r A— Beëindiging van experiment met priester- arbeiders Teleurstelling in Franse kringen Gedrang bij lunch met Nikita LÜBKE Westduits president Peking blaast hoog van de toren Ind ië gevraagd troepen terug te trekken AVRO-radio richt zich meer tot de jongeren ©crstl,lllll,llll,,llllll,l""""i de anderen MILJOENENNOTA IS KLAAR Nu „stootgroepen" bijgestaan door aalmoezeniers Grivas nodigt Makarios uit Volk en regering zullen echter nog wel eens van der Heuss horen Vreemde legende in de Congo Luisteraars daadwerkelijk bij de uitzendingen betrokken Weer jeugdige pyromaan gepakt Minister Luns confe reert in Washington Rechtse verkiezings overwinning in San Marino Gesprek over Cyprus Nederlandse gekozen tot generaal-overste der Ursulinen Oceaanreizen afbetaling Weens Symfonieorkest speelt voor de Paus Malvesti president Hoge Autoriteit Op de Veluwe Jongen sticht minstens twaalf branden „Hoog defensieplafond zal spoedig verleden tijd zijn" Bevolking vreest „blanke met zaklantaarn" door MARGUERITE BOURCET MAANDAG 14 SEPTEMBER 1959 PAGINA 6' (Van onze Parijs? correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Hoewel het eind vorige weck gelan ceerde bericht, dat de H. Stoel in een schrijven het Franse Episcopaat heeft verzocht ,,naar nieuwe vormen van evangelisatie der arbeiderswereld te zoe ken, daar het er niet naar uitziet dat het experiment van de priester-arbei ders, zoals dit tot nu toe is onderno men, kan worden voortgezet", tot dus verre niet officieel is bevestigd, geldt het in de Parijse katholieke en kerke lijke milieus toch als ongetwijfeld juist. Als juist wordt ook erkend dat bedoeld schrijven het antwoord is van de H. Stoel op het verslag over het aposto laat in de arbeiderswereld, dat kardi naal Feltin, aartsbisschop van Parijs, in juni j.l. aan Paus Joannes ter hand stelde. Dit verslag droeg de signatuur van kanunnik Donnet, algemeen secre taris van de Mission Ouvrière". Offi cieel gezaghebbende commentaren op bovenbedoeld niet officieel bekendge maakt Vaticaans schrijven, zijn niet voorhanden, maar men kan veilig zeg gen dat het in de kringen der arbeiders- missie en bij hen, die met hun hoge ver antwoordelijkheid de activiteit dezer iu- stelling dekten, hard is aangekomen. Men kan het dan ook slechts uitleg gen als te betekenen dat het Vaticaan het experiment der priester-arbeiders definitief beëindigd wenst te zien. Het door kanunnik Bonnet opgesteld en door kardinal Feltin persoonlijk aan de Paus ter hand gestelde verslag moet daarentegen geihsisteerd hebben op de grote wenselijkheid van een terugkeren der priester-arbeiders naar een volledi ge arbeidsdag, in plaats van de drie uren arbeid, die het hun na de hervor mingen van 1953-54 toegestaan was te verrichten. In ieder geval gold het. in de kringen der arbaidersmissie als door de ervaring vaststaand dat slechts het vervullen van een volledige arbeiders dagtaak de priesterarbeiders als ar beiders, als lotgenoten in de wereld van de arbeid, au serieux kon doen nemen. Het nieuwe plan waarvoor kardi naal Feltin aan de hand van het dos sier-Bonnet krachtig bij Paus Joannes moet hebben gepleit, zou volgens ze kere onofficiële publikaties, waarvan wjj uiteraard slechts onder het nodi ge voorbehoud melding maken, hoe wel hun inhoud op een grote mate van aannemelijkheid kan bogen, het volgende behelzen. De priesters van de Mission Ouvrière zouden in de toe komst wederom een volledige arbeids dag mogen gaan vervullen. Voor toe lating tot het apostolaat van de Mis sion Ouvrière zou op de kandidaten evenwel een strenge selectie worden toegepast. En de toegelaten kandida ten zouden zich moeten onderwerpen aan een speciale twee jaar in beslag Minister Luns is zondagavond op het vliegveld van Washington aangekomen. Hij heeft vandaag aangezeten aan de lunch, die de president en mevrouw Eisenhower prinses Beatrix op het Wit te Huis aanboden. Vanochtend voerde minister Luns be sprekingen met de Amerikaanse minis ter van Defensie Neil McElroy, onder meer over de Nederlandse defensie-po litiek. De minister zeide te verwachten dat het defensieplan van ca. 1,75 a 2 miljard gulden spoedig tot het verle den zal behoren, en dat de nieuwe mi nister van Defensie een andere politiek zal volgen. Tegen het einde van de maand reist minister Luns opnieuw naar de Verenig de Staten, om met zijn Amerikaanse ambtgenoot Herter te praten. „Ik zal dan ook de komende onderhandelingen over de K.L.M. ter sprake brengen". Zoals bekend wil de.K.L.M. op Califor- nië vliegen. Dc rechtse partijen die op het ogen blik in San Marino aan de macht zijn, de Christen-demoeraten en de onafhan kelijke socialisten, hebben gisteren bij algemene verkiezingen 36 van de 60 zetels gekregen. Ruim 98 procent van het kiezercorps is naar de stembus ge weest. De staatsburgers van deze oudste en kleinste republiek die in het buiten land wonen konden voor het eerst schriftelijk hun stem uitbrengen. 84 pro cent maakte van deze gelegenheid ge bruik. Van de 4.339 geldige stemmen kregen de rechtse partijen er 3.826 en de communistische en socialistische groeperingen 2.531. De zetelverdeling is: christen-demo craten 27 en onafhankelijke socialisten negen, tegenover de communisten zes tien en de socialisten acht zetels. nemende scholing. Deelname aan de syndicale acties zou hun verboden blijven, zoals ook thans het geval is, en zij zouden moeten leven in com muniteiten. Maar na het van het Vaticaan ver kregen antwoord is het thans zelfs zeer de vraag of het de priesters van de Mis sion Ouvrière nog zal zijn toegestaan ook maar drie uur per dag te werken, of de „halve dagen" die deze drie uur in de praktijk veelal zijn geworden. Vol gens Georges Houdrin, redacteur van Le Monde voor katholieke aangelegen heden, moeten er op hef ogenblik in Frankrijk zeventig priesters en een bis schop zijn (mgr. Anciel. hulpbisschop van kardinaal Gerlier, Lyon), - Les Fils de la Charité, Prado, Mission de France, e.a. - die met goedkeuring van hun oversten werken in overeenstem ming met de voorwaarden, zoals zij door Pius XII werden omschreven. „Dc Romeinse instanties vragen", zo schrijft de redacteur van Le Monde,i„dat zij het niet meer doen. Zij zullen zeker gehoor vinden. Men heeft geenszins te maken met een veroordeling van door priesters verrichte handenarbeid. Er zijn in de Kerk. sinds St. Paulus, altijd priesters of rcligieeuzcn geweest die. zich bezig hielden met handenarbeid en dt -en maakten zelfs dikwijls een be standdeel uit van het monastieke leven. Weliswaar betreft het daar een arbeid op het land en een onafhankelijke ar beid. Rome lijkt derhalve voor zijn priesters de gevolgen te duchten van de moderne loondienst en de staat van vervreemding of afhankelijkheid, die dit met zich meebrengt". Tot zover Le Monfje. Teil gevolge van de Romeinse besli-s sing gaat de bezorgde aandacht echter ook weer uit naar het twintigtal pries ter-arbeiders, dat in 1953 gemeend had in geweten-zich niet te kunnen of mo gen neerleggen bij de op bevel van Ro me doorgevoerde ingrijpende hervor mingen, en die volledig arbeiders met de arbeiders wilden blijven. Indien de H. Stoel de vermoedelijke conclusie van het rapport-Bonnet was bijgevallen,zou voor deze „refractaires" een gunstige mogelijkheid zijn geschapen om hun si tuatie weer te regulariseren. De hoop op deze mogelijkheid is thans voor hen vervlogen. Het Vaticaanse schrijven verzoekt zo als gezegd het Franse Episcopaat naar nieuwe vormen van evangelisatie in de arbeiderswereld te zoeken. Het Episco paat heeft de in het leven roeping van deze nieuwe vormen in studie, zo be richt het katholieke dagblad La Croix. Naar elders verluidt zou o.a. gedacht worden aan dc, vorming van stootgroe pen, van „équipes de choc", bestaande uit militante leken terzijde gestaan door aalmoezeniers. Aan hun activiteit zou dan vooral de betekenis moeten worden gehecht van een versterking en uitbrei ding van de Katholieke Actie onder de arbeiders. Amerikaanse tandartsen hebben hun tanden laten zien toen ecu officiële po ging werd ondernomen om hun reser vering voor de danszaal van liet Wal- dorf-Astoria-hotel in New York te niet te doen met het oog op een banket voor een zeer belangrijke bezoeker - Nikita Khroesjtsjev. De Amerikaanse vereni ging van tandartsen had vier jaar ge leden dc zaal besproken voor haar jaar lijkse conventie, die donderdag wordt gehouden, de dag dat dc stad New York dc Russische leider zal ontvangen. Zelfs vice-president Nixon kwam er aan te pas. Hij telefoneerde met de be zorgde gemeente-functionarissen over de maatregelen die genomen zouden kunnen worden om verwarring te voor komen. De tandartsen weigerden een stap te wijken. Een bestuurslid van de vereniging zei: „Dit is niet ons pro bleem. Wij hebben een contract met Waldorf-Astoria en verder weten we niets". Intussen zijn reeds naar meer dan 1.000 gasten uitnodigingen voor de lunch met Khroesjtsjev in de omstre den zaal verzonden. Het hotel noemde de dubbele reser vering een „zeer ongewone situatie". „De zaak is nog in bespreking", zo zei men hoopvol. Maar op dat ogen blik ging de vereniging van tandart sen voort met haar plannen voor het gebruik van de zaal. Het hotel ver zocht de gemeente-functionarissen een y andere zaal van het hotel te gebrui ken voor het banket, maar deze werd te klein geacht. Daarna heeft men te vergeefs getracht de vereniging van tandartsen te bewegen haar vergade ring in een andere zaal te houden. De „New York Times" heeft zich on dertussen afgevraagd welke Khroesj tsjev morgen in de V.S. zal arriveren. „Zal het de opportunist zijn die er in slaagde het Stalin-regiem te overleven en die tijdens dit regiem vooruitging of zal het mogelijk de berouwvolle zondaar zjjn die de moed had Stalin drie jaar Generaal George Grivas, de vroege re leider van de Grieks-Cyprische ver zetsorganisatie EOKA, hoeft zaterdag tc Athene aartsbisschop Makarios uit genodigd met hem besprekingen te voe ren teneinde „vrede en normale om standigheden op Cyprus" te herstellen. In een verklaring voor de pers zei Grivas dat de normale omstandigheden moeten worden hersteld „binnen het ge heel van een eervolle uitvoering van de overeenkomsten van Zürich en Lon den". Deze overeenkomsten maakten een einde aan het Griekse verzet op Cyprus. Zij voorzien in oprichtihg van een onafhankelijke republiek Cyprus. Bij de uitwerking van de overeenkom sten zijn meningsverschillen gerezen tussen Makarios en aanhangers van Grivas. Gisteren zijn in Kyrenia (noord-west- Cyprus) vlugschriften verspreid waar in gezegd wordt, dat de gehele Cypri sche bevolking zich zal verzetten tegen ,,de gewelddadige uitvoering van de Londense overeenkomst" en „elk mid del tot haar beschikking" zal aanwen den. De vlugschriften, die verspreid zijn door de ondergrondse beweging die zich „het geknechte en verdeelde Cy prus" noeint. eist van aartsbisschop Makarios, dat hij een volksstemming organiseert om de wensen van het volk vast te stellen. „Onze leuze is ons vaderland te bevrijden van het Brits- Turkse juk en van verraders", aldus de vlugschriften. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, hedenmorgen Te middernacht zaterdag eindigde de i O-jarige ambtstermijn van prof. Theo- dor Heuss als president van de YVest- duitse bondrepubliek. Enkele uren te voren richtte hij zich per radio over alle Westduitse zenders tot het West- duitse volk om het _.e danken voor de genegenheid, die hij had mogen ont vangen. Hij 7"<de, dat hij wel afscheid nam van zijn ambt, maar niet van zijn vaderlandse plichten. Dit mag zo meent men in Bonn worden uitge legd als een waarschuwing, dat volk en regering der bondsrepubliek ook in de toekot st nog van „der Heuss" zul len horen, wanneer daartoe aanleiding mocht bestaan. Prof, Heuss verklaarde, dat hij zich in de vervulling van al zijn presiden tiële plichten nooit zijn innerlijke vrij heid heeft laten ontnemen. „Zij is het kostbaarste bezit, dat God de mens heeft geschonken". Het snelle na-oor- logse herstel van „West-Duitsland was geen wonder geweest, zei de scheidende president. Bondskanselier dr. Adenauer was zaterdagmiddag met een transport vliegtuig van de „Bundeswehr" naar Bonn teruggekeerd om ook te kunnen aanzitten aan het afscheidsdiner, dat het kabinet .of. Heuss aanbood. Het geschenk der regering aan het aftre dende staatshoofd was een Perzisch tapijt voor zijn woning in Stuttgart- Degerloch, waar prof. Heuss zich aan literaire arbeid wil wijden. Dr. Heinrich Lübke, die morgen wordt beëdigd, is sinds zaterdag middernacht president der bondsrepubliek. Hij zal zich even wel vrijwillig tot morgen van ambts handelingen onthouden. na diens dood te verwerpen? Zal het de bluffer zijn die ons gewaarschuwd heeft dat in geval van oorlog „de Westelijke mogendheden letterlijk van het aardop pervlak zullen worden weggevaagd" of zal het dc man zijn die ons verzekert dat „als de Sovjet-Unie en de landen die haar vriendschappelijk gezind- zijn, niet worden aangevallen, nooit wapens tegen de V.S. of tegen andere landen gebruikt zullen worden?" (Van een correspondent) Tijdens het zaterdag te Rome geopen de algemene kapittel van de Romeinse unie van de Orde van Sint Ursula is tot generale overste gekozen Moeder Felicia Pastoors, tot nu toe de provinciale overste van de Nederlandse provincie der Ursulinen te Boxtel. De Franse scheepvaartmaatschappij „French Line", die passagiersdiensten orr de Atlantische Oceaan exploiteert, heeft besloten passagiers die dat wensen op afbetaling over de Oceaan te vervoe ren. Men kan de passageprijs desgewenst in 24 maandelijkse termijnen voldoen, waarbij dan een rente van zes procent per jaar wordt berekend. Luchtvaart maatschappijen hebben al eerder een stel sel van „vliegen op afbetaling inge voerd. De Oostenrijkse regering biedt de H. Vader een concert aan van het Weens Philharmonisch Orkest met medewerking van de Musikfreunden. 17 oktober wordt bet concert in de Zaal der Zegeningen in het Vatikaan ge geven. Medewerken zijn het Weens Phil harmonisch orkest en de uit 120 man bestaande Zangvereniging van het gezel schap der muziekvrienden. Solisten zijn Rossi Majdan en Otto Edelmann. Men zal voor de Paus ten gehore brengen de G. Moll Symphonic van Mo zart (K.V. 550), de Unvollendete van Schubert en het Te Deum van Bruck ner. Het geheel staat onder leiding van Heinz Wailberg. Dc Italiaan Piero Malvestiti, die sinds januari 1958 het vice-voorzitterschap van dc E.E.G.-commissie heeft bekleed, is tot president van dc Hoge Autoriteit van de K.S.G. benoemd door de regerin gen van de zes lidstaten, zo wordt offi cieel te Luxemburg meegedeeld. Een kijkje in de binderij van de Staatsdrukkerij te Den Haag, waar men druk bezig is met het inbinden van de miljoenennota. De permanente commissie van het parlement van communistisch China heeft na een debat van drie dagen over de Indiscli-Clnnese grensgeschillen met algemene stemmen een resolutie aan vaard, waarin opnieuw een beroep op Indië wordt gedaan de gesehillen door vriendschappelijke onderhandelingen op te lossen. In de resolutie wordt de hoop uitge sproken dat Indië „op korte termijn zijn troepen zal terugtrekken uit de plaat sen, waarin deze wederrechtelijk zijn doorgedrongen". Voorts wordt Indië ver zocht zijn „tegen China gerichte oprui ing te slaken en vriendschappelijke on derhandelingen met de Chinese volksre publiek t.e beginnen, om tot een vriend schappelijke regeling te komen". Voorts heet het in de resolutie dat „Westerse imperialistische krachten en hun agenten in Indië voordeel uit de grensincidenten pogen te behalen door te proberen de Indisch-Chinese vriend schap te ontwrichten en Indië van zijn neutrale houding te doen afzien". Hier aan wordt toegevoegd: „De Chinese volksrepubliek hoopt dat Indië dit stre ven tot onvruchtbaarheid zal doemen." Volgens de resolutie moeten mdië en China in afwachting van de ope ning van vriendschappelijke onder- nandelingen om een regeling te berei ken en als een voorlopige maatregel de „sinds lang bestaande toestand handhaven en geen pogingen in het werk stellen om deze door eenzijdige handelingen, laat staan door geweld, te wijzigen." De Chinese minister van buitenland se zaken Tsjen Ji, een van de 59 spre kers, verklaarde daarin onder meer: „Premier Nehroe zegt dat de Indische regering altijd gepoogd neeft een politie ke middenkoers te sturen. In feite heeft de Indische regering altijd van twee wal len willen eten. En het is bijzonder on gewoon om een dergelijke tactiek te vol gen tegenover een staat, waarmede in dië zegt vriendschappelijke betrokkin gen te willen onderhouden." Hij voegde hieraan toe: „De Chinese volksrepubliek heelt de onwettige Mac- Mahon-grens nimmer erkend. Deze grens is echter, in afwachting van 'een regeling van het grensgeschil, nimmer door Chinese troepen overschreden. Doch het staat vast dat Longdjoe ten noorden van deze grens is gelegen." Premier Nehroe van Indië is er za terdag in het Indische pariement, me de dank zij zijn bekende welsprekend heid, in geslaagd de steun van de af gevaardigden te krijgen voor zijn poli tiek ten aanzien van communistisch China. Hij verwierp de argumenten van de oppositieleden van wie er sommigen een bombardement van de geïnfiltreer de Chinese eenheden eisten. Nehroe gat de xerzekering dat er geen Chinese troepen zijn doorgedrongen ten zuiden van de Mac-Mahon-lijn, met uitzonde ring van het gebied van Longdjoe. In de Belgische Congo gaat men moei lijkheden ondervinden als gevolg van een bizarre legende, die jaren geleden ondc, de negerbevolking is ontstaan als gevolg van Amerikaans blikvlees. Tegen het eind van de oorlog werden in de Bel gische Congo Amerikaanse blikken vlees in omloop gebracht, die op het etiket een lachende neger als handelsmerk voerden. De zwarte bevolking is toen gaan geloven dat het vlees afkomstig 'was van negers, die door een „myste rieuze blanke man" werden geslacht. De geheimzinnige blanke zou zijn slacht offers met zaklantaarns onder hypnose brengen en zo in zijn macht krijgen. De legende blijkt zo sterk onder de bevol king te leven dat er de laatste tijd bij de autoriteiten meldingen van in paniek ge raakte vegers zijn binnengekomen, die de „geheimzinnige slachter" met zijn lantaarn in een auto hadden gezien. Zelfs hebben groepen negers enige auto's aan gevallen en in brand gestoken. Met de zegevierende opmars van de televisie, die de radio in vele woningen naar het. tweede plan heeft verwezen, wordt het ook in Nederland meer en meer gewoonte om kleinere, liefst draagbare radiotoestellen aan te schaf fen, waarmee vooral dc jongere gezins leden zich afzonderen om ongestoord te kunnen luisteren naar programma's die meer naar hun smaak zijn dan het tele- visiemenu, dat op het scherm in huiska mer of salon wordt opgediend. Met deze ontwikkeling heeft de pro grammaleiding van de AVRO, die van morgen lijdens een persbijeenkomst in Hilversum haar plannen voor het nieu we radio, en tclcvisieseizoen ontvouw de, kennelijk rekening gehouden. Met betrekking tot de radio, is er althans naar gestreefd om de luisteraars, en vooral de jongere luisteraars, in ruime re mate dan tol dusver het geval was, daadwerkelijk bij de uitzendingen te be trekken. Om de veertien dagen bijvoorbeeld zullen des maandags „De Zaaiers" v an 8.15 tot 9.00 uur een verzoekprogramma verzorgen. Tevoren zal een repertoi- relijst Worden gepubliceerd, aan de hand waarvan dc luisteraars hun keuze kunnen bepalen, waarna de program ma's per provincie of per stad zullen worden samengesteld. Met medewerking van „De Zaaiers", AVRO'S Theaterorkest, „The Skymas- ters" en „The Dixieland Pipers" zullen op enkele maandagen van 16.30 tot 17.00 uur jeugdconcerten op het gebied van de lichte muziek worden gegeven. In deze door Gijsbert Nieuwland samenge stelde programma's zal worden ge tracht de jongere luisteraars inzicht te geven in het ontstaan van een verant woord arrangement, stijlbegrippen, enz. Verzoeken van „teenagers" Het programma „Van 10-1- tot 20zal in het komende seizoen worden samen gesteld aan de hand van verzoeken van de „teenagers". In iedere uitzending wordt hekend gemaakt, uit welke stad voor de volgende maal verzoeken wor den ingewacht. In „Hoe maakt u het?", eveneens een nieuw programma op dinsdagavond, kan in principe iedereen voor de microfoon komen, die naar zijn eigen mening en naar het oordeel van de samenstellers Karei Prior, Jan Moraal en Flip van der Schalie, iets heeft te bieden, dat voor de luisteraars interessant kan zijn. Als gastheer treedt op Geert Elffèrich. Voor de muzikale tussenspelen zórgt de jonge pianist Peter Kok. Symfonische programma's De symfonische programma's en de grotere koor-, opera- en solistenconcer ten zullen op zondagmiddag en donder dagavond worden uitgezonden. De uit zending „Muzikale coryfeeën" op zon dagavond wordt vervangen door een se rieprogramma van gemengd karakter, getiteld „Rijkdom der welluidendheid". Op maandag- en dinsdagavond zal men gewoonlijk kamermuziek en recitals kunnen beluisteren. In de instructieve rubriek „Koorklan- kèn" zullen o.a. worden uitgezonden een Mis voor mannenkoor van Palestri- na, „Dido and Aeneas" van Henry Pur- cell, het „Te Deum" van Bruckner, „Tn terra pax" van Frank Martin en „Missa da requiem" van Maurice Du- ruflé. Hoewel het inzicht in de betekenis van Willem Pijper na zijn dood sterk is toegenomen, is het aantal uitvoeringen van zijn werken niet evenredig geste gen. Ton de Leeuw heeft zich echter be reid verklaard, een aantal uitzendingen voor de AVRO te verzorgen onder de gezamenlijke titel „Mijlpalen uit het werk van Willem Pijper". Mahler-herdenking In 1960 zal het honderd jaar geleden zjjn, dat Gustav Mahler werd geboren. Van deze laatste grote romantische com ponist zullen alle liedcomposities worden uitgevoerd. De reeks wordt in maart ingezet met Mahlers „Das Lied von der Érde" op een openbaar concert 1:e Utrecht doo rhet Radio Filharmonisch Orkest onder leiding van Bernard Hai- tink, met als solisten de alt Rossl- Majdan en de tenor Ernst Hafliger. De solistenconcerten, die de AVRO enige jaren geleden uitzond, zullen her leven. Daarbij zullen tijdens ieder con cert drie solisten optreden. Sfereofonische uitzendingen AVRO en KRO zullen tjidens het ko mende seizoen samenwerken om enige sfereofonische uitzendingen te verzor gen. lichte muziek Wederom zal de A.V.R.O. een „Fes tival der Nederlandse Lichte Muziek" organiseren, echter niet ter opening, maar ter afsluiting van het seizoen. Worden de bestaande plannen verwe zenlijkt, dan zal aan dit festival een compositiewedstrijd worden verbonden cn zullen aan enkele componisten op drachten worden gegeven. Te beginnen zondag 27 september zal eens in de vier weken van 12.30 tot 13.00 uur de A.V.R.O. een uitzending verzor- 24 Maar hij trad binnen. Hun blikken kruisten elkaar en onweerstaanbaar laaide de liefde tussen hen op. De Fransen bleven niet lang. Voor de hertog van Nemours was het bezoek mislukt, daar Marguerite noch Max Emmanuel blijken van toenadering gegeven hadden. Hij had niet het geringste vermoe den van het stille drama dat zich op „Possenholen" in plaats van de verwachte idylle had afgespeeld en dat zijn zoon, in het diepst van zijn herinneringen, het onbereikbare bceid van de verloofde van de Beierse koning had geprent. De hertog van Alengon stelde zijn reis naar Wenen uit. De ontmoeting met de van tevoren gekozen aartshertogin of infante stond hem tegen. Zijn ogen en zijn hart waren nog vol van een andere verschij ning. Had hij, man van integere christelijke princi pes, het gewaagd het meisje te begeren, dat binnen kort de echtgenote van Lodewijk II zou worden? Hij zou trachten haar te vergeten. In de bedwel mende berglucht van Tirol zou hij zijn verdriet, en zijn gevoelens wel kunnen bedwingen. Terzelfdertijd wandelde er in de bossen van „Pos senholen" een meisje dat, ten einde raad, orde trachtte te scheppen in haar innerlijke verwarring. Verbijsterd kwam zij tot de ontdekking, dat zij tot aan die kortstondige ontmoeting .waaraan nauwelijks woorden te pas gekomen waren, niet had geweten wat liefde was. De kinderlijke genegenheid die er voor Lodewijk II had bestaan, verbleekte bij de ge voelens die er thans in haar opzwelden, zoals een armzalige toneelverlicbting in het volle zonlicht. Pas nu treedt de grote geestkracht van die wat (rage en tengere Sofie Charlotte aan dc dag, dc geestkracht die dertig jaar later, bij het bericht van haar dood, ook haar vrienden, verstomd zou doen staan, misleid als zij waren door haar dromerige ver schijning. Die kleine lee borg een ijzeren Wil in zich. Tijdens haar verloving met de koning had zij van elke strijd afgezien, want haar hart had aan deze tragedie geen deel. Met een wanhopige onverschil ligheid had zij haar lot aanvaard. Maar bij het bezoek van de hertog van Alen*on was zij als het ware wakker geworden. De gedachte te moeten leven aan de zijde van Lodewijk II boezemde haar nu afschuw in. De breuk waartoe zij tot dan toe de moed had gemist, leek haar opeens een gebiedende eis. Onomwonden gaf zij haar ouders te verstaan: „Als ik niet met de hertog van Alengon kan trouwen, dan ook met niemand anders!" Men kan zich de ontsteltenis en de radeloosheid van Ludovicia en Max J.ozef voorstellen. Werkelijk, hun kinderen werden onmogelijk. Na Elisabeth die haar echtelijke domicilie en wat voor een: het paleis van een keizer! in de steek liet; na Marie Sofie die zich in het hoofd had gehaaid de gewonden van de pauselijke troepen te gaan verplegen in plaats van op haar post te blijven, kwam Sofie Charlotte hen opschrikken met. de mededeling, dat zij de soeverein van Beieren weigerde voor een ver bannen Franse officier, van wie men niet eens wist, of bij haar wel opgemerkt had. Wat gebeurde er toen? De verhalen lopen uiteen. Heeft, Sofie Charlotte zelf de taak op zich geno men haar verloofde tot de orde te roepen? Was het de koning die iets opgevangen had over het bezoek op „Possenhofen" en achterdocht koesterde? Of heeft misschien Max Jozef zijn koninklijke neef ver zocht een eind te maken aan zijn geheimzinnig heden? Wat er ook van zij, één ding blijft buiten kijf: hef bezoek van de hertog van Alengon, en dat bezoek alleen, was aanleiding de knoop door te hakken, geen enkele biograaf van Lodewijk II schijnt zich dat gerealiseerd te hebben. Koppig vasthoudend aan het verwarde spoor van de bruidegom, hebben zij er niel aan gedacht in het leven van de bruid-het detail te gaan zoeken dat alles zou hebben verklaard. Maar de onloochenbare invloed van dat bezoek wordt op een even afdoende als simpele manier bewezen door vergelijking van de 'data. Dikwijls verwaarlozen de geschiedschrijvers de data, die nederige, maar onfeilbare kleine getuigen van grote gebeurtenis- Ken. De verloving van Lodewijk 11 en'So tie Charlot te dagtekent van 26 januari 1867; in de daaropv olgen de lente begint de koning zich voor het eerst terug te trekken: de buitensporigheden, de publieke schandalen vinden plaats in de zomer van 1867. Zij vormden op zich al redenen te over om een breuk te rechtvaardigen. Het jongemeisje heeft er zich niet op beroepen. Daarvoor was een andere, een machtiger factor nodig. De hertog van Alencon bezoekt „Possenhofen" in september 1867: de ver bintenis wordt officieel verbroken op 7 oktober daar- Natuurlijk poogde Lodewijk II de feiten een voor aanvolgend. De data spreken voor zichzelf, zijn ijdelheid vleiender wending te geven. In zijn correspondentie probeerde hij de zaak zo voor te stellen, dat de ommekeer door hemzelf was uitge lokt. Maar zijn eigen houding verraadt hem: men vervalt niet in woede, als men zelf het initiatief lot een breuk neemt, maar alleen als men erdoor vernederd wordt. En de reacties van Lodewijk II overtroffen in dit geval alles wat men van hem kon duchten. Bij het lezen van de bijzonderheden meent men te doen te hebben met het rapport van een psychiater. Eenmaal voor het voldongen feit gesteld, wordt de koning aangegrepen door een van zijn bekende driftbuien. Met wijdopen ogen staart hij in de ruimte. Zijn handen beginnen te beven. Hij grijpt een pen van zi.in schrijftafel en stelt in houte rig handschrift een brief op waarin hi,i haar voor eeuwig afzweert. Plotseling springt hij op, rent als een razende naar het raam en rukt de gordijnen opzij. Daar vliegen de huwelijkscadeaus naar buiten. Beneden hoort men hoe het porselein verbrijzeld wordt. Tafelzilver rinkelt over de tegels van het tuinpad. Een ware vernietigingsdrift heeft zich van de koning meester gemaakt. Wanneer hij alles wat zich binnen zijn bereik bevindt, vernield heeft, ver wijdert hij zich van het venster. Schuimbekkend vernielt hij de tafel en rukt de laden open. Met handenvol gooit hij de brieven, de foto's, de souve nirs in het vuur. Knetterend verteren de gedroogde bloemen die hij van haar bewaart. Het portret van Sofie Charlotte wordt zwart en krult om in de vlam men. Eindelijjk komt hij tot rust, buiten adem, de haren aan zijn voorhoofd geplakt. Nu is alles ver nietigd. Nee, in een hoek van de kamer staat nog één herinnering: een marmeren buste van Sofi Charlot te of eigenlijk van koningin Elsa met haar vlechten en haar glimlach. (Wordt vervolgd) gen in samenwerking met Radio Wien, Radio Genève, Radio Lugano, Radio Monte Carlo, het British Forces Net work en de Westdeutsche R.undfunk. In dit programma, dat „Muziek kent geen grenzen" gaat heten, zal elk der deel nemende omroeporganisaties een werk van eigen bodem presentenen. Aan het publiek in de deelnemende landen zal worden gevraagd per briefkaart aan de eigen omroep de volgorde van voorkeur mee te delen. Iedere volgende uitzen ding opent dan met de gekozen compo sitie uit het voorgaande programma. De Radioscoop, die over het alge meen wat luchtiger van karakter wordt, krijgt enkele nieuwe rubrieken, zoals bijvoorbeeld „De belasting en ik waarin de heer K. Sneep wetenswaardig heden betreffende dit belangrijke on derwerp zal vertellen en eventueel vra gen beantwoorden. De vaste ensembles worden met een driai uigbrid: Jo Bon n zijneeete. drietal uitgebreid: Jo Bonte en ziin hoornensemble, het Ensemble Harrv Mooten en „The Palladians", bestaan de uit orgel en verdere toetsinstrumen ten» te bespelen door Pierre Palla en Bernard Drukker, klarinet, gitaar en bas. Amusement Het dinsdagavondprogramma krijgt een zo gevarieerd mogelijk karakter. Onder de titel „Uit ben je!" wordt wekelijs een blokprogramma gepre senteerd, dat afwisselend zal bestaan uit „Gastenavond" en „It's in the air" (het strijdkrachtenprogramma „Tip Top Taptoe" met enigszins gewijzigd karakter en dus een nieuwe naam), of uit „Dagboek van een grootvader' (waarvoor Eli Asser de tekst en Petpr Kellenbach de muziek schrijft), „Wj" komt er in zijn hobby? (voortzetting in gewijzigde vorm van de quiz ..Haal je schoolgeld terug" met als spelleidster Nel van Deursen). „Eventjes pauze' (foyermuziek) en „Rens van Dorth fan taseert", respektievelijk „Hoe maakt u liet?" (een geheel nieuw programma, waarvan we reeds melding maakten). Hoorspelen In het nieuwe seizoen presenteert de AVRO de luisteraars weer ean avontuur van Paul Vlaanderen, getiteld „Paul Vlaanderen en het Conrad-mysterie". Het eerste van de acht episoden wordt zondag 27 september uitgezonden. Met medewerking van de KLM verbindt de AVRO aan dit hoorspel gedurende ze ven weken een wedstrijd. De hoofdprijs zal iedere week bestaan uit een acht daagse wintersportreis voor twee per sonen naar Garmisch-Partenkirchen. Te beginnen op zondag 13 december wordt gedurende twaalf weken een door Oldfield Box verzorgde hoorspelbewer king van Tolstoi's „Anna Karenina" uitgezonden met Enny Meunier in de titelrol. Verder vermeldt het repertoire o.a. ..Stranitzky en de nationale held" en „Der Prozess um des Esels Schat ten" (Friedrich Dürrenmatt), „Ahas- ver" (Walter Jens), ..Tim, de forellen- visser" (Carlo Castelli) en „Vloeistof" (een experimenteel hoorspel van de jonge Nederlandse auteur André Kuy- ten). Televisie De onzekerheid met betrekking tot het aantal zenduren, waarover de tele visie van 1 januari 1960 af zal kunnen beschikken en het uitblijven van een begroting maakt het de programma leiding van de AVRO-televisie onmoge lijk, thans reeds met gedetalleerde plannen te komen. In elk geval zal de AVRO meer nog dan tevoren er naar streven, de kijkers te confronteren met de actualiteit. Mr. G. Hilterman zal. naast zijn periodieke commentaar, bij zondere aandacht wijden aan Afrika en China en de balans opmaken van de ont wikkeling in Indonesië sinds de over dracht van de soevereiniteit. Voorts zullen geregeld gefilmde brieven van Jan Brusse (Parijs), Albert Milhado (Londen) en Max Tak (New York) worden uitgezonden. Op vier zondagen zal Pierre Jans sen, conservator van het Stedelijk Mu seum te Schiedam, die de kijkers zich wellicht zullen herinneren van de uitzen ding „Alles gaat naar wens" met de schilder Karei Appel, op een zeer apar te manier het een en ander vertellen over kunst. De lilmserie „Luipaard op schoot" wordt voortgezet. Bovendien zullen zes a zeven programma's over avonturen in de lucht worden gepresenteerd, ont leend aan de serie „Flight" van de NBC. Wat de toneelprodukties betreft, staan o.a. „De Vader" van August Strindberg, „Bobbeltje" van André Roussin en „Colombe" van Jean Anouilh op het repertoire. Ton Lensink en Walter van der Kamp zullen de regie voeren. Bovendien zal er worden gestreefd naar een dusdanige samenwerking met de theaterdirecties, dat iets van het Nederlandse theaterleven op het scherm kan worden gereflecteerd. Dank zij het zeer nauwkeurig nagaan van die personen, die steeds bij de bran den het eerst aanwezig waren, is net de districtsrecherche van de Rijkspolitie op de Veluwe gelukt, nog een dader te ont maskeren van een groot aantal bos- en heid branden, die de laatste maanden in de gemeente Ermelo hebben gewoed. Evenals de jeugdige dader, die begin vq- rir- week door de Apeldoomse politie in de kraag werd gepakt wegens het stichten van minstens twintig bos- en heidebranden in de omtrek van Apel doorn, is ook deze jongen, afkomstig uit Staverden bij Ermelo, vee-.ti. i jaar. HV bekende 11 bos- c:i heidebranden te heb ben gesticht en gaf verder toe verant woordelijk te zjin voor dc vrijdag uitge broken brand in een grote landbouw- schuur tegenovc- het kasteel Staverden- Hierbij ging een grote voorraad hooi en stro voor ongeveer honderd stuks vee verloren. Door het snelle ingrijpen van de brandweer bleef de in de onmiddel lijke nabijheid staande boerderij behou den. De jeugdige brandstichter hielp notabene zelf mee het vuur te bestrij den. Toen er in de gemeente Pomelo steecn» opnieuw branden voorkwamen, begy* men aan kwaadwilligheid te denken. "Da politie ging er toe over overdag een strenge bewaking in te stellen. De bran den braken daarna niet meer overdag uit, maar 's avonds als de bewaking waS opgeheven. De jonge pyromaan, die op een land bouwschool is en geen enkel motief voor zijn euveldaden kon opgeven, is na ziin bekentenis op vrije voeten gesteld in af wachting van de beslissing van de offi cier van Justitie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6