Nieuws uit stad en omtrek Huismoeders! Vrij entree! morgen vrijdagse weekmarkt DE STEM van de lezer Schiedams historie in het kort verteld Geheugen-hulp ROLA - ROLA - ROLA - OLIEHAARDEN en KACHELS fJvmr dm Wat er tijdens de Hervorming zoal aan Kerkelijke goederen in beslag genomen werd f- V Zaken jubilee Burgemeester beeft jN aehtelij ke kij kers VOOR HEERLIJKE VIS L. BOER'S VISBEDRIJF Jeugd-Iiengelcompetitie Brandende goot KNVB afd. Rotterdam RKGV Excelsior Burgerlijke stand MIDDENSTANDS OPLEIDING Collecte Koningin Willi elmina F onds Kuikendief V .J Op zoek Aanrijding W.F. zwemsliow in Hoeven N S C DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1959 PAGINA 3 Loopt dan even binnen bij Feestzaal Marijke - Broersveld 121, van 10 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds. DEMONSTRATIE Alle inlichtingen zonder verplichting tot koop. WIJ LEVEREN RECHTSTREEKS VAN FABRIEK AAN VERBRUIKER1 één adres mm officiële Middenstandsdiploma „Alg. Handelskennis" 1960 ZjiTK .v"' N'.- FOTO A L BI) MS Voor de kankerbestrijding DamivachtcT Op grote schaal De kloosters Het St. Ursula.convent l. a. abma.1 de échte eierbeschuit Op 1 september was het 60 jaar gele den, dat de N.V. W. Kester, Broersveld, toenmaals als zeer bescheiden éénmans zaak werd opgericht. Op kleine schaal werd indertijd de produktie van koekjes ter hand genomen, die in de onmiddel lijke omgeving werden afgezet. Vele up en downs heeft het bedrijf me degemaakt en ook de bekende kinder ziekten heeft men moeten doorstaan Maar goed koopmanschap gepaard aan juist beleid heeft het bedrijf gebracht tol wat het heden is, een uitstekend ge outilleerde onderneming, waarin thans een honderdtal mensen werken. Hoewel de directeur, de heer W. H. C. Kester, uitdrukkelijk de wens te kennen had gegeven van officieel fecstvertoon af te zien, voor het personeel gold dit niet. Het maakte een busreisje naar Schiphol. Een ieder werd in de gelegen heid gesteld een rondvlucht te maken. Met groot animo ging daarop jong en oud de lucht in. 's Avonds werd tijdens het feestdiner de heer W. H. G. Kester gehuldigd, waar bij nogmaals het sociaal gevoel, dat hij zijn werknemers toedraagt, naar voren kwam. Men kreeg namelijk een extra weèkloon. Als dank overhandigde het personeel hem een plaquette met zijn beeltenis. (Advertentie) (Advertentie) MGR. NOLENSLAAN 850 Vi'ii liccfl kunnen lezen. Iioe a.s. manuring de situatie in de omgeving van d<> nieuwe spoorwegovergang aan rle Schiedamseweg zal worden. Onze fotograaf nam enkele opnamen tor plaatse. Ten eerste, kiekte hij het gedeelte van de Schiedamseweg, dat buiten gebruik zal worden gesteld, nu de Mieuwe Damlaan geheel voor het verkeer zal worden opfengésteld foto li. Hij nam vervolgens opnamen van de nieuwe oprit foto II), die Van de Mie uwe Damlaan naar de Schiedamseweg voert en ten derde de nieuwe overweg, gezien van rle Nieuwe Damlaan af foto III). M. de Redacteur, In de Nieuwe Schiedamsche Courant van 27 augustus komt een bericht voor onder de titel „een lofwaardige maatrc gel, gedeelte Sterrebos wordt vanwege veiligheid omgekapt." Het deed op het eerste gezicht den ken aan een bos, waarin struikrovers hun holen hadden gevestigd en waar reizigers werden overvallen en uitgeschud. Zoiets kan toch niet waar zijn op hon derd meters van de kom der gemeente? Voor degenen die 't Sterrebos en Volks park voorheen gekend hebben in de groot te van ongeveer 70 ha is er niets lof waardigs aan, om wederom een stukje loofhoutbos het -laatste van enige be tekenis te zien verdwijnen. Dat dan nog wel vanwege de „veiligheid". Schie dam wordt beroofd van wat voor iedere natuurliefhebber of recreatiezoekende een behoefte is. Ook reeds uit gezondheids- oogpunt is het allernoodzakelijkst „lon gen" te hebben in de vorm van bebos sing. Een gemeenschap als Schiedam heeft dat zeker nodig, omdat industrieën in de nabijheid van de stad de lucht vervuilen. Zuurstof producerend en stof opvangend geboomte behoort daarom tot de noodzakelijke dingen in een industrie gebied, dat ook woongebied is; zoals Schiedam probeert te zijn. Dat deze rigoureuze houtkapping ver dedigd wordt, omdat er ergens in die buurt een zedenmisdrijf heeft plaats ge had, mag op het eerste gezicht een scho ne oplossing zijn, die de tegenwoordige eigenaresse de N. V. Wilton Fyenoord gemeend heeft te moeten verkiezen; toch meen ik en velen met mij te mogen be twijfelen of deze manier van „beveiligen" de ware is. Men berooft thans goedwillende mensen van hun schamel genot en de hoogst no dige rustplaatsen in deze industriële om geving. Wanneer dit de enige juiste manier is, dan moeten alle bosschages in Schiedam en naaste omstreken, dus ook in het recre atiegebied van Kethel - ja in geheel Ne derland - worden omgehakt. Ze bieden immers te allen tijde dezelfde mogelijk heden tot vergrijpen. Het is voorts zo; dat voorheen daar in dat Sterrebos tientallen volkstuinen tussen het geboomte gelegen aan vele mensen de gelegenheid tot re creatie boden. Maar dat tuinieren bete kende tegelijkertijd een zekere beveili ging, aangezien onder die tuiniers zelfs politiemannen waren. Die hielden van zelfsprekend wel een oogje in het zeil. Toen echter het bestuur van de Gemeen te Schiedrtfn tot hot onzalige besluit kwam om ineens 200.000 vierkante me ters beboste grond te verkopen aan de Werf Wilton Fijenoord betekende dit op korte termijn opzegging van de huur aan de volkstuinders. Resultaat: deze zomer en ook het vorig jaar waren de tuinen leeg. Dat betekent dus dat de nieuwe eigena resse van de grond reeds toen zekere plannen had en de automatische bevei liging werd opgegeven en vrij spel werd gegeven aan een enkel luguber individu. In ■hot bericht in uw blad staat ook, dat het voor de nieuwbouw nog niet no dig is om die grond te ontbossen. Dan staat ook vast dat onnodig tot opzegging van alle volkstuinhuurders werd overge gaan. Wat ik wel vernomen heb is; dat men er gras gaat zaaien. Met dank voor de plaatsing. S. K. NASCHRIFT VAN DE REDACTIE. Onze geachte inzender ziet enkele nuch tere feiten over het hoofd. Indertijd heeft de gemeenteraad, die de Schiedamse bur gerij vertegenwoordigt, de verkoop van het grootste gedeelte van het Sterrebos aanvaard. Hiertegenover werd het re creatieoord Kethel, thans het Prinses Beatrix Park aangelegd. Wat de longen van onze stad betreft, speciaal in de na bijheid van industriecomplexen: wat- denkt hij van het Juliana Park, de over blijvende groenstrook (rest van het Ster rebos), de Maasboulevard met zijn toe komstige beplanting, de Maaskant, die voorlopig nog blijft? Dit wat betreft zijn bezwaren ten aanzien van het Sterrebos Over het tijdstip, waarop de rest van het Sterrebos tegen de vlakte gaat, valt te twisten. Maar men kan de nieuwe eigena resse toch niet het recht betwisten, er mede te doen, wat ze onder de gegeven omstandigheden noodzakelijk acht. Het toezicht van volkstuinders lijkt ons pro blematiek, nademaal die toch al werkend het oog op hun planten etc. gericht zullen hebben gehouden. Motief van het omkap pen van het dichte geboomte en het struikgewas was de onoverzichtelijke woestenij, die allengs begon te ontstaan. Wat onze geachte inzender dus poneert ten aanzien van recreatiegelegenheid el ders, gaat niet op. Die zullen ongetwijfeld overzichtelijker zijn. Hij deelt nog mede, dat er op de open vlakte gras gezaaid wordt en er dus een mooie grasmat komt. 3111lltSillPyi ff]lP(1 PTI llPl'Vaf Vannacht heerste er op de Maasboule- cllllJJL Dcz/I^jllCU.Cll llCi V til vard en bij Europoort een opmerkelijke drukte van mensen die de ..Rotterdam" op reis naar Amerika voorbij hebben wil len zien varen. De burgemeester, mr. J. W. Peek, heeft heden zijn ambtsbezigheden her vat. Ondanks het feit dat er deze week nog met veel animo werd gevist, is er bij zonder weinig vis ter meting aangebo den. In de karperklasse werd nog steeds niets gevangen, met uitzondering dan van twee kleine kroeskarpers, zodat daar de totaalstand nog steeds ongewij zigd is. Bij de ruisvoom sleepte M. de Reuver de weekprijs in de wacht met 41 cm. gevangen vis. gevolgd door A. v.d. Slot met 38 cm. In de algemene witvis- klasse was de uitslag: 1 A. v.d. Slot. 53 cm.; 2 C. Zalm, 35 cm. Met nog vier weken vissen voor de boeg zijn de totaalstanden in deze twee klassen als volgt: Ruisvoornklasse; 1 A. v.d. Slot, 365% cm.; 2 H. Giesen, 321% cm.; 3 F. Giesen, 175% cm. Algemene witvisklasse: 1 J. Beerman, 283 cm.; 2 W. den Hollander. 253% cm.; 3 A. v.d. Slot, 188% cm. Bij het afbranden van schilderwerk aan een daklijst van een woning aan de Van Leeuwenhoeckstraat is het hout van dak en goot gaan branden. De schilder L. uit Den Haag heeft nog getracht het vuur te doven, maar raakte gewond aan de hand. De brandweer is er toen met een ladder wagen aan te pas gekomen, doch een em merwater was voldoende om het vuur te blussen. De schade wordt geschat op 35,—. Voor de K.N.V.B. afd. Rotterdam staan voor de eerste maal in deze competitie de volgende wedstrijden op het programma: le Klasse A: DilettantDOK, EurekaRa dio. PuttershoekWF. Steeds Hooger Bloemhof. ZuidersterSt.-Lodewijk. le Klasse B: AeolusAVS; Florissant/OBR Bolnes, HurricanesBelvedère, HWDOud Beyerland, RogaNRC. le Klasse C: DJS—Swift Boys, WRWGer minal. terr. Vierpolders, Hillegersberg—SMV, TOGBDemos, VoorwaartsVND. 2e Klasse A: DESVDBGC, GVMD—GEM, SiodVarkenoord, SSAVRRET, Wico Sportifia. 2e Klasse B: DOZ—DPB, Fios—USC, Pant serboysGLZ, Soag—Activitas. 2e Klasse C: ASBAbbenbroek. Hellevoet- sluisSC Maas, NestoroAVO/ZVC, SVDP Noorderkwartier, WCRGroen Witten. 3e Klasse A: BlijdorpBoezemkwartier, CrooswijkSC Delta, RVVBSchiedamse Boys, SmeetslandSVO, Zwart WitVierpol ders. 3e Klasse B: HBB—Afrikaander Boys, OHW-OML, TOGZSCR, VVOHTSB. Na de dit jaar nogal lange vakantietyd begonnen bij de r.-k. g. v. Excelsior deze week de lessen weer te draaien. Velen, vooral de bewoners, die uit een andere stad komen en ouders van jonge gezinnen, weten nog niet, dat er een ka tholieke gymnastiekvereniging in Schie dam bestaat en dat deze vereniging o.l.v. daartoe bevoegde krachten lessen geeft aan elke leeftijdsgroep en in elke stads wijk. Vooral nu op de scholen de lichame lijke opvoeding nog steeds niet voldoen de onderwezen kan worden, is het de taak van Excelsior de katholieke sport- jeugd in de gymnastiekzalen op te van gen. Jong geleerd is oud gedaan!! Want de getallen en cijfers, welke de vorige week in deze krant vermeld wer den, .spreken toch wel heel duidelijke taal: 90 pet van alle Nederlandse meis jes en jonge vrouwen is niet geheel vol komen normaal gevormd: het percen tage afkeuringen voor de militaire dienst is vrij hoog en dat allemaal, omdat geen aandacht aan de lichamelijke opvoeding besteed werd. Een uurtje per week tur nen kan dus in het geheel geen kwaad. Sport bevordert bovendien een gezonde slaap, toeneming van de eetlust, verbe tering van de bloedsomloop en ademha ling, lichaamshouding etc. Kleuters en kleine meisjes: zaterdags zaal Ant. Muysstraat, Dr. Kuyperlaan, Edisonplein; woensdag IJsselmondese- straat. Meisjes-lessen: 's maandags en donder dags Dr. Kuyperlaan; dinsdags en vrij dags Ant. Muysstraat; woensdags IJssel- dags Broersvest; donderdags Vlaarding- seweg. Adsp. meisjes: maandags en woens dags Ant. Muysstraat. Dames-lessen: maandags en woens dags Ant. Muysstraat; donderdags Vlaar- dingseweg. Voor gehuwde dames dins dags Ant. Muysstraat. Jongens-lessen: zaterdags Nieuwe Ha ven, Dr. Kuyperlaan; donderdags Dr. Kuyperlaan. Heren-lessen: donderdags Techn. school (Nieuwland-Oost). GEBOREN: Gradus, zoon van D. de Ridder en G. van Ooijen; Johanna M„ dochter van P. van den Bosch en D. P. Mastenbroek; Ronald J. M„ zoon van J. A. M. Hurkmans en J. A. Scholte. OVERLEDEN: T. Goedendorp, 91 jaar, wed. van L. Bezemer. (Advertentie) .ONVERWAGT, DE PATER, MEYERS, MAAS" SCHIEDAM Dinsdagavond 8 september 1959 begint in de Prinses Julianaschool, Oostsingel 9, Schiedam om 7.30 uur de nieuwe opleiding voor het Een lijst met de namen en adressen van 63 geslaagden van de opleiding 1958/1968 ligt bij onderstaande adressen jer inzage. Is dit niet een mooie vergoeding voor wat I Aangifte en inlichtingen bij: J. de Pater, Fr. Haverschmidtlaan 39, Schiedam, Tel. 67658 verloren ging9 Pen groot grasveld is een! H- Meyers, West Fr.straat 137, Schiedam, Tel. 66465; P. F. Maas, Nassaulaan 21, Schiedam vertoren gmg. Hen groot grasveld is een, rpol de Raa(j> Aleidastraat 6i Schiedam. Tel. 63859. lust voor de ogen, vooral wanneer hetTel' 63'>8G goed onderhouden wordt. Art verten tie PASSAGE SCHAAM Z UI D-HOL LA N DS.CHE K'X N TOO R BOE KHA N D EL Collectebussen kunnen zaterdag 5 sep tember worden afgehaald aan het ge bouw van het Rode Kruis, Lange Nieuw- straat 197, Schiedam, op: vrijdagavond 4 September van 79 uur; zaterdagmorgen 5 september vanaf 8 uur. Komt U ook een bus halen om voor ons te collecteren? Uit de schuur van H. A. K. aan de Pol derweg te Kethel zijn 93 kuikentjes ge stolen. Deze kuikentjes zijn drie weken oud en van het z.g. Columbia-ras. Hieuw® schtedamscfi® courani OrRjhUwf -im v 1rirr 81ste Jaargang No. 24075 DAM 18 SCHIEDAM TFT, F F O O N 66152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 S -o— advertenties i 0-15 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f 0.30 per man-hoogte. Bij contract speciale tarieven- kampioenen tot 20 woorden f 0.50 bij vooruiltbe- talirug. Elk woord meer 3 ct. Maxi mum 60 woorden. AHe advertentie-orders worden afge sloten en uijfcgevoend overeenkomstig de Regeden voor het Adrvertei»®^" wezen- A B-0 NNEMENTEN t 7M p.u kwartaal, f 2.54 maand en f 0.59 per week. per WE HEBBEN HIER wel eens meer gcr mijmerd, dat zich onder, de velen,, die zich dagelijks zo over Koemarktplein, Hoogstraat, Dam en andere „pantoffelpa rades" van onze stad bewegen, soms eigenaardige mensen bevinden. Eigenaar dige en merkwaardige. Het lijkt, alsof ze allemaal van of naar hun werk gaan, boodschappen doen en een zijn met Schie dam. Maar af en toe blijkt, dat dit eigenlijk slechts een soort gezichtsbedrog is. Want het wemelt hier letterlijk van mensen, die er helemaal niet thuishoren, wier woonplaats zich af en toe duizenden kilo meters ver weg bevindt. We bedoelen ten deze niet de zeelieden, die men in alle kleuren en gedaanten kan zien. Dezer dagen liepen we weer tegen een merkwaardig personage op. En dit per sonage liep te zoeken naar. branderijen. Het was' een oud-Schiedammer, die in 1911 naar Australië emigreerde. Hij liep te zoeken naar de talrijke branderijen die er toen nog waren. In plaats daarvan vond hij o.a. wat hij het Kethelpark noemde. Hij noemde het prachtig. Deze oud-Schiedammer, de heer Mid dendorp, van wie nog familie o. a. aan de Oostsingel woont, was van beroep si garenmaker. In 1911 las hij een oproep van de Australische regering in de krant voor sigarenmakers. Hij meldde zich aan en bleek een van de 300 gegadigden te zijn. Maar bij het in orde maken van de papieren bleven er uiteindelijk slechts 11 over, die naar Australië mochten komen en hiervan was hij als 21-jarige de jong ste. Hij werkte er enkele jaren in zijn vak, maar bij het uitbreken van de oor log nam hij dienst en diende als hospi- taalsoldaat in Frankrijk. Toen kwam hij via Engeland veertien dagen naar Schiedam, om vervolgens weer naar Aus- tralie te tijgen. Daar gaf hij het sigarenmaken er aan en ging in de elektrotechnische branche, met als resultaat, dat hij nu een grote zaak bezit, te Melbourne. Het is een grossierderij, waarin radio en televisie niet ontbreken. Hij doet nogal wat zaken met Philips. De heer Middendorp kwam nu, voor het eerst sinds 1915, weer naar Schiedam dat hij 48 jaar tevoren had verlaten. Drie maanden lang zwierf hij door Qos- daarna nog .even in zijn geboortestad uit te rusten. Dezer dagen keert hij via Southampton met de „Oranje" naar Australië terug, waar hij drie dochters en drie zonen heeft. Zijn Australische vrouw is gestorven. De heer Middendorp zocht ook tever geefs naar de sigarenfabriek „Het Rode Anker" aan de Hoogstraat, waar hij vroe ger heeft gewerkt. Hij vond het jam mer, dat het mooie Zakkendragershuis je er zo onderkomen uitziet, ergerde zich over de vervallen staat van wat hij het kasteel noemde (de ruimte van Mathenes- se). Hij wees op het Engelse stadje St.- Albans, waar men een dergelijke ruimte keurig gerestaureerd heeft en daardoor vele bezoekers trekt. Maar ook in Neder land zag hij plaatsen, waar het oude hoog in ere wordt gehouden. Daarom dubbel jammer, dat Schiedam zijn' historisch monument verwaarloost. Het Sterrebos was voor hem natuur lijk een geweldige teleurstelling, nu er zoveel van verdwenen is, maar daarte genover was hij enthousiast over het Julianapark. Waar hij zich eveneens aan ergerde, was de slechte verlichting in vele straat jes en straten. Al met al was hij toch erg voldaan over het hedendaagse Schiedam, zulks te meer, omdat men hem had verteld over de vele plannen, die er nog zijn, om de stad te moderniseren en te verfraaien. Het was genoeglijk, deze oud-Schiedam mer in zijn Schiedam met een sterk Aus tralisch accent zo vol genegenheid over zijn geboortestad te horen praten. Hij gaat in ieder geval met goede her inneringen naar zijn tweede vaderland terug. tenrijk, Zwitserland en Duitsland, om| Kethel. De vierjarige Clazina M. O. is voor de woning aan de Polderweg in Kethel aan gereden door een fietser. Het meisje speelde met een stepje op straat^ en viel vlak voor de wielrijder, die zich door een bromfietser liet voortslepen. Bij de aan rijding brak het kind het linker onder been en is, nadat dokter P. v. d. Kuyl de eerste hulp had verleend, naar het zie kenhuis gebracht, vanwaar zü weer naar huis is gebracht. De politie verzoekt de onbekend ge bleven fietser zo zich spoedig mogelijk te willen ajelden bij het politieposthuis REEDS EJERDER MERKTEN WIJ op, dat het calvinisme zegevierde ten koste van het katholicisme. Voor lien, die trouw bleven aan de aloude Moe derkerk brak een tijd van vervolging en van schuilkerken aan en noodge dwongen hebben zij zich moeten schik ken naar de omstandigheden, waarin zij door de gereformeerden werden ge bracht. Om de toestand van de katho heken goed te begrijpen, zijn vooral drie punten van groot belang. Ten eer ste welke gebouwen, fondsen en lande rijen gingen alhier voor de katholieken verloren? Vervolgens, welke fami nes aimer bleven de Moederkerk ge trouw en was haar aantal groot? Ten slotte, op welke wijze werd in de geeste lijke nood van deze trouw gebleven ka tholieken voorzien? Hierbij mogen wij de juridische kant van de strijd tus sen calvinisten en katholieken niet uit liet oog verliezen. Bij resolutie van 23 november 1572 wer den door de Staten van Holland alle con- ventuale goederen, pastorie- en vicarie- g°ederen tot eigendom van het land ver- Kiaard. Wat de kloosters betreft, moet onderscheid worden gemaakt tussen kloosters op het platteland en die binnen hst territoir van de stad waren gelegen en de adellijke conventen. De Staten van Holland gingen echter nog verder met het ontnemen van kerkelijke goederen aan de katholieken. Bij resolutie van 10 februari 1573 besloten zij tot een algeme ne annotatie (is gerechtelijke opschrij- ving van goederen) en een sequestratie (is inbeslagneming) van de geestelijke goederen. Er werden ontvangers of rent meesters aangesteld om die goederen in beheer te nemen. Deze heren „rentmees ters van de conventuale goederen" gin- §en °P nun beurt in hun ijver verder dan de bedoeling van de-Staten van Holland was geweest en namen ook goederen van liefdadige instellingen in beslag, zoals in Schiedam. Hierop kwamen uit diver se plaatsen tal van klachten en protes- fTn ^mnen (uitgezonderd van Schiedam). De Staten van Holland waren dan ook genoodzaakt op 2 maart 1573 een plak kaat uit te vaardigen getiteld: „Acte en ordre nopens de regeeringhe der Kerc- kengoederen". Door dit plakkaat werden de buiten sporigheden van genoemde rentmeesters krachtig tegengegaan. Ook in Schiedam zijn in 1573 op grote schaal kerkelijke goederen in beslag ge nomen, waarbij men er niet heeft op ge let of deze goederen zuiver kerkelijke goe deren waren, dan wel aan liefdadige in-, stellingen toebehoorden. Het gevolg hier van is geweest, dat later verschillende aanzienlijke bezittingen onder beheer zijn gekomen van bestuurderen, die geens. zins waren bevoegd dit beheer te voeren, waardoor een grote warboel is ontstaan die aanleiding heeft gegeven tot verschillende kwesties. Men denke in dit verband aan de huisjes van Elisabeth Jacobsdochter, de weduwe van Jacob Pieterszoon Veenlant. Bij resolutie van de Staten van Holland van 23 mei 1577 kregen de steden de be schikking over de kloosters binnen haar territoir gelegen. Ook onze stad ver kreeg aldus de eigendom over de vier kloosters, alsmede over het bagijnhof, welke binnen haar wallen stonden. De toe stand hier was echter geheel anders dan in andere steden. Want deze kloosters, alsmede de godshuizen denk bijv. aan de H. Geestmeesters, die het beheer over landerijen en fondsen hadden hadden nl. aan ons stadsbestuur veel geld ge leend ten behoeve van het land, echter onder garantie van genoemd stadsbe stuur, dat het zou worden terugbetaald. Later bleek het stadsbestuur niet bij machte te zijn deze geleende gelden te rug te betalen en werden de in beslag genomen kloostergoederen aangesproken. De stad, na 1577 eigenares van de kloos ters en bijbehorende landerijen, heeft getracht daaraan een zekere bestemming te geven, zoals bij Vroedschapsresolutie van 24 juli 1582 werd aangenomen, dat de „Erven ende Gronden van de Klooste- ren hijer ter Stede" volgens een resolu tie van de Staten aan de steden was ge gund en de heren Burgemeesteren „de s elven bequaemelijcke sullen maeghen doen affpaelen ende ten oerbaer vercoe- pen". Nu komen wij aan de vraag, wat voor bestemming kregen deze kloosters en wat was het lot van de bewoners? Op de eerste plaats dan het convent van de Kruisbroeders. Deze hebben waar schijnlijk in 1572 onze stad reeds verla ten, althans men leest nadien niets meer van hen. De plaats, waar hun klooster c. a. stond, draagt thans de naam van Broersveld. In de jaren van 1590 tot 1593 hebben zeer grote veranderingen plaats gehad in het kwartier, dat voor heen tot het convent van deze Kruisbroe ders behoorde. Hierbij hebben de rege ring van de stad en de regenten van het St.-Jacobs Gasthuis in gemeen overleg gehandeld, maar hebben zich niet de moei te getroost van al hun besprekingen notu len te houden, aldus dr. K. Heeringa in zijn „Beschrijving van Schiedam" vóór, 1600. Aan de hand van de stadskaart van Jac. de Gheyn zullen wij later daarom trent meer bijzonderheden mededelen, len. Van de vrouwenkloosters noemen wij op de eerste plaats het St.-Ursula-con- vent, alias het „susterhuys van Overdam- me". Dit klooster werd in 1598 aangewe zen door de heren van de Vroedschap, om verbouwd te worden tot een weeshuis welk besluit is afgewezen, zoals wij la ter zullen zien. Vermelden wij nog, dat naar aanleiding van de opbouw van de nieuwe Schiedamse werktuigen- en instru mentenfabriek van 11 tot 22 april 1950 opgravingen zijn gedaan in de Zijlstraat welke de uiterste grens was van genoemd convent. Bij deze opgravingen werden enige beenderen gevonden, afkomstig van het kerkhof van de zusters van het St.-Ursulaconvent, alsmede enige brok stukken van muren, een oude welput en een gierput. Ook werden enige vroeg 16e- eeuwse tegeltjes gevonden, welke de werklieden hebben medegenomen, aldus een rapport van de heer A. C. de Voogd van der Straaten, verbonden aan het archief. Wat de bewoonsters van het St.-Ursu la-convent betreft deze ontvangen van de stad een alimentatie zijn niet veel bijzonderheden bewaard gebleven. Slechts van een kloosterzuster lezen wij in de rekeningen van heren kerkmeestere» van de St.-Janskerk. dat zij op 30 mei 1610 alhier werd begraven: „Aeffgen Jans het susterken, een graff diep, tien stuyvers", terwijl het oudste grafboek van genoemde kerk op genoemde datum nog vermeldt, dat Aeffgen Jans was „een sustertgen van Overdam, begraven in de Noordkerk" hiermede wordt een van de drie hallen bedoeld, waaruit de St.- Janskerk bestaat „het twaalfde pleijn en het tiende graff" Aan het St.-Ursula-convent was in de woelige jaren van de reformatie een rec tor verbonden, de eerw. heer Cornelis Gerritszoon van Gouda, die van 1566 tot 1573 als tijdelijk pastoor de St.-Jans- parochie had bestuurd. Na de overgang van de stad aan de prins mocht hij geen priesterlijke bedieningen meer uitoefenen en kreeg hij van de stad een alimentatie. De grote vraag is nu, bleef Cornelis Gerritszoon van Gouda hier wonen, zo ja, heeft hij dan de trouwgebleven ka tholieken in hun geestelijke nood bijge staan. Wij zullen daar later meer bij zonderheden over mededelen. Het St.-Anna-convent werd in 1594 be stemd voor een pesthuis, want deze ziekte was opnieuw binnen onze stad uitgebro ken. Wij komen later op dit pesthuis te rug. Betreffende de bewoonsters van dit convent is geen enkele bijzonderheid be kend. De enige herinnering aan dit con vent is de St.-Anna-zusterstraat, ook wel eens „het Slootje" genoemd, vanwege de gracht of sloot welke thans is ge dempt die langs dit convent liep. Op uitnodiging van de stichting Bosbad- Hoeven te Hoeven (N.B.) werd door de kunst- en showzwemafdeling van W.F. een show verzorgd op maandagavond. In dit prachtige, door dennebossen om geven zwembad was een avondzwemfeest georganiseerd voor de vaste bezoekers van dit streekbad. Bijna 900 bezoekers toonden hun belangstelling voor dit zeer g^nimeerde en gezellige zwemfeest. Het programma vermeldde: 50 m. snelzwemmen voor bezoekers van het Bosbad. terwijl de diverse plaatsen uit de omtrek van Hoeven, zoals Ouden bosch. Ruckphen enz. zwemploegen had den afgevaardigd, die elkaar in de esta fette bekampten. Ter afwisseling was o.a. een schoon- sprmgdemonstratie ingelast, die werd verzorgd door de springclub „Salto" uit Eindhoven De Schiedamse komische springers, Herman Bonman en Alex de Raay brachten met hun zotte capriolen de lachspieren in beweging. De zwem vereniging Surae uit Breda en R.Z.C. uit Rotterdam gaven een demonstratie waterpolo, waarbij van de gemaakte fou ten en overtredingen een explicatie werd gegeven. De zwemshow, die door WF werd verzorgd, vond grote bijval. De aange brachte verlichting, die op het basin was geconcentreerd, gaf één en ander een feeeriek aanzien, temeer daar de toe schouwersruimten in schaduwen bleven gehuld. Gekleurd licht uitstralende schijnwerpers gaven de uitvoeringen van de kunst- en showzwemmers een sprook jesachtig aanzien. Een hartelijk en wel verdiend applaus viel de uitvoerende da mes en meisjes ten deel. Na afloop van het zwemfeest sprak de voorzitter van de stichting Bosbad. de heer A. J. de Krom, burgemeester van Hoeven, een woord van dank tot de lei der van de groep, de heer J. J. A. Gar- naat en bood hem ter herinnering een fraai uitgevoerd vaantje aan. HEDEN: Passage-Theater; Het verborgen leven van Walter Mitty (14 jaar) tot en met don derdagavond 3 september, dagelijks 2 en 8.15 uur. Zaterdag en zondag 2, 4.15 19 en 21.15 uur. Monopole-theater: Straaljager in nood (14 j.), zaterdag en zondag 3, 5, 7 en 9 uur; werkdagen 2, 7 en 9 uur. Stedeljjk Museum: Dagelijks van 10—5 zondags van 125 uur. Tentoonstelling Stoute kinderen zoete kinderen. Dagelijks 10—15 uur. (Woensdag en zaterdagen ook 's avonds van 7—10 uur). R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL S.-LJDUINA Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8: Uitleenbureau en Leeszaal voor volwassenen: dl., do. za Uitleenpost Kerkweg 46, Kethel: zo 11.30 —12.30 uur. Uitleenpost Molensingel Noodkerk Ke- tnel: di. 48 uur. Filiaal: Rijnstraat 1: volw.: dl. 6.30—8 uur; vr. 7—8 uur; jeugd: wo. 2—5 uur. Filiaal Nieuwland Wijkgebouw Dr. Wi- bautplein (zijingang): jeugd: wo. 1.30—5 uur: volw.: wo. en vr. 78.30 uur. Uitleenpost Emmastraat 3 ma. 78 uur. NACHTDIENST APOTHEKEN Deze week: Apoth. Jansen, Swammer- en Apoth. Nieuwland, Dr. Wibautplem 17. BIOSCOPJEN ROTTERDAM Programma s van 4 tém 10 september Arena; Opstand der gladiatoren (18 j.) Capital: Maracaibo (14 j.). Centraal: Terug uit de hei (14 j.). Hunde wollt ihr ewig leben <rin?8,(;*NRC: Actualiteiten (doorlopende voorstellingen) (a. 1.). na'0i0S^eU?r^Is een losgebroken beest (18 donderdag: De schrik der vrouwen (ontoelaatbaar); zaterdag en zondag ma- tinee: Trouwe Kameraden (a. 1.). (14ii')m0nie: 111 06 gr6eP ^6r wildernis Lumière: Er zit muziek in (onbekend). Lutusca: De wasmeisjes van Portugal (18 j.). Luxor, uitsluitend matinees: Bernar- dine (a. I.). Metro: The captain's table (volw.) Passage (Schiedam): De naakte Maya (18 j.). Prinses: Draaikolk der driften (ontoe laatbaar). Rex: Te vuur en te zwaard (14 j.) Thalia: Tiger bay (14 j.). 't Venster: De glimlach van een zomer nacht (volw.). Victoria: Tosca (14 j.); donderdag: De nachten van Cabiria (volw.); zaterdag, zondag en woensdag matinee: George van de rebellenclub (a. 1.). VRIJDAG: Groote Schouwburg, Zuidplein 60: De Jantjes - Spel van Herman Bouber en Louis Davids, door het Amsterdams Volkstoneel o.l.v. Beppie Nooy; 20.00 uur. Luxor Theater, Kruiskade 30: Rim Ram - Ensemble Wim Sonneveld; 20.00 uur. De Lantaren, Gouvernestraat 133: Going Dutch - Cabaret comes to Rotterdam; 19.00 en 20.15 uur. Advertentie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3