Schoolgeld een harde noot om te kraken West-Afrika wemelt van de „half-ontwikkelde mensen m C 3 Tsjechische fotograaf wint op „World Press Photo '59" Vrijheid op de Rijn is vast beraden gevecht waard In 1963: 1500-tonners van oost-Frankrijk naar Rijnmond Pleidooi voor vrijheid op de gekanaliseerde Moezel Zwerver vol indrukken Zilveren camera voor Ben van Meerendonk Zwitsers standpunt komt overeen met Nederlandse opvattingen Kapel uitgebrand in Eindhoven Bankdirecteur failliet verklaard ZWARTE MAN - WAT NU? :»Mi ROTTERDAMSE HAVENDAGEN 700 kerkgangers verlaten rustig het gebouw „Goalman and water" Waar is het verdwenen geld gebleven? Mr. G. van der Flier V B VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1959 PAGINA 5 ER door K VERG „Onafhankelijkheid is een po litieke kwestie. De tijd is er rijp voor. Er wordt niet naar gevraagd of wij het ook zijn", aldus meende de leider van de parlementaire oppositie in Kameroen, Soppo Priso, in een gesprek dat hij had met de schrijver van nevenstaand artikel. Het is een bekentenis, die de kern van de moeilijk heden in het moderne Afrika belicht: f sa Volgende aflevering: De arbeidsschuwe miljoenenj Man in IJsselmeer verdronken per pakje h lip* 1 Tb&sISjMBM De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak MEISJE ONDER AUTO GEDOOD 1 DE DOMME MILJOENEN Als men over de brug loopt die La gos met de voorstad Ikoyi ver bindt, stoat rechts een villa met eei\ onuitspreekbare naam: „Nigeriani- sation Office". Dit bureau moet zo snel J'ogelijk zo veel mogelijk Europeanen door Nigerianen vervangen. In Kame roen pleegt men ..Kameroenisation", 'n Ghana „Ghanaisation". in Guinea... e*cuseert u mij, het daarbij behorende Woord kan ik schrijven noch spreken. In het Guinea van Sekou Touré gaat hi"n ook in flit opzicht zeer radikaal alle Afrikaanse landen voor. Sedert 1 Juni 1959 moeten alle advocaten, rech- 'erg en artsen Guinese staatsburgers *iin of het land verlaten. Dit gebod werd ook uitgevaardigd in la'iden .vaar de FR1A, een internatio naal aluminium concern waarvan de toekomstige ontwikkeling van Guinea biet helemaal onafhankelijk is, iedere stenotypiste ui' Europa moet halen, O'ridat er in de Afr kaanse landen nu denmaal niet zoveel stenotypistes zijn. Er is ,n geheel West-Afrika geen post bestelling omdat men de mannen en trouwen die kunnen lezen niet wil •■verkwisten" door ze met brieven rond '0 sturen. Iedereen haalt zijn post zelf ü't de postbus. Het blad „Abidjan Matin", de enige jj'ant aan de Ivoorkust, een gebied, dal door drie miljoen mensen van de Relatief hoogste beschavingsgraad van frans West-Afrika wordt bewoond, i^eft een oplage van 8.000 exemplaren, ■pr zjjn niet veel meer mensen die het "lad kunnen lezen. Sedert Ghana, vroeger de kolonie "oudkust, in 1957 een zelfstandige staat ls geworden, is het aantal Europeanen, vertrouwd met techniek en administra te, toegenomen. In de bestuursbureaus Van Accra zitten nu meer Britten dan Widens de Engelse kolonisatie. En hoe "leer de Afrikaanse leiders ertoe over gaan grote projecten te verwezenlij ken of alleen maar het sociale niveau Van hun landgenoten te verhogen, des te meer zullen zij op de hulp van de Europeanen zijn aangewezen, want de Afrikanen kunnen c'e ontwikkeling. Waarvoor Europa eeuwen heeft nodig gehad, misschien in stormloop halen inaar zeker niet met reuzensprongen bereiken. U geeft misschien niets om Goethe, Shakespeare Molière. Ik kan het u tpk nauwelijks kwalijk nemen als de Duitse hereniging u koud laat. Maar u {boet kunnen lezen en schrijven, u be hoort te kunnen tekenen, te rekenen en systematisch te denken. En dan nog biet eens enkele duizenden van u, maar ^biljoenen. In Abadan, in Nigerië, staat sedert 1^57 de waarschijnlijk modernste univer siteit van de wereld. In Yaounde, de hoofdstad van Kameroen, heeft de "eer Bracq me een lyceum laten zien Waar negenhonderd leerlingen les krij sen en waar hij leraar-Duits is. Hij vertelde mij dat hij niet wist of er in Seheel Frankriik zulk een mooie school te vinden zou zijn. De voorlichtingsfunctionarissen in al le staten of nog onafhankelijke gebie den kunnen een journalist getallen voor leggen, die bewijzen hoeveel voor de Volksopvoeding wordt uitgegeven. Deze getallen zijn imponerend. Zij zijn des te bieer imponerend ais men ze vergelijkt Wiet het „antai leerlingen, ieraren en sobolen tien jaar geleden. Zij hebben zich bijna overal verdubbeld of vervier voudigd en toch zijn ze deprimerend, hls men ze vergelijkt met de taak die te verrichten is. Aan de Ivoorkust gaan 25,5 procent van de kinderen die de leeftijd hebben °vn onderwijs te volgen ook werkelijk haar school. In de republiek Dahomey Zelfs 28 procent. (Men kan echter ook Aan vlijt ontbreekt het de negerkindertjes niet, konden komen. althans to?n ze op de foto omgekeerd zeggen: 72 procent volgen in dit land niet het Jaqer onderwijs!). Bovendien zijn bovengenoemde getal len de gunstigste van geheel Fransspre kend West-Afrika. In de republiek Nigerië is namelük slechts 8,4 procent geschoold. (Of an ders gezegd: 96,6 procent niet In de epubliek Mauretanië is er een school op iedere 14.900 vierkante kilo meter. Natuurlijk speelt de geografie hierbij een rol. Mauretanië heeft vele woestijnvlakten. In Nigerië zien de on- derwijsstatistieken er heel anders uit. Van de 33 miljoen inwoners gaan er 2.5 miljoen naar school. Dat klinkt erg hoopvol. Statistieken lezen wordt een spannen de bezigheid als men erover gaat na- denkon en ook vindt wat de ge tallen verbergen. Het totaal aantal Ni- geriaanse leerlingen verbergt de feiten. Als men ze ontleedt ziet de werkelijk heid er heel anders uit. Een indeling naar het aantal leerlingen van de acht opeenvolgende schooljaren geeft het vol gende beeld: 1ste schooljaar 296.438 2de schooljaar 208.501 3de schooljaar 160.582 4de schooljaar 72.886 5de schooljaar 48.987 6de schooljaar 36.876 7de schooljaar 27.489 8ste schooljaar 10.747 IJ hebt goed gezien: tegenover bijna en arbeiders gehoord. ,,Ze zijn net kin deren!", vernam ik wel honderdmaal. Of: ,,Z" zjjn te dom!" „Kort geleden hauden wij geen bo ter bij het ontbijt", aldus vertelt de Hamburgse vrouw in de auto, „en toen ik de boy vroeg waarom er geen boter was, zei hij: „Omdat ze.op is". „Waar om heb je dat gisteren dan niet gezegd" „Gisteren was de boter nog niet op". Bij een Hamburgse koopman in Aba, in Nigerië, zag een van diens beste klanten een mooie vulpen en vroeg naar de prijs. Deze was hem te hoog. „Volgend jaar wordt Nigerië zelfstan dig. Dan maken we ons eigen geld, en wel zoveel dat iedereen genoeg heeft. Dan koop ik de vulpen." driehonderdduizend leerlingen in de eer-1 ste klas staar nog geen elfduizend leer lingen die de school verlaten. De scholen-in-opbouw, die nog geen acht klassen hebben, maar wel zullen hebben als de huklige eerste-klassertjes het leven ingaan, zullen deze misstand niet beslissend veranderen. De vlucht uit de school is reeds jaren een typisch verschijnsel in Afrika. Voor een hogere administratieve, voor een universitaire opleiding, voor een opleiding tot leraar is het een ver eiste dat de leerling de middelbare school heeft doorlopen. In Nigerië zaten in 1957 8141 jongens en 1718 meisjes in de eerste klas van de H.B.S. In de eind-examenklas zaten 801 jon gens en 90 meisjes! En dat in een land met 33 miljoen inwoners! De voornaamste oorzaak van de vlucht uit de schoei is. dat iedereen, die Engels kan spreken en schrijven, meteen een goed betaalde betrekking krijgt. Waarom zou men zich dan nog langer in de school laten kwellen! Een groot deel van het geld dat voor het onderwijs in Afrika is uitgetrokken wordt zodoende over de balk gegooid. West-Afrika wemelt van „halt-ontwik kelde" mensen, die zich te voornaam achten, zwaar lichamelijk werk te doen, omdat zij geloven met hun potjes-En gels reeds een atoombom te kunnen ma ken. Over deze plaag zal ik overigens in een volgend artikel nog een en ander schrjjven. Op een zondagmorgen, voor zonsop gang, ging ik met een echtpaar uit Hamburg var, Accra op de eendenjacht op de Volta-rivier. We reden door een uitgestorven dorp Een kip rende de weg over. „Let maar goed op", zei de vrouw tegen haar man en ter verkla ring zei ze tegen mvj: „De kippen zijn hier zo dom!" Ik lachte. Deze uitlating zou een kolfje naar de hand var een psycholoog zijn geweest. Van de eerste tot en met de laatste dag van mijn Afrikaanse reis heb ik overal dezelfde vertwijfelde klachten van alle daar werkende Euro peanen over hun Afrikaanse beambten Het is geen grapje. Deze jongeman, die in Conakry Guineais gefotografeerd, hoiLdt de feestneus voor het uiterlijk kenteken van een „intellectueel". In het parlement van Nigerië moet kort geleden een afgevaardigde het voorstel hebben gedaan alle spoorwegen van hel land onder de grond aan te leggen. Hij had het in Londen net zo gezien; het voldeed zeer goed. Het woord „domheid" wordt eigenlijk nooit beledigend bedoeld. Maar hoe dan vel? In vele gesprekken met ambtenaren die al zeer lang in Afrika wonen, met wetenschapsn ensen, en ook met Afri kanen heb ik de inhoud trachten te vinden van het woord „domheid" dat ten aanzien van de Afrikanen wordt ge bruikt. „De blanke kinderen", aldus zei bij voorbeeld de heer Leadbitter in Accra, „zien hun vader een schroevendraaier hanteren ot een deur oliën. Zulke erva ringen missen de kinderen hier. Zij groeien niet op in een vertechniseerde omgeving en zij leren daarom ook niet zich erin te bewegen." Anderen zeiden: Naar school gaan, betekent van Je eerste dag af in een vreemde taal leren denken. Er zijn zo veel verschillende stamdialecten dat het zinloos zou zijn, ze als taal bij het on derwijs te gebruiken. Zonder Engels of Frans kan de Afrikaner zich niet eens in de naastbijzijncie stad verstaanbaar ma ken. Hetgeen men op school leert, is vaak in lijnrechte tegenspraak met hetgeen de kinderen thuis zien en hetgeen de ouders voor juist houden. Omdat de ou ders voor de „moderne onzin" die de kinderen op school horen, ook nog niet eens schoolgeld willen betalen, nemen zij hun kinderen in het tweede, derde of vierde jaar maar van school af. Men moet dus met de vorming van de volwassenen beginnen, zodat ze zich niet meer fanatiek tegen elke vooruit gang zullen verzetten. In Nigerië krijgt elke analfabeet die lezen heeft geleerd een diploma. Het schoolgeld is een harde noot om te kraken, want de Afrikaanse vader heeft immers niet een of twee kinderen, maar een of meer dozijn al naar ge lang hjj een of_ meer vrouwen heeft. Algemene leerplicht en kosteloos onder wijs kan zich echter momenteel nog geen enkel Afrikaans land permitteren. Waar het wordt geprobeerd, zoals in West-Nigerië, blijft het een omstreden experiment, omdat men ook met geld niet makkelijk het benodigde aantal le raren uit de grond kan stampen. Obofemi Awolowo, de minister-presi dent van West-Nigerië, heeft in En geland twee televisiezenders besteld en opdracht gegeven.tot de bouw van goed kope toestellen voor de tropen. Met de hulp van het beeld wil hij miljoenen in bet oerwoud algemene ontwikkeling en landbouwkundige en hygiënische gedragsregels bijbrengen. Want zij kunnen een boek of een bro chure slechts gebruiken om cr een vuur mee aan te steken. Maar, wanneer...? Och, met zulke vragen, die zich aan ons Europeanen makkelijk opdringen, zou men in Afri ka niet ver komen! „Wij zijn zelfstandig. Wij moeten ook onze fouten zelf maken, om ervan te kunnen leren", zei me een zeer intelli gente Afrikaanse journalist. (Copyright De Tijd- Hamburger Abendblatt) De 49-jarige Klaas Boes uit Marken is donderdag tijdens werkzaamheden op een baggerboot nabij zijn woonplaats over boord geslagen en in het IJsselmeer verdronken. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar Amsterdam. De man was gehuwd en had drie kinderen. Advertentie °P deze speelplaats wemelt het van negerkinderen. Maar dit is dan ook de cnige school in een gebied van tientallen vierkante kilometers. Er zijn streken van de honderd kinderen er slechts vier naar school aaan. Op de tentoonstelling „World I'ress Photo 1959" die in het Haagse gemeen temuseum wordt gehouden, heeft burge meester mr. H. A. M. T. Kolfschoten donderdagavond bekend gemaakt, dat de hoofdprijs dit .jaar is toegekend aan de Tsjechische fotograaf Stanislav Tc- reba uit Traag voor zijn plaat „Goal man and water", ingezonden in de ru briek sport. In deze rubriek ging de tweede prijs de algemene hoofdprijs is tegelijk eerste in zijn rubriek eveneens naar een Tsjech, n.l. Otakar Hucrka uit Praag en de derde naar de Zweed Gun nar Tingsvall uit Enskede. In cje ru briek nieuws ging de eerste prijs naar Colin Fletcher uit Londen ,de tweede naar A. Tzersarsk uit Moskou en de derde naar Daniel Camus uit Parijs. In de rubriek feature kreeg de Tsjech Vilem Iiropp uit Praag de eerste prijs, de Fransman J. Ph. Charbonnier uit Parijs de tweede en Erno Vadas uit Boedapest de derde. Wat betreft de prijzen voor Neder landse inzendingen doelde de burge meester mee, dat de. eerste prijs, de Zilveren W'isselcamcra, is gewonnen door B. J. van Meerendonk uit Amster dam, de tweede door Henk Jonker uit Amsterdam en de derde door Dolf Kru- gcr en Arie Bekking uit Amsterdam Een straaljager en een vertraagd KLM-vliegtuig, een iilpaspoort met een bliksemvisum kwamen er aan te pas om de winnaar van „World Press Pho to 1959" naar Den Haag te brengen. Woensdagmorgen maakte hij, op 210 km. afstand van Praag, nog plaatjes op oen tentoonstelling;. .Donderdagavond stond de 21-jarige Stanislav Tereba met burgemeester Kolfschoten op hot po dium van het Haagse gemeentemuse um om zijn prijs in ontvangst te nemen. Het waren 2000 gulden van de gemeente Den Haag en een der meest begeerde, zeer kostbare totocamera's ter wereld. Hij was toen precies 24 uur in Nederland. Stanislav lachte en boog, waardeerde het enthousiasme, kneep zjjn ogen dicht voor de blitzlampen van zijn Hollandse collega's maar begreep slechts enkele Engelse woorden. De blijdschap straalde echter van hem af. De „Zilveren camera" voor de beste Nederlandse nieuwsfoto ontving B. J. van Meerendonk voor zijn beroemde foto van oen vallende cameraman bij bet politieescorte van Sinterklaas in Amsterdam onder het motto „Gooi wat in mijn schoentje". (Van een verslaggever) Rotterdam viert weer zijn traditio nele Havendagen. Achthonderd gasten, afkomstig uit landen met scheepvaart- belangen, zijn donderdag naar de Maas stad gekomen om in dit trefpunt van zee. en Rijnvaart de gastvrijheid van de Stichting Havcnbelangen te onder gaan. Voor het Duitse contingent, groot als altijd, was een verrassing weggelegd in de vorm van een voordracht door het Zwitserse parlementslid en R(jn- vaartdeskundige dr. Alfred Schalier, die juist nu de Duitse-Nedcrlandse con troverse over de interpretatie van de Akte van Mannheim aan het Interna tionale Hof te Den Haag is voorgelegd, een doorwrocht loflied zong op de vrij heid in de binnenscheepvaart. Zijn stand punt en daarmee het Zwitserse bleek de Nederlandse opvatting volkomen te dekken. De vrijheid was een levenselement (Van onze verslaggever) De vooravond van de jaarlijkse Havendag in Rotterdam heeft de Ka mer van Koophandel aldaar gelegen heid geboden met de vertegenwoor digers van tal van belangrijke Fran- (Van onze correspondent) Een brand die ernstige gevolgen had kunnen hebben, heeft donderdag middag gewoed in de Nicolaas van Tolentjjnkapel achter de kerk van de Paters Augustijnen aan de Kanaal straat te Eindhoven. In deze kapel waren circa 700 mensen bijeen ter viering van de feestdag van de H. Ni colaas van Tolentijn, toen pater Ivo Kruyver OESA, die op de preekstoel de intenties voorlas, achterin de ka pel vlammen zag. Hij onderbrak het voorlezen en zei de gelovigen, dat er een „onbeduidend brandje" ontstaan was, waarover men zich geen zorgen hoefde te maken. T°en ecllter kort hierna enige gordijnen vlam vatten en het vuur hoger oplaaide, verzocht pater Kruyver de aanwezigen zich rustig via de diverse uitgangen naar buiten te begeven. Hieraan werd, zon der dat een paniekstemming ont stond, gevolg gegeven. Het vuur breidde zich intussen uit en vond gretig voedsel in kleden, gordij nen en deuren. De laatsten, die de ka pel verlieten konden elkander bjjna niet meer zien door de grote rookont wikkeling. Kloosterbewoners en bur gers trachtten met schuimblussers het vuur te bedwingen; toen de Eindho- vense brandweer korte tijd later arri veerde, waren de vlammen spoedig ge doofd. Het gehele interieur van de kapel werd een prooi van het vuur; ook een beeld van de H. Nicolaas van Tolentijn werd onherstelbaar vernield. De plechtigheden ter viering van de feestdag van de H. Nicolaas werden, nadat de brand geblust was, voortge zet in de tuin van het klooster Mariën- hage. Het lof werd op een buitenaltaar gecelebreerd. De processie vond echter geen doorgang. De brand is vermoedelijk te wijten aan het omvallen van een kandelaar met brandende kaars. se lichamen op economisch en tech nisch gebied een apartje te hebben betreffende Moezel-kanalisatie. Een combinatie van een en ander werd nog vergemakkelijkt door de aanwe zigheid van tal van Franse persmen sen. Op zjjn vroegst in 1963 zal de Moezei van Metz tot aan de Rijn hij Koblenz bevaarbaar zijn voor schepen tot 1500 ton. Dit betekent een groot voordeel van de af- en aanvoer van en naar de industriegebieden van Saarland en die van Lotharingen (Nancy en Thion- ville). Maar de kanalisatie roept te vens tal van problemen op. Immers, verschillende wanbedrijven zullen plaats moeten maken voor fabrieken en overslagbedrijven langs de gekana liseerde oevers, maar vooral dient nu reeds dè vraag onder ogen te worden gezien: in hoeverre zal er vrijheid van vrachtvaart zijn op deze rivier? De heer dr. W. F. van Gunsteren, lid van de Kamer van Koophandel en voorzitter van de Centrale Commissie voor de Binnenvaart, wees op de prijs verhogende werking van het transport over weg en rail. Thans vinden van de ongeveer 2 miljoen ton eindprodukten van de Franse staalindustrie, die via de Noordzeehavens worden getranspor teerd, slechts 200.000 ton per binnen schip hun weg daarheen. Het water vervoer zal een vrachtprijsverschil van 41 procent betekenen. Wanneer men zich bepaalt tot het op Lotharingen ge richte cokeskolen-vervoer resulteren de schattingen in een gemiddeld vracht- voordeel van circa 17 pet. van schip boven trein. De heer Terrel, secretaris-generaal van de Chambre Syndicale de la Si- dérurgie Frangaise uit Parijs zag het simpelweg zo: het Oostfranse industrie bekken krijgt door Moezelkanalisatie een verbinding, via de Rijn, met zee. Men kan de vaarweg naar de Noordzee zien als een estuarium en daar dienen de vrijheden van de zee te worden toe gepast. De secretaris van de Rotterdamse Kamer, de heer J. Udink, ging de met de Moezeivaart samenhangende juridi sche perikelen na. Naar zijn oordeel dient voor Rijn en Moezel, die samen één economisch ggheel vormen, ook één juridisch regime te gelden. van de vaart op de Rijn, zo begon de Zwitserse gast vanmorgen in het nieu we Rijnhotel zjjn uitvoerig betoog, waar in hij schetste hoe na de wereldoorlog de veelomstreden Akte van Mannheim, die reeds honderd jaar de vrijheid op de Rijn waarborgt, in ere werd her steld, maar onmiddellijk ook op tegen stand stuitte toen het protectonisme zich liet gelden. Vooral de van Duitse zijde ingevoerde beperking, die de Akte van Mannheim niet van kracht liet zijn op de kanalen aansluitend op en de zij rivieren van de Rijn, was een zware belasting voor de scheepvaart. Welis waar zag Duitsland later (alleen om dat het zelf niet voldoende scheepvaart- ruimte kon opbrengen. Red.) van de ze beperking af, maar het grootste Rijn land bleef volhouden, dat een dergelij ke maatregel verenigbaar was met de Akte van Mannheim, hetgeen Neder land altijd is blijven bestrijden. De vrijheid is in deze tijd niet ach terhaald, maar actueel, zo vervolgde hij zijn betoog. Als een middel om tot zuiverder verhoudingen te komen acht hij het noodzakelijk dat de be voegdheden van de Centrale Rijn vaart Commissie worden vergroot en tevens dat mogelijk de Akte van Mannheim moet worden herzien, maar nooit in die zin dat de vrijheid op de Rijn wordt aangetast. Hij pleitte tenslotte voor een West- europese scheepvaartcommissie, maar alleen ter vergroting van de vrijheid op alle waterwegen. „De vrijheid is een vastberaden gevecht waard", zo be sloot dr. Schalier zijn betoog, „en ik geloof dat Nederland met ons en an deren bereid is dit gevecht aan te gaan". (Van onze correspondent) De Leeuwarder rechtbank heeft de 58-jarige bankdirecteur uit Driessum bij Dokkum, die enkele dagen geleden werd gearresteerd wegens fraude tot ■omstreeks een kwart miljoen gulden ten nadele van de Coöp. Spaar- en Voorschotbank BOAZ voor Driessum, Wouterswoude G.A.. failliet verklaard. De man bezit behalve een bescheiden vermogen en een auto ook landerijen. Het onderzoek in deze bankfraude wordt intussen met kracht voortgezet. Hierbij is nog geenszins gebleken wat de directeur met» het verdwenen geld heeft gedaan. Ook de arrestatie van een zestigjarige accountant uit Norg, die de controles in de boekhouding van de bank verrichtte en die van de ver lening van kredieten tot hoge bedragen wist, heeft op dit punt nog niet tot op heldering geleid. De accountant deed enkele jaren geleden zjjn accountants kantoor over aan zijn zoon, maar be hield de controle over de bank te Dries- sum. Op de Beekseweg te Balberich is de twaalfjarige leerlinge van de huishoud school Toosje Sweers, die per fiets op weg was naar huis reed en midden op de weg aangereden door een auto. Het meisje was op slag dood. Het ministerie van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid krijgt per 1 oktober, na het ver trek van dr. Günther, een nieu we secretaris-generaal: mr. G. van der Flier. Een reus van een man met een doordringende blik en levendige ogen. Een man, die heel Europa heeft doorgezworven en met een enor me vaart indrukken weergeeft. Als hij vertelt van de giganti sche woonwijken, die hij heeft gezien in Moskou, Milaan en St. Etienne, in Parijs en in Lon den, dan merk je hoe hij zijn eigen land, met de vele pro blemen van bevolkingsdichtheid, en verkeerspuzzels wel bewust is blijven liefhebben, hoe echt Hollander hij is en hoe hij vele kwaliteiten in zich verenigt: het ambtelijke en het artistieke, het nuchtere van de koele waarne mer en het verlangen naar de eenvoud van een boerenerf. Hoe hij zich van alle geraas om hem heen in een grote stad kan ab straheren en rustig met zijn fiets peddelt van het uiterste randje van Den Haag naar zijn bureau aan de Van Alkemade- laan en toch ergens de beklem ming gewaar wordt die het stadsgedaas een van-oorsprong buitenman aandoet. De Van der Fliers zijn afkomstig van Nijkerk, waar nog twee boeren bedrijven Liggen, die aan zijn voorvaderen herinneren: cle grote en de kleine Flier. Daar waren zij van vóór de tachti.g-jp.rige oorlog al boeren, totdat in de vorige eeuw de jongens gingen studeren. De vader van de nieuwbenoemde secretaris-generaal werd predikant, maar hij ondervond de moeilijkheden van een enorme handicap: het spreken in het openbaar wilde niet, zodat hij zijn ambt moest neerleggen. Hij bleef echter apostel en bezocht gezinnen, noodlijdenden en zieken, die een groot vertrouwen stelden in zijn stille wijsheid. De zoon ging op aandringen van vader ge schiedenis studeren, maar combineerde dat in verband met toekomstmb- aelijkheden met de rechten. Het bleek een voortreffelijke combinatie voor zijn veelzijdige belangstelling. De bekroning van zijn ambtelijke loopbaan op deze nieuwe post de spil tussen de verantwoordelijke minister en zijn departement is er het bewijs van. Een secretaris-generaal moet alles afweten van het vak, maar niet minder ook als beleids-adviseur van de minister kunnen optreden. Mr. Van der Flier vertelt hoe hij destijds voor prof. Geyl in Utrecht studies schreef over Johan de Wit en Bismarck en hoe hem in het leven van deze grote politieke figuren steeds weer getroffen heeft hoe de problemen eigenlijk altijd hetzelfde zijn. „Vaak gaat het erom dat je met. mensen om weet te gaan..." Deze man moet een boeiend leven hebben gehad, omdat hij voor alles open staat. Hij vertelt in een paar woorden, kernachtiger dan wij het ooit hoorden, waarom de woningbouw achter het IJzeren Gordijn bij alle massaliteit, waarmede men deze daar aanpakt, toch in wezen zulke enor me problemen onbeantwoord laat en waarom het een zegen moet zijn, wanneer bouw en exploitatie van woningen weer vrij gaan worden, zodat particulieren, woningbouwverenigingen en overheid met elkaar kunnen concurreren. Hij spreekt over de manier om de ingewikkelde problemen van ruimtelijke ordening aan te pakken en over de voordelen, die de spreiding biedt boven het opstapelen van als maar grotere en meer benauwende huizenblokken. Hij prijst zijn land. om de eerste methode, die men hier heeft gekozen. Maar hij is ook geïnteresseerd in kunst en monumentenzorg en schakelt zonder enig bezwaar over naar de emigratie, waarbij hij zeer vooruitstrevende gedachten ontwikkelt en teaenover hen, die zich angstig maken vanwege het wegtrekken van juist de beste krachten in ons volk de vraag stelt: zou de wereld niet een stuk armer zijn geweest, wanneer de Roosevelts en de Van den Bergs destijds eens niet geëmigreerd waren?

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5