D.O.S. en Feijenoord zijn produktief MVV en DWS-Amsterdam werken eindelijk de „nul" achter hun naam weg SCHOUTEN vertolkt de hoofdrol bij Feijenoord DWS-A-Ajax, van smakeloze aanloop naar wreed slot DOELMAN HEERES WORDT DOELWIT V olendammer-botsing Wolverhampton slikt in Blackpool bittere pil i üi 1 Fortuna op Galgenwaard diep in de zorgen Blauw Wit figureert Opmerkelijke scores in de Ere-Divisie ERE-DIVISIE TOL niet in voorlopig Oranje De man met het gouden heen Nieuw Europees record op 400 m. r D.O.S. ontketent hevig spektakel door acht doelpunten Enschedese Boys in Rhenen erg precies... Van Steenbergen wint spint van Rousseau Nel van Vliet hervat baar zwemtraining Poll wint Heuvelklim in recordtijd Kaufmann onttroont legendarische Harbig r MAANDAG 21 SEPTEMBER 1959 PAGINA S Belgische renners superieur Van der Linden leidt de aanval Oostelijk amateurelftal tegen Nieder-Rhein Doel te klein Oog gericht op estafette p>r - - v -<*>< t 3 Blauw WitFeijenoord27 Schouten 0—1 en 0—2, Temming 0—3 en 0—4 rust. Magielse 1—4, Schouten 1—5 en 1—6, Koers 2—6 en Schouten 2—7. 50.000 toeschou wers. Technisch superieur Feijenoord bezorgt Blauw Wit snel een achterstand. Ondanks moedig verzet kunnen de Zebra's niet aain een debScle ontkomen. VVVRapid11 Smeets 01. Rust. De Meulemeester 11. 9000 toeschouwers. Voor de rust was Rapid met beter combi natiespel iets sterker. Maar VVV kon na de rust de balans in evenwicht brengen door vinniger spel. SpartaVolendam 32 Jouk 0—1, Daniels 11. Daniëls 2—1. rust. Zaal 31, Tol 3—2. 25.000 toeschouwers. Krappe zeve van Sparta, die door de iets betere techniek verdiend werd. Het „ge vreesde" entnousiasme van Volendam bracht de Rotterdammers in de tweede helft met de rug tegen de muur. 4—1 Rijnvis 0—1. Brousek 11, Kerkhoffs 2—1, rust. Janssen 3—1, Van der Wel 4—1. 10.000 toeschouwers. Enschede, dat defensief speelde, behaalde een sterk geflatteerde zege. De beslissing viel in het laatste kwartier. EnschedeADO SittardiaElinkwijk 2—1 Rust 0—0. Dieteren (penalty) 1—0, Bühler 5—0. Marbach 2—1. 10.000 toeschouwers. Na de strafschop drukte Elinkwijk Sittar dia in de verdediging, maar moest bij een Sittardse aanval een nieuw doelpunt toe staan, waarna de tijd niet toereikend bleek om het getij nog te doen keren. DOSFortuna 80 Luiten 1—0, v. d. Linden 2—0, Luiten 3—0, rust; v. d. Linden 4—0, guiten 5—0 (penalty), v. d. Linden 6—0, Brokx 7—0, v. d. Linden 8—0. 20.000 toeschouwers. Na een briljant begin werd Fortuna later met alle wapenen overmeesterd en toen begon DOS aan een fraaie voetbalshow. De Fortuna-aanval werd lamgelegd door de defensieve functie, welke Fortuna moest verrichten. DWS/A—Ajax 1—0 Rust 0—0. Van Doorneveld 10. 50.000 toe schouwers.' Snelle uitval van DWS-A beslist wedstrijd in periode van duidelijk over wicht van Ajax. DWS-A (Van Doorneveld) mist daarna tot twee keer toe strafschop. Onvriendelijk slot. Wie nog de euvele moed heeft te beweren, dat een voetbalcompetitie saai kan zijn, moet nog eens nauwkeurig de jongste uitslagen van de Ere Divisie bezien en tegelijkertijd een blik werpen op de ranglijst, zoals die er voor zondagmiddag uit zag. Natuurlijk vallen dan het eerst de éclatante overwinningen van DOS en Fêijenoord op. DOS dat in Utrechtse stadion het bezoekende Fortuna met Van der Hart nog wel als centrale verdediger een bijzonder nare score van 80 mee naar huis gaf. Feijenoord, dat eindelijk de doelpuntenmachine op gang bracht en in het Olympisch Stadion zeven keer raak schoot tegen Blauw Wit. Maar er is meer. PSV en Ajax, de nummers twee en drie op de ranglijst, ont moetten de laogst geplaatsten en zij konden niet winnen. PSV moest tevre den zijn met een doelpuntloos gelijk spel tegen MVV. Ajax verloor zelfs in d» derby tegen DWS-Amsterdam. En, er was niet alleen geen overwinning wegge legd voor dit tweetal hooggcplaatsten, ook hun onmiddelijke ..opvolgers" Vo lendam, Willem II en Elinkwijk moesten een nederlaag incasseren. Dat een ranglijst na vier competitiedagen heel weinig houvast biedt, is zondag dan ook wel bijzonder duidelijk gedemonstreerd. In het kort hebben wy de belangrijkste feiten van de vijfde competitiedag reeds de revue laten passeren. Er zijn er echter nog enkele, die de aandacht ver dienen. Zo moet bijvoorbeeld beslist vastgesteld worden, dat Sparta zich op ver dienstelijke wijze hersteld heeft van de twee achtereenvolgende nederlagen. Voorts mag niet onopgemerkt blijven, dat ADO andermaal een teleurstellend resultaat boekte, terwijl NAC ook een ere-saluut verdient na de overwinning op Willem II. En hoe is nu de situatie? Allereerst valt het op, dat DOS zich na vijf weken reeds verzekerd heeft van een comfortabele zetel aan het hoofd van de rang lijst. De naaste belager is PSV en het Eindhovense team heeft een achterstand van twee punten. Daarna komt er een uitgebreid peloton, dat rond de derde plaats staat te dringen. Men ziet daar Volendam, Willem II, Enschede, Sparta, Ajax en Blauw Wit. Zij hebben nu al drie punten meer verspeeld dan DOS. Op merkelijk is voorts hoe ver ADO teruggezakt is. Het duikelde van de elfde naar de zestiende plaats en heeft slechts DWS-A en MVV nog onder zich. Wij raden U echter uit dit alles geen al te positieve conclusies te trekken. Ook na vijf dagen biedt een ranglijst bijzonder weinig houvast. Het voorlopig Nederlands elftal, dat woensdagavond 23 september in het Feyenoord-stadion te Rotterdam een oefenwedstrijd speelt tegen Saarland, is als volgt samengesteld: Doel: Pieters Graafland, Achter: Brul! en Kuys; Midden: Noterinans, Van der Hart en Klaassens; Voor: Cor van der Gijp, Wilkes, Van der Linden, Rijvers en Moulijn; Reserves: Van Dyk, Veldhoen, Kerk hoffs en Tol. De voorlopige opstelling van Saar land luidt: Doel: Langhammer; achter: Ober- parleiter én Keek; midden: Harig, Pa- proth en Klein; voor: Vollmar, Martin, Ringel, Meurer en Albert I Het Oostelijke amateurelftal dat, woensdag 23 september te Winterswijk een wedstrijd speelt tegen een amateur team van Nieder-Rhein is als volgt sa mengesteld: doel: Drent (Reünie) achter: Gerrits (Germania) en Horsten (VDZ) midden: Bruil (Vitesse), Van Rijswijk (Quick N) en Regter (Robur et Velocitas) voor: Slijkhuis (Vitesse), Smit (Hengelo), De Klui (Quick N), De Weert (UD) en de Kleermaeker (Vitesse).- (Van onze speciale verslaggever) Het was zondagmiddag in het Olym pisch stadion bepaald geen lolletje om het shirt van Blauw Wit te dragen. Voor Willem II—NAC 3—4 Canjels 01 Canjels, 0—2 Canjels, 0—3 rust, 1—3 Koopal 2—3 Stallen, 2—4 v. Gastel. J—4 Koopal. 15.500 toeschouwers. Elk een helft In bikkelhard gevecht. Na pauze Kuys als stopper voor hinkende v. Hoogenhuyzen als rots in uiterst woelige branding. Canjels hersteld terug. Zaro bij Willem II wegens blessure afwezig. MVV—PSVo—o 9.000 toeschouwers. Hoewel nog zander Vrijhof en Vroemen drong MV de Eindhovenaren de eerste helft sterk in de verdediging. Maar het schot bleef uit. PSV kon de balans in evenwicht houden. DOS 5 4 1 0 9 5—1 PSV 5 2 3 0 7 6—2 Ajax 5 2 2 1 6 12—7 Enschede 5 3 0 2 6 16—10 Willem II 5 2 2 1 6 16—11 Sparta 5 3 0 2 6 10—6 Volendam 5 3 0 2 6 12—8 Blauw Wit 5 3 0 2 6 14—15 Feyenoord 5 1 3 1 5 9—5 Elinkwijk 5 2 1 2 5 5—5 NAC 5 2 1 2 5 7—9 Sittardia 5 2 1 2 5 8—13 Rapid JC 5 1 2 2 4 5—7 Fortuna 5 2 0 3 4 9—16 VVV 5 1 2 2 4 5—12 ADO 5 1 1 3 3 10—14 DWS-A 5 1 0 4 2 5—10 MVV 5 0 1 4 1 4—17 Enschedese Boys heeft na afloop van zijn uitwedstrijd tegen Rheden (tweede di visie B) die het met 2—1 verloren, gepro testeerd tegen de onjuiste afmetingen Van een der doelen De afstand van de grond tot de on derkant van de lat, die 2.44 m moet be dragen, bleek bij de ene paal 2.34V2 meter en bij de andere paal 2,41 meter te zijn. Ter gelegenheid van de opening van het Velodrome d'hiver te Brussel zijn zaterdagavond internationale wieler wedstrijden gehouden. Rik van Steen bergen versloeg in de sprint de Frans man Rousseau. De Belgische ploeg won van Frankrijk met 914514. De Fransen behaalden geen enkele over winning. (Van onze sportcorrespondent) Nel van Vliet, de Olympische zwem- kampioene 1948 op de 200 meter school slag, gaat de training hervatten De thans in Naarden woonachtige 31-jarige oud-wereldrecordhoudster, heeft bij haar bijna nog dagelijkse bezoeken aan het zwemstadion te Naarden bemerkt, dat het nog steeds vlot en zonder haperen gaat en daarom heeft zij het plan opge vat om weer in training te gaan Me vrouw N Koudijs-Van Vliet, zoals haar officiële naam luidt, houdt hierbij het oog gericht op de estafette: de 3x100 of 4x100 meter wisselslag-estafette. Voor lopig gaan haar aspiraties niet verder dan dit in clubverband te doen. Het zal helemaal van haar training en haar be schikbare tijd zij is moeder van drie kinderen afhangen of zij ook na tionaal een come-back gaat vieren. Haar zwemtalent heeft zij echter bij het vor deren der jaren niet verloren, zoals zij ons zelf verklaarde. Geruchten als zou zij dingen naar een plaats in de nationale landenploeg, even tueel voor het komende jaar op de Olym pische Spelen, verwijst zij echter naar bet rijk der fabeltjes. „Ik moet eerst eens zien hoe het gaat" zeg zij ons „en mijn drie kinderen vergen teveel tijd om ^serieus in die richting te gaan den ken". Dat zij echter weer in training gaat geeft zij onmiddellijk toe, omdat de zwemsport nog steeds die bekoring voor haar heeft, die zü er als 16-jarig meisje in Hilversum voor heeft gekre gen. (Van onze sportredacteur) Wat kan èèn simpel doelpunt toch veel veranderen aan een voetbalwed strijd. Neemt nu DWS-Amsterdam-Ajax. Meer dan zeventig minuten is die ont moeting een saai, zelfs kleurloos geval geweest. Er viel nu waarlijk niets te beleven, zeker niet datgene wat men pleegt te verwachten van plaatselijke ontmoetingen. Toen kwam plotseling de treffer van DWS-Amsterdam. Een klassiek doelpunt, zo uit het boekje en juist daarom zo simpel. Een korte rush, een klein voorzetje en lichte kopstoot. Dat was alles. Maar, wat werd erdoor ontketend Een voetbalgevecht, zo als dat heet. Heel weinig, dat op voet- baivljjkt, heel veel, dat te maken heeft met een gevecht. Want, Ajax wilde niet verliezen en DWS-A dacht er niet aan om de eerste zege die in het ver schiet lag nog te laten ontglippen. Van daar, dat het slot van Amsterdams eer ste daarbij van het seizoen geleek op kwaadaardig schoolvoetbal. Waar na melijk de bal was, daar vond men ook zo om en nabij de twintig spelers. Dat het slot van DWS-A-Ajax niet. een beetje hard, een beetje opwindend of hoe men het dan ook wil noemen was, maar gruwelijk hard wordt wel licht het best gedemonstreerd door het trieste feit, dat twee toeschouwers de emoties niet hebben kunnen verwer ken. Een zestigjarige petroleum-bezor- ger en een tweeënzestigjarige gepen sioneerde brigadier van politie wer den in die slotfase plotseling onwel en overleden. Het was dan ook om het hart van vast te houden, vooral in de laatste vijf minuten toen men juist een zoveelste sensatie in de vorm van het tot twee keer toe missen van een straf schop door DWS-Amsterdam achter de rug had. Toen rook Ajax namelijk de laatste kans om alsnog een gelijk spel te be vechten en het ongeslagen record te handhaven. De Ajacieden zagen nog slechts het doel van de tegenstander. Hoe de bal erin gewerkt moest wor den, het leek de mannen in het rood en wit evenmin te interesseren. Als de bal er maar kwam. Daarom zou het ons niets verwonderen als de jon ge doelman van DWS-A, Heeres, zich na afloop in de kleedkamer afge vraagd heeft of hü wellicht toch niet beter bij het amateurvoetbal had kunnen blijven. In laatste instan tie was hij namelijk het doelwit van heel Ajax. Geen wonder, dat hij in de laatste vijf minuten tot twee keer toe kermend ineenkromp onder bruus ke charges als een knie tegen de Geen praatjesdaar gaat de ttal heen. Resoluut beduidt de scheidsrechter bij DWS-Amsterdam-Ajax, de heer Martens, dat er een strafschop genomen dient te worden. De protesterende Ajacieden (van rechts naar links: Van Mourik, Anderiesen, Prins en Geelhuizenhebben geen succes, borstkas en trappen met de harde neuzen van voetbalschoenen tegen handen, die de bal veilig omklemden. De jonge Heeres toonde zich in die slotfase echter een dapper man. Hij bleef tot het laatste fluitsignaal op zyn post als wilde hij de bostuurderen van DWS-Amsterdam duidelijk maken, dat het eigenlijk helemaal niet nodig was om alsnog te trachten De Munck voor cèn of meer jaartjes tussen de doelpa len te krijgen. De Munck liet overigens blijken dat hij er wel voor voelt een „vaste klant" te worden in het Olym pisch Stadion. Zijn zilvergrijze wagen bracht hij tot voor de kleedkamers. °fendams middenvoor Dick Tol en Sparta's ex-Volendammer spil Jannie Schilder Prni clkaar niet bÜ deze poging om de bal in het bezit te krijgen Achter hen Sparta'» doelman of hij in dit duel niet ook nog een woordje kan mee- Wolverhampton Wanderers heeft een byzonder slechte herinnering overgehou den aan zijn reis naar Blackpool en spe ciaal aan de Schotse international Jackie Mudie. Met drie doelpunten, bracht Mudie de kampioenen, die drie dagen tevoren lulham nog vcrpletter- j den met niet minder dan 9—1, op de knie- en. Wel beten de Wolves fel van' zich I af, maar zy slaagden er niet in het rit- me te vinden hun tegenstanders te over rompelen. Verder dan een doelpunt van linksbuiten Deeley kwamen zy niet. Een tweede surprise kwam uit Man chester, waar de City met 3-0 in de derby tegen de United in de meerderheid bleef. En ook hier een hattrick, namelijk van de kleine linksbinnen Joe Hayes, die reeds in de eerste Jien minuten met twee doelpunten de „busby-Babes" een knock down toediende. Na de rust velde Hayes, dje woensdag j. 1. voor de wedstrijd te gen Luton uit het elftal was gelaten, het vonnis over de United met zijn derde vol treffer. Tottenham Hotspur had weinig moeite met een gehavend Preston North End, dat met negen man de wedstrijd uitspeel de. Door de zege met 5-1 bedraagt de voorsprong van het leidende Tottenham thans twee punten. Linksbuiten Cliff Jones de international van Wales, was met twee doelpunten topscorer. Tegenslag had eveneens Fulham, dat kort voor de rust bij de stand 1-1 zijn jonge doelverdediger, Tony Macedo, die was gekozen voor het Engelse jeugd- elftal dat woensdag tegen Hongarije uit komt moest missen, Met een gapende hoofdwond viel hij uit, kwam in de twee helft op de rechter vleugel nog wel terug doch toen was Bolton reeds op weg naar de overwinning: 3-2. Met Johnny Haynes, Roy Bentley, Graham Leggatt en Tony Macedo op non-actief, allen wegens bles sures, geldt Fulham op het moment wel als Engelands ongelukkige Leagueclub. In de tweede divisie verstevigde As ton Villa zijn leider positie door een overwinning met 1-0 op Huddersfield Hierbij kreeg Aston Villa de steun van Rotherham, dat Cardiff City op eigen veld met niet minder dan 4-1 versloeg en van Middlesbrough, dat Charlton met 3-0 zijn eerste nederlaag toebracht. Ipswich stuitte de opmars van Sunder land met een overwinning van 6-1. De uitslagen: Eerste divisie: Birming hamLeicester 3-4; BlaekburnArse nal 1-1; Blackpool—Wolverhampton 3-1; Bolton—Fulham 3-2; Chelsia—Westham 2-4; EvertonSheffield Wednesday 2-1; LutonNotingham 1-0; Manchester City—Manchester United 3-0; Newcastle —Burnley 1-3; Tottenham—Preston 5-1; West BromwichLeeds 3-0. Tweede divisie. Brigton—Plymouth 2-2; Bristol RoversPortsmouth 2-0; Car diffRotherham 1-4; DerbyLiverpool 1-2; Hudderfield—Aston 0-1; Hull—Scun thorpe 0-2; Ipswich—Sunderland 6-1; LeytonLincoln 4-0; Middlesbrough Charton 3-0; Sheffield United Bristol City 5-2; Swansea Stoke 2 2. "A siflp Maar toen de strafschop eenmaal geldig genomen was, had Ajax plots redenen om verheugd te zijn. Doelman Van Drecht stopte de hard, maar onzuiver op het doel geschoten bal. In de tweede achtereenvolgende thuiswedstrijd leverde een strafschop geen doelpunt op voor de hoofdstedelijke gecombineerden. De Hilversummer Poll heeft zater dag met zijn Poll Specialeigenbouw met Porschemotor voor de vijfde achtereenvolgens keer de Heuvelklim van de KNAC gewonnen. Hij beklom het 1200 meter lange parcours, uitge zet op de Camerigerberg bij Vaals, in de recordtijd van 56 seconden. Vorig jaar stelde hij het record op 56.4 sec. Behalve Poll bleven nog drie rijders beneden de één minuut nl; de Duitser Guenter met Porsche Carrera (58 sec), Slotemaker met Hirondelle 58,4 sec) en Van der Ham met Jaguar (59.4 sec.). In totaal werden 431 klims ge maakt. i de Amsterdamse elf dapperen, die dit door contractuele verplichtingen moes ten en wellicht geprikkeld door vurige clubliefde ook wilden, betekende het negentig minuten lang figureren in een Rotterdamse blyspel, dat qua omvang beslist iedere verwachting overtrof. Zeker, de vijftig duizend fijnproevers, die na een ontknoping a Ia Agatha Christie van de thriller DWS-A-Ajax minstens twintig minuten nodig hadden om de enorme opwinding te verwerken, vonden in hun programma namen die klonken als een klok, tegenover na men die in hun ogen volkomen nieuw waren Moulijn-Doesselaar, Rijvers-Ma- gielse en Meijers-Uytermerk waren te genstellingen die heus niet alleen door het verschil in geldswaarde tot de ver beelding spraken. Toch achtten zij de minderen" niet bij voorbaat kansloos. Zij hoopten min of meer op een nieuw raadselachtig op treden van Fêijenoord, waarvan bun Blauw Wit evenals Sparta. NAC, VVV en PSV dat deden zou kunnen profiteren. Maar Feijenoord sprak de ze keer niet in raadsels. Integendeel, het sprak zelfs zeer duidelijke taal. Het begon al na zeven minuten toen een flitsende „dialoog" tussen Moulijn en Schouten alle voetbalwijsheid van Blauw Wit overtrof. De monden zakten wijd open van pure verbazing en be- wondering voor zoveel kennis van za ken. Er was weer sprake van een vloei end geheel en vertrouwen in eikaars capaciteiten. De dure heren zochten el kaar in een verrukkelijk hoog tempo op plaatsen waar men hen niet ver wachtte. Vanwaar opeens dit begrip?. Van waar ook opeens het vermogen om hard meedogenloos toe te slaan? Had regisseur Sobotka er dan einde lijk iets op gevonden, of leidde de noodgedwongen vervanging van de gerenommeerde ster Van der Gijp door de ster-in-wording „Mosje" Tem ming tot het krachtige herstel van de Rotterdamse formatie? Het is moeilijk om een juiste verklaring te geven. Vast staat in ieder geval dat Temming in de eerste fase net zo veel applaus oogstte als zijn clubge noot Schouten, door ook tweemaal te scoren. By Blauw Wit ging men gelukkig van het standpunt uit dat men als goede voetballers tegen een „gyntje" moet kunnen, ook al is dat niet altyd even prettig. Tien spelers hielden er met een bewonderenswaardig enthousias me, zoals dat heet de moed in. Alleen Feijenoords sterrenploeg heeft eindelijk geschitterd. Vijftigduizend toeschouwers in het Olympisch Stadion te Amsterdam hebben er met genoegen naar gekeken. Zij raakten echter bepaald in vervoeding toen Feijenoords linksbinnen Schouten (rechts) het heldennummer-van-de-dag opvoerde. Alleen stormde hij op het doel van Blauw-Wit af. Eenmaal in een pret tige schietpositie gekomen, stuurde hij eerst nog de Blauw-witters Van Hees- wijk (links) en Althof de verkeerde kant op. Daarna was een kort tikje voldoende om het plotseling onbeschermde doel te doorboren. De naam van de Duitser Rudolf Har- big, de beste middenafstandsloper van vlak voor de tweede wereldoorlog, is uit de recordlijsten verdwenen. Zater dag bracht de Duitser Carl Kaufmann in Keulen Harbig's Europees record op de 400 meter, dat dateerde uit 1939, van 46 seconden op 45,8 sec. Zondag raakte de legendarische atleet zijn vroegere wereld- thans nog slechts na tionale record op de 800 meter kwijt, toen Paul Schmidt deze afstand liep in de beste tüd van het jaar: 1 min. 46.2 sec. Het waren twee hoogtepunten van een bijzonder spannende wedstrijd tus sen Duitsland en Polen, waarin twee da gen lang gevochten werd om elke punt en waarvan de overwinnaar zich nu na Rusland de sterkste atletieknatie in Eu ropa mag noemen. Duitsland won met 111-101 puntefi. de donkere aanvalsleider Ryckaart een van de helden uit het duel met Sparta gaf er vroegtijdig de brui aan. Hij liet Blauw Wit voor wat het was en hinkte zo snel van de grasmat, dat het leek alsof er in de kleedkamer een onvervalst Surinaams hapje „Stof- komkommero Nagna Alesie"op hem stond te wachten. Zijn vertrek bracht slechts op papier verandering, want de Surinamer Dee genaar nam zijn plaats in. Met veel overleg en toewijding, zoals na de pau ze bleek, want hij inspireerde zijn team genoten tot hevig verzet. Uytermerk, met zijn driftig gesneden broekje, Mul, Doesselaar en Magielse, zij gingen er wat men noemt flink tegen aan en wer den daarvoor beloond met twee even fraaie als belangrijke tegenpunten- Be langrijk in verband met een eventueel minderwaardigheidscomplex, want Feijenoords honger naar succes bleef onverminderd groot. Moulijn en Schou ten, dit keer wel bijzonder grote vrien den, stortten zich nog driemaal juichend in eikaars armen. Uitsluitend dank zij de geraffineerde voorbereidingen van de kleine linksbuiten werd Henk Schou ten op deze zonnige zondag de „man met het gouden been". Hij scoorde maar liefst vijf van de zeven Rotter damse doelpunten. i onze sportcorrespondent) en v.d. Linden zijn (Van Luiten en v.d. Linden zijn na de droogt epen; o de van vorige week (0—0 tegen Elinkwijk) de regenmakers bij DOS geworden. Ze hebben een zware bui op de sterren van Joosten losgela ten en het resultaat was een achttal treffers, dat het bijna uitverkochte stadion in verrukking bracht. Aanvan kelijk had Leo Horn het niet zo best. Hij keurde een wonderschoon model- doelpunt van Tony van der Linden af en zijn fluitje werd overstemd door het hoongebrul van duizenden teleurgestel- den, die van de afkeuring wegens bui tenspel niets snapten. Niemand dacht nog aan Horns arbitrale ingreep, toen de kwieke Utrechtse voorhoede de zaak pas goed ging versieren. Niemand had meer aandacht voor de eenzame wan deltochten van Faas Wilkes, maar ie dereen had te doen met doelman Bels- ki, die achtmaal tevergeefs moest dui ken ep tegen het einde triest in het doel bleef liggen, als Luiten of v.d. Linden de hele zaak weer uit elkaar ge trokken had. Dat de kiesheren van het Nederlands elftal „ook maar mensen" zijn, hebben ze zondag duidelijk bewezen. Want w,e een oordeel moest vellen over de twee nationale spillen, die in deze wed strijd optraden, zou aan Hans Kraay vertuit de voorkeur hebben gegeven Het vergeltikend examen tussen een vurige, opbouwende Hans Kraay èn een voorzichtige, in de sprint voortdu rend verslagen Cor van der Hart, moest aan Kraay een acht en aan v.d. Hart een zes hebben gegeven Dit dur ven we zonder enig chauvinisme schrij ven na de daverende voettoalshow, die DOS in elkaar vlocht. Het lijkt geen mentale injectie, als je als spil op zon dag met 8-0 verliest en enkele dagen later in het nationale elftal moet op treden. Gelukkig is het slechts een voorlopig Nederlands elftal geworden. Over het nationale elftal gesproken. Tony van der Linden moge dan een echfr 'ui.jlb.dler zijn, wat hij tegen Fortuna liet zien grenst aan het onge lofelijke. Hij heeft vier fraaie goals ge maakt, maar twee er van kunnen al leen met dichterlijke superlatieven be schreven worden. Zijn eerste goal, toen het 2-0 werd, en zijn derde doel punt, toen het 6-0 werd, waren juweel tjes, vooral ook omdat het niet zo kin derachtig is tegen een schrikaanjagen de idool te spelen als vd. Hart. Ja, en dan Faas Wilkes. Dat hij een meester is, toonde hij in de eerste fase aan door verbluffend se ha kei werk en enke le „dolle rennen". Met v.d. Linden naast hem kan zijn spel tot grote ont wikkeling komen. Als Joosten na enke le donderspeeches de «aak gaat analy seren, moet hij eens aan de vleugels denken. Bram Appel met alle respect voor zijn leeftijd, richtte steeds op de cornerviag en was een rem in de aan val. Hij was een honderd procent mis lukking en de andere buitenspeler, Henk Angenent was een halve misluk king. Jantje Notermans als rechtsback vinden wij ook al geen -hoopgevend ex periment. Deze handige, vakkundige en geestdriftige opbouwer had men zo dringend nodig op het middenveld, dat nu een prooi was van v.d. Bogert. Dat men Cor Luiten weer tot aan voerder heeft bevorderd, is een goede gooi geweest van Jaap van der Leek, die na zijn veelbewogen Feyenoordttid nu toch wel de juiste snaar in het team van DOS heeft geraakt. Luiten was de bezielende captain, die zijn jongens ondanks het klimmen der jaren liet zien hoe men moet switchen en improviseren. Hij maakte drie mooie doelpunten. Een vergelijking tussen Frans de Munck en Jan v.d. Wint als DOS-kee pers is niet te maken, aangezien v.d. Wint zo goed als niets te doen heeft gekregen. De cijfers wijzen het uit; 15 goals vóór en èèn tegen. Om weer met Leo Hom te eindigen. Hij was weer volgens de nieuwste creatie ge kleed waarbij weer al zijn hoed opviel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5