Eerste uitbetaling A.W.W.-uitkeringen NIEUWS Goederenmarkten Burgemeester met verlof gezonden Nederlands zieken- tridiium in Banneux NEW YORK STICHT NOZEMKAMPEN En betere waar'en 10°lo alléén!> Goederenvervoer en loonvorming IN OKTOBER VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1959 PAGINA 6 Worimoedergar<re"l<offiemolen een'ogenblik verpozing. Zij ging krachtig, soms driftig,'maar ook soms moe aan hef draaien, de molen tussen de knieën geklemd. Peinzend en denkend hoorde zij het snerpen, knerpen en knarpen, het knirpen en knetteren, het kraken en knappen van de koffie. Zij genoot van de geur, die losbrak en het hele huis doortrokken, op zichzelf reeds, verkwikte en sterkte^ Nog "is" hij "niet "geheel verdwenen de „ouderwetse" koffiemolen. Men treft hem zelfs nog aan in hyper-moderne bungalows, waar men moeilijk scheiden kan van mooie herinneringen aan het verleden, ledereen kent hem nog, de oude, vertrouwde, het houten kastje met laatje, de koperen koffiehouder erbovenop, de zwengel. Vele honderden ponden heeft moeder met haar oude koffiemolen gemalen. En altijd De Gruyter's koffie. Moeder en grootmoeder en ontelbare huismoeders mét haar - zouden niet anders gewild hebben. Moeder zou het tijdens het malen al direct geroken hebben als men stiekum andere dan De Gruyter's koffiebonen in de molen gestopt had! Je merkt immers zo goed wat de beste koffie is, als je ze zélf maalt en zélf zet! Dan kiest men. zoals honderd duizenden huisvrouwen, op de duur vanzelf De Gruyter's koffie, die in smaak en geur ten enenmale nooit en nergens wordt overtroffen! Óp het gebied van levensmiddelen is alleen het allerbeste goed genoeg. LAN OS ©ROOT S-T.E; C£M£ N S Ml Q Q t N - B E O RIÜf5 s „Geen liogere produktivileit mogelijk" De Sociale Verzekeringsbank deelt, me de namens het bestuur der vereniging van Raden van Arbeid, mede, dat de eerste uitkeringen krachtens de Algemene Wedu wen- en Wezenwet indien zoals te ver wachten té de wet op 1 oktober a.s. in werking treedt nog in oktober zullen worden uitbetaald. De commissaris der Koningin in Zee land heeft, naar A.N.P. meldt, de burge meester der gemeente Axel. de heer P. van Oeveren, met ingang van 9 septem ber voor onbepaalde tijd met ziekteverlof gezonden. Dit zou zijn geschied op grond van privé-gedragingen van de betrokkene. Van 4 tot en met 8 september Is er een ziekentriduum gehouden te Banneux, waaraan 200 Nederlandse zieken deelna men. 60 zieken waren gekomen met auto bussen ingericht met brancards uit de bisdommen Rotterdam en Haarlem. Door de voorspraak van O.L. Vrouw, die daar zelf 8 maal gekomen is en ge zegd heeft (voor de zieken)„Ik kom het lijden verlichten", zijn het onvergetelijke dagen geworden. Een klein stukje van de hemel is daar voor velen geopend. Ongeveer 90 personen, waaronder de eerw. paters, dokters, verpleegsters, help sters, brancardiers hebben onafgebroken, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat al les gedaan om het voor de zieken aange naam te maken. Een van de hoogtepunten was wel 's zon dagemorgens de H. Mis( opgedragen vol gens de Oosterse Ritus door een missie bisschop, waarbij de gezangen werden uitgevoerd door het Utrechts Byzantijns koor. 's Avonds was er lichtprocessie, waaraan alle zieken deelnamen op bran cards en in wagentjes onder een stralende sterrenhemel met als achtergrond de prachtige Ardennen; alles was indirect verlicht. Na afloop werd door allen een krachtig „Credo" gezongen. Bij het afscheid ne men waren velen ontroerd en buitenge woon dankbaar voor alles wat voor hen gedaan was. Allen keerden getroost huis waarts met het enig verlangen daar nog dikwijls te mógen terugkeren. Gouverneur Nelson Rockefeller van de staat New York heeft volgens U.P.I. een programma ontvouwd voor de be strijding van de jeugdmisdadigheid. Dc kern van het project zijn twee soorten jeugdkampen, waarin men dc naar schat ting 60.000 jeugdige misdadigers wil op voeden tot jongemensen met besef van hun maatschappelijke verantwoordelijk heid. Er komen kampen voor potentiële mis- dadigertjes, waar jongens worden onder gebracht, die tot het nozemtype behoren, maar nog niet in contact zijn geweest met kinder- of strafrechter. Verder komen er kampen voor jongelui, die wel met de rechter in aanraking zijn geweest. Beide typen kampen komen onder gezag van de staat New York en in beide wordt de ..in woners", die onder een zekere tucht zul len staan, nuttig werk geleerd. Gouverneur Rockefeller verklaarde, dat een kern, die ongeveer een percent van het totaal der jeugdige delinquenten om vat, de oorzaak van de moeilijkheden is. DJAKARTA. De Indonesische rege ring heeft een aantal opslagplaatsen in het havengebied van Tandjong Priok, waarin niet essentiële goedren zijn opge slagen, laten verzegelen, zo meldt het In donesische persbureau Antara. Dit is ge daan in afwachting van een regeringsin spectie. Sedert de drastische monetaire hervorming werd afgekondigd, zouden in Tandjong Priok veel goederen opgehou den worden. j PARAMARIBO In 1955 sloot de Billi- I ton Maatschappij Suriname een contract jaf met dc Olin Mathieson voor levering 'van bauxiet. De ontvanger liet voor het transport speciale schepen construeren op een Duitse werf. Thans wordt het eerste schip, de Olin, in Suriname verwacht voor het afhalen van een grote hoeveelheid erts. Deze schepen hebben een lengte van ruim 200 meter. Bij de bouw is rekening gehouden met de diepte van de vaargeul van de Suriname-rivier. BRUSSEL De Europese commissie van de E.E.G. zal binnenkort aan de mi nisterraad van de Europese Economische Gemeenschap een document voorleggen over de handelspolitiek van de gemeen schap. Hierin zal onder meer als voor beeld van liet streven naar een gemeen schappelijke handelspolitiek van de zes landen de consultatie worden toegelicht, die West-Duitsland onlangs met de Euro pese commissie heeft gevoerd voordat het tot een handelsakkoord met Japan overging. AMSTERDAM, 10 september 1959 PEPER. (Notering op termijn in cents per kg.) Witte: loco 370 b—380 1 (373 b—383 1), sept. 370 b—375 1 (373 b—383 1), okt. 368 b— 374 1 (372 b—382 1), nov. 365 b—374 1 (371 b— 381 1), dec. 367 b—368 1 (368 b—377 1), jan. 363 b—366 1 (366 b—372 1). Stemming kalm. Omzet 1 ton. Zwarte: loco, sept., okt., nov., dec. en jan. 238 b—248 1 (240 b—250 1). Stemming kalm. Omzet 2 ton. AMSTERDAM, 10 september 1959 KOFFIE. (Notering op termijn in cents per halve kg.). Sept. 145 b—148 1 (145 b—148 1). dec. HOU b142 1 (140y2 b142U 1), maart 137U b—139 1 (137y2 b—139 1), mei 134 b— 136 1 (134U b— 136ya 1), juli 131U b—133 1 (131 b133 1). Stemming kalm, Omzet nihil. verhoging, in belangrijk mindere mat® sprake is dan bij de andere bedrijfstakken- Hij constateerde, dat bet wegvervoer bier' door in een ongunstiger positie verkeer* dan het overige bedrijfsleven, en dat feit moeilijk kan worden aanvaard. verbod om loonsverhoging door te t*" rekenen in een sector, waar nog prij®' beheersing bestaat, acht de heer Va*1 Setten dan ook niet op zijn plaats. Spreker herinnerde er aan, d'at het we*' vervoer 47,5 proeent van het vervoer voof eün rekening neemt (spoorwegen beurtvaart 36 procent). ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data, waarop de CorreS* pondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorg0* staan, tussen haakjes, achter de naam van he schip vermeld: Argentinië: m.s. „Waterland" (14/9) en „Alnati" (15/9).. Australië: s.s. „Orcades" (15/9). Brazilië: m.s. „Waterland (14/9), s.s. „Alna*1 (15/9) en m.s. „Uruguay Star" (18/9). K Canada: s.s. „Nieuw Amsterdam" (13/9). s'"» „Groote Beer" (15/9) en m.s. „Westerdai^ (17/9). Chili: via New York (13/9) en (17/91. Indonesië: m.s. „Mersey Lloyd" (17/9. Ned. Antillen: m.s. „Sarpedon" (15/9). Nieuw Zeeland: s.s. „Rangitata" (17/9). Suriname: m.s. „Daphnis" (16/9). Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: 111 „Randfontein" (15/9). Brits Oost-Afrika: h.s. „Europa" (16/9). t- Inlichtingen betreffende de verzen dingso*^ van poststukken geven de postkantoren. Dit is het sedert 1818 door De Gruyter streng en met overtuiging doorgevoerd princiep, waarvan geen duimbreed - maar dan ook geen duimbreed - wordt afgeweken. Hieraan en aan zijn van oudsher doorgevoerd systeem om voor f. 10.- aan cassabons, contant 1.1.- uit te betalen, heeft De Gruyter zijn steeds groeiende klantenkring en zijn ontwikkeling tot 's lands grootste fevensmiddelenbedrijf te danken. DE GRUYTER'S KOFFIE heeft in heel het land (en vèr daarbuiten) een unieke repu tatie. Dag in dag uit keuren de eigen smaak-experts tien tallen monsters. Kostbare installaties zorgen ervoor, dat tijdens het voort durend bewaakte brandpro- ces de vele aroma's die samen de typische koffiesmaak en -geur vormen, behouden blij ven. Het eigen, luchtdichte vervoer naar De Gruyter's winkels geeft een absolute garantie voor versgebrande koffie. Gemalen Superkoffie in hermetisch gesloten blik van 250 gram I 2.30 Koffiebonen Goudmerk per 250 gr. I 1,90 Roodmerk 11.62 Blauwmerk (1.54 Oranjemerk (1.42 Oploskottis busje (25 gram) 11.20 busje (50 gram) 2.05 grote bus (200 gram) (7.50 Co(feïne-vrije oploskoffie busje (50 gram) 2.40 Jjt.1 minuut een kop Deerlijkkoffie voor slechts 6 cent. 5O0911 De mogelijkheid tot verhoging van de productiviteit zijn in het wegvervoer thans vrijwel uitgeput. Dit constateerde rnr. D. van Setten. voorzitter van de K.N.VT.O.. de vereniging van ransport- onderne-miingen. tijdens een buiten gewone algemene vergadering van deze organisatie ;n Geleen. Hij trok dez« constatering onder meer in het licht van de bedoelingen der regering om in de vrijere loonvorming de loonsverhoging afhankelijk te stellen van verhoging der productiviteit. In het tweede hoofdstuk van zijn redo gaf de heer Van Setten een uitvoerig over- rich van de proeven tot controle van de efficiency, welke, naar hij zeide hadden duidelijk gemaakt, dat over het algemeen het vervoer over de weg voldoet aan rede lijke eisen van snelheid. Het wegvervoer :s. in tegenstelling tot andere bedrijfs takken, nog altijd onderworpen aan prijs- beheersing door de overheid, wat met zich heeft meegebracht, dat van „ruimte" die beschikbaar zou kunnen zijn voor loons-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6