SöVJET-leider door getroffen warme ontvangst Succesvolle one man de trappen van Blair House Met achtduizend man tegelijk oceaan over Nachtelijke straatdebatten tus sen Russen en Amerikanen Voorzitten Mgr. Moors over de studenten De Gaulle en de rebellen De nieuwe Scheveningse pier MENING OMTRENT V.S. ONGEWIJZIGD Moskou de beste stad ter wereld" Russen mijden avondkleding Droom van Detwiler Amsterdam uitverkoren als haven voor superschepen Groep scholieren uit de V.S. op reis door de Sovjet-Unie Ontgroening slechts bijkomstigheid Vijf doden bij ongevallen Algerije op V.N.-agenda Het woord is aan de Algerijnen V B DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1959 Sterke contrasten bij Khroesjtsjevs diner GRATIS VERKRIJGBAAR VERKEERSBORDEN PLAKPLAATJES Onder bewaking Procureur-generaal bij Soekarno Atlas"-raket met succes gelanceerd Kardinaal Tisscrant in Simpelveld Beschermheerschap van zusterorganisatie aanvaard Tweede Kamer akkoord met opzeg ging walvisvaart- verdrag Kleurenfilm over reis prinses Beatrix Spoorweg-mannenkoor „E.M." naar Duitsland Patiënt aan stuur van ambulance Nieuwe telefoonkabel EuropaV.S. Voor Nederland derde route vanaf 22 september BUITENLANDSE hroesjtsjev, die vandaag een bezoek aan New York op het programma heeft J\ staan, heeft verklaard tot dusverre zijn mening omtrent de Verenigde Staten nog niet te hebben gewijzigd. Op de vraag van verslaggevers, wat "e,n tot nu toe het sterkst aangesproken heeft, antwoordde hij „De warme ont- van het Amerikaanse volk. En dat ondanks de krachtige anti-propaganda" voegde hij daar aan toe. „Het bewijst dat het Amerikaanse publiek de nood zak van vriendschap met de Sovjet-Unie aanvoelt. Men mag het niet eens zijn onze politieke inzichten, maar daar we op één planeet leven moeten we lrachten samen te leven. We zijn niet van het soort zoals wc vaak afgeschilderd zVn. Wij verslinden geen babies. We eten uiteindelijk hetzelfde als u: wat vlees, eei paar aardappels." Toen de verslaggevers het gesprek op Nixon brachten bleek Khroesjtsjev geinig ingenomen te zijn met de Amerikaanse vice-president. „Hij heeft een jhjuist beeld van de Sovjetleiders voor ogen," aldus Khroesjtsjev. De Russische le'der heeft gisteren niet alleen het Amerikaanse volk lof toegezwaaid voor de f^rtelijkc ontvangst, maar zich ook prijzend uitgelaten over de Amerikaanse oeien op een proèfboerderii te Beltsville, op 30 km van Washington. „Het beesten ai. y n verklaarde hij tegenover de Amerikaanse minister van landbouw, e hem rondleidde. Tevoren was Benson nog wel een beetje onvriendelijk tegen ?e»n geweest. Hij vertelde Khroesjtsjev dat het kapitalisme de Amerikaanse °°eren geholpen heeft een „nergens geëvenaarde landbouw" te ontwikkelen. Na loop van de rondleiding zei Benson tot Khroesjtsjev: „Ik geloof dat u best een °ede boer zou zijn." „Ik denk dat ik niet voor u oncler zou doen," reageerde ae Sovjet-leider. Khroesjtsjev was de dag begonnen ?*et een succesvolle „one man show" de trappen van Blair House, de wo- lllng waar hij gedurende zijn verblijf in Washington logeert. Om kwart voor ?°ht stapte h}j volkomen onverwacht in "Atndsmouwen naar buiten. Gewillig po- prend voor de haastig toegeschoten fotografen en verslaggevers nam hij vier pmuten lang de landelijke omgeving in 9.ch op. Een paar keer ademde hij jhep de frisse herfstlucht in en de cor respondenten van Reuter en AFP con stateerden dat hy er wat vermoeid uit lag. Na aldus geruime tijd een blik op Washington te hebben geslagen maakte ""llllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIinillllllIHll President Eisenhower was gistera vond de eregast aan een diner dat de 'P'ssische premier op de Russische am- Oassade aanbood. Alle officiële gasten Waartoe behoorden de vice-president en Ojevrouw Nixon, droegen avondkleding. Premier Khroesjtsjev, de Russische Ambassadeur Mensjikov en de andere Russische functionarissen droegen geen pfficiële kleding. Er was geen speciale U'eding voorgeschreven. Dit was wei ,pt geval voor het diner dat dinsdag P*r ere van Khroesjtsiev in het Witte "ais werd gehouden. Hoewel toen was v,'rzocht avondkleding te dragen, droe- de Russische gasten gewone kos- miims. De aanwezigen zaten aan een hoef- pervormige tafel in de prachtige ont vangstzaal op de eerste verdieping aan ?e voet van de met rode lopers bekle- trap. Talrijke toeschouwers zagen do Sasten aankomen. De president en me- yrouw Eisenhower werden luide toege dicht. De zwarte tafzijden avondjapon {he; groene stola van mevrouw Eisen- hower contrasteerde sterk met de een- youd van de grijze jurk van mevrouw ^hroesjtsjev. Tot de overige Amerikaan gasten behoorden ministers en de poer van de president, dr. Milton ^'senhower. hij de journalisten glimlachend duide lijk dat hij geen antwoord kon geven op hun in het Engels gestelde vragen. Zijn glimlach werd nog breder toen een vér- slaggever hem in gebrekkig Russisch vragen ging stellen. De pers wilde weten hoe hij Wash ington vond, dat begreep de Russi sche leider wel. „Een heel mooie stad", verklaarde hij in het Russisch en toen zei hij, nog steeds lachend, in het Engels: „Very good". Na een vriendelijk „good morning" keerde hij zich om en stapte Blair House bin nen om zijn colbertjasje aan te trek ken voor het bezoek aan de proefboer- derij. Ook tijdens dit voorval op de trappen van Blair House bleek de veiligheidsdienst paraat te zijn. De journalisten konden zo haastig niet op de Russische leider toelopen of ze vonden een breed geschouderde Rus tussen hen en Khroesjtsjev. Functionarissen van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken, hebben gisteren een figuur geslagen te genover de hoge Russische gasten. Jour nalisten moesten hen er aan herinneren dat zij vergeten hadden de Russische vlag boven Khroesjtsjevs tijdelijk thuis te hijsen. De fout was gauw hersteld, maar de mannen van het „State Depart ment" bloosden bijna even diep als het rood van de vlag met ae hamer en sik kel... De vroegere Amerikaanse president, Harry Truman, heeft in New York ver klaard dat hij een invitatie voor de re ceptie van vanavond met Khroesjtsjev heeft afgeslagen Hij had al een afspraak met zijn dochter en schoonzoon voor een diner gemaakt, zo verklaarde Truman. Khroesjtsjev heeft gisteren na zijn be zoek aan de persclub in Washington per auto een rondrit door de Amerikaanse hoofdstad gemaakt, waarbij hij bege leid werd door minister Gromyko en Cabot Lodge, de Amerikaanse ambas sadeur bij de V.N. Bij het Lincolnmo- nument, dat aan de oever van de Poto mac ligt, stapte het gezelschap uit. Staande voor het grote beeld van Lincoln, zei de Sovjet-leider tot een verslaggever van de televisie: „Het Sovjet-volk buigt zich voor Lincoln en zijn werk. Hij was waarlijk een groot man een mens die zijn leven wjjdde aan de strijd om de vrede." Op de vraag of hij Washington mooi er dan Moskou vond, antwoordde de Rus enigszins geïrriteerd: „U zou moe ten weten dat voor mij Moskou de beste stad ter wereld is. U moet der gelijke ^vragen, die zouden kunnen leiden tot "netelige vergelijkingen, niet stellen." Vervolgens ging de rit langs het in- (Van een verslaggever) Een van de twee Amerikanen, die het Aanschijn van de oceaanvaart willen ïfeanderen, heeft weer gesproken. L. ,'dgar Detwiler is zijn naam en woens- jAg in Den Haag heeft hij verklaard Aat zijn n.v. in oprichting, de Ameri can European Lines, een overeenkomst aangegaan met het Veroline-eon- yPrn voor de bouw van vier 130.000 tons "Assagiersschepen .De bouw van deze {jyhepen zou de maatschappij „zo spoe- mogelijk" verwezenlijken. l Eo veel nieuwe elementen bevatte het Kjtoog van de heer Detwiler niet meer. p het zou moeten zijn dat prof. dr. P. Gerbrandy voorzitter van de raad ,?n commissarissen van de n.v. in oprich- 'tg is geworden. Zijn schepen zouden f^ais bekend, geschikt zijn voor het ver der van elk achtduizend passagiers 31 e voor 175 tot 200 dollar een retour er de oceaan kunnen kopen. Met de OVi - -- uu uvvnuu nuim»-" c haPerboten wil hij t.z.t. 900.000 mensen er jaar van Amerika naar Europa efengen. Het gigantische van de opzet <j°rdt duidelijk wanneer men de afme- ngen en de accommodatie van ziin Toepen met die van de nieuwe „Rotter dam" vergelijkt: 39.000 ton en 1456 pRS- Agiers. R Glimlachend beantwoordde de Aheepsmagnaat woensdag de soms ir rpe vragen. Over elk detail kon hy 'ivoerige inlichtingen verstrekken. Ceen namen Hy schrikt niet terug voor een plan Als het huidige waarmee 512 miljoen dollar is gemoeid. Enorme bedragen follen er uit zijn mond wanneer hij °ver de financiering van het project spreekt, maar hij noemt geen namen. Gp het ogenblik acht hij dat, met ge wenst. „Ónassis, Niarchos?" oppert ?ben. „Ik zeg geen nee en geen ja ]s zijn antwoord. Haastig voegt de "eer Detwiler er aan toe: „Ik heb ze biet nodig". j-Toigena zijn zeggen Is de financiële Wde van het project zo ver geregeld, «S-t zodra de technische moeilijkheden ,0n overwonnen men met de bouw kar kinnen. Dit maakt een wat optimis- dsche indruk, maar wellicht is het voor drukwekkende gebouw van de „Natio nal Gallery of Art" en het gedenkteken voor Jefferson terug naar Blair House. Na een korte rust begaf de Russische leider zich naar het Kapitool, waar hij met de leden van de commissie van buitenlandse zaken uit de Senaat de thee gebruikte. Hij werd met vragen bestormd over de Russische politiek en zijn houding tegenover de wereldvrede. De Amerikaanse reis van Khroesj tsjev heeft geen verandering van de Russische gedragslijn tegenover de uit zendingen van de BBC naar Oostenro- pese landen gebracht In tegenstelling met de opheffing van het storen van de uitzending ,,de stem van Amerika" on dervinden de Engelse uitzendingen nog voortdurend last van de Russische stoor zenders. Advertentie CA-VA SEUL bij uw winkelier bij aankoop van Schoencrème - Metaseul Wrijfwas (met silicone) HANDELSOND. GERARD ROOVERS BREDA Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: J. Brinkert, hoofdarchitect bij de dienst der publieke werken te Amsterdam. Met de KLM-machine uit Praag zijn gisteravond 23 Amerikaanse middel bare scholieren, die een tournee van enkele weken door Rusland hebben ge maakt, op Schiphol aangekomen op doorreis naar New York. Hun leider, drs. Johan van Straalen. die geschie denis aan de universiteit van Leiden heeft gestudeerd, zijn graad in 1952 be haalde en thans leraar is in de Rus sische taal en geschiedenis aan de mid delbare kostschool voor jongens in Wallingford (Connecticut), vertelde enkele bijzonderheden over de erva ringen, welke de groep gedurende de lange reis in de Sovjet-Unie heeft op gedaan. Het meest getroffen zijn de jongens, die 16 tot 18 jaar oud zijn en pas hun eindexamen achter de rug heb ben, door de intense belangstelling van de gemiddelde Rus voo? alles wat bui ten diens land gebeurt. De jongens hadden van te voren door een speciale cursus een aardig woord je Russisch leren spreken en dat is hun wel van pas gekomen. Want de jeugdige Amerikanen konden overal waar zij kwamen (en het bezoek ging van Helsinki via Leningrad, Kiev, O- dessa, Yalta, Sochy, Tïibisi, Charkov naar Moskou en later nog naar War schau en Praag), vrij praten met „de fewone man in de straat". Wel drong e Intourist-leider (vaak een vrouw, die politiek gesproken veel feller was dan een man) op spoed aan, maar dan hielden de Russeh de Amerikanen zelf tegen om het gesprek voort te zet ten, waar de Intourist-vrouw of man zich maar bij neer moest leggen. In Tlibisi en in Yalta begonnen de gesprekken soms om negen uur in de avond, voor het hotel. Al spoe dig stonden dan 200 tot 300 Russen voor de deur van het hotel. Het vraag- en antwoordenspel duurde soms tot drie uur in de nacht. De po litie is er enkele malen bij te pas ge komen om de Russen te verzoeken naar huis te gaan en de nachtelijke debatten af te breken, maar de bevol king stoorde zich weinig of niet aan hun ordebewakers. Drs. van Straalen vertelde nog dat zijn groep twee nieuwe kostscholen had bezocht. In 1956 zijn de Russen met dit voor hen nieuwe systeem begon nen in het kader van het zevenjaren plan. Waarom kostscholen in Rusland? Omdat de onderwjjsautoriteiten van oordeel zijn dat zy dan beter toezicht op de .rlingep kunnen houden, aan gezien de ouders der kinderen in de meeste gevallen in fabrieken werken. Binnen zeven jaar moeten er zoveel kostscholen in Rusland zijn, dat 1.200.000 jonge Russen ze kunnen be zoeken. En alweer een mijlpaal in de geschiedenis. Nauwe lijks hebben wij een raket op de maan afgeschoten of de Tweede Kamer heeft een vrouw als ondervoor zitter. En zoals ik tégen het schieten op manen ben, zo ben ik vóór vro'-v en die onder voorzitten. Met de nadruk op onder. Ik ben het dan ook niet helemaal eens met mijn collega die gisteren in dit blad schreef dat hij de verkiezing van mevrouw Stoffels ener zijds „zeer verheugend" achtte, maar dat hij anderzijds niet kon nalaten te bedenken „dat het leiden van menige vermoeiende, onder verflauwende aan dacht zich voortslepende avondvergade ring het lot van de eerste ondervoorzit ter is". De schrijver van deze regelen is ongetwijfeld, alleen al op gro van deze zijn overweging, een oprechte héér. Hij vergeet echter, geloof ik, dat de strevende beweging krachtens welke de vrouw een post als de onderhavige best kan bekleden nu eenmaal emancipatie heet. En de heren in de Tweede Kamer zijn, dunkt mij, wel mans genoeg ge- bieven om ook mder de eventuele lei ding van een vrouw gewoon verder te redetwisten. Mijn medeleven gaat in verband met de verkiezing van mevr. Stoffels dan ook meer uit naar de an dere dames in de volksvertegenwoordi ging. En naar die ene dame in de re gering. Overigens wat zal het nu wezen: „Me vrouw de voorzitter" of „meneer de voorzitster"? President Soekarno heeft gisteren een onderhoud gehad met de onlangs door de leger-autoriteiten in arrest gestelde procureur-generaal, mr. Gatot Taruna- mihardja. Deze werd onder bewaking van de militaire politie naar het paleis van Soekarno gebracht. De president sprak een uur met hem. Er werden geen bijzonderheden over het onderhoud bekend gemaakt. De legercommandant, generaal Nasu- tion, leidde tezelfder tyd een bijeen komst van commanderende officieren van het Indonesische leger en de vloot die, naar men meent, reeds was bijeen geroepen voor het ontstaan van de cri sis als gevolg van de arrestatie van de procureur-generaal. In een verklaring van het leger-hoofdkwartier wordt me degedeeld, dat vorengenoemde confe rentie werd bijgewoond door de regiona. Ie commandanten van het leger, de ma rinestaf, en de commandanten van de veiligheidspolitie en van de mobiele bri gade. Er stond in deze verklaring niet, of er ook vertegenwoordigers van de luchtmacht bij aanwezig waren. Engeland Gravin en graaf Attlee zyn gisteren uit een Londens ziekenhuis ontslagen. De 76-jarige socialistische oud-premier was er vorige week opge nomen wegens „een geringe klacht". Zijn vrouw was er dinsdag gekomen, nadat zy by een auto-ongeval licht was gewond. hem de volle waarheid. Hij moet een be roep doen op een internationaal ban kiersconsortium. Amerikaanse peisver- enigingen, de scheepsbouwer Verolme en ook de onderaannemers zullen rn°e' ten bijdragen, maar de grote rest dient hjj volgens onze inlichtingen nog te vin den. Opmerkelijk is zyn opmerking, dat het leeuwenaandeel van het geld uit ons land zal komen. De overeenkomst voor de bouw van de schepen met de heer C. Verolme is overigens van weinig betekenis. Naar wij vernemen komt zy erop neer, dat wanneer de schepen worden gebouwd, Verolme de order krijgt. Van een or der zelf is dus nog geen sprake. Vier enorme „ponten" Het volgend jaar denkt de heer Det wiler het sein te kunnen geven voor de kiellegging van het eerste schip en te gen 1966 reeds wil hy de vier enorme „ponten" in de vaart hebben. Grote de len daarvan zal hy elders in de wereld laten bouwen, maar de assemblage moet geschieden op de Botlekwerf. Als havens van aankomst in Europa zijn thans aangewezen Lissabon en Am sterdam. In Amerika fungeert New York als zodanig. In Amsterdam zou de enor me outillage worden ontworpen nabij de Westhaven. De vaart door het Noord zeekanaal en door de sluizen zou geen moeilijkheden opleveren. De hoofdstad zou, aldus de heer Detwiler, niet par ticiperen in de aanleg van de enorme pieren. Voor het hoofdkantoor van de n.v. in oprichting is de keus gevallen op Den Haag. Een intercontinentale „Atlas"-raket heeft zich gisteren van zijn startblok op de basis van Cape Canaveral ver heven en is in zuidoostelijke richting verdwenen, aldus meldt Reuter. Het doel van de raket lag op een afstand van 9.000 kilometer van Cape Canave ral. Naar het schijnt, is de lancering naar wens verlopen. Vandaag heeft de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, offi cieel een begin gemaakt met de werk zaamheden voor de bouw van een nieuwe Scheveningse pier, die naar men hoopt tegen maart volgend jaar gereed zal zijn. Op bovenstaande maquette ko men de sierlijke lijnen van de pier goed uit. 11 (Van onze Limburgse redacteur) In het moederhuis van de zusters van het Arme Kind Jezus, huize „Loreto" te Simpelveld, heeft Z. Em. Eugène kardinaal Tisserant vanochtend plech tig het beschermheerschap van de con gregatie aanvaard. Ais symbolische te kenen van zijn nieuwe waardigheid ont ving de kardinaal een sleutel, een bel en een regelboek. Tevoren las een geestelijke het decreet voor, waarbij Z. H. Paus Joannes XXIII kardinaal Tisserant aanstelde tot „protector" van de zusters. Deze functie is voorheen bekleed door Paus Pius XII z.g. die reeds als kardinaal de erefunctie van protector bekleedde. De zusters van Simpelveld hebben ruim een jaar geleden een klooster ge sticht in Castel Giuliano, een plaats die behoort tot het aartsbisdom van de nieuwe protector. Om de Nederlandse zusters voor deze stichting zyn speciale dank te betuigen, bracht kardinaal Tis serant in 1958 al een bezoek aan het ge nerale moederhuis te Simpelveld. Woensdagavond arriveerde de kardi naal per trein te Maastricht. Deken mgr. P. J. M. Jenneskens en burge meester mr. W. baron Michiels van Kessenich begroetten de kerkvorst. Bij de verwelkoming te Simpelveld waren o.m. aanwezig de generale over ste van de zusters van het Arme Kind Jezus, moeder Beata Maria, twee by de paters Heilige Harten te Simpelveld verblijvende Duitse missie-bisschoppen mgr. Ubaid Lehmann en mgr. Joannus Ruth, en de burgemeester van Simpel i veld, de heer W.E.A. Scheelen. (Van onze Limburgse redacteur) Op de traditionele Limburgse univer siteitsdag die woensdag in het Bisschop pelijk College te Sittard werd gehouden, heeft de bisschop van Roermond, mgr. P. Moors, betoogd, dat in brede kringen van de bevolking nog totaal verkeerde opvattingen over studenten bestaan. Ve ie mensen, speciaal de eenvoudige lie den, beschouwen de studenten nog maar al te vaak als pretmakers, aldus mgr. Moors. Zy zien niet in, dat stude ren ook werken is. In deze mentaliteit, Op het stationsemplacement te Alk maar is de 25-jarige rangeerder S.V. uit een rangerend postrytuig gevallen. Hij kwam daarbij met hét hoofd tegen een seinpaal en werd zo ernstig gewond dat de dood vrywel onmiddellijk intrad. Het slachtoffer was gehuwd en had geen kindeken. Op het hobbemaplein te 's Gravenha- ge is een ongeluk gebeurd, dat het le ven heeft gekost aan de 64-jarige heer G.K. uit Haarlem. De heer Kayk stak zonder op het verkeer te letten te voet de tramrails over, terwijl er een tram naderde. Hy werd gegrepen en ernstig gewond. Later op de avond overleed hij. De 84-jarige de K. uit Wychen, werd toen hy lopende de Nieuwe Weg in Wljchen overstak door een personenau to aangereden en gedood. In Sittard is de 17-jarige H. uit Mun ster-Geleen achter een stilstaande auto bus de rijweg over gestoken en gegre pen door een personenauto. De jonge man was op slag dood. Een passerende automobilist heeft langs de ryksweg te Welierlooi het /stof felijk overschot aangetroffen van een motorrijder. Uit het onderzoek dat de politie instelde is komen vast te staan dat het de 28-jarige koopvaardy-ma- troos T.T. uit 's Gravenzande betrof. De man bleek met een motorfiets tegen een boom gereden en gedood te zijn. (Van onze Haagse redaktie) De Tweede Kamer gaat akkoord met de door de regering voorgestelde opzeg ging van bet walvisverdrag. Het uittre den van Nederland uit de conventie is een juiste daad geweest, hetgeen nog eens duidelijk is geworden door de loop der gebeurtenissen rond de mislukte on derhandelingen over een gewijzigde con- tingentering van het jaarlijks te van gen aantal walvissen, zo meent de ka mercommissie voor visserij. Naar aan leiding van het regeringsvoorstel wordt door een aantal leden twijfel uitgespro ken of de verkoop van de „Willem Ba- rendsz" aan Noorwegen, waarvan des tijds sprake is geweest, wel ooit zou zijn doorgegaan. Het Noorse bod was voor waardelijk en aan de voorwaarde (een voor Noorwegen bevredigende regeling van de quota-verdeling) zou nooit zyn voldaan. Polygoon-Profilty heeft een drie man sterke équipe uitgezonden naar de Ver. Staten om een kleurenfilm te vervaar digen van de reis van H.K.H. prinses Beatrix. Het eerste deel van deze film, ter lengte van 23 minuten, zal reeds van vrijdag 18 september a.s. af in Amster dam, Rotterdam en Den Haag, alsmede in Groningen worden vertoond. Advertentie (Van onze Paryse correspondent) PARIJS, hedenmorgen De belangrijkste reactie op het door De Gaulle onthulde plan voor Algerije (zie pagina 1)zal vanzelfsprekend^ die van de rebellen zijn en van hun politieke organisatie, de zogenaamde „voorlopige regering der Algerijnse republiek". Van deze reactie is afhankelijk niet of de op lossing in zicht is van het politiek theo retisch Algerijns probleem, doch het einde van de Algerijnse oorlog. Tot hen heeft generaal De Gaulle in zijn rede een vertoog gericht waarvan de inhoud in hoofdzaak is samen te vat ten in de volgende punten: 1. Na van z(jn plan kennis te hebben genomen zullen ook zij moeten erkennen dat voortzetting van de gewapende strijd geheel zinloos is, tenzij het hun niet te verwezenlijken bedoeling is aan Algerije hun eigen „totalitaire dictatuur" op te leggen. 2. In de onderneming om langs een vrye democratische weg de Algerynse bevolking zelf zich te doen uitspreken over haar politieke lotsbestemming zul len ook zy het hun toekomend aandeel kunnen hebben in „de debatten, de keuze en tenslotte de instellingen" niet meer niet minder. Zy behoeven daartoe slechts „de vrede der dapperen" te aanvaarden. 3. Nooit of te nimmer zullen zij gedaan krijgen dat de Franse republiek met hen over het lot van Algerije gaat onder handelen, hen daardoor als regering van de Algerynse republiek erkennende. Tenslotte is er, en niet op de laatste plaats, de vraag hoe de internationale reacties, die van de Verenigde Staten en die In de Verenigde Volken, op de onthulling van De Gaulles plan zullen zijn. De berekening, al dan niet onlangs te Parijs gemaakt in vereniging met president Eisenhower, zal ongetwijfeld behelsd hebben, dat, zo het Algerijnse Nationaal Bevrydingsfront en de voor lopige Algerijnse regering ook nu nog koppig en weerbarstig blijven, dit wel geëigend zou zijn hen op het VV-forum een kwalijk figuur te laten slaan, de Franse positie dienovereenkomstig ver sterkend. Niet Frankrijk zou bedreigd gaan worden met diplomatiek isolement, maar de Algerynse opstandelingen. zo meent de bisschop, dient verande ring te komen. Tal van studenten, zo vervolgde spre ker, hebben het tydens hun studietijd niet gemakkelijk, met name niet diege nen die afkomstig zijn uit milieus, waar geen academische sfeer heerst. Deze studenten moeten niet alleen studeren, maar moeten zich daarnaast ook nog le ren aanpassen aan situaties, die zy van huis uit niet kennen. Niet erg bevorder lijk voor een juiste opvatting bij de be volking ten aanzien van de studenten samenleving acht mgr. Moors te veel publiciteit over het vraagstuk van de ontgroening. Publikaties over dit pro bleem kunnen by grote groepen lezers de indruk wekken, dat de ontgroening een van de belangrijkste zaken van het studentenleven is. terwijl dit in wezen maar een kleine bijkomstigheid is. Spreker vroeg zich af, of dergelijke bij komstigheden wel allemaal uitgebreid in de krant moeten worden gepubli ceerd. Volgens zijn mening zou het be ter zyn, wanneer de pers de mensen er van probeerde te overtuigen, dat stu denten hét heus wel serieus menen, on danks bepaalde vreemde gedragingen, en dat zy beslist hard werken. Op die manier, aldus besioot mgr. Moors, zal het werk van de studenten meer waar dering gaan ondervinden. Het Spoorweg-mannenkoor „E-M", dat in binnen- en buienland een be langrijke bekendheid geniet (uitwisse ling enmet Bürgsteinfurt, Duitsland- Wenen, Oostenrijk) gaat zaterdag 26 september, uit uitnodiging van het Mannerchor „Fliigelrad" te Münster, Duitsland- medewerking verlenen aan het concert dat genoemde vereniging ter gelegenheid van het 8e Stiftungs- fest geeft. Het Spoorweg-Mannenkoor ,.E-M", dat onder leiding staat van de diri gent de heer Joh. v. 't Vlie, zal naast werken van Zweers, Wagner, Grieg, Mozart ook de meer moderne werken i van Gotovac ten gehore brengen. De agendacommissie van de Verenig de Naties heeft gisteren de Algemene Vergadering zonder stemming aanbe volen de Algerynse kwestie op de agen da van de komende zitting te plaatsen, op voorstel van 25 leden van de Afri kaans-Aziatische groep. Op voorste] van Marokko beval de commissie voorts aan de Franse plannen voor kernproeven in de Sahara op de agen da te plaatsen. De commissie bracht een soortgelijk advies uit betreffende de kwesties van „rassenconflicten tengevolge van de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek" en de „behandeling van Indiërs in Zuid- Afrika." Op enige kilometers van Filipstad in midden Zweden hield dinsdagavond de ambulance waarin een zekere Elam werd vervoerd, plotseling stil en alle lichten gingen uit. De patiënt, ongerust door het langer dan normaal stilstaan, begon te kloppen maar kreeg geen ant woord. Hij deed daarop de riemen van zyn brancard los en stapte blootsvoets en in pyama uit om de oorzaak van het oponthoud op te sporen. Tot zyn schrik bemerkte hy dat de chauffeur dood achter het stuurwiel lag. Ondanks zyn hoge koorts ging de zieke achter het stuur zitten en bereikte enige tyd later het ziekenhuis van Filipstad, waar men onmiddellyk alle mogelijke zorgen aan zyn gezondheid besteedde. 22 September zal een nieuwe trans- Atlantische telefoonkabel tussen Frank rijk en de Verenigde Staten van Noord- Amerika in dienst worden gesteld. Van de 36 circuis die over deze kabel wor den gevormd, zyn dertien bestemd voor het verkeer van Frankrijk met Ameri ka en dertien voor het verkeer van Duitsland met Amerika. Van de overi ge tien circuits, die voor de andere Eu ropese landen beschikbaar zijn, zal een in gebruik worden genomen voor het te lefoonverkeer van Nederland met Ame rika. Aan de bestaande routes voor de af wikkeling van gesprekken tussen Ne derland en Amerika, n.l. de radioweg en de trans-Atlantische kabel via En geland, die sedert september 1956 in dienst is, wordt derhalve een derde route toegevoegd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiHmiiiiiiiiimitiiiiiHiiiiiiiiiii De verklaring die president De Gaul le gisteravond heeft afgelegd met betrekking tot de toekomst van Algerye culmineerde in het ene woord: „autodétermination", zelfbeschikking. Aan de Algerijnen werd de belofte ge daan, dat zy zich zouden kunnen uit spreken over de status die zy hun land zouden willen geven. De Gaulle heeft het principe los gelaten, dat Algerije on der alle omstandigheden een deel van revolutionaire wijziging genoemd kan worden van de tot nu toe door Parys gevolgde koers. Hij heeft het recht van de Algerijnen erkend om zelf hun lot te bepalen, en hy sluit de mogelijk heid niet uit, dat de Algerynse bevol king van dit recht gebruik zal maken om de volledige onafhankelijkheid te kiezen. Uiteraard hoopt De Gaulle, dat de Algerijnen een zijns inziens verstan diger weg zullen kiezen, en Öat zij de oude banden met Frankrijk niet eenvou dig zullen verbreken. Als zij dat willen, kunnen zij voor een volledige eenheid met Frankrijk besluiten en zij zullen dan de zelfde rechten hebben als de bewoners van het Europese deel van Frankryk. Een derde mogelijkheid die hun gebo den wordt, is een status waarby Alge rye zelfbestuur zou genieten, terwijl het land nauw met Frankrijk verbonden zou zijn, binnen de Frans-Afrikaanse gemeenschap. Men, mag aannemen dat >e Gaulle hoopt, dat de Algerijnen deze laatstgenoemde weg zullen inslaan. De Gaulle heeft met dit voorstel een poging willen doen om de Algerynse impasse te doorbreken. Hy heeft blijk willen geven van een ruime kyk op dit voor Frankryk zo brandende pro bleem, en hy heeft KPnwiPtf de Algerijnen wil- EKUNIcK len toneni dat hy y hen niet eeuwig te- gen hun zin aan Frankrijk wil binden. Hjj hoopt nu vu rig dat zyn gebaar zal bijdragen tot een verbetering van het politieke klimaat in Algerye, en dat de Algerijnen een goed gebruik zullen maken van zyn aan bod. Maar sinds byna vyf jaar woedt er in Algerye een heftige gewapen de opstand, die geleid wordt door het zogenaamde Nationale Bevrijdings front, kortweg het F.L.N. genoemd, en de opstandelingen hebben een Algeryn se regering in ballingschap gevormd, waarvan de zetel in Caïro is gevestigd. Het F.L.N. heeft onderhandelingen met Frankryk geëist, die zouden moeten lei den tot de vorming van een onafhanke lijk Algerye. De rebellen genieten by dit streven de steun van de Arabische lan den en van een aantal andere staten, en zy hoopten uiteindelijk De Gaulle te kunnen dwingen tot een gesprek. Maar de Franse president acht. op goede gron den, het F.L.N. en de Algerijnse rege ring in ballingschap geenszins represen tatief voor het Algerynse volk, en hij denkt er niet over om met de opstan delingen te gaan praten. Dit heeft hy reeds eind augustus duidelijk laten biy- ken, toen hy een bezoek bracht aan de Franse troepen in Algerije, die momen teel een grootscheepse operatie onder nemen tegen de gewapende eenheden der rebellen. Zyn onmiddellijk doel in Algerije ls: het breken van de kracht van het F.L.N. en hy zal zich door niets van dit voor- 'nemen laten afbrengen. Hy hoopt door een krachtdadig optreden tegen de ter roristen de pacificatie van Algerye bin nen afzienbare tijd te kunnen voltooien, opdat er een klimaat geschapen wordt waarin de Algerijnen zich in alle rust op hun toekomst kunnen bezinnen. HU is bereid om de rebellen de gelegenheid te geven op gunstige voorwaarden te ca pituleren, maar hij wenst geen enkele concessie tegenover hen te doen. Het is niet natuurlijk geen toeval, dat De Gaulle zyn belangrijke ver- klaring gedaan heeft b\j het be- gin van de 14e zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. In deze zitting zal immers de Algerijn se kwestie weer aan de orde komen, en de Franse president hoopt door zijn toe zegging aan de Algerijnen een gunstige invloed te kunnen uitoefenen op het oor deel van de Assemblee. Het Franse be leid ten aanzien van Algerije heeft de laatste jaren in de Algemene Vergade ring weinig instemming gevonden, en zelfs Frankrtjks machtigste bondgenoot, Amerika, heeft zich tot nog toe op dit punt van Parijs gedistanclëerd. Toen Eisenhower enkele weken geleden de gast was van De Gaulle heeft de laatst genoemde er bü de Amerikaanse presi dent op aangedrongen het standpunt van de V.S. in deze zaak te herzien, maar uit het slotcommuniqué van de Frans-Amerikaanse topconferentie is niet gebleken dat Washington zich tot het standpunt van Parijs heeft laten overhalen. Koestert De Gaulle nu de hoop, dat hy met zijn verklaring van gisteren de Amerikaanse bezwaren te gen de Algerynse politiek van Frankryk Heeft weggenomen? De spoedige liquidatie van de Alge rijnse kwestie is voor Frankrijk een bit tere noozaak. maar De Gaulle heeft naar een oplossing gezocht waarbij hij de Algerijnen niet overlevert aan het F.L.N. Hij heeft gemeend deze oplossing te hebben gevonden in het nu gelanceer de plan, dat wil afrekenen met het ter roristische Nationale Bevrijdingsfront, maar dat Ran een redelijk Algerijns na tionalisme een kans wil geven. Het woord is nu aan de Algerijnen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7