Maar te lang vergeten juweel Paus Joannes zal hier zeer zeker hebben genoten VERVOLG STADSNIEUWS Moulijn wordt „complete" voetballer Keeper Pim Bekkering behoedde P.S.V. voor een nederlaag Geheusren-hulp K.N.V.B. afd. Rotterdam Hermes-D VS moest punten in Deventer laten Go Ahead met 3-1 tevreden In de eeuwen opgenomen Torquato Tasso Lang voordat Pronkstuk der Renaissance In een nieuwe tijd Geen propaganda LANGS DE WEG Schiedamse postduiven Aanrijding Feijenoord speelde fel op eerste thuiswinst vlogen Openslaand portier Wat een duik Brandende bromfiets Hersenschudding DE KRANT KUNT GIJ NIET MISSEN, GEEN DAG! NSC MAANDAG 14 SEPTEMBER 1959 PAGINA 4 Inderdaad, dat Bergamo is een zeer merk waardige stad. Waarlijk niet alleen, omdat Ta us Joannes XXIII er zijn geestelijke vor ming genoot. Neen, Bergamo is zeer merk waardig vanwege zijn bijzondere, opvallende structuur. Het deelt met steden als Boeda pest en andere dergelijke tweelingsteden een unieke ligging. Weliswaar niet aan een grote rivier, maar aan de voet van een prach tig gevormd, rustiek bergland, dat der Bergamasker Alpen. Het bestaat uit een bovenstad en een benedenstad. De boven stad, op enkele heuvelruggen gelegen, is verreweg het oudst. Of het legendarische volk der Etrusken er reeds een hunner ste- den bezat, viel tot dusver nog niet met zekerheid vast te stellen. De historie ge waagt slechts van een volk van Gallische oorsprong, dat er een stad stichtte, welke later door de Romeinen veroverd werd. Van het verre verleden is niet veel bewaard ge bleven. Het bevind zich in een museum, het welk nog steeds enigszins op orde moet wor den gebracht. Dit Bergamaske Museum van Oudheden belooft eens tot de grootste attrac ties van de stad te gaan behoren, maar voor lopig blijft het nog gesloten, omdat niemand er eigenlijk goed wijs kan uit alles, wat er zoal bijeengebracht en opgeborgen werd. Reeds Bergamo's ligging bestempelt het tot een der mooiste steden van Lombardije. We hadden de stad reeds tiveemaal tevoren als het ware in vogelvlucht gezien. Eenmaal, toen enkele jaren geleden een spoomvegstaking ons dwong, aan de Italiaanse grens uit de trein te stappen en via Como per autobus naar Venetië te reizen. Het was op een kille, winderige regendag. De bus stopte een half uur in de bovenstad, om het de passagiers mogelijk te maken, even een indruk op te doen. Eerlijk gezegddeze indruk was niet overweldigend. Want Bergamo heeft, evenals alle Italiaanse steden, toch wel die befaamde Italiaanse zon nodig, om zich op zijn mooist aan het oog te vertonen. Wij voor ons rekenden toenmaals Bergamo tot de steden, die ons het hele leven wel vreemd zouden blijven. Er is immers zoveel moois in Italië en men kan er waarlijk niet alles zien. Observator ZATERDAGVOETBAL BERGAMO een der schoonste plekken op onze aarde dicht belommerde dreven voeren, langs muren, uit wier voegen aan alle kanten varens en wilde bloemen ontspruiten, langs rijkbewerkte traliehekken, die weelderige tuinen afsluiten van de weg. Op elke hoek is het uitzicht hier buiten gewoon. Wanneer we achter ons kijken, doemt telkens weer een groots bouw werk op. In de buurt van een der oude monumentale stadspoorten is men bezig, een oude kerk te restaureren, de Sant' Agostini, van wier voorplein men al een even mooi uitzicht heeft over een gol vende, diepgroene vlakte, een panorama, afgesloten door zacht glooiende bergen in een schemerige verte. De tweede maal, dat we in Bergamo waren, had het feit, dat het naburige Sot- to il Monte de geboorteplaats van een Paus was geworden, ons snel door de be nedenstad gevoed, op een koude herfstdag en terwijl onze journalistieke plicht ons voortdreef. Toch, toen de moderne bene denstad zich voor ons opende, we haar wijde dreven aanschouwden en de groots heid van de aanleg en uitleg dezer door ons onderschatte stad, werd het ons klaar, dat we er zouden terugkeren. De vorige maand waren vijf dagen nog totaal onvol doende, om ons vertrouwd te maken met alle schatten aan kunst, stede- en natuur schoon, welke Bergamo zowel tussen de oude muren van de bovenstad als tussep de ring van autowegen om de beneden stad herbergt. Het werd ons in die dagen duidelijk, waarom een Debusy zijn „Suite Berga- masque" schreef en we werden het roe rend eens met Stendhal, die, toen hij Ber gamo voor het eerst zag verklaarde, dat het 't mooiste plekje op aarde was en bo vendien het aardigste, hetwelk hij ooit in zijn leven aanschouwd had. Gabriële d'Annunzio heeft er een gedicht aan ge wijd, terwijl vele anderen in allerlei toon aarden de schoonheid bezongen van de stad, waarin de Middeleeuwen een syn these vonden met de Renaissance, de grootste kunstenaars werkten en een van Italiës beroemdste dichters, Torquato Tasso, zijn jeugd doorbracht, als zoon van een vader, die in Bergamo geboren werd. Wie eens de stilte van een middag vol zon heeft meegemaakt op de Piazza Vec- chia van Bergamo's Citta Olta, ofwel Bo venstad, zal nimmer de volmaakte har monie vergeten, welke daar heerst, ge schapen door mensenhanden, maar door de tijd geciseleerd met een weelde, die gekristalliseerd is in de unieke fontein, waarvan het door dé tijd aangevreten marmer de wijdende en sublimerende hand van de kunstenaar als het ware in de materie heeft doen verstijven. Op de Piazza Vecchia, doet het indruk wekkende Palazzo della Ragione aan Ro me denken, het uit de middeleeuwen daterende Babti^terium, de doopkapel, aan Florence, de leeuwen van het pa leis en van de fontein aan Venetië, de z.g. Burgertoren aan Toskaanse riddersteden als San Gimignario. Want dit is het unie ke van Bergamo, dat we ons telkens in een ander deel van Italië kunnen wanen, in een andere, beroemde stad, alsof 'men er opzettelijk de mooiste voorbeelden van de bouwkupsl daarvan bijeengebracht heeft en waarlijk niet alleen van de Een der pronkstukken van Ber gamo's dom is de preekstoel. bouwkunst. Want alleen al het zaaltje met de Venetianen als Canaletto, Guardo en Morosini in het Museo Carrara aan de voet van de Bovenstad, vanwaar met wijngaarden omzoomde heuvelpaden er heen slingeren, maken een bezoek aan Bergamo voor de kunstminnende de moeite alleszins waard. Wanneer we hier de pracht zouden be schrijven van de Capella Colleoni, met het praalgraf van de Venetiaanse veld heer Bartelomeo Colleoni, die te Ber gamo het levenslicht aanschouwde, de eenvoudige, maar ontroerende tombe van zijn dochter Medea, de talrijke basreliëfs en verfijnde muur- en wandschilderingen, indrukwekkende, houten, maar vergulde ruiterstandbeeld van de veldheer en dan nog zouden proberen, een denkbeeld te geven van de schoonheid van het exte rieur, zou de lezer ongetwijfeld wellicht eerder vermoeid, dan verveeld, zich af wenden. Deze kapel is een wonder van Renaissance-bouwkunst, des te verwon derlijker vanwege de periode, waarin ze ontworpen werd. 1470 is het jaar, waarin men aan de bouw begon, lang voor dat een Brunelleschi in Toskane zijn eerste, pure Renaissance-vormen schip. Het was de bouwmeeste Amadeo, die met de Ci- pella Colleoni en de veel beroemder Cer- tosa di Pavia zijn meesterwerken schiep. Een Tiepolo voegde er als schilder en kele zijner chefs-d'oeuvre aan toe En dit pronkstuk der Renaissance, ge decoreerd met het beste van de Barok, ligt daar in een middeleeuwse omge ving. Want, we hebben het reeds gezegd, 'in Bergamo's Citta Alta waant men, door de Middeleeuwen te dwalen. Oude poor ten, met oude en al even fraaie deuren, sfeervolle binnenhoven, waar veelkleu rige bloemen bloeien, zonovergoten bin nenplaatsen, waarboven zich bonkige to rens verheffen, nauwe kronkelstraatjes met huizen, wier achterzijde over een heuvelrug hangt, menig stil, bijna ver geten hoekje En al die straatjes lei den weer op de een of andere wijze naar de imposante dom en naar de Santa Ma ria, een der mooiste kerken van Italië, waarvan alleen al het marmeren portaal een bouwkunstig juweel is. Deze van oor sprong Romaanse kerk werd reeds in het jaar 1137 begonnen. Hiermede is eigen lijk alles gezegd. De rest moet men er varen door het te zien, met eigen ogen. Maar laten we van de brede boule vards, die langs de eeuwenoude muren en bastions lopend, de Citta Alta omrin gen, een blik werden op de Benedenstad, het moderne Bergamo, waarheen brede, En als men dan langzaam afdaalt, voelt men zich als het ware in de eeuwen op genomen. Men ziet de heerscharen der grote veroveraars over deze heuvels en door deze vlakte trekken. Ook in Bergamo had het ontluikende christendom zijn eer ste tijden van martelaarschap en overwin ning. Maar bevolen streden er de Galliërs tegen de Etrusken. Dat was 600 jaar voor dat Christus geboren werd. In 't jaar 197 vóór Christus werd Bergamo door de Ro meinen onderworpen. Het ging in de der de eeuw naar het Christendom over. In 278 had het de marteldood van de heilige Alexander aanschouwd. Bergamo was rijk en dichtbevolkt, toen Alariks Barbaren voor zijn poorten verscheen, het innamen en in brand staken (405). Later werd het door Attila volkomen verwoest. Toch ver rees het telkens weer uit zijn asse, om tel kens opnieuw door invallende Barbaren gebrandschat te worden; door de Eruliërs, de Oostgothen en de Longobarden. In de zesde eeuw was het weder een bloeiend gemenebest in het door de langgebaarde Barbaren gestichte rijk en het werd om zijn schoonheid en rijkdom beroemd, tij dens de regering van keizerin Teodolinda. Toen verschenen tegen het jaar 900 de Hongaren voor haar poorten, die de stad geheel uitplunderden en vele inwoners massacreerden, vrouwen en kinderen in groten getale met zich meevoerend. Hier na kreeg de stad een eeuw rust. Deze rust had Bergamo blijkbaar de kracht en energie verschaft om een rol te gaan spelen ln een nieuwe tijd. Het weer stond Frederik Barbarossa en werd daar na waardig geacht, met het grote Milaan een verbond te sluiten en mee te helpen, deze stad uit haar ruïnes te doen herrij zen, tevens deel uit te maken van de z.g. Lombardijse Liga, het verbond der twintig Lombardijse steden, dat onder inspiratie van Paus Alexander III in het jaar 1176 de grote Frederik bij Legnamo versloeg. Bergamo had zijn deel in de befaamde burgeroorlog der Welfen en Ghibellijnen en in de veertiende eeuw, van alle kahten belaagd, stelde het zich onder bescher ming van de republiek Venetië, La Sere- nissima, toenmaals een der Europese grootmachten. Van dit alles treft men vele getuigenis sen aan in Bergamo. Echo's van het in drukwekkende verleden weergalmen in de Benedenstad, die zich de Bovenstad in elk opzicht waardig heeft willen tonen. En dit is weer een dier wonderlijkheden van Bergamo: deze moderne, breed uitge legde stad, door sneden met brede ave nue's, die op hun beurt fraaie parken De fontein op de Piazza Vecchia van Bergamo, met op de achtergrond het Palazzo della Ragione. doorkruisen, heeft grote allures. Een nieuw, modern station disharmonieert in genen dele met de in de vórige eeuw ge bouwde wijk er om heen. Bergamo is een welvarende stad met een gevarieerde industrie. Tevens een uniek centrum van -cultuur. Het heeft zijn ste delijk museum. Voorts een statig opera gebouw, naar Donizetti genoemd, de be roemde operacomponist, die in Bergamo leefde en werkte. Het heeft ook zijn Mu- see Donizetti. Met wat het in de Boven stad aan cultuurschatten bezit, mag het genoemd worden onder de meest beziens waardige steden van Italië- Men zwerft met des temeer belangstel ling door Bergamo, omdat er, in het bis schoppelijk paleis, de huidige Paus Jo annes XXIII zijn eerste priesterjaren door bracht, als professor aan het groot-semi narie en als secretaris van de toenmalige bisschop, die hem indertijd om zijn bij zondere capaciteiten bij de Propaganda Fide te Rome aanbeval. Wanneer men in de Citta Alta over de Piazza Vecchia wan delt, brengt men zich onwillekeurig voor ogen, dat Professore Roncalli ettelijke malen heeft deelgenomen aan de grote jaarlijkse processie, welke er van het bis schoppelijk paleis uit gehouden wordt, volgens een oude traditie. Dan werd en wordt het keurig geheel van dit overwel digende plein nog verlevendigd door het goud der priestergewaden en het wit der misdienaarsgewaden, door de tinten der- kerkvaandels en die der verenigingen. We hebben hier geen brok toeristische propaganda ten bate van Bergamo willen schrijven, maar zijn er van overtuigd, dat deze stad allengs een steeds belangrijker plaats in het toeristenverkeer zal gaan in nemen. Bergamo was in menig opzicht een vergeten juweel. Dat het nauw met Paus Joannes XXIII verbonden was en diens geboorteplaats in de naburige Bem- brana-vallei ligt, zal hiertoe ongetwijfeld wel iets bijdragen. Evenals de prachtige omgeving, die tot aan hét Meer van Lecco toe. waar een Manzon! zijn beroemde ro man „De Verloofden" deed afspelen, een keten van onvergetelijke vergezich ten oplevert.... Sinds enige tijd amuseert de jeugd zich met een zeer actueel spel, nl. bommen gooien! De vervaardiging van zo'n bom is zeer simpel: men neemt een portie zand, of ook wel een steen, bindt die in een lapje, bevestigt aan deze bal een papieren staarten klaar is Kees! De zaak is nu, dit projectiel zo hoog mogelijk op te slingeren (meesters in het vak halen wel tien of vijftien meter) en dan te wachten tot het ergens neerploft. Dit spelletje is echter niet gehfeel en al ongevaarlijk voor al als het gebeurt in een drukke straat, of in de nabijheid van ruiten of wanneer getracht wordt de „bom" zo dicht mogelijk bij een voorbijganger te doen neervallen. Dit laatste „voor de aar digheid" natuurlijk!" Het lijks ons ver wonderlijk, dat de politie tot nu toe nog niet streng optreedt tegen dit uiterst ge vaarlijk spel. Toen wij dezer dagen, het was reeds donker, door de Burgemeester van Haarenlaan kwamen, zagen wij dat een daar passerende oudere heer bijna door zo'n projectiel getroffen werd. Hij zei te gen de dader, een 10 of 11-jarige jongen: „Je mag wel een beetje uitkijken, jongen". Het commentaar van de jeugdige vlegel was: „Jij moet uitkijken!". Dit alles onder het hoongelach van de kornuiten van het veelbelovende ventje. Het fraais, dat de rustig verder lopende voorbijgan ger werd nageroepen, zullen we de lezers besparen. Vroeger hoorden we dit wel eens in be paalde steegjes en sloppen, waar we liefst niet doorgingen, maar dat was voor de algemene welvaartsspreiding! Stomverbaasd waren we, toen we be merkten, dat de ma van het veel belovend exemplaar vanaf het balkon van haar woning de escapades van zoonlief volgde. Misschien om hem te verdedigen, als een minder lijdzaam voorbijganger in verzet durfde komen?! Er wordt tegenwoordig veel gesproken over „het nozemprobleem". Er wordt over gedelibereerd of dit probleem wel bestaat!! Sommigen geven de schuld Rem het gro te geboorte-overschot na 1945 of ook wel. aan het mooie weer en de prachtige zo mer! De officier van justitie te Rotterdam noemt het „Een teken aan de wand voor ouders en voogden". Zou zijn diagnose niet heel dicht bij de waarheid zijn? De nozemmentaliteit, die, zoals u hierboven hebt kunnen zien, vaak zeer vroegtijdig tot uiting komt, ontstaat niet op de Dam of in de Lijnbaan. Ze vindt haar oor sprong dichter bij huis. Voor sommige ouders zou een heropvoeding misschien zeer gewenst zijn, ook in het belang van hun kinderén. de 12 Arn» t-1 (Van onze sportredacteur) FEIJENOORD STADION, zondag. Het hartelijke applaus van de 42.500 toeschouwers in de Stadion-kuip, die toch o zo trots op hun favorieten zijn, gold niet één van hun idolen, zelfs niet hun lieveling Coen Moulijn, maar was bestemd voor de Eindhovense goalie Pim Bekkering, die op een wijze, die diep respect en bewondering afdwong in de tweede helft zijn PSV-pIoeg naar het gelijkspel loodste. Dit was, zoals we ook el ders in dit blad constateren, een prestatie van de bovenste rang, als men voor ogen houdt, dat Fenijenoord, dat zijn publiek duidelijk eens een thuis-overwinning wil de geven, er alles opzette om de voile winst binnen te halen en in een conditie speelde, die Feüenoord doorgaans voor sterke buitenlandse clubs-op-toumee reser veert. De ruggesteun, die Bekkering zijn ploeg gaf, had niet het gewenste resultaat, want Feijenoord heeft praktisch de gehele wedstrijd het middenveld beheerst en de op papier zo schotvaardige Eindhovense voorhoede had bijzonder weinig tegen de Feijenoord-defensie in te brengen. Feijenoord-muurtje werd gedeponeerd. Trevor Ford snelde toe en sloeg Pieters Graafland kansloos. In de tweede helft heeft Kees Rijvers er alles aan gedaan om Feijenoord aan de overwinning te helpen. Echter het schieten van „Bredase Keeske" was niet best. De mooiste kans kreeg Henk Schou ten nog, die Roel Wiersma eens passeer de maar hierover kennelijk zo be duusd was, dat hij de bal in het, zijnet schoot. Voor het overige was deze twee- De grootste verrassing was wel het mannelijker voetbal, dat Coentje Mou lijn demonstreerde. De international- linksbuiten durfde nu een tegenstan. der te attaqueren, probeerde het soms met een kopbal en had zelfs een paar maal de moed de bal met een sliding te bemachtigen. Zijn spel verloor veel van de solistische glans, maar was daardoor veel effectiever. Reeds in de eerste minuut toonde Feijenoord zijn goede voornemens. Mou lijn dribbelde handig langs Heerschop en liet een voorzet los, welke door Schouten net naast werd geschoten. Na dit „visi tekaartje" kwam Feijenoord vele malen terug, meestal via Moulijn, maar diens collega's hadden de goede richting nog niet gevonden, of keeper Bekkering ontnam hun de kans met een van de spectaculaire safes, waarvan hij het al leenvertoningsrecht lijkt te bezitten. P.S.V. kwam er in de eerste minuten niet erg aan te pas. Middenvoor Trevor Ford verloor zich in eindeloze debatten met scheidsrechter La Croix of mede spelers, Piet v. d. Kuil viel niet op, Dan Ekner speelde te individueel, terwijl Ben nie van der Plas en Van den Heuvel op de vleugels tegen Kerkum resp. Veld hoen weinig in te brengen hadden. Kennelijk vond Moulijn, dat zijn trucje „binnendoor" niet in zijn mannelijke spel paste (ook al omdat back Heerschop hier steeds op verdacht was) en nam daarom vaak de andere weg, om zijn listige voorzetten los te laten. Roel Wiersma, die in het Eindhovense centrum een rotsblok van belang was, gaf keer op keer corners weg (verhouding voor rust 91) en uit een er van kwam het Feijenoord-doelpunt. In de 29e minuut was Moulijn weer langs Heerschop gekomen en weer had Wiersma de bal corner gekopt. Pauke Meijers nam de hoekschop zo geraffi neerd, dat Schouten de bal door een aantal verraste P.S.V.-ers ln het doel kon schieten: 1-0. Lang hebben de Rotterdammers zich echter niet in deze voorsprong verheugd, want nauwelijks vier minuten na de ope ningstreffer, kwam P.S.V. gelijk. Scheids rechter La Croix gaf een nogal dubieuze vijje trap tegen Walhout, welke door Brusselers haarfijn in het gat achter het de helft het epos van Bekkering, die tal loze malen prachtig ingreep. Bij een aanval geraakte Cor van der Gijp na een botsing met de P.S.V.-goalie geblesseerd en hobbelde met een ge blesseerde schouder nutteloos mee op de rechtervleugel. De Nederlandse Bond van zaterdag vliegers hield de laatste vlucht van dit vliegseizoen waarbij de duiven naar Sittard werden gezonden. De vereniging „De Snelvliegers" had in dit concours slechts 387 duiven. De eerste duif arri veerde om 14.30 uur bij zijn eigenaar Chr. Zweistra en had over de af te leg gen 145 km 2 uur en 20 minuten gedaan. Tweede werd A. de Bie en derde A. Faas. De prijzen waren in 15 minuten verdiend. Dichte mist was oorzaak dat de door de Rotterdamse Bond naar De venter gezonden duiven pas om 10 uur gelost werden. Resultaten „de Postduif" I A. Heeren (11-33 uur); 2. J. van Har- melen; 3. H. Crama. Veremiigilng '„De Blauwe Doffer"; 1 J. Wenteler; 2 Vrauw- deu'nt; 3 A. v. d. Hoeven. Voor beide verenigingen waren de prijzen binnen 15 minuten verdiend. Er namen totaal 434 Schiedamse duiven aan deze vlucht deel; afstand 140 km. De Ned. Algemene Bond vloog vanuit Vilvoorde, een afstand groot 110 km. D-oor de vereniging „De Vrijheid" werd deelgenomen met 264 vogels. Gelost om 9.15 uur arriveerde de eerste duif om II uur op zijn hok. Resultaten: 1 Begr. v. d. Windt; 2 P. Wijnen; 3 J. Christen. De prijzen waren in 20 minuten ver diend. De Blauwe Doffer: Wenteler 1, 15; Vrauwdeunt zn 2, 4, 8, 16; Van der Hoe ven 3, 6: Van Gogh en co. 5, Lopik jr. 7, 22; Broeders 9; B. v. Gogh 10, 18. 20; Hersbach 11, 19; Claes 12 Dipl. T. v. d. Heiden 13; Sebrechts 14; Mevr. v. d. Steen 17. Èerste duif 11.26.30. Laatste, 11.39.33. In de. B.K.-laan ter hoogte van Warande vond zaterdag omstreeks uur een gecompliceerde aanrijding plaats, toen twee bromfietsers tegelij kertijd een fietser inhaalden. De wiel rijder M. F. v. d. Windt uit de Lange Kerkstraat kreeg het stuur in zijn maag streek. De O. G. D. heeft hem naar het Gemeenteziekenhuis gebracht, waar hij is behandeld. Mevr. J. M. G. A.G. is vrijdag op de Harreweg in Kethel met haar fiets tegen het openslaande portier van een stilstaande bestelauto gereden, waar door zij in de sloot naast de weg terecht kwam. Zij passeerde de auto aan de rechterkant, toen een negenjarig kind dat er in zat plotseling het portier opende. In Bad Groenoord brak mevr. J- Groeneveld uit Rotterdam zaterdagmid dag een teen van de linkervoet, toen zij in het ondiepe bad sprong. Zij is in het Gemeenteziekenhuis behandeld. Gisteren omstreeks twaalf uur vloog op de Singel de bromfiets in brand van de heer L. K. De bromfietser had pas laten bijtanken, toen hij bij het weg rijden plotseling een steekvlam zag- Kort daarop stond de hele bromfiets in brand. De schade is aanzienlijk. O Mej. J. W. uit Rottcrda.ri is zondag met een hersenschudding naar het Gemeenteziekenhuis en vandaar naar het Bergwegziekenhuis in Rotterdam gebracht, nadat zij in de Stadhouders laan was aangereden door een perso nenauto. Zij zat bij de 19-jarige J. K. achterop de bromfiets. Deze verleende geen voorrang aan de personenauto, bestuurd door J. A. C. H„ waardocv de botsing ontstond. HEDEN: Passage-Theater: Met de kapitein aan tafel (volw.). Tot en met donderdagmid dag 17 september dagelijks 2 en 8.15 uur. Zaterdag en zondag 2, 4.15, 19 en 21.15 uur. Monopole-Theater: King Creole (volw). zaterdag en zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 werk dagen 2, 7 en 9 uur. StedelQk Museum: Dagelijks van 105 tondags van 12—-S uur. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL S.-LIDUINA Openingsoren; Hoofdgebouw Dam 8: Uitleenbureau en Leeszaal voor volwassenen: dt~„ do., za- Uitleenpost Kerkweg 46. Kethel: zo 11 30 —12.30 uur. Uitleenpost MolenslngeJ Noodkerk Ke thel: di. 48 uur. Filiaal: Rijnstraat 1: volw.: dl. 6.308 uur: vr 78 uur: leugd: wo 25 uur Filiaal Nieuwland Wijkgebouw Dr. Wt- bautplein (zijingang): jeugd: wo 1303 uur: volw.: wo. en vr. 78 30 uur. Uitleenpost Emmastraat 3 ma 78 uur. NACHTDIENST APOTHEKEN Deze week; Apotheek Evers, Lange Haven 81. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN Programma's van 1117 september a.s. ARENA: Some came running (strikt volw.); CAPITOL: Union Pacific (14 j CENTRAAL: D.e géschiedene Frau (volw.); CINEAC-A.D.: Hunde wollt lhr ewig leben (14 j.); CINEAC-NRC: Actualiteiten (doorl. voorst.) (a.l.); CO LOSSEUM: De nacht vóór de première (a.l); donderdag: Terwijl Parijs slaapt, (strikt volw.); HARMONIE: De Wraak van Frankenstein (strikt, volw.); LU- MlèRE: Middle of the night (volw.): LUTUSCA: Freddy, die Gitarre und dafl Meer (a.l.); LUXOR: uitsluitend mati nees: Annie get your gun (a.l.); ME TRO: Tabarin (18 j.); PRINSES: War lock 18 jaar); REX: De Beul van Springdale (14 jr.); THALIA; Tiger bay (14 jr); 't VENSTER: De glimlach van een zomernacht (volw.); VICTORIA: Het lokkend moeras (volw.) donderdag: La Ronde (ontoelaatbaar); zaterdag, zon dag en woensdag matinee: De Lichtboei (al). lste klasse A: Bloemhof'—Dilettant 00, DOK —Eureka 11, St. Lodewijk—St. Hooger 22. RadioPuttershoek 51 WF—Zuiderster 15, B: AeolusHurricanes 41. BelvedereAVS 3—3, Bolnes—HWD 3—3, NRCFlorissant/OBR 1—0, Oud-BeijerlandRoga 70, C: DemosDJS 24, GerminalSMV 34, Hillegersberg— TOGB 43, Swift BoysVoorwaarts 33, VND —WRW 1—5. 2e kl. A: DBGCWico 2—3, GEM—SSAVR 3—1, RET—DESV 30, SportiefiaSiod 1—3, Varken oordGVMD 1—1„ B: ActivitasPantserboys 6—0 DPBSoag 1—0. GLZVOB 0—5 Pech vogels—Fios 2—3, USC—DOZ 2—0, C: Abben- broek—WCR 2—4, AVO/ZVC—SVDP 0—5, Groen Witten—ASB 63, Noorderkwartier—Hellevoet- sluis 13, SC MaasNestoro gest. 3de klasse A: Boezemkwart.Crooswijk C. n.o., Schiedamse BoysSmeetsland 33, SC 2—2, SVO—Zwart Wit 1—3, VVB 1—5, B: Afrik Boys—OHVV DeltaBlijdorp VierpoldersRV Achtduizend toeschouwers waren er Iers en verwees de spil naar de kleed- gisterenmiddag in Deventer getuige van hoe Go Ahead het favoriet geachte Her mes D.V.S. met een 31 nederlaag naar Schiedam terugstuurde. Het was een ver diende zege, want hoewel Hermes D.V.S. over het algemeen veel meer in de aan val was dan de thuisclub wisten de Go Ahead-spelcrs zich tegen de niet zo bijs ter sterke Hermes D.V.S.-defensie goede kansen te scheppen, waarvan er liefst drie werden benut. Met een beetje meer geluk hadden het er zelfs nog meer kun nen zijn. De wedstrijd, die in de beste verstand houding werd gespeeld, kreeg toch een onprettig slot. Vijf minuten voor het ein de zag scheidsrechter Florin uit Rotter dam zich namelijk genoodzaakt spil Rijke van Hermes D.V.S. uit het veld te zen den wegens trappen van midvnor Mos. De inleiding tot -dit alles vormde een omstreden doelpunt van deze zelfde Mos.' Tien minuten voor het einde kreeg hij de bal, volgens r velen in zuivere buitenspel positie, toegespeeld om vervolgens op doelman van Diest af te stormen en deze te passeren, dat betekende 31. Er brak een storm van protesten los van Hermes-zijde, maar' de heer Florin, die ook had geaarzeld toen Mos de bal werd toegespeeld, ging af op het oordeel vgn de grensrechter, die geen buitenspel had geconstateerd. De Hermes-spelers werden wat prikkelbaar en de heer Florin zag zich genoodzaakt waarschuwingen uit te delen aan rechtshalf IJkenbroek en rechtsbuiten Groenewegen. Toen Rijke echter vijf minuten voor af loop naar Mos trapte trok de arbiter zich niets aan van protesterende Hermes-spe- kamer. Bij dit incident bleef het, want de spelers van beide zijden schudden elkaar even later hartelijk de hand ten teken, dat men toch een prettige wedstrijd had gespeeld. Go Ahead was de wedstrijd zeer onstui mig begonnen, want in nauwelijks een minuut tljds daalden er al drie corners voor Van Diest neer. Hermes, dat toon de over een gevaarlijke aanval te beschik ken, had in de achtste minuut succes door linkshalf ten Braak, die met een prachtige omhaal, na goed werk van Cock van der Tuin, Kosters geen schijn van kans gaf (0—1). Twee minuten .later sloeg Go Ahead terug door Mos, die het laatste tikje gaf aan een goede kopbal van rechtsbuiten ten Brinke (11). Hermes-D.V.S. bleef gevaarlijke aan vallen opzetten, waarbij men het probeer de met schoten van grote afstand. In de 21e minuut nam Go Ahead de leiding toen ten Brinke andermaal werd vrijge laten en zodoende een pass van Butter gemakkelijk kon benutten. Dit doelpunt betekende meteen een afstraffing van de buitensp.jlval, die door Hermes veelvul dig werd opgezet. Na de rust was de fut «r bij Hermes al spoedig uit en dat betekende, dat het spel peil aanmerkelijk daalde. Go Ahead hield de zaak achter goed dicht èn lanceerde gevaarlijke uitvallen, waarvan er een tien minuten voor het einde tot het omstreden doelpunt van Mos leidde Daarna krees de thuisclub nog een aantal goede kansen om de score te verhogen, maar met de 31 voorsprong was men kennelijk meer dan tevreden. 1—2. SCR—HBB 1—5, Singelkw.—VVOH 1—2; TSB—TOGZ 2—1, PostefO ML 1—3 Res lste klasse A: DCL 3—HDVS 5 1—5, Ex- celsiir 5Musschen 3 20, Feijenoord 5 SVV 5 1—3, Sparta 5Xerxes 4 24, VFC 3—Excelsior '20 4 0—3, B: CVV 5 Schiebroek 2 22, Neptunus 3ODI 2 4—1, RFC 5—Excelsior 6 2—3, SVV 6—Sparta 6 1—3. RKWIK 2—Feijenoord 6 0—1, C: DHZ 3— CKC 3 12. Excelsior 7Leonidas 3 30, Feijenoord 7VOC 3 21, Het Noorden 2 Flakkee 3 83 Sparta 7Hollandlaan 3 11, D: DZB 2—Rising Hope 2 2—1. FSV/Pretoria 2— St. Volharden 2 23, LMO 2—Feijenoord 8 11. Sparta 8Rockanje 2 40, Neptnunus 6EDS 2 0— 1, E: DEH 2—Sparta 9 0—4, DRZ 2—SVDPW 2 1—0, Nado/V. 2—SFC 2 4—0, PFC 2—Saturnua 2 4—1, Ursus 2—Martin» 2 2—1, F: Coal 4—Het Noorden 3 20, DDC 3Rising Hope 3 10, DHZ 4— Hillesluis 3 1—1. Dirksland 2—Dindtia 3 3—4, Hollandiaan 4—Te- diro 3 8—3, G. DJS 2—Overmaas 3 1—0, HDW 2 —Oud Beijerland 2 5—3 TOGB 2—St. Volhar den 3 52, WF 2Zuiderster 2 3—6, Het Noor den 4SMV 2 2—0 H: Florissant/OBR 2—St. Lodewijk 2 5—2. Hurricanes 2—Steeds Hooger 2 3—2 Puttershoek 2—DOK 2 8—3, WRW 2—NRC 2 4—2, Zuiderster 3—VND 2 1—4, I: DESV 2- Hellevoetsluis 2 51, Nestoro 2Groen '*"tten 2 3—1, SC Maas 2Noorderkwartier 2 2, SVDP 2—USC 2 4—2, Wico 2—TOGB 3 1 Res 2de klasse A: Feijenoord 9Excel. 8 8—1, HDVS 6—SVV 7 1—1, OW 2—Spa-taa». 20 4 2—1, Sparta 10—Musschen 4 3—4. VDL 2— Fortuna 4 2—2, B: Excelsior 9—Feijenoord 10 13, Fortuna 5—Hekelingen 2 8—0, Slikkerveer- 3 RDM 3 103, Sparta 11—RKWIK 3 24, SVV 8—Transvalia 3 2—1, C: Feijenoord 11—Sparta 12 25, Flakkee 4HOV 4 10, Musschen 5 Spartaan '20 5 1—6, Progress 2—Hermandad 2 16, D: Leonidas 5DHS 4 21, Neptunus 7— RFC 6 1—5, Transvalia 4—Musschen 6 0—6, VOC 4—CVV 6 3—2 E: Overmaas 6—DHZ 5 4—0, pyc 3Feijenoord 13 2—0, Schiedam 3— FSC/Pretoria 3 2—2. SFC 3—HOV 5 1—7, F: Dindua 4—DZB 3 4—3, EDS 3—DRZ 3 1—1, LMO 3—Progress 3 9—0, Martinit 3— Rockanje 3 2—0, G: FSV/Pretoria 4—Dindua 5 9—1, Hillesluis 4 —Aeolus 2 1—10. Het Noorden 5SFC 4 43, Schiedam 4—Germinal 2 2—5, H: AVS 2—Roga 2 S n.o„ Dilettant 2—Bloemhof 2 5—12, Voor waarts 2—Radio 2 7—0 DJS 3—WRW 3 83 I: Belvedere 3—DOK 3 5—0, Puttershoek 3—Hil legersberg 3 0—6, SMV 3—Floissant/OBR 3 2—2 VND 3— NRC 3 1—3; J: DOZ 2—VOB 2 0—4. Fios 2AVS 3 81, Pantserboys 2Activitas 2 34, Zwart Wit 2—Pechvogels 2 4—0, K: Blij dorp 2Zwart Wit 3 2—1, Siod 2—Sportiefia 2 42, TOGZ 2SVO 2 53, WCR 2Varkenoord 2 4—4, Res. 3de klasse A: Excelsior "20 5—HDVS 7 2—3. Feijenoord 14—Excelsior 10 4—2, Spartaan '20 6SVV 9 4—2, Xerxes 5Sparta 13 102, RFC 7Fortuna 6 31. B: Excelsior 11Sparta 14. 5—4, Musschen 7—Spartaan '20 7 4—3, Hion 3—Excelsior '20 6 4—1, SVV 10—DCL 4 1—4 VFC 4— Xerxes 6 3—5. C: CVV 7—DCV 5 2—2. RFC 8—Hion 4 4—1, Spartaan '20 8—VFC 5 4—3. Xerxes 7—Neptunus 8 1—2 D: CKC 4— Neptunus 9 10—0, ODI 3—VOC 5 '2—2, OVV 3— VDL 3 3—0, Schiebroek 3Slikkerveer 4 61 E: Hollandiaan 5—ODI 4 3—1, HOV 6—Over maas 7 3—1, Leonidas 5—Spartaan '20 9 1—0, VOC 6—Nieuwenhoorn 2 1—4. F: Coa] 6—CKC 5 10—5, DHS 5—Overmaas 8 6—2 Musschen 9— Neptunus 10 2—0, RFC 10—VOC 7 6—1, DRL 3 Spartaan '20 10 2—1, EDS 4—DEH 3 20 Sa- turnus 3—Nado/v. 3 2—2, VOC 6—Nieuwenhoorn 2,?—H:, DRL 4—Rising Hope 4 1—6, DZB 4— SVDPW 4 56, Overmaas 9St. Volharden 4 3-10 Martinit 4—Tediro 4 1—2, I: Eureka 2— Hillesluis 5 0—3 Schiedam 5—Bolnes 2 1—5, FSV/Pretoria 5—EDS 6 0—2, SFC 5— DZB 5 3—1 ASB 2—St Lodewijk 3 4—2. Germinal 3— HDW 3 5—3, SMV 4—Eureka 3 3—1, Steeds Hooger 3—Oud Bei.ierland 3 0—12, K: Activitas 3SC Maat 3 5—2 Groen Witten 3—DBOC 2 2—2. Soag 2—GLZ 2 3—9, SSAVR 2—DPB 2 0—8. L: Belvedere 4—Zuiderster 4 1—4. Floris sant/OBR 4 Aeo'us 4 2—4. NRC 4—Germinal 4 6—1 TOGB 4Hillegersberg 4 8—2, M- DJs 5 NRC 5 0 7: Hcilevoptsluis 5—Nestoro 0 2—3. SMV 5 Noorderkwartier 3 3—1 Wiro 3 S'nd 3 1—0 N: Blijdorp 3—ASB 3 3—1, HBB 2—Schie damse Boys 2 4—2, SCR 2—OML 2 2—1, Smeets land 2—Singelkwartier 2 130, O: Blijdorp 4— Groen Witten 4 1—1, DESV 4—Activitas 4 3—3, DPB 3—SCR 3 2—2, Res. 4de klasse A: DCL 5Excelsior 12 23, Fortuna 7—VFC 6 2—0, HDVS 8—SVV II 1—4. Xerxes 8—CVV 8 1—5, B: CVV 9—Excelsior '20 8 2—5, Feijenoord 16HDVS 9 13, Spartaan '20 11Xerxes 9 61, VDL 4Neptunus 11 52, C: CW 10—Excelsior ZO 9 9—1, Musschen 11— Transvalia 5 5—2, ODI 5—DCL 6 1—0, RKWIK 4Schiebroek 4 21, D: DCV 6—Leonidas 6 3—1, DHS 6Hollandiaan 6 3—5. Spartaan '20 13—ODI 6 51, Transvalia 6Slikkerveer 5 1—3, E: DHZ 7—Transvalia 7 14, Leonidas 7 DHS 7 4—4, Schiebroek 5Coal 7 1—7 RKWIK 5Hekelingen 3 2—3, F: Coal 8—Spartaan '20 14 4—1, Hermandad 3—Ursus 3 6—2, Poortugaal 3—CVV 12 2—1 gest., VOC 9—Transvalia 8 3—14, G: Nado/V. 4Rising Hope 5 6—0, Saturnus 4 —Progress 3 1—4, Tediro 5—DRL 5 3—1, DRZ 4 —LMO 4 4—2. H: DDC 5—Schled. 6 4—0, Hille- sluis 6-St. Volharden 5 0—3, Dindua 6— SVDPW 5 7—0, LMO 5—Martinit 5 4—0, I: Bloemhof 3—DDC 6, DDC n.o., Demos 3—WF 3 23, Het Noorden 7Dilettant 3 16, Roga 3— LDs 7 7—2, J: HWD 4—Demos 4 2—4, St. Lo dewijk 4—VND 4 4—1. Vorwaarts 4—Swift Boys 3 1—1, WF 4—DOK 4 8—2, K: Aeolus 5—Bel vedere 5 1—6, AVS 5—TOGB 5 3—4, Germinal 5 —St. Lodewijk 5 40, Zuiderster 5—Voorwaarts 5 29,, L: Demos 5Bloemhof 5 44, Zuider ster 6—AVO/ZVC 2 3—4, Swift Boys 4—GEM 2 80, M. DJS 7Demos 6 131, Pechvogels 3 —Aeolus 7 6—1, Soag 3—GLZ 3 0—3, SVDP 3— DOZ 3 50, N: Boezemkwartier 2VOB 3 30, Sportiefia 3—DBGC 3 3—2, USC 4— SC Delta 2 1—4,. WCR 3—Varkenoord 3 5—2, O: GLZ 4- SC Maas 4 40, Hellevoetsluis 4Nestoro 4 17—0, Siod 4—Wico 4 3—2, VOB 4—DOZ 4 3—3, P: SC Delta 3—Groen Witten 5 1—5, OML 3— Activitas 5 0—4 VVOH 2—RET 4 2—1, OHW 2 —Smeetsland 3 1—3, Q: Afrik. Boys 2—SVDP 5 12. Crooswijk 2Bolnes 3 51, SVO 3— Noorderkwartier 5 27, TSB 2—SCR 4 20. 2e klasse: Zwaluwen's-Gravenzande SV 0—2; Zwart Wit *28Hoogvliet 12; Ter Leede -NSW 0—2; Quick Boys—RVVH 3—1; Spij- kenlsseARC 20. 3de klasse A: HBSSCapelle 30; Excelsior MDie Haghe 74; Rijnsb, BoysNoordwljk 40; MonsterGroote Llndt 21; Excelsior P Sportlust '46 30; B: ZuidflandHeerjans- dam 23; VVGZDoto 10; SSSZwerver 21; Kozakken BoysAS WH 22; Woudri- chemSHO 10. 4de klasse A: SV '35—Koudekerk 24; VWS—SVOW 2—2; SHS—Spirit 2—0; Semper AltiusDe Lier 11; LoosduinenCSVD 1—3; B: RAS—Leiden 2—1; JAC—RCL 2—3; DEVJO GWS 2—1; Hoekse Boys—Oegstgeest 02; SVGT—Ornas 2—4; C: Rozenburg—MFB 7—0; Be Fair—Jodan Boys 2—2; VVE-TOGR 1—1; TSBZwervers 34; UnicumHVO 10; D: WieldrechtAltena 01; BolnesAalburg 20; WijkRoda Boys s.n.o.; RijsoordPeil' kaan 1—2; SleeuwljkOranje Wit 13. Zaterdag afd. Rotterdam lste klasse: Melis- sant—Helnenoord 3—2; ZWSH—DVO '32 1—2: Barendrecht—PPSC 1—3; SNS—ZBVH 4—2; RSMIn sullnde 32. 2de klasse A: BCB—Groen Wit 1—1; Rhoon —Sunlight 5—0: NBSVV—Energie Boys 5—0; B: DOS '32—WIA 2—3; VVHRGGK 6—0; VlaardingenDen Bommel 3—1; Red Stars— Stedos 41. 3de klasse A: GSV/SeroPlershll 17; HPV Onlt 16; Sozaro— G '55 80; Zinkwegsc BoysNelson 0—0; B: MascMW '27 211»' Egelantier BoysArmezo 7—1; C: Hellevoet sluisOude Maas 30: SDVVulcyon/Zwa- luwen 8—1; RockanjeSRA 9—1; Nationale— HCSZ 1—2.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4