XunfamcUel OCHTENDWERKSTER DAGWERKSTER WAAR DAT WIEL DRAAIT Reclame V! SMOORENBURG 1 I Sell iedamse merkwaardigheden R. K. OPENBARE BIBLIOTHEEK t Bernadette Gemakkelijk modieus voordelig nieuwe schoenenmode najaar 1959 Bedorven maag J en diarree s 1 I m Onze vergeten volkstaal Burgerlijke stand LSI SCHIEDAM Zojuist OiilVangen zonnokachsis f 9.90""^ Café-Restaurant Europoort te Schiedam V. Maakt voor Uw zaak Dri-Sil gabardine Jassen COR SETTEN KOUSEN LINGERIE Ook voor de man de van Haren introduceert de nieuwste italiaanse en amerikaanse najaarsmodellen, vervaardigd van de beste ledersoorten, voor de man die met zijn tijd meegaat. Geklede, fantasie- en sportschoenen in moderne tinten prima pasvorm. Sportieve zwart grainlederen en groen suède molière volledig buigzaam 19.75 Sportieve groen suède schoen met vlotte en gemakkelijke gesp- sluiting. Prima rubber zolèn 21.75 Een gedistingeerd zwart lederen italiaans model. Handwerksysteem, geheel spijkerloos. Dit is een schoen van topklasse 29.75 NIET TE EVENAREN Exclusieve aanbieding. Zwart lederen loafer met grain voorblad en lederen zolen 15.75 FILIAAL TE SCHIEDAM HOOGSTRAAT 14-16 HARDOLIN aethro» vraagt: van 7.30 uur tot 13.30 uur; en HOOGSTRAAT 67- -69 TELEFOON 68436 Aanmeldingen voor 12 uur 's morgens. van 11.30 uur tot 18.30 uur. 75 Juwelier BLOM It niet na/te'worden, al .öe ergstg^JeWS»''' regen. Draag f of brommer del; jas van sterke 1m dine, veredeld met brUSil. Water en stof worden dfgé- stoten, er dringt niets%rdez& wonderstof door. Bovencnfefc; geheel met poplin gevoefcT Met afneembare capuchon en het laatste snufje: binnenvest met rits 69.50 Er zijn nog meer modellen van dezelfde uitstekende .«tof. Deze jassen zijn in alle opzichten óf. De fraaie sierstiksels geven een modieus uiterlijk, de binnenafwerking is in één woord: schitterend. Twee voorbeelden uit deze nieuwe collectie. 3/* jas, geheel gevoerd met wollen plaid, borst en rug bovendien met een n changeant voering *)7. 3/t jas. Borst, rug en mouwen met behagelijk warme capiton- voering. De onderhelft met schotse ruitvoering in frisse kleuren *k9. Wat verkeerds gegeten of gedronken, kou op maag en ingewanden en plotse ling „loopt u leeg", u voelt zich wee en onpasselijk: een nare maag- en darm- stoornis. ENTOSOHBINE - witte, aangename tablet ten - bevat 6 snelwerkende geneesmiddelendie de maag tot rust brengen en de in gewanden zuiveren - de diarree stopt. ENTOSOR- BINE helpt direct - u is zó weer in orde en doet weer normaal aan ailcs mee. ENTOSORBINE fl.90. Chemisch reinigen, prima vak werk. Dinsdag brengen, 's zaT terdags klaar. Wordt ook afge haald. W. Klein, West Franke- landsestraat 38, tel. 63940, Fa- bristraat 29, tel. 69552, Rozenbur gerplein 3. Glaskisten voorradig, alle maten voor tuin- en zomerhuisjes. Van Katwijk's Glashandel, Lange Kerkstraat 38, tel, 68735. Let op het juiste adres. Moffelen van rijwielen, gedemon teerd, gemonteerd met bijlevering van nieuwe kettingkast, spaken, spatborden en jasbeschermer, f 40.00. Frans Wattman, Rot- terdamsedijk 240, tel. 63948. Voor bromfietsen o.a. Berini, Ba tavus, Sparta, Magneet, N.S.U., Monarkscoot en ook voor onder delen naar Motor- en Rijwiel handel Engelen, Celciusstraat 42, Schiedam. Gevraagd naaisters en leerlin gen en bekwame strijksters. Aan melden Wortelboers Confectiebe drijf, Nwe Binnenweg 310, Rot terdam. tel. 34080. Tafel- en broodmessen golfslijpen. Klaar terwijl u wacht. Grasma chines, hegscharen, zagen, vijlen en gereedschap slijpen. Slijperij Solingen, Nieuwstraat 43, Schie dam. Twee haardfauteuiltjes in goede staat, 10,—. P. J. Troelstra- laan 47. Bruidstoiletten geh. compleet v.a 40,- moderne zwarte herenkle ding, grijze hoeden, nieuw ge vestigd: kledingverhuur, „Broad way" Rotterdam. Hoogstraat 53 —128731 Schiedam L. Kerkstr. 8664(131; Vlaardingen, Kuiper straat 110—6227. 14 dagen gratis op proef alle merken televisie, compleet, ge plaatst Min 1ste betaling: ver der 7,- p.w. Eigen technische dienst Tel K 1800—123153 tpt 6 uur. Ook radio's en bandrecor ders. Dit moderne corselet met gekruiste voor panden en van soepele elastiek sluit goed in, voorkomt de hinderlijke „rol" en laat toch een grote bewegingsvrijheid die de moderne vrouw behoeft. De beha Is van nylon broderie In een Jeugdige pasvorm. En de prijs is wel zeer aantrekkelijk! ROTTERDAM: Hoogstraat 157, West Kruiskade 67, Jonker Fransstraat 132, Beijerlandselaan 120-122. Katendr LagtJijk 392-394 ::S Nieuw italiaans model. Moderne olijfgroene juchtlederen schoen met rubber zolen. Zeer smaakvol en 23.75 are» Als er één onderwerp weder voor het voetlicht dient te worden gebracht, dan mag dat zeker gelden onze, thans ver geten volkstaal. Buiten eigen herinne ringen, danken wjj aan de onderwijzer H. B. Hartog, van 1888 tot 1904 verbon den aan de „school van Sanders" aan de Broersvest, die een aantal schetsen schreef, een juiste weergave van de Schiedamse volks-taal. Zijn schetsen zijn pas na zyn dood verzameld en uitgege ven door de uitgever Brusse te Rotter dam, onder de titel „Sjofelen". Hij geeft de taal realistisch weer, een taal die ik mij n,og goed herinner, want mijn school jaren op dezelfde school vielen omstreeks de eeuwwisseling. De meer „intellectuele" Schiedam mers, spraken het dialect slechts zelden, maar verstonden het als het zuiverste Nederlands. Men drukte zich er onbe houwen in uit, vulde hen aan met bij- en scheldnamen (waaraan ook de upper-ten zich bezondigde) en was voor buitenstaan ders niet te verstaan. Zo hadden ze het over: Brandurreve. Bersveld Bersvest, Bokkebaretjes, Schoer- mantel, Stikkezakkie enz. enz. Die woor den betekenden resp. Verbrande Erven, Broersveld, Broersvest, Bakkebaardjes, Schoudermantel (damesklederdracht om streeks de eeuwwisseling), broodzakje, enz. enz. Veel uitdrukkingen uit het bran- dersbedrijf waren voor outsiders niet te volgen. Andere werden ook elders ge bruikt, o.a. in Rotterdam. Onder de bun del „Sjofelen" van Hartog (Een zomer avond; een bevalling: een transport, en buurtleven) werd reeds eerder geschre ven. Zij kan dienen tot het samenstel len van een woordenboek, over de thans vrijwel uitgestorven taal. Het weglaten van de H., waar deze wèl moet zijn, en het gebruiken van de H, waar deze niet moet zijn, komt nog wel voor, (een ge woonte die o.a. uit Zeeland stamt) ook het verwisselen van kunnen en kennen en andersom, is nog niet geheel verdwe nen. Een jaar of zeven geleden, deed de toenmalige conservator van het Stedelijk Museum, de heer D. Schwagermann, een vondst in de verzameling van oude stuk ken, een ongesigneerd verhaal in de Schiedamse taal, dat omstreeks januari 1953 in de Schiedamse pers verscheen. Een fragment van dat verhaal, geti teld „de Brandersknecht" lijkt mij het her-vertellen de moeite waard, omdat het de juiste weergave is van de toen malige heersende toestanden. (Het is al reeds gedeeltelijk in onze courant weer gegeven Red.). „(H) Ein is een stevige karei van zoo wat 'n feertig jaar. Z-n gezicht ziet 'n beetje bleek, in dat köje nog zooveuls te meer zien, omdat ie zwarte bokke baretjes draagt. IJ eit anders 'n goed stik brood, al mot ie der ard voor wer- reke, in bai em tois ziet et er-der altaid netjes oit, want ie eit 'n fleink waif. Dan eit ie noch drie kinderen twee jonges, die op 't school in 't Berveld gane, in eéne maid, die al op de naiwinkel gaat. In de branderai drinkt Ein wel es 'n borreltje, want dat doene ze allemaal, maar ze ebben 'm nog nooit gezien, dattie nie bai z'n pozitieve was, in de erreberg komt ie nooit, want ij ken ze in de bran derai genog kraige. Sundaags, dat eit ie nog-al is veul voor 'n gewoonte, dan gaat ie mit z'n vrouw in de kindere koiere. Dan trekt ie z'n sundagse spullen an. in z'n vrouw doet er paarse schou- mantel om, in zoo gane ze dan langs de plantazie (maar nooit der deur) na 't entje van 't oofd in dan de eigeste weg brom. As ze tois komme, dan drinke ze 'n glasie bier of 'n kommetje koffie in ete der 'n scharretje bai. Mit te kurmes gaat ie ook mit z'n vrouw en kindere broedertjes ete, of ze gane-n-is in 'n spul, in sewaile gaat ie mit z'n vrouw alleen na de oitvoering van et mannekoor voor 'n vaifie. 't Is dus geen kwaje vent,maar der benne toch mense, die Ein nie laien mach; dat benne de kemieze. Want, ziet ie, die loi die komme ier de boel maar opvrete, in ze doene niks as iederendeen koejene-e ren in kaike of ze geen mens trappeere kenne. Op tut oogenblik is Ein knapjes in z'n schik, want van ochtend ebbe ze 'n paar kemieze te pakke gead, in nou die gunter z'n zwager Janes ziet an- komme, kraigt ie veul zin om es te ver- telle, allewel dat z'n eer gezeid eit, dattie der maar over zwaige r#ot. „A, die Ja- nes!" zet Ein. „A, die Ein!" zeit de andere. „Jó" zeit Ein, „me ebbe van ochend 'n mooi grappie gead." „Bel, wat was tat dan?" „Bel, om 'n uur of tien, toe zag (ik, datter twee kemieze binne kwamme. Den ééne was zeker 'n nieuwe, want tie kon ik niet, maar den andere, dat was tie lange vent, die op te Brandurreve in één van die neiuwe keukes geweund eit (soep keuken), schoin over meuje Bet. Je weet wel, zoo'n lange, rooie karei, ai draacht altaaid 'n intflessie op 't lepel van z'n jas. Nou ik doch, messchien komme ze wel ofstoke, in daarom gong ik na de keuke in zee teuge de maid: „Hantje! roep is an meneer!" Nou, meneer die kwam bai me, in toe zee ik teugen 'm, datter zoveel as twee kemieze wazze. Bel nou, zee die. zou ie denke, dasse zelle ofstoke? Ja, zeg ik, dat weet ik nie, maar et zou wel kenne. Nou, zeit ie, toe die effetjes geprakke- zeerd ad, ga jai maar weer na de bran derai in hou se maar 'n beetje an de praat, ik zal trek komme. „Hantje", ziet ie toe teuge de maid, „ebbie van ochend niet en am gekookt?" „Ja me neer", zeit ze toe. Nou dat was zoo, want ik ad er 'sochend vroeg zeiver eet water dervoor gegeven. Toe doch ik. wat mot dat nou bedoye, in ik wach noch effe, in toe oor ik em teuge de maid zegge: „dan mot je trakkie mit dien am op 'n schuttel is in de branderai bai me komme, in dan mot je amme vrage, waar of ie 'm zette mot." Hafijn!, toen liep ik gou wech in wul- Ue gonge 'n praatje make mit de eere kemieze over die toinman, die z'n eigen- zelves verdaan eit, in toen kwam meneer binne. „Morrege eere!" „Goeje morre- ge!", zeeje ze allebei. „Oe vare de eere?" „Eel goed. dank ie!" zee de nieuwe, „me komme es bai je kaike." „Bel, dat is petent," zee meneer, in toe kwam net de maid mit de am binne. „Meneer," zee ze, „nou is tie klaar, waar mo'k 'm nou zette?" La'm is effe kaike", zee meneer, „ij ziet er goed oit!" „Jonges ja, zee de man met et intflessie," das 'n lekker ammetje!" „Ja", zee z'n ka meraad, ,,'t is effetief 'n lekker ammetje.' „As te eere liefhebberij ebbe, om der is van te proeven„Bel zeker, bel ze ker, mit plezier!" ,,Nou, ga tan maar is mimme mee." In toe gonge ze alle drie na de keuke, maar meneer die kwam gou brom, in wattie toe eit oitgevoerd, dat weet ik nie, maar zoowat 'n alf uur derna, toe kwam me" ze weer terug in ze dochte nie meer om ofstoke, maar ze zeeje teuge meneer, onderweil dasse der mond afveegde: „Nou meneer, ij eit lekker gesmaakt, je word wel bedankt voor je vrindelijkheid!" „Niks te bedanke", zee meneer, ,,'t is allemaal tot je dienst.in tot de maine". zee die derbij, toe die de deur achter der gat dichtdee." „Nou Janes!, wel te ruste jó, leg ie stikkezakkie maar onder je kus- se, want we motte morrege weer vroeg aan de slag. Oudere Schiedammers kunnen het weer- gegevene gemakkelijk volgen, maar voor de jongere generaties zal het enige moeite kosten. In elk geval is het kennis nemen van deze bijna uitgestorven volks taal nog de moeite waard, daar zij reeds vrijwel tot de geschiedenis behoort. C. A. VAN DER ZEE SR. GEHUWD: J. Schuijt, 24 jaar en A. J. de Borst 23 jaar; T. L. Timmers, 29 jr en M. C. van der Meer 24 jaar; G. J. van Doorn 26 jaar en A. M. L. Tuinder 25 jaar; J. van der Draai 23 jaar en M. van Pelt, 21 jaar; J. Kuijl, 23 jaar en J. C. van der Knaap, 22 jaar; F. Visser 24 jaar en J. van Veen, 20 jaar; L. Bioch 28 jaar en M. C. Klapwijk 27 jaar; E. Boekee, 22 jaar en J. Verwaal 22 jaar; J. J. M. Muis hout, 29 jaar en M. van der Most, 21 jaar; P. Schuitemaker 26 jaar en B. Putters 23 jaar; C. J. Van der Toorn 25 jaar en L. Schop 20 jaar; A. J. Hess 28 jaar en J. Eugster 26 jaar. GEBOREN: Petronella M., dochter van W. van der Raaf en P. M. Buurman; Albertinus A., zoon van J. H. Storm en M. E. Gedella. OVERLEDEN: J. C. van der Sijde, 63 jaar; A. van Bree 73 jaar. ONDERTROUWD: J. A. Bakker, 31 jaar en C. J. S. van der Pluijm, 25 jaar: K. E. N. Collé, 65 jaar en S. Ballijns, 65 jaar; J. van Duijvenbode 44 jaar en M. M. Franke 30 jaar; A. F. den Elzen, 27 jaar en C. Blokland 26 jaar; J. S. Haas, 33 jaar en M. J. van Lieshout 24 jaar; M. A. J. Hille 24 jaar en H. L. M. van de Water, 23 jaar; J. van Ingen. 50 jaar en J. C. Truggelaar, 48 jaar; R. van den Oosten 32 jaar en H. Pasztjerik, 39 jaar; J. H. Plomp 29 jaar en A. M. Briegoos 21 jaar; B. Prince, 31 jaar en J. W. Roos- loot 28 jaar; W. J. M. Willemse 23 jaar en J. M. W. Schoenmakers 24 jaar; J. M. J. Zuidgeest 27 jaar en J. A. Matthijs- sen 19 jaar. KORTE DAM 7. TEL 65044 BROERSVEST 5, TEL. 63956 DR. WIBAUTSTR. 22, TEL 63184 VERF Koffiemolens 19.75 Broodroosters, Theelichten, Veilig"heidssnoeren voor Stof zuiger, Strijkijzer en alle andere electrische apparaten Stekkers 0.25 Snoer per meter 0.15 Stopcontacten 0.60 Schakelaars 0.50 Alle soorten Philips lampen Snij bonenmolens 5.45 - 5.95 Rijwiel dynamo's 5.90 Lamipkoppen 2.95 Voor- en achtersnoer 0.30 Buitenbanden 3.65 Binnenbanden 1.45 Alle maten Bromfiets bin nen- en buitenbanden Autopeds vanaf 23.90 Rolschaatsen 9.75 Centrifuge en Wasmachine A.E.G., Acme, Miele enz. Nederlandse romans: Aabye, K. Martine Arnothy, Chr. Het leven is zo gemak kelijk niet Bekeffi, S. Een engel in Brooklyn Björn, Th. Ferré Pappa's dochter Blondel, M. Wij zijn mensen Brunklaus, F. A. Café noir Dekker, M. De laars op de nek Déry, T. Niki Elshout, W. van Het bonte tapijt Gjesdahl, K. Spel van het lot Jong-Keesing, E. de Wennen aan de wereld Martin, H. Marianne Myrivilis, S. De madonna met de vis- sestaart Godsdienst: Gaiter, A. Het roodboek van de ver volgde Kerk Guardini, R. Het begin van alle din gen Hildegard van Bingen -- Keuze uit de geschriften Pius XII Ad signarum gentum Ecclesiae fastos L'intima letizia Magnificate Dominum Sedes sapientiae Sous la maternelle protection Le va Jerusalem Schelkle, K. H. Leerling en apostel Soetendorp, J. Symboliek der Joodse religie Nabben, J. Hagar Nicklisch, H. Alles draait om moeder Norel, K. Doorbraak in de delta Oosterbroek-Dutschun, A. Het bittere erfdeel Rawlings, M. Kinnan Als een vreem deling op aarde Seton, A. Bess Winthrop Detectives: Arnau, F. Chicago na middernacht Chabannes, J. De moordenaar komt te laat Garve, A. Vergiftigde olijven Mons, M. Moord in Pompeji Mons, M. Vier dode visjes Franse, Duitse en Engelse romans: Andersch, A. Sansibar oder der letzte Grund Böll, H. Wo warst du, Adam? Bontemps, E. La malprat Buron, N. de Les pieds sur le bureau Desmarest, M. Dis-moi qui tu aimes Desrosiers, L. P. Vous qui passez Didelot, F. Faux témoignage Duke, M. Top secret mission Frankau, P. The winged horse Godden, R. The greengage summer Greene, G. Loser takes all Hall, M. Der gelbe Hut Huxley, A. Point couter point Nicklisch, H. Ohne Mutter geht es nicht Nord, P. La conquête de la maison Dubard Seipolt, A. Alle Wege ftihren nach Rom Smith, D. I capture the castle Soulas, A. Mort d'une ombre Verbeek-Cardauns, H. Kleine Kinder, kleine Sorgen Sociale wetenschappen: Brugmans, I. J. De arbeidende klasse in Nederland in de 19e eeuw Dankelman, J. Amro in de telelens Luning Prak, J. Schoon en universiteit van morgen De mens op reis Op zoek naar een pedagogisch den ken Ven, F. J. H. M. Sociale grondrechten Visser, W. J. Eenvoudige belasting- kunde Zeldenrust-Noordanus, M. Leven in gezinsverband Literatuur: Brandt Corstius, J. C. Geschiedenis van de Nederlandse literatuur. Ganderheim, H. van Leesdrama's Pasternak, B. Vrijgeleide Poesjkin, A. S. Dramatisch werk en proza Roland Holst, A. In gevaar Wolff-Bekker, E. De menuet en de dominees pruik Kunst en vrije tijd: Baaren, H. Het meubel en het inte rieur in de negentiende en twintigste eeuw Charpentier, P. Foto-finesses Grunewald, M. Matthias Grunewald; comlpete editie van zijn schilderijen Latour, A. Tovenaars van de grote mode Manet, E. Eduard Manet Schreiner, J. P. Een leefnet vol Siemer, G. Gratie en charme Vijftig jaar kans om te lezen Natuur en techniek: Groot, H. Geheimen van ruimte en tijd Halverhout, H. A. M. Mixed grill Middeldorp, A. W. Construeren en ex perimenteren Roos, J. M. Vliegtuiginstrurqenten Schmidt, H. von De hele wereld in een inmaakglas Stehli, G. en W. J. Fischer Planten verzamelen, maar juist! Steinbacher, G. Thieme's vogelboek Transport Visser, S. W. Het weer The world's airways and how they work Landen en volkeren: Aafjes, B. Goden en eilanden Anderson, R. Nautilus Bitsch, J. De heilige Sangai Egeraat, L. van Gids voor de Italiaan se meren Gids voor Zuid-Duitsland Greitemann, N. Oostenrijk Honderd eeuwen Nederland Houter, F. den Perzië zonder sluier Junckheere, K. Kongo met het blote oog Lenz, W. en A.B.C. van den Berge 'n Appel voor Teil Meulen, D. van der Verdwijnend Ara- bië Mikes, G. Oost is Oost Presser, S. Hoe breng ik mijn vakan tie door? Rivièra Valeton, E. M. Nederlandse kleder drachten Verhoeven, B. Nieuw-Guinea Psychologie en wijsbegeerte: Buytendijk, F. J. J. Wezen en zin van de pijn Haase, H. S. Een kom water, een test vuur Hoogveld, J. H. E. J. Inleiding tot het leven en leer van St.-Thomas van Aquino. Laer, P. H. Actio in distans en aether Sassen, F. Wijsgerig leven in Neder land in de twintigste eeuw Stallaert, L. Voor alleenstaanden Walgrave, J. H. De wijsbegeerte va» Ortega y Gasset SANDOR KIS HET KIND VAN LOURDES Het verhaal van de verschijningen in Lour- des-wordt in dit boek op boeiende en onopgesmukte wijze verteld voor jongens en meisjes van 10 tot 15 jaar. Tweede druk verkrijgbaar In do boekhandel enbD N.V. DRUKKERIJ UK 5PAARNKSTAD HAARLEM in- en verkoop occasion* goud, zilver eD briljant Lijnbaan 40 fnaast Thalia Fheater) I 138673 R'dam Jo van den Donk Treesje, het dochtertje van een rijke professor, wordt ontvoerd. Haar spannende avonturen zullen jongens en meisjes van 10 lot 15 jaar heel wat prettige leesuren bezorgen. Vierde druk f3'" met excuses aan de Verkeerspolitie Verkrijgbaarde boekhand-I et. bij NV DüWCCFd:; Df SPaAHMESTaB ©JrrrXwAW'; SCHIEDAM - HOOGSTRAAT 39-42 AMSTERDAM - NIEUWEN0UK 180 ROTTERDAM - BINNENWEG 42 (City Centrum)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4