Daablad voor Schiedam en omstreken New York Beatrix beg zeer :roet prinses hartelijk Traditionele ticker tape parade op de weg naar het stadhuis Gezamenlijk welvaartsplan voor het Benelux- middengebied Verkiezingsmanifest van Britse conservatieven Khroesjtsjev zou ook Indië willen bezoeken Tsi oe En-lai hernieuwt aanvallen op McMahon-lijn SubandrioNederlands belang gebaat bij afstaan N.-Guinea 6. v Koopt op tijd uw zekerheid 200.000 MENSEN OP DE BEEN Onvergetelijke ontvangst5 Weer agenten gearresteerd Tweede regionale Benelux- contactdag in Antwerpen Het motto is:Welvaart en vrede Experiment met priester-arbeiders thans ten einde A. J. ten Hoeve voorzitter RAI Indonesische minister wijst gebruik van geweld af Weekend nog warm Koel onthaal voor aanbod van Nenni Moutarde in Wegens omkoping bij proces-verbaal Wens van Nederlanders en Belgen „DE VOLGENDE VIJF JAAR" Geruchten in Nieuw-Delhi H.B.U.-vestiging in Ecuador NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK Aan zee Het weer in Europa ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1959 nieuwe i e a a m s c e courant 55 ,?5 Een vrolijk vlaggend, wuivend, en confetti strooiend New York heeft prin ses Beatrix vrijdag op buitengewoon hartelijke wijze begroet als sympathie ke ambassadrice van het land dat drie honderdvijftig jaar geleden het eerste schip uitzond naar de plek, waar later New York zou groeien. Om twintig voor twaalf (16.40 uur Ne derlandse tijd) stapte de prinses, ge kleed in een marineblauw complet met witte kraag, onder tromgeroffel en fan- taregeschal van de torpedobootjager Gelderland op de rode loper die de Amerikanen voor haar hadden uitgelegd over de gehele lengte van de steiger. Met een glimlach dankte zij de Neder landse matrozen voor hun driewerf hoe ra en ernstig luisterde zij hierna naar het spelen van de volksliederen. Twee kinderen van het Nederlandse consulaat, Jan en Berta Smid, boden haar Amerikaanse rozen aan en hier mee begaf de prinses zich, vriendelijk teruggroetend naar de mensen die met veel kinderen naar de kade waren ge komen, naar de auto, waarin zij de tra ditionele begroeting van New York, de „ticker tape parade", in ontvangst ging nemen. Naar schatting 200.000 New Yorkers stonden langs de weg naar het stad huis en velen meer lieten uit de ramen een regen van eonfetti en snippers, Voor een gedeelte gekleurd, neerkomen op de Prinses. Nederlandse en Amerikaanse militaire orkesten openden de stoet, ge volgd door militairen en twee vracht- Wagens vol journalisten en fotografen, vlak voor de open auto van de prinses. In tien wagens volgden de Nederlandse ambassadeur dr. J. H. van Rojjen, de consul-generaal, en de vertegenwoor digers van de Hudsoii-herdenking en het stadsbestuur, die de gast op de ka de hadden begroet. Overal hingen de vlaggen uit, de Amerikaanse, de Nederlandse, de ko ninklijke standaard en de New Yorkse stadsvlag, die nog steeds de kleuren van de oude Nederlandse prinsenvlag het oranje, blanje, bleu, heeft behou den. Talrijke amateurfotografen verscho ten rolletje naar rolletje om het kleuri ge tafereel te vereeuwigen. De prinses Won aller harten met haar lach en fris se verschijning. Toen de stoet om tien over twaalf voorbij de oude Drievuldig- heidskerk kwam speelde het carillon het Wilhelmus. Bij de Pauluskapel had den zich een aantal vooraanstaande geeselijken in ceremonieel gewaad op- opgesteld. Om half een kwam de stoet aan bij het stadhuis, waar de prinses na de erewacht geïnspecteerd te hebben op een podiumplaatsnam tussen burge meester Robert F. Wagner en diens echtgenote. De officiële begroeter van New York, Zeckendorf, en de burge meester spraken haar daar toe. De bur gemeester herinnerde aan de eerste Ne derlandse kolonisten in New York en zei, dat hun belangrijkste bijdrage ge weest is hun vrijheidsliefde die stevig Wortel schoot in Manhattan en de Hud- sonvaliei. Hij bood zijn gast de medail le aan van de stad met de woorden: Alle groeperingen in de Italiaanse chns ten-democratische partij hebben volgens Ut'l vel gereageerd op het on verwachte aanbod, dat de linkse socialis ten van Pietro Nenni hun donderdag avond deden, namelijk dat zij de chris ten-democraten zouden steunen, als de ze radicaal niet recht zouden breken e« 't kabinet-Segni ten val zouden bren- Sen Allen .ook de links georiënteerde oud-premier Amintore Fantani, voor wie het socialistische aanbod waarschijn tijk allereerst bedoeld was, namen het zonder meer voor kennisgeving aan. „Deze medaille is een teken van de lief de en hoogachting die alle mensen van New York in hun hart dragen voor Uwe Hoogheid en het volk van Neder land." Prinses Beatrix dankte in de volgen de bewoordingen: „Met geheel mijn hart dank ik u voor de schitterende begroe ting. New York heeft mij ontvangen op een manier die ik alleen kan beschrij ven als een van de ontroerendste en in drukwekkendste ervaringen van mijn leven. De demonstraties in de haven van New York en in de lucht, de plech tigheid bij de historische Battery en de opwindende ticker-tape parade waren onvergetelijk, maar ik was nog het meest onder de indruk van de grote warmte en vriendschap die uit de be groeting van de New Yorkse bevolking sprak. „Dank u" is een te zwakke uit drukking voor wat ik gevoel". Op een persconferentie in het Waldorf Astoria hotel, waar prinses Beatrix als gast van de stad New York verblijft, werd haar de vraag gesteld wat zij de lastigste taak van een prinses vond. Zij antwoordde: „Persconferenties". Verslaggevers van televisie, radio en bladen waren aanwezig. De prinses zei dat zij opgetogen was in New York te zijn en deel te nemen aan de feeste lijkheden ter gelegenheid van de Hud- sonherdenking. „Opwindende en belang wekkende dagen liggen voor mij en ik zal van deze reis, dat weet ik al ze ker, vele gelukkige herinneringen mee naar huis nemen." Zij zei uit te zien naar haar gesprek met president Eisen hower. maandag in Washington. Zü was van mening dat Nederland om de woorden van haar vader te gebruiken naar een verenigd Europa streeft. Op een vraag wat zij van rock 'n rol] dacht antwoordde de prinses: „Ik hou er niet zo erg van." De kapitein van de „Rotterdam", commodore Bouman, heeft over de eer ste reis van het schip aan verslagge vers meegedeeld: „Alles ging goed. Wjj hadden prachtig weer. In feite had ik wel een beetje minder goed weer willen hebben om te zien hoe het schip zich gedroeg". Tussen de gezagvoerder van de „Gelder land", kapitein-luitenant ter zee E. H. van Rees (links), en de heer William Zeckendorf, voorzitter van de commis sie welke de viering van de Henry Hudsonfeesten heeft voorbereid, stapt prinses Beatrix re New York aan land op pier 1 bij het Battery Park. Op vragen over de prinses antwoord de hij: „Het is een aardig meisje en ze gedroeg zich precies als iedere an dere passagier op het schip". De president-directeur van de Holland- Amerika-Lijn, W. H. de Monchy, zei dat prinses Beatrix net als ieder an der meisje van haar leeftijd is. Passagiers zeiden dat de prinses tij dens de reis op het schip had gewan deld, soms in een lange broek. Ze zwom geregeld in het zwembad en ging naar dansavonden en films. De Daily News, het grootste och tendblad van New York, schreef van daag in een hoofdartikel: „Het is een vreugde de erfgename van de Neder landse troon te verwelkomen, en wij hopen dat zij aan haar verblijf hier vreugde zal beleven." Een foto van de prinses, in gezel schap van burgemeester en mevrouw Wagner, vulde een halve binnenpagi- na. Voorts wijdde dit blad een comple te foto-pagina aan het bezoek. De New York Mirrir had een foto van de prinses met de burgemeester en diens vrouw over de gehele breedte van de voorpagina. IJit alle krantenverslagen blijkt dat d™ journalisten onder de indruk zijn geraakt van de charme, schoonheid en beheersing van de prinses. De rijksrecherche heeft een vierde wachtmeester van de verkeersgroep der rijkspolitie te Amsterdam aange houden onder verdenking betrokken te zijn geweest bü de omkopingsgevallen, waarvoor begin van deze week drie wachtmeesters van deze verkeersgroep werden gearresteerd. De politiemannen worden er van ver dacht van burgers, die wegens een ver keersovertreding op de buitenwegen naar de forensenplaatsen rond de hoofd stad werden aangehouden, geld te heb ben aangenomen „ter afkoping" van een proces-verbaal. Ook in Den Haag is een arrestatie verricht in verband met het accepteren van zwijggeld door een politieman. Een 45-jarige hoofdagent van politie heeft geld aangenomen van een automobilist, die zich niet aan de maximum-snelheid hield. De hoofdagent, die met een colle ga in een jeep reed, hield op de Van Alkemadelaan do automobilist aan en heeft hiervan geen melding gemaakt. Door controle is onregelmatigheid ontdekt. De andere hoofdagent die in de jeep zat is wegens het afleggen van een onjuiste verklaring geschorst. (Van onze verslaggever) Ruim tweehonderd bestuurders en industriëlen uit de provincies Antwer pen, Belgisch Limburg, Nederlands Limburg en Noord-Brabant, beknopt aangeduid als het Benelux-middenge- bied. hebben vrijdag deelgenomen aan de tweede regionale Beneluxcontact- dag, die op initiatief van het Vlaams Economisch Verbond in Antwerpen is gehouden. Het congres, dat een ver volg was op de contactdag die twee jaar geleden in Den Bosch is gehou den, droeg het motto „De noodzaak tot samenwerking der Beneluxpart- ners op het stuk van de ruimtelijke economische expansie". Prof. dr. K. C. Peeters, stadssecre taris van Antwerpen, opende het con gres met een inleiding over het volk in het middengebied van de Benelux, waarna dr. J. Moons een toelichting gaf op zjjn studie „Aspecten van de (Van onze Londense correspondent) Het hoofdkwartier van de conser vatieve partij heeft haar verkie zingsmanifest gepubliceerd, een pamflet van vier pagina's, onder do titel „De volgende vijf jaar". Van dit manifest, dat slechts een stuiver kost, hopende de conservatieven in de komen de weken 2 miljoen exemplaren te ver kopen. In een kort Voorwoord verklaart de leider van de conservatieven, Mac- millan, dat hij het beleid voor een conservatief bewind in de komende vijf jaren wenst te vatten in de woor den: „Welvaart en vrede". „Ik herin ner mij geen periode in mijn leven", aldus de premier, „waarin de econo mie zo gezond is geweest en de wei vaart van ons vol" in eigen land zo wijd verbreid". Verder verklaart Mac- millan in dit voorwoord, dat hij twee oorlogen heeft beleefd en dat hij alle krachten zal inspannen om een derde te voorkomen. Hij richt het verzoek tot de kiezers om de zeer belangrijke be sprekingen, welke °P komst zijn, toe te vertrouwen aan een conservatieve re gering. Evenals de socialisten in hun propa ganda alle conservatieve successen van de laatste acht jaren trachten te ver zwijgen of weg te praten, proberen de conservatieven, even vanzelfsprekend, hun mislukking te vergeten en slechts te ruiken aan de rozen welke van bo ven het onkruid reikhalzen ten hemel. „De Britse economie", aldus het mani fest, „is gezonder dan ze ooit is ge weest sedert de eerste wereldoorlog. Onder een conservatieve regering heb ben w;i in het buitenland 1600 miljoen pond sterling (ongeveer 16 miljard gul den) meer verdiend dan wij hebben uit gegeven. Onze uitvoer is groter dan ooit. In het buitenland, voornamelijk in het gemenebest, investeren wjj het t alf oktober zal de film van Toon Her mans, „Monsieur Moutarde ir Sonansee", 00 een gala-première in het An.sterdam- St. City-theater ten doop worden gehou den. Zo lara behoeven de televisiekijkers echter niet te wachten. Dinsdag 22 sep- tembc- zal men in het KRO-programma reeds enige flitsen uit deze film kunnen zien, toegelicht door de heer A. van Domburg. Op dezelfde avond wordt ook een terugblik geworpen op het leven van Toon Hermans. Bijgaanae foto toont de cabaretier-filmer in een van de dwaze situaties van de film, als deelnemer aan een quiz voor de televisie, waarbij voor elk goed antwoord worsten om hem worden gehangen. In Nieuw Delhi doen harnekkige ge ruchten de ronde, volgens welke de pre mier van de Sovjet-Unie, Nikita Khroesj tsjev, na zijn bezoek aan de Verenigde Staten niet alleen Peking, maar ook Nieuw Delhi op de thuisreis aan zal doen. Agenee France Press verneemt uit goede bron, dat de Sovjet-ambassa deur in de Indische hoofdstad een onder houd met premier Nehroe heeft gehad, waarbij hij o.m. het Russische stand punt met betrekking tot de Chinees-In dische grensgeschillen heelt uiteenge zet. Premier Nehroe van zijn kant zou zijn voldoening hebben uitgesproken over de gematigde commentaar, die het officiële Russisch» persbureau Tass de ze week over dit onderwerp heeft gepu bliceerd. De premier van communistisch Chi na, Tsjoe En-Lai, heeft gisteren in de vaste commissie van het Nationale Volkscongres gezegd dat de grenskwes tie moet worden geregeld volgens de vijf beginselen van vreedzame coëxis tentie en niet door geweld. Dat was ove rigens en van de weinige verzoenende passages in zijn betoog. Verder schreef hij i.ndië allerlei duistere motieven toe en hij herhaalde de beschuldiging, die h;j eerder deze week ook ai in een brief aan Nehroe heeft geuit, dat Indië door vast te houden aan de McMahon-lijn zijn instemming betuigt met een rege ling, die door het „imperialistische Groot-Brittaruië" in 1914 aan China is oplegd. Hij zinspeelt hierbij op de conferen tie van Simla, waaraan namens Groot- Brittannië en namens Brits-Indië werd deelgenomen door Sir Arthur Henry Mc- Mahon. De andere mogendheden, die waren vertegenwoordigd, waren China en Tibet. Tsjoe En-lai gaf te kennen, dat de status-quo moet worden gehandhaafd en niet moet worden gewijzigd door ge weld of eenzijdige actie. Sommige ge schillen, zo zei hij. kunnen althans tij delijk worden opgelost om de Chinees- Indische vriendschap te verzekeren en bewaren. De Chinese premier klaagde echter over de „onvriendschappelijke aanval len" van de Indische regering op China en hij zei he. nodig te achten, dat de vaste commissie Indië in het openbaar antwoordt Volgens het persbureau Reu ter neemt de dking van Peking, die wekenlang onkundig is gehouden van de spanningen met Indië de onverhoed se publikatie van alle mogelijke pam fletten, beschuldigingen en commenta ren zeer rustig op. dubbele van wat acht jaren geleden mogelijk was. Investering in het bin nenland, benodigd om de toekomst vei lig te stellen, is met meer dan de helft gestegen. Dit was mogelijk tengevolge van een daarmee samengaande om standigheid, nameljjk dat er meer ge spaard wordt dan ooit tevoren. Een massa vormen van regeringsbemoeie nis is teniet gedaan. De nationale dienst plicht is bezig afgeschaft te worden. Wij hebben in zeven begrotingen be lastingverlagingen ingevoerd, terwijl wij tegelijkertijd de maatschappelijke voorzieningen hebben ontwikkeld. Wij hebben meer dan 2 miljoen nieuwe wo ningen beschikbaar gesteld, alsmede een betere gezondheidsdienst en een modern pensioenplan. Wij hebben nu het prijspeil gestabiliseerd met hand having van „full employment". Het le ven is inderdaad beter onder de con servatieven. Op internationaal ter rein is een uitweg gevonden uit een politieke impasse tussen oost en west, dank zij het initiatief van de conserva tieve regering. Het bezoek van de pre mier aan Rusland in februari vormde het begin van een opeenvolging van ge beurtenissen, welke geleid heeft tot de huidige vermindering van de spannin gen. De voorgenomen uitwisseling van bezoeken tussen president Eisenhower en de heer Khroesjtsjev is hiervan het laatste bewijs. Wij zijn vastbesloten er voor te zorgen, dat dez eontwikkeling voortgang zal vinden en de belangrijke besprekingen, welke naar wij hopen zuilen volgen, tot een gunstig resultaat zullen leiden. Als toekomstige plannen kondigt het manifest onder meer aanhet ver dubbeien van het Britse levenspeil binnen één generatie; hulp voor de onder-ontwikkelde naties; een plan tot het bestrijden van plaatselijke werkloosheid; het belasten van een lid van het Britse kabinet met de taak wetenschappelijke en technische ontwikkeling te bevorderen; een groot plan voor de aanleg van wegen en de bouw van bruggen om het verkeer te landbouw; specialeCMF MF MFW FF saneren; blijvende steun voor de landbouw; speciale regeringsconside ratie voor Schotland en Wales: verde re belastingverlaging; grootscheepse uitbreiding van faciliteiten voor het onderwijs; de afbraak van krotwo ningen en hun vervanging van nieuwe huizen voor een miljoen Britse bur gers in de periode tussen nu en 1965. Verdubbeling van de sommen beschik baar voor de bouw van nieuwe zie- economische structuur en groei van het Benelux-middengebied", een werkstuk dat de bevolkingsgroei van de vier provincies en de ontwikkeling van de industriële werkgelegenheid nauwkeu rig analyseert. Het Benelux-middenge bied, zo blijkt uit deze studie, kent een sterke natuurlijke bevolkingsgroei, die in de Nederlandse provincies beter wordt opgevangen dan in de Belgische. Voor heel het gebied is uitbreiding van de werkgelegenheid, gezien de bevol kingsprognoses uiterst urgent. Helaas, zo merkte de heer O. Engels, voorzit ter van de afdeling Antwerpen van het Vlaams Economisch Verbond, op. is een gecoördineerde investeringspolitiek in de Beneluxlanden nog altijd niet ver wezenlijkt. Een ontwikkelingsplan voor het Benelux-middengebied vergt ver standhouding en gemeenschappelijk overleg; het ontbreken hiervan wordt de laatste jaren extra gevoeld in ver band met het Deltaplan en het Kreek- krakplan. Ook de Nederlandse ambassadeur wees op het feit dat op het stuk van de regionale politiek op het niveau van de Benelux-regeringen nog geen georga niseerd overleg bestaat. Het is echter niet ondenkbaar, dat na verloop van tijd, bij vervolmaking van de econo mische Benelux-unie, naar een zekere mate van coördinatie zal worden ge zocht, in het bijzonder voor wat de ge bieden over en weer van de grens be treft, aldus de diplomaat. In de namiddagbijeenkomst wees prof. dr. Th. L. M. Thurlings uit Wa- geningen op het nijpende ruimtepro bleem, waarmee Nederland te kampen heeft en op de congestie in het westen. Ontlasting van het westen door indus trialisatie elders acht hij minder doel treffend dan een verbreding van het front van het westen volgens het Kreekkrakplan. Nederland en België samen kunnen de poort van de Euro- markt vormen en beide kunnen baat vinden in een uit een gemeenschappe lijke visie gerealiseerd samenhangend havengebied. Voorts moeten in samen werking maatregelen worden genomen ter verbetering van de infrastructuur van de zuidelijke provincies van Ne derland. Mr. L. Delwaide, schepen van Ant werpen, bepleitte een gezamenlijk wel vaartsplan voor heel het Benelux-mid dengebied. Met name zouden de uit breiding van de Antwerpse haven en het Brabants Kreekkrakplan moeten worden geïntegreerd. De Antwerpse havenuitbreiding biedt het zuidwesten van Noord-Brabant grote industrialisa- tiemogeiljkheden. Het is de vraag of deze industrialisatie het bouwen van een aanvullende zeehaven impliceert. Mr. Delwaide wees voorts op de nood zaak van een Schelde-Rijnverbinding van Antwerpen naar het Hollands Diep, die zowel voor Antwerpen als voor wes telijk Noord-Brabant van vitale beteke nis is en op het belang van de E III- weg Antwerpen, Eindhoven, Oost- Nederland en een spoorwegverbinding door het Benelux-middengebied, alle maal projecten die in een gezamenlijk welvaartsplan zouden moeten worden vervat. Kardinaal Feltin, de primaat van Frankrijk en aartsbisschop van Parijs die in het begin van de zomer met kardinaal Lienart, de bisschop van Lil le, de Paus heeft bezocht, om hem een rapport voor te leggen betreffende de ervaringen met de zending van pries ters in de fabrieken, heeft thans van het Vaticaan bericht ontvangen dat Rome wenst, dat de instelling der priester-arbeiders voorgoed tot het ver leden zal behoren. Deze schikking, die verleden jaar werd toegestaan en vol gens welke een verblijf van drie uur per dag op het werk werd toegelaten is Ingetrokken. In het document wordt aangegeven, dat de priesters die zich in het bij zonder tot de ontkerstende arbeiders richtten, dit op andere wijze kunnen doen dan door het deelnemen aan hun arbeid, en wel door middel van secu liere instellingen. De krachtsinspanning van de mis sie in de wereld van de arbeid tot dus ver aan de dag gelegd wordt zeer gewaardeerd, doch de tot dusver ge volgde proefnemingen moeten als be ëindigd worden beschouwd. De heer A. J. ten Hoeve uit Den Haag is gekozen tot algemeen voorzit ter van de R.A.I., als opvolger van de heer E. F. Eriksson, die in juli j.l. is overleden. De heer ten Hoeve, op 14 december 1904 in Den Haag geboren, bestuurt momenteel het familiebedrijf een roggebroodfabriek en leidt tevens een door hem opgericht automobiel en garagebedrijf te Den Haag. De hoofddirectie van de Hollandsche Bank-Unie maakt bekend, dat zij de toestemming heeft ontvangen van de regering van Ecuador voor het openen van een kantoor te Guayaquil. Ver wacht wordt, dat dit nieuwe kantoor, onder Nederlandse leiding, binnen en kele maanden zijn deuren voor het pu bliek zal kunnen openen. In een onderhoud, dat een reizende correspondent van de Frankfurter All- gemeine Zeitung te Djakarta heeft ge had niet de Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Subandrio, heeft deze laatste over Nederlands Nieuw Guinea volgens Reuter verklaard, dat kenhuizen en gestichten; een nieuw in(jonesië niet voornemens is voor de op miHni-HnmcnonciAonnlnn nor cnnon_ - ouderdomspensioenplanhet schep pen van betere faciliteiten voor vrije tijdsbesteding; herziening van de drankwet en de wetten betreffende het sluiten van weddenschappen; het verlenen van onafhankelijkheid aan meer koloniale gebieden, waaronder Nigeria en Brits West-Indië; een bij drage tot de wereldvrede door het verbeteren van de betrekkingen met Rusland; reorganisatie van de strijd machten op basis van afschaffing van de dienstplicht; streven naar gelei delijke kernontwapening en naar het beëindigen van proefontploffingen. Het manifest eindigt met een beschul diging aan het adres van Labour, wel ke gedurende haar na-oorlogse machts periode in vrijwel alles te kort zou zijn geschoten, en welke nu inwendig ver deeld is met betrekking tot kwesties van defensie en buitenlandse politiek. Op dit alies luidt het antwoord van Labour: „Suez!". „Cyprus!", „H.O. L.A.", „Nyassaland!". en „Tory zwendel"! Advertentie Zon op Zon onder lossing van deze kwestie geweld te ge bruiken. Onze verhouding tot Neder land is goed, maar we kunnen geen af stand doen van West Irian, aldus Su bandrio. De Indonesische minister zei verder: „Wat willen de Nederlanders doen met de 400.000 mensen daar? Waar om steken ze ge»d in een land, dat hun niets opbrengt?" Over de verhouding tussen het vraag stuk Nieuw-Guinea en het optreden te gen de Nederlandse economische belan gen was de minister niet erg duidelijk (Van onze weerkundige medewerker) De temperatuur steeg gisterenmid dag in Oost-Brabant tot 31 gr.C., een waarde die zo laat in september vrij zelden voorkomt. De luchtdruk in de buurt van IJsland is belangrijk gaan stijgen. Een zwak koufront van een de pressie bij Noorwegen bereikt morgen het noordelijke deel van de Noordzee en komt langzaar. naar het zuiden. Het zal ons waarschijnlijk morgen nog niet bereiken, maar daarna wordt een meer westelijke tot noordelijke luchtstroom verwacht bij daling van temperatuur. De wind blijft dit weekeind zwak en de temperaturen zullen voorai in het bin nenland nog tot omstreeks 30 gr. kun nen stijgen. De zon heeft deze maand al 120 uren geschenen tegen normaal in de hele septembermaand 148 uren. Ook morgen nog zonnig en zomers strandweer met een zwakke verander lijke wind. Temp. in de middag 2628 gr., zeewater ruin. 19 gr. Vooruitzich ten": na zondag langzaam enige afkoe ling en .neer bewolking. in zijn uitlatingen. Subandrio zei: „Gedu rende zeven jaar na de stichting van onze staat hebben de Nederlanders al hun economische voordelen in Indone sië behouden, totdat wij genoopt werden, tegen hen vergeldingsmaatregelen te nemen". Op de vraag van de correspon dent van de Frankfurter Allgemeine, Albert Weinstein, of Subandrio hierme de te kennen wilde geven, dat het na tionaliseren van de Nederlandse eigen dommen dient te worden gezien als een vergeldingsmaatregel in verband met het vraagstuk Nieuw-Guinea, zei Suban drio: „Natuurlijk niet. Maar als er tus sen Nederland en Indonesië op dit punt overeenstemming bestond, zouden de Nederlanders opnieuw in ons land alle mogelijke kansen krijgen". Het kapitalistische stelsel achtte Su bandrio niet geschikt voor Indonesië, omdat het land geen kapitaal bezit: een navolgen van het Sovjetstelsel past ook niet, want dat is een vorm van staatskapitalisme. Het is de taak van de Indonesische regering, aldus Su bandrio, voort te gaan met het zoeken van de beste manier waarop Indonesië in economisch en intellectueel opzicht tot bloei kan komen. max. min. neersl. Station Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd.-Limburg Stockholm Oslo iCopennagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort München Züricb Geneve Wenen Innsbriick Rome Madrid tVIalJorca Weer temp. temp af gei. gisteren 24 uur dichte mist 26 14 0 onbewolkt 29 13 0 onbewolkt 28 15 0 vrijw. on bew. 28 11 0 mist licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt 29 30 30 30 23 11 12 10 14 10 0 0 0 0 0 half bew. 26 11 0 onbewolkt 21 9 0 half bew. 28 11 0 onbewolkt 28 12 0 onbewolkt 30 14 0 onbewolkt 27 13 0 onbewolkt 31 12 0 onbewolkt 26 16 0 onbewolkt 24 11 0 onbewolkt 29 10 0 onbewolkt 24 5 0 mistbanken 25 6 0 onbewolkt 26 11 0 onbewolkt 23 8 0 mist 26 4 0 onbewolkt 27 13 0 zwaar bew. 27 13 13 zwaar bew 29 19 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1