Dagblad voor Schiedam en omstreken Khroesjtsjev correct maar zonder geestdrift begroet Eerste overleg met Eisenhower duurt bijna twee uur h Tweede Kamer heeft vrouw als ondervoorzitter Inpoldering van IJsselmeer in twintig jaar voltooid Khroesjtsjev in het Witte Huis Krachtige wind uit het Westen is TU-114 te veel Beide leiders vijf minuten onder vier ogen Stem van Amerika niet gestoord Duplicaat van bol uit Lunik 2 Mevr. Stoffels-Van Haaften (V.V.D.) wint het van Bommer (P.v.d.A.) Flatgebouw stort ineen te Barletta Bomaanslag op school in V.S. Zuid Flevoland biedt meer mogelijk heden voor nieuwe wegen Onduidelijk televisie-beleid Politiek gevecht om een vrouw Het weer Geschenk voor Ike A.R. li el bijna een socialist toe Dader een van de zes slachtoffers Beambten van Philips ook zes procent Ontlasting Gooi en Amsterdam van belang Straaljager net over grens neergestort Droog weer WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1959 iimmiiiiimiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiimmmiiiiimimiiiiii!" Piloot behouden op de grond - - nieuwe leaamscne courant Nadat de op het vliegveld Andrews bij Washington samengestroomde be langstellenden en de bevolking van Washington de Russische premier en Partijleider Nikita Khroesjtsjev gister avond een waardige, belcefd-vriende- l'jke, maar zeker niet geestdriftige ont vangst hadden bereid, heeft de Sov. Jet-leider enige tijd na zijn aankomst 'n de V.S. zijn eerste bespreking ge boerd met Eisenhower op liet Witte Ruis. In zijn begroetingsrede op het vliegveld heeft de Amerikaanse presi dent nogmaals met nadruk verklaard, dat bij dit overleg geen kwesties be sproken zullen worden die de belan ken van andere naties betreffen. Na de eerste conferentie hebben Eisenhower eu Khroesjtsjev met een helikopter een rondvlucht gemaakt boven Was hington. Het toestel steeg op van een Sfasveld bij het Witte Huis. Khroesjt sjev lachte vrolijk tot verslaggevers en fotografen toen het hefschroefvlieg- tuig vertrok. Na afloop van de vlucht, die iets meer dan een half uur duur de, nam Khroesjtsjev bij het Witte Ruis afscheid en begaf zich naar het nabijgelegen Blair House, waar de Russische gasten logeren. Over het eerste onderhoud tussen de heide staatslieden is meegedeeld, dat Eisenhower en Khroesjtsjev bijna twee Pur lang hebben gesproken in wat "zij hoemden „een vriendschappelijke en openhartige sfeer". In een officiële ver klaring wordt gezegd dat zij zijn over eengekomen van vrijdagavond 25 september tot zondagmiddag 27 septem ber in Camp David in Maryland bij een te zijn voor besprekingen. Verder Werd bekendgemaakt dat de Ameri kaanse en de Russische minister van buitenlandse zaken, Herter en Gromy- ko, vandaag een onderhoud zouden bebben met het oog op de aanstaande besprekingen tussen Eisenhower en Khroesjtsjev. De perschef van de pre sident, I-iagerty, wilde niet zeggen Waarover Eisenhower en Khroesjtsjev het gisteren hebben gehad. Wei zei hij fe mogen zeggen dat de president en ue premier het eens zijn geworden "Ver de algemene lijn van de volgen de besprekingen. Gedurende de laatste yijf minuten waren Eisenhower en Khroesjtsjev met uitzondering van de twee tolken alleen. Gisteravond ging de Russische premier voor de tweede keer naar het Witte Huis, dit keer echter met zijn vrouw, twee dochters, zoon en schoonzoon, voor een diner waaraan 100 gasten aanzaten. Tot de gasten behoorden de voornaamste ministers, congresleiders en Russische functio narissen. De Russische leider deed bjj het eerste officiële optreden te zijner ere geen concessie door iets te dragen dat op avondkleding leek. Toen hij uit de auto stapte en de fo tolampen flitsten, bleek dat hij het zelfde pak een donker grijs cos- tuum met een witte zijden das droeg als bij zijn aankomst. De pre sident en mevrouw Eisenhower bo den hun Russische gasten bij hun eerste officiële diner in Amerika gebraden kalkoen met cranberry- saus aan, een traditioneel Ameri kaans gerecht sedert de dagen van de „Pilgrim Fathers". Voor van daag stonden een paar kleine tocht jes en een televisietoespraak vanuit de Amerikaanse persclub op het pro gramma. De aankomst erewacht aan de verkeerde zijde van liet toestel te staan, terwijl bovendien de in een bepaald vak opgestelde foto grafen, filmoperateurs en verslagge vers weinig konden zien. Eisenhower wandelde rustig om het Russische vlieg tuig heen en begroette zijn gast, die toen al met zijn hoed had gezwaaid en handgebaren naar de Amerikaanse pre sident had gemaakt, aan devoet van een met het oog op de hoogte van het Russische vliegtuig speciaal gebouwde trap van 27 treden. Snel en breed glim lachend was Khroesjtsjev de trap af gekomen. Beneden wachtte hem voor de eerste maal in zijn carrière de plecli- tige begroeting die aan een bezoekend staatshoofd bewezen wordt. 21 saluutschoten Niets werd achterwege gelaten: een saluut van 21 kanonschoten, afgevuurd door vier Franse stukken geschut uit de eerste wereldoorlog, inspectie van de erewacht van de vier takken van dienst, begroeting door de hoogste func tionarissen van de Amerikaanse rege ring en hun echtgenoten en het spelen van de volksliederen. Khroesjtsjev was gekleed in een don ker grijs costuum met zwarte hoed. Op zijn revers droeg hij onderscheidingen: twee gouden sterren. Mevrouw Khroesjtsjev, die na haar echtgenoot het vliegtuig verliet, droeg een blauwe deux pièces met zwarte hoed en zwarte schoenen. Eisenhower, die zijn begroe- tingsspeech voltooide zonder eenmaal te hebben geglimlacht, luisterde ver volgens met een ernstige trek op zijn gezicht naar Khroesjtsjevs antwoord. Hij liet zijn beroemde glimlach niet eerder zien voordat hij de echtgenote van de Russische leider uitnodigde plaats te nemen in zjjn auto voor de rit naar het hart van de Amerikaanse hoofdstad. Amerikaanse en Russische functionarissen van het ontvangstcomi té hadden Khroesjtsjev met handge klap begroet, maar de menigte van ver scheidene duizenden was ijzig stil, zo melden Reuter en AFP. Drie kleuters, dochters van Russisch ambassadeper soneel, boden Khroesjtsjev, zijn vrouw en dochters ruikers rode rozen aan, waarop de Rus de meisjes omhelsde. President Eisenhower nam in de auto plaats tussen Khroesjtsjev en zijn vrouw Nina. Khroesjtsjev keek stralend om zich heen, wuifde en knikte naar alle kanten en wrong zijn ronde figuur met moeite op de smal le plaats. Naast de chauffeur zat een Russische rechercheur en op de pal- De, Sovjet-Unie heeft gisteren kort na 4 uur het storen van de radio-uitzending „De stem van Amerika" gestaakt, voor het eerst sinds tien jaar. De directeur van het Amerikaanse bureau van voor lichting, George Allen, heeft dit mee gedeeld. Op dat tijdstip begon het eer ste programma van de dag in het Rus sisch. De Russische radioluisteraars hebben herhaalde „rechtstreekse" uitzendin gen van de aankomst van Khroesjtsjev in Amerika kunnen horen, bijv. de toe spraak van de Russische premier op het vliegveld en de Russische vertaling van de rede van Eisenhower. Radio-Moskou heeft meegedeeld dat „miljoenen Rus- sen bij hun radiotoestellen wachtten op het nieuws van de aankomst". Voorts waren de eerste zeven minuten van de laatste nieuwsuitzending van dinsdag daaraan gewijd. (llllllllllllllllllIHlIillllHIIHIIIIIIIIIHIIIIHIItllinillHtllllMIIIIII lllllllllllllllillllIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIII Khroesjtsjev heeft Eisenhower giste ren voor zijn eerste besprekingen met de Amerikaanse president een dupli caat overhandigd van de bol 111 de Rus sische houder met instrumenten die zondag de maan bereikte. Het voor werp heelt een doorsnede van tien en een halve centimeter. Er bevinden zich metalen stroken in, waarin het em. blcem van de Sovjet-Unie is gegra veerd. Khroesjtsjev zei de bol aan te bieden als symbool van het verlangen van het Sovjet-volk vriendschappelijke en vreedzame betrekkingen te onder houden met het volk van de Verenigde Staten. Nadat Eisenhower Khroesjtsjev had bedankt voor het geschenk, begon nen de besprekingen. illlillllllllllilllllllllllllllllllllliimillllflllllllllllllimilllllllllll freniersplaats zat de tolk Trojanows- ki, wiens vader eens Russisch am bassadeur in de V.S. was. Honderden agenten en rechercheurs stonden langs de route van het vliegveld naar de stad, bewaakten de kruispunten en patrouilleerden door de dichte bossen die de betonnen autoweg omzomen. Velen hadden draagbare zenders bij zich. De tocht van 24 km. kreeg in het cen trum van Washington, waar acht mili taire muziekcorpsen zich bij de stoet voegden, het aanschijn van een militai re parade. De riooldeksels in het weg dek waren vastgeschroefd om mogelij ke aanslagen van hieruit tegen te gaan. De belangstelling van het publiek was bjjzonder groot: Er stonden honderd duizenden langs de route, maar gedu rende het eerste deel van de tocht van het vliegveld hoorde men niet veel ge juich. Geanimeerd gesprek Toen de stoet, geflankeerd door mo torpolitie met huilende sirenes, het mo nument van George Washington passeer de, was de menigte nieuwsgierigen zo dicht geworden dat president Eisenho wer dë chauffeur opdracht gaf lang zamer te rijden om ieder de kans te ge ven iets van Khroesjtsjev te zien. Ook hier werd slechts incidenteel wat geest drift getoond. Bij het begin van de rit sloeg Khroesjtsjev zijn arm om de schouder van de Amerikaanse president. Door middel van de tolk voerden zij in de opeu auto een geanimeerd gesprek. In Washingtons winkelcentrum brak hier en daar gejuich uit en werd er ge applaudisseerd, dit in tegenstelling met de drukkende stilte, die de Rus elders op de rit ontmoet had. Ook bij Blair House klonk applaus. Khroesjtsjev scheen van zijn eerste dag in de V.S. te genieten. Hij zag er opgewekt uit, toen hij na het middag eten bij het Witte Huis aankwam voor zijn eerste gedachtenwisseling met de president. Ook toen hij na dit gesprek met de president onverwachts een rond vlucht boven Washington ging maken, had hij een brede glimlach op zijn gezicht. Het tijdstip van deze vlucht aan boord van een hefschroefvliegtuig was met opzet zo gekozen, dat de Rus sische gast een indruk kreeg van de verkeersdrukte tijdens het avondspits uur. Zo had hij de gelegenheid om de zien hoeveel auto's zich, bumper aan bumper, naar de snelverkeerswegen buiten de hoofdstad spoedden. Ook kon president Eisenhower zijn gast wijzen op de tien tallen duizenden moderne woningen aan de buitenkant van Washington. De president hoopte zo Khroesjtsev er van te overtuigen, dat hetgeen er op de Amerikaanse tentoonstelling te Moskou te zien was, niet uitzonderlijk was voor Amerikaanse begrippen en niet te kostbaar voor de gemiddelde Amerikaanse arbeider. l (Van onze parlementaire redacteur) De verkiezing van een voorzitter en twee vice-voorzitters der Tweede Ka mer voor het komende parlementaire jaar heeft enige sp; ..hing opgeleverd. Deze ontstond niet zozeer om dr. Kor tenhorst (K.V.P.) in wie de P.v.d.A. enige maanden geleden het vertrouwen heeft opgezegd, maar vooral rond de vraag wie als vice-president op de voor dracht moest komen welke nog dezelf de middag aan de Koningin is aange boden. Dr. Kortenhorst werd met vlag en wimpel (88 van de 131 uitgebrachte stemmen) wederom als voorzitter aan gewezen. De socialisten hebben hierbij kennelijk om tactische overwegingen nog niet op een tegenkandidaat willen stemmen, want er werden 42 blanco stemmen uitgebracht. Zij hielden hun kruit droog voor de volgende ronde waarin zij een reële kans zagen. Maar ook het vice-voorzitterscliap is heil ont glipt en de socialist Bommer die in 1956 deze functie kreeg moest wijken voor de liberale mevr. mr. J. M. Stof- feis-Van Haaften. Voor het zover was werd echter bijna alles wat in het reglement van orde omtrent dergelijke geheime stemmin gen te lezen staat in praktijk gebracht. Tot vijf maal toe verzamelde men stembriefjes en zaten vier daartoe aan gewezen leden te turven. Ten slotte kreeg mevrouw Stoffels-Van Haaften een absolute meerderheid van welge teld een halve stem in een nek-aan-nek- race met de heer Bommer die op 64 tegen 63 uitliep. De socialisten kregen merkwaardigerwijze steun van de A.R. die in de voorafgaande stemmingen hun kandidaat Roosjen geregeld had den gesteund. Bij de laatste stemming om het vice- voorzitterschap ging het n.l. nog slechts om de beide genoemde rivalen en viel mr. Roosjen af. De I5 stemmen van de A.R. gingen nu naar de socialist over die het niettemin net niet haalde. Het is wel duidelijk, dat de A.R. er niet toe te bewegen was steun te geven aan een vrouw in deze functie. In te genstelling tot de andere protestants- christelijke partij, de C.H.U., zijn er ook geen vrouwelijke A.R.-Kamerleden. Be halve de politieke verhoudingen was er dus ook een stuk emancipatie van de vrouw in het spel. Mevrouw Stoffels-van Haaften is, met uitzondering van een socialiste die in het noodparlement vlak na de oorlog zeer korte tijd derde voorzitster is ge weest, de eerste vrouw die als plaats vervangster in de voorzittersstoel de vergaderingen van de Tweede Kamer in de komende maanden zal presideren. Ten slotte is mr. Roosjen met een meerderheid van 115 van de 129 stem men derde voorzitter geworden. De so cialisten gaven hun weerstand kenne lijk geheel op, waarschijnlijk omdat zij weinig gevoelden voor deze functie. Voorlopig komt er in het presidium van de Kamer dus geen lid van de oppositie, hetgeen prof. Romme de Kamer na de verkiezingen, in antwoord op de socialis tische aanval op dr. Kortenhorst, des tijds ook als ongewenst voorhield. Prof. Zijlstra heeft, voor het eerst in Toen Khroesjtsjev na zijn aankomst °P het vliegveld en de ernstige woor den waarmee Eisenhower hem begroet- e> op zijn beurt zijn bril en de tekst yan zijn antwoord-speech voor de dag "aaide en zich in rad Russisch tot de Amerikaanse president richtte, riep hij a. een oud Russisch spreekwoord in "erinnering. Dit spreekwoord zegt dat goed karwei 's morgens begint. yKroesjtsjev wees erop, dat hij zijn f?.'s in de ochtend was begonnen en dat thans het genoegen had eveneens de ochtend (door het tijdsverschil) y°or het eerst voet op Amerikaanse "odem te zetten. Toen Khroesjtsjev de- woorden voorlas was het in feite achter al middag. Door een hevige te genwind uit het Westen was de TU-114, enorme schroefturbinevliegtuig waar mee de Russische premier voor zijn be keek van twaalf dagen van Moskou "aar Washington is gevlogen, bijna een "a® achter op het schema en Khroesjt sjev ha(j er niet aan gedacht in ver end hiermede de tekst van zijn speech 16 veranderen. Er ontstond enige verwarring bij de "jmkomst, doordat het grote Russische vliegtuig van de verkeerde kant over C.ct platform naar het podium taxiede, ''"n vliegtuig heeft maar aan een zijde cen deuropening cn daardoor kwam de „Te Barletta. een Italiaans stadje nabij ar>, is vanmorgen een flatgebouw in- Gestort, dat onderdak bood aan '24 ge- ,!"nen. Op het 'moment van de instor- j ;'ng moeten zich omstreeks vijftig per- /""en in het gebouw hebben bevonden. dusver zijn twaalf doden geborgen. Reddingsploegen hebben elf gewonden 1 veiligheid kunnen brengen. Het ge- "°Uw, dat vier verdiepingen boog was, totaal ineengezakt. Er is niets van Syer dan een massa puin, aldus bericht international. Direct na zijn aankomst in Washington begaf de Russische premier zich naar het Witte Huis. Van links naar rechts de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Her ter, president Eisenhower en Khroesjtsjev. (Telejoto). Iemand heeft gisteren op de speel plaats van een lagere school te Houston in Texas een zelfgemaakte granaat ge worpen, waardoor zeker vier kinderen en twee volwassenen het leven hebben verloren. 27 kinderen zijn met verwon dingen in een ziekenhuis opgenomen. De dader kwam eveneens om het leven. In zijn auto, die bjj de school gepar keerd was, zijn zes granaten cn een ont- stekingsapparaat gevonden. Op het schoolplein is een met potlood gcschre, ven briefje gevonden, vermoedelijk be stemd voor de hoofdonderwijzer, waar in de dader hulp vraagt bjj het zoeken naar zijn vrouw. Hij was kennelijk gees telijk gestoord, aldus meldt Reuter. Tussen de N.V. Philips en de vak organisaties is nu ook overeenstem ming bereikt over verlenging van de op 30 september aflopende collectieve arbeidsovereenkomst voc. de beamb ten. De nieuwe c.a.o. geldt van 1 okto ber tot en met 31 december 1960. De nieuwe minimum jaarinkomens, waar in zijn verwerkt een reeds op 1 okto ber a.s. ingaande algemene verhoging v„~,. „w. van zes procent, de bestaande huurbjj- zijn functie van minister van Financiën,slag en een aantal extra verhogingen, aan de Kamervoorzitter de begrotings-1 ~'L 1 stukken aangeboden, die uit het beken de koffertje kwamen. Alle persfotogra fen maakten van dat gebeuren het tra ditionele plaatje. De bewindsman hieid een korte toespraak, waarvan de in houd overeenkomt met zjjn betoog in de miljoenennota. met name voor de jongere beambten, zullen op 1 januari van kracht worden. De gewijzigde c.a.o. zal men thans ter goedkeuring aan het college van rijks bemiddelaars voorleggen. Voor de handarbeiders is eerder al overeen stemming bereikt over zes procent loonsverhoging. (Van onze Haagse redactie) De minister van Verkeer en Water staat hoopt dat het over enige jaren mo gelijk zal zjjn iets grotere bedragen aan de Zuiderzeewerken ten koste te leggen. Dan zouden reeds enige werken buiten Zuid-Flevoland, dat nu de voorkeur heeft gekregen, voor de Markerwaard kunnen worden gemaakt. Voordelen verbonden aan het spoedig tot stand ko men van Zuid-Flevoland zou men kun nen compenseren door het aansluiten van de ontginnings- en kolonisatiewer ken voor de Markerwaard op de bedij king van deze laatste polder. Minister Korthals noemt de wijziging in het werk program, die op rendementsmotieven berust, van betrekkelijke betekenis met het oog op de vele voordelen voor de Nederlandse volkshuisvesting die een zo spoedig mogelijke voltooiing van de Zuiderzeewerken in hun geheel oplevert. Op de begroting voor 1960 is 17 mil joen gulden meer aangevraagd dan voor 1959. Voor Zuid-Flevoland is 6.6 mil joen en voor de bedijking van een nieuw IJsselmeer 11.9 miljoen meer be stemd. Voor de N.O.P. wordt echter 900.000 gld. minder geraamd, in ver band met het stijgend voordelig saldo van de ontginning en kolonisatie in deze polder. De minister gaat nader in op wat hij noemde de algemene voordelen van de Zuiderzeewerken. Naast de waterhuishouding noemt hij het ver- keersaspect. Er komen kortere ver bindingen van Amsterdam en het wes ten en zuiden des lands via Lelystad met het noorden en noordoosten, waar toe in het bijzonder Zuid-Flevoland mogelijkheid schept. Deze verbindin gen bewerken, wat wellicht nog be langrijker is, een ontlasting van de huidige rijksweg door het Gooi, De wegverbinding met het noorden kan in 1966 of 1967 gereed zijn. Tenslotte levert de inpoldering van het IJsselmeer ruimte, „een goed, dat in ons dichtbevolkte land bijzondere, waar de heeft." Het probleem van dé over bevolking in het Gooi, aldus de minis ter, staat bovendien niet op zichzelf, men moet het eveneens beschouwen in het kader van de Amsterdamse ag glomeratie. Terwijl het dus, aldus zegt drs. Kort hals, aan geen twijfel onderhevig is, dat men de voltooiing van het gehele Zuiderzeeplan op zo kort mogelijke ter mijn moet nastreven, meent de regering dat het de eerstkomende jaren niet mo gelijk zal zijn de grote bedragen die met de voltooiing in het gewenste snelle tem po zouden zijn gemoeid, beschikbaar te stellen. Nu verwacht zij, dat ais haar huidi ge plannen worden gerealiseerd voor 1980 Markerwaard en Zuid-Flevoland kunnen zijn drooggemaakt, waarmee dan de voltooiing van het grootse pro- ject-Lely is bereikt. Dinsdagavond is een straaljager van de vliegbasis Enschede een Hun- ter Mark 6 tussen Gronau en En schede neergestort. De straaljager maakte deel uit van een formatie van twee vliegtuigen die waren opge stegen voor een nachtelijke oefenvlueht. Het toestel is net op Duits gebied bij Dingen terechtgekomen. Het had op een hoogte van zevenhonderd meter motorstoring gekregen, waarna de vlieger het toestel met zijn schietstoel verliet. Hij kwam behouden op de grond. Personeel var de vliegbasis Twente haalde de vlieger met een au to op. De onfortuinlijke piloot is de 24-jarige gehuwde sergeant G. W. Ko nijnenburg uit Leeuwarden. De mededeling, dat de t.v.-zendtijd per 1 januari a.s. wordt uitgebreid, treft niet onverwacht. Een verlenging hing in de lucht en de vraag was nog slechts hoe groot deze zou zijn. Maar het ministerie van O., K. en W. vol staat hier niet mee. Het voegt er een beleid op langere termijn aan toe. De plannen liggen al klaar tot 1963; als dan zal een aantal van dertig zend uren per week bereikt zijn. In ver band daarmede wordt een verhoging van de kijkgelden voorgesteld- De vooruitziende blik van O., K. en W. is natuurlijk prachtig. Maar de vraag rijst of en, zo ja, hoe op dit moment een dergelijk beleid kan wor den uitgestippeld, zonder rekening te houden met de resultaten van de op komst zijnde nota inzake de reclame in de televisie. De enig zekere weg, dat inkomsten uit t.v.-reclame geen invloed zullen hebben op thans ge maakte voornemens betreffende de duur van de zendtijd en de hoogte der kijkgelden, is: deze reclame niet in te voeren. Was het de bedoeling, dit te verstaan te geven? Zit er een an dere bedoeling achter, dan verdient het toch op zijn minst de voorkeur het t.v.-beleid-op-langere-termijn te be zien tegen de achtergrond van de si tuatie, welke men dan wil doen ont staan. De Tweede Kamer is gisteren haar nieuwe zittingsjaar begonnen met een, zij het uiteraard waardig, gevecht om een vrouw. Bij het opmaken van de voordracht voor het Kamervoorzit terschap was het liberale Kamerlid, mevr. Stoffels-Van Haaften, tot vier maal toe de inzet van een spannend verlopen stemmingsprocedure, voor aleer zij tenslotte definitief de twee de plaats in de wacht sleepte, en daarmee het eerste ondervoorzitter schap. Dr. Kortenhorst, die wederom als nummer één uit de bus kwam waarmee wij hem van harte geluk wensen bleek nog steeds niet het vertrouwen der socialisten herwon nen te hebben, dat dezen hem bij de d.ecembercrisis hebben ontzegd. Het gevolg is geweest, dat wederom de so cialisten uit het4 presidium geweerd zijn. Dat hun kandidaat voor het eer ste ondervoorzitterschap, de heer Bom mer, het mevrouw Stoffels niette min nog zeer lastig kon maken, dank te hij niet aan zichzelf, noch aan zijn politieke kleur, maar uitsluitend aan het toeval als men dat zo zeggen mag dat hij een man is. Want de anti-revolutionairen kan men niet nan voorkeur voor een socialistische plaatsvervanger van de heer Korten horst verdenken, doch wel van afke righeid, niet van mevr. Stoffels per soonlijk dat zeker niet maar wel in het algemeen van de vrouw in een publieke functie. Déze principiële afkerigheid woog het zwaarst en dies legden de anti's hun gewicht bij de beslissende stemming in de schaal van de heer Bommer, zodat mevrouw Stoffels nog maar net haar hakjes overde sloot kreeg. Zijn wij gelukkig met deze benoe ming? Niet onverdeeld! Enerzijds is de uitverkiezing van mevrouw Stof fels, die daarmee tevens de politieke emancipatie van de vrouw een eer volle stap vooruit heeft gebracht, zeer verheugend. Maar anderzijds kunnen wij niet nalaten te bedenken dat het leiden van menige vermoeiende, on der verflauwende aandacht zich voort slepende avondvergadering het lot van de eerste ondervoorzitter is. On ze bedenkingen komen dus uitslui tend voort uit een praktische sympa thie voor mevrouw Stoffels en geens zins uit enigerlei principiële afkerig heid. Wat die principiële afkerigheid bij de anti's betreft: zij evolueert langzaam. En hoewel de ideeën, die daarbij remmend werken, respect ver dienen, treft onweerstaanbaar de pa radox, dat een vrouw niet geschikt wordt geacht voor een functie in de volksvertegenwoordiging, onmiddellijk nadat de Landsvrouwe onder ieders meest vurige instemming haar hoog ste functie in de Staten-Generaal heeft uitgeoefend. Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met plaatselijk wolken velden maar ook zonnige perioden. Overwegend matige wind tussen noord en noordoost. Koude nacht, morgen overdag dezelfde tempera turen als vandaag of iets lagere. Zon: 5.25—20.02. Maan: 19.09—4.10. Na een koude nacht zullen de tempe raturen morgen in het binnenland weer i ts lagere waarden bereiken dan van daag. Luchtdrukdalingen tussen Noor wegen en Groenland kunnen na morgen voor het weer in west-Europa van be tekenis worden. min. neersl. Station Weer temp. temp. afgel. gisteren 24 uur Den HeJder zwaar bew. 18 15 0 Ypenburg mistbanken 19 10 0 Vlissingen licht bew. 21 12 0 Eelde zwaar bew. 18 10 0 De BiJt mistbanken 20 5 0 Twente mist 22 4 0 Eindhoven half bew. 24 9 0 Zd.-Limburg zwaar bew. 24 11 0 Stockholm onbewolkt 17 3 11 Oslo onbewolkt 23 5 0 Kopenhagen lient bew. 17 11 0 Londen zwaar bew. 21 13 0 Amsterdam zwaar bew. 19- 8 0 Brussel zwaar bew. 24 11 0 Luxemburg zwaar bew. 24 13 0 Parijs half 3ew. 28 16 0 Nice licht bew. 23 16 0 Berlijn zwaar bew. 22 30 0 Frankfort zwaar bew. 27 10 0 München licht bew. 23 12 0 Zürich mist 24 12 1 Genève zwaar bew. 24

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1