Roger Riviere verrast door Italiaan Aldo Moser Tsjechen oppermachtig in motorzesdaagse Goud voor Nederlandse renners GLIGORIC verzamelt twee kostbare winstpunten Jaar blindenzorg in Grave' Van Gent snelste in zeer matige Ronde v. Nootdorp Sparta verovert de cup ZWEM- EN POLOTEAMS VOOR ROME Pauseli jke onderscheiding voor Rie van der Velden Keeper Evergroen veroorzaakte penalty en O NA verloor Enthousiast Storks buigt in enerverende eindstrijd KLASSIEKE TIJDRIT OVER 100 KM. Nederlanders niet succesvol op Parijse wielerbaan Nina Kleyweg in finale verslagen Dany v. Rossem toont zich de sterkste NEDERLAND IN DE FINALE Kandidatenschaaktoernooi luistert morgen 20.30 naar de K.R.O. Training begint 4 oktober Advendo s tunrmoeder in het zonnetje Floret-toernooi Moore wint wereld titel speedway Petros jan verliest leiderspositie Hongarije eerste in waterpolotoernooi Zethof kampioen snelwandelen Jan de Rooy veroverde titel vedergewiclit Nederlandse boksers verloren van Denen Gouwenaars verdienden een gelijkspel Europese golftitel toor Franse dames Nederlandse dames slaan triest figuur Drie Nederladers gaan boksen in Duitsland Laszlo Papp sloeg Tate in derde ronde k.o. V B MAANDAG 21 SEPTEMBER 1959 PAGTNA (5 Olympisch polotoernooi Rusland met 2-1 verslagen Hol werd gediskwalificeerd Nederlandse deelneemsters op laatste plaats 4. Nederland 3 0 0 3 0 2 -16 Drietanden-tenniswedstrijd Frankrijk is superieur De Grand Prix des Nations, een klassieke tijdrit over 100 km met de start te Versailles en de finish in het Pare des Princes te Parijs, heeft een verrassende uitslag opgeleverd. De grote favoriet Roger Riviére moest de overwinning laten aan de Italiaan Aldo Moser, die met zijn snelheid, 41.869 km per uur. aanzienlijk boven het record bleef, dat Anquetil het vorig jaar ves tigde met 43.160 km. De tijd van Moser was 2 uur 23 min. 18.1 Riviére deed er vier seconden langer over. De oorzaak van Rivières nederlaag dient te worden gezocht in zijn hyper- snelle start. Na 26 km. had hij een voorsprong van 23 seconden op de Zwitser Vaucher, van 40 seconden op de Nederlander Geldermans en van 1 min. 28 sec. op Moser. Te Rochefort- en Yveline (51 km) was zijn voorsprong op Vaucher uitgegroeid tot 55 secon den, Moser had op dat moment een achterstand van niet minder dan twee minuten. In de vallei van Chevreuse onder vond Riviére zijn eerste reactie. De cadans raakte eruit en het tempo liep terug. Moser daarentegen begon aan een opmars. Bij elke tien meter liep hij meer in op Riviére, wiens nederlaag zich meer en meer begon af te teken. Twaalf kilometer voor Parijs bedroeg Mosers achterstand nog slechts 34 seconden. Met 1 secon de voorsprong op de Fransman reed de Italiaan het Pare des Princes bin nen en tijdens de twee ronden in het stadion wist hij nog drie seconden aan zijn winst toe te voegen. Een gedesillusionneerde Riviére had slechts een excuus: „Ik ben te snel begonnen.". Ook Geldermans moest zijn tol beta len aan een te snelle start. Hij ver dween langzaam uit de voorhoede om tenslotte als twaalfde te eindigen. De uitslag was: 1. Moser (It) 100 km in 2.23.18.1 (gem 41.869 km per uur), 2. Riviére (Fr) 2.23.22.1, 3. Vaucher (Zwits) 2.24.43.4., 4. Proost (Belg) 2.25.50.2, 5. Saiint (Fr.) 2.26.07.8, 6 Mastrotto (Fr.) 2.26.49.8, 7. An.glade (Fr) 2.27.53.4, 8. Vermeulin (Fr) 2.28.10.2, 9. Sweeckx (Belg) 2.29.03.3., 10. Morvan (Fr.) 2.29.31.9. 11 Vloe- berghs (Belg) 2.29.39.9: 12. Gelder mans (Ned.) 2.30 30.6 In het bijprogram hebben de Ne derlanders niet voor grote successen kunnen zorgen. Martin Wierstra werd in de twee series achter zware moto ren resp. achtste en zevende en in de eindklassering voorlaatste. errit Schulte plaatste zich met de Fransen Brun en Darrigade en de Belg Van Looy ex aequo als tweede achter Rik van Steenbergen in een internationaal omnium. Van Steenbergen won alle vier de manches met grote overmacht. Sdhulte plaatste zich driemaal als der de, nl. bij de achtervolging over 4 km, de 10 km achter demy-motoren, en de achtervolging over 5 km. De stayer wedstrijd werd na hevige strijd gewonnen door de Belg Ver- schueren, die de eerste manche (over 30 km) won en in de tweede manche (over 40 km) derde werd achter Ti- moner en Bucher. Timoner de Spaanse wereldkampioen bezette in de eindrang schikking de tweede plaats. Eein sprint- wedstrijd tenslotte eindigde in een ze ge voor Rousseau. Gaignard en de Ita liaan Sacchi, die wereldkampioen Mas- pes verving, bezetten resp. de tweede en derde plaats. In de vijfde manche (een ronde te gen het horloge met .vliegende start), verbeterde Gaignard het baanrecord, dat sinds 5 juli 1939 op naam stond van onze landgenoot Arie van Vliet. Gaignard kwam tot 27.2 sec., 0,2 sec. onder de recordprestatie van Van Vliet. De schermsters Dany van Rossem en Nin: Kleyweg, twee grote concurrenten, hebben pas in het laatste duel van het florettournooi voor dames, dat op bet lan goed Tewerve in Rijswijk is gehouden, uitgemaakt wie op dit moment de sterk ste is. In de finalepoule verloren beide meisjes ieder een partij: Nina moest haar meerdere erkennen in Lenie Kokkes- Hanepen en Dany van Rossem kreeg een nederlaag te slikken tegen Lia Amende. Zowel Danie als Nina hadden dus nog de kans om op de ereplaats beslag te leg gen. In de laatste partij van het toernooi kwamen zij tegenover elkaar te staan. De slanke Haagse nam met 1-0 de leiding Met een prachtige treffer coorde Nina de gelijkmaker, doch wederom verkreeg Dany van Rossem een voorsprong 2-1 Uit pure angst overwogen beide meisjes te lang hun kansen, waardoor Nina in tijdnood kwam. Met nog een minuut te schermen (bij de stand 2-1 voor Danie) was zij gedwongen tot de aanval over te gaan. De uitstekende parade et riposte van Dany werd het Rotterdamse meisje noodlottig. Tot tweemaal toe liep zij er in. Zo zegevierde Dany van Rossem met 4-1 over haar tegenstandster. Het florettoernooi voor heren werd gewonnen door Makk van SVU, (Utrecht) met 9 gewonnen partijen voor Sauerbier (zaal Abrahams, Den Haag), die 8 over winningen boekte. Uitslagen: dames floret: 1. Dany van Rossem (zaal Abrahams, Den Haag) gew. part. 12 ont. tr.- 2. Nina Kleyweg (zal Vandervoodt, Rotterdam) gew. part. 11 ont tr. 19 3 Lemie Kokkes-Hanepen (DOS, Amsterdam) 11 - 23. 4. Elly Botbijl (Terweer, Den Haag) 10-. 5. Lia Amende (zaal van der Berg, Amsterdam) 8 -. Heren: 1. Makk (SVU, Utrecht) 9. 2. Sauerbier (zaal Abrahams, Den Haag) 8. 3. Hogerborst (zaal Vandervoodt, Rotter dam) 7. 4. Verschoor (Cyrano, Rotter dam) 6 26. 5. Mosman jr. (Shell, Amster dam) 6 40. 6. Kardolus (VWB, Den Haag) 5. De Nieuwzeelander Moore heeft za terdagavond in het Wembleystadion be slag gelegd op het wereldkampioen schap speedway door in vijf ritten vijf tien punten te vergaren. Tweede werd de Zweed Fundin met dertien punten, derde de Nieuwzeelander Briggs, die met de Australiër Lawson en de Zweed Nygren elf punten behaald had en toen in de beslissingswedstrijd winnaar werd De 34e internationale motorzesdaag- se, die in Tsjecho-Slowakije met Gott- waidov ais centrale strafplaats is ge houden heeft een complete zege voor de Tsjechen opgeleverd. Niet alleen be haalden zij, evenals in 1958 de „double"- overwinningen in de strijd om de in ternational trophy en in de competitie om de zilveren vaas ook de merken- prijs was voor de Tsjechen. De vijf Nederlandse rijders, die na de vijfde dag nog een blanco strafpunten- lijst hadden, zagen op de laatste dag alleen kans hun gouden medaille veilig te stellen. Bij Frits Selling scheelde het overigens maar weinig of hij had het goud nog juist gemist. Zijn kick-star ter was gedeeltelijk defect waardoor hij zeer voorzichtig moest starten. Bij na een volle minuut had hij nodig om zijn machine op gang te krijgen. Juist op tijd passeerde hij echter de 20 me ter lijn. Op deze laatste dag kwamen ook Jan van der Hoek en Ton Bakker nog in moeilijkheden. Het ochtend-traject legde Van der Hoek zonder strafpun- ten af, doch in de middag, bij de snel heidsproef, speelde, pech hem parten. Vijftig kilometer voor de finish liep zijn motor vast, waarna hij zeer voor zichtig moest rijden. De Amsterdam mer had toen zijn machine kuren ging vertonen nog vier minuten over waar door ook hij erin slaagde het voorge schreven gemiddelde te draaien. Ton Bakker werd in het ochtend-tra ject bijna nog in het zicht van de ha ven uitgeschakeld, doordat zijn onder breker defect raakte. Hij had in zover re nog geluk, dat hij op een Tsjechi sche motor reed. Behulpzame omstan ders hadden namelijk maar weinig tijd nodig om de defecte onderbreker van de CZ door een nieuwe te vervangen- Voor prechvogel Rob Selling, die op Negen landen, waaronder Nederland, zijn direct geplaatst voor het Olym pisch waterpolotoernooi te Rome, waar aan in totaal zestien landenploegen zul len deelnemen. De overige landen zul len in een kwalificatietoernooi spelen voor de overige zeven plaatsen. De door de F1N A geplaatste lan den zijn: Hongarije (Olympisch kam pioen 1956), Rusland, Amerika, Duits land, Italië, Japan. Nederland, Zuid- Afrika en Zuidslavië. Uit de Europese zone zullen vier ploegen overgaan naar het finale, t.w. de winnaars van de volgende poules: Poule a Bulgarije, Griekenland en Egyp te, poule b Oostenrijk, Polen en Roe menië, poule c België, Groot-Brittanië en Zweden, poule d Frankrijk, Marokko en Spanje. Uit de Zuidamerikaanse zone gaan twee ploegen over naar het eindtoer- nooi, terwijl als zestiende land te Ro me vertegenwoordigd zal «zijn Austra lië of Nieuw-Zeeland. Na de achtste ronde van het kandi datenschaaktoernooi in Joegoslavië hebben de twee Russen Keres en Tal de leiding genomen. Svetozar Gligoric, de grootmeester uit Joegoslavië, heeft de dag der afgebroken partijen goed gebruikt. Eerst rekende hij af met Benkoe en daarna won hij ook zijn af gebroken partij uit de zevende ronde tegen Petrosjan, de man die tot zater dag de ranglijst aanvoerde. Zo goed als het Gligoric ging. zo slecht liep het zaterdag in Bied met Petrosjan. De Rus verloor zijn beide afgebroken partijen en raakte daardoor zijn leidende positie kwijt. Verrassingen waren de twee overwin ningen van de Joegoslaviër en neder lagen van Petrosjan overigens met. Eigenlijk al direct nadat vrijdagavond de partijen van de achtste ronde wa ren afgebroken, was het duidelijk dat de IJslander Olafsson in zijn partij tegen Petrosjan ervoor zou zorgen, dat de Rus de eerste ,,nul" achter zijn naam zou krijgen. In het toren-eindspel, waarin Petrosjan een pion minder had, stond de beslissing al vast voordat de beide spelers opnieuw achter de borden plaatsnamen. De omstandigheid, dat in de partij Gligoric-Petrosjan de beslissing pas na de 57e zet viel, wekte enige verwon dering bij de kenners. De Rus had de stelling zeer goed geanalyseerd en hij slaagde er zelfs nog in zijn tegenstan der met zijn tweede zet te verrassen. In de 57e zet maakte Petrosjan echter een onbegrijpelijke fout, wat hem de partij kostte. Fischer en Smyslov kwamen zoals te verwachten, niet verder dan een remi se. De jeugdige Amerikaan verdedigde zich ovortreffelijk. Na 52 zetten kwa men de grootmeesters remise overeen. Smyslov verklaarde na afloop van de partij, dat hij, ondanks zijn positionele voordeel, geen enkele voortzetting had gezien, die mogelijk naar winst kon leiden. De resultaten van de afgebroken partijen uit de 7e en 8e ronde waren: Fischer-Smyslov Va-%, Gligoric-Pe trosjan 1-0, Gligoric-Benkoe 1-0. Olafs- son-Petrosjan 1-0. De stand luidt: 1. ex aequo: Keres (Rusl), Tal (Rusl) beiden 5% pnt., 3. ex aequo-Gligoric (Joegosl) en Pe trosjan (Rusl) 4l/a pnt. 5 ex aequo: Smyslov (Rusl), Benkoe (statenloos), Olafsson (IJsl) en Fischer allen 3 pnt. De partijen voor de negende ronde worden/vandaag gespeeld. i de tweede dag door een val werd uit geschakeld, kreeg de zesdaagse nog een aangenaam slot. Zaterdagmorgen mocht hij het ziekenhuis verlaten en in de middag zag hij zijn broer Frits de gouden medaille veroveren. In het eindklassement voor de inter, national trophy eindigde Tsjecho-Slowa kije voor Italië, Oost-Duitsland en Rus land. In het klassement om de zilve ren vaas bezetten de Tsjechen even eens, de eerste plaats. Tweede was Tsjecho Slowakije B, derde Roemenië, vierde Finland. Nederland legde beslag op de 15e plaats. Nederland B. werd 19e. Het Hongaarse waterpolozevental heeft dankzij een overwinning op Rus land (2-1) tijdens de laatste dag van een internationale toernooi beslag gelegd op de eerste plaats. Hongarije behaalde 5 punten, Rusland 4. Roemenië bezette de derde plaats en Italië de laatste. De Aalsmeerder Zethof heeft zondag middag op een parcours rond de Bos baan bij Amsterdam het kampioen schap van Nederland 50 km snelwande len veroverd. De Amsterdammer Jan Cijs bleef ruim drie minuten achter. De uitslag was: 1. Zethof (ATV. Aalsmeer) 5 uur 55 sec. 2. Cijs (LAT Amsterdam) 5 uur 4 min., 3. Baardse (RWV Rotterdam) 5 uur 21 min., 4. Obbens (LAT Amsterdam) 5 uur 28 min. Een wedstrijd over 20 km werd ge wonnen door Grabijn van RWV (Rotter dam). lOO Een half jaar geleden in de Haagse Dierentuin moest de finale van het amateur-vedergewichlkampioenschap van Nederland tussen de Amsterdammers Jan de Rooy en Anton Hol in de derde ronde gestaakt worden wegens een bles sure van Hol. Toen nu in Amsterdam dan eindelijk uitgemaakt werd, wie de kampioensgor del van het seizoen 1958-1959 zou sieren, werd de partij opnieuw in de derde ron de afgebroken. Maar ditmaal kwam er een kampioen uit de bus, want in de derde ronde werd Hol door scheidsrech ter Krom gediskwalificeerd, zodat Jan de Rooy zijn vijfde nationale titel had veroverd. De Rooy had in de eerste ronde door een zeer hoog tempo zijn stadgenoot ver rast. Met series op het lichaam en een magnifieke rechtse hoek op de kaak had De Rooy zich van een voorsprong ver zekerd. Hol wist niet goed raad met de storm lopen van De Rooy en nam zijn toevlucht tot een ongeoorloofd verweer, waarvoor hij in de tweede ronde een openbare waarschuwing kreeg. Daarna was van goed boksen geen spra ke meer en toen Hol. na in het begin van de derde ronde voor het zelfde op nieuw een openbare waarschuwing te hebben gehad, zich nog niet wist te beheersen, greep scheidsrechter Krom ten gunste van De Rooy in. De eveneens wegens blessures uitge stelde strijd om het kampioenschap van Noord-Holland in het lichtgewicht lever de een puntenzege op voor Pranger. Een Deense amateurboksploeg heeft in Kopenhagen een 6-2 overwinning be haald op een Nederlands team. Slechts de vedergewicht Diemner en de zwaar gewicht Leon Gerards brachten het tot een overwinning. De anderen verloren allen op punten. De uitslagen luiden: bantamgewicht: Bob Andersen (Den.) wint op punten van Ong A Kwien; vedergewkht: Oari Larsen Borge Krogh won o.p.v. Anton Huysman; licht weiter gewicht: Jurgen Andersen won o.p.v. Louis Berkhof; weltergewicht: Leij Schmucker won o.p.v. Havy Mat- teusen; zwaarweltergewicht: Flemming Jensen won o.p.v. Jan Mommers; mid dengewicht: Aton Mikkelsen won o.p.v. Donnie van Lieshout; zwaargewicht: Poul Olsen verloor door opgeven in de twee de ronde van Leon Gerards. In de laatste nogal sensationele minu- I De thuisclub bleef in de meerderheid, ten is ONA in Valkenswaard een ge- waartegenover ÓNA slechts enkele uit- lijk spel ontgaan, dat de gasten toch zeker wel verdienden. De scheidsrechter kende de thuisclub een strafschop toe. welke door Adriaans resoluut werd be nut. 2-1. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat De Valk een stevige overwinning ging behalen, want na enkele keurige aanval len over rechts knalde Adriaans in de der de minuut in 1-0. Doelman Evergroen was tegen het diagonale schot op knie hoogte volkomen machteloos. De wielerronde, welke de Haagse ver eniging Hollandia zaterdag organiseer de in Nootdorp en waarvoor men het sportpark als strijdtoneel had gekozen, is er een geweest om maar gauw weer te vergeten. Er was geen sfeer rond op, als o. a. de sportparkstichting, de ver- de baan. Er was enorm veel stof, wei- eniging Hollandia of die of gene Wieler- nig publiek en bovenal ook heel weinig renners, die echt iets van hun wed strijd wisten te maken. Het ging alle maal veel te stroef en er was eigenlijk geen sprake van een levendige strijd. Wel leefde deze een enkele maal even Van onze honkbalmedewerker. Sparta's werper Jaap de Koning, heeft zich niet laten intimideren door het feit, dat zijn collega van Storks „Bobo" Echo- bardo zich in de gunst van het publiek mocht verhengen. Het degelijke spel van de Spartaan, hij wierp 12 x 3 slag, bracht Sparta de zo fel begeerde honkbalcup. na een zege van 6-3. In Den Haag was het haast dubbel feest. ADO bezorgde zijn aanhang vreugde, door ook zijn laatste promotiewedstrijd te winnen. 16-3 werd het tegen DOS en daarmee was de pro motie naar de overgangsklasse een feit. Laakkwartier won met 11-3 van Schoten 3, maar promoveerde (nog) niet, omdat Schoten protesteerde. WVHEDW en W GA speelden competitie. WGA won met 1-0. TYBB 2 promoveerde door een over winning van 7-4 op Vliegende Vogels, naar de derde klasse. Met een hartverwarmend enthousiasme, heeft het publiek de bekerfinale tussen Stoks en Sparta meebeleefd. Vooral de werper van Storks „Bobo" Echobardo, werd dikwijls luide toegejuicht. Toch is het deze werper geweest, die ondanks zijn grote mate van honkbalkunnen, zijn ploeg naar de nederlaag heeft gebracht. Dc sportcommissie van de KNZB heeft met het oog op de Olympische Spelen te Rome de voorlopige training- ploegen samengesteld. Op 4 oktober ko men de zwemmers, zwemsters, schoon- springsters en waterpolospelers op het CIOS in Overveen bijeen. De zwemtraining blijft in handen van de club-trainers en trainsters, de schoonspringsters krijgen echter even als de waterpoloërs een centrale trai ning. Wel zullen de kandidaten voor de zwemploeg regionaal voor conditie-trai ningen bijeenkomen. De voorlopige selectieploegen zijn als volgt samengesteld: Dames: Cockie Gastelaars (SZC), Syta Posthumus (LZC Grote Wielen), Corrie Schimmel (Gooi), Astrid Or- ding (Gooi), Jopie Troost (HDZ), Hen- nie van der Velden (Robben). Erica Terpstra (HZ en PC), Judith de Nijs (Naarden), Willy Lambour (Naarden), Jans Koster (Gooi), (Robben), Marian ne Heemskerk (Naarden), Ada den Haan (PSV), Betty Heukels (PSV), Loes de Jonge (ADZ), Erna Loskamp (Shell), Ria Kroon (Robben), Ria van Velsen (ZIAN). Rini Dobber (HDZ), Hennie Vlaanderen (HPC), Lenie de De Franse dames hebben het Europees damesgoifkampioenschap voor teams ge wonnen. Zondag versloegen zij in de laat ste wedstryd van de eindronde van dit toernooi dat te Keulen gehouden werd, België met 5/21/2. Dit was hun derde achtereenvolgende zege en daardoor wer den zij ongeslagen kampioen. Italië, dat met 60 van Nederland won, kwam op de tweede plaats, België werd derde en de Nederlandse vertegenwoordigsters ein digden als vierde en laatste. Ook zaterdag leden de Nederlandse speelsters een grote nederlaag: nu werd met 1—5 van België verloren. De Franse dames wonnen met 42 van Italië. Eindstand: 1. en Europees kamp. Frankrijk 33006 14%3% 2. Italië 3 2 0 1 4 12 6 3. België 31022 7V3-10% Nijs (Naarden), Japke de Ruyter (Y), Tineke Lagerberg (Naarden), Atie Voorbij (Naarden). Heren :M Theo Hoogveld (Neptu- nus Amersfoort), Charles Ritton (DJK). Bert Sitters (Y), Leo Verburgt (PSV). Rudy Prins (HPC). Rob Kroon (ZAR), André Hermsen (Robben, Coos de Jong (LZO), Jan Sikma (Nereus), Jan Bontekoe (HPC), Lourens Kostelijk (LZO), Wiegèr Mensonides (ZIAN), Ab Kroonenburg (Y), Anton van Oest (Y), Hans van de Kooy (ZIAN), Jan Weeteling (Nereus). Jaap dé Jong (LZO), Jan Jiskoot (Merwede), Gerrit. Korteweg (AZC), Harry Vega (DJK). Iman Smaling (RCZ) en A. Lindeman (PSV). Schoonspringsters: Greetje Lugthart (Joop Stotijn), Anneke Gunneman (Sal to), Thea Dupon (Simaika) en Judith Dupon (Simaika). Waterpolo Ben Kniest (Neptunus Arnhem), Harry Vriend (Y), Nico de Mey (Y), Haro Ran (ZIAN), Fred van der Zwan (DZV), Hans Aalbers (DZV), Anton de Boer (Robben), Fred van Dorp (AZ en PC), Gerrit Wormgoor (UZSC), Cees van der Tooren (GZC) Hans Muller (Dolfijn) en Wim van Spingelen (HZ en PC). Trainer Frans Kuyper zal later nog twee of drie spe lers aan deze groep toevoegen. Op de laatste dag van de tenniswed strijd tussen de damesploegen van Frankrijk, Nederland en Zwitserland in het stadion Roland Garros te Parijs, hebben de Nederlandse dames teleurstel lende resultaten geboekt. Zij kwamen slechts tot een overwinning, namelijk in het dubbelspel tegen Zwitserland. De combinatie mej. Ruinenmej. YVuerman versloeg de Zwitserse dames Bourgon en Studer met 6-4 9-7. De Francaises, die op weg schenen ongeslagen uit het strijdperk te komen moesten zondag in de wedstrijd tegen Zwitserland een enkelspel afstaan, door dat mevr. Nenot tegen mevrouw Kauf- mann de strijd moest staken. De Zwit serse leidde toen met 8-6 11-11. De eind stand van FrankrijkZwitserland werd hierdoor 12-1. De Franse dames wonnen met 13-0 van Nederland, terwij] de ont moeting ZwitserlandNederland door de Zwitserse dames werd gewonnen met 8—5. Enkele onbesuisde handelingen kostten runs en de nervositeit, die hierdoor in het binnenveld ontstond, werd door Spar ta op de juiste waarde geschat. De klei ne werper Jaap de Koning, groeide in dat duel tot grote hoogte. Terwijl het publiek de Surinamer „Bobo" als favoriet koos werd hij de matchwinner. Met prach tige dropcurves, schakelde hij de fel op winst beluste tegenstanders uit. Hij trok er zich niets van aan, toen Croess hem een tweehonkslag afhandig maakte en Echobardo hierna Croess m eeten tik liet scoren 1-0. Sparta profiteerde van enke le minder grootse momenten in de van Storks ploeg. Mede door een tweehonk slag van v d. Tol nam Sparta een voor sprong van 6-1. Storks kwam nog een maal terug en liep in tot 6-3. Maar daar na was het Jaap de Koning, die Storks het verder scoren belette. Scheidsrech ter Piet Schijvenaar, wist op de juiste wijze, de temperamentvolle ogenblikken, welke deze finale rijk was, binnen de per ken te houden. Ruud Kramer, werd voor WGA de matchwinner, in dc laatste competitie- strijd van WGA tegen WVHEDW, In de vierde slagbeurt plaatste hij een honk- slag. Stal het tweede honk, wist door een wilde worp het derde honk te bereiken Zijn verlangen naar de thuisplaat was zo groot, dat hij tussen het derde honk en deze plaats werd ingesloten. Een tactisch onjuiste manoeuvre van het WVHEDW- veld, bracht hem inderdaad tot score 1-0. Hierbij is het gebleven, want verder werd het een werpers duel. Cor van Dijk wierp voor WVHEDW 19x 3 slag, 3x4 wijd en had 3 honkslagen tegen. Alle drie waren van Ruud Kramer. Nico Brands gooide voor WGA 10-3-1. Uitstekend slagwerk van v. Guiik met 4 honkslagen uit zes slagbeurten, Sellé 2 uit 4. en van Gaag 2 uit 4 plus een goe de werper Steegeman, die 19 x 3 slag wierp, en slechts een honkslag tegen kreeg, is ADO ongeslagen gebleven in de promotie competitie. De Hagenaars gaan na een eenjarig verblijf in de tweede klas. se direct door naar de overgangsklasse Laakkwartier, dat met 11-3 van Schoten 3 won, zag de weg naar de overgangsklas se (voorlopig) nog versperd. Schoten 3 diende namelijk een protest in. TYBB 2 speelde een behoorlijke promo- tiestrijd tegen Vliegende Vogels. Na eep 1-0 achterstand, 3-1 voor en weer 4-3 ach ter, werd toch met 7-4 gewonnen. Hierme de promoveert TYBB 2 naar de derde klasse. Dit succes, is vooral te danken aan de sfeer die coach Kees van Roon in de ploeg wist te scheppen. Begin oktober zullen drie Nederlandse boksers in Duitsland uitkomen. Op 2 ok tober bokst de zwaargewicht Cramp in Hamburg een partij van zes ronden tegen de Duitser Walozek. Een week later op 9 oktober komt Jan -de Vos in Duisburg in de ring tegen de Duitse weltergewicht Ger Mul ler. Deze partij gaat over acht ronden. In hetzelfde programma staat de mid dengewicht Sno tegen de Duitser Sowa in een partij over tien ronden. sportenthousiast met een premie bij de jury was gekomen, maar na iedere spurt keerde dc rust in het peloton weer even snel terug. Mesters, Muilwijk en Sijthoff, drie man nen. van wie nu juist zo veel kon worden verwacht, troffen het na elkaar wel heel slecht, toen zij beurtelings moesten afstappen vanwege pech. Mesters probeerde het nog ver scheidene ronden op een andere fiets, maar het werd een onbegonnen werk de groep weer in te halen. Ontmoedigd stap te ook hij toen maar af en haastte zich naar de kleedruimte om zich van alle ov tollige stof te ontdoen. Na 16 ronden heeft Vollebregt nog ge tracht de rest in de steek te laten, maar hii kreeg in eerste instantie Kees Kou- wenhoven mee. Kees, volgeplakt met pleisters na zijn val in de Ronde van Ber- kel. deed zijn best, maar dit deden ook Joop Wuurman, Wout van den Berg, Ka- rel Hamelink en Wim Schuling aan het hoofd van de groep. Vijftig meter was hen ver genoeg en toen trok men er wat straffer aan om tenslotte de twee vluch telingen terug te pakken, Schulling nam na het winnen van een premie de gelegenheid te baat om er van door te gaan, toen de wedstrijd 70 ron den van plm. 750 meter lengte al in een vergevorderd stadium verkeerde. Hij kreeg van den Berg mee. Zij kwamen evenwel niet evrder dan 20 meter voor de anderen uit. Een klein aantal renners bleef over voor de finale, waarin de Leidenaar Henk van Gent de snelste of misschien wel slim ste bleek te zijn. De Goudse amateur van Leeuwen enkele ronden voor tijd spon taan aan een uitlooppoging begonnen, werd in de laatste 100 meter voorbijge- stevend en belandde nu pas op de zeven de plaats. Ook bij de nieuwelingen kon moeilijk van een spannende gebeurtenis worden gesproken. Hier was het de Rijs- wijker Jan Hendriks, die aan het beste einde trok. De resultaten waren: amateurs 70 ron den in 1.23.55 1. va Gent Leiden; 2. J Kouwenhoven Leidsendam; 3. Lutej 's-Graveland; 4. Hamelink Den Haag; 5 vallen kon stellen, die bovendien slecht afgewerkt werden. Verscheidene malen kwam het doel van ONA in groot gevaar, doch Ever groen bleek een uitstekende kijk op het spel te hebben en was onvermurwbaar voor de hardste schoten. Na een half uur konden de gasten zich loswerken en mede als gevolg van enige blunders in de Valkenswaardse defensie kreeg rechtsbuiten A. van der Berg eni ge schietkansen, waarmee hij evenwel te slordig omsprong om tot het begeer de succes te kunnen komen. Even voor rust liet linksback Maenen van De Valk zich door Fiers vervangen. Na de hervatting heropende de thuis club een offensief, maar de Valken kon den hun hoge tempo weldra niet meer volhouden. Geleidelijk kwam ONA er be ter in, waarbij vooral het stuwende werk van rechtsbinnen Linge opviel. Tenslot te geraakte de Valkenswaardse defensie zodanig uit haar evenwicht, dat links buiten Nijman, die de aanval was gaan leiden, een open kans kreeg, welke hij prompt benutte 1-1. Zelfs back Herschi drong mee naar vo ren en hij gaf met een afgemeten voor zet een nieuwe kans aan Nijman, doch nu kopte deze precies naast. De Valk herstelde zich en zo ontwik kelde zich een spannende eindfase om het winnende doelpunt. Vier min. voor het einde viel de beslissing bij een hoek schop op het doel van ONA: doelman Evergroen duwde met beide handen links binnen Pijs van de gasten voorover en dat kostte hem een strafschop, waaruit Adriaans onhoudbaar inschoot 2-1. Wel trok heel ONA nu nog in de aanval, doch zulks mocht niet meer baten. De Hongaarse middengewicht bokser Laszlo Papp, winnaar van drie gouden medailles op de spelen van 1948, 1952 en 1956, thans de enige professional bokser uit de oostelijke landen heeft vrijdag avond in de Stadhai te Wenen een snelle k.o.-overwinning weten te behalen op de Amerikaan Bill Tate. Reeds in de eerste ronde bestookte de Hongaar zijn tegenstander met linkse en rechtse hoeken op gelaat en lichaam. In de tweede ronde ging Bill Tate voor acht tellen naar het canvas door linkse di recte op de kaak. Volkomen groggy stond de Amerikaan in de ring en werd door de gong gered. Maar in de derde ronde was het af gelopen. Een korte hoek op de ribben gevolgd door een directe vol op het ge laat betekende het einde van het ge vecht. De partij was op acht ronden vast gesteld. sendam; 9. Vollebregt, Zoetermeer; 10. Van den Berg, Wateringen. Nieuwelingen: 50 ronden, in 1.1.33: 1. Hendriks, Rijswijk; 2. Roedoe Utrecht; 3. Karstens, Leiden; 4. Droog Bleiswijk; 5. Pieren ithoorn; 6. Bendeler Rotterdam; 7 op 25 sec. Verhoef Aalsmeer; 8. v. d Broek, Leiden; 9. van Leeuwen, Pijnac- Schuling. Den Haag; 6. Everts, Den Haag: j ker; 10. Samson, Rotterdam; 11 G. Bra- 7. van Leeuwen, Gouda; 8. Duijzer, Gies- bander, Berkel. „Ik had een taak en heb getracht die zo goed mogelijk te vervullen, daarom ben ik feitelijk een beetje verlegen met deze onderscheiding". Met deze woorden dankte een ontroerde en verraste Rie van der Velden, toen zjj de versierselen behorend bij de onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice had opgespeld gekregen. Maar de talloze meisjes, wie zij in de loop van veertig jaar bij het onderwijs en bij Advendo met haar lichamelijke opvoeding zoveel levensvreugde en ge zondheid heeft meegegeven, zullen gemakkelijk van het tegendeel kunnen getui gen. Vooral in de ritmische gymnastiek heeft dc „turnmoeder", zoals zij wel genoemd wordt, een grote faam verworven, die in heel gymnastisch Nederland bekend is. Geen ander dan haar had beter deze onderscheiding ten deel kunnen vallen. Het is voor de eerste maal dat aan een vrouw, die verdiensten heeft verworven in de sport, deze hoge eer is bewezen. De geestelijk adviseur Pater F. Bos man o.f.m. zei in zijn woorden, waarmee hij het uitreiken van de onderscheiding begeleidde, dat het 40-jarig bestaan van Advendo ook het feest van Ria van der Velden was, maar Advendo en Ria van der Velden zijn een. De dag werd begonnen met een H. Mis in de kapel van het meisjeslyceum aan de Breitnerstraat. Aan het ontbijt, hield Advendo's voorzitter de heer Kristel de feestrede, waarin o.m. opmerkte, dat een stevige hand en een zakelijke inslag noodzakelijk zijn om de vereniging te laten floreren. „Door de sport moeten we de jeugd van heden", zo zei hij „iets meegeven voor de mens van later. In een kort overzicht schetste hij de ver- di'ensten van mej. Van der Velden, in de bijna veertig jaar die zij aan Advendo heeft gegeven. De lichamelijke opvoeding wordt over het algemeen maar als-een aanhangsel beschouwd en veel mensen zien er de grote waarde niet van in. Maar Rie van der Velden is door haar taak de schenk ster geweest van ontzaglijk veel levens vreugde en zij heeft voor heel sportmin- nend Nederland grote verdiensten ver worven. Na de voorzitter sprak de geestelijk adviseur; „Tot erkenning van het vele werk dat zij voor de jeugd in het onder wijs en de sport heeft verricht, had het dc H. Vader behaagd haar de onder- Scheiding Pro Ecclesia et Pontifice uit te reiken." Hierna speldde hij haar de ver sierselen van het onderscheidingsteken op. Zeer ontroerd sprak zij hierop het hierboven aangehaalde woord van dank, waarin zij zich tekende zoals zij is. De voorzitter reikte hierna nog de zil veren en vergulde insignes van Advendo uit aan leden, die resp. 25 en 12% jaar aan de vereniging verbonden waren, j Ook de pianistes die zoveel jaren spon taan hun medewerking hebben verleend ontvingen een attentie. 's Middags maakten velen van de gele genheid gebruikt van het jubilerend Ad vendo geluk te wensen op de receptie, die eveneens in het Westerpaviljoen ge houden werd. We zagen o.a. de Deken vah i Rotterdam de eerwaarde heer B. G- Henning. Rector Duijvijstijn, adviseur- en de heer Honig voorzitter van de N.K.S- afdeling Rotterdam, het districtsbestuur van de N.K.G.B., dat een oorkonde over- nandigde en het landelijke bestuur, dat een herdenkingsvaantje schonk. Van ve le sportverenigingen uit Rotterdam wer den bloemen ontvangen, i .Telegrammen kwamen binnen van mër- M. A. Jansen, wethouder A. J. van der Fier glimlachend ontvangt mej. Rie van der Velden als eerste vrouw in de spoil Vlerk, mgr. Kerkvliet en de gemeentelij van Nederland de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. Op de I inspecteur van de Raad voor de Licn tJüe$ van haar, leerlingeoraüike Opvoeding de heer A- Schwan

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6