Chefarine„4 Sunil wast stralend wit... GROET VAN HET BALCON s Lands Kroniek- c Ike hoopt op beter begrip Khroesjtsjev: ons embleem op de maan zal het uwe welkom heten en spaart uw linnenkast Maan Atoomijsbreker Leninop zee Perscommentaar in de V.S. V.S. verwerpen Sovjet-voorstel Rusland Hoor China beducht Radio Vaticaan over Lunik 2 Peruaan leidt V.N.-assemblée Rijtoer van Kon. familie door Den Haag WITTER DAN DE WITSTE GEIT Kwestie-Laos Uitbreiding feest H. Maria Goretti Gouverneur-generaal van Canada Benoemingen REDEVOERINGEN BIJ AANKOMST VAN SOVJET LEIDER WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1959 PAGINA 5 4 beroemde geneesmiddelen 1 tablet doen wonderen! in Bij pijn, griep of „landerig" ge voel zorgt een enkel tablet dat U met plezier Uw werk kunt doen! Mevrouw Attlee betrokken bij auto- ongeluk Hier is met Sunil gewassen, dat hemelsblauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt... werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs vergeten. Met Sunil hebt u min der waswerk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles veel langer nieuw. Ook was machine en wringer varen er wel bij! Neem meteen het voordelige reuzenpak Gouden kloosterfeest Examens Bijeenkomst begonnen V BUITENLANDSE Bij zijn begroeting op het Washing- '"iise vliegveld zei president Eisenho wer tot Khroests.iev verlangend te zijn "aar de besprekingen tussen hen bei den. „Hoewel we geen vraagstukken Sullen bespreken die de belangen van andere tanden betreffen, vertrouw ik dat een volledige en openhartige uit wisseling van gedachten over vele on derwerpen bij zal dragen tot een beter 'h'grip aan beide zijden voor nog on- °Pgeloste internationale problemen". Eisenhower zei voorts te hopen dat Khroesjtsjev op zijn Amerikaanse reis zou zien en gaan geloven dat de Ver- enigde Staten geen gebied of nog meer biacht begeren. Letterlijk zei de presi dent: „Ik heet u, uw gezin en gezel schap welkom in de Verenigde Staten. Het verheugt me bijzonder dat me- t'rouw Khroesjtsjev en andere gezins leden u vergezellen. Uit naam van re- Kering en volk van Amerika spreek ik de hoop uit dat u uw verblijf onder °ns belangwekkend en nuttig zult vin den. Tijdens uw verblijf hier zult u iets van ons land, onze instellingen, onze gewoonten en ons volk kunnen zien". ,,U zult met particulieren en groe pen uit alle rangen en standen kun nen spreken. De politieke en sociale stelsels van onze beide landen ver schillen erg. Bij ons stelt het volk Advertentie tabl f0.80.Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f3.50 De Russische aloruni'sbreker „Lenin" die de afgelopen dagen na een proef vaart in de rivier de Newa voor anker lag, is gisteren zijn eerste reis begon nen. De energie voor dit eerste door atoomkracht gedreven oppcrvlakteschip wordt geleverd door drie kernreactors. De „Lenin" zou, aldus verneemt Reuter, Verscheidene jaren kunnen varen zon der nieuwe brandstof in te nemen en de krachtigste ysbreker ter wereld zijn. De machines hebben een vermogen van 44.000 pk dat het vaartuig in staat stelt door ijsvelden van ongeveer twee meter dikte te blijven varen. Sovjet-ge- leerden hebben gezegd dat de „Lenin" zijn weg direct naar de noordpool kan banen. Er gaan speculaties, dat de Sovjet- autoriteiten de „Lenin" een of andere spectaculaire missie hebben gegeven, die de fantasie der mensen prikkelt op het ogenblik dat premier Khroesjtsjev in de V.S. is. De echtgenote van de vroegere socia listische premier van Groot-Brittannie, Kraaf Attlee, is gisteren betrokken ge feest bij een auto-ongeluk. Zij was op tveg naar een ziekenhuis, waar haar man enkele dagen ter observatie is op genomen, toen haar wagen in botsing kwam met een andere auto. De be stuurder van deze laatste wagen is la ter aan zijn verwondingen overleden. Mevrouw Attlee is met lichte verwon dingen in een ziekenhuis te Amersham hij Londen opgenomen. Waarschijnlijk kan zij vandaag weer naar huis terugke ren; Óok graaf Attlee zal vandaag het ziekenhuis mogen verlaten. zelf een regering in en oefent con trole op haar uit. U zult stellig ont dekken dat het net als uw volk in een rechtvaardige vrede wil leven. Hoewel het sterke veiligheidskrachtcn heeft opgebouwd en onderhouden, is het duidelijk dat agressie van deze natie een onmogelijkheid is, omdat ons volk zelf vrede wil en omdat het- zelf de beslissende invloed is in de essentieelste handelingen van onze re gering. Evenals ik hoop dat ik later uw volk mag bezoeken en er meer over leren, weet ik dat u streeft naar een be ter begrip van ons stelsel, ons volk en van de beginselen die ons leiden. Ik verzeker u dat de Amerikanen geen volk kwaad gezind zjjn, geen gebied be geren, niet nog meer macht. Ook wil len zij zich niet bemoeien met de bin nenlandse aangelegenheden van ande re landen. Ik hoop oprecht dat, daar u deze waarheden over ons volk zult zien en gaan geloven, er een betere basis zal komen waarop wij tezamen de vraag stukken die ons verdelen kunnen be schouwen. Tenslotte behoort ons ge meenschappelijk doel altijd een recht vaardige algemene en blijvende vrede te zijn. Het is in deze geest dat ik 11 in Washington en de Verenigde Staten welkom heet". Rede Khroesjtsjev Premier Khroesjtsjev dankte in ant woord op de begroetingswoorden van Eisenhower voor de uitnodiging, die hij, zo verklaarde hij, met grote dankbaar heid heeft aanvaard. Het zal hem en het Russische volk een groot genoegen zijn binnenkort Eisenhower in de Sov jet-Unie te verwelkomen. Khroesjtsjev verklaarde dat alle vol keren vrede willen en dat de staats lieden van alle landen zich naar die wens dienen te richten. In de laatste oorlog vochten het Russische en het Amerikaanse volk zjj aan zij tegen de 1 gemeenschappelijke vijand. In vredes tijd is er nog meer reden en zijn er ook meer mogelijkheden voor vriend schap en samenwerking, - aldus Kroesjtsjev. „Kort voor onze ontmoeting", al dus de Russische premier, „hebben Sovjet-geleerden onze harten met vreugde vervuld door een raket naar de maan te lanceren. Daardoor is een weg van de aarde naar de maan ge baand. .Een bus van 390 kilogram, voorzien van een wimpel met het embleem van de Sovjet-Unie, be vindt zich nu op de maan. Onze aarde is enige honderden kilo's lichter ge worden en de maan werd zoveel zwaarder. Ik ben er zeker van dat met het Russische volk alle anderen, wie vrede en vriendschap onder de naties dierbaar zijn, zich in dit his torische succes verheugen." „Onlangs", zo ging de premier voort, „is er in de Sovjet-Unie een atoom ijsbreker gereed gekomen. Deze prak tische toepassing van de wens van alle volken om kernenergie uitsluitend voor vredesdoeleinden gebruikt te zien, maakt ons blij. Wij weten, mijnheer de president, dat het denkbeeld van een vreedzaam gebruik van kernenergie ook u na aan het hart ligt." De Amerikaanse geleerden zullen er ongetwijfeld in slagen ook een embleem naar de maan te brengen. Ons em bleem zal het uwe welkom heten en zij zullen samen- in vrede en vriend schap leven, zowel wij het hier op aar de zouden moeten doen", aldus de Russische leider. lïc avondbladen in New York hebben gisteren veel plaatsruimte besteed aan de aankomst van de Russische premier in Washington. Zij publiceren grote kop pen zoals: „Khroesjtsjev ontdekt Ame rika", „daar is hy" en „Glimlachende Khroesjtsjev landt in de VS. ontvangen door de President." Zy bevatten voorts grote foto's van de aankomst op het vliegveld. De „Journal-American" beschuldigt de Russische leider er in een hoofdar tikel van dat hy munt slaat uit de maanraket. „Een arrogant gebaar dat een gast met goede manieren niet je gens zijn gastheer zou stellen." De „New York Post" schrijft: „er is geen atmosfeer op de maan en er is geen ontsnapping mogelijk noch voor de Russen noch voor ons als wij uitgaan van het bestaan op aard. Laten we dus de komende ontmoeting zonder illusie maar ook zonder paniek onder ogen zien," laten ze van ons tenminste zeg gen dat wij niet terugdeinzen voor deze ontmoeting." De World-Telegram and Sun" zegt in een „Open Brief" aan Khroesjtsjev dat het Amerikaanse volk trots is op zijn vrijheid. „Amerika is sedert lang geen experiment meer. Het vertrouwen van onze voorvaders bleek een goed vertrouwen te zijn. U zult zelf het re sultaat kunnen zien, mijrheer K." Het Amerikaanse, ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren kort 11a de aanVomst van Khroesjtsjev te Was hington een verklaring uitgegeven, waarin het Russische voorstel tot bij- eenroeping van een internationale con ferentie over Laos wordt verworpen. Gezegd werd dat een dergelijke con ferentie onnodig is en zelfs noodlottig zou kunnen zijn. De Verenigde Naties hebben reeds een beslissing aangaan de het Laotische vraagstuk genomen. Het uitschrijven van een internationale bijeenkomst, om de kwestie ook te gaan bestuderen, zou een veronachtzaming van het gezag der volkerenorganisatie zijn, aldus dc Amerikaanse verklaring. Het Amerikaanse ministerie heeft voorts verklaard van oordeel te zijn dat dc maatregel van dc Veiligheids raad de beste vooruitzichten biedt op verbetering van de toestand in Laos. In de verklaring wordt de verwachting uitgesproken dat alle lidstaten van de Verenigde Naties de waarde van de maatregel van de Veiligheidsraad zul len gaan inzien. SUN I6.68O Het Vatikaanse dagblad „Osservato- re Romano" heeft een verzoek gepubli ceerd om het feest van de H. Maria Go retti tot de gehele Kerk uit te breiden. Tot dusver werd het liturgisch feest van Maria Goretti op 6 juli alleen ge vierd in de twee Italiaanse bisdommen Albano Laziale en Senigallia, aldus meldt het K.N.P. Generaal-majoor George P. Vanier, een 71-jarige advocaat, diplomaat en militair, is geïnstalleerd als Canada's 19de gouverneur-generaal. Het is de eerste Franssprekende en Rooms-ka- tholieke. Hij is de opvolger van de 72- jarige Vincent Massey, die de functie zeven en een half jaar heeft bekleed, aldus meldt Reuter. Ruslaand Een Russische kunste naar, Wladimir Klimasjin, heeft een postzegelserie ontworpen ter herinne ring aan de Russische tentoonstelling •n New York, zo bericht Tass. Op 21 november 1959 zal de zcereerw. Zuster Alfonsa, oud-directrice van de Kath. Kweekschool ,,'t Withof" te Etten 'N.-Br.), hasr gouden kloosterfeest Vieren. Indien oud-leerlingen er prijs 0 stellen de zeereerw. Zuster Alfonsa °P een daarvoor bijeen te roepen reünie ie huldigen, kunnen zij zich daarvoor °Pgeven aan het onderstaande adres: C. Ruygers-Klemans, Regentesseplem 2 ie Breda. De commissaris der koningin in Over ijssel heeft in verband met de ziekte van burgemeester J. Schipper, met m Kang van 21 september de heer L. A. verburg, burgemeester der gemeente IJsselmuiden, belast met de waarne ming van het burgemeesterambt der ge meente Urk. Tot op heden trad wethou der F. Bode als loco-burgemeester op. De heer Verburg is reeds eerder waar nemend-burgemeester van Urk geweest. Tot buitengewoon hoogleraar in de energievoorziening door middel van stoom aan de Technische hogeschool te Delft is benoemt" ir. J. J. C. van Lier ie Den Haag. UTRECHT 12 sept.', Examen M.O. staathuishoudkunde en statistiek L. Brinkman (Amsterdam). C. Schuring (Zwollerkerspel), J. P. C. Broeken Rot terdam)M. G. de Roo (Den Haag)., M. O. staatsinrichting: H. A. A. Otten (Maastricht). UTRECHT 14 sept.. Examen M.O. staathuishoudkunde en statistiek: J. G. J. Bui.js te Rotterdam en M. P. Buisman ie Utrecht. TILBURG. TL-k. Leergangen. Hoger bouw- kunstonderricht. Geslaagd: P. van Oerle, U'ndhovenSi. van der Po], Breda; C. Ver aten 'ssswev; Na de ovenina van de Staten-Generaal verschenen koningin Juliana, prinses Irene en prins Bernhard «a ae opening van ae aiaien er het baicon van het paleis Lange Voorhout. Radio Vaticaan beeft over het resul taat van Lunik 2 verklaard dat het een grote overwinning is die de mens eer aan doet: God is edelmoedig .jegens hem. De vreugde is des te groter om dat het geloof de ontdekkingen r.iet vreest maar zich daarmee voedt. Lu nik 2 is ook een lichtpuntje op de weg van de mens. De maanraket moet de ze gedachten opwekken. De andere, zo als in de pers geuit, scheppen partijdige verdeeldheid. De ontdekkingen moeten verenigen, geen verdeeldheid brengen. Een eerlijke poging is reeds een waar borg van vrede, aldus Radio Vaticaan volgens A.F.P. Uit het museum te Toronto, Canada, zyn zes schilderstukken, die een waarde van ongeveer een miljoen gulden zou den vertegenwoordigen, gestolen. De dieven schijnen door een bovenraam te zijn binnengekomen. Van de verdwe nen stukken zijn er twee van Rem brandt, twee van Frans Hals, een van Rubens en een van Renoir. De doeken zijn uit de lijsten gesneden. Het stuk van Rubens was ook al eens in 1954 ge stolen en later beschadigd teruggeven den Het is ruim honderdduizend gul den waard. Gisteren is in New York de veer tiende Algemene Vergadering van de Verenigde Naties geopend. De voor malige minister van buitenlandse za ken van Peru, dc 77-,jarige Victor An dres Belaundc, is tot voorzitter geko zen. Jaren lang is hij leider van de Peruviaanse delegatie geweest. Hij kreeg 81 van de 82 stemmen. Eén stem is ongeldig verklaard. De Oostenrijker Franz Match is met algemene stemmen tot voorzitter van de politie commissie van de Assem blee gekozen. Vervolgens werden nog de volgende commissievoorzitters gekozen, al len met algemene stemmen: bijzonde re politieke commissie: Charles King (Liberia); economische commissie; prof. Marcial Tamayo (Bolivia): socia le commissie: mevrouw Georgette Ci- selet (België): beheerschapscommis- sie: Lambertüs Palar (Indonesië)- bud gettaire commissie; Jiri Nose Ts.ie- choslowakije); juridische commisse: Alberto Herrarte (Guatemala). (Van onze Haagse redactie) Stralend weer heeft de Prinsjesdag 1959 begunstigd. Ook de traditionele rijtoer door Den Haag was daardoor een feestelijke tocht die bijzonder veel Hagenaars op de been bracht. Langs de gehele route, die begon en eindigde bij het Huis ten Bosch stonden mensen, op vele punten rijen dik. De rijtoer voerde de op prinses Beatrix na vol tallige koninklijke familie langs, het Bezuidenhout door het centrum cn het Benoordenhout naar het Haagse Bos. Men kan de rijtoer ook wel die van de Haagse politie noemen. Want behalve de hoofdcommissaris, zijn adjudant beiden te paard en de bereden brigade reden ook vele motoren en au to's van de politie in de stoet mee. Bij het gemeentelijk verzorgingshuis en het katholieke ziekenhuis in het Westeinde stopten respectievelijk de open calèches van koningin en prins en die van de prinsessen Irene, Mar griet en Marijke. De vijfenzeventigja rige mevrouw J. de Bruin bood de ko ningin een boeket anjers aan. Bij het ziekenhuis waren het de verpleegsters Pia Deurvorst en Katja Fransen die de prinsessen met bloemen verrasten. Khroesjtsjev heeft het niet nodig gevonden vóór zijn ontmoeting met Eisenhower overleg te plegen met an dere communistische regeringsleiders, en tegenover de regeringen van de sa tellietstaten behoeft hij dan ook geen verantwoording af te leggen van zijn daden. De Oost-Europese communisti sche staten worden immers in laatste instantie vanuit Moskou bestuurd. Maar er is èèn communistische rege ring waarmee de Russische premier wel ernstig rekening moet houden, en dat is die van China. Khroesjtsjev zal dan ook onmiddellijk na zijn reis door de Verenigde Staten verslag uitbrengen over zijn bevindingen aan het regime in Peking. Tegenover het Westen hou den de Sovjet-Unie en China de schijn op, dat zij volkomen eensgezind zijn, maai de werkelijke verstandhouding tussen de beide staten is moeilijk te doorgron den. Men kan echter veilig vaststellen, dat China niet eenvoudig een satelliet is van Moskou en dat de Sovjets ern stig rekening moeten houden mot hun Chinese rode broeders. De Sovjet-Unie is nog altijd verreweg de machtigste staat in de communistische wereld, al zou het alleen maar zijn omdat het de enige atoommogendheid is in deze rode wereld. Officieel erkent Peking nog het leiderschap van Moskou, maar intussen spannen de Chinezen zich uit alle macht in om zó grote kracht te ontwikkelen, dat zij een zelfstandige rol kunnen spelen in de wereld. De produc tie van landbouw en industrie wordt met de meest drastische middelen op gevoerd en de opbouw van het militair apparaat vordert met rasse schrederp De Chineze Volksrepubliek, zoals com munistisch China zich officieel noemt, heeft zich in de tien jaar van haar be staan weten te consolideren. Het rode bewind zit zo vast in het zadel, dat men. ondanks de hardnekkige voor spellingen van Tsjang Kal S.jek, niet de hoop behoeft te koesteren, dat het re gime nog omvergeworpen kan worden. Het is niet onmogelijk dat Khroesj tsjev zo op een. akkoord tussen de Grote Twee gebrand is, omdat hij de opkomst van China als dorde domi nerende wereldmogendheid vreest. Als China eens zelf kernwapens zal hebben vervaardigd, zal het zich niet alleen te- genovcr Amerika, maar ook tegen over de Sovjet unie krachtig kunnen doen gel den. Khroesjtsjev heeft in het open baar talloze ma len getuigd van de bedreiging van de U.S.S.R. door het Westen. Maar over de potentiële bedrei ging uit het Oosten laat hij zich in het publiek niet uit. Dit behoeft echter niet te betekenen dat hjj deze laatstgenoem de reëele bedreiging niet minstens zo ernstig acht als het imaginaire gevaar waar hij de mond van vol heeft. Als China in staat zou zijn een kernoorlog te ontketenen, zou het min der beducht zijn om van dit uiterste machtsmiddel gebruik te maken, dan de Sovjet-Unie. Khroesjtsjev realiseert zich dat een kernoorlog tussen Amerika en Rusland de vernietiging van beide staten zou betekenen, maar Peking is van mening, dat als de Chinese Volks republiek in een kernoorlog zou worden betrokken, dit niet de ondergang van deze republiek behoeft te betekenen, al zou er een kolossaal deel van de bevol king in de strijd ten onder gaan. China is tenslotte een land met 650 miljoen inwoners, en al zouden enige honder den miljoenen Chinezen in een kernoor log gedood worden, dan zou de Chinese natie nog altijd niet geliquideerd zijn, zo redeneren de cynische Chinese lei ders. Bij de economische opbouw van hun land streven zij dan ook een dus danige decentralisatie na, dat het hele onmetelijke rijk verdeeld wordt in dui zenden economisch zelfstandige eenhe den, die, voorzover zij. gespaard zouden worden door een kernoorlog, de kernen zouden kunnen vormen voor een nieu we Chinese communistische staat. KRONIEK droeg nu niet bepaald bij tot het schep pen van een gunstig klimaat voor Ame rikaans-Russische besprekingen over een vermindering van de internationa le spanningen. Of moet men geloven, dat Khroesjtsjev de Chinezen agressief heeft laten optreden om de Amerika nen er nog eens aan te herinneren dat de communistische wereld niet met zich zal laten spotten? Waarschijnlijker is, dat de Chinezen, niet alleen tegenover het Westen rnaar ook tegenover Rus land en tegenover de neutrale wereld, op dit historische moment in de naoor logse betrekkingen tussen Washington en Moskou, een demonstratie willen ge ven van hun macht. De spectaculaire ontmoeting tussen Khroesjtsjev en Eisenhower, als de lei ders van de twee mogendheden die nu nog de wereld domineren, moet ons niet uit het oog doen verliezen, dat er een derde mogendheid is die een steeds be langrijker rol zou kunnen gaan spelen in de internationale politiek. Engeland Hét Brhse ministerie van buitenlandse zaken heeft officieel ver klaard, dat het standpunt van de Britse conservatieve regering betretfende ont wapening vervat is in het geallieerde vredesplan dat in juni op de ministers conferentie van Genève ter tafel werd gebracht. Dit in antwoord op berichten uit Bonn, dat premier Macmillan in een verkiezingsrede gezegd zou hebben, dat een conservatieve regering na de ver kiezingen het zogenaamde plan-Rapacki voor een atoomwapenvrije zone in Euro pa of een variatie daarop opnieuw ter sprake zou brengen. In Britse officiële kringen zegt men van zulk een uitspraak van de premier niets te weten. «Het komt wel meer voor, meen ik, dat de ene grote gebeurtenis de andere over schaduwt. Gisteren was het er typisch een dag voor: een Russische raket was net naar de maan gevlogen, Khroesjtsjev vloog naar Eisenhower, wij dat wil zeggen de Nederlandse staat boekten een fraai tekort van 951 mil joen gulden en Tijdspiegelaar keerde terug in ons aller lijfblad. Dat laatste komt mij voor een bijzonder joyeus ver schijnsel te zijn, ook al moet ik er dan zoals u ziet wat de pagina betreft voor wijken. In dezen spiegel ik mij echter gaarne aan de eerste nieuwe Tijd spiegel die gisteren zo eindigde: „Laat ons er naast zitten. Er naast zitten is de basis van de naastenliefde." Ik zit er naast, ik zit dus goed." Voor de rest zit ik nog al in met dat geschiet op de maan. Ik vertrouw het niet helemaal. Veronderstel eens een ogenblik dat hef waar is. Dan vind ik het in het geheel niet leuk gevonden. Wat doen de Russen op de maan te schieten? Straks schiet de maan terug en dan zal het net per ongeluk op ons, on schuldige Nederlanders, wezen. Maar voorlopig geloof ik de Russen helemaal niet en geleerden zijn, hoe ge leerd ook, maar feilbare wezens. Ik houd mij wat dit betreft vast aan Nixort, die het. zo heb ik gelezen, ook niet gelooft. En hij kan het weten, want hij mag dan nooit op de maan zijn afgeschoten, hij is wel in Rusland geweest. Nieuwe mode voor de heren: de straaljager-lijn - Uw garderobe is van vandaag af oud-modisch Terug naar voor de Franse Revolufie V. liina is op het ogenblik voor zijn economische en technische ont wikkeling nog sterk van de Sov jet-Unie afhankelijk, maar dat belet Pe king niet in dc buitenlandse politiek een eigen beleid te voeren, waarvan men zich we! eens afvraagt of het wel de instemming heeft van Moskou. Ter wijl de Russen de laatste tijd herhaal delijk hebben verklaard, dat zij hun be trekkingen met Amerika willen verbete ren en terwijl Khroesjtsjev nu de gast is van Eisenhower, blijft de Chinese pers dag in dag uit de felste beschuldi gingen richten aan het adres van Wash ington. In de meest donkere dagen van de koude oorlog was de toon van Rus- lands anti-Amerikaanse propaganda nooit zo agressief als die van China nu. Men kan zich ook afvragen of de re cente acties van China tegenover Indië en Laos de Russen wel welkom waren, in een tijd dat Khroesjtsjev zich gereed maakte om met Eisenhower te gaan confereren. De agressieve politiek van Ruslands voornaamste bondgenoot De internationale herenmode- en confectie-industrie heeft zich na de tweede wereldoorlog bijzonder inge spannen om een eind te maken aan de mannelijke eigenschap: het niet volgen van de mode inzake de kle ding. Het schijnt dat de textiliale in spanningen niet zonder gevolg blij ven en dat de doorsnee-man, die zich sinds de Franse Revolutie niet bijs ter veel aan een herenmode gelegen liet liggen, thans meer oog gaat krij gen voor een verzorgde kleding niet alleen, maar bovenal geneigd raakt zich af te vragen of zijn costuums wel helemaal naar de richtlijnen van de allerlaatste mode zijn vervaar digd. De man.heeft zich honderdvijf tig jaar lang bijna niet bekommerd om de kleding die hij droeg. Hij was er tegen dat er de minste verande ring in het model kwam. Een vrouw behoorde er in de eerste plaats uit te zien als een vrouw en niet als een tvpiste, een filmster, een mannequin. Bij een man was en is ook thans nog voor een groot deel het omgekeerde het geval. Een man moet er voor eerst uitzien als een bankier, een ad vocaat, een metselaar, en dan pas als een man. De moderne man schijnt dit oude principe te verlaten. Op de veertiende tentoonstelling na de oor log van de Stichting Nederlandse Mo- debeurs. die tot en met 18 septem ber in het RAI-gebouw aan de Fer dinand Bolstraat te Amsterdam wordt gehouden zijn de bewijzen te vinden dat de ijveraars voor een he renmode aan de winnende hand zijn. De tentoonstelling heet United Gentlemen, omdat de Nederlandse herenkleding een zeer internationaal karakter draagt en tevens omdat de ze naam associaties oproept met voor alle gelegenheden juist geklede heren. In de tientallen stands is dan ook vele, zeer kleurrijke kleding te zien voor alle gelegenheden en voor alle gelegenheden ook nog eens ver scheidene costuums. Bijvoorbeeld wat de avondkleding betreft: niet alleen' smoking-jasjes in het gebruikelijke zwart en midnight-blue maar tevens in verscheidene kleuren: een rok-cos- tuum van tweed, in anthraciet-kleur. Of het allernieuwste: een smoking jasje in roodglanzend brocaatweef- sel. Een ander voorbeeld: Regenjas sen in gebroken wit maar ook met twee kleuren: de rechterzijde bruin, de linkerzijde beige. Twee maal per dag worden er op de tentoonstelling JJnited Gentlemen modeshows gegeven: om 12.30 en om 19.45 uur. U kunt er dan een indruk krijgen wat de man voorjaar en zo mer 1960 zal dragen. Uw verslagge ver verklapt u dat het vooral cos tuums in dc z.g. Jet-line, de straal- jagerlijn, zullen zijn. De man zal de vorm van een raket gaan krijgen. Het colbert wordt gekenmerkt door een hoge taille, dit wil zeggen de .jet-line. sluitknoop ligt boven het middel, het straaljager jasje is eenrijig, heeft smalle aflopende schouders, smalle, korte revers en de zakken zijn bij voorkeur schuin geplaatst; in de rug zijn een of twee splitten, terwijl de voorpanden rond zijn weggesneden. De pantalon is nauw, zonder omslag en met als intrigerende opvallendheid: de zijsplitjes, als logisch gevolg van het feit dat de pantalon aan de voet zo nauw is dat de drager er nauwe lijks door kan. De kroon op dit cos- tuum zal een klein hoedje met een smal randje zijn. U ziet het: uw garderobe is van vandaag af oud-modisch gewori. Advertentie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5