HONGKONG, TM irirraii *3 r, ERV0ETS SNELHEID Lekkere koffie! Verlaagde prijzen Fijne Dessert 19° Rood-Merk l62 Paars-Merk DANSLESSEN C. F, Wnyster Vondst in het zoeklicht Gijsbert Karei zit niet goed r geen dag! NIEUWS I slagader van het Oosten 0Ö&&5 DE WIJZE VAN DORDRECHT* JL De krant kunt U niet missen <2221 m Primitief eten Bouw Scheveningse pier begint volgende week Twee miljoen aan orders1 op elektrotechnische beurs Auto door trein vernield RUPSEN VRATEN BOS KAAL NSC DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1959 PAGINA 6 20.95 8.95 3 ^aar 85 22J5 Uitgebreide Delana en Tweka collectie! - Voor minder geld ontvangt U nu Uw lekkere Douwe Egberts koffie de kwaliteitskoffie bij uitstek, vers gebrand, vol smaak en aroma Burgemeester als eerste zandgraver in actie 17. Ernstige kritiek haalden de Britse autoriteiten zien op ue hals, toen ze weigerden hun uitvoer naar communistisch China te staken. Fel reageerden ze, toen termen als „een soort ver raad" vielen. Het is voor ons een kwestie van leven en dood. Op het hele gebied leven en wonen 3.000.000 personen, onder wie.... 15.000 Engelsen en 2.000.000 vluchtelingen. Hongkong is een mierenstaat, 3000 mensen per vierkante kilometer moeten zor gen dat ze niet van honger omkomen. En wat staat daar tegen over? Behalve de industrie en de handel zijn er enkele rijst velden en is er wat viswater. Dag in, dag uit brengen tot de boorden toe volgeladen jonken levensmiddelen. Die van Kanton alleen al nemen 80 pet. der voedselvoorziening voor hun reke ning. Een enkele order van Peking en er breekt hongersnood on hp1 pil»nd nit id. ^Octis benijii in het westen, zo is ook nongkong in het oosten het strijdtoneel geworden van tienduizenden geheime agenten. Amerikaanse spionnen tellen geld neer voor elke in lichting. Chinezen, Russen en spionnen van onbepaalde naties beloeren elkaar. Als de zon ondergaat drijft Hongkong een handel, die het daglicht niét mag zien. Smokkel en zwendel lijken soms bijna legaal. Hoe is het anders te verklaren, dat de onderzeese telefoonkabel die Hongkong met Macao verbindt gestolen werd? Toch is de illegale handel niet de enige oorzaak v^i de bloei en rijkdom. Bij Kowloon strekt zich een reusachtig industriegebied uit. Fabrieken produceren cement, machines om textiel te bewerken en plastic dat geëxporteerd wordt naar Thailand, Formosa, Japan, de Verenigde Staten en het hele Britse imperium. iy Henmerkend voor Hongkong is zijn overweldigend aan tal banken. Meer dan honderd zijn er verrezen. Hier ontmoeten de grote financiële machten van het Verre Oosten elkaar. Voor miljarden wordt er verhandeld. Elke instelling heeft zijn eigen bank. Ook de communisten. Het verhaal doet de ronde, dat het gebouw hooguit veertig verdiepingen zou tellen. Maar toen men erachter kwam. dat de grote concurrent, de Hongkong Bank, er ook al 40 had. werd eenparig besloten er nog zes etages bovenop te bouwen. En nu staat een wolkenkrabber van 46 etages hoog boven het gewoel van He were'rlstnd «v,. Hongkong is niet alleen rijk Vlak naast de schitterendste restaurants liggen miserabele krotwoningen, naast torenhoge kantoorgebouwen hangen hutten. Meer dan een miljoen vluchte lingen leven, of liever, rekken hun leven op vermolmde sam pans kleine, platte overdekte bootjes waarin men geboren wordt lijdt, leeft, sterft. Elke morgen, als de zon de Baai in een goudrode gloed zet, trekken de mannen er op uit. Ze gaan naar Kowloon, naar de fabrieken. Vrouwen en kinderen blijven op de sampans en gebruiken ze als drijvende taxi's. Groot en im ponerend zijn de werken van Kowloon, maar langer en einde- lozer de stroom werkzoekenden. De meesten komen niet eens aan de beurt. Ze wachten in kampen, samengehurkt, moe, zonder hoop. Een van die kampementen vloog tijdens de Kerstnacht van 1953 in brand: 50.000 daklozen. Vlotte en ijzersterke regenooat van dichtgeweven poplin, met capuchon en leren knopen. Ook de voering van poplin! 2 jaar Lange wollen wevenit broek met nylon versterkt en „grote mannen" omslag. In prachtige streepdessins. 2 jaar W. i Grijze lange jersey broek met splitjes in de pijpen. Nylon versterkt. Een „parmantig" succes! tlOHAN DE MEESTER De spannende geschiedenis van de. zwarte tulp. Voor jongens en meisjes van 10 tót 15 jaar. Verkrijgbaar in de boekhandel enbjj N.V. DRUKKERIJ OE SPAARNESTAD HAARLEM Een grappig winterjasje èn warm'. In fan tasie-dessins. Met teddy gevoerde capuchon en gewatteerde voering. 2 jaar ROTTERDAM-C. BULGERSTEYN (BIJ ERASMUS) ROTTERDAM-I.' 8EIJERLANDSELAAN -SCHIEDAM 1 DELFT - DORDRECHT De snelheid waarmede het nieuws de lezers bereikt is belangrijk. Immers nieuws moet nieuw zijn. Een be richt heet van de naald wordt gelezen. Kers vers van de pers ont vangt iedere dagblad- abonné zijn krant in de bus, vol nieuws. Elke dag wordt de krant met een zekere spanning tegemoet ge zien. Dagbladreclame is bij zonder effectief door de aandacht, die iedere lezer iedere dag voor „zijn" krant heeft. Ver over en verdedig Uw debiet met dagblad reclame. Nieuws trekt altijd, Iedere dag. Ook het advertentie- nieuws. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii VOOR BEGINNERS EN GEVORDERDEN INSCHRIJVING DAGELIJKS AANVANG DER LESSEN VANAF 12 SEPTEMBER PRIVé-ADRES: BENTHUIZERSTRAAT 18 TEL. 47275—84195 LID S.F.N. KO WE ZULLEN DE LAATSTEN ZIJN, om te beweren, dat koningin Elizabeth primitief eet. Zelfs niet, wanneer ze haar jaarlijkse vermageringskuur van een maand ondergaat. Wat ze in haar eigen keukentje zoals we hebben kunnen lezen, met veel zorg en toewijding bereidt, is nog altijd heel wat beter dan het menu van de primitieve mens. U weet wel, de in holen wonende mens, gekleed in die- revellen, met knotsen zwaaiend en met speren, mastodonten en dinosaurussen neervellend. Maar volgens een Engels medicus, een zekere Dr. Richard Mackarness, zou het wel goed zijn, indien we allemaal ons aan het menu van de prehistorische mens zou den houden, ook koningin Elizabeth. Hij vindt dat we allerlei dingen eten, waarop onze maag en ons lichaam in het alge meen nog lang niet afgestemd zijn. Meer dan zesduizend jaar, sinds de bescha ving ons de akkers deed bebouwen en we steeds pienterder werden in het vinden van geschikte voedingsmiddelen, eten we dingen, waarvoor ons gebit nooit gemaakt werd. Zelfs al beschikken we niet meer over de gebitten, die de holenmensen in staat stelden, biefstukken van dinosaur, muskusos, mastodont etc. etc. te verwer ken, na ze al of niet met stenen iet of wat mals te hebben geslagen, is het nog zo gesteld, dat we er beter aan zouden doen hen na te volgen. DE MANIER WAAROP de cowboys vroeger hun biefstuk prepareerden, door het vlees onder hun zadel te leggen, zodat ze na een lange rit err dank zij hun stevi ge tanden er zonder enige moeite van konden genieten, lijkt hem nog zo gek niet. Ze namen er trouwens ook de tijd voor, wat wij zelden doen, zelfs bij de heerlijk ste Chateaubriand. En kauwen is een der voornaamste oorzaken van een goede spijsvertering. Of de primitieve mens en de cowboys nimmer last van hun maag gehad hebben vertelt Dr. Richard Mackarness ons niet. Hij laat evenwel niet na, voor zijn stelling een reeks tpch wel indrukwekkende ar gumenten te leveren. volgen van dien, als maagzweren, maag kanker enz. TERWIJL HET ETEN van brood, als gemaakt van graan in diverse variëtei ten, nog steeds schadelijk voor ons orga nisme is wordt de schadelijkheid er van nog verergerd door allerlei chemische toevoegingen. Toevoegingen, niet alleen aan het brood, maar reeds aan het graan, in de vorm van kunstmest, insektenmid- delen, op het graan toegepast en kleur- middelen voor het brood. IJs, zoetigheid, kortom alles, wat onze tong streelt is volgens I?r. Mackarness eenvoudig verderfelijk voor ons. Het eni ge, wat we zouden moeten eten, is naar zijn mening eieren, in het wild groeiende vruchten en vlees, slechts gekookt of ge roosterd. Melk mogen we drinken, maar alle z.g. dorstlessende dranken uit fles jes en blikjes zijn uit den boze. Wat we aan het diëet van de primitie ve mens zouden mogen toevoegen, is bo ter en heel zuiver brood. Maar dan toch bij wijze van uitzondering. Begin daar nu eens aan. 17 september zal de burgemeester van 's-Gravenhage, mr. H. A. M. T. Kolf schoten in tegenwoordigheid van vele autoriteiten, aan de voet van het Slag te Scheveningen, met behulp van een drafline enkele kubieke meters zand af graven. Hiermede wordt een officieel be gin gemaakt met de werkzaamheden voor het aanleggen van een nieuwe p.ier in Scheveningen. Reeds maandag, onmiddel lijk na de sluiting van de buitenbaden, zal men beginnen met net afbreken van de cabines en andere bouwsels op de plaats waar de as van de nieuwe pier is geprojecteerd. Voor dit afbreken zijn twee dagen nodig. Nog steeds is onze maag niet geschikt, aldus constateert hij, om graan behoorlijk te verteren. Sinds de Egyptenaren, voor zover hem althans bekend, het graan voor het eerst gingen verbouwen en het volks- voedsel werd, in de een of andere vorm, waaruit ten slotte ons dagelijks broed ont stond, voeden we ons op onjuiste wijze, na de duizenden jaren, waarin onze ver re voorzaten voornamelijk vlees en vruchten verorberden. Rauw vlees en ver se, rauwe vruchten, niet gekoókt, gecon serveerd, gebakken of gebraden of op een van die manieren klaar gemaakt, ge lanceerd door de voorlopers en navolgers van Escoffier. Die hebben van onze ta melijke simpele mager, ingewikkelde ver- teermachines gemaakt, welke in menig igeval eenvoudig niet werken, met alle ge- Op de eerste elektrotechnische beurs, die van 1 tot en met 8 september in de Apoilohal is gehouden, is naar schatting var. de organisatoren voor bijna 2.000.000 aan orders geboekt. Ruim 8000 bezoekers waren afkomstig uit vakkringen, de helft van de handelaren in elektrische huis houdelijke artikelen. Plannen bestaan om volgend jaar wederom in dezelfde week ais de Fiiraito een E.T-B. te organiseren. Op de door rode knipperlichten en met belsignalen beveiligde spoorwegovergang in de Horsterweg te Ede is gisteren even over half twaalf een personenauto door de elektrische trein Amsterdam Keulen gegrepen. De automobilist, de 63-jarige schilders patroon T Zaaijer uit Wageningen. werd daarbij op slag gedood. De trein, die óm acht. miinuiten over half twaalf aan het station te Ede had moeten arriveren, kreeg bijna veertig minuten vertraging. De automobilist stop te voor d« overweg om een uit de' richting Ede komende trein te laten passeren. Di rect daarop naderde uit de richting Utrecht de sneltrein, maar deze werd door het slachtoffer niet opgemerkt. Ondanks het fed. dat de rode knipperlichten ble ven branden en de bellen bleven klinken, reed hij de overweg op, waarbij de auto midden op de rails door de trbin werd gegrepen. De wagen werd ongeveer 200 meter meegesleurd en totaal vernield. In de boswachterij Grqlloo, die valt on der de houtvesterij Assen-Oost van Staatsbosbeheer i6 door 't optreden van een tot nu toe nog) niet volledig gedeter mineerde rups, een schade aangericht van naar schatting 5000. Exemplaren van deze rupsensoort hebben ruim 60 hectare lariksbos volledig kaalgevreten. De rup sen zijn voor het eerst gesignaleerd op 28 juli, nadat men op 4, 5 en 6 juni de vlin ders had waargenomen. De spanrups, die het kwaad heelt aan gericht, is klein, dun en kaal en heeft dezelfde kleur als de schors van de bomen, waarop zij haar vernietigend werk doet. Deskundigen van de plantenziektenkundi- ge dienst te Wageningen hebben kunnen vaststellen, dat het een boarmia-soort is. Men heeft echter tot nu toe nog niet kun nen ontdekken welke soort het precies betreft. UTRECHT De Scandinayiërs nemen per hoofd van de bevolking driemaal zo veel aan Nederlandse prodükten af als de inwoners van Duitsland, welk land als Nederlands beste afnemer te boek staat. Het vorige jaar exporteerde Nederland voor rond 112 miljoen gulden, of wel 11 procent van onze totale uitvoer naai Scandinavië. Het zit, volgens mensen die het weten kunnen, niet goed met Gijs bert Karei van Hogendorp. Hij zit namelijk niet godd waar hij thans zit. De Rotterdammers krijgen het gevoel, dat deze grote stadgenoot, daar achter het historisch museum het voormalige Schielandshuis min of meer in een hofje is opgeslo ten. Slechts de bezoekers van res taurant „Erasmus" kunnen ten volle van zijn bronzen waardigheid genie ten. De Rotterdamse K-v.K., als steeds vol initiatieven, voelt ervoor, Gijs bert Karei ergens op het beursterras te plaatsen. Dat dan die prachtige ruimtelijke werking van dat terras verloren gaat, is een zaakdie blijk baar minder telt. Om nu evg inzicht te krijgen in de tc odslf van Gijsbert Ka. y, h j'r, ('IWv die 'b'j het historisch museum werkzaam is, een houten stoel vervaardigd, die in grootte gelijk is aan de bronzen zetel van Van Hogendorp en met dit mo del wil men gaan schuiven over het beursterras om te zien, waar even tueel Gijsbert Karei het beste zou zitten. Men is intussen tot de bevinding gekomen, dat het beursterras niet berekend is op het gewicht van het bronzen monument, maar daarvoor is altijd nog een oplossing te vin den. Voorlopig gebruikt zie rechts onder op de foto een der bouw vakarbeiders, werkzaam in het his torisch museum, de houten model- stoel, om er op zijn gemak zijn twaalfuurtje te verorberen en er daarna een uiltje in' te knappen. Mede daarom is het te hopen, dat het mooie weer nog wat aanhoudt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6