K.A.B. herdenkt 50-jarig bestaan van de katholieke vakcentrale necora-beiangstemng voor het Nederlandse trekpaard DRAADLOOS Onprettig doelwit Madrileense ezeltjes-studenten met muzikale presentatie CONTACT Te hoge kostprijs van melk >ngen m sii verdronken uw oor Nederland heeft „overschot^ Staatssecretaris dr. G. Veldkamp: Sociaal-politieke medezeggenschap r tot levende werkelijkheid maken MOOIE EXPOSITIE IN DEN BOSCH bevrijdingsfeest Mr. Kortenhorst benoemd tot voorzitter 98 ct Langer ziekenhuis- minimum MARCUERITE BOURCET PAGINA 9 DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1959 Zelfbeheersing Minister Marijnen bezorgd Boer moet eigen verant woordelijkheid houden Tweede Kamer VAN NELLE's Afternoon theebuiltjes Expo in Brussel door Vanwege de ziekenfondsen De jongste miljoenennota is een on prettig doelwit voor socialistische cri tici. Volgens de geijkte rode termino logie hebben wij immers te doen met een progressieve begroting. Nu deze echter is ingediend door een conser vatief geheten kabinet'is het of men een wolf hoort blaten, terwijl men in het onzekere is of men dit voor de kiezer aan gezichts- of gehoorsbedrog moet toeschrijven. Deze verwarrende situatie hebben de socialisten zelf in het leven ge roepen aangezien zij via hun propa ganda jarenlang het alleenvertonings recht van de progressiviteit voor zich hebben opgeëist. Zo lang heeft men de woorden progressief en socialistisch met elkaar vereenzelvigd, dat men zelf in de onverbrekelijkheid is gaan geloven, zozeer zelfs, dat men bij ge brek aan steekhoudende kritiek de plannen van het kabinet-De Quay zo ongeveer kwalificeert als een soort losbollige joy-ridi-rig in de rode li mousine van vader Drees Hoe stevig het geloof in eigen, ex clusieve deugdzaamheid, geworteld is, kon men gisteren van oud-minister Hofstra voor de Vara-microfoon be luisteren, die op een klagende, veron gelijkte toon sprak over het getob, het gezwalk en het gebrek aan visie van het kabinet De Quay. Dit kabi net, zo zei hij, is tot niets anders in staat dan tot bukken onder de zweep van de VVD en merkwaar digerwijs! tot freewheeling op het beleid dat door socialisten was voor bereid. Hoe slecht blijkt de heer Hof stra de politieke nederlaag, hem door zijn partij opgedrongen, te kunnen verstouwen. Het klonk alsof hij nog liever een Oud-minister dan een oud minister zou zijn. gevaarlijke ondemocratische, tenden ties e.d., verklaarde dr. Veldkamp, dat de vakbeweging in ffe periode na de oorlog met bewonderenswaardige zelf beheersing steun heeft verleend aan de sociaal-economische politiek van C.e regering. De omstandigheid, dat op de eerste plaats de vakbeweging invloed op het GER-advies heeft, en daarna via het parlement het politieke oordeel be- invloedt, heeft menigeen de bezwe rende wijsvinger doen opheffen. Het wil dr. Veldkamp voorkomen, dat hiermede weinig begrip voor de po sitie en de rol van de vakbeweging in het sociaal-economische leven ge toond wordt. Tenslotte zette dr. Veldkamp uiteen wat er op sociaal-politiek gebied voor de vakbeweging nog in deze tijd te doen valt. Tal van zaken, die vroeger slechts uit christelijke naastenliefde of uit barmhartigheid geschiedden, zijn thans algemeen aanvaard en liggen verankerd in ons sociaal rechtsbestel. Voor de po litiek in het algemeen en voor de eco nomische en sociale politiek geldt, dat men tijdig de bakens moet verzetten. Op .sociaal-politiek terrein gaat het er nu op de eerste plaats om de formele medezeggenschap, zoals die zich op ver schillende terreinen heeft ontwikkeld, ook tot levende werkelijkheid te maken. Op de tweede plaats lijkt het belang rijk om naast de afronding van een be vredigend stelsel van sociale zekerheid, waarin voor verschillende sectoren een basiszekerheid verankerd moet zijn, ruimte te laten en te scheppen voor een verdere krachtige uitbouw van de be zitsvorming. Op de derde plaats is de problematiek der werktijdverkorting evenals een voortdurende bezinning op de wijze van loonvorming ook per onderneming, me de met het oog op de produktiviteits- ontwikkeling voor de komende jaren ac tueel. In het economisch-politieke vlak moet een belangrijk accent liggen op het tot grotere ontwikkeling brengen van de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie. Daarnaast zullen de verdelings- politieke aspecten van prijs- en kartel vorming de aandacht blijven vragen. Wat de interne problematiek van de katholieke vakbeweging betreft, dacht de staatssecretaris aan de vraag van de wenselijkheid van een katholiek ver bond van de arbeid, door som migen toe gejuicht, door anderen reeds verworpen. Aan de meer algemene problematiek van het katholieke organisatieleven, maar niet op de laatste plaats aan het eigentijds sociaal irogram, dat richting gevend zal moeten zijn voor later ko mende arbeid. In de herdenkingsbijeenkomst hebben ook het woord gevoerd mgr. P. J. A. Moors, bisschop van Roermond, die het Episcopaat vertegenwoordigde; dc vice- minister-president, drs. H. A. Korthals en de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy. Mgr. Moors woonde vanmorgen de plechtige H. Mis van dankbaarheid bij, dia in de kathedraal werd opgedragen door de geestelijk adviseur van de K.A.B., rector J. M. Doesburg, met as sistentie van past. F. Heemskerk, gees telijk adviseur van de R.K. Bond van werknemers in industriële bedrijven „St. Willibrordus" en pastoor C. H. Krijnen, geestelijk adviseur van de R.K. Bouw vakarbeidersbond. lijkheden op kortere en langere termijn, het stellen van prioriteiten en het in het oog houden van die ontwikkelings tendenties, welke de koopkracht nega tief kunnen beïnvloeden en daardoor ongunstig het verdelingsproces, allemaal zaken, die de vakbeweging handen vol werk geven. Het vijfde punt betrof het leven in ee.. internationale tijd, waarbij ook de vakbeweging sterk betrokken is. Tenslotte vees de staatssecretaris op de veranderingen van het christelijk so ciale denken, die steed, de vraac op werpen, welk program van christelijk- sociale actie aan de christelijke bood schap van liefde in alle levensverhou dingen kan beantwoorden. Na aldus de plaatsbepaling te hebben geschetst, weidde dr. Veldkamp uit over de vakbeweging zelf. Met prof. F. J. H. M. van der Ven ziet hij het juridisch karakter der vakbeweging gelegd in de zeer specifieke vertegenwoor "igingsbe- voegdheid, zowel waar zij adviserend op treedt (SER) als waar zij onderhande lt id optreedt (CAO'S) en wam- zij be sturend optreedt (bedrijfsveronigingen- bedrijfslichamen) Het economisch karakter en het socio logisch karakter sluiten hieioij nauw aan. Op adviserend en besturend terrein, in het bijzonder als het gaat om vraagstukken van economisch-politie ke aard op kortere en langere termijn, in het bijzonder op het terrein van verdelingspolitiek heeft de vakbewe ging een grote zij het indirecte in vloed. Nagr aanleidin- van discussies over het karakter van de vakbeweging als pressure group, over het verband van vakbeweging en democratie, over (Van onz Utrechtse redacteur) De vakbeweging als organisatievorm t'an arbeiders, ontmoet en zal steeds "leer ontmoeten andere typ' - arbei ders, die van haar ook andere ver pachtingen hebben. Dit zag staatssecretaris dr. G. Veld kamp als eerste gegeven in zijn be- scliouwim over „De plaats van de Vakbeweging in ons sociaal en econo misch leven", die hij vanmiddag te Utrecht gaf in de door de K.A.B. ge organiseerde zitting ter herdenking van 50 jaar centrale katholiek! vak beweging. In de ontwikkeling van de Verhoudingen, waarin arbeid wordt verricht, ziet hij, dat de maatschappe lijke gebondenheid aan de arbeid komt te vervallen. kien ander belangrijk gegeven voor de vakbeweging noemde hij de omstandig- oid, dat we leven in een collective- h-'hde tijd, .wat de verantwoordelijkheid vQor het oplossen van vraagstukken Si'oter maakt, larmate deze een bre- aere groep bestrijken. Op de derde plaats leven wij. aldus Veldkamp, in een tijd, die geken merkt wordt door een rechtsorde, waar- het sociaal- en arbeidsrechtelijk mo ment een grote plaats inneemt. Ej taak t'an de vakbeweging bij de instandhou- o'hg en uitbouw van ons sociaal rechts telsel wordt duidelijk, wanneer men ?1®t, hoe maar steeds weer de gedachte °Pgeld doet, als zou op arbeidsrechtelijk sociaal-politiek gebied langzamer hand wel een verzadigingspunt zijn be- fe'kt en als zouden w>i in ons land lang zamerhand in een situatie zijn gekomen, v'e {je per"oonlijke verantwoordelijk heid der mensen ondermijnt. Als vierde jegeven beschouwde de s taatssecretaris de kwantitatief-econo- ]bische instelling, daarbij denkend aan et benaderen van economische moge- Hongarije Volgens het taalkundig instituut van de Hongaarse academie van wetenschappen moeten de Honga ren elkaar alleen „kameraad" noemen als zij werkelijk kameraden zijn. Het communistische blad Nepszabadsag schreef dat naar de mening van het in stituut het woord „kameraad" gereser veerd moet blijven voor speciale men sen. (Van onze correspondent) Dc belangstelling voor de 27ste tentoon stelling van de Kon. Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard" in Den Bosch was dit jaar groter dan ooit en bereik te met meer dan 20.000 bezoekers een record. De tweedaagse expositie heeft bewezen dat het paard als wezenlijk deel van het landelijke leven nog geens zins is geweken voor de industrialisa tie en mechanisatie. Een aan de show verbonden uitstalling van kleine land bouwmachines toonde aan dat er nog lange jaren voor de trouwe viervoe ters een taak op en om de boerderij zal liggen. De vernuftig uitgekiende constructies die men voor vele doelen kan benutten zijn alle gemaakt voor paardekraehten en de prijzen zijn niet zo hoog dat een gezond middelgroot bedrijf of eftn samenwerkend stel klei nere bedrijven ze niet zou kunnen be kostigen. De trotteurs hebben drie dagen bij hun trouwe viervoeters doorgebracht en hen verzorgd als dierbare kleino diën. Het ging immers om hoge onder scheidingen. De eretribune bevatte zeer veel buitenlandse gasten toen men woensdagmiddag de bekroonde die ren presenteerde. Eerst dc kampioe nen met hun voorgangers van de laat ste drie jaren, dan de groepen en ver volgens de spectaculaire show der dra vende vier-, acht,- en zestientallen aan één lijn. Een demonstratie van de boeren- jéugd uit alle oorden van ons land on derbrak dit schone schouwspel. In gro te groepen lieten de jongeren zien dat ritmische oefeningen en gymnastiek het lichaam trainen en in conditie hou den. In een apotheose, waaraan dui zend geüniformeerde jongens en meis jes deelnamen, toonde men de attrac ties van volksfeesten en folkloristische dansen. Kostelijk was ook de entree van de vijf Madrileense studenten, die met drie ezeltjes, twee witte en een zwar te naar Soestdijk onderweg zijn om Prinses Irene er een van aan te bieden. De jongelui in kleurige cos tumes poseerden voor de eretribune en zongen daar hun nationale liede ren waarbij zij zich op de guitaar begeleidden. Bij de merriepaarden werd kam pioene: Hersa van Certain, eigenaars de gebroeders A. en J. Haverbeke te Biervliet. De kampioen van de heng sten werd Frits van Reigershoeve, die eigendom is van Gerrit Doens te IJzen- dijke. In de categorie hengsten met afstammelingen ging de eerste prijs naar Nico van het Zwarte Water, die eigendom is van de familie Simons te Grubbenvorst. (Van onze Haagse redactie) Op de begroting van Algemene Za ken is vijftig duizend gulden uitgetrok ken voor rijksbijdragen in de kosten, die verband houden met de viering van de nationale bevrijdingsdag. Minister De Quay zegt in de toelichting, dat voor het derde lustrum van de bevrij ding nog geen vastomlijnde plannen be. kend zijn zodat men met een stelpost op de begroting moest volstaan. Advertentie (Van onze verslaggever) In een voordracht over „Landbouw- ,?'itiek en Zuivelbeleid" heeft de mi- ?'ster van Landbouw en Visserij, mr. v. G. M. Marijnen, woensdagmiddag ÏP de algemene vergadering van de 7»n. Ned. Zuivelbond F.N.Z. in Rotter- ?am met nadruk gewezen op het be- van het nieuwe beleid inzake de £verheidsgaranties aan (1e landbouw. zal men de garantieprijs in de zui velsector niet meer in die mate koppe- aan de kostprijs als voorheen, om- ?at men anders geraakt in een spiraal (:*n hogere kostprijs naar hogere ga- Jüitieprijs, vervolgens weer naar ho- s'Te kostprijs enz. l Voor het op de hellingzetten van ?et garantiebeleid noemde minister garijnen een viertal beweegredenen. Up ,je eerste plaats heeft de S.E.R in ?Prii haar advies over het garantiebe- voor de landbouw uitgebracht, ^elk advies uiteraard om antwoord )an regeringswege vraagt. Voorts is „r de koerswijziging in het sociaal-eco- f°misch beleid van de regering Dan ;s er de inwerkingtreding van de B.E.G l" tenslotte hebben financiële moeilijk heden een belangrijk punt van over- „®ging uitgemaakt. Met name de ver- fhtrustende stijging van de producen- '®nsubsidie op melk die over het jaar ;957-i958 in totaal ruim vier miljoen dulden aan overheidsmiddelen vroeg. Een actief garantiebeleid is noodzaak het agrarische produktie-apparaat ,e beschermen tegen de instabiliteit ah de internationale marktverhoudin- 5?n, aldus de minister. Een andere, |,"®t minder belangrijke functie is het v bPen van een economisch klimaat yAarbinnen de landbouw zich in een ?i®er van rust kan aanpassen aan de Usen die de snelle ontwikkeling van de .hoderne techniek en de gewijzigde jVdouwproduktie stellen. De bewinds man stelde dat het voor de toekomst )Jah de Nederlandse landbouw van zeer |r°ot belang is dat men op het b& f'hsel van de eigen verantwoordelijk heid sterker de nadruk legt. „Het vol- v dig uitschakelen van dit principe is v°°r onze agrarische produktie le- ensgevaarlijk". j. Ee sterke kostprijsstijging van de i5eIk baart mr. Marijnen veel zorgen. \?et is bijvoorbeeld niet meer zo, dat 6derland het goedkoopst produceren*- zuivelland in de Euromarkt is. L'AUlen wij onze concurrentiepositie Ss zuivelexporterend land hersteilen, Lari is daarvoor nodig een belangrij- k® verlaging van de. kostprijs. Voorts m°eten wij meer aandacht gaan beste- aan kwaliteitsverbetering van onze rodukten. Het is nog niet te overzien se|ke plaats de Nederlandse zuivel- h ctor in die Euromarkt zal kunnen in- sThien doch vast staat dat die plaats Uerker is naarmate wij onze partners de E.E.G. kunnen laten zien dat ÏT i- Hand het Europese zuivelland bij uit- s{6k is. En ook naarmate wij er in >,.agen "m Europees verband melk en Wv e'produkter; van de beste kwali- L' tegen de laagste kostprijs voort te huigen", zo besloot minister Marij- )e zesjarige Jan Ros uit de Oranje- st.-a; te IJmuiden is woensdagmiddag tijdens het spelen in de zuidersluis ge vallen en verdronken. Vriendjes, die he ongeluk zagen gebeuren, renden naar huis om de ouders te waarschuwen. Daardoor heeft het vermoedelijk een kleine 20 minuten geduurd, voordat met dreggen werd begonnen. Men had het kind gauw gevonden, maar pogingen om de levensgeesten weer op te wekken bleven zonder resultaat. Met 1 Van Nelle's „Afternoon* theebuiltje (groot formaat) zet u minstens 5 koppen krachtige, geu rige thee. 'n Hele pot vol voor nog geen 5 centDat is dus minder dan I «ent per kop! Thee zetten met „Afternoon" thee builtjes is ideaalSnel, gemak kelijk ènproper! Doe 't ook! Bestel ze direct: Bij K. B. van 15 september is mr. L. G. Kortenhorst benoemd tot voorzit ter van de Tweede Kamer voor het tijdvak van de tegenwoordige zitting. (groot formaat) doos van 20 stuks verlangen om te eren en het verlangen om te beha gen uit afleiden. Wat lijkt hij ons jong en verliefd, prins Ferdinand, die zijn pen zo omzichtig hanteert bij het neerschrijven van een dierbare naam! Maar zij, „Hertogin Sofie Charlotte", heeft er vast en zeker niet eens op gelet. Zij heeft zich zelfs geen tijd gegund om een briefopener te zoeken. Ongeduldig moet zij de enveloppe zigzag met de vinger opengescheurd hebben. Na zeventig jaar lijkt het spoor van haar kleine hand, in trilling gebracht dooi de vreugdevolle haast van een verliefd hart, nog even vers als was de brief gisteren geopend. Van tijd tot tijd verleende Ludovicia het tweetal toegang tot het aards paradijs: dan kreeg de hertog van Alengon verlof, naast alle korrespon- dentie, persoonlijk zijn opwachting te komen maken. In die gelukkige weken woonde hij in het kleine vakantieoord Feldaling, door de bossen een half uur gaans van „Possenhofen". Het hotel waar hij zijn intrek nam, bestaat nog altijd. Vooral om de talrijke malen, dat keizerin Elizabeth er verbleven heeft, hebben de huidige eigenaars van het huis het karakter van ouderwetse élégance trots iii stand gehouden. Heerlijke weken! Het bos bood prins Ferdinand en zijn verloofde gelegenheid tot lange rijtochten, teugei aan teugel. Aan het meer tuurden zij samen naar de wiegelende zeilbootjes. In het halfduister van de oude salon vertrouwden zij elkaar hun gehei men toe. Soms ook reisden zij, onder moeders hoede, naar München om er een of ander juweel uit te kiezen of hand in hand van een museum naai een banketwinkel te slenteren. Gelukkige kinderen die in alles vermaak scheppen, zolang ze samen zijn. Getweeën telden ze vijfenveertig jaar! Heel die schit terende zomer bestond er voor hen niets anders dan hun liefde. Die Frauenkirche was het doel van de eerste bede vaart die zij samen wilden maken: een beeld in een met verguld smeedwerk versierde kapel onder het schemerlicht van spits toelopende glas-in-loodven- sters. Het beeld van de H. Lodewijk, de grote voor zaat, de christen', de vorst, de toegewijde echtgenoot. „Dieu, France ét ma Dame, buiten deze drie is er geen liefde mogelijk Reeds toen begon voor hen een decorwisseling die (Van onze Haagse redactie) De stichting, die de Nederlandse in zending naar de wereldtentoonstelling te Brussel heeft verzorgd, heeft een voor delig saldo geboekt van 435 duizend gul den. Minister-president De Quay maakt hiervan melding in de toelichting «op de begroting van Algemene Zaken. De uit gaven van de stichting bedroegen iets meer dan acht miljoen gulden, terwijl bijna 8,5 miljoen aan inkomsten werd ontvangen. Hieronder was een bijdrage van het rijk van 7,5 miljoen gulden. Van de eerste ontmoeting af voelde zij zich gerust gesteld: „Ik voel de zielen aan," zei ze dikwijls. „Eén oogopslag is mij genoeg om te weten, of een persoon me sympathiek of antipathiek is. Daarin heb ik me nooit vergist." „Bij de eerste oogopslag," verklaarde zij later, had zij in de ziel van haar toekomstige zwager gele zen, dat zij hem een onverdeelde sympathie kon schenken. Had zij voorvoeld, dat in hehi de niet zo vaak voorkomende combinatie van een minnaar en een naar de volmaaktheid strevend man gevonden werd In de maand september zou het huwelijk voltrok ken worden. In afwachting daarvan bleef de hertog van Alengon in Duitsland, zo dicht mogelijk in de buurt van Beieren natuurlijk. Weer bezocht, hij bad plaatsen als Baden en Rippoldsau, dromend nu en vol ongeduld. Wat een kostelijke welsprekendheid bezitten soms kleine bijzonderheden! Er is een bescheiden getui genis uit die dagen: een enveloppe, afgestempeld in Baden, gedateerd 11 juli 1868. geeft ons hen beiden weer, levendig, met een zelfde hartstocht en in hun verschillend karakter. „Aan Hare Koninklijke Hoogheid, Hertogin Sofie Charlotte in Beieren." Het handschrift, hoe jeugdig het ook aandoet, is keurig verzorgd. Welk een tederheid verraadt zich in de perfecte afwerking van de hoofdletters, in de schikking van het adres, ja zelfs in de plaatsing van de postzegel. Een grafoloog zou «r tegelijkertijd het De f.N.Z. beoogt een uitbouw van bestaande zuivelopleidingen, zo deel- be voorzitter mede. Dit moet een zyn van de gehele zuivelwereld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 9