Daablad voor Schiedam en omstreken Ontwapeningsvoorstel van Khroesjtsjev stelt teleur Uitwerking niet als een „grotere bom dan de I-bomeerder als van een Hudson-streek fêteert prinses Beatrix Franse bisschoppen beraden zich over besluit van Rome Nikita snelt door N.-York T overspreuk China wil leger hervormen I 1 AKTIE I Koopt op tijd uw zekerheid „NIETS NIEUWS, FERM BROK PROPAGANDA" Koningin met schilderkwast Mooi weekend Makarios dringt aan op eenheid Verkeerde vlag in Albany DE PRIESTER-ARBEIDERS Publikatie van geheime document nog onopgehelderde kwestie Ling Piao,nieuwe minister, trouwe volgeling van Tsjoe Twee Nobelprijswinnaars NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1959 55 „Volledige ontwapening binnen vier jaar" TWEE WOONHUIZEN a 25.000. Jvrl-1s Nice Assurantie- bezorging NEDERLANDSCHE CREDIETBANK N.V. Hoofdkantoor: KEIZERSGRACHT 507-517 AMSTERDAM 44 vestigingen nieuwe amsche courant vochtige voetzoeker Een hoge Russische diplomaat had ftisteren zoals gemeld voorspeld, dat de uitwerking van het ontwapeningsvoor stel, dat Khroesjtsjev later op de dag sou doen, gelijk zou zijn aan de explosie fan een grotere bom dan de H-bom". Nadat de Russische leider gisteravond *iji toespraak in de Algemene Verga dering van de V.N. had beëindigd ver klaarden de westelijke afgevaardigden en waarnemers, dat de rede meer op een «vochtige voetzoeker" leek. Van de ver schillende redevoeringen die Khroesj tsjev sedert zijn aankomt in de VS heeft Uitgesproken was dit de vervelend ste. In Franse kringen zei men dat de 'ede niets nieuws bevatte. In diploma tieke kringen te Londen was de eerste reactie een gevoel van teleurstelling over het kennelijk ontbreken van praktische voorstellen in het Russische plan. In New York noemde de Nederlanse mi nister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. Luns, Khroesjtsjevs rede een „ferm hrok propaganda". De Amerikaanse mi- bister van buitenlandse zaken. Herter, verklaarde aanvankelijk: „Dit is geen hieuw voorstel". Advertentie In het VAR A-programma op zaterdag 26 sept. a.s. van 17.30-18.30 uur wor den de hoofdprijzen w.o. twee woon huizen ter waarde van elk f 25.009. van de UNESCO-loterij AKTIE I se- rie's A B bekend gemaakt. 4 dagen na deze bekendmaking zijn de trek- kingslijsten bij alle wederverkopers en kiosken in Nederland verkrijgbaar. Loten van serie A B, radiobekend making op 26 sept. a.s. zijn nog be stelbaar per giro 194800 v. h. UNES CO-CENTRUM, Nederland, Adam. Bestel nog heden, ter voorkoming van teleurstelling. Prijs per lot 1. Serie D is reeds bekend gemaakt op 15 aug. Serie C was op 5 september. Goedgekeurd door de Minister van Justitie, vergunning no. L.O. 580/124/ 200, d.d. 5 maart 1959, 4 series van 250.000 loten. (Van onze weerkundige medewerker) Een hogedrukgebied, waarvan het cen- *rum langzaam van Noord-Engeland in dc richting van West-Europa trekt, zal tijdens het weekend rustig en droog weer brengen. Vandaag kwam er nog veel be volking voor, maar morgen mogen wij Vat meer zonnige perioden verwachten, Vaarbij de temperatuur in een groot deel van ons land tot 20 gr. C. stijgt. Op enkele plaatsen viel in de afgelopen hacht een licht buitje, voornamelijk in de kustgebieden. Tot nu toe is er in sep tember vrijwel nergens meer dan een J}alve millimeter regen gevallen. Tot op "eden heeft deze maand al bijna 180 dren zon gebracht tegen normaal in de dele maand in De Bilt 148 uren. Een zeer diepe stormdepressie is bij IJsland aan gekomen, maar ook deze depressie is dog op zo grote afstand van ons land, dat ze het weer niet beïnvloedt en de droogteperiode onverminderd voortduurt. Station £en Helder «Penburg J I'ssiiigen ^®Jde $e Bilt i^ente ^•'ndhovcn ^•-Limburg t°ckholm ks!o ^"Pcnhagen ^°nden {JPisterdam j rdssei Luxemburg pviiin x-r ankfort 5?knchei> fetich **néve ,venen J">nsbruck ome ^llorca Madrid Weer temp temp af gei gisteren 24 uur zwaar bew. 18 13 1 zwaar bew. 18 12 0 zwaar bew. 19 12 0 zwaar bew. 20 11 0.4 zwaar bew. 19 14 0 zwaar bew. 13 12 0 zwaar bew. 19 6 0 onbewolkt 19 6 0 zwaar bew. 16 10 0 zwaar bew. 22 10 0 zwaar bew. 19 10 0 zwaar bew. 19 11 0 zwaar bew. 18 10 0 mist 20 7 0 onbewolkt 20 7 0 onbewolkt 24 8 0 zwaar bew. 25 18 0 onbewolkt 22 7 0 onbewolkt 21 5 0 onbewolkt 17 0 0 onbewolkt 19 5 0 zwaar bew. 21 9 0 onbewolkt 17 3 0 onbewolkt 21 4 0 zwaar bew. 26 14 1 half bew. 30 19 0 half bew. 26 14 50 Later legde hij een meer voorzichtige verklaring af. Hij deelde mee, dat het voorstel van de Russische premier „zeer zorgvuldige bestudering zal vereisen, ook al schijnt het een herhaling te zijn van oude voorstellen". Herter voegde hieraan toe: „In algemene termen ge sproken meen ik te kunnen zeggen, dat de V.S. even ver op de weg naar gecon troleerde ontwapening zullen gaan als elk ander land. *k leg de nadruk op het woord „gecontroleerde", omdat de vo rige voorstellen tot nu *oe zijn gestrand op de Russische weigering in te stem men met doelmatige controle". Khroesj tsjev heeft in zijn rede een controié- iichaam voorgesteld, waarin alle landen vertegenwoordigd zijn. „Het moet in werking treden naarmate de ontwape ning vordert", aldus de Russische pre mier. „Als de ontwapening volledig is moet de controle ooi: volledig zijn". Volgens het voorstel van Khroesj tsjev zouden in een periode van vier jaar alle landen volledig moeten ont wapenen. Na die periode zouden zij geen enkel middel meer moeten be zitten om oorlog te voeren. „Dit be tekent", aldus de Russische premier, „dat er geen strijdkrachten meer zijn, dat de generale staven en oorlogsmi nisteries worden afgeschaft, militaire academies worder. gesloten en dat tientallen miljoene mensen terug keren tot vreedzame, scheppende ar beid. Buitenlandse militaire bases moeten verdwijnen, alle kernbommen moeten worden vernietigd en verdere produktie verboden. Hun energie moet voor vreedzame doeleinden worden aange wend. Militaire raketten van alle soort moeten verdwijnen. Raketten dienen dan alleen nog te worden gebruikt voor transport en voor bet onderzoek va de ruimte. De staten, zouden alleen nog kunnen inschikken over een beperkte politiemacht of militie, voorzien van lichte wapens, uitsluitend voor het handhaven van de binnenlandse orde". He*, spreekt vanzelf, aldus de Russi sche premier, dat de Sovjet-Unie be reid is over een gedeeltelijke ontwape ning te onderhandelen als het Westen niet volledig wil ontwapenen. Voor dat geval stelde hij voor: 1. Vorming van een zone van controle en inspectie met een vermindering van de buitenlandse troepen in West- Europa. 2. De vormir.;; van een atooinwapen- vrije zone in centraal Europa. 3. Terugtrekking van alle buitenlandse troepen en opheffing der bases. 4. Een niet-aanvalsverdrag tussen de NAVO en het Pact van Warschau. 5. Een akkoord over de kwestie van onverhoedse aanvallen. T is nog nooit in een dergelijk tempo bewapend als nu het geval is, zei de Russische premier. Nog nooit ook zijn de wapens zo gevaarlijk geweest. Als er een nieuwe ooi-log zou uitbreken, zou den er tientallen miljoenen slachtoffers vallen, ook onder de burgerbevolking. Er bestaan diverse militaire bondge nootschappen en er is zoveel ontvlam baar materiaal bijeengebracht dat een enkele vonk een ramp kan veroorzaken. De wereld heeft een stadium bereikt, waarin een belachelijk ongeluk een oor log kan ontketenen. De wereld geeft jaarlijks ongeveer honderd miljard dollar aan bewapening uit. De Sovjet-Unie is in staat een snelle ontwikkeling van haar economie te ver zekeren, ondanks de bewapeningslast, maar er kan beter aan Je behoefte van het volk worden voldaan als die last verdwenen is. Om haar grote doelen te verwezenlijken heeft het Russische volk vrede nodig. De onderhandelingen over ontwape ning hebben geleerd, -dat een van de voornaamste hinderpalen de kwestie der controle is, aldus Khroesjtsjev. ..De Sovjet-Unie", zo zei hij, „is voor een stipte controle als er eenmaal een overeenkomst bereikt is, maar zij is altijd tegen een scheiding tussen con trole en de feitelijke ontwapening ge weest, tegen controle-organen als er geen werkelijke ontwapening is". Kort gezegd, aldus Khroesjtsjev, de Sovjet- Unie is voor ontwapening met con trole, maar tegen controle zonder ont wapening Khroesjtsjev sprak gedurende een uur en twaalf minuten. Opnieuw werd zijn rede via de televisie uitgezonden. De New York Times schreef vandaag in een hoofdartikel, dat de propagan- da-berg een ontwapeningsmuis heeft ge baard. „Khroesjtsjev probeert de indruk tc wekken, dat h\j voor internationaal toezicht is op naleving van een ontwa peningsovereenkomst", aldus het Ame rikaanse blad, „maar hjj laat duidelijk uitkomen, dat zijns inziens volledige en doelmatige controle slechts zou kunnen worden ingevoerd na een totale ontwa- Advertentie pening. De Sovjets zijn nog altijd uit op een eenzijdige Westerse ontwapening ge baseerd op papieren verdragen, maar hun weg naar het communistische we reldrijk is bezaaid met de snippers van verscheurde pacten," zo schrijft het blad. Het Britse Conservatieve blad „Dai ly Mail" noemt premier Khroesjtsjevs ontwapeningsplan „adembenemend" maar, zo voegt het blad er aan toe, ge lijk zoveel Russische voorstellen is de praktische uitvoerbaarheid van het plan niet in overeenstemming met. zijn groots heid. Een plotseling afschaffen van alle wapens zou misschien meer kans op suc ces hebben als er geen mensen op aar de woonden. Aartsbisschop Makarios heeft in een radiorede de bevolking van Cyprus be zworen de eenheid te bewaren, die, naar hij zeide, sinds enige tijd wordt bedreigd. Hij zei oprecht te streven naar de ten uitvoerlegging van de overeenkomsten, op grond waarvan Cyprus een onafhan kelijke republiek wordt. De aartsbis schop maakte geen melding van gene raal Grivas, de voormalige leider van de verzetsbeweging EOKA, die op ge noemde akkoorden kritiek heeft geoe fend. Wel deed hjj een beroep op de voormalige leden van deze organisatie om, gedachtig hun gesneuvelde kame raden, de eenheid en vrede op het eiland te bewaren. Advertentie Onze Bank-activiteiten be perken zich niet tot de ef fectenbeurzen. Onze assu rantie-afdeling kent ook een dagelijkse samenwerking met assuradeuren zowel op de amsterdamse als op de rot- terdamse koopmansbeurs en onderhoudt eveneens leven dige kontakten op de Ionden- se beurs. Daardoor is zij in staat te verzekeren risico's op de beste en voordeligste wijze te dekken. Aan schade regelingen wordt de uiterste zorg besteed. Tijdens de rondgang door het nieuwe A.M.V.J.-gebouw te Rotterdam, waarvan koningin Juliana vrijdagavond de opening bijwoonde, werd de landsvrouwe in liet atelier een scliilderskwast ter hand gesteld waarmee zij de schilderkunst ging beoefenen op een vel voorstellend de vrije vlakvulling. Prinses Beatrix is vrijdag een ont moeting met premier Kroesjtsjev, vol gens plan, ontgaan. Om negen uur ver trok zij uit het huis van mevrouw Roo sevelt, waar men de Russische premier anderhalf uur later verwachtte. Zij begon aan een autotocht door de Hudson-vallei, met korte onderbrekin gen in Kingston, Highland, New Paltz, Hurley. Zij ontving hier een groot aan tal geschenken, onder meer tien kisten appels, veertig kleurendia's, - een boek over de geschiedenis van New Paltz en een gedenkplaat van de door haar be zichtigde Nederlands hervormde berk van Hurley, die onlangs drie eeuwen bestond. Verder kreeg zij nog een aan tal kookboeken en een pot sweet -corn", een Amerikaanse lekkernij. In de straten stonden schoolkinderen met Nederlandse vlaggetjes opgesteld toen de autostoet zich een weg baande door de stadjes waar zich in de zeven tiende eeuw Nederlanders vestigden. In Kingston, de belangrijkste stad van het gebied, legde de prinses een krans voor een bronzen beeld van Hen ry Hudson. De straat waar het beeld staat, werd naar haar vernoemd. Later lunchte zij met twaalf studen ten uit de omgeving. Een studente ver telde na afloop: „Ze wist bijzonder veel, ze kon over alles praten, ook over de economische aspecten van de KLM" In Highland danste een groepje jongens en meisjes in Nederlandse klederdracht voor de glimlachende prinses. In de stad Hudson nam de prinses een parade die een uur duurde, in ogenschouw. Daarna ging zij aan boord van het jacht „Dauntless" dat H.K.H. naar Albany, de hoofdstad van de staat New York bracht. De route kwam in grote trekken overeen met die welke Hudson 350 jaar geleden volgde. De tocht even gestoord door twee regen buitjes werd enkele minuten onder broken toen een groep padvinders in Indiaans costuum per kano naar de „Dauntless" voer en de prinses be groette. Des avonds dineerden de prin ses en haar gevolg op het officiële ver blijf van de gouverneur van New York' Nelson Rockefeller. Kort voor de aankomst in Albany bleek dat de Zuidslavische vlag wap perde om de prinses te verwelkomen. Deze vlag heeft dezelfde kleuren als de Nederlandse maar in omgekeerde volgor de. Men maakte de autoriteiten spoedig op de vergissing attent, en toen het Pp- zeischap arriveerde zag het het rood wit- en blauw. (Van onze Parijse correspondent). PARIJS, hedenmorgen. Gistermiddag ztfn in het Parijse aartsbisschoppelijk paleis, onder voor zitterschap van Kardinaal Feltin, de veertien Franse bisschoppen, iij wier diocesen secties van de „mission ou- vrière" werkzaam zijn, „prêtres au travail", priester-arbeiders derhalve, voor gemeenschappelijk beraad hijeen- gckoinen. Het zijn behalve Kardinaal Feltin, Kardinaal Gerlier, aarts bisschop van Lyon. Kardinaal Lienart, bisschop van Rijssel, en voorts de bis schoppen of aartsbisschoppen van An gers, Beauvais, Bourges, Chambray, Carcassonne, Evreux, Marseille, Mou- lins, Nantes, Rquen en Soissons. Ge noemde diocesane herders zijn bijeen om de consequenties te bestuderen voortvloeiende uit de beslissingen van de II. Stoel, dat aan het experiment met de priester-arbeiders geleide lijk aan en op behoedzame wijze een einde behoort te worden gemaakt en deze vorm van evangelisatie der arbeiderswereld vervangen door ande re. De bijeenkomst heeft plaats, amper een week nadat niet slechts bedoelde Romeinse beslissing algemene bekend heid heeft gekregen, maar zelfs de vol ledige tekst van het schrijven van de kardinaal-secretaris van het H. Officie aan Kardinaal Feltin door de pers was gepubliceerd. Deze publicatie had tot gevolg een wijdverbreide ruchtbaar heid, even wijdverbreide opschudding, overvloed aan commentaar, meer of minder bevoegde en ook menigmaal tendentieuze, benevens helaas ook ui tingen van onverholen leedvermaak. Zon op Zon onder Behalve Amerika was er ook in Frankrijk een ontmoeting van twee gro ten der aarde: in het Elzassische dorpje Gunsbach bezocht Nobelprijswinnaar pater Pirc namelijk de Nobelprijs winnaar dr. Albert Schweitzer. Het is aannemelijk dat ook dit aspect van openbaarheid ,dat de aangelegen heid heeft gekregen, de aandacht van de beraadslagende bisschoppen zal hebben. Vanuit Rome gewaagde de corres pondent van de Figaro gisterenochtend van „de sterke verrassing en nogal eni ge bitterheid in Vaticaanse kringen te weeggebracht door de volledige publi katie te Parijs van het schrijven van het H. Officie". Dinsdag j.l. had zijner zijds het Parijse, door de ..Bonne Pres- se" der Paters Assumptionisten uit gegeven katholieke dagblad La Croix verklaard het te betreuren dat zulk „zeer geheime documenten" aan de openbaarheid waren prijsgegeven, hier aan toevoegend, dat het voor haar zelfs nu ook geen zin meer had te zwij gen. Zij volgde dus het gegeven slechte voorbeeld en zette ha-r lezers eveneens de integrale tekst voor. Met dat al blijft bet natuurlijk toch wel een merkwaardig: zij het onop gehelderde vraag, hoe en 'langs welke weg het „zeer geheime" document in kwestie op het domein der open baarheid is kunnen komen. Het voor val is overigens geenszins zonder pré cédent in de betrekkingen tussen de Romeinse curie en het Franse epis copaat. Slechts volledigheidshalve vermelden wij nu nog in dit verband, dat, zoals het schrijven zelf van Kar dinaal Pizzardo zegt, een afschrift ervan gezonden was aan Kardinaal Lienart, in diens kwaliteit van voor zitter van de assemblée van Franse kardinalen en aartsbisschoppen, ter wijl in het schrijven van kardinaal P'eltin werd verzocht mededeling van de beslissing te doen „aan de aarts bisschoppen en bisschoppen, even als aan de religieuze oversten, die arbeidende priesters hebben in hun diocesen of instituten". Ten aanzien van hetgeen op boven bedoelde bijeenkomst van bisschoppen al dan niet ter sprake is gekomen, kan men in afwachting van een eventuele officiële mededeling, slechts de groot st reserve in acht nemen. Slechts or der het vereiste voorbehoud melden wij dan ook dat een der belangrijk ste in behandeling gekomen punten de vraag zou betreffen, of het zekere priester-arbeiders niet kan blijven toegestaan door thuis verrichte am bachtelijke arbeid in hun onderhoud te voorzien. Het schrijven van de kardi naal-secretaris van hgt H. Officie ge waagt namelijk slechts van, af te wij zen, arbeid op fabriek, werkplaats, schepen, enz. En ongetwijfeld zou het, de nu eenmaal wijd verbreide psyche en mentaliteit in de arbeiderskringen in aanmerking genomen, voor het suc ces van de daar verrichte evangelisa tie van aanzienlijke betekenis kunnen blijven, indien het priesterlijk ambt zich niet voordoet als een ambt waar van degene die het uitoefent leeft. Of zou ook deze oplossing gedoemd zijn af te stuiten op de traditionele opvatting (St. Paulus) van de priesterlijke bedie ning?. Naar voorts gisteravond Le Monde en France Soir wisten te berichten, heeft Kardinaal Feltin donderdagavond aan het slot van zijn te lssy-les-MouIi- neaux gehouden pastorale retraite, waaraan meerdere honderden geeste lijken deelnamen, warme woorden van hulde gesproken aan het adres va» de priesters „die, zo zegt het bericht, door de Romeinse beslissing getroffen werden en die een onvoorwaardelijke gehoorzaamheid tonen". Bij deze géle- fenheid heeft de aartsbisschop van arijs er eveneens aan herinnerd, dat Pius XII hem tot tweemaal toe terzake van de „prêtres au travail" de ver trouwende hand had gelaten en dat hij, gesterkt door dit vertrouwen, zes in zijn diocees woonachtige priesters gemachtigd had „volle dagen te arbei den", terwijl andere met de uitdrukke lijke goedkeuring van de H. Stoel, hal ve dagen arbeiden. Maar, zo zou de kardineal hieraan hebben toegevoegd, de kwestie is nog niet beslist. Nikita Khroesjtsjev, de machtigste fi guur van het communisme, bezocht gis teren Wallstreet - het symbool van het kapitalisme - en dronk op de tachtigste verdieping van het Empire State Buil ding een glas mei de eigenaar van dit gebouw. Khroesjtsjev reed na een ont moeting met gouverneur Nelson Rocke feller, een van de rijkste mannen ter wereld, ar het hart van het financië le district van de stad. Ruim een uur snelde de Sovjet-lei der met echtgenote en gezin per auto door beneden, en midden-Manhattan in een kilometer lange stoet van mensen van de veiligheidsdienst, politie en pers, om een indruk te krijgen van de stad van wolkenkrabbers. Die rit ging zo snel dat Khroesjtsjev te kennen gaf dat hij zo geen indruk kon krijgen. Hjj heeft precies twee-en-een-halve minuut in Wallstreet doorgebracht. Langs het gedeelte van Broadway dat gewoonlijk een tickertape-welkom aan hoge gasten bereidt, werd Khroesj tsjev begroet door een mompelende, bij na zwijgzame menigte kantoorpersoneel. Welgeteld 4 rolletjes papierband dwar relden „it de ramen neer. De meeste kantoren waren deze dag een uur eer der gesloten. De premier van de Sovjet-Unie, Khroesjtsjev, heeft de mensheid gis teren een toverformule aan de hand gedaan om de oorlog uit te bannen. Hij heeft een fantastisch ontwape ningsplan gelanceerd, dat ons nog voor het einde van 1963 de perma nente vrede zou brengen. Volgens dit plan moeten binnen vier jaar alle Tanden hun strijdkrachten liquideren, waarna zij er nog slechts een beperk te politiemacht op na zouden mogen houden voor het handhaven van de binnenlandse orde. De grote mogend heden zouden hun buitenlandse mili taire bases moeten opheffen en de kernwapens vernietigen. Raketten zouden nog slechts voor vreedzame doeleinden mogen worden gebruikt. Het zou allemaal heel mooi zijn, als het Westen geen reden had om de Sovjet-Unie ernstig te wantrouwen. Alle ontwapeningsvoorstellen zijn sinds het begin van de koude oorlog afgeketst op gebrek aan wederzijds vertrouwen tussen Oost en West. In geen van de vroegere Russische ont wapeningsvoorstellen is van het Wes ten zoveel vertrouwen gevraagd, als in het plan dat nu door Khroesjtsjev in de Verenigde Naties is gepresen teerd. Het ontwapeningsprobleem kan slechts opgelost worden als men een effectief contvolesysteem weet te vinden. Eisenhower heeft op de Ge- neefse topconferentie nan 1955 een voorstel voor een dergelijk controle systeem gedaan, maar de Sovjet unie heeft zijn suggestie toen niet willen overnemen. Khroesjtsjev gaat in zijn plan niet helemaal voorbij aan de kwestie van de controle. Maar in zijn plan zou de controle, die geleidelijk zou moeten worden verscherpt, pas volledig zijn als de ontwapening voltooid is, ter wijl het Westen steeds gesteld heeft, dat eerst het toezicht op de ontwape ning afdoende geregeld moet zijn, voor men die ontwapening kan uit voeren. Khroesjtsjev heeft kort voor het uitspreken van zijn rede het verhaal laten verspreiden, dat hij een sensa tionele boodschap had. Maar het ver lossende woord is niet gesproken. Hij merkte overigens in zijn rede een beetje te gauw op, dat de Sovjet unie genegen is over een gedeelte lijke ontwapening te onderhandelen, als het Westen niet bereid zou zijn volledig te ontwapenen, en voor dit geval deed hij een aantal suggesties die in het verleden door Moskou al talloze malen zijn gedaan. Het was net alsof Khroesjtsjev zelf ook niet geloofde in zijn plan voor totale ont wapening, en alsof hij de lopende gesprekken over dit probleem ten slotte maar op dezelfde voet voorts gezet wilde zien. Wie gedacht mocht hebben, dat d* huidige ontmoeting tussen de Grote Twee een plotselinge vermindering van de internationale spanningen zou teweeg brengen, zal zich nu die illu sie ontnomen zien. Als Khroesjtsjev tijdens zijn bezoek aan Amerika ooit de gelegenheid had om tegenover de hele wereld van een wezenlijke ver andering van zijn politiek blijk te geven, dan was het gisteren, toen hij de Algemene Vergadering van de V.N. toesprak. Hij heeft zijn toehoor ders echter afgescheept met de schil dering van een droomwereld. Westelijke waarnemers hechten zeer veel belang aan de reorganisatie onder de leiders van het communistisch Chi nese militaire apparaat, waarvan reeds eerder melding is gemaakt. De vervan ging van maarschalk Peng Teng Hoeai door maarschalk Ling Piao als minis ter van defensie en de benoeming van de politiechef tot stafchef van het leger zouden een tweeledig doel hebben: snelle hervorming en modernisatie van het leger en het doen verdwijnen van een toenemende spanning, die sinds enige tijd tussen leger en partij zou hebben bestaan. De houding van zekere opperbevel hebbers zou als schadelijk voor de po litieke en diplomatieke betrekkingen tussen China en de Sovjet-Unie be schouwd worden. Anderen zouden van afwijkingen ten aanzien van de kwes- tie-Tibet blijk hebben gegeven. Verder zouden talrijke militairen herhaaldelijk met boeren gemene zaak gemaakt heb ben tegen huns inziens al te ijverige organisatoren van volkscommunes. Dergelijke „afwijkingen" zouden vol gens Chinese autoriteiten in de hand zijn gewerkt, doordat het leger tol werkeloosheid is gedoemd, Sedert het begin van dit jaar hebben een zeventigtal generaals en meer dan tienduizend officieren van alle rangen gedurende een bepaalde tijd als ge- woon soldaat moeten dienen om de oude geest van „stryders en kamera den te herstellen, waardoor de com- mumstische troepen destijds in de strijd om de macht zouden zijn bezield. De hervorming van de legerorganisatie is een taak voor maarschalk Ling Piao. De infanterie-divisies, waarvan de oefe- itot no^ toe 8ebaseerd was op het effect van de grote massa, moeten door handzamer eenheden vervangen worden. Dit is een zware taak, als men in aanmerking neemt dat het Chinese leger thans drie miljoen man onder de wapenen telt, vijftien miljoen reservis ten en tien miljoen oudstrijders. Ling Piao, een der voornaanisten van de zeven hoogste militaire leiders, is bekend om zijn toegewijdheid aan premier Tsjoe En-lai. Hij zou evenals de premier de voorkeur geven aan ge matigd optreden in kwesties als die van de Chinees-Indische grens en Formosa, aldus meldt AFF. a

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1