I Schiedams historie in het kort verteld I Sociale werkvoorziening OP NIEUWE LEEST GESCHOEID Goede doorstroming naar het normale bedrijfsleven Milde kritieken over Taptoe 1959 m Nieuws -Iedere dag Geheugen- hulp "IN DORDRECHTSE STREEKWERKPLAATS Twee graven diep ende beluyt w Een Rederijkersfeest en een loterij WALDORIJSCHOOL Ouer dim Verzekerd J Vierde Bedrijfs- klaverjascompetitie Br ederode komt voor de radio Jeugd-tafeltennis Gusto's Muziek vereniging 50 jaar Pedagogisch jeugdwerk Bean" exposeert BURGERLIJKE STAND K. A. V. afd. Stad Tennispark Spierings- hoek NSC WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1959 PAGINA 3 Datnwarhrp Een weeshuis timmeren'' Belast ende geswaert. Rederijkersfeest en loterij Uitslagen Parktoernooi van dinsdag Dit is nog een aardig gezicht op het kru is punt V laardingerdijkVlaar- dingerstraat etc., ivaar men bezig is, een plantsoen aan te leggen. Achl bussen vol Delft met taptoe en antiekbeurs: een parel I'MMlfllllflMllllMlMMnillllllllllllllllllllllllllllllllM WMMiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiM Aan het derde vrouwenklooster ge kaamd „Lcliëndael", staande aan de Ach terweg alhier, moest door het stadsbestuur tL°g een bestemming worden gegeven. ■f°als wjj reeds eerder opmerkten, werden J1® kloosterzusters van de stad gealimen- jeerd. Enigen van hen bleven hun H. Ge- 'often getrouw, anderen daarentegen tra den in het huwelijk. In het kort willen wij e«ige van deze gevallen nog eens naar v°ren brengen. In de rekeningen van heren Kerkmees ters van de Grote Kerk wordt vermeld, "at op 12 juni 1605 aldaar werd begraven ■>Neeltgen het susterken aenden Achter zeil, twee graven diep ende beluijt". Vervolgens compareerden op 5 juni 1610 Voor de te Schiedam residerende Notaris Adriaen Corneliszoon Molswijck de „eer bare Maertgen Meesdochter ende Trijnt- ®en Ariensdochter, beijden woonende in- "en Weeshuijse hyer ter Stede, eertijts S-onventualen vant Convent van Leliën dael binnen deser Stede". Beide zusters Van dit voormalig klooster waren „tot een bequaemen ouderdom" gekomen en daar bij kwam nog, dat de eerstgenoemde zus ter, Maertgen Meesdochter, ziek te bed 'ag. Zij maakten daarom haar testament, jvaarin de langstlevende van haar beiden tot universeel erfgenaam werd verklaard. Kort daarna is Maertgen Meesdochter op november 1610 in de Grote Kerk begra ven „ende twee poosen beluijt", aldus de tekeningen van bovengenoemde heren Kerkmeesters. Waren bovengenoemde zusters hun H. Geloften getrouw gebleven, in het Certifi- eatieboek vonden wij de namen van twee tusters, die in het huwelijk wa'ren getre den. Op 12 juli 1600 werd een verklaring afgelegd door Aeffgen Jansdochter, oud jaren, huisvrouw van Willem Arijens- toon, bootsgezel. Zij verklaarde vroeger ?en geprofeste zuster te zijn geweest van "et klooster Leliëndael. Vervolgens ver klaarde zij nog, dat zij in genoemd kloos ter heel goed had gekend een Anna Pie tersdochter, die als meisje van ongeveer I* jaren in Leliëndael was gebracht met "et doel later als zuster in te treden, het geen ook was geschied. Maar ook Anna Pietersdochter huwde, met Dirck Arijens- goon Laeckencooper. Tot zover de lotgevallen van enige zus ters van het klooster Leliëndael. Genoemd vrouwenklooster, in 1577 door de Staten van Holland aan onze stad af gestaan, werd in 1461 gesticht op het erf en de huisinge, waarin de zalige maagd Liedewij was gestorven, waartoe de H. Geestmeesteren hun toestemming ver leenden. Genoemd college van H. Geest- meesters was belast met de zorg voor de armen, maar daarnaast had men nog tal rijke particulieren, die aan de armen Wèl deden. Na 1573 kreeg deze armenzorg een ander karakter, hoewel het college van H. Geest- meesters nog tijdelijk bleef bestaan. Daarnaast kreeg men de Diakonie-armen- kamer en in 1597 de Magistraats-Armen- kamer. Dit college bestond uit vijf leden, n.l. twee leden uit de magistraat, één lid uit de Kerkeraad, één lid uit de godshuis meesters en één lid uit de burgerij. Bij dit college van de Magistraats-Armenka- mer konden klachten worden ingebracht tegen de diakenen en aalmoezeniers, ter wijl ook zij, die geen lid van de „ware gereformeerde religie" waren, bv. de Ka tholieken. bij dit college om steun konden aankloppen. Vóór de Reformatie had Schiedam geen Weeshuis. De wezen werden ofwel bij de familie ondergebracht en onderhouden, ofwel door de H. Geestmeesters vooral ha 1573 uitbesteed bij particulieren. r a dverten ★65687+ ZIJN WE HIER TEGEN zonnesteek Verzekerd? Dat, vroeg een meneer, die met zijn echtgenote op het terrasje kwam zitten. De kelner antwoordde hem nuchter: gaat u dan een beetje in de schaduw. Hij had natuurlijk kunnen vragen, of meneer dan zélf niet verzekerd was. Maar hij was daartoe te veel in zijn nop jes over het feit, dat zelfs in september zijn terrasje bijna te klein bleek. Wat een Zomer OVERIGENS WAS de vraag van die meneer kentekenend. Je kunt je tegen woordig tegen alles verzekeren. Tegen aanrijdingen, schade aan alles en nog Wat, regen etc. etc. Ouders kunnen zich verzekeren tegen de schade, aangericht door hun baldadige kinderen. Ze behoe ven die kinderen nu niet eens meer be hoorlijk op te voeden. Wanneer ze een ruit van de kerk ingooien, dekt verzeke ring de schade. En wat valt er meer te Verzekeren? De mentaliteit van een jon gen, die meent, dat alles mag en pa toch betaalt, dank zij de verzekering? De meneer bleef even in het heerlijke zonnetje zitten. Maar hij was blijkbaar niet tegen zonnesteek verzpkerd en koos daarom een plekje in de schaduw. WE ZIJN ER VERZEKERD van, dat hij en zijn echtgenote desondanks een heerlijk uurtje hebben doorgebracht. De man had kennelijk de pensioengerechtig de leeftijd bereikt, misschien nog niet eens zo lang geleden. Vandaar misschien, dat hij zo bang Voor de zon was. Als deze wat de Amerikanen noemen Indiaanse zomer blijft aanhouden, zal hij zich beslist tegen een zonnesteek moeten gaan verzekeren. Want die kun je ook in de schaduw oplopen, vanwege de hitte, nietwaar? :fiiedamscli« mauw» schiedamsche courant Oaohlorf «*wv Vhmrtor* Siste jaargang No. 24080 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON SSI5 2 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 O— ADVERTENTIES f 0.15 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f 0.30 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 0.50 bij vooruitbe taling. Elk woord meer 3 ct. Maxi mum 60 woorden. AUe advertentie-orders worden afge sloten en uitgevoerd overeenkomstig de Regelen voor het Adrvertentie- ABONNEMENTEN f 7.40 per kwartaal, f 2.54 per maand en f 0.S8 per week. Aan dit stelsel van uitbesteden schijnen in de opvolgende jaren vele bezwaren hebben gekleefd, althans men vertelde o.a. dat de weeskinderen slecht werden opgevoed en de H. Geestmeesters hadden dan ook talloze klachten over die opvoe ding in ontvangst te nemen. Dit deed hen besluiten zich te wenden tot de heren van de Vroedschap met het verzoek het „klooster van Overdamme" alias het St.- Ursula-convent tot een weeshuis te mogen inrichten. Dit verzoek kwam in de Vroed schapsvergadering van 21 maart 1598 in behandeling en na deliberatie aan de H. Geestmeesters toegestaan het St.-Ursula- convent te inspecteren hoe men daar het „bequaemelycxt" een weeshuis zou kun nen timmeren. Daarna zouden zij hun verzoek herhalen. Om welke redenen ge noemd St.-Ursula-convent niet geschikt werd geacht voor weeshuis, is ons niet bekend. Maar de H. Geestmeesters gaven hun voorgenomen plan niet op. In de Vroedschapsvergadering van 2 de cember 1602 werd opnieuw gedelibereerd over zeker rekest van de H. Geestmees teren, waarin deze verzochten een wees huis te mogen timmeren „daer inne de schamele Weeskinderen binnen dese Stede in goede tucht ende discipline opgevoet soude mogen worden". Om tot dit doel te geraken, verzochten de H. Geestmeesters, dat van stadswege aan de Staten, van Hol land octrooi zou worden gevraagd tot het houden van een loterij. Door de Vroed schap werd besloten aan het verzoek van de H. Geestmeesters gevolg te geven en genoemd octrooi bij de Staten van Hol- laiid aan te vragen. Het stadsbestuur wendde zich tot de heren Staten van Holland met verzoek om octrooi, hetwelk 21 december 1602 door de Staten werd verleend. De korte inhoud van dit octrooi is als volgt: De Staten van Holland overwegende, dat de Regeerders van de stad Schiedam met veel arme weeskinderen waren „be last ende beswaert" en binnen genoemde stad geen weeshuis was en dat dit „aan tal weesen telken dage" werd vermeer derd door „d'aflijvicheijt van veele boots- gesellen ende zeevarende luijden bij den vijandt tirannicklijcken over boort gewor pen", overwegende dat de middelen ont breken om zo'n weeshuis te timmeren, verzoekende daarom voor dit doel een lo terij te mogen houden, zo hebben de he ren Staten van Holland besloten daartoe octrooi te verlenen onder voorwaarde echter, dat de penningen van deze loterij komende tot geen ander einde mogen wor den aangewend dan tot stichting van een weeshuis. Na ontvangst van bovenstaand octrooi werd 19 april 1603 besloten alhier tsr ste de een rederijkersfeest te organiseren en daaraan dan tevens de loterij te verbin den. Met de leiding en voorbereiding van dit feest werd belast de rederijkerskamer „de Roode Roosen", welke tot zinspreuk had „Aensiet de Jonckheyt". Aan de ver schillende rederijkerskamers van ons Binnenkort zal voor de vierde maal de Bedrijfs-klaverjascompetitie gaan draaien en verwacht mag worden, dat we derom heel wat klaverjassers aan dit kaartevenement zullen deelnemen. In de kantine van de n.v. Excelsior aan de Buitenhavenweg houdt de SKBC a.s. vrij dag een vergadering en hier kunnen zich de verschillende verenigingen voor deze komende competitie aanmelden. Dit kan echter eveneens geschieden aan het se cretariaat, gevestigd in de Jacob van Lennepstraat 3a, alhier, waar tevens al le ewenste inlichtingen verstrekt wor den. Vijf leden van de toneelvereniging „Brederode" nemen deel aan de K.R.O.- quiz welke voor teams, samengesteld uit zestien toneelverenigingen, in de ko mende weken onder leiding van quiz master C. Schilperoord zullen worden gehouden. Met de andere vijftien verenigingen werd „Brederode" gekozen uit honderd zestig amateurverenigingen die zich voor deze quiz gemeld hadden. Op donder dag 24 september trekken de heren K. Tubbing, zijn zoon, Nic. v. Seters en Gil les de Veth met mej. M. van Noort naar de radiostad voor het maken van de op name, die dan de daaropvolgende za terdag in het avondprogramma van de KRO wordt uitgezonden. Het team krijgt verschillende vragen te beant woorden aangaande het toneel in het al gemeen. Aan stem en uitspraak zullen de deelnemers een achter de schermen op gestelde bekende toneelspeler (ster) moe ten herkennen en tevens trachten de naam en auteur vast te stellen van het toneelstuk waaruit deze acteur of actri ce een fragment zal voordragen. Tot be sluit zal het team een klein geïmprovi seerd luisterspelletje moeten opvoeren met een tijdsduur van vier minuten. Vooral de plaatselijke amateur-tone listen zullen benieuwd zijn hoe deze ver tegenwoordigers van „Brederode" het er voor de microfoon af zullen brengen. Vrijdagavond a.s. om 7 uur start de ta- feyeJ?n^sv®*eniging NOAD met 'n junior- afdeling. Er zal iedere vrijdagavond ge speeld worden in de v.m. Koopmansbeurs aan de Lange Haven. Jongens en meisjes die er interesse in hebben deze binnensport nu eens „echt" te beoefenen> zijn allen welkom. Men kan zich opgeven in de Beurs op de speel avond maar ook eventueel bij de heer W. A. de Raay, Laurens Costerstraat 31b. Gusto's muziekvereniging bestaat 50 jaar en zal in verband hiermede zaterdag 26 dezer in hotel „De Kroon" een receptie houden. Het programma van het pedagogische jeugdconcert op 17 september in het Pas sage-theater, dirigent Prans Moonen, i: als volgt: Wolfgang Amadeus Mozart 1756—1791: Serenata Notturna in D K.V 239: Marcia; Menuetto; Rondo. Maurici Ravel 18751937: Ma mer 1' Oye: Pava ne de la belle au bois dormant! Petit- Poucet; Laideronette, impératrice des Pa godes; Les entretiens de la Belle et de la Béte, Le jardin féerique. Frans Liszt 18111886: Les Preludes; Symfonisch gedicht. Gusto's schildersclub „Beati" gaat weer een expositie houden. Ditmaal een van schilderijen, foto's en postzegels en weder in de Gustokantine aan da Maas* .dijk op- wisrdag 12 dezer, land werd nu een uitnodigingskaart tot deelneming aan dit feest toegezonden. De deelnemende kamers moesten deze vraag beantwoorden: „Wat 't noodichst is om d'arme weesen t'onderhouwe", welke vraag al spelende moest worden opgelost. De kamers werd er tevens op gewezen, dat men niet moest vergeten een som gelds mede te brengen als gift voor de arme weeskinderen. Deze gift behoorde in een gesloten brief te worden gedaan. Dadelijk na de aankomst te Schiedam de deelnemende kamers moesten 6 juli 1603 alhier „compareren, smorgens voor tiene" zouden de weesvaders de brie ven openen in tegenwoordigheid van de „keyzer" van de rederijkers. „Die meest in geleyt hebben, zalmen gherieven zegt de „Caerte" met een zilveren Bier beker, van twaalf looden swaer". Boven genoemde „Caerte" eindigde met het vol gend vers: Met believen van ons Magistraet eerbaer, Die met d'arme Weeskinders zijn beweghen, Is dese Caerte uitghesonden voorwaer, Op hoop dat Godt zal zenden sijnen seghen. Niemandt zonder Vijandt. W. NIEUPOORT. De volgende kamers namen aan dit Schiedamse rederijkersfeest deel: Haar lem, Gouda, Vlaardingen, Maasland, Lier, Kethel, Den Haag en Leiden. Door de Vroedschap werden acht ge committeerden benoemd: ten overstaan van hen moest de loterij plaats hebben. De weth, dat zijn Schout, Burgemeesteren en Schepenen, had bij- resolutie van 23 juni 1603 tot „judices ende oordelaers over de compositien ende wereken vande Camers van Rhetoricien vercoren ende ge- deputeert": de burgemeester Jan Willems zoon van Haerlem, Simon Bonstoe, Sebas- tiaen Jacobszoon, Gereard Muijs en Jacob Petri Dyckius. Op 6 juli 1603 en volgende dagen werd het Rederijekersfeest met de loterij ge houden. L. A. ABMA GEBOREN: Yvonne d. v. L. Noten boom en E. Bouthoorn. Renatus G. M. z. v. A. J. Jonk en H. J. den Herder. Cornelis M. z. v. C. M. Hoogwerf en C. Nuijens, Antonius A. L. z. v. A. J. Tas en J. C. van den Nieuwendijk. Johan nes M. z. v. J. M. Roosloot en C. S. M. Vermeulen. Antonie z. v. F. J. Krutei en G. P. van der Pol. OVERLEDEN: L. van Wassenaar, 76 jr. A. A. Leujes, 83 jr. A. J. S. Swart, 3. weken. A. Kruit. 86 jr. J. C. A. van Breda, 81 jr. A. van Wassenaar, 83 jr. C. M. Kreuger, 72 jr. echtg. van W. Broekhuizen. Gistermiddag was het voor de dames van de K.A.V. een ware verrassing na de huishoudelijke beslommeringen de mooie tocht en excursie naar de Tomadofabrie- ken te Etten-Leur te maken, waar je als huisvrouw staat te watertanden van de gezellige cn ook praktische snufjes op huishoudelijk gebied. Vooral de demonstratie met de snel kookpan trok zeer de aandacht en meni ge huisvrouw heeft gezegd: geweldig. Een heerlijk kopje thee en een traktatie werden aangeboden. Daarna werd er nog een tocht gemaakt door de mooie bossen van Brabant om daarna in Baarle Nassau nog wat te vertoeven en de deel neemsters de gelegenheid te geven wat mee te nemen. De tocht ging over Breda naar huis. Zeer zeker weer een geslaagde middag. Nu weer aan de slag. Er staat in het nieuwe seizoen weer heel wat te wachten. Klas A-B. DE mevr. G. Padt sl. mej. B. Kleiss 6—1, 6—1. Klas C HE A. Braak sl. P. Poolman 6—3, 6—3. DE mej. L. Kleiss sl. mevr. P. Ruseier 26, 63, 75. Mej. R. Lekkerman sl. mevr. De Kort 60, 64. Mej. A. Cambeen sl. mevr. M. Sigterman 6—4, 3—6, 6—3. HD H. Sigterman, J. Marx sl. De Boef, v. Dam 6—0, 6—0 (w.o.). DD Mevr. A. Nesse, mevr. P. Ruseier sl. mevr. A. Magnin, mevr. De Vos 6—2, 7—5. GD mevr. A. Magnin, H. Wieche sl. mevr. A. Zoeteman, C. Zoeteman 62, 86. Mevr. T. Reens, F. Reens sl. mej. E. Kleiss, W. Kemper 61, 63. Mevr. M. de Kreek, W. v. Sikkelerus sl. mej. E. Verberne, J. de Ridder 6—1, 6—2. Het is helaas nog al te vaak een kwaal, dat werkgevers en werknemers bij het horen van het woord „sociale werkvoorziening" de gedachten en ge sprekken onmiddellijk laten uitgaan naar die groep mensen, Welke zou moeten leven van wat er van de goed voorziene dis der vrije en normale bedrijven is afgevallen. De kruimels van de wel vaart voor de kreupelen, de blinden, de lammen, de lichamelijk of geeste lijk onvolwaardigen, zo ongeveer is de gedachtensfeer. Tot voor de tweede we reldoorlog was veelal bij gemeente en overheid nog de gedachte levend, dat voor de minder-validen (een verzamel naam, die wij hier verder zullen blijven gebruiken) geen andere werkoplossing gevonden kon worden dan die, welke reeds jaren gebruikelijk was. Het idee, dat er wel eens naar een normale op lossing gezocht zou kunnen worden, wel ke oplossing bovendien alle kansen zou bezitten, dat er gesproken zou kunnen worden van een terugkeer naar de vrije bedrijven, is misschien een van de wei nige positieve overblijfselen van de we reldoorlog. Er zijn in Nederland zo om en nabij de 180 werkplaatsen voor minder-validen. Vele hiervan behoeven een herziening van opzet en doelstelling. Inzicht in d%, mensen, die er komen werken, is een van de eerste eisen. Er is veel over ge schreven en er valt een verandering van richting te bespeuren. De zwaarte echter van de onderlinge verdeeldheid en van het nog heersend vooroordeel drukt elke verantwoorde poging in haar tempo nog te veel neer. Een belangrijke factor bij de hergroe peringen van de werkplaatsen voor min der-validen is te bedenken, dat er gro te verschillen zijn tussen de bedrijven, die werk hebben en daarvoor mensen aannemen, en bedrijven (zoals de werk plaatsen), die mensen hebben en voor hen werk moeten zien te vinden. De kringetjesspugers, de moeilijk- plaats'baren. de zwak-begaafden, de so ciaal-moeilijken en de mensen, die door ongelukken in het normale vrije bedrijf niet terecht kunnen, eisen een geheel andere interesse dan alleen die, welke gericht is op hun produktie, hun vaar digheid of hun vakmanschap. Dit is niet alleen in ons land een probleem, maar met name vooral ook in Duits land en Engeland, waar men met de gevolgen van een zenuwslopende en ver minkende oorlog zit en waar men mo reel verplicht is, de slachtoffers de hel pende hand te bieden. Nederland kent verschillende voorbeel den van hernieuwd beleid ten opzichte van de minder-validen. In Dordrecht is men al een heel stuk in de goede rich ting op dit gebied. Aan de Edisonstraat nummer 14 heeft de zelfstandige Dienst Sociale Werkvoorziening een uitgebreid gebouwencomplex. Kort geleden heeft de burgemeester, mr. J. A. H. J. van der Dussen, er een nieuwe kantine en een grote werkhal geopend. Hiermee heeft het geheel van werkplaatsen, kan toren en buitenwerkplaatsen een prach tige uitbreiding gekregen en is het com plex zijn naam als streekwerkplaats vol komen waardig geworden. Wat inrich ting en resultaten betreft, is deze dienst een unicum in ons land. Voortdurend staat zij ook in buitenlandse belangstel ling. Hoe dit mogelijk is geworden, de ze bewonderenswaardige evolutie in nog geen vijf jaar tijd van zonloze werk plaatsjes naar frisse gezellige en ef ficiënte bedrijfsruimten, zoals bij nor male fabrieken en werkplaatsen is niet zomaar in enkele woorden te ver tellen. Het is een geschiedenis, waarin de mens een centrale plaats inneemt, waarbij men de soms harde feiten nuch ter bekijkt en waar koopmanschap, han delsgeest en begrip -voor de rechten van elke mens samengaan. Volwassen fabriek Normale machines moeten in dit bedrijf een hulpmiddel zijn om de stap t« maken naar het normale vrije bedrijf. De produktie van televisie- of radio- De heer D. Jongeneel, de directeur, kan met recht directeur van een ge heel aparte, maar volwassen fabriek genoemd worden. Hij is alleen verant woording aan de wethouder van sociale aangelegenheden verschuldigd. Voor de rest is de zaak bij hem en zijn mede werkers in vertrouwde handen. In maart 1952 besloot hij de ouderwetse stichting „Hulp door arbeid" te Dor drecht nieuw leven in te blazen. Hij bleek over voldoende adem te beschik ken om het nieuwe leven houdbaar te maken. Het gebouwencomplex aan de Edisonstraat nieuwe uitbreidingen in 1954 tot en met 1959 is daarvan het bewijs. Toen in juli 1954 het eerste gedeelte gereed was gekomen, bood het personeel een raam aan, waarop het onderdelen is een belangrijk onderdeel devies stond: „Per aspera ad astra". van de taak, welke de dienst zich heeft Hoe oud deze spreuk ook moge zijn. zij gesteld, n.l. loonopdrachten met winst is letter voor letter waar in de geschie- utt te voeren. denis van deze werkplaats. Er zijn nu feen zes minder-validen meer, die in et begin (1952) bij hem werk vonden. Het zijn er nu ruim 750. Aanvankelijk werden voornamelijk lichamelijk- en slechts enkele geestelijk gehandicapten aan het werk gezet; gaandeweg is het aantal psychisch gestoorden, die mee wilden werken aan de nieuwe opzet, gegroeid en bedraagt thans 25 pet. van de totale bezetting. Sinds 1957 is er ook een werkplaats voor geestelijk zwakbe- gaafden en zo werken er nu tachtig zwakbegaafden aan normale produktie. Deze groep zal altijd wel apart te werk worden gesteld. Men heeft voor hen de werkzaamheden, zoals het maken van borstels en het weven van matten en dweilen, geheel losgelaten. Er is voor deze wel zeer zwaar gehandicapten be ter werk gevonden, dat nog lonend is ook. Dan heeft de heer Jongeneel ook nog de zorg op zich genomen van de sociaal minder aangepasten, die tenge volge van conjunctuurinvloeden en sei- zoenswisseiingen zonder emplooi zijn geraakt. Dit is vaak een moeilijk volk je, maar ook voor deze mensen geldt weer, dat zij niet uitgesloten mogen wor den en dat elke depressie met werk te lijf gegaan moet worden. Tenslotte houdt hij het toezicht op de enkele huis arbeiders die er nog zijn en hij heeft mensen, die geen binnenarbeid mogen verrichten, de kans in de plantsoenen en in een boomkwekerij hun brood te verdienen. ten, is een aparte regeling getroffen, waarbij ook is gedacht aan de toekomst, wanneer ouders of verzorgers niet meer in staat zijn voor hen te zorgen. FRANS DUISTER (Van een Delftse medewerker) WIJ hebben tientallen recensies door zit ten kijken met ver halen van de Taptoe 1959. Als wij onze indrukken hieruit samenvatten, dan doen we dit met de woor den: uitgesproken goed. „Het grootste probleem is het enorme succes van de Taptoe", schrijft Haar lems Dagblad en hierbij doelt het op het gebrek aan plaatsruimte. Dit blad vraagt zich ook af wat er het volgend jaar te zien zal zijn, want vol gens de uitlating van ma joor Van Yperen zal Tap toe Delft elk jaar beter voor de dag moeten ko men om te kunnen b^j- ven concurreren tegen de 310 ensembles met hun 100.000 leden, die op een of andere wijze hun tap toeliefde uitleven. Over de Taptoe zelf troffen ons ook enkele meer kritische geluiden. De Gooi en Eemlander merkt op dat de Opera- en operettesfeer van deze 1% uur durende Taptoe ruw en wrang verstoord werd door het exercitiepeloton. In enkele kranten lazen wij de opmerking dat meri graag de kapellen afzonderlijk had gehoord, terwijl veel bladen voor al de muzikaliteit van de ze Taptoe was opgeval len. Over de televisieuit zendingen waren de me ningen zeer uiteenlopend. Vrij algemeen was wel de klacht dat het gemis aan kleuren sterk gevoeld werd. Enkele bladen kwamen tot dezelfde con clusie, die wij getrokken hebben: deze Taptoe is geen goede televisiestof. Men mist ofwel het detail ofwel het globale over zicht op het t.v.-scherm. Beide zijn nodig om de Taptoe op zijn juiste waarde te kunnen schat ten. Dat Taptoe 1959 de naam van Delft op veler lippen heeft gebracht en dat zodoende het propa gandistisch karakter van deze Taptoe overduide lijk is, bleek ons tenslotte uit een Elsevierartikei, dat eindigt met de woor den: „Delft met Taptoe en antiekbeurs is een pa rel, antiek en bijna even onwerkelijk als de Tap toe is." Deze werkplaats is naar men beweert 'de grootste in ons land. Tientallen amb- jtenaren, veertig kantoorbedienden, zes (werkmeesters, twee maatschappelijke Iwerkers en een speciaal aan deze werk- jplaats verbonden dokter moeten de zaak llaten marcheren. In de eerste jaren konden uitsluitend personen uit Dor drecht worden geplaatst, maar de aan vragen van de omliggende gemeenten kwamen binnenstromen. Nu sturen 27 buitengemeenten minder-validen naar deze dienst. Acht bussen halen en bren gen de werknemers van en naar huis. Maar dit is niet alleen de reden waarom de Dordtse werkplaats bekend is gewor den. Het is de bedoeling van de heer Jongeneel geweest, een normale fabriek te stichten met normale machines, die de mensen het gevoel moeten geven, da zij normale arbeid verrichten. En al verschijnt hij dan niet op de markt met een of ander produkt, hi.i heeft met zijn werkers toch een wezenlijk aandeel in het produktieproces, omdat hij uit sluitend loonopdrachten vervult o.m. van Philips te Eindhoven (montage van radio- en televisietoestellen, waarin al leen al ca. 300 ^mndicapten werk vin den). Maar daar^Kst heeft hij minstens nog veertig op^Rhten, variërend van de vervaardiginjWem elektromotoren en (Stofzuigers, deuiRer hangsloten tot het construeren varf buismeubelen en het j verpakken van bonbons. ,,Er worden", 'zo vertelt hij, „door de opdrachtgevers (vaak steekproeven genomen. Ik móét 'wel zorgen, dat de produkten in orde zijn, want ik kan geen enkele loonop- dracht missen. Geef me werk; dat is het allervoornaamste. De rest doen wij wel. Wij zorgen, dat de mensen hier het vervaardigen van een of ander produkt leren, dat ze met de zware machines kunnen omgaan, dat ze gewennen aan de sfeer van het vrije bedrijf, want dat laatste is een van de belangrijkste ta ken, die wij ons hier stellen". Er zijn veel mensen onder de werk nemers, die tengevolge van een lichame lijk of geestelijk tekort tijdelijk niet in het produktieproces kunnen worden op genomen. Een passende arbeid bij de sociale werkvoorziening moet hen dan helpen hun problemen te overwinnen. Daarbij wordt gebruik gemaakt van mo gelijkheden van t aining vóór of gewen ning aan de sfeer van het vrije bedrijf; tenslotte wordt getracht hen daarin ge plaatst te krijgen. (Doorstroming door „revalidatie", een woord, dat de heer jongeneel liever niet gebruikt omdat het zo vaak verkeerd wordt gebezigd). Dit laatste is op een bijzonder goede ma nier gelukt. De trots van de directeur is niet misplaatst, als hij vertelt, dat in 1952 acht personen, de daarop volgen de jaren respectievelijk 34, 50, 68, 111, 88, 208 en dit jaar tot juli 166 personen naar het vrije bedrijfsleven zijn terug gekeerd, dank zij de werkmethoden in zijn dienst. Dit is een opmerkelijk suc ces. De andere taak is; degenen, die we gens te grote tekorten niet in de vrjje bedrijven terecht kunnen komen, door middel van passende en produktieve arbeid de gelegenheid te geven in hun onderhoud te voorzien. En hier gaat men zover, dat men spreekt van recht op arbeid tot aan de grens van het on mogelijke. De kwaliteit van de veelsoortige pro dukten is vaak beter dan in het vrije bedrijf; het tempo ligt uiteraard iets lager. De lonen zijn niet van dezelfde aard als in de vrije sector, maar toch altijd zodanig', dat er gesproken kan worden van redelijke inkomens. Voor mensen die nooit de dienst zullen kunnen ver laten omdat zy te grote tekorten bezit - „Er bestaan voor deze mensen geheel aparte problemen. Vaak staat de telefoon niet stil," aldus de heer D. Jongeneel, directeur van de dienst. HEDEN: Passage-Theater: De naakte maja (18 'jaar) tot en met donderdagmiddag 10 september, 's avonds geen filmvoorstel ling; dagelijks 2 en 8.15 uur. Zaterdag en zondag 2, 4.15, 19 en 21.15 uur. Monopole-Theater: De twee wezen (a.l.) zaterdag en zondag 3, 5, 7 en 9 uur, werk dagen 2, 7 en 9 uur. Stedeljjk Museum: Dagelijks van 105 'ondags van 125 uur. Tentoonstelling Stoute kinderen, zoete kinderen. Dagelijks 1015 uur. (Woensdag en zaterdagen ook 's avonds van 7—10 jur). R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL S.-LIDUINA Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8: Uitleenbureau en Leeszaal voor volwassenen: di„ do., za. Uitleenpost Kerkweg 46, Kethel: zo 11.30 12.30 uur. Uitleenpost Molensingel Noodkerk Ke- hel: di. 48 uur. Filiaal: Rijnstraat 1: volw.: di. 6.308 iur: vr. 7—8 uur: jeugd: wo. 25 uur Filiaal Nieuwland Wijkgebouw Dr. Wi- uutplein (zijingang): jeugd: wo. 1.305 mr: volw.: wo. en vr. 78.30 uur. Uitleenpost Emmastraat 3 ma 7—8 uur. NACHTDIENST APOTHEKEN Deze week: Apotheek Rembrandt, Rem- brandtlaan 5. BIOSCOPEN ROTTERDAM Programma's van 4 t/m 10 september Arena: Opstand der gladiatoren (18 j.) Capitol: Maracaibo (14 j.). Centraal: Terug uit de hei (14 j.). Cineac-AD: Hunde wollt ihr ewig leben (H j). Cineac-NRC: Actualiteiten (doorlopende voorstellingen) (a. 1.). Colosseum: Als een losgebroken beest 18 j.); donderdag: De schrik der vrouwen (ontoelaatbaar); zaterdag en zondag ma- mee: Trouwe kameraden (a. 1.). Harmonie: In de greep der wildernis (14 j.). Lumière: Er zit muziek in (onbekend). Lutusca: De wasmeisjes van Portugal MS j.). Luxor, uitsluitend matinees: Bernar- tine (a. 1.). Metro: The captain's table (volw.). Passage (Schiedam): De naakte Maya (18 j.). Prinses: «Draaikolk der driften (ontoe laatbaar). Rex: Te vuur en te zwaard (14 j.). Thalia: Tiger bay (14 j.). 't Venster: De glimlach van een zomer nacht (volw.). Victoria: Tosca (14 j.); donderdag: De nachten van Cabiria (volw.); zaterdag, zondag en woensdag matinee: George van de rebellenclub (a. 1.),

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3