen, een heel wat moeilijker te kneden doeg De kwaadwilligheid ziet de dingen dikwijls scherper dan de liefde. Waar de echtgenoot niets had opgemerkt, dan een kinderlijk klein meisje, had de schoonmoeder al gauw de kiemen van een uitzon derlijke persoonlijkheid, van een onbuigzame wil ontdekt. Zij begreep, dat haar zoon, eenmaal onder worpen, niet meer aan het overwicht van de nieuwe keizerin zou ontkomen, als zij er geen paal en perk aan stelde. Zonder élegance verdedigde zij zich door haar schoondochter in de ogen van Frans Jozel zo veel mogelijk te kleineren en belachelijk te maken. Het was aartshertogin Sofie er vooral om te_ doen de legende van „de jonge wilde" kunstmatig in stand te houden. Zij dikte de kleinste onhandigheden van de indringster zoveel mogelijk aan. gaf haar de bijnaam „kleine Beierse gans" of sarcastisch „de parel van Possenhofen" en overstelpte haar in het openbaar met verwijten. Al gauw had het hele hof het spel door: als je van de gunst van de oude dame verzekerd wilde hljjven, moest je de spot drijven met de keizerin. Het gezag van de éen berustte op oude grondslagen, bet gezag van dc ander moest nog gevestigd worden. Daar een hof kliek meestal geneigd is de weg van de minste weerstand te zoeken en daarom de partii van de sterkste kiest, is het niet moeilijk te raden wie er aan de algemene lachlust ten prooi viel. Een energieke man zou aan deze toestand snel een einde gemaakt hebben. Ongetwijfeld had Frans Jozef een huwelijk uit liefde gesloten. Het feit alleen al. dat hij tegen de wil van zijn moeder was ingegaan en zich ondanks alle hinderpalen voor zijn kleine Sissi had verklaard, bewijst zijn verliefdheid. ..Ik ben gelukkig als een koning," schreef hij enkele weken na zijn huwelijk aan een vertrouweling, „en verliefd als een onder officier." Als een onderofficier: die uitdrukking speelt ons meteen de sleutel van hun slechte ver standhouding in handen. Vaak draagt juist de al te idealistische instelling van jonge meisjes bij tot ongelukkige huwelijken en onenigheid in het gezin. In zoverre is zjj dus heus geen ongewoon verschijn sel: de geschiedenis van de onwetende en onschul dige Elisabeth, die, opgegroeid buiten elke realiteit, op zestienjarige leeftijd in de armen geworpen werd van een man die reeds volop van het leven had geprofiteerd en er alles van wist. De eerste ervarin gen zullen haar ontdaan, walgend en opstandig achtergelaten hebben, terwijl hij, nadat de eerste hartstochten bekoeld zyn, van ontmoediging in on trouw vervalt. (Wordt vervolgd). Toen kortgeleden de filmer Herman van der Horst in Ber lijn de „gouden beer" verwierf voor zijn „Prijs de zee", gewerd hem van de filmcriticus A. van Domburg een telegram van de volgende kernachtige inhoud: „Nogal wiedes!" Wij zouden ons zeer wel kunnen voorstellen dat Van Domburg op zijn beurt van deze of gene een telegram van gelijke strekking ontvangt, nu hij is benoemd tot lector in de filmwetenschap aan de R.K. Universiteit in Nijmegen. Im mers wij hebben de stellige in druk dat het leraarschap mede tot zijn wezen behoort en dat lüj in feite altijd al een tikje lector is geweest. In zoverre mag men zijn benoeming, dunkt ons, beschouwen als een wettig geregelde continuering van een bestaande toestand. Toen een dertigtal jaren ge leden de film een vrijwel onge kend. en zeker onbemind ver schijnsel was, begon A. van Domburg in geschrift en later ook in woord het Nederlandse volk duidelijk te maken dat men hier van doen had met een nieuwe kunst, met een „tiende muze". Hij deed dat met de op rechte, franke stoutmoedigheid, die hem nu eenmaal eigen is. Niettemin zou het overdreven zijn te beweren dat hij meteen overal bereidwillig gehoor vond. Maar het zou beslist be zijden alle waarheid zijn als iemand vertelde dat zulks hem ontmoedigde. Integendeel, eerder betekende het voor hem een stimulans op de inge slagen weg voort te gaan. Waarmee wij maar willen zeggen, dat hij dertig jaar geleden begon te leraren en dat hij er nimmer mee is opge houden. En zijn gehoor is in de loop van de tijd wel zodanig toegenomen, dat niemand nu nog iets vreemds ziet in de film-als-kunst. Maar Van Domburg is dan ook een man met ongewone overtuigings kracht, die hij bij voorkeur in dienst stelt van de goede zaak en zeker in die van de goede smaak. En hij verdedigde zijn standpunt inzake de pure film-a esthetiek dus soms met hartstocht en altijd met gezond ver stand in tal van artikelen, die destijds verschenen in „De Gemeenschap", in „De Nieuwe Eeuw" of in gespecialiseerde filmtijdschriften. En de lezers van ons blad kennen hem uiteraard al lang en goed. Voor hen en voor ons is hij als „Dbg" bepaald een gezaghebbend man. Het is in wijde kring bekend, dat A. van Domburg nog nooit een debat verloren heeft en sommigen zijn daarom geneigd hem een zekere eigen wijsheid toe te dichten. Maar zelfs dezulken doen dat meestal niet zonder royaal respect te hebben voor zijn eigen wijsheid. Debatteren behoort dan ook tot de lieveLingsbezigheden van A. van Domburg, zoals daar verder zijn ngaren roken, gedichten (liefst Franse) opzeggen, vissen en het hekelen van een onverantwoord taalgebruik. Het moet daarbij gezegd worden, dat hij ten deze zeer sportieve opvattingen huldigt: hij laat het onderwerp graag aan u over, mits u het maar niet erg vindt, het debat van hem te verliezen. En het hoeft heus niet te gaan over enigerlei vorm van film- kunstige activiteit. Want hij is ongetwijfeld één van de beminnelijkste en meest loyale mensen, die er op Gods aardbodem rondlopen en hij gunt eenieder grif het zijne. Volgend jaar januari wordt Van Domburg 65 jaar. Dat is hem bepaald niet aan te zien. Een scherpziend, klein jongetje zei onlangs eens van Item: „Die meneer heeft grijze haren en hij is tóch nog stout." Om die rake qualificatie heeft hij danig veel plezier gehad en hij glunderde des wege. naar onze smaak terecht, van trots. Van Domburg blijft inderdaad „stout", in zoverre zijn frisse en scherpe kijk op de verschijnselen des levens in de Loop der jaren niet is afgenomen en in zoverre hij met on verminderde strijdvaardigheid blijft vechten voor de zaak, die hij goed acht. Wij hebben zo'n idee, dat hij dal ook als lector zal blijven doen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5