Moord op Nederlands schip in haven van New York HET WEER Oppositie tegen De Gaulle's Algerijnse politiek groeit Antwerpse politie mengt zich in verbitterde amnestie twist Modelvliegtuigsport vierde 25-jarig jubileum Duizenden leerlingen geweigerd aan nijverheidsscholen Limburgs grensdorp Bocholtz zegt: „de grens moet open" SIEBEL baby zephyr Amerikaanse vrouw bevvusteloos geslagen en overboord gezet MiUlbl Aanrijdingen eisen vier doden VooFelectrische huishoudelijke apparaten COUZY Kans op regen ■m Langdurige campagne levert vooralsnog mager resultaat af Op de heide bij Teriet gonsden honderden miniatuurtoestellen Tekort aan lokaliteit en bevoegde leerkrachten Massale betoging voor herstel van vroegere grensposten Leken-missionarissen naar Nyasaland Automatiek huurde wagens zonder te betalen Generaal der V. S. na IJslandse klacht bevorderd Vliegtuig verloor reelamesleep Betere verbinding van Bergen op Zoom met Zooinse weg Optreden Indische „godin" heeft ramp zalige gevolgen Einde van staking op Antwerpse werven is in zicht MAANDAG 21 SEPTEMBER 1959 FAGINA 2 Woensdagavond 11 uur sluiting ETHERPIRAAT OP HETERDAAD BETRAPT TANKSCHIP EEKGES TOTEN NEDERLANDS CHARGé NEEMT AFSCHEID VAN SUBANDRIO VAN NEDERLAND ONGELUKKEN OP VLIEG KAMP VALKENBURG EN SOESTERBERG 'VERLOVINGS RINGEN, taL^ 1-!- hadden zij MAASTRICHT BEREIKT INWONERTAL VAN 90.000 De politie te Boston heeft verzocht in New York een onderzoek in te steüen aan boord van het Nederlandse schip „Utrecht", dat vrijdag uit Boston is ver trokken en zondag in New York is aange komen. Men heeft in de haven van Bos ton het ontzielde lichaam aangetroffen van een 23-jarige Amerikaanse schouw, die blijkens een voorlopig politie-onder- zoek aan boord van de „Utrecht" bewus teloos geslagen en overboord gezet is, waarna zij in de haven verdronk. Het lichaam is geïdentificeerd als dat van Lynn Kaufmann, uit Clayton, in de staat Missouri, tot voor kort gehuwd met prof. S. Spector van de Washingtonuni- versiteit van St. Louis. Zij was in Sin gapore met drie kinderen aan boord ge gaan. De kustwacht werd vrijdag gealarmeerd voor de vermissing van mevrouw Kauf mann. Zij was om vijf voor acht 's avonds nog gezien door een passagier, tegen wie ze vertelde zich niet wel te voelen. Om tien uur 's avonds bleek haar hut leeg en kon men haar nergens meer vinden. Zondag werd zij op Spectacle-Island in de haven van Boston gevonden door de kapitein van een passerende sleepboot. Een autopsie wees uit dat zij slagwonden had aan gelaat, armen en bovenbenen. De dood was ingetreden na de val in het BEURS YOOR MODE EN HUISHOUDING AHOY' GEBOUW ilm 23 Sept. water, die de geconstateerde verwondin- gen niet heeft kunnen veroorzaken. De vermoorde vrouw was eerst student en daarna gedurende drie jaar secretares se van prof. Spector geweest. Zij sprak goed Chinees. De New Yorkse politie is verzocht de bemanning en de passagiers van het Ne derlandse schip, dat vaart voor de Kon Rotterdamsche Lloyd te ondervagen en mogelijk nog aan boord aanwezige bezit tingen van de vermoorde in beslag te ne men. Vrijdag is de 19-jarige dienstplichtig soldaat H. A. Tijink, afkomstig uit Tubbergen, op het terrein van de Oranjekazerne te Schaarsbergen, mee gesleurd door een aanhangwagen van een militaire vrachtauto, welke door een burgervrachtwagen werd aangere den. De militair liep een schedelbasis- fractuur op en werd opgenomen in het Canisius-ziekenhuis in Nijmegen, waar hij zondagochtend is overleden. Op de rijksweg GoudaRotterdam onder de gemeente Kapelle aan de IJs- sel is zaterdag de dertigjarige J. Schilt uit Rotterdam door een auto gegrepen en op slag gedood. De heer Schilt stak plotseling met zijn bromfiets de weg ever, toen een auto naderde, die een aanrijding niet meer kon voorkomen. Zaterdag is een 86-jarige voetganger W.S. toen hij onvoorzichtig de Midden weg te Amsterdam overstak door een motorfiets gegrepen. De man werd met ernstige verwondingen naar het O.L.Vr.- Gasthuis overgebracht, waar hij later is overleden. De 29-jarige J. Haverkamp uit Steen- wijk botste zaterdagmiddag op het kruispunt Meppelerweg—Kallenkoter Alleen aldaar tegen een fietser, die on verwachts de weg overstak. Hij sloeg met zijn hoofd op het wegdek en kreeg een schedelbasisfractuur, Hij overleed tijdens zijn overbrenging naar het zie kenhuis te Meppel. Op 8 december vertrekken 11 leken naar Nyassaland omer mgr. dr. J. B. Theunissen, aartsbisschop van Blantyre bij te staan in het werk der missie. Van de 11 leken zijn 4 dames. De drie Nederlandsen zullén in Nyassaland vrou wen- en miesjes-jeugdwerk begine, de Oostenrijkse werkt mede aan een huis houdschool die de Zusters van Amers foort stichten. Verder behoren tot de groep lekenapostelen 7 Kolpingsgezellen, die na een voorbereiding van 2Vz maand in Nederland in dit missiegebied gaan bouwen. De Kolpingsgezellen komen 21 september naar Nederland. De gehele uitzending wordt gesteund door de Stichting „Opbouw K.A. Nyassa land", waarvan kapelaan B. C. Hooge- veen de stuwende kracht is. Veertien maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden onvoorwaardelijk alsmede ter beschikkingstelling van de regering heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Dordrecht geëist tegen een 21-jarige chauffeur-monteur, die te recht moest staan omdat hij zich her haalde malen aan oplichting zou hebben schuldig gemaakt. De man had getracht zijn ongebreidelde lust om in een auto te zitten en maar in het wilde weg te rijden te bevredigen door verschillende malen een auto te huren zonder daarvoor te be- 'betaien en ook 'had hij enkele garagehou ders en benzinepomphouders door het op hangen van fantastische verhalen bewo gen hem benzine en olie te geven. Er wa ren vijf zaken tegen hem uitgebracht, maar de officier verklaarde, dat ver dachte in meer dan vijf gevallen oplich ting had gepleegd. De rechtbank besteedde vier uur aan de behandeling. Uitspraak 2 oktober. (Van onze correspondent) In Emmer Compascuum heeft de ge meentepolitie van Emmen de geheime zender „Bandoeng" het zwijgen opge legd. De zender was in de lucht op het moment dat de politie de woning be trad. De etherpiraat was een 34-jarige veenarbeider. 1e MIDDELLANDSTRAAT 72 TELEFOON 30340-37434 Twee storingen trekken naar de Noord zee en zullen het weer hier te landen beïnvloeden. Bij aanwakkerende zuidelijke tot zuidwestelijke wind zal de bewolking toenemen. In de loop van morgen wordt ook enige regen verwacht, het eerst in het noordwesten van het land. Aan de vrijwel ononderbroken periode met droog weer, die meer dan een maand heeft ge- durd, komt hiermede een einde. Het Nederlandse Shell-tankschip „Kha- siella", dat zaterdagavond omstreeks half- elf met lading uit de Nieuwe Waterweg was vertrokken, is zondag bij Langenoog voor de Duitse kust op een wrak gestoten. Het schip kreeg een groot lek in de bo dem, waardoor veel olie wordt verloren- De „Khasiella" is weer teruggeva ren naar Rotterdam, na voorlopig te zijn gedicht. Het kreeg toestemming naar de 2e Petroleumhaven op te stomen. Tienduizenden toeschouwers hebben zaterdag in Goes het Yerseke, een mosselschuit, oogstte algemene bewondering. Zeeuwse fruitcorso bewonderd. De inzending van de gemeente Van Amerikaanse zijde verneemt Reu ter, dat brigade-generaal Gilbert Prit- chard, die op verzoek van de IJslandse regering van zijn commando op IJsland is ontheven, overmorgen IJsland zal ver laten Hij zal een benoeming aanvaar den als commandant van de luchtverde digingssector New York, die volgens Ame rikaanse defensiekringen operationeel ge sproken een van de belangrijkste osten van het luchtdefensiecommando in de V S is Amerikaanse militairen, die onder be vel stonden van generaal Pritchard, zou den enkele IJslanders gedwongen heb ben in een modderplas et liggen Een woordvoerder van de Amerikaan- »se luchtmacht heeft gezegd dat de per- - soonlijke capaciteiten van generaal Prit chard niet in het geding zijn De Nederlandse zaakgelastigde in In donesië, de heer Hasselman, heeft een af scheidsbezoek gebracht aan de Indone sische minister van buitenlandse zaken, Subandrio Zij hebben gesproken over de betrekkingen tussen Nederland en Indone sië. Na het onderhoud heeft de heer Su bandrio volgens Reuter tot journalisten gezegd: „Voor Indonesië bestaat er geen hoop op een regeling van de hangende geschillen tussen beide landen, die op we derzijds begrip steunt, zolang de Neder landers in gebreke blijven, in Indonesië een gelijkwaardige gesprekspartner te zien" Subandrio voegde hieraan toe, dat In donesië met betrekking tot Nederland be zig is, zijn inwendige kracht te consoli deren FORD Zaterdagmorgen is tijdens het versle pen van een vliegtuig op het vliegkamp „Valkenburg" de 18-jarige vliegdienst- weerkundige der derde klasse A. J. L. Platei uit Haarlem door tot nog toe on bekende oorzaak van de trekker gevallen en onder de wielen terecht gekomen. Hij overleed ter plaatse aan de bekomen ver wondingen. Op de vliegbasis Soesterberg deed zich nauwelijks een half uur later een soort gelijk ongeluk voor. De 20-jarige dienst plichtige soldaat E. Leveber uit Haarlem viel van een rijdende trekker en kwam onder een achterwiel. Hij werd zwaar ge wond opgenomen in een ziekenhuis te Utrecht. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. Algerijnse oudstrijders hebben op de j deel van Frankrijk te laten uitmaken. Franse mannen en vrouwen in Algerije, ongeacht hun geloofsovertuiging een beroep gedaan om voortdurend te laten zien, dat zij altijd Frans zullen blijven. De oudstrijders herhalen hun eis voor in tegratie van Algerije, aldus berichten van AFP en Reuter. De binnenlandse oppositie in Frankrijk tegen de Gaulles plannen voor Algerije is gisteren openlijk tot uiting gekomen in de I ri Thomoza. oprichting van een krachtige organisatie die erop is gerkicht is Algerije voorgoed De groep bestaat voornamelijk uit ui terst techtse figuren en draagt de naam RA.F. (Vereniging voor een Frans Al gerije). Belangrijke figuren onder zijn op richters zijn de voormalige premier Geor ges Bidault, de neo-fascist Jean-Baptiste Biaggi en een paar van die politieke groot, heden, die ook tijdens de revolte van mei 1958 naam maakten, zoals kolonel Hen- Voor de wedstrijdaanvang werden de modellen nog even tot in de puntjes gecon troleerd, want ook hier kan een kleine storing al fataal iverken. 'ST A DHUISPlTHn^ó] 'COOLSINGEL 50 (Btuti)j N BINNENWEG 227-ROTTERDAM LANGE POTEN II - DEN HAAG KAL VERSTRAAT 123 - AMSTERDAM (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen. Een manifestatie, die gistermorgen te Antwerpen was belegd als protest tegen het uitblijven van de door de regering in het vooruitzicht gestelde clementiepolitiek heeft aanleiding gegeven tot incidenten. Voorstanders van amnestie en leden van verzetsorganisaties, aan wie het stads bestuur toestemming had geweigerd die zelfde dag een tegenbetoging op touw te zetten, raakten met elkaar slaags en de politie heeft een vijftigtal arrestaties verricht. In een momorandum aan de eerste minister heeft het comité voor ge meenschappelijke amnestie-actie er de nadruk op gelegd, dat de manifestatie niet de goedkeuring beoogt van de de licten. die gedurende de oorlog zijn ge pleegd amnestie wordt alleen geeist voor zuiver politieke gevallen, tegen wie geen enkel commuunrechtelijk feit kan worden aangevoerd. Van de 120 incivielen, welke zich ,op dit ogenblik nog steeds in Belgische ge vangenissen bevinden, verkeren 40 op een na allen Vlamingen, in dit geval. Het me morandum herinnert er verder aan, hoe de repressie vaak een miskenning inhield - van iedere rechtspraak. Niet minder dan 90000 Belgen zijn veroordeeld wegens politieke feiten krachtens wetten welke eerst na de oorlog met terugwerkende kracht door het parlement zijn goedgeke Het. comité is van oordeel dat het afzond lijk herzien van deze gevallen, zoals de minister van justitie voorstelt, jaren" tijd zou vergen. Het memorandum vestigt er tenslotte de aandacht op. dat van alle Westeuropese landen alleen België tot dusver geweigerd heeft clementiemaat- reeelen goed te keuren. Hoe gematigd dit standpunt ook moge ujken. toch verliep de betoging te Antwer pen in een vijandige sfeer. Op de muren van de Scheldestad waren affiches aan gebracht. waarp onder een hakenkruis te lezen stond: „Zij komen terug". Tus sen de zeer vele nieuwsgierigen, welke langs de grote lanen de optocht gade sloegen, was het aantal opposanten ook zeer aanzienlijk. Op vele plaatsen wer den de betogers vijandige kreten toege roepen. Op de Keizerlei slaagden een paar honderd vrouwen weduwen van con centratiekampslachtoffers er in het politiekordon te doorbreken en zich midden op straat neer te werpen. De charge van een groep ruiters, die voor de optocht met leeuwe-vlaggen uitre den, was het sein tot een verward handgemeen, waarbij de politie op twee fronten strijd leveren moest. Alles bij elkaar is deze betoging, waar voor de Vlaamse katholieke pers sedert weken een campagne heeft gevoerd geen groot succes geworden. Na een ruime schatting liepen er 10 a 12 duizend mani festanten in de optocht mee. Wat vrij ge ring is, wanneer men bedenkt dat de Vlaamse katholieke cultuurverenigingen zoals het Davidsfonds en de Toeristenbond benevens een stere groep C.V.P.-volks- vertegenwoordigers hun actieve steun aan „operatie amnestie" hadden toegezegd. Van een der vliegtuigjes, die zondag middag met reclameteksten achter zich boven Amsterdam vlogen, raakte door onbekende oorzaak de circa 20 kg we gende sleep los, die met een klap te recht kwam op de daken van drie wo ningen aan de Da Costakade in West. De brandweer haalde de verkreukelde sleep van het dak. De politie heeft de reelamesleep in beslag genomen. Drie televisie-antennes en wat dakpan nen werden beschadigd. (Van onze correspondent). In. de a.s. vrijdag te houden vergade ring van de raad der gemeente Bergen op Zoom komt een voorstel aan de or de tot het aanleggen van een Zoomover- gang in het verlengde van de avel- straat. Hiervoor wordt een krediet ge vraagd van 120.900.-. Met deze zoom- overgang wordt een betere verbinding tot stand gebracht tussen Bergen op Zoom en de Zoomse weg, dé rechtstreekse verbinding van Rotterdam naar Antwer pen. De weg vanaf de Zoomovergang naar de Zoomse weg wordt tegen het gereed komen van deze laatste (vermoedelijk 1967) een vierbaans weg doch voorlopig zal een tweebaans weg worden aangelegd. Het verkeer lrijgt nabij deze Zoomover gang een belangrijk knooppunt, daar ook de Vouwseweg via een onder de spoor- lijn Bergen op ZoomRoosendaal aan te I het vorig jaar meer dan 5000 leerlingen leggen 'tunnel, op dit punt zal uitkomen. moeten afwijzen. Ook dit schooljaar zal de situatie weer moeilijk zijn, mede on der invloed van het na-oorlogse ge boorteoverschot. Hij wekte de besturen op, de moei lijkheden van versnelde bouwmethoden nauwkeurig onder ogen te zien. Voorts ging spreker uitvoerig in op het grote tekort van bevoegde leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs en de op ver nieuwing van dit onderwijs. Hij deed een klemmend beroep op de schoolbe sturen om de beproefde vernieuwingen daadwerkelijk door te voeren. Als spreker trad op deze vergadering op mr. C. Schlfhout, adjunct-directeur van het R.-K. Centraal Bureau voor On derwijs en Opvoeding te Den Haag over het Nijverheidsonderwijs in het ontwerp Te Utrecht is de bond voor R.-K. Nij verheidsonderwijs, de vereniging van be sturen van de Katholieke Nijverheidsscho len in Nederland bijeengeweest. In zijn openingsrede sprak de bondsvoorzitter, de heer B. A. K. Engelbertink, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, zijn verontrusting uit over het feit dat meer dan 60 r.-k. Nijverheidsscholen voor jongens en meisjes nog niet functioneren, omdat elke lokaliteit ontbreekt. Als ge volg van het grote tekort aan school gebouwen heeft het Nijverheidsonderwijs Als nijdige grote wespen gonsden zon dagmiddag tientallen mmiatuur-motor- vliegtuigjes met snelheden van soms tweehonderd kilometer per uur! bo ven de uitgestrekte heidevelden nabij het zweegvliegcentrum Teriet, waar ruim zevenhonderd modelbouwers uit alle delen des lands hun broze creaties demonstreerden tijdens een interessante wedstrijd, georganiseerd t.g.v. het 25- jarig bestaan van de afdeling model vliegtuigsport in de Kon. Ned. Verent ging voor Luchtvaart. Een publiek van zeker drieduizend man heeft urenlang geïnteresseerd ge keken naar de prestaties van de vele honderden modellen, die er werden „voorgevlogen": zweefvliegtuigen, die als ranke libellen boven de paarse hei de cirkelden, maar ook „kisten" voor zien van pittige kleine dieselmotoren, sommige bestuurd met behulp van een lijn, andere langs radio-elektrische weg bestuurd. Het publiek heeft op deze zonnige middag ruimschoots de gelegenheid ge had om kennis te nemen van het hoe en waarom van deze nog steeds snel groeiende sport: de modelbouw. Jeug dige adviseurs-in-de-dop lieten er trots hun zelfgemaakte en vaak ook zelf ontworpen zweefmodellen zien, „oude rotten" in deze hobby onder wie en kele ingenieurs met radio-bestuurde mo dellen lieten de toeschouwers genie ten van de vele ingewikkelde „stunts", die met deze ranke vliegtuigjes kunnen worden gemaakt, tot loopings, immer- mans en vrilles toe. Voor de vele deelnemers was deze wedstrijd belangrijk, omdat ze hier de kans kregen de prestaties van eikaars modellen welke prestaties voor de vrij-vliegende modellen worden gemeten naar de duur van de vlucht te ver gelijken. De modelvliegtuigbouw mag dan een hobby van de laatste jaren schijnen, de waarheid is, dat de beoefening van deze sport al in groter verband al dateert uit het jaar 1933, toen de befaamde vlucht van de „Pelikaan" aanstekelijk werkte op de jeugd. Trouwens, al vóór de Eerste Wereldoorlog was er in ons' land een club, die zich met de molebouw bezighield: wijlen dr. Albert Plesman behoorde tot de oprichters van deze Proef Aeroplaan Sport Club! Veel mensen, die pionierswerk in de luchtvaart hebben verricht, hebben hun ideeën eerst aan modellen getoetst. Ook Anthony Fokker heeft hiermee veel er varing opgedaan: zo heeft hij bijvoor beeld het principe van de automatische dwarsstabiliteit aan de hand van mo delvliegtuigbouwer een vlieger of op zn minst een vliegtuigbouwer? „Niet directzei ons een KNVvL-func- tionaris- „Het is gebleken, dat slechts weinig piloten uit de modelvliegtuig bouwers voortkomen. Men vindt er eer der de toekomstige technici onder, het geen ook blijkt uit het feit dat ruim 30 pet. van de modelvliegtuigbouwers een beroep heeft gevonden in de vliegtuig- techniek. Uit een oogpunt van jeugdvorming bezit de modelvliegtuigsport bijzondere kwaliteiten, waardoor deze sport ook door de overheid ten zeer c als wijze van vrijetijdsbesteding worden, aange prezen. De modelvliegtuigsport kweekt doorzetters. Mensen, die er niet spoedig het bijltje bij neerleggen, ook niet, als van een toestelletje, dat met zoveel moeite en kosten is vervaardigd, na een ongelukkige vlucht niet veel over meer blijkt te zijn dan gescheurd papier en versplinterd hout. Bij de KNVvL neemt de thans jubi lerende afdeling modelvliegtuigsport met haar ruim tweeduizend leden een belangrijke plaats in: zij telt circa ze ventig luchtvaartclubs met bekwame bouwleiders, die van de vereniging voorlichting en bouwtekeningen ont vangen van „beginnerskistjes" tot nres- tatiemo'dellen toe. Ook de snelle ont wikkeling van de ruimtevaart begint hier en daar al haar invloed te doen gelden, zij het dan meestal 'n oncontro leerbare activiteiten.... De KNVvL verwacht dan- ook, dat zij binnen enke le iaren ook een speciale groep „raket- bouwersê" zal tellen. van „Wet tot regeling van het voortge zet Onderwijs". Spreker hield een zeer po sitief pleidooi ten gunste van het op enige punten te amenderen wetsontwerp Cals. Spreker toonde uitvoerig aan, dat het ontwerp blijft' binnen de ontwikkelings tendenties, die zich sedert decennia in het Nederlandse onderwijs voordoen. De met name door de professoren Scholten A.R. en Duynstee KVP ontwik kelde bezwareri van historische, consti tutionele en wetgchematische aard hou-1 nifesteren den volgens spreker geen stand. Een ge animeerde discussie waarin met name ook door mgr. Stokman werd deelgeno men ondersteunde het opbouwende be toog van de heer Schelfhout ten gunste van het wetsontwerp. In het weekeinde zijn in Algerije 35 Al gerijnse verzetsstrijders gesneuveld en dertien gevangen genomen, zo is van Franse militaire zijde te Algiers be kendgemaakt. Twee pogingen van de verzetsbeweging om door de verdedi gingswerken nabij de Tunesische grens te breken, zijn verijdeld. Negenenveertig personen zijn volgens Reuter in liet dorp Zinaka in de omgeving van Ra.jkot, in de Indische staat Bom bay, onder de voet gelopen en gedood toen een menigte van vijftigduizend per sonen zich verdrong om de „wonderen" te aanschouwen, die een „godin" zou ver richten Er zijn voorts 29 gewonden De menigte is in de afgelopen drie da gen naar Zinaka gestroomd nadat berich ten de ronde hadden gedaan, dat zich al daar een wonderen doende godin zou ma- Onmiddellijk na ontvangst van het be richt van deze rampzalige gebeurtenis is vanuit Rajkot medische hulp naar Zi naka gezonden De plaatselijke autori teiten zijn begonnen met een onderzoek naar de toedracht van het gebeurde De arbeiders van de Antwerpse scheeps werven, die 1 juni jl. in staking zijn ge gaan om krecht bü te zetten aan hun eisen voor betere arbeidsvoorwaarden, zullen morgen of overmorgen het werk her vatten. Dit is het resultaat van ceu verga dering, die zaterdag j. i. op het Antwerp se stadhuis is gehouden en die tot midder nacht voortduurde, aldus bericht het ANP. De werkgevers hebben ei in toegestemd de door de arbeiders gevraagde jaarpre mie op basis van ongeveer 1.15 per werk (Van onze Limburgse redacteur) Op een niet mis te verstane wijze heeft de bevolking van het Limburgse dorp Bocholtz zaterdag de openstelling van zijn vooroorlogse grensposten bepleit. Met spandoeken, Imitatiewegwijzers, toespra ken, strooibiljetten, luchtballons, maar vooral met het stuk slaan en verbranden van namaak tolbomen hebben de Bocholt- zenaren hun al vijftien jaar lang gekoes terde wens: „De grens moet open!" kracht proberen hij te zetten. Ten overstaan van een duizendkoppige menigte bepleitte de burgemeester van het geïsoleerde grensdorp jhr. mr. P. W. M. van Meeuwen de openstelling van de grensposten in zijn gemeente. Voor de oorlog telde Bocholtz drie grensovergan gen. thans géén enkele. De bewoners van deze Limburgse uithoek, waarvan 73% - zo heeft een enquête aangetoond fa milieleden in het Duitse grensgebied heb ben wonen, moeten thans een verre om weg maken om over en weer familiebe zoeken af te leggen. „In een tijd. die zo vooruitstrevend is, dat men zelfs de maan bereikt, streeft men zijn buurman voor bij", aldus burgemeester van Meeuwen. De grensstenen mogen niet langer ste nen des aanstoots zijn, zo vervolgde nij, hoogstens tekens, die de bevolking van de Duitse C.D.U. afgevaardigde F. Miil- lenberg, Werden de namaak tolbomen stuk geslagen en verbrand. Duitse muzi kanten speelden ondertussen „het Wil helmus" en hun Nederlandse collega's het Duitse volkslied. Duizend duiven in ternationaal samengesteld vlogen uit om de leuzen van de grensbewnoers rond Bocholtz en Oirsbach uit te dragen. Leu zen als „Toe nou Den Haag, wees nu eens „de Chuaaiste" niet", of „Een Europoort in Rotterdam, wij niet eens een luikje", maar bovenal „De grens moet open!' geweigerd verder te gaan dan 0.75 per werkdag. De jaarpremie wordt tegen het einde van het jaar uitgekeerd. Een van de grie ven van de arbeiders was, dat zij vorig jaar deze premie niet hebben ontvangen Geschat wordt dat de staking dei- scheepswerven ongeveer 300 miljoen frank dat is ruim 225 miljoen gulden heeft gekost, waarvan negentig procent in buitenlandse valuta allerbeste voor baby herinneren, waar zij grondbelasting moe ten betalen. Met de 99.4% van de Bocholtze bevol king, die zich door middel van de gehou den enquête vóór openstelling van da grens uitsprak, was burgemeester Van Meeuwen het volledig eens. „De grens moet open!" zo luidde zijn devies. Voor de honderden schoolkinderen, samen met de volwassenen van het dorp op het Wi!- helminaplein samengestroomd, was dit het sein om honderden ballonnetjes voorzien van dezelfde leuze het lucht ruim te laten kiezen. ,De volwassenen stelden even later een andere daad. Achter de muziekvereni gingen van liet dorp en de plaatselijke ruiterclub aan trokken zij naar de grens, waar honderden Duite „betogers" even eens met muziek aanwezig waren. Geza menlijk, maar beide partijen op eigen territoir, hebben de Nederlandse cn Duitse grensbewoners daar op symbo lische wijze de hinderlijke tolbomen op geruimd. Na toespraken van mr. E. Hos i selet, vertegenwoordiger van de Lim burg:.? K V.P -jongeren, die de grensde mvmlt.die g ig miscei-J hadden, en van75.1'üü. (Van onze Limburgse redacteur) Maastricht heeft zaterdag op feestelijke wijze zijn ncgentigduizendste inwoner be-i groet. Het is Arnoldus Jozef Cornelis Slangen, het eerste kindje van het echt paar SlangenVossen, wonende aan de Rcnier Nafgcrstraat in het Heugcmerveld. Toen de gelukkige vader, de 26-jarige verfspuiter M. G. Slangen, zaterdagmor gen om kwart over elf ten stadhuize ver scheen om aangifte te doen van de ge boorte van zijn eerste zoon, heerste op het Maastrichtse stadhuis grote feest vreugde. Het hoofd van de afdeling bur gerlijke stand de heer C. Ballieux. die al geruime tijd vol spanning naar dit mo ment had uitgekeken. begeleidde de vader naar de Prinsekamer, waar loco- burgemeester F. Gijbeis, in aanwezigheid van wethouder mr. W. Korn en gemeen tesecretaris mr. A. Minis, aan de heer Slangen het vreugdevolle nieuws mee deelde, dat zijn zoontje de negentigdui- zendste Maastrichtenaar is. De burgemeester van Maastricht mr. VV. baron Michiels van Kessenich bracht in de loop van de dag een bezoek aan de gelukkige ouders en bood daarbij een spaarbankboekje met f 250.voor de negentigduizendste aan. Ook diverse mid denstanders, verrasten de jongeborene door zijn vader „Nölke" en door zijn moe der vanwege zijn rode haren „Gouweke" genaamd met fraaie geschenken. De bevolking van Maastricht is de laatste acht jaren sterk gegroeid. Op 13 juli 1951 bereikte Maastricht de 80.000. in 1956 de 85.000 en thans d 90.000. Andere gedenkwaardige bevolkingscijfers waren 1777: 15.000 inwoners, drieenzestig jaar in 1840: 25.000; tachtig jaar daaraf ui 1 "0. dank zij annexatie van St. Piet» en G'i-t \Troenhoven, 50.000 en in 194»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 2