Daciblad voor Schiedam en omstreken Nikita „verklaart" zijn koel onthaal Veiligheidsdienst zou contact met Amerikaans volk beletten Gemengde gevoelens in Amerika De Amerikaanse reis van Beatrix ten einde Typografen staken De Griekse regering breekt met Grivas Vliegtuig landt veilig na afbreken van schroef Ovationele begroeting tijdens laatste dagen van haar bezoek Amsterdamse ochtendbladen heden morgen niet verschenen Ook raketdeel treft de maan Het ontwapenings plan der U.S.S.R. Voormalige EOKA-leider wordt achtervolgingswaanzin toegeschreven Eén kandidaat voor 110.435 MAANDAG 21 SEPTEMBER 1959 PREMIER DREIGT MET VERTREK De „Loenik 2" Trein greep autobus Oostenrijk brengt Zuid-Tirol voor V.N. Nozemactiviteit in Zwolle TERECHTSTELLINGEN IN BAGDAD K.N.V.B.-TOTO nieuwe leaamsche courant Nikita Khroesjtsjev, premier en par tijleider van de Sovjet-linie, heeft tijdens het weekeinde getracht een verklaring op te bouwen voor het feit, dat de Amc rikaanse bevolking hem op zijn reis door de Verenigde Staten met zo weinig geest drift heeft verwelkomd. De redenering, die hij thans ingang poogt te doen vinden luidt: „Het Amerikaanse volk is van goe de wil en verlangt ernstig naar de vre de, maar tal van plaatselijke autoriteiten zijn niet van goede wil en de veiligheids dienst der V.S. Iaat geen gelegenheid voorbij gaan om tussen het goede Ame rikaanse volk en my barrières op te wer pen". Als eerste en voornaamste propa gandist en agitator van de Russische communistische partij is hij die redene ring onmiddellijk gaan dramatiseren. Tweemaal in 24 uur tijds heeft hij een klein incident geschapen. Beide keren was Los Angeles de plaats van hande ling. Eerst toonde hy zich zeer verbolgen over het feit, dat hij niet naar Disney land, ongeveer 50 km van Los Aangeies mocht gaan en later op de dag dreigde hij zelfs, dat hij op staande voet naar de Sovjet-Unie zou terugkeren, omdat de burgemeester van Los Angeles, N orris Poulson 't had gewaagd 'n Wstorische uit lating van hemzelf, namelijk dat hij het kapitalisme zal begraven, ter sprake te brengen. Gedurende de treinreis, die hij gisteren maakte van Los Angeles naar San ran- cisco, werd Khroesjtsjev op enkele tus senstations, o.a. Sant Barbara en San Luis Obispo, door twee a drieduizend mensen toegejuicht. Hij toonde zich daar over uiteraard ingenomen, maar op een persconferentie in de trein borduurde hij toch kennelijk voort op het nieuwe propa- gandastramien: „Ik ben blij", zei hij, „dat mijn huis arrest in Los Angeles eindelijk afgelopen is. Ik mocht er alleen maar eten en sla pen. Op een gegeven ogenblik kreeg ik de indruk, dat de Amerikaanse autori- teiten mii als een last beschouwden cn natuurlijk heb ik toen aangeboden te ver trekken. Een goede gast vertrekt liever vijf minuten .eerder dan dat hij afwacht' totdat de gastheer hem verzoekt op te hoepelen". Khroesjtsjev heeft zijn nieuwe propa- ganda-lijn kennelijk uitgewerkt tijdens de vlucht, die hij en zijn gezelschap in een Boeing 707 maakten van New York over het hele Amerikaanse continent naar j Los Angeles. Want voor zijn vertrek van Idlewild uitte hij ook wel zijn spijt over, het feit, dat hij „de arbeidende massa in New York niet had ontmoet, ma&r de schuld daarvoor gaf hij toen nog niet i aan de Amerikaanse autoriteiten. „De omstandigheden zijn nu eenmaal zo al dus Khroesjtsjev, „dat er bepaalde ele menten in de arbeiderswereld zijn, die mijn verschijning in de arbeidersdistnc- ten zouden gebruiken voor provocaties In het vliegtuig hebben de Russen waar schijnlijk krijgsraad gehouden, want bij aankomst in Los Angeles gaf Khroesj tsjev eensklaps te kennen, dat hij het be faamde vermaakspark Disneyland wil de bezichtigen. De hoofdcommissaris van politie, William H. Parker, had op een dergelijk bezoek niet gerekend en hij zei, dat de tijd van voorbereiding te kort was om de veiligheid van de Russische Pre mier te kunnen garanderen. De chef van de Russische veiligheidspolitie, ge- neraal-majoor Zacharov, stemde er toen mee in, dat het bezoek werd afgelast. Maar Khroesjstsjev liet het daarbij niet zitten. Tijdens een lunch, die hem door de president van de Motion Picture Association of America. Eric Johnston, werd aangeboden in een grote filmstudio van de Twentieth Century Fox, speelde hij de verbolgen toerist. „Waarom mag ik niet naar Disney land?", brieste hij, „hebben jullie daar raketbases? Is de hele zaak daar in han- den van gangsters? Uw politie kan een stier bij de horens optillen. Waarom kan zij dan de gangsters niet in bedwang hou den? Hoe moet ik dit aan mijn volk uit leggen?". Een groot aantal professionele filmsterren sloeg met ontzag de acteurs prestatie van de amateur Khroesjtsjev gade. Mevrouw Krhoesjtsjev, die gezeten was tussen David Niven en Frank Sinatra, toonde zich volgens Bop Hope bijzonder teleurgesteld over het feit, dat het uitje niet doorging. De familie Khroesjtsjev woonde later de verfilming bij van een dansscène uit de musical van Cole Por ter „Can Can". De Russische premier scheen weer in de beste stemming te zijn, al noemde hij de dans later een „sma keloze vertoning." Maar aan een diner, dat hem des avonds door de stad Los Angeles werd aangeboden, viel hij over 'n opmerking van burgem. Poulson, die zei: „U hebt gezegd, dat u ons zou begraven, maar laat ik u nu in alle vriendschappelijkheid zeggen, dat uons net zo min zult begra ven als wij u. Er zal in het geheel geen begrafenis zijn". Khroesjtsjev uitte daar op het dreigement, dat hij naar de Sov jet-Unie zou terugkeren. Maar niemand Het bezoek van prinses Beatrix aan de Verenigde Staten, ter gelegenheid van de Henry Hudson-herdenking, is ten ein de. Vanmorgen is de prinses per vlieg tuig van Albany de hoofdstad van de staat New York, welke groeide uit de oude nederzetting Fort Oranje, naar de stad New York teruggereisd en vanmid dag met een lijnvliegtuig van de K.L.M. naar Nederland vertrokken. Morgenoch tend wordt zij op Schiphol verwacht. De Amerikanen hebben bijzonder spon taan en hartelijk gereageerd, overal waar onze prinses zich vertoonde. Honderd duizenden hebben haar enthousiast toe gejuicht. Voor Prinses Beatrix moet haar Amerikaanse reis dan ook wel onverge telijk zijn. enïgdeStaten met gemengde gevoelens ontvangen, zoals uit beide foto's blijkt. De gouverneur van de staat New York, Nelson A. Rockefeller, stak zijn enthou siasme niet 07ider stoelen of banken, tij dens de ontvangst van de Russische lei der in het Waldorf-Astoriahotel (foto boven), doch in Los Angeles werd hem met een haag van protestborden duidelijk gemaakt, dat niet alle Amerikanen zo enthousiast waren als Rockefeller (foto onder). Uit een gisteravond door „Tas" gepu bliceerde verklaring blijkt, dat gegevens, verstrekt door de Russische maanraket, aantonen, dat de maan, dit in tegenstel ling tot de aarde, geen magnetisch veld en geen stralingsgordels bezit. In de ver klaring wordt volgens Reueter. voor de eerste maal onthuld, dat niet slechts de houder met instrumenten, doch ook het laatste raketgedeelten van de „Loenik 2' de maan heeft getroffen. Voorts wordt ge zegd, dat de concentratie van geïoniseer de deeltjes op een afstand van ongeveer tienduizend kilometer van de maan toe neemt Het betreft hier deeltjes, die een van de elektronen hebben verloren, die draai en rondom een atoomkern Dergelijke deeltjes worden voortdurend gevormd in de „ionisfeer, een zich boven de aarde bevindend luchtgebied Volgens de verklaring van „Tas" kan de concentratie van deze deeltjes in de omgeving van de maan hetzij worden toegeschreven aan een soort „deken" van geioniseerde gassen, waardoor de maan zou zijn omgeven, hetzij worden verklaard uit de aanwezigheid van een luchtgebied rondom de maan, waarin zich een ster kere concentratie van deeltje bevindt, die elk met een energie ter sterkte van Ventallen Volt zijn geladen In de nacht van zondag op maandag, precies om twaalf uur is in Amsterdam de proteststaking van de dagbiadtypo- grafen begonnen. De nachtploegen van vier Amsterdamse kranten bedrijven, die middernacht hadden moeten beginnen, zijn op enkele typografen na, de bedrijven niet binnen gegaan. De staking is be doeld als een protest tegen het uitblij ven van de goedkeuring van het college van rijksbemiddelaars op de grafische C.A.O/s, waarover de werkgevers- en werknemersorganisaties het na langduri ge onderhandelingen eens waren gewor den. Vanochtend om een uur stond het vast, dat de twee ochtendbladen, de Telegraaf en de Volkskrant, niet zouden verschij nen, evenmin de 14 buitenedities en het ochtendblad voor Amsterdam van het Vrije Volk, alsmede de ochtendeditie van trouw (deze wordt gedrukt bij het Han delsblad). De proteststaking is zeer rustig begon nen. Zondagavond laat stonden de typo grafen in groepjes voor de verschillen de krantebedrijven op de N.Z. Voorburg wal te praten en te discussieren. Af en toe bleven voorbijgangers staan om te informeren wat er aan de hand was. De erkende grafische vakorganisaties staan niet achter de proteststaking, die is uitgeroepen door de personeelscom missies van de grote dagbladen. De be sturen der vakorganisaties hebben zater dag tezamen met de besturen der werk geversorganisaties een communiqué uit gegeven. waarin een beroep op de werk nemers werd gedaan, aan het werk te blijven, in afwachting van het resultaat der besprekingen, die vanmiddag in het Centraal bureau voor de grafische be drijven te Amsterdam worden gehouden, Een woordvoerder van de personeels commissies der Amsterdamse dagbla den heeft maandagochtend meegedeeld, dat het zoals reeds zaterdag werd aangekondigd de bedoeling is, dat de proteststaking maandagavond zal eindi gen. Dit zal dan inhouden .aldus de zegs man, dat de eerste ploegen 's avonds om acht uur weer aan het werk zullen gaan voor de ochtendbladen van dinsdag. In Bagdad zijn gisteren volgens AFP en Reuter 13 officieren gefusilleerd, onder wie generaal Nazem Tabaksjalli die als opperbevelhebber van de tweede divisie deelgenomen zou hebben aan de opstand in Mosoel tegen het bewind van Kassem. Voorts zijn vier burgers, onder wie Said Kazzaz, een minister onder het be wind van Noeri es Said, opgehangen. Volgens radio-Caïro heeft het Iraakse leger gisteren in Bagdad „duizenden" de monstranten uiteen moeten jagen die luid ruchtig hun verontwaardiging over de executies te kennen gaven. Een trein heeft zaterdagavond op de bewaakte overweg tussen Rijssen en Hol ten een autobus gegrepen. De bus had staan wachten tot de trein uit de richting Deventer was gepasseerd. Toen de bo men open gingen en de bus op de overweg reed, naderde uit de andere richting een trein. De buschauffeur gaf daarop vol gas maar de trein ramde toch nog het achterste deel van de bus. Daar de onge veer 20 passagiers in het voorste deel za ten, vielen er geen slachtoffer. Het on gelijk schijnt het gevolg te zijn van het feit, dat door een misverstand met het station Rijssen de overwegwachter de bomen te vroeg heeft geopend. Nog steeds blijven er reacties komen op de rede, die de premier van de Sovjet- Unie, Nikita S Khroesjtsjev, in de Al gemene Vergadering der Verenigde Na ties over het probleem der ontwapening heeft gehouden De eerste indruk, na melijk dat het tamelijk illusior lijkende voorstel om binnen vier jaar alle strijd krachten in de hele wereld af te schaf fen, in de eerste plaats is gedaan met het oog op de propaganda, blijft bestaan, maar daarnaast wordt van verschillende zijden aangedrongen op een nadere be studering Zo zei de leider van de Britse socia listen, Hugh Gaitskell, zaterdagavond voor de BBC: „Als de heer Khroesj tsjex bereid is passende inspectie en controle te aanvaarden, dan is het iets geweldigs en het beste, waarop de we reld kan hopen". Ook de Britse minister van buitenland se zaken Bella, de voorzitter van de com missie voor buitenlandse zaken van de Westduitse Bondsdag, Hans Furler, en de Amerikaanse oud-president Truman, hebben gezegd, dat het de moeite waard is na te gaan, of de Russen ernst willen maken met de inspectie en controle. Gezaghebbende Amerikaanse bladen als de „New York Times" en de „New York Herald Tribune" blijven in Khroesjtsjevs voorstellen niets dan pro paganda zien. Britse bladen als de „Observer", de „Sunday Times" en de „Sunday Ex press" daarentegen menen, dat het wes ten het ijzer moet smeden nu het heet is. De bewoners van Albany stonden za terdag in rijen van vier dik aan de kant om prinses Beatrix toe te juichen, ter wijl zij voorbijreed in een open auto tijdens een kleurige parade, die drie uur geduurd heeft. De gouverneur van New York, Nelson Rockefeller, zat voorin breeduit lachend en wuivend. Naast prin ses Beatrix zat burgemeester Erastus Corning. De parade was een van de grootste uit de geschiedenis van Albany en het hoog tepunt van de Hudsonherdenking. Langs de route van enkele kilometers stonden meer dan 150.000 mensen. De prinses reed aan het hoofd van de grote parade, waarin 13.900 mensen en 53 muziek korpsen meeliepen. Volgens een zegsman, die sinds de aankomst van de prinses in de Verenig de Staten in het gevolg van de prinses is geweest was het enthousiasme van de menigte, zelfs groter dan bij de „ticker tape parade" in New York. 's Avonds was prinses Beatrix de ere gast geweest op een bal dat in Albany als het gezelligste van het seizoen werd beschouwd. Met het oog op het drukke program van zondag kon de prinses echter niet tot het einde van het feest blijven. De avond was begonnen met een diner in het gouverneurspaleis als gast van de heer en mevrouw Nelson Rockefeller. Dit diner werd bijgewoond door 170 gasten, van wie er honderd tussen 18 en 25 jaar oud waren. Na de maaltijd, die an derhalf uur duurde, werd er gedanst, waarbij de prinses geen dans oversloeg. Door de late komst van de prinses en haar gezelschap begon het grote bal op het terrein van de Nationale Garde een uur te laat. Bij haar aankomst werd de prinses door de naar schatting duizend aanwezigen echter zo hartelijk begroet, dat het „Hail to the chief" de tra ditionele begroeting van presidenten in Amerika gespeeld door een mariniers band van 36 man, maar nauwelijks te horen was. Voor de tweede maal gedurende haar bezoek aan de Verenigde Staten, droeg de prinses de koninklijke juwelen een met diamanten bezette diadeem, een diamanten armband, een diamanten broche en een halsketting van parels en diamanten. Zij was gekleed in een zacht- lila avondjapon. In de morgen had de prinses een druk programma afgewerkt. Op het Dud- ley-observatorium van de Union-universi- teit stak zij de eerste spade in de grond voor de bouw van een Hudson-planeta- rium. Daarna was zij de gast op een staatsielunch in het historische huis van generaal Philip Schuyler, een man van Nederlandse afkomst die lauweren oogstte in de Amerikaanse revolutie. Zondag, de laatste dag van haar tocht van vier dagen door het dal van de Hud son, is prinses Beatrix, in de kleine in dustriestad Troy, in de staat New York, aangekomen, waar zij door 150 in Ne derlandse nationale klederdracht gesto ken kinderen werd begroet. Daarvoor had zij een kerkdienst bijge woond in de z.g. „eerste kerk" van Al bany, een van de oudste hervormde ker ken in de Verenigde Staten, waarvan de grondvesten uit 1642 dateren. In Troy gebruikte de prinses het mid dagmaal met zeven meisjes studenten van de plaatselijke hogeschool van Rus sell Sage. Uit Troy vertrok zij voor een kort ver blijf naar Schenectady, evenals Albany, een stad, waarvan de eerste bewoners Nederlanders v^aren. Zij bracht de nacht door in het buitenverblijf van de Ame rikaanse ambassadeur te Den Haag, de heer Philip Young. De Griekse regering heeft volgens Reu- wendsel dat liij een militaire ter in een verklaring gezegd, dat gene- vnnrherei.lfie. D raai George Grivas, de voormalige leider van de Cyprische verzetsbeweging EO- KA, aan achtervolgingswaanzin lijdt. De Griekse regeringsverklaring volgde on middellijk op een verklaring van Grivas daarin deze zegt, dat de Griekse regering hem had willen arresteren onder 't voor- De nieuwe Oostenrijkse staatssecreta ris van buitenlandse zaken, de socialist Bruno Kreisky heeft voor zijn vertrek naar New York te Innsbruck verklaard, dat hij de kwestie Zuid-Tirol zal voorleg gen aan de Algemene Vergadering der Verenigde Naties. Kreisky zei te hopen, dat hij meer begrip zal kunnen kwe ken voor het Oostenrijkse standpunt in deze kwestie. De Oostenrijkse regering treedt zoals bekend, op als pleitbezorgster voor de Duits-sprekende bevolking van Zuid-Ti- rol, die zich tekort gedaan acht door het Italiaanse bestuur over dit gebied. De Italiaanse minister van buitenlandse zaken, Guiseppe Pella. heeft naar aan leiding van de verklaring van Kreisky gezegd, dat Italië „duidelijk zal ant woorden". Een Superconstcllation van de Air Fran ce is veilig op het vliegveld Shannon ge land met een afgebroken schroef, die zich in de romp van het vliegtuig had ge boord. Er waren twaalf passagiers aan ooord. Zij liepen geen letsel op, zo meldt Reuter. Het voorval had plaats op 5000 meter hoogte, ongeveer 640 km voor de Ierse kust. Reddingboten en vliegtuigen kwamen te hulp nadat het vliegtuig de volgende dramatische boodschap uitzond: „Schroef afgebroken, zit in romp vast. Gebroken ruiten, verzoeke alle bijstand". Het vliegtuig, dat op weg was van New York naar Frankrijk, verloor hoogte toen het uiteinde van de schroef vlak boven de vleugel de romp doorboorde. Op een gegeven ogenblik scheerde, het over de golven en het water sproeide door de kapotte ramen naar binnen. Na boven het vliegveld gecirkeld te heb ben, landde de superconstellation veilig. De passagiers droegen reddinggordels. De gezagvoerder, André Compère, zei:- „Dit was een vreselijke ervaring. Ik slaag de er echter in het vliegtuig voldoende vermogen te geven voor een veilige lan ding." „Ik kon gelukkig weer genoeg vermo gen krijgen in motor nr. 4, die het eerst moeilijkheden veroorzaakte. Toen motor rar. 3 ophield en de schroef zich in de romp boorde, verloren wij aanzienlijk hoogte en ik dacht, dat dit het einde was." Vlak voordat de schroef zich door de romp boorde, had de stewardess twee meisjes, die vlak bij de plaats zaten waar de schroef terecht kwam, gevraagd ergens anders te gaan zitten. Een van de passagiers vertelde dat zij wakker was geschrokken door een luid geronk en een vreselijke slag. .putsch' in Griekenland voorbereidde- De regering had plannen gemaakt om mjj uit de weg te ruimen, aldus Grivas, Het liberale Griekse blad „Eleftheria" heeft bijzonderheden gegeven van het „samenzweringsplan" dat, volgens Gri vas, de Griekse regering wilde organise ren om hem te compromitteren. Volgens dit plan was de regering voornemens, aan te stoken tot muiterij in een regiment te Athene en een der leden van de voor lopige regering van Cyprus te laten ver moorden. Grivas en de zijnen zouden dan de schuld hebben gekregen. De Griekse regering antwoordt hierop, dat als Grivas geen leugenaar is, hij klaarblijkelijk aan vervolgingswaanzin lijdt. Zij beschuldigt hem er van een sa menzwering op touw gezet te hebben en nu te proberen zich ais slachtoffer van een complot voor te doen. In plaats van de regering te beledigen zou Grivas er beter aan doen de beschuldigingen die door de Cyprioten tegen hem gericht zijn tegen te spreken, als hij dat kan. Deze beschuldigingen, aldus de Griekse rege ring, zjjn gebaseerd op documenten, die Grivas en zijn omgeving hadden samen gesteld. De verklaring besluit met de woorden „De Griekse regering, die Grivas eerst overmatig eer bewezen heeft, wil nu niets meer met hem te maken hebben en stelt ook geen belang meer in zijn politieke plannen". prinses Reatnx heeft in Albany de eerste spade m ae grona gesionen vuur ae uuuiv van het Henry Hudson Planetarium. (Van onze correspondent) D-e waarschuwing van een burger aan een paar jongelui, dat zij niet op de Pot gietersingel mochten fietsen, gevolgd door hun overbrenging naar he.t politiebureau toen zij het de man lastig maakten, is zondagavond aanleiding geweest t-ot een grote nozemacativiteit in de Zwolse bin nenstad. Voor het politiebureau en op het Grote Kerkplein verzamelden zich een aantal jongeren toen de twee jongens naar binnen werden gebracht De politie verdreef de praatjesmakers, die zich op de Grote Markt en in de Diezerstraat weer verzamelden en baldadig werden Dit was voor de gemeentelijke ordebewa kers het sein om de knapen met de gum miknuppel uiteen te slaan en een aantal van hen met de politiewagen naar het bureau over te brengen. Bij het uitdelen van de klappen werden ook enkele nieuwsgierige ouderen, waartussen de jongelui zich verscholen, getroffen. Eerst na twaalf uur keerde de rust terug. Een drietal knapen werd op 'het politiebureau vastgehouden. Gaat een bedrag van meer dan hon derduizend gulden verdwijnen in de zak ken van een deelnemer aan de voetbaltoto van de KNVB? Zo er voor woensdag middag 12 uur niemand is, die alsnog tot de ontdekking komt dat hij veertien uitslagen goed gegokt heeft, dan weL Want, tot op dit ogenblik is ei maar een die zich als kandidaat gemeld heeft voor de eerste prijs van 110.435 gulden. Groot is daarentegen het gedrang rond de twee de prijs, waarvoor 47.330 gulden uitgetrok ken is. Niet minder dan vijfentwintig meldingen van dertien punten bereikten de KNVB. Uit de prijzen blijkt reeds, dat de KNVB- toto deze week andermaal een nieuw re cord voor dit seizoen geboekt heeft. Thans waren er 321.825 deelnemers. Zij zorgden voor een inleg van 450.750 gulden. En hoe het formulier ingevuld had moeten worden? Aldus: 2, 3, 1, 1, 1, 1, 1,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1