Prei-crèmesoep Missionair liturgisch congres in Nijmegen Kardinaal Gracias en 36 bisschoppen op bezoek m ël Ambtenarendom breidt zich ziekelijk uit'' Reclame 43 ct. GOUDMERK ROODMERK PAARSMERK INSTANT COFFEE DOOPSEL, DIAKONAAT EN VOLKSTAAL i Mej. G. Gartsen Naar openhartige discussies Oplossing nozemprohleem een fiks pak slaag Griekse opdracht voor Leen Smit Goederenmarkten voor Uw zaak had „levenslang" f 1.90 f 0.76 f 1.62 f 0.65 f 1.42 f 0.67 f7.75 f3.90 f2.io f 1.15 vol geurige jonge prei zoals U zelf zou kiezen RO CO... soep zoals U ze graag opdient Afscheid mr. L. de Blécourt Nico Schoenmaker op 14 september weer in de ring Coaster lieeft averij Maakt Aanbesteding Rijksweg 3 Toneel, kritiek en publiek ...en heerlijk omdat 't weer van Roycojiomt Apart - geurig - pittig U kunt voordelig kennis maken NSC WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1959 PAGINA 6 ■*'4 Merkwaardig jubilee bij „St.-Lucia" 250 gr. tOO gr. 200 gr. 100 gr. 50 gr. 25 gr. Geniet nu van de beste koffie, die in Nederland te krijgen is: Van Nelle! Met zorg gemêleerd en gebrand - koffie die opwekt) Ga vlug Van Nelle bestellen! Alweer zo'n Roycosoep om een prins te verwennen. Anders dan anders en verrassend lekker! Want Royco Prei-crème soep bevat zo veel van al het goede dat soep heerlijk maakt. Prei zoals U zelf zou kiezen, jong dus de beste. Een gulle melange van blankwitte en zachtgroene stukjes, mals en vers gesneden in ROYCO Prei-crèmesoep. GulDat woord past bij deze romige soep. Behalve prei is er kostelijke vleesbouillon - fijne bloem - snippers ui - melk - geurige kruiden voor een pittige noot - ennog zoveel meer. Want natuurlijk ook Royco Prei-crèmesoep heeft iets eigens, iets van Royco alleen. Dèt is het wat deze soep weer zo extra verrukkelijk maakt, zo heel apart. Zolang de voorraad strekt, hebt U een prettige gelegenheid om deze Royco-aanwinst te leren kennen. U betaalt tijdelijk slechts 43 ct. per zakje. Ter l' kennismaking (Van onze missiologische medewerker) De vorige maand vierde men in België, in de bekende Benediktyner- abdu de Keizersberg door een spe ciale studieweek voor liturgieprofes soren het feit, dat precies een halve eeuw geleden Dom Lambert Beau- duin op de Katholiekendag te Meche- len een bewogen'oproep lanceerde tot vernieuwing van de liturgische vierin gen als centrum van de parochiege meenschap. En inderdaad valt met die oproep heel nauwkeurig het begin aan te geven van wat als de litur gische beweging ons allen nu min of meer vertrouwd is geworden. Het in september in Nederland te houden Internationaal Congres over de missionaire betekenis van de liturgie wil geen herdenking zijn van die halve eeuw liturgische beweging. Maar het is zeker bemerkenswaard, dat na meer dere bescheiden initiatieven nu toch ook met onvervaarde nadruk de aandacht zal worden gericht op de viering van de liturgie in missioneringslanden. Daar mee breekt de liturgische beweging uit zijn (West)-Europese begrenzing. Men gaat daartoe congresseren. Aan de inspirerende werking van congressen kan men in veel gevallen twijfelen. Maar is het geen publiek geheim, dat de persoonlijke contacten en spontane discussies op talloze congressen vaak mir -tens zoveel losslaan als de officië le inleidingen. Dan kan echter het ko mende congres over de liturgie in de missionering alle goeds beloven. Eerder werd al bericht, dat de deel nemers aan dit congres op zaterdag 12 september in een plechtige, op- bare zitting in het Concertgebouw ..De Vereniging" te Nijmegen bijeen komen ter opleiding van het congres. En dat zullen dan zijn 36 bisschop pen, waaronder Valerian kardinaal Gracias, aartsbisschop van Bom bay, die geen ere- maar daadwerkelijk voorzitter van alle zittingen zal zijn, zeven landeigen Afrikaanse, en tien landeigen Aziatische bisschoppen; een negentig priesters, waarvan der tien van Afrikaanse of Aziatische ori gine en inderdaad ook nog één zeld zame leek. Na een welkomstwoord door mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, en een inleiding van mgr. prof dr. Alph. Mulders, wiens Missiologisch Insti tuut te Nijmegen tezamen met het Li turgische Secretariaat de organisatie van het Congres in handen heeft, zal kardinaal Gracias de plechtige ope ningsrede uitspreken. Op zondagmorgen 13 september zal in elke Nijmeegse parochiekerk een van de aanwezige bisschoppen een pon tificale Hoogmis opdragen. Pas daarna maakt men zich gereed voor het eigenlijke congres, waarvoor het hele gezelschap zich zal begeven naar het landelijke Brabantse dorp Uden. In het retraitehuis van de Blau we Zusters aldaar heeft men een ideaal oord gevonden, waar men in volledige afzondering, die de geslotenheid van een conclaaf nabij zal komen, de bespre kingen zal houden. Het ligt niet in de bedoeling om op zienbarende vernieuwingen aan de or de te stellen en het congres zal even min een sluitstuk nastreven in een se rie vota en resoluties, aldus deelden de organisatoren op een persconferentie in Uden mee. De eerste opzet is een be lichting en bespreking van de mogelijk heden in missioneringsgebieden van de viering van de huidige Romeinse litur gie. Een vorige generatie van missio narissen was doorgaans niet zo liturgie- minded, en behalve de mogelijkheden van liturgieviering ginds, zal daarom de belangstelling voor de liturgie, niet als toegift maar als wezenlijk en centraal in het leven van de Kerk, via dit con gres onder de missionarissen moeten worden losgewerkt. Alle discussies over aanpassing in de missionering mo gen niet doen vergeten, dat de huidige liturgievormen, indien verzorgd en met overgave gevierd, nog een ontzaglijke waarde in zich dragen. En dit met na me voor Afrika en Azië, waar de litur gie in zijn symboliek een veel grotere aanspreekbaarheid heeft dan m het symbool-ongevoelige westen. Maar toch zullen op dit congres ongetwijfeld ook vele desiderata ter sprake komen, die een aanpassende wijziging van de bestaande liturgie vormen inhouden. Men'denke bijvoor beeld aan het catechumenaat als in- KARD1NAAL AGAGIAN1AN met instemming afwezig ,^7, leiding op de opneming in de kerk door het doopsel. Is het mogelijk om de ceremonieën van het doopsel aan jaar te verdelen en zo in te voegen in volwassenen over een half of heel het catechumenaat? Het catechume- naal zou aldus aan inleidende waar de winnen en een overtuigende paral lel kunnen worden van de initiaties bij talloze volken. Op de Missiologische Week te Nijmegen in 1957 stelde father de Reeper dienaangaande, dat geen enkele kerkelijke bepaling feite lijk verplicht alle doopceremoniën in een half uur achter elkaar af te wer ken. Maar blijkbaar ligt dit niet zo eenvoudig. Ook is ons huidige doopri- tueel geenszins berekend op de jaar lijkse toediening van enkele honder den doopsels op één plaats, door één priester. Een ander vraagstuk is dat van de permanente en eventueel gehuwde di aken, welke functie een heel nieuwe en eigen inhoud zou kunnen krijgen, wel bijzonder met het oog op landen waar het aantal priesters te enenmale ontoe reikend is. Mgr. Eug. D'Souza, aartsbis schop van Nagpur in Indië, zal hierover op woensdag 16 september een referaat houden. Het te beperkte aantal priesters in ve le missioneringsgebieden is er ook de oorzaak van, dat op vele plaatsen slecht enkele keren per jaar het Misoffer ge vierd kan worden. Hoe zal men dan bij afwezigheid van een priester de hoog tepunten van het kerkelijk jaar, Kerst mis, Pasen en Pinksteren, vieren. En wat zal een Afrikaanse katholiek begrij pen van zijn franciscaanse pastoor, die heiligenfeesten moet vieren, welke de franciscaan zelf al niets meer zeggen? En dan is er het tegenwoordige overal in de centrale belangstelling staande vraagstuk van de volkstaal in de litur gie. Öp de zojuist genoemde Missiolo gische Week van Nijmegen (1957) noem de father de Reeper ook een hele se rie door Rome gegeven indulten tot om zetting van het Rituaal in de volkstaal, met name in missioneringsgebieden, waarvan echter nauwelijks gebruik was gemaakt tot dan! De voornaamste slot- resolutie van de liturgische studieweek in Madras (december 1958) tevens een voorbereiding op dit congres in Ne derland drong aan op de invoering van de volkstaal voor de volkszang van het Miseigen. Het is dus duidelijk, dat hier vra gen genoeg liggen. Op het komende congres zal hier achter gesloten deu ren vrijelijk over gediscussieerd kun nen worden. Het contact van bis schoppen uit de gehele wereld zal in dit opzicht niet alleen verfrissend kun nen werken door de verscheidenheid en eerste kennismaking van inzich ten en ervaringen, maar evenzeer de gedachtenwisselingen voor Rome meer gezag kunnen meegeven. En men verwacht in Rome wel iets, want namens de Propaganda schonk kardi naal Agagianian alle goedkeuring aan deze bijeenkomst en net programma (dat 19 inleidingen omvat), maar gaf ook te kennen het niet erg te vinden afwezig te moeten zijn. De afwezig heid van een curie-vertegenwoordi-j ging zou de openhartigheid van dej discussies alleen maar ten goede ko-l men! De initiatiefnemer van dit congres, pater J. Hofinger uit Marseille, die sind het Liturgisch Congres te Lugano in 1953, de grote promotor van%e liturgi sche beweging voor de missionering is geweest, formuleerde het eerste doel van deze internationale bijeenkomst als volgt. Het congres zal moeten benadruk ken het buitengewone missionaire be lang van een verzorgde eredienst. En hij voegde hier meteen aan toe: men begint in te zien, dat de pastorale mo gelijkheden, welke de liturgie, vooral in zijn herstelde en verjongde vormen, voor de missionering bezit, nog lang niet ten volle worden benut. Wanneer dit congres inderdaad op dit punt tot inzicht en initiatieven zal leiden, zal in de missionering van te genwoordig een stuk aandacht van be langrijke bijkomstigheden na ar wezen lijker momenten worden gericht. Een gezaghebbend theoloog als Karl Rath- ner houdt niet op te Deklemtonen, dat het institutionele karakter van de Kerk in onze tijd aan bindende kracht in boet. De desemende werking van het Christendom zal door de profane wer kelijkheden heen weer als waarlijk we zenlijk erkend moeten worden. In missioneringsgebieden, waar de Kerk bijna overal een minderheidspo sitie inneemt, maar anderzijds nogal eens in haar organisatorische optre den haar grootste indruk maakt, kan een bereiking van een wezenlijk moment als de eredienst, precies in zijn missionaire aanspreekbaarheid, van niet te overschatten belang zijn.' A. J. K. KARDINAAL GRACIAS Congresvoorzitter Met een ernstige vermaning aan alle scheidsrede met talloze grappige gebeur- overheidsinstanties zich te herstellen van de Ziekte van Parkinson, waarmee hy doelde op „het ziekelijke uitbreidingspro ces van het ambtenarendom", heeft de politierechter te Amsterdam, mr. L. de Blécourt, wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd in een bijzondere zitting van de rechtbank afscheid genomen. Als Illustratie van het wassende ambtenaren dom, waarbij volgens hem talloze func ties in tweeën worden gespleten, die el kaar daarna overlappen, noemde hy zijn jlger ambt: „ik word door twee politie rechters opgevolgd." De president van de rechtbank, mr. tl. W. H. Stheeman, noemde de politie rechter .,het meest openbare lid van de rechtbank". Hij memoreerde, dat mr. De 31écourt in 1915 als griffier bij het kan tongerecht in Wijk bij Duurstede zijn "oopbaan is begonnen en dat hij sinds 1947 in Amsterdam politierechter is ge veest. In de 12 jaar dat hij dit ambt be deed heeft, heeft mr. De Blécourt, aldus sJe president, naar ruwe schatting bijna 30,000 strafzaken met veel humor en menslievendheid afgehandeld. „U hebt iw rechtszittingen gemaakt tot een mar- cant stuk openbaar, gezond Amsterdams volksleven, waarop u mét weemoed maar net voldoening over het volbrachte kunt erugzien". Mr. De Blécourt doorspekte zijn af tenissen uit zijn loopbaan en oogstte daar mee telkens davèrend succes. Hij sprak ook droeve woorden en wel aan het adres van de tienduizenden Joodse land genoten, die in de oorlog door de Duit sers vermoord zijn. „Na de oorlog kon ik het bijna niet meer over mijn hart verkrijgen Joden naar de gevangenis te sturen." Hij vroeg zijn opvolgers „met het vreselijke leed, dat deze mensen in de oorlog ondervonden hebben, ook nu nog rekening te houden, wanneer een van hen. die de Duitsers is ontglipt, thans voor u terecht moet staan." Ten aanzien van het nozem-probleem zei hij, dat een fiks pak slaag steeds heilzaam kan werken. Hij hoopte dat de politie drastisch tegen de belhamels uit deze groep zou optreden. ,,Zij luisteren alleen naar geweid." Sprekend over de „Ziekte van Parkin son", citeerde hij de uitspraak, dat een ambtenaar zijn ondergeschikten wenst te vermenigvuldigen en dat ambtenaren elkaar werk plegen te verschaffen. „Vroeger was de staat te krenterig, tegenwoordig wordt er met geld gesme ten." In dit verband laakte hij de kost bare vernieuwingen in het Paleis van Justitie, waarbij de twee grote en impo nerende strafzalen in twee veel kleinere met talloze kamertjes voor ambtenaren zullen worden gesplitst. Naast de hoofdparty van Leen Jan sen tegen Erich Walter op maandag 14 september a.s. in de Rivièrahal, zal de bekende Haagse bokser Nico Schoen maker zijn come-back maken tegen de Duitse halfzwaargewiclit Gunter Huber in een party over zes ronden. Toen Nico Schoenmaker twee jaar ge leden met boksen stopte, was hij een uit stekende middengewicht en door het feit dat hij bleef trainen, bleef hij in condi tie en ontwikkelde tot een halfzwaarge wiclit. Het is niet onmogelijk, dat hij met tertijd een serieuze gooi zal doen naar de nationale titel in deze gewichtsklasse. De tegenstander van Schoenmaker, Gunter Huber is een geroutineerd half- zwaargewicht, die al meer dan 35 prof wedstrijden heeft gebokst o.a. zelfs tegen de Europese kampioen Schöppner. Leen Smit en Co.'s Internationale Sleep dienst heeft een grote opdracht gekregen ran de Griekse scheepsmagnaat Niar- chos, de zwager van Onassis en de schoon zoon van Livanos. Voor rekening van deze keizer-reder zullen de Witte Zee (1000 pk), Zwarte Zee (4200 pk) en Blankenburgh (750 pk* een 26.000 tons drijvend dok van Bremers- haven naar de Scaramanga Bay in Grie kenland slepen. Het Nederlandse kustvaartuig „Noor derhaven" is gisteravond te 23.25 uur uit zee in de Nieuwe Waterweg terugge keerd wegens schade aan de stuurma- chine. Eerder op de avond was de „Noor derhaven" et 19.40 uur Hoek van Holland gepasseerd op reis van Rotterdam naar Duinkerken. Voor reparatie zal het schip ligplaats kiezen te Maassluis. De „Noorderhaven" meet 376 brt. en is eigendom van de fa. Westers te Gro ningen. ROTTERDAM, 1 september 1959 KOFFIE. (Notering op termijn in cents per halve kg). Sept. 145 b147 1 (145 b—147 1), dec. 140 b—141 1 (140 b—141 1). maart 138 b— 1391/2 1 G38 b—139i/2 i), mei 134 b—1351/2 J (134 b—135i/2 1 (134 b—135V2 1). juli 131 b— 133 1 (131 b133 1) Stemming kalm Geen omzet AMSTERDAM, 1 september 1959 KOFFIE. (Notering op termijn in cents per halve kg). Sept 145 b—148 1 (145 b—148 ij dec. 1391,!,—142 l'(140>|, b—142 li. mairt 1361/., b 138y2 1 (138 b—139 1), mei 133»'z b—135V, 1 1341/2 b—133 1). juli 130 b—13 31 (130 b—133 1). Stemming lusteloos. Geen omzet. Toen jaren geleden dat kleine vyfjarige meisje "P de kleuterschool van Sint Lucia als G. Gartsen werd ingeschreven, zal niemand er een vermoeden van hebben gehad, dat deze inschrijving voor levens lang was. Want van de kleuterschool ging ze naar de lagere school, toen naar de mulo, daarna naar de kweekschool om tenslotte als onderwyzeres te worden be noemd. nog steeds aan dienzelfdc „Sint Lucia". Gisteren was ze er veertig jaar in functie. Hoewel bkmenikort het feest in. de kring van leerlingen zal worden gevierd, wu er gisteren, toch a.l een. plechtagheiidje te midden van toestuur en collega's, 's Mor gens werd in de kapel van het huis aan de Aert van Nesstraat een gezongen mis opgedragen door pater F. van Cruyssen C.ss.R., die vertoonden is aan haar pa rochie van de Goudse Rijweg en daarna volgde de huldiging. De overste, Moeder Dominica, sprak heel hartelijk namens het bestuur en overhandigde de jubilaresse een schilderij, een bloemen-stilleven. Een «eschenk naar haar hart, want zelf voert jiej. Gartsen ook het penseel en zij wae. ;an goed schilderstuk te waarderen. Het hoofd der school, zuster Canisio, was even gul met haar lof ais mej. P. M. van Dc-rp, die van de leken-oniderwijze- ressen het langst met mej. Gartsen heeft samengewerkt. Ook van deze zijde werd ,»en geschenk aangeboden. Men bleef daar na nog wat gezellig bijeen. Maar wij ko men cp het feest terug als het wordt voortgezet temidden van de leerlingen. Gistermorgen is aanbesteed bestek 242 dienst 1959-1960 voor het aanbrengen van een verharding van dicht asfaltbe ton op de bestaande verhardingen van rijkswegnummer drie tussen km. 060 lot km. 420 met bijkomende werken on der de gemeenten Rotterdam (Hillegers- berg) en Capelle aan de IJssel. De laagste inschrijfster was de Kon. Mij. Wegenbouw n.v. te Utrecht voor 435.000 gulden. De hoogste was Reef's Aannemings- en Handelmaatschappij n.v. te Oldenzaal voor 465.000 gulden. Er waren negen inschrijvingen. In samenwerking tussen de besturen van het Nederlands Toneelverbond en van de Rotterdamsche Kunstkring, zal volgende week vrijdag, 's avonds om 8 uur in het gebouw van de Kunstkring te Rotterdam, een forum gehouden wor den over „Toneel, kritiek en publiek". Mout, voor zitter van het Nederlands Toneelverbond, zullen Kees Brusse en Ton Lutz (toneel), mevrouw Jeanne van Schaik-Willink en de heer G. A. W. Zals- man (kritiek), mevrouw W. G. Sjollema- Fabriek en dr. A. J. Teijchiné-Staken- burg (publiek) over dit onderwerp van gedachten wisselen. Prijsverlaging Van Nelle's Royco

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6