Nieuws uit stad en omtrek EVEN LUNCHEN OP HET SCHIEDAMSE STATION Eerste eenheid baggervloot voor Brazilië van stapel EEN AFSCHEID... V Schiedams historie in het kort verteld JU Bij J. en K. Smit te Kinderdijk Geheugen-hulp Meer tijd bij de nieuwe situatie Geen treinverkeer Delft-Schiedam Verreki jker op de Maasboulevard Mevrouw Antunes doopte „Ilheus" Oocr dm SDa*» Rederijkersfeest met wijnstoopen als prijzen „Vliegeractie" St-Lode wijk verkenners Opdracht Gemeente leent Gemeentelijke Jeugd commissie Burgerlijke stand L. BOER'S VISBEDR1JF De ruime in het water Bonaventura brengt „Dorp in onrust" Nieuwe tafeltenniszaal voor „Service" Excelsior klaverjassers naar Rotterdam Kredieten Keukenbrandje Bromfietser viel Bromfietser aangereden J VOETGANGERS Pedagogisch jeugd- concert KNVB afd. Rotterdam 111 PAGINA DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1959 Verandering dienstregeling Rijsttafelingrediënten en hartige hapjes Damwarhrp' blauwe sdiiedamsclie courant V FOTOALBUMS Eerste steen voor weeshuis Letterpuzzel Overwinning te Kethel Samenwerking ill Het omhoog gaan van de spoorlijn in Öe richting Vlaardingen en waardoor volgende week zondag het wachten voor de overweg aan de Overschieseweg defi nitief tot het verleden behoort, is niet aÜeen voor de weggebruikers een met vreugde begroet winstpunt. Ook het gro te aantal forensen komende uit Maas sluis en Vlaardingen is het welgeval lig, dat er te beginnen maandag de- ter, dagelijks niet meer zo ver ge.open behoeft te worden. Zo gemakkelijk als °P de oude perrons krijgen deze reizi gers het echter nooit meer; het trapje °p en af naar het z.g. Haagse per ron zullen ze dagelijks moeten maken doch er is toch al een hele verbetering vergeleken bij de wandelingen, welke zij sinds mei hebben moeten maken. Ook voor de restaurateur, de heer K. Spilt, die met de nieuwe cafetaria op bet tweede perron tevens de wacht kamer op het eerste perron in beheer heeft, ziet het buiten gebruik stellen van het oude station tot zijn genoegen en voordeel naderen. Haastende en jachten de mensen hebben geen tijd om even gauw een kopje koffie te nemen. Bij zijn aankomst .in Schiedam heeft de «heer Spalt de restauratie op de oude perrons opgeheven; de verkoop bij de nieuwe situatie was niet lonend meer. Nu krij gen de forensen weer enkele minuten de tijd en dit betekent voor hem verhoging van omzet. Zoals wij maandagavond reeds ver meldden, doet de nieuwe cafetaria- tvachtkamer op het „Haagse" perron het zeer goed en mag het experiment van de Nederlandse Spoorwegen, waarvan Schiedam de primeur kreeg, als zoda- De lichtmast van de H.A.V. Bank, die nu al meer dan 'Zit jaar weer en wind heeft getrotseerd, wordt grondig nage keken en vernieuwd, voor zover dit al thans nodig is. Straks zal hij, met opge poetste letters, weer zo heider schijnen als Zlf jaar geleden en zijn 25-jarig be staan dus in volle glorie kunnen vieren. Met grote letters staat dit aangeplakt op de poort, die de toegang vórmt tot ons troephuis. Aan het einde van de ze poort Vindt men het hoofdkwartier en daarbinnen wordt iedere avond bij zonder hard gewerkt door de verkenners van de St.-Lodewijkgroep. Er worden namelijk vliegers in alle kleuren en ma ten gemaakt, die bestemd zijn voor ieder een, die zijn hart aan de vliegersport heeft verpand. De prijzen zijn niet hoog en de kleurencombinaties sprekend. Men moest eens zien, hoe geestdriftig ze meewerken. Sommige jongens zijn iedere avond op het troephuis present, want ze vinden het in een woord „machtig", zo'n actie, door henzelf ge voerd. Zonder hun nieuwe hobby kunnen ze bijna niet meer. Zij voeren deze actie om geld bijeen te krijgen voor een zo nodige patrouillé-tent. Van het jaar hebben ze zich op het kamp nog moeten behelpen met de ten ten, maar aan het einde van het kamp hebben ze de koppen bij elkaar gesto ken en besloten om, ten koste van alles, volgend jaar met volledig tentmateriaal op kamp te gaan. Als onderdeel van dit vaste voornemen is dus deze actie op poten gezet. Tot nu toe is het prach tig gelopen. Maar het einde van de vliegeractie is al in zicht, want de slui tingsdatum is op donderdag 24 septem ber gesteld- Als men nog graag een vlie ger wil hebben is men altijd welkom en vrijblijvend, kan men donderdagavond 17, maandagavond 21, en donderdagavond 24 september van 19.3020.30 u. in het troephuis Singel 124 de collectie komen bekijken. De N.V. Gebrs. Vincent IJzerconstruc- tie en Centrale Verwarming te Schiedam heeft de opdracht gekregen tot levering van de centrale verwarming en de sarii- tair-technische installaties van het nieuw te bouwen klein seminarie van het bisdom Rotterdam te Noordwijkerhout. Als laag ste inschrijver voor de som van 749.750. De hoogste inschrijving was 1.045.000. In verband met belangrijke werkzaam heden aan de brug over de Poldervaart zal van zaterdag 19 september 22.50 uur tot zondag 20 september 11.00 uur op het baanvak Delft-Schiedam v.v. geen trein verkeer mogelijk zijn. Dedurende deze tijd zullen de treinen tussen Den Haag H.S en Rotterdam C.S. v.v. over Pijn- acker worden omgeleid. De treinen tus sen Den Haag H.S. en Delft v.v. blijven normaal rijden, met dit verschil, dat in beide richtingen te Den Haag H.S. over gestapt moet worden. Tussen Delft en Schiedam v.v. en tus sen Delft en Rotterdam C.S. v.v. zal een busdienst worden ingelegd. Teneinde in Rotterdam C.S-. aansluiting te kun nen geven op de normale treinen zullen op zondag 20 september ook bussen van Delft naar Rotterdam C.S. rijden, die 12 minuten voor de in de reisgids aan gegeven tijd vertrekken, te weten: Delft vertrek 5.55 uur, 6.18, 7.00, 7.56, 8.29, 8.57, 9.29, 9.57 en 10.27 uur. Tussen Schiedam en Rotterdam zul len op zaterdagavond en zondagmorgen enkele treinen uitvallen. Er is een voorstel van B. en W. bij de raad binnengekomen tot het aangaan van een vaste geldlening met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten, groot 154.300, met een looptijd van plm. 19 jaar, koers 100, rente 4% pet 's jaars. Tevens een tot het aangaan van een vaste geldlening met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten, groot 828.000 met een looptijd van 30 jaar, koers 98% en 99% rente 4% pet 's jaars. De eerste lening is ten behoeve van het doortrekken van de Prof. Kamerlingh Onneslaan in de richting van de Overschiesestraat; het ophogen van bouwterrein in de omge ving van het r.-k. Lyceum; de aankoop van een roltrommel-vuilnisauto en het bijplaatsen van een transformator in het schakelhuis aan de Julianalaan. nig geslaagd heten- De reizigers ver toeven er gaarne en men ziet hier dan ook al de plakkers die alvorens naar huis te gaan nog even wat gaan gebrui ken. De keuken van de Schiedamse stations-restauratie heeft bij de abonne mentreizigers inmiddels al een uitste kende naam gekregen. Menig reiziger die dagelijks tussen de wielen zit, geeft er de voorkeur aan in Schiedam uit te stappen voor het gebruiken van de lunch. Zo heeft zich dus al een vaste kern van klanten gevormd. De keuken van de restauratie is er geheel op ingesteld, snel en vooral goed te werken. De heer Spilt beschikt ook over een eigen bak kerij waarin de amandel- en saucijzen broodjes worden gebakken. Alles bij el kaar heeft de stationscafetaria de naam van onze stad weer een bijzondere klank gegeven bij het nog altijd grote aantal reizigers, (iie dagelijks van de door de spoorwegen geboden service profiteren. Het nieuwe station trekt mensen naar Schiedam, die misschien de stad zelf zelden of nooit betreden Op de aanvullingsagenda voor de ge meenteraadsvergadering op vrijdag, 18 september dezer komt o.a. nog voor een aanbeveling van de afdeling Schiedam van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap ter benoeming van de 4 leden van de Ge meentelijke Jeugdcommissie, benoemd door de raad buiten zijn leden. Aanbevolen worden: de heren A. Bezemer, Rotterdam- sedijk 217d (Herv. Jeugdraad) P. Bosch man, Van Tienhovenstraat 15 (J. J. C. „Ruimte"): E. J. M. van Dijck, Broers- vest 7 (Kath. Jeugdraad) en R. J. S. Goettsch. Waranda 197 (V.C.J.C.). GEBOREN: Abd-el-Wahab M., z. v. M. Sulaiman en C. J. T. M. Holierhoek, Nanna A, d. v. P. J. Peekstok en W. K. A. Hoek. OVERLEDEN A. A. Nolet, 71 jr. Mevr. Vera Galvao Antunes, echtge note van de kapitein van de Braziliaanse Marine, keek dinsdagmiddag de champag ne na die aan de achtersteven van de Advertentie Voor alle één adres MGR. NOLENSLAAN 850 NEEN, ZE IS NIET in het water geval len, ai staat ze volgens sommigen op in storten en zal ze, naar de mening van enkele raadsleden, wel instorten, wanneer biet de bouw van het nieuwe stadhuis be gonnen wordt en men er gaat heien. De Ruïne van Mathenesse staat er nog steeds, in haar deplorabele toestand, als een getuigenis, dat de belangstelling voor de historie in deze welvarende industrie stad miniem is. Maar er zijn toch plannen, om haar te behouden en wat beter te presenteren. "We hoorden nl., dat het niet onmogelijk ?ou zijn, dat, wanneer de omgeving van het nieuwe stadhuis, die natuurlijk heel representatief moet wezen, gesystema tiseerd wordt, men de ruïne met een Waterpartij zou kunnen omgeven. Dan zou een toestand hersteld worden, die vroe- Ser lange tijd geduurd heeft en op oude brent en een bijzonder idyllische 'indruk blaakt. HET ZOU OOK GOED ZIJN, om aldus baldadige jongens, die van hun ouders Uiteraard, gezien de geringe historische belangstelling in het algemeen, weinig respect voor deze unieke reliek van het verleden hebben meegekregen, verre van de Ruïne van Mathenes.se te 'houden, zo dat ze elkander dan niet meer kunnen bekogelen met de brokstukken. Het is een goed idee en wat ons betreft, We menen, dat men er niet eens mee be hoeft te wachten, tot er met het stad huis begonnen wordt, al gaan we dan ook tes miljoen voor het nieuwe stationsplein hitgeven. Onotil'wf «no» Vr hi»rtom «n n>ntl'«lrn 81ste Jaargang No. 24087 DAM 18 SCHIEDAM 6 6 15 2 S 9 0 9 4 telefoon POSTREKENING NR. advertenties f 0.15 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven. ingezonden mededelingen f 0.30 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven. kampioenen tot 20 woorden f 0.50 bij voormtbe- talinig. Elk woord meer 3 et Maxi- muon 60 woorden. —o Alle advertentie-orders worden sloten en uitgevoerd overronkwastig de Regelen voor heit Advertentoe- weaen. abonnementen f 7.40 per kwartaal, f 2.54 maiand en f 0.59 per wéék. Wij lazen in het Hermes-D.V.S.-blad het volgende. <iat het weer overgenomen had uit „Cricket": Er was niet aan te ontkomen. De laat ste bal is op de Damlaan geworpen. Laat men zich voorstellen wat er in een Schie dams hart omging, dat zag hoe de pitch na de wedstrijd reeds geschonden werd en wist dat nooit meer hier een nieuwe zou worden gelegd. Het veld was al onttakeld: de Konijne- buurt weg, de bomen achter de zittribune weg, de aarden tribune aan de legside had het terrein al weer verkleind, een andere stalen tribune had het gezicht op het paviljoen bedorven, blokken flats to renden rondom het veld. Alles is verle den. Geen training meer 's avonds op het veld, gevolgd door een verblijf in 'dat vertrouwde douchehok, pra tend over het spel, die verleden zondag en over de komende wedstrijd. Nooit zal men meer door het hek stappen, alleen gewapend met het bat, waarmee men de bowlers zijn wil zal opleggen en het volk j tot enthousiasme zal brengen, of althans bezig zal houden, ook als de Tet uit is. Heerlijk is het klappen van een vier te gen de Pers, veel mooier nog een zes op de Damlaan, maar het verrukkelijkste geluid was een zes op de zittribune, wat een gekjetter gaf van elementen, die je zelf in werking hebt gesteld. Faalde de ze berekening, dan moest je dezelfde weg terug naar dat hek, over spitsroe den met alle ogen op je, medelijdend, koud of onverschillig. Maar je kon nog een keer terug, nu met tien anderen, om korte metten te maken met de vij and. De palen moeten deruit! Of anders komt je kans voor een zweef duik naar de bal, voor het rumoerend gejuich en wellcaught geroepen voor een vuile broek alleen maar. Nooit hoor je hier meer het how-is-that geroep van spelers en publiek, nooit meer het knarsen van de spikes op de stenen van het paviljoen. Dat en vele an dere dingen gingen om in een Schiedams hart, toen het keek naar het schenden van de pitch: „Vorstin vervallen van Uw Het was weldadig te zien hoe Rood en Wit zich met zorg toelegde op het leveren van een goede afscheidsbijdrage in de vorm van nog eens een hoge score: ge volgd door een innings van Stolk, die als het ware een demonstratieve samenvat ting was vain 25 jaar baitt.ingkunde, waar bij hij niet vergat de laatste Damlaan- ru'it op zijn naam te schrijven. Eeji spre ker is hij ook nog: na een inleiding van Guust Nolet bood hij aan Rood en Wit een ingelijste foto aan van het Damlaan - veld. Na het antwoord van v. Baasbank en de Nijs kregen we een fraai tafereel door de aanbieding van twee kruiken je never door een Damlaanbewoner, één voor van Liemt, de qualifier van de dag en één voor Stolk. De Nijs gaf hem daarop de door de ruit geslagen bal als souvenir. Het feest vond een voortzetting in de taveerne van wijlen Willem Frederik Beyersbergen. Ook hier toespraken. Wie kon er een beter en hartelijker getuige nis geven van zijn nauwkeurig gedateer de en gecijferde herinneringen dan de heer Davidson, wiens gezag al jaren ge leden door het Damlaan-publiek volledig was erkend? Ook Jan Offerman was een belangrijk getuige van het feit dat een wedstrijd Hermes-DVSRood en Wit er altijd één met pit was. Laat men in Haarlem weten, dat de belangstelling van de grote schare Rood en Witters, ook in Schiedam zulke bekende gezichten en namen, door Hermes-DVS niet alleen als een charmant gebaar, maar meer nog als een oprecht meeleven is gevoeld. De Damlaan is prijsgegeven aan het massaal opdringen van een huizenzee. Cricket in Schiedam gaat verder en heeft zich reeds een nieuw huis aangemeten. En als we daar straks dan bij het pilsje na de wedstrijd staan en we hebben (bij voorbeeld) Rood en Wit achter een hoge score van ons aangejaagd, dan zullen we ons bij het pijnlijk gemis aan gerinkel van ruiten maar troosten met Nijhoff: „Vergeet, vergeet, waar ons zwak hart om schreit, „Lach en stoot glazen stuk tegen elkaar". B.H. Advertentie SCHIEDAM ZUID-HOL LAN DSC H E KANTOORBOEKHAN DEL Ten gerieve van de bezoekers is op de Maasboulvard nabij „Europoort een verrekijker geplaatst, waarbij men de ge-hele Maas kan overzien en de „Euromast" in Rotterdam tot op enkele meters naar zich toe kan halen. De parochiële toneelgroep „Bonaven tura" van de H. Hartkerk in Oud-Mathe- nesse, opent op zaterdagavond 26 septem ber het nieuwe toneelseizoen met de op voering van het toneelspel van Kees Spie ring. „Dorp in onrust", een milieu-schets in drie bedrijven. De Schiedamse r,-k. tafeltennisvereni ging „Service" heeft de beschikking ge kregen over een nieuwe zaal. De thuis wedstrijden in de nieuwe competitie zul len n.l. worden gespeeld in de kantine van de Cartonnage-fabriek, waar aan zes tafels tegelijk het spel met het witte celluloid kan worden bedreven. Momenteel telt Service 20 leden, maar het is voor uitbreiding vatbaar. Schie dammers, die r.-k. en geïnteresseerd in tafeltennis zijn. kunnen vanaf volgende week dinsdag iedere dinsdag en donder dag in de kantine terecht. Men kan zich voorts ook opgeven bij de heer F. van Grieken, De Kuyperlaan 93, tel. 63644 en bij de heer A. van der Horst, Vlaardingerdijk 196, tel. 63819. Morgen vindt in Rotterdam de grote klaverjasprevanche plaats tussen Excel sior en en de vereniging „De Spartaan" hetgeen een kaartevenement bij uitstek belooft te worden. Bij de raad is een voorstel van B. en W binnengekomen tot het verlenen van kredieten van: a 20.000 voor een nieuwe automatische huistelefooninstallatie voor de Technische Bedrijven; b 1200 voor het overbrengen van de bij de Technische Bedrijven aanwezige installatie naar de Vervoer-, Reinigings- en Ontsmettings- dienst: c. 6.600 voor een nieuwe automa tische huistelefooninstallatie voor de Ge meentelijke Dienst voor Sociale Zaken. In de woning van de familie A. J. R„ Van Ruysdaellaan 15 b, ontstond gisteren avond omstreeks kwart voor zeven een keukenbrandje, doordat de vlam in een pan jus sloeg. De brandweer behoefde geen dienst te doen, want de bewoners hadden het vuur al geblust met een ketel water. Er was brandschade aan de vloer bedekking en verfschade. De bewoner is verzekerd. Op de Rotterdamsedijk ter hoogte van de Hema-flat raakte gisterenavond om streeks zeven uur de bromfietser G. S. uit Vlaardingen van het verhoogde rijwiel pad, toen hij twee wielrijders wilde in halen. Hij viel en liep daarbij een spier- kneuzing op in de borst en enkele schaafwonden. Hij is in het Gemeentezie kenhuis behandeld. De chauffeur B. S. uit Rotterdam bots' tegisterenmiddag met zijn bestelauto te gen de bromfietser L. V., toen hij op de Hoofdstraat de inrit van de ijsfabriek De Maas inreed en daarbij niet lette op het passerende verkeer. De bromfietser kwam te vallen en liep schaafwonden op. Hij is in de Dr. Noletstichting behandeld. De chauffeur van de bestelauto kreeg een proces-verbaal. Steek bij de knippcrbol-oversteekplaats pas dan over, wanneer het naderende verkeer nog t ij d i g voor de zebra kan stoppen! Als u rekening houdt met het naderen de verkeer, houdt het verkeer rekening met u! HET REDERIJKERSFEEST TE SCHIEDAM werd 6 juli 1603 geopend met een „Spelende Prologhe van vijf per- sonagien: Rhetoico, Vraghende ver- standt, Goedt onderrecht, Spotter der konst en Spijtich van reden." Rhetori- ca was „sierlijk ghecleedt"; Vragende verstandt en Goedt onderrecht: „Beijde als liefhebbers der konsten statich ghe- habitueert met rolle inde handt." de Spotter der konst was „boerachtich ghe- kleedt" en de laatste persoon „ais een perfect Burgher". Deze „spelende pro loghe" een verwelkoming aan de aan wezig zijnde kamers werd door de rederijkerskamer „De Roode Rossen" zelf uitgevoerd. De uitslag van de prijskamp was aldus op de vraag „Wat t'noodichst is om' d'ar- me Weesen t'onderhouwen?" bekwam de Vlaardingse kamer „de Ackerboom" de eerste prijs, bestaande uit zes „wijn stoopen", de Maaslandse kamer „de Olijven" de tweede prijs, bestaande uit vier „wijnstoopen" en de Haarlemse ka mer „de Pellicaen" de derde prijs, be staande uit twee „wijnstoopen". Onder deze „wijnstoopen" hebben wij te ver staan sierlijke kannen, met daarop uitge beeld het embleem van „de Roode Roo- sen." De tweede prijsvraag was een refrein te maken van 10 tot 13 regels op de spreuk: „Daarom wilt liefde d'arme Weeskinderen betoonen." Vervolgens vroeg men: Een liedt op den zeiven zin, men zalt beloonen, Die de besten zijn, krijghen tot hun verschoonen Drij, twee, een wijnkannen: en die t' bequaemst refereijn Zal prononceren, verkrijcht, zonder hoonen, Een overdecten kop voor sijn prijs certeijn. Ooc diet Liedeken best zinght, int wil de alleijn, Krijcht van ghelijcken een kop voor sijn zoete reden. Het Rederijkersfeest te Schiedam is een groot succes geworden en het" resul taat van de loterij schijnt niet onbevre digend te zijn geweest, want reeds in juli 1603 werd de bouw van het wees huis al ter sprake gebracht. In delibera tie werd gelegd de vraag op welke plaats men het nieuwe weeshuis zou „timme ren" en als zodanig werd aangewezen het St. Ursula-convent op de Dam en het klooster „Leliendaal" aan de Ach terweg. Besloten werd, dat de burgemeesters, mitsgaders de acht gecommitteerden voor de loterij „neffens hun luijden sullen nemen twee meestermetselaers ofte mees- tertimmerluijden, int stuck vande fa- bryeke (is fabricage) ervaren sijnde." Gezamenlijk zouden zij beramen waar het voorscreven weeshuis „bequaeme- lickste soude dienen gestelt" en daarvan „een pourject (is ontwerp) ende besteck maeken.". Alles te zamen moest op een rapport bij d# Vroedschappen worden in geleverd. Reeds in de Vroedschapsvergadering van 1 september 1603 brachten de acht gecommitteerden tot de loterij hun rap port uit „van heurluyder besoige (fas- tig werk) nopende de plaatze daer het nijeuwe Weeshuijs sal werden getimmert, ende overgelevert het besteck ende pour ject in conformiteijt vande voorgaende resolutie gemaect." Na hetzelve rapport van de gecommitteerden in delibera tie genomen te hebben en „daer op om- vrage gedaen sijnde" werden de acht gecommitteerden ter vergadering van de Vroedschap geautoriseerd en gelast „om- me het Weeshuijs te ordonneren en doen stellen daer sij luijden 'tselve oirbaer- lickste ende bequaemste vinden sullen." Opvallend in deze laatste resolutie van de Vroedschap is wel, dat men de keu ze van de plaats voor het weeshuis aan deze gecommitteerden overlaat. Ook blijkt uit de besluiten van de Vroedschap dui delijk, dat het toenmalig stadsbestuur in zake de stichting en de bouw van het weeshuis heel wat in het midden had te brengen. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat de „Gereformeerde" gemeente niets met deze stichting van het weeshuis heeft te maken gehad. De gecommitteerden van de loterij lieten hun keus voor de bouw van het weeshuis vallen op het klooster „Leliendael" aan de Achterweg. Hoe dit klooster is verbouwd en of er ,nog iets nieuws is bijgebouwd, daarvan ?5 I is niets bekend. Op 6 juni 1605 had de eerste steenlegging plaats, welke werd verricht door het 8-jarig zoontje van de H. Geestmeester Arent Niesen. Dit feit werd vereeuwigd door de volgende in scriptie op de gedenksteen in het wees huis aangebracht: oM Wel te onthoUden het beginseL, Van dit geboUW Is de eerste steen gheL ee Yt bY pleter niesen oVT a C ht sone Van arent niesen der Weesen Vader Jare ghetroUW den eersten IVnll, 't laer de g VL de Letters VerCLare. Zo'n vers wordt chronicon of tijdvers genoemd. De hoofdletters daarin waren verguld. Telt men nu deze „gulden" let ters bijeen, dan krijgt men het jaartal 1605. In het laatst van 1605 was de bouw van het weeshuis in zoverre voltooid, dat men de glazen in de ramen kon zetten. Maar ook in het nieuwgebouwde stadhuis het oude was in mei 1604 ver woest daarover later meer bijzon derheden moesten glazen komen. Nu was het in die jaren de gewoonte, gla zen van voorname gebouwen met een wa pen te sieren. In de Vroedschapsverga dering van 28 december 1605 werd betref fende het plaatsen van deze wapens het volgende besloten: „Is meede vestaen, dat men in de glasen op het Stadthuijs, in der Vroed schappen Camer sail doen stellen des Steedes Wapenen, sonder dat der Vroet- schappen wapenen daer inne gestelt ofte bij de selve eenige costen daer van ge dragen sal werden, maer sail de Vroet- schappen vrijstaen, die 't selve believen sail, elck een glas met sijn wapenen te stellen in het nieuwe getimmerde Weehuys." Bij de verbouwing van het weeshuis in het laatst van de achttiende eeuw zijn nog enkele van deze gebrandschil derde glazen voorzien van familiewapens teruggevonden. Het bestuur van 't wees huis werd toevertrouwd aan de H. Geest- meesteren, welk college in vroeger jaren alleen de armenzorg droeg: men denke in dit verband aan het gezegde: „zij leven van de H. Geest." Deze H. Geest- meesteren hadden op de eerste plaats te beschikken over de inkomsten van „de H. Geest" en vervolgens over de resterende géiden van de gehouden lote rij na de bouw overgebleven. Maar daar mede kon men niet het weeshuis in stand houden en van de „gereformeerde" ge meente was alleen maar geestelijke steun te verwachten en deze werd dan ook ruimschoots gegeven. Wij hopen later hierover en over de financiën van deze inrichting meer gegevens te kunnen verstrekken. Wij keren thans weer terug naar onze Schiedamse rederijkers, die in 1603 Onze ingezetenen zo'n heerlijk feest hadden be reid. Deze kamer „de Roode Roosen" beschikte over uitstekende krachten en dit bleek wel op het rederijkersfeest te Haarlem op 1 juli 1607, ten behoeve van een oude-mannenhuis aldaar gehou den en waaraan óók een loterij was ver bonden. De Schiedamse rederijkerska mer trok daarheen en keerde met vijf zilveren prijzen huiswaarts. Nog een tweede overwinning behaalde de „Roode Roosen" te Kethel, waar op 2 augustus 1615 een rederijkersfeest werd gegeven. Op dit feest behaalde zij een grote overwinning. Een tweede en een eerste prijs. De tweede prijs, bestaande uit twee fijne tinnen wijnkannen, ver wierf zij voor de beantwoording van de vraag „waerdoor de Werelt meest heij- loos en blindich dwaalt?" en de eerste prijs, bestaande uit drie fijne tinnen wijn pinten, voor die van de „Reghel". Als men nu daarbij bedenkt, dat op dit rede rijkersfeest te Kethel de voornaamste ka mers van ons land o.a. uit Amsterdam, Rotterdam en Den Haag tot de mede dingers behoorden, dan begrijpt men, dat de Schiedamse Kamer, „de Roode Roosen" op dit feest een goed figuur had geslagen. In 1616 gaf de Vlaardingse kamer „de Ackerboom" een rederijkersfeest, waarop wij twee kamers uit Schiedam ontmoeten: de „Roode Roosen"en „de Vijgenboom". Laatstgenoemde kamer was kort te voren opgericht en nog niet als vrije kamer aangenomen. Dit ge schiedde op het Vlaardingse feest, waar door zij de bevoegdheid kreeg op om prijskampen te verschijnen. Door de Vlaardingse kamer werd „de Vijgenboom" als volgt ontworpen: Komt Vijgheboomkens, die het soete wilt vergaeren, 't is u ovr'heijds belief, ghij suit u Doop ontfaen, Endien gh'u kamermerek hiet laet en komt verklaren Dattet niemant en raekt, neém ick u voor vrij aen. De eerste versregel duidt op de spreuk welke „de Vijgenboom" voerde, nl. „t Soet vergaeren". Uit de laatste versre gel vernemen wij, dat „de Vijgenboom" als vrije kamer was aangenomen. Op het Pinksterfeest op maandag 1 juni 1705, schreef „de Vijgenboom" zelf een wed strijd uit. Het was een bijzonder schitte rend feest, waarop ook „de Roode Roo sen" tegenwoordig was. L. A. ABMA snjjkopzuiger „Ilheus" in het water van de Noord druppelde. Even tevoren had zij met het traditionele gebaar de fles laten stukspringen, waarna de „Ilheus" genoemd naar een haven in de staat Bahia gehoorzaam van de helling van J. en K. Smit, Scheepswerven te Kinderdijk gleed. De snijkopzuiger maakt deel uit van een grote bestelling die de Braziliaanse regering in casu de Banco Nacional do Desenvolvimento Economici te Rio de Janeiro vorig jaar plaatste bij de In dustriële Handelcombinatie Holland, waarvan J. en K. Smit een der vennoten is. Twee hoppenzuigers, 2 sleepboten met resp. 360 en 1670 pk, een drijvende bok, lichters, pompen en leidingen complete ren de opdracht. De „Ilheus" vertrekt in februari 1960 tezamen met het kleine materiaal uit de order naar Brazilië. De sleepboten volgen een half resp. een jaar later. Na; de tewaterlating sprak een der werfdirecteuren, de heer W. van Bee- len. Hij vestigde de aandacht op de geweldige industriële ontwikkeling die Brazilië op dit moment doormaakt. De I.H.C. heeft contact opgenomen met een Braziliaanse werf betreffende de uitbreiding van de vloot. Er is reeds sprake van een nauwe technische sa menwerking. Als dank voor het verrichten van de doopplechtigheid bood de heer van Bee- len mevrouw Galvao Antunes een gou den armband aan. Bij de tewaterlating waren o.m. aan wezig de heer J. de Sousa Leao, Brazi liaans ambassadeur in Nederland en de consul te Rotterdam, de heer E. Santos Maia. Eerstgenoemde zwaaide in een dankwoord de Nederlandse scheepsbou wers alle lof toe. Brazilië heeft vele bouw orders bij hen geplaatst, van de onderha- vige baggervloot tot supertankers en vliegkampschepen toe. De „Ilheus" heeft een lengte van 40 meter en een breedte van 11,50 meter. De zuigdiepte is 14 meter onder de wa terspiegel, terwijl de zuigbuis een diame ter heeft van 560 mm. De baggerbaas heeft vanuit het centrale bedieningshuis 'n schip. Hij kan tevens het verplaatsen van de voorzijankers regelen door mid del van twee ankergieken. De hulp van sleepboot of ankerschouw bij het ver plaatsen vervalt dus. Hedenochtend heeft in het Passage theater het eerste pedagogisch jeugdcon- cert voor dit seizoen plaatsgevonden voor de leerlingen van een aantal Schiedamse scholen. Ook ditmaal dirigeerde Frans Moonen op voortreffelijke wijze het Rot terdamse Philharmonisch Orkest, dat o.a. muziek speelde van Mozart, Ravel en Liszt De heer Moonen hield een uitste kende inleiding, daarbij een verklaring gevend van de bedoeling der componisten, welke met de grootste aandacht werd aan gehoord. Demonstraties met instrumenten door de leden van het orkest vormden een belangrijk onderdeel van het dit pedago gisch jeugdconcejrt, dat wederom in elk opzicht een succes kan worden genoemd. In de K.N.V.B. afd. Rotterdam staan .voor zondag 20 september, de volgende "wedstrijden op het programma: le klasse A: DillettantSt.-Lodewijk; EurekaBloemhof; PuttershoekZuider ster; Steeds HoogerD.O.K.; W.F.Ra dio. le klasse B: A.V.S.—Oud Beyerland; Florissant O.B.R.—Aeolus; Hurricanes —Bolnes; H.W.D.—N.R.C.; Roga—Belve dere. le klasse C: D.J.S.—V.N.D.; S.M.V. —Swift Boys; T.O.G.B.—Germinal; Voor waartsDemosW.R.W.Hillegersberg, terr. Vierpolders. 2e klasse A: D.B.G.C.—R.E.T.; D.E.S.V. Sportiefia; SiodG.E.M.; S.S.A.V.R. G.V.M.D.; Wico Varkenoord. 2e klassse B: D.O.Z.Fios; Pantser boys—D.P.B.; Soag—U.S.C.; V.O.B.— Pechvogels; G.L.Z.Activitas 2e klasse C: AbbenbroekHellevoet- sluis; AS.B.S.C. Maas; NestoroNoor derkwartier uitgesteld, SVDPGroen- Witten; WCR—AVO ZVC. 3e klasse A; BlijdorpSchiedamse Boys; CrooswijkSV.O.; R.V.V.B.Boe zemkwartier; SmeetslandVierpolders; Zwart-WitS. C. Delta. 3e klasse B: H.B.B.—Postef; O.H.V.V.— T.S.B.; O.M.L.Afrikaander Boys; TOGZ Singelkwartier; V.V.O.H.S.C.R. HEDEN: Passage-Theater: KFA. De 41ste (14 j.l. Film van de Russische regisseur Gregori Tchoukrai, 8 uur. Monopole-Theater: Bosbrand (14 jaar) zaterdag en zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 werk dagen 2, 7 en 9 uur. Tentoonstelling Stoute kinderen, zoete kinderen. Dagelijks 1015 uur. (Woensdag en zaterdagen ook 's avonds van 710 uur). Stedelijk Museum: Dagelijks van 105 tondags van 12—5 uur. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL S.-LIDUINA Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8: Uitleenbureau en Leeszaal voor volwassenen: dL, do., za. Uitleenpost Kerkweg 46. Kethel: zo 11.30 —12.30 uur. Uitleenpost Molensingel Noodkerk Ke thel: di. 4—8 uur. Filiaal: Rijnstraat 1: volw,: dl. 6.308 uur: vr. 7—8 uur: jeugd: wo. 25 uur. Filiaal Nieuwland Wijkgebouw Dr. Wl- bautplein (zijingang): jeugd: wo. 1.805 uur: volw.: wo. en vr. 78.30 uur. Uitleenpost Emmastraat 3 ma 78 uur. NACHTDIENST APOTHEKEN Deze week: Apotheek Evers, Lange Haven 81. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN Programma's van 1117 september a.s. ARENA: Some came running (strikt volw.); CAPITOL: Union Pacific (14 j.); CENTRAAL: Die gesohiedene Frau (volw.); CINEAC-A.D.: Hunde wollt lhr ewig leben (14 j.); CINEAC-NRC: Actualiteiten (doorl. voorst) (a.L); CO LOSSEUM: De nacht vóór de première (a.l); donderdag: Terwijl Parijs slaapt (strikt volw.); HARMONIE: De Wraak van Frankenstein (strikt volw.); LU- MlèRE: Middle of the night (volw.); LUTUSCA: Freddy, die Gdtarre und das Meer (a.l.); LUXÓR: uitsluitend mati nees: Annie get your gun (a.L); ME TRO; Tabarin (18 j.); PRINSES: War lock 18 jaar); REX: De Beul van Springdale (14 jr.); THALIA: Tiger bay (14 jr); 't VENSTER: De glimlach van een zomernacht (volw.); VICTORIA: Het lokkend moeras (volw.) donderdag: La Ronde (ontoelaatbaar); zaterdag, zon dag en woensdag matinee: De Lichtboei (a.l.).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3