Daablad voor Schiedam en omstreken Het bedrijfsleven achter regering Prijsniveau moet zo stabiel mogelijk blijven Vanaf maandag verscherpt Mezicht op voetgangers Nederlandse ondernemingen en staat werken samen Eerste fase zal een bedrag vergen van f 350 miljoen Moordenaar Brits politieman zou geheugen hebben verloren N e h r o e wijst Chinese territoriale eisen af KOFFIE-AUTOMAAT LOON- EN PRIJSBELEID Resultaat van overleg in Den Haag Het weer Portret van Albert van Dalsum Controle duurt enige weken 3 politiemannen gearresteerd HET HOOGOVENPROJECT OP ROZENBURG Werk voor 4000 personen Landbouwtrekker onder trein Zaak-Podola in Londen Nenni lonkt naar linkervleugel DC Indische regering is het niet eens met stap van Dalai Lama Russen en Polen reizen naar VS via Schiphol Zonnig, WARM WEER Het weer in Europa mm aangenomen om Gift geen proces-verbaal op te maken Dertienjarige bestuur der zwaar gewond I)e toestand in Laos Thailand stuurt militaire missie TSJOE VAN WOORDBREUK BETICHT VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1959 Aan zee Talenwonder CEJKY SSföKi iÜB PLANNEN VOOR ROZENBURG 5i nieuwe schiedamscne courant De centrale werkgevers- en werk nemersorganisaties hebben zich ach ter de doelstellingen van de regering bij de gedifferentieerde loonvorming gesteld. Zij verklaarden zich hiertoe bereid bij het donderdag in Den Haag gehouden overleg tussen de minister Aan Economische Zaken en vertegen woordigers van de centrale organisa ties van werkgevers en werknemers, alsmede van de groothandel, de mid denstandsbonden en de centrale der Nederlandse coöperaties over de conse quenties van het systeem van gedif ferentieerde loonvorming voor het prijsbeleid. De voorlichtingsdienst van het mi nisterie van Economische Zaken ver strekte over deze bespreking het vol gende communiqué: ,,De minister heeft er tijdens deze bespreking nog eens uitdrukkelijk op gewezen, dat bij het formuleren van de gedragsregels voor de gedifferen tieerde loonpolitiek en bij het over leg hierover met de Stichting van de Arbeid, de egeririg in alle duidelijk heid heeft gesteld, dat de stabiliteit van het prijsniveau zo volstrekt mo gelijk moet blijven gehandhaafd. De regering heeft zich daarbij op het standpunt geplaatst, dat gedifferenti eerde verbeteringen van lonen en an dere arbeidsvoorwaarden slechts dan dienen plaats te vinden, wanneer deze door de ontwikkeling van de produkti- viteit worden gemotiveerd en niet tot een stijging van de prijzen zullen lei den. Dit houdt voorts in, dat, voorzover tot gedifferentieerde verbeteringen van lonen en andere arbeidsvoorwaar den wordt overgegaan, de nog komen de algemene loonsverhóging ter com pensatie van de huur. en .melkprijsver hoging evenmin in de prijzen zal mo gen worden doorberekend. Samenvattend heeft de minister met klem gesteld, dat derhalve alleen stijgingen van externe kosten een ar gument voor prijsverhoging kunnen op leveren, zoals in punt 3 van de alge mene aanwijzing voor het college van Rijksbemiddelaar' ook duidelijk tot uit drukking is gebracht. Anderzijds die nen dalingen van externe kosten on verwijld in do prijzen te worden door gegeven. Tenslotte wordt het noodza kelijk geacht, dat in de bedrijfstakken, waarin zich een belangrijk grotere stijging van de produktiviteit voor doet dan gemiddeld het geval is, een deel van de produktiviteitsstijging in de vorm van prijsverlagingen aan de consument word* doorgegeven. Teneinde een juiste naleving van de ze spelregels in de praktijk te verze- Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog, zonnig en warm weer. Zwakke, in de namiddag nu en dan matige wind tussen oost en zuid. Zon: 6.08-19.04. Maan: 16.29-00.49. Veranderingen in dc omgeving .-.uilen nog weinig invloed hebben op het Euro pese hoogedrukgebied, doordat dit laat ste zich wat naar Midden-Europa terug trekt. Kan de wind meer zuidelijk wor den, de temperaturen blijven daardoor op een voor de tijd van het jaar zeer hoog niveau. Het weer behoudt een zon nig karakter. Zonnig en mooi strandweer met in de middag vrij hoge temperaturen tot on geveer 27 gr. Zeewater ruim 19 gr. Matige wind tussen oost en zuidoost. Vooruitzichten: hogedrukgebied neemt langzaam af maar kan tijdens het week eind nog zomers strandweer brengen. max. min. neersl. Station Weer temp. temp. afgel. gisteren 24 uur Den Helder onbewolkt 21 16 0 Ypenburg onbewolkt 26 12 0 Vlissingen onbewolkt 27 15 0 Eelde onbewolkt 26 10 0 De Bilt onbewolkt 28 12 0 Twente onbewolkt 29 13 0 Eindhoven onbewolkt 28 13 0 Zd.-Limburs onbewolkt 28 12 0 Stockholm onbewolkt 21 8 0 Oslo onbewolkt 22 11 0 Kopenhagen onbewolkt 21 10 0 Londen mist 28 11 0 Amsterdam onbewolkt 26 14 0 Brussel onbewolkt 29 15 0 Luxemburg onbewolkt 26 13 0 Barijs onbewolkt 29 12 0 Nice onbewolkt 24 17 0 Berlijn onbewolkt 23 11 0 Frankfort onbewolkt 28 11 0 IVlünchen onbewolkt 24 4 0 Züricb mist 24 6 0 Genéve mist 24 9 0 Wenen onbewolkt 23 9 0 Innsbrück onbewolkt 26 4 0 Athene half bew. 28 15 0 Rome onbewolkt 28 15 0 Madrid geheel bew. 27 18 0 keren, waarbij het prijsverloop syste matisch op de voet moet kunnen wor den gevolgd, acht de minister het nood- zakelijk, dat prijsverhogingen onver wijld aan het departement van Econo mische Zaken worden medegedeeld on der vermelding van de redenen, die de ze prijsverhoging zouden motiveren. Uitgaande van <le invoering van de gedifferentieerde loonvorming en het complex van maatregelen neergelegd in de sociaal-economische nota van de regering, heblr de centrale organisa ties zich tijdens deze bespreking ge heel achter het gestelde doel ge plaatst. De vertegenwoordigers van de ondernemersorganisaties verklaar den zich bereid dc bij hen aangesloten vakorganisaties op te wekken zich tot hun leden te wenden met een schrij ven, waarin de betekenis van een strikte naleving van deze gedragslijn wordt onderstreept". Ceen prijsverhoging De voorlichtingsdienst van het minis terie van Economische Zaken rele veert punt 3 van de algemene aanwij zing voor het College van Rijksbemid delaars als volgt: ,,De betrokken partij en dienen blijk te geven er zich van be wust te zijn, dat de kosten der overeen te komen verbeteringen van de lonen of andere arbeidsvoorwaarden niet in de prjjzen mogen worden berekend. De par tijen aan werkgeverszijde dienen zich voor de gehele periode, waarop de voor stellen betrekking hebben, sterk te ma ken, dat de daaruit voortvloeiende ver hogingen van de arbeidskosten ook op langere termijn niet leiden tot ver hoging van de binnenlandse prij zen. Derhalve moeten deze hogere kos ten worden gerechtvaardigd door stij ging van de produktiviteit in de be drijfstak of de onderneming. In begin sel dient daarbij te worden uitgegaan van de in de bedrijfstak of de onderne ming te verwachten toeneming van de produktiviteit gedurende een toekomsti ge periode, die in geen .geval de duur van de c.a.o. te boven rriag gaan. Deze verwachting kan aannemelijk worden gemaakt mede aan de hand van gege vens omtrent de produktie per werkne mer, zoals deze zich in het verleden heeft ontwikkeld. In de beginperiode der differentiatie mag naast de in de toekomst te verwachten toeneming van de produktiviteit in het algemeen slechts rekening worden gehouden met de produktiviteitsontwikkeling in de be drijfstak of de onderneming gedurende het jaar 1959, voorzover deze nog niet in de lonen of andere arbeidsvoorwaar den tot uitdrukking is gekomen, een en ander met inachtneming van de ten laste van de ondernemingen komende compensaties voor de in de eerste helft van 1960 te verwachten huur- en melk prijsverhogingen. In bijzondere geval len kan het gewenst worden geoordeeld, de ontwikkeling van de rentabiliteit, welke bij een gelijkblijvend prijspeil de ontwikkeling van de produktiviteit zal weerspiegelen, in de motivering te be trekken." Amerika Bjj Mountain Lake Park in Maryland is gisteren een autobus met 25 kinderen gegrepen door een ex- presstrein. Zes kinderen verloren het leven, vijftien liepen zware verwondin gen op. (Rtr) n Albert van Dalsum ter gelegenheid van zijn aanstaande jubileum geportretteerd door de schilder Kees Verwey. Het werk zal t.i.t. een jplaats vinden in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag. i Vanaf maandag gaat de verkeerspo litie gedurende enige weken verscherpt toezicht uitoefenen op de gedragingen van de voetganger in het verkeer. Het is wel gebleken, dat de voetganger door zich niet aan de voor hem gelden de regels te houden, zelf vaak oor zaak is van moeilijkheden in het ver keer. Hij wordt zelfs in sommige krin gen wel de meest ongedisciplineerde weggebuiker genoemd. Deze bijzonde re activiteit van de verkcerspolitie- commissie, waarin de verkeersafdclin- gen vertegenwoordigd zijn va nde poli- tie-apparaten in de steden van meer dan honderdduizend inwoners. Aan de politie-korpsen van andere gemeenten is verzocht een soortgelijke controle te willen uitoefenen in de komende we ken. De randgemeenten van Haarlem hebben intussen toegezegd mee te zul len doen. Bij vorige gelegenheden is de po litie speciaal opgetreden tegen het rij dend verkeer. De acties duurden toen enkele dagen en het regende bij die gelegenheden processen-verbaal. Ditmaal wil men de controle enige we ken volhouden. Op verschillende pun ten zullen agenten intensief controle ren en de eerste dagen zal men vol staan met het waarschuwen van de overtreders. Later echter zal men on verbiddelijk processen-verbaal gaan uitdelen. De straffen die gesteld zijn op het begaan van dit soort overtre- Inspecteur Rudolf Ifkovics van de Ween- se politie spreekt behalve zijn eigen landstaal nog tien andere talen. Hij treedt momenteel op als tolk op de Weense herfstbeurs. Om zijn kennis ken baar te maken draagt hij de namen van de talen duidelijk zichtbaar op zijn borst. De rijksrecherche heeft deze week drie wachtmeesters van de verkeers- groep der rijkspolitie te Amsterdam ge arresteerd, nadat een automobilist aan gifte had gedaan, dat zij van hem een gift van 150 gulden hadden geaccep teerd teneinde een proces-verbaal te voorkomen. Het drietal, dat een beken tenis heeft afgelegd, zal voor de offi cier van justitie worden geleid. De betrokken automobilist reed in het Gooi en werd door een der drie wacht meesters aangehouden, omdat zjjn rij den (nogal links op de weg) een onze kere indruk maakte. De wachtmeester wilde controleren of de bestuurder on der invloed van sterke drank was en kennelijk moet deze wel iets hebben ge dronken, want anders zou hij er niet toe zijn overgegaan de wachtmeester met een bedrag van 150 gulden om te kopen. Volgens de automobilist liet de politieman doorschemeren dat de be stuurder een vervolging kon voorkomen door hem met geld ter wille te zijn. De wachtmeester stak de 150 gulden bij zich en deelde dit bedrag later met twee andere collega's, die thans even eens zijn gearresteerd. De zaak kwam aan het rollen toen de betrokken auto mobilist later toch besloot het er niet bij te laten zitten. Nadat hij aangifte had gedaan werd de wachtmeester aan de tand gevoeld. Hij bekende al spoedig. Het is niet uitgesloten, dat dit geval niet alleen staat. Evenmin is bekend of alleen deze drie wachtmeesters als ambtenaar giften hebben aanvaard om hun plicht te verzaken. Dit wordt nog nader uitgezocht. dingen, zjn niet mals: maximaal twee maanden hechtenis of 300,- boete. Ter bescherming van de voetganger zelf en ter regeling van de verkeex-s- orde, zijn in het. Wegenverkeerswetre- glement een aantal bepalingen opge nomen, die vooral de voetganger ter harte moet nemen. 1. Voetgangers mogen niet dan in uiterste noodzaak van het trottoir af stappen en de rijbaan betreden. 2. Voetgangers mogen de rijbaan al leen haaks op de rijrichting overste ken. Zij moeten daarbij voorzichtig zijn en niet nodeloos stil blijven staan op de rijbaan. 3. Waar knipperbollen staan moeten de voetgangers ger uik maken van de aldus beschermde zebrapaden. Binnen vijftig meter van de knipperbollen is het verboden buiten de zebrapaden o- ver te steken. 4. Voetgangers mogen de zebrapaden bjj knipperbollen niet betreden wan neer een voertuig al zo dicht genaderd is. dat het redelijkerwijze niet kan stop pen. 5. Wanneer het verkeer met ver keerslichten geregeld wordt, mogen de voetgangers slechts oversteken, als het verkeer dat men kruist, tot stilstand is gebracht via het rode licht. Zolang het verkeerslicht op groen staat, mag een voetganger dus niet oversteken. Wanneer er afzonderlijke voetgan gerslichten zijn aangebracht, mag de voetganger pas oversteken wanneer het voetgangerslicht op groen is ge sprongen. Dit groene licht betekent niet, dat hij volkomen veilig kan over steken. Zelfs dan nog moet hij goed opletten of er geen afslaand verkeer aankomt. Rood voetgangerslicht wil zeggen: absoluut verboden over te steken. Het curatorium van de Staalstudic- Stichting streeft ernaar de eerste fase van het nieuwe staalproject op Rozen burg uitsluitend door Nederlanders te laten uitvoeren, ofschoon buitenlandse deelnemingen niet worden afgewezen. Aldus heeft de voorzitter van de stich ting, dr. K. P. van der Mandele ver klaard. Door de Nederlandsehe kabel- fabrieken wordt een nauwe samenwer king nagestreefd tussen bestaande en eventueel uit te breiden walserijen te Alblasserdam en liet nieuwe bedrijf op Rozenburg. De Staatsmijnen en ook de Hoogovens zijn vertegenwoordigd in de Staal studie-Stichting, evenals regerings vertegenwoordigers. De verwerkelijking van de eerste fase zal naar globale schatting een investering vergen van 350 miljoen gulden, een bedrag dat volgens ter beschikking staande feiten uit Neder landse bi-onnen zal kunnen worden ge fourneerd. Hierbij wordt gerekend op een directe en indirecte medewerking van de staat. De eerste fase zal, mo gelijke wijzigingen voorbehouden, een produktie aan ruwijzer omvatten van 375.000 ton per jaar en een staalpro- duktie van 350.000 ton. Als eindpro- dukten zullen waarschijnlijk worden vervaardigd walsdraad, bandijzer en z.g. kleinmateriaal, pi-ofielen enz. Naar zich laat aanzien, aldus de heer van der Mandele, zal na realisering van de eerste fase een directe werkgelegen heid zijn geschapen voor 4000 mensen. De indirecte werkgelegenheid bedraagt z.i. ongetwijfeld een veelvoud daarvan. In een voorafgaand stadium hebben de initiatiefnemers ter realisering van het toen bestaande plan samenwerking gezocht met de Hoogovens te IJmuiden. Tot teleurstelling van alle betrokkenen bleek het beoogde toen niet mogelijk. Daarna hebben de initiatiefnemers met instemming van de regeringsinstanties een inleidende studie van hun tot gro tere omvang uitgegroeide plan laten maken door Krupp, die de meest gere de instantie daarvoor scheen. Mede op grond van deze voorgeschiedenis heeft het Curatorium der stichting, una niem besloten Krupp op te dragen de ze studie uit te wei-ken tot een gede tailleerd plan. Dit heeft ons, aldus mr. dr. Van der Mandele dit voorjaar be reikt. Een verdere opdracht is aan Krupp nooit verstrekt. De suggestie, als zou Krupp een overheei-sende rol in het project Rozenburg spelen, acht mr. dr. Van der Mandele volkomen uit de lucht gegrepen. Deskundigen uit de kring der Staal- studie-Stichting zijn thans bezig een eigen afgerond plan uit te werken, dat De trein van Alphen aan de Rijn naar Leiden, is donderdagavond bij Ha- zerswoude op een landbouwtrekker met aanhangwagen ingereden. De dertien jarige bestuurder ervan, D. van der V. raakte zeer ernstig gewond aan armen, benen en borst. Hij is opgenomen in het Academisch ziekenhuis te Leiden. De trekker, die van de aanhangwa gen werd losgerukt, werd totaal ver nield. De brokken lagen over een leng te van 400 meter langs de baan ver spreid. De neus van de trein werd even eens beschadigd, doch de bestuurder liep geen letsel op. De jonge trekker bestuurder was bezig zijn broer die een loonbedrijf heeft te helpen. Hij zou de trekker van de ene helft van het land naar de andere helft brengen. Het land wordt gescheiden door de spoorbaan. Engeland Aircommodore Robert Norman Bateson, de man die op 11 april 1944 een precisie-bombardement uitvoerde op het Bevolkingsregister in Den Haag. heeft volgens het Britse mi nisterie van luchtvaart promotie ge maakt. In de oorlog heeft hij ook aan vallen eleid op inlichtingencentra te Kopenhage en Odense. (Rtr.). De Italiaanse links-socialisten van Pietro Nenni hebben de linkervleugel van de Democrazia Cristiana gisteren hun steun aangeboden, als het huidige kabinet-Segni zou worden vervangen door een regering, die radicaal met rechts zou breken. Dit meldt UPI. Nenni's partij xstuur heeft een com muniqué uitgegeven waarin staat: „Ieder die door zijn daden duidelijk toont dat hij radicaal met het elerico- fascisme en de economische en politieke rechterzijde gebroken heeft, kan reke nen op de socialisten, zonder dat daar bij onderhandel behoeft te worden of een coalitie gesloten, waarvoor de voorwaarden niet aanwezig zijn". Dit komt volgens UPI neer op een toezegging, dat de socialisten een linksgeoriënteerde christen-democra tische regering, bijvoorbeeld onder ex-premier Fanfani, zouden steunen zonder daarvoor regeringsposten op te eisen. De bedoeling zou dus zjjn een linkse variant van de huidige situatie waarin de regering Segni de steun heeft van de neo-fascisten en monar chisten. Nenni heelt zijn aanbod waarschijn lijk gedaan om de linkervleugel van de christen-democx'aten te steunen. In ja nuari is een centrum-linkse regering onder Fanfani ten val gekomen, om dat zij liet gesteund werd door Nenni. Volgende maand houden de christen democraten een partijbijeenkomst in Florence. Gisteren is in de Londense Old Bailey, de voornaamste Britse rechtbank voor de behandeling van misdaden, het pro ces begonnen tegen de 39-jarige, in Duitsland geboren Canadees Giinther Podola, die terecht staat op beschuldi ging van moord op de 43-jarige recher cheur Purdy. Laatstgenoemde is door Podola doodgeschoten, toen hij de Ca nadees wilde arresteren in verband met de klacht van een vrouw over door de beklaagde gepleegde chantage. De verdediger van Podola, Lawton, verklaarde dat zijn cliënt zich niets meer kan herinneren van gebeurtenissen die plaats grepen vóór 17 juli (Purdy is 13 juli j.l. vermoord). Als gevolg daar van, zo zei hij, kar Fodola zich niet ver dedigen en derhalve heeft ook zijn verde diger er geen voorstelling van, hoe hij de verdediging moet voeren. De open bare aanklager, Maxwell Turner, be streed dit argument van de verdediging dat hij onwaarachtig noemde. Rechter Davies verklaarde daarop dat het de taak van de verdediging was aan te tonen, dat Podola niet in staat was ver- De regering van Thailand heeft be sloten een militaire missie naar Laos te zenden, zo heeft de Thailandse pre mier, Maarschalk Sarit Thanarat, vol gens AFP in Bangkok bekendgemaakt. Hij zei, dat zjjn regering zich „erg be zorgd" maakt over de toestand in Laos. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat de Laotische minister van buitenlandse zaken Kham- pan Panya vandaag met de Britse mi nister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd over de toestand in Laos t zal spreken. Gisteren heeft de Laotische minister te Parijs een gedachtenwisseling gehad met zijn Franse collega, Couve de Murville. klaringen af te leggen. De verdediger verklaarde voorts, dat het waarschijn lijk te achten is dat Podola bij zijn ar restatie een aantal niet ernstige verwon dingen had bekomen. Britse bladen heb ben destijds gesuggereerd, dat Podola na zijn arrestatie ernstig zou zijn mis handeld. Een arts, die Podola kort na zijn arrestatie grondig had onderzocht, verklaarde, dat deze toen een bevrees de en uitgeputte indruk had gemaakt en een hersenschudding had. Hij had hem voor een onderzoek in een zieken huis laten opnemen, waaruit hij na een kleine week was ontslagen. In antwoord op vragen van de openbare aanklager verklaarde de arts dat de kneuzingen op het gezicht van Podola veroorzaakt konden zijn door een worsteling bij zijn arrestatie. men binnen afzienbare tijd aan de rege ring hoopt te kunnen aanbieden, een plan dat volgens regeringswens van dus danige allure zal moeten zijn. dat het de unieke mogelijkheden op Rozenburg ten volle tot haar recht laat komen. Aangezien het terrein op Rozenburg de mogelijkheid biedt om drie miljoen ton staa] per jaar te produceren, met alle verwerkings- cn nevenbedrijven daaraan verbonden, ligt het volgens de heer van der Mandele voor de hand, dat een volledige realisering van die mogelijkheid slechts in fases zal kunnen geschieden. De heer van der Mandele acht de economische positie van het nieuwe complex sterk. Een aanzienlijk deel der in het Rotterdamse achterland verwerkte ertsen wordt, zo zegt hij, te Rotterdam aangevoerd en aldaar over geslagen in binnenschepen. Verwerking op Rozenburg biedt een kostprijsvoor deel op het Roergebied. Bij wederex- port der staalprodukten van het achter land naar zee heeft z.i. Rozenburg een extra voordeel. Men is voorts voorne mens in de structuur der vennootschap en vennootschappen sociaal-economisch vooruitstrevende opvattingen te ver werkelijken. Onderstaand kaartje geejt niet alleen de plaats aan, waar het nieuwe hoog- ovenbedrijf gebouwd zal worden, maar geeft tegelijkertijd een overzicht van de toekomstige ontwikkeling op Rozenburg. jijgekv.Holland Den Haag jsÉrfftoftertlam DE BEER Maassluis Vlaardin Rozenburg Blankenburg® Plannen voor Hoogovencomptex jOnfjworpenhavensjj Premier Nehroe van Indië heeft gis teren in een nota geantwoord op de Chinese eisen en beschuldigingen van de laatste tijd. De communistische re gering te Peking eist 50.000 vierkante mijl Indisch grondgebied voor zich op, waaronder delen van Kasjmir, de Pund- sjaab en noord-oostelijk Indië. De ge spannen toestand aan de grenzen schrijft zij toe aan „grensoverschrij dingen en provocaties door Indische troepen." Nehroe heeft nu geantwoord, dat Indië de communistische territoria le aanspraken verwerpt, maar dat het bereid is tot vriendschappelijke onder handelingen. Indië houdt krachtig vast aan dc McMahon-lijn, die in 1914 op de conferentie van Simla is vastgesteld als grens tussen Indië en Tibet. Met na me verwerpt Nehroe de Chinese aan spraken op Longjoe. Hij is bereid de Indische troepen buiten dit dorp te hou den, maar hij stelt als voorwaarde, dat dan ook de Chinezen hun troepen te rugtrekken. In de Indische Senaat heeft Nehroe gisteren commentaar geleverd op de jongste brief van de premier van com munistisch China, Tsjoe En-Iai. „Men vraagt zich af", zo verzuchtte de Indi sche premier, „of de regeringen van Indië en China wel dezelfde taal spre ken; vaak genoeg kan ik de Chinese ge- dachtengang niet volgen". Nehroe deelde mee, dat Tsjoe En- iai hem in het verleden tot driemaal toe heeft verzekerd, dat China, on danks zekeit bezwaren, de McMahon- lijn als grens aanvaardde. Nu verzet Peking zich tegen deze Hjn „en dat baart ons zorg". Volgens Nehroe houden de Chinezen de hele kwestie van de grensafbakening vaag. „zodat Het Centraal Sta tion te Utrecht heeft thans ook een kof- fie-automaat. Het is een ingenieus ap paraat om haastige reizigers de gele genheid te bieden zich in zes secon den van een kop koffie te voorzien Men kan kiezen uit. vijf mogelijkheden, koffie-zwart, koffie melk, koffie-suiker- melk, koffie-suiker en koffie met dub bel suiker en melk De capaciteit van de automaat is drie honderd bekertjes kans op moeilijkheden altijd blijft be staan". Hij vond, dat de jongste briefv van Tsjoe En-lai een „ernstige toestand" had geschapen, maar zei het „het top punt van de waanzin" te achten, indien twee grote landen als Indië en China oorlog gaan voeren „over het bezit van enkele bergen, hoe mooi die ook mogen zijn". De premier deelde mee, dat Chi na ook geprotesteerd heeft tegen schen ding van zijn territoriale wateren door een Indisch schip. Tot slot zei Nehroe, dat de Indische regering de Dalai Lama „gewaar schuwd" had naar aanleiding van enke le van diens politieke verklaringen van de laatste tijd. Hij zei het niet eens te zijn met het voorstel van de Dalai Lama om de kwestie-Tibet bij de V.N. aanhangig te maken en hij kon ook niet diens stel ling onderschrijven, dat de al of niet geldigheid van de McMahon-linie ver band houdt met de erkenning van de soevereine st-tuz van Tibet. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken daarentegen heeft gis teren zijn instemming betuigd met het initiatief van de Dalai Lama om het optreden van de Chinese communisten in Tibet onder de aandacht van de ver enigde naties te brengen. „Wij zijn van oordeel dat de wereld moet horen wat hij te zeggen heeft, aangezien de toe stand in Tibet van invloed is op de vrije volkeren overal ter wereld", aldus het „State Department". Tal van vooraanstaande politici uit Oost-Europa doen tijdens het komende weekeinde op doorreis naar Amerika de Amsterdamse luchthaven Schiphol aan. Morgenochtend worden zestig Russen verwacht, die zullen behoren tot het gevolg van de premier van de Sovjet-Unie, Nikita Khroesjtsjev, wan neer hij volgende week zijn tournee door Amerika maakt. Khroesjtsjev zelf reist volgende week met een apart Russisch regeringstoestel non-stop van Moskou naar Washington. Tot het gezelschap, dat morgenoch tend om negen uur met een extra-Tupo- lev op Schiphol arriveert, behoort de eerste plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken van de Sovjet-Unie, Vladimir Koeznetsov. De Russen zet ten hun reis voort met een extra DC 7C van de K.L.M. Zondagavond te 21.25 uur arriveert met het lijntoestel van de K.L.M. uit Warchau de Poolse delegatie naar de Algemene Vergadering van de Verenig de Naties. De delegatie staat onder lei ding van de Poolse minister van buiten landse zaken. Adam Rapacki. De Polen reizen maandagmorgen te 11.15 uur per K.L.M. door naar New York.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1