Nieuws uit stad en omtrek Schiedamse merkwaardigheden Herwonnen Levenskracht Arie de Jager kreeg nog weer een medaille Huismoeders! Vrij entree! 8^ Vrijdagse WEEKMARKT ONDER DE DRIE KRONEN Geheugen-hulp Zijn er teveel boeren- en tuinders zonen voor de bedrijven? L. BOER'S V1SBEDRIJF 0per Am Zou hij op zee blijven, dan had hij zijn leven niet beter kunnen geven Geschiedsch rijving in 1840 POORTJE Begrafenis J. A. Vredebregt Zaterdagmiddag eerste scliool-honkbalwedstrijd Burgerlijke stand Jeiigd-liengel-competitiel Victoria showt nieuwe serie Daimler Benz Gemeentelijke 'bekendmaking Nadere uitslagen „De Vrijheid" Tennispark ,-Spieringshoek" KNVB afd. Rotterdam ROLA - ROLA - ROLA - Oliehaarden en Kachels .J Twee maats en een pijp KETHEL Bibliotheeknieuws Enquête Ea?idbouwEconomisch Instituut Onderwijs, beroepskeuze en opvolging onderwerp van landelijk onderzoek Nederlander in België voor de rechtbank NSC DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1959 PAGINA 3 te collecteren Hamivnrh re ekiedamscln nieuwe schiedamsche eourani sfig VOOR HEERLIJKE EN VERFRISSENDE DRANKEN Fusie tussen hengelaars O, o, die schone rekenkunst De roofridders van de weg Allerhande FOTOALB U MS Ruim 100 jaar geleden heeft een onbe kende landgenoot de geschiedenis van on ze stad, in kort bestek, te boek gesteld, die ik hier weergeef. „Schiedam, eene Nederlandsche stad in Zuid-Holland, aan de Maas en de Schie gelegen, met onderscheidene kerken en andere fraaije gebouwen, eene aange name wandeling, onderscheidene doel matige inrigtingen voor het armen onder wijs. eene latijnsche school, Zoogenaam de havens, door middel van welke groote schepen binnen de stad kunnen komen, enz. enz. In den aanvang van 1840 beliep de bevolking van Schiedam een cijfer van 12.051. Men vindt hier talrijke en vermaarde jeneverstokerijen en branderijen, waar voor een aantal mouterijen en molens werkzaam worden gehouden, en waardoor tevens aldaar een belangrijke handel in graan en kolen wordt gedreven. In hoe verre echter deze belangrijke bron van bestaan en welvaart welligt reed? ver minderd is geworden door de matigheids- en afschaffingsgenootschappen, kan ik hier niet bepalen, zoomin als het gevaar, waarmede daardoor de Schiedamse stoke rijen en branderijen in de toekomst nog worden bedreigd. In de vaderlandsche geschiedenis is de- ae stad bekend als de geboorteplaats van Gerrit en Martinus van Schiedam. Men kan niet met volkomen zekerheid be palen, wanneer deze stad gesticht is ge worden. Wij weten alleen, dat vrouwe Aleid, voogdes van graaf Floris V, Schie dam in 1274 met stedelijke regten heeft beschonken, terwijl men in eenen brief berigt vindt, dat deze stad in 1286 nog geen zegel had: een bewijs, dat zij om streeks die tijden nog niet zeer lang be stond. Schiedam heeft meermalen moeten de len in de onlusten, welke ons vaderland voormaals hebben geteisterd en onder andere roemt de geschiedenis het held haftig gedrag der Schiedamsche vrou wen, toen de stad in 1302 door de Vlamin- gers in het naauw gebragt werd. Voorts heeft Schiedam menigen twist gevoerd met het huis van Matenesse over de juis te bepaling van haar grondgebied, welke oneenigheden daardoor geëindigd werden, dat Schiedam een zeker gedeelte der heer lijkheden Matenesse en de Ketel aankocht. Tijdens de onlusten tussen de hoek- schen en kabeljaauwschen, schaarde Schiedam zich onder de banieren der laatstgenoemden. Met Haarlem, Delft, Leiden en Amsterdam, ondersteunde Schiedam den aanslag van den room- schen koning Maximiliaan op Rotterdam, tengevolge waarvan de Amsterdammers te Schiedam in februari 1489 begunstigd werden met het regt, om de roomsch- koninklijke kroon boven hun stadswapen te voeren. Brederode waagde tweemalen eenen aanslag op Schiedam, maar beide keren vergeefs. Nadat Alva later de Advertentie R.K. Vereniging tot bestrijding der volksziekte en tot bevordering der volks gezondheid roept gegadigden op om op zaterdag 12 september 1959. De bussen kunnen afgehaald worden op vrijdagavond 8 uur in gebouw Arcade, Lange Haven 71, Schiedam. WE HEBBEN AL EENS meer zo ter loops opgemerkt, dat ook in de binnenstad wat de bebouwing betreft, wel het een en ander aan de hand is. Trouwens, dat kan iedereen met eigen ogen zien. De nieuwbouw van Vlug zal het beeld van de Broersvest totaal veranderen. Het is juist hier, dat achter de muren een interes sant geschil wordt uitgevochten. Er staat daar, uitkomend op het Broersveld een flinke loods. De grond van de loods zou prachtig bij de nieuwbouw passen, maar er wordt een bedrag voor gevraagd, dat veel hoger ligt dan hetgeen door experts is vastgesteld. Naar het schijnt, wordt er gestreefd naar een akkoord, inhouden de het dubbele van wat de experts voor stellen. Maar „men" wil meer. Bovendien is er nog een andere kwestie, die we als het poortje zullen aanduiden. Dit poortje, uitkomend op de Broersvest, is een recht van uitgang voor de eige naars en gebruikers van die loods. Wan neer men het wil laten verdwijnen, zal er een schadeverooeding voor betaald moeten worden. OVER HET EEN EN het ander \Vordt achter de muren af en toe druk gecon fereerd. De voorbijgangers merken er niets van. Evenmin als ze er iets van merken, dat het Rowallanhuis voorgoed in handen van de H.A..V-bank is over gegaan. Misschien, dat ze er later wat van zullen merken, wanneer bepaalde plannen doorgaan, bijv. van verplaat sing van het postkantoor naar waar het Rowallanhuis nu staat men zegt, dat obk de Rotterdamsche Bank daar wil gaan bouwen en uitbreiding van de H.A.V.-bank met het vrijkomende in de Tuinlaan. Als alles gaat, zoals sommigen het wil len, zullen binnen niet al te lange tijd ingrijpende veranderingen daar aan het begin van de Tuinlaan en Lange Nieuw- straat plaats vinden. Qnohi Siste Jaargang No. 24081 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON SB1S2 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 ADVERTENTIES f 0J5 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven- INGEZONDEN MEDEDELINGEN f 0.30 per mm-hoogte. Bij eomtreet speciale tarieven- KAMPIOENEN t»t 20 woorden f 0.50 bij vooruitbe taling. Elk woord meer 3 ct. Maxi- mttm 60 woorden. Alle advertentue-arders worden afge sloten en uitgevoerd overeenkomstig de Regelen voor het Adverieiwae- wenen. ABONNEMENTEN 1 7.40 per kwartaal, f 2.54 per maand en 1 0.59 per week. Spaansche bezetting uit Schiedam naar het beleg van Bergen (in Henegouwen) had laten trekken, gaf de stad zich ter stond aan den prins over, in wiens naam Philips van Marnix aldaar het bevel kwam voeren. In 1574 openden de Schiedammers hun ne sluizen, ten einde op die wijze kracht dadig mede te werken tot het ontzet van Leiden. Omstreeks het einde der 16e eeuw hebben de Schiedammers eene blijvende vlek op hunne geschiedenis geworpen door hunne bijgeloovigheid, welke hen tot de wreedste martelingen en doodvonnis sen van zoogenaamde heksen heeft ge bracht. In 1672 heeft Schiedam krachtdadig- lijk medegewerkt om de verheffing van prins Willem te bevorderen, en Willem Nieuwpoort, een lid der Vroedschap, die zich naar men meende, daartegen ver zettende, werd door de bevolking vreese- lijk mishandeld. Men ziet uit deze weinige en korte trek ken, dat Schiedam inderdaad eene vrij belangrijke rol heeft gespeeld in de ge schiedenis van ons vaderland. Men neme, evenals ik, een en ander met een korreltje zout. C. A. van der ZEE, Sr. Heden heeft onder grote belangstelling de begrafenis plaatsgehad van de heer J. jV. Vredebregt. een bekende figuur in middenstandskringen hier ter stede. Des morgens werd in de Havenkerk, waar van de overledene vele jaren kerkmeester is geweest een plechtige uitvaartdienst gehouden. De requiemmis werd gecele breerd door pater Raymundus O.F.M. Conv., oudste zoon, met assistentie van pastoor Van den Brekel als diaken en frater B. Vredebregt O.P.. jongste zoon van de overledene, als subdiaken. Het door leden van andere koren versterkte zangkoor zong de rouwmis van Lorenzo Perosi. Onder de aanwezigen zagen wij o.a. de deken van Schiedam kanunnik R. J. Reij- nen, de pater provinciaal der Conventue len met confraters, verschillende Schie damse pastoors en tal van vertegenwoor digers van de verenigingen en organisa ties, waarvan de heer Vredebregt lid was of waarin hij een functie bekleedde. Aan het graf werd de absoute verricht door pater Raymundus. Van de gelegen heid tot condoleren, die na- de begrafenis geboden werd in de rouwkamer van de R.-K. Algemene Begraafplaats, werd nog door velen gebruik gemaakt. Zaterdagmiddag zal op het terrein van de H. V. S. V. „Schiedam" een honk balwedstrijd gespeeld worden tussen een negental, samengesteld uit leerlingen van de plaatselijke RHBS en een negental van de gemeentelijke Kweekschool te Dor drecht. Dit treffen moet gezien worden als een poging van het rayonbestuur van de KNHB om ook deze tak van zomer sport meer bekendheid te geven bij de middelbare schooljeugd. De wedstrijd be gint om 3 uur en de toegang op het ter rein is vrij. GEBOREN: Adrianus D. M., zoon van A. P. Goverde en A. M. Scheepbouwer; Johanna, dochter van M. A. Ouwens en J. van Witzenburg; Adriana J. M.. doch ter van J. J- Vis en E. Touw; Franciscus J. M., zoon va,n H. H. Keijsers en G. H. Mulder; Federik. zoon van H. M. Krab bendam en C. de Vries; Wdlma. dochter van W. van der Gaag en P. Kloet; Erik, zoon van J- Moo'kfhoek en L. S. van Dam; Adriana J.. dochter van C. Stolk en W, Beijerlinig. OVERLEDEN: M. J. Peper, 66 jaar, wed van H. Konver. v.\\ ,-.d" «ÉftSKV Na vele weken is er door een deel nemer aan de jeugd-hengelcompetitie weer eens een karper gevangen. Het was A. Korpershoek, die met deze vangst van 68 tm de weckprjjs verdiende. Des ondanks is er geen wijziging gekomen in de voorste gelederen van de karperklasse. Ook in de ruisvoornklasse behaalde A. Korpershoek met 45 cm gevangen vis de weekprijs, zodat hij zich met nog een tweede plaats bij de witvisklasse deze week bijzonder actief getoond heeft. Tweede in de ruisvoornklasse werd A. v. d. Slot met 41 cm, terwijl hij het was, die in de algemene witvisklasse de week prijs behaalde met 51VI cm, waaronder een brasem van 27% cm, die, hoewel hij wel in het recreatiegebied voorkomt, nog niet eerder door een der jeugdleden werd ge vangen. De totaalstanden luiden nu met nog drie weken vissen: Ruisvoornklasse: 1 A. v. d. Slot, 406% cm; 2 H. Giesen 321% cm; 3 A. Korperhoek, 213% cm. Algemene witvis klasse: 1 J. Beerman, 283 cm; 2 W. den Hollander, 253'% cm; 3 A. v. d. Slot, 240 cm. Binnenkort zal de noodzakelijke fusie tot stand komen tussen de „Algemene Schiedamse Hengelsportvereniging" en de vereniging „Schiedam en Omstreken", waartoe op betreffende vergaderingen in principe besloten werd. Dit houdt dan in, j dat de beide verenigingen onder de naam H.S.V. „Schiedam en Omstreken" de belangen van de plaatselijke hengel sportbeoefenaars zullen behartigen. Dit zal dan dienen te geschieden in het grote verband van de Algemene Hengelaars- bond, kortweg genoemd de „A.H.B.". Het autobedrijf Victoria is er in ge slaagd nog voordat de Autoausstellung in Frankfort wordt gehouden, de nieuwe serie personenwagens van Daimler Benz A.G. naar Rotterdam te halen. In bet ge bouw Emporium aan de Kipstraatstaat de gehele serie tot en met 14 september ten toon. Onder meer de 300 SL, de enor me sportwagen, laat ziich in Emporium bewonderen- Een aardig overzicht van ons oude stadscentrum, niet als middelpunt de Korenbeurs. De foto werd genomen voordat het herenhuis aan de Noord- vest iverd afgebroken en men de voorbereidingen trof voor het aanleg den van een plantsoen links van de molen Onttrekking van de onbewaakte spoorwegovergang in de lijn Schiedam-Vlaardingen, gelegen in cle Schiedamse weg, aan het openbaar verkeer Ingevolge artikel 12, 2e lid, van de Wegenwet wordt ter openbare kennis ge bracht, dat ter gemeente-secretarie van Schiedam (Afd. Algemene Zaken-Stad huis) van 11 tot en met 24 september 1959 ter inzage van een ieder is nedergelegd het besluit van de Raad der Gemeente Schiedam van 24 juli 1959, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland bij hun besluit van 3 sep tember 1959 G.S. no. 70, tot het onttrek ken van de spoorwegovergang in de lijn SchiedamVlaardingen, gelegen in de Schiedamseweg, met ingang van 6 sep tember 1959 aan het openbaar verkeer. Schiedam, 8 september 1959. Burgemeester en Wethouders van Schiedam De Secretaris, De Burgemeester, N. J. POST. J. W. PEEK. 1 8 15 42 69 80 H. J. v. d. Steen; 2 16 23 41 49 62 Gebr. v. d. Windt; 3 40 43 46 63 J. Rost; 4 72 joh. Bakker; 5 10 45 Joh Christen; 6 M. Stuart; 7 44 59 L. J. Wijnen; 9 22 31 E. de Pottert; 11 20 37 53 79 J van Aliphen; 12 61 65 Th. Willems; 13 17 19 30 35 81 D. G. van der Schalk. R'dam; 14 24 26 32 38 58 C. Th. Rigters; 18 56 D. C. Bakker: 21 28 c. Wolthuis; 25 76 J M. Rink; 27 J. H. Hagen; 29 60 W. Vermeer; 33 Gebr. Haak; 34 G. v. d. Hoff; 36 70 A. van Lim- borgh; 39 54 F. Grawdia; 47 51 64 W. D. van Heiten; 48 W. van Trich-t; 50 55 57 M. Putters: 52 82 J. v. d Ent; 66 C den Tuinder: 67 78 M. J. H opsteen; 68 H. Vink; 71 Adr. Pronk; 73 75 J .Schrumpf; 74 J. Mackaij en eerste overhuif. Diploma Sonneveld (Adver'entie) één adres MGR. NOLENSLAAN 850 De uitslagen van het Parktoernooi op woensdag luiden: Afd. A/B: HE J. Hoogendoorn sr—G. Bernard 63, 46, 62; GD: mevr. G. Padt-B. Foetmej. I. Scholtten-J. v. d. Laan 62. 64. Afd. C: HE: N. SpitshovenC. Pols 60, 63; H. WiecheH. Sijberden 6—1, 60;1 DE: mej. R. Akkermanmej. M. Poolman 62, 61; HD: L. Leuven- C. Ooykaas A. Braak-C. Valk 63, 62; DD: mevr. T. Reens-mevr. M. Sigtermanmej. G. Mazt-mej. R. Driessen 62, 60; mevr. J. Stal-mej. A. Aaldijkmevr. M. Beyer- mevr. A. Goslinga 97, 63; mej. L. Kleiss-mej. T. Kleissmej. E. v. Dort-mej. J. Mulder 46, 61, 62; mevr. R. Wes- sel-mej. E. Verbernemevr. N. Vogely- mevr. Bosman 61, 61; mevr. T. Been- mevr. M. Sigtermanmevr. L. Buining- mevr. A. Zoeteman 75, 810, 64; GD: mej. T. Mulder-H. Parentmevr. P. Ru- seier-C. Ruseier 63, 63; mevr. De Vos- J. de Jongmej. J. Mulder-N. Splithoven 8—10, 6-1-4, 6—4. (Van onze correspondent) Eigenaardig toch met die Stellendamse vissers! Zonder hen kan men zich de Ko ninklijke Z. HollandsUBe Mij tot redding van schipbreukelingen niet denken, want geen reddingboot in het district dezer mij of er heeft een Stellendammer op geva ren of hij vaart er nog op. En men kan ge rust zeggen, dat er een Stellendamse geest door het reddingwezen van onze kust vaart. Is het wellicht de geesteshou ding van een Arie de Jager, die deze reders kenmerkt en die spreekt uit zijn In de K.N.V.B. afd. Rotterdam staan voor zondag, 13 september, de volgende wedstrijden op het programma: 1. Klasse A. Bloemhof—Dilettant, D.O.K.—Eureka, St.-LodewijkSteeds Hoger, Radio Puttershoek, W.F. Zuiderster. Ie. Klasse B. Aeolus Hurricanes, Bel vedèreA.V.S., BolnesH.D.W., N.R.C. - Florissant—O.B.R., Oud-Beyerland—Roga. Ie. Klasse C. Demos D. J. S., Germi nal S. M. V., Hillegersberg T.O.G..B, Swift BoysVoorwaarts, V.N.D.W.R.W. R. W. 2e klasse A. D.B.G.C.Wico, G.E.M. S.S.A.V.R., R.E.T.—D.E.S.V.; Sportiefia— Siod, Varkenoord—G.V.M.D. 2e. Klasse B. Activitas Pantserboys, D.P.B.—Soag; G.L.Z.—V.O.B.; Pechvogels Fios; U.S.C.—D.O.Z. 2e. Klasse C. Abbenbroek W. C. R. A.V.O./Z.V.C.S.V.D.P.; Groen Witten— A.S.B., NoorderkwartierHellevoetsluis, S.C. MaasNestoro. 3e. Klasse A. Boezemkwartier Crocrs- wijk, S. C. Delta Blijdorp, Schiedamse Boys Smeetsland. S. V. O. Zwart Wit, Vierpolders R. V. V. B. 3e Klasse B. Afrikaander Boys—O.V.V., S.C.R.—H.B.B., Singelkwartier—V.V.O.H., T.S.B.—T.O.B.Z. Advertentie Wij houden wegens het grote verkoopsucces van vorige week, morgen tijdens de Nogmaals een demonstratie in feestzaal MARIJKE - BROERSVELD 121, van 's morgens 10 tot 9 uur 's avonds Alle inlichtingen zonder verplichting te koop N.V. ROLA HAARDENFABRIEK levert RECHTSTREEKS VAN FABRIEK AAN VERBRUIKER Vergelijk dan nog even naast de kwaliteit onze verkoopprijzen! KOM BINNEN „Keer niet om, maar ga vooruil. Door geen enk'lc dwang gestuit." Met deze schone regelen die (maar dat zou ons pas later blijken), plagiaat waren en nog kreupel bovendien, werden we indertyd binnengeleid in het rijk der schone poëzie. Dit is heel lang geleden en de wereld is sindsdien van aanschijn veranderd. Het is nu zaak, niet altijd vooruit te gaan en soms zelfs bijtijds om te kerenDit ondervond, met schade en schande, de las ser T. W. Z. te Vlaardingen. Op 30 mei j.l. wandelde hij dwars de rijweg over, op ca. 10 meter afstand gevolgd door zijn maat. Tussen deze twee maats in was een pijp van ongeveer 10 meter lengte en dit kostte een meisje op een bromfiets bijna het leven. Zij werd van de brommer ge slingerd en werd met een schedelbasis- fractuur naar het ziekenhuis gebracht. Ge lukkig is alles nog terecht gekomen. Verd. voelde zich helemaal niet schuldig: „Ze had nog best kunnen remmen!" was zijn repliek. De kantonrechter dacht er anders over en veroordeelde verdachte tot 35 boete subs. 14 dagen hechtenis. De chauffeur V. V. uit Rotterdam reed op een avond te ca. 11.10 uur met zijn auto door de Julianalaan. Hij was ter plaatse onbekend en dacht langs een on afgebroken bosrand te rijden, tot plotse ling ter hoogte van de Bosboomlaan langs een zijweg een scooter uit „het bos" kwam schieten, die door de auto gegrepen werd. De officier eiste 45 subs. 18 dagen. De verdediger, mr. v. d. Ven, bepleitte een zekere overmachtspositie, waarin verdachte verkeerde door de onoverzich telijke plaatselijke toestand. De kanton rechter veroordeelde verdachte tot t 20 subs. 10 dagen. H. H. L. te Rotterdam vervoerde in zijn 5-persoonswagen zes personen. Dat is, volgens Bartjens, één te veel. Volgens verdachte waren het er maar vier ge weest. Bij een nieuwe telling waren het er maar drie, plus een echtpaar, dus wa ren het er toch weer vijf! Het arithmeti- sche probleem werd zo ingewikkeld, dat zelfs de kantonrechter en de officier van justitie het niet meer konden volgen. Zij zullen het verder uitzoeken. In verband hiermede werd de zaak verdaagd. Mej. H. v. S.-R. te Vlaardingen had-niet voldaan aan een oproep van het kanton- maart j.l. in een zaak als getuige te wor den gehoord. „Ach." dacht ze, „er is geen haast bij, er is toch pas uitspraak over 14 dagen! Ik kan later altijd nog even bij de kantonrechter aanlopen!" En ze had ook deze daad bij het* woord gevoegd. Na tuurlijk klopte dit alles niet. De kadi, rekening houdend met haar blanke on schuld, veroordeelde haar tot f 4 subs. 2 dagen. Terecht stond nu de buschauffeur van de RET, B. v. G. te Rotterdam. Hij zou een wagen van de gemeentereinigings dienst bij het inhalen zo rakelings ge passeerd zijn, dat hij het portier (niet de portier!) van genoemde vuilniswagen had meegenomen. Het personeel van deze wa gen wist er weinig over te vertellen, ze waren bezig met de vuilnisemmers. Zelfs kwam niet vast te staan of de wagen op het moment van de aanrijding in bewe ging was. Drie passagiers waren als ge tuige a décharge opgeroepen. De eerste wist ongeveer niets, de tweede helemaal niets en de derde was niet verschenen. Hij wist vermoedelijk ook niets! De verdediger, mr. v. Schaik, stond voor een gemakkelijke taak. De officier conclu deerde tot ontslag van rechtsvervolging en de kantonrechter deed uitspraak conform RMtemwa. <m akisiw m i&lêtm conoiawo. De autohandelaar J. V. te Kethel hield er geen werkboekjes op na voor zijn personeel, dat reed met een bestelwagen, die volgens verdachte geen bestelwagen was, maar een personenwagen, hoewel deze „personenwagen" als bestelwagen was ingericht en ook als zodanig gebruikt werd. Dat van die werkboekjes wist ver dachte piet, volgens zijn zeggen. „U schijnt van al deze, dingen niets te weten", sneer de de officier. Verdachte bracht het er ditmaal af met 7.50 subs. 3 dagen. Door rechts uitwijken voor een gepar keerde auto bracht C. J., buschauffeur uit Rotterdam, twee wielrijdsters in moeilijk heden. Hij werd veroordeeld tot f 30 subs. 12 dagen hechtenis. A. H. B. te Kethel joeg bij het inhalen met zijn auto een voor hem rijdende fiet ser in de berm van de weg: 50 of 20 dagen. N. G. te Vlaardingen, W. V. te Vlaardingen, J, V. te Rotterdam en J. B. te Schiedam reden met een bromfiets in de bebouwde kom met cén uursnel heid van 40 km. Elk kregen ze 20 of 8 dagen. A. J. v. S. te Vlaardingen reed met zijn motor op de B. K. laan (natuur lijk!) 65 km per uur: 25 of 10 dagen. v. G., rijksambtenaar te 's-Gravenhage, zou met zijn auto op een kruispunt de doorgang versperd hebben. Het gevolg was een aanrijding met een bromfiets. Na verhoor van twee getuigen achtten achter eenvolgens de officier en de kantonrechter de schuld van verdachte niet bewezen. Er volgde ontslag van rechtsvervolging, C. S. te Schiedam hinderde met brom men het verkeer. Gevolg: een aanrijding en f 30 subs. 12 dagen. G. T. te Schie dam wiens voorrem bij de brommer niet functioneerde werd vrijgesproken. Het defect, aldus nam de rechter aan, was het gevolg van voornoemde aanrijding. T. B. te Rotterdam reed op een scooter, zon der rijbewijs: 25 of 10 dagen. .1. v. d. S. te Schiedam reeS, op een brommer zon der voor- en zonder achterlicht: tweemaal 4 subs tweemaal 2 dagen. H. v. d. B. te Schiedam reed met auto een verbo den rijweg op: 4 of 2 dagen. M. v. D. te Schiedam gaf met brommer geen voor rang aan auto. Gevolg: een aanrijding en 20 of 8 dagen. De zaak van J. \V. te Rotterdam, die met zijn brommer bij het inhalen een wielrijder zou hebben aange reden, werd aangehouden tot 21 oktober HEDEN: Passage-Theater: De naakte maja (18 jaar) tot en met donderdagmiddag 10 september, 's avonds geen filmvoorstel ling; dagelijks 2 en 8.15 uur. Zaterdag en zondag 2, 4.15, 19 en 21.15 uur. Monopole-Theater: De twee wezen (a.l.) zaterdag en zondag 2, 415, 7 en 9.15, werk dagen 2, 7 en 9 uur. Stedelijk Museum: Dagelijks van 105 zondags van 125 uur. Tentoonstelling Stoute kinderen, zoete kinderen. Dagelijks 1015 uur. (Woensdag en zaterdagen ook 's avonds van 710 uur). R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL S.-LIDTJINA Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8: Uitleenbureau en Leeszaal voor volwassenen: dl., do., za. Uitleenpost Kerkweg 46. Kethel: zo 11.30 —12.30 uur. Uitleenpost Molensingel Noodkerk Ke thel: di. 48 uur. Filiaal: Rijnstraat 1: volw.: di. 6.308 uur; vr. 78 uur; jeugd: wo. 25 uur. Filiaal Nieuwland Wijkgebouw Dr, WI- bautplein (zijingang): jeugd: wo. 1.305 uur: volw.: wo. en vr. 78.30 uur. Uitleenpost Emmastraat 3 ma 7—8 uur, NACHTDIENST APOTHEKEN Deze week: Apotheek Rembrandt, Rem- bfandtlaan 5. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN Programma's van 1117 september a.s. ARENA: Some came running (strikt volw.); CAPITOL: Union Pacific (14 j.); CENTRAAL: Die gesondedene Frau (volw.); CINEAC-A.D.: Hunde wollt Ihr ewig leben (14 j.); CINEAC-NRC: Actualiteiten (doorl. voorst.) (a.l.); CO LOSSEUM: De nacht vóór de première (a.l); donderdag: Terwijl Parijs slaapt, (strikt volw.); HARMONIE: De Wraak van Frankenstein (strikt, volw.): LU- MlèRE: Middle of the night (volw.); LUTUSCA: Freddy, die Gitarre und das Meer (a.l.); LUXOR: uitsluitend mati nees: Annie get your gun (a.l.); ME TRO: Tabarin (18 j.); PRINSES: War lock 18 jaar); REX: De Beul van Springdale (14 jr.); THALIA: Tiger bay (14 jr); 't VENSTER: De glimlach van een zomernacht (volw.);-VICTORIA: Het lokkend moeras (volw.)' donderdag: La Ronde (ontoelaatbaar); zaterdag, zon en woensdag matinee: De Lichtboei woorden: „Als ik met de reddingboot gebleven was of eenmaal zal blijven, dan kan ik mijn leven toch niet beter geven en heb ik dat toch niet beter kun nen besteden?" Arie de Jager, hij is nu een en zestig jaar oud. Als jongen ging hij al met zijn vader het Goereese Gat uit, op 24-jarige leeftijd werd hij schipper en in 1928 was hij de eerste visser van zijn ""dorp,' die een motor bij de garnalenvangst ge bruikte. Toen de reddingboot „Koningin Wilhelmina" als splinternieuw schip in het laatst van de jaren twintig in Stellen dam werd gestationeerd sprak het vanzelf, dat Arie de Jager tot de bemanning be hoorde en sindsdien heeft hij vele, vele ke_ ren de zee een prooi ontrukt in felle ge vechten, op een klein schip, met huizen hoge golven en over verraderlijke zand banken. Zoals bv. in 1928 toen de Frans man „Fort de Troyon" bij zware wester storm op „de Bollen" verzeilde en in grote nood kwam, zodat de „Konigin Wilhel mina" er tweemaal op af moest, boven dien beide keren onverrichterzake terug komen, omdat de Franse kapitein blijk baar ook een kerel van houvast was en zijn mannen niet van het schip wilde la ten gaan. Een ander feit van belang: Öp 6 februari 1935 kwamen door plotseling opstekende storm verscheidene Stel lendamse vissers in moeilijkheden en de reddingboot twee vissers tegelijk op sleeptouw nam en door de branding trok, waarna men weer de woedende zee opging naar andere in nood verkerenden. Een der vissersboten had zulk een uitgeputte bemanning, dat die geen kans zag een tros uit te gooien of vast te maken, zodat men dit vanaf de Koningin Wilhelmina zelf moest doen. Daarbij kwam ongeluk kigerwijs een draad in een der schroeven van de reddingboot, zodat de hulp van de „President Jan Leis" moest worden ingeroepen. Redders en geredden zijn na ongelofelijk veel moeilijkheden, be houden aan wal gekomen. Nog vrij vers ligt het drama van de twee sleepboten „Ganges en „Witte Zee" in het geheugen, die op 18 jan. 1952 op de Hinder strandden. Elf keren is de „Konigin Wilhelmina" langszij de „Witte Zee" gevaren en konden de bemannings leden een voor een overspringen. Maar de reddingboot ontsnapte op het nipper tje aan 'n groot ongeluk en werd zo zwaar beschadigd, dat er wekenlang gerepa reerd is moeten worden. Ook het reddingswerk tijdens de ramp nacht en de nadien volgende dagen heb ben de Stellendammers zich buitenge woon geweerd. Zij voeren in' die ver schrikkelijke nacht eerst het Goereese Gat uit, daarna terug naar Willemstad over het als een oceaan kokende Haringvliet. En ook daar was Arie de Jager bij. Dagen lang is hij, met de andere mannen in de weer geweest. Er zou nog veel meer te vertellen zijn over wat deze zeeman bij het reddings werk heeft beleefd. Maar het valt moei lijk daar achter te komen, want Arie is geen man van ophef en lange verhalen. Hij behoort tot de kerels van de daad, die men stelt in het belang voor het naakte leven van de medemens. Dezer dagen is Arie de Jager in het bijzijn van de voltallige bemanningen van Ouddorp door de maatschappij gehuldigd Voorzitter Murk Leis heeft hem dank ge zegd voor menslievend, opofferend en gevaarvol werk en hem een nieuwe me daille, naast de al aanwezige op de re vers gespeld. Waarbij Arie alleen maar kon denken aan degenen van de oude garde, die hun leven gaven voor hun naaste. t Omdat, voor de fancy-fair van a.s. zoi dag, al de beschikbare ruimte in het r.-k. verenigingsgebouw aan de Kerkweg nodig is, zal de bibliotheek a.s. zondag gesloten zijn. Men kan deze week de leesboeken inwisselen of lenen op vrijdagavond 11 septemebr van 78 uur. Advertentie SCHIEDAM Z U I D-HOLLAN DSC H E KANTOORBOEKHANDEL Het landbouw-economisch instituut heeft een onderzoek ingesteld naar het aantal zoons van boeren en tuinders, die zich in deze bedrijfstak willen vestigen. Velen zullen zich afvragen: waarom is dit nodig? Er werken, in verhouding tot het aantal vrijkomende bedrijven, een te groot aan tal zoons in de land- en tuinbouw. Men is zich in Nederland eigenlijk pas na de tweede wereldoorlog bewust geworden van het bestaan van dit probleem en tot nu toe ontbrak elk inzicht in de situatie. Ook met betrekking tot het aantal jon gens, dat niet in de tuin- of landbouw ging, was weinig bekend. Hierbij rees de vraag: Slagen deze jon ge mensen er in zich een bevredigende positie in de maatschappij te veroveren? Het zal in dit verband duidelijk zijn, dat men, direct bij het verlaten van de lagere school, moet weten, welke rich ting men neemt, bij het kiezen van een school voor voortgezet onderwijs. Dit hangt natuurlijk van de beroepskeuze af. Ook wat de boeren- én tuinderszoon be treft doen zich, in samenhang met het bovenstaande, een aantal vragen voor. Om er enkele te noemen: Op welke leeftijd zien deze zoons kans om zich zelfstandig te vestigen? Welke zoon neemt het be drijf over, de oudste of de jongste? Welk onderwijs volgen deze zoons na de lagere school? Over deze vragen bestond geen duidelijk inzicht, noch landelijk, noch regionaal. Daarom heeft het dagelijks be stuur van het L.E.I. zich met de taak De rechtbank te Gent heeft de Neder lander M. H. uit Schiedam veroordeeld tot 11 maanden gevangenisstraf en 2000 franken boete en hem levenslang het recht ontzegd in België een auto te bestu ren. Toen hij in kennelijke staat van drnn kenschap verkeerde had hij te Lochrls' nabij Gent een dodelijk ongeval veroo zaakt. De oud»rs van hot si* "r^>* ip 1' frank als scbvul*.*i„„ belast een onderzoek in te stellen naar het onderwijs, de beroepskeuze en be drijfsopvolging in de land- en tuinbquw. De resultaten van de enquête, die hier voor nodig was, zijn nu gepubliceerd. Men heeft het aantal gemeenten, die voor het onderzoek geschikt bleken, be perkt tot 63, verspreid over het gehele land. In Zuid-Holland waren dit o.a. Monster en Pijnacker. Alleen die boeren en tuinders'echter kwamen in aanmer king voor het onderzoek, die zoons van twaalL/jaar en ouder hadden. Dat waren van "de bijna 15.000 boeren en tuinders slechts 7500, maar die hebben hun mede werking dan ook ten volle verleend. De gestelde vragen werden doorgaans zonder terughoudendheid en nauwkeurig beant woord. De uitvoering van dit uitgebreide onderzoek was zonder deze medewerking biina onmogelijk geweest. Enkele resul taten van deze enquête zijn wellicht ook interessailt. Het is gebleken, dat van de boeren- en tuinderszoons gemiddelde 61 procent in de land- en tuinbouw, en 38 procent in de niet-agrarische sector een bestaan heeft gevonden. Er is slechts weinig verschil in percentage tussen de oudere generatie zoons en de jongere, die buiten de landbouw hun levensdoel heb ben gezocht. Dat van de jongeren (de vijftien- tot negentienjarigen) ligt iets la ger. Er bestaat echter een groot verschil in de manier, waarop men tot een niet- agrarisch beroep is gekomen. Heeft bij de jongere generatie het overgrote deel di rect na de lagere school zijn richting ge kozen, bij de oudere generatie gebeurde dit pas na verloop van tijd. Het gevolg hiervan is, dat zij ongeschoold in de arbeidsmarkt moesten worden opgeno- men. De belangstelling voor het land- en tuinbouwonderwijs neemt nog steeds toe. Van de jongste generatie zoons heeft tachtig procent agrarisch onderwijs ge volgd. Men houde hierbij echter wel re kening met het feit, dat voor het dag onderwijs dit cijfer zesenzestig procent is. i». bet algemeen kan men wel zeggen, 'ot het vraagstuk van te veel zoons in de "tip 1947/57 aanzienlijk aan scherpte verloren. Alleen voor de gebieden 1 t -p. ijven vormt dit vraag- ol ik een belang, ijk knelpunt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3