Dagblad voor Schiedam en omstreken Belgische Congo in 1964 soeverein? Met het recht om vrij zijn verhouding tot Brussel te bepalen m 1 Wees beleefd tegen onze gast Khroesjtsjev Staking Achtduizend Amsterdamse typografen hielden één dag proteststaking Ook elders enige dagbladen niet verschenen t 1 t Koopt op tijd uw zekerheid Koningin Bohlen assistent van Herter 12.000 Belgische soldaten verlaten de dienst prinses Verzoek van het Witte Huis Sovjet-leider vindt San Francisco de mooiste stad van Amerika legen uitblijven van CAO. Werk hervat na rustig verloop Censuur-onderzoek op Nieuw-Guinea begonnen Bestuurder komt in vlammen om Het weer Droog weer Li NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK DINSDAG 22 SEPTEMBER 1959 Voor Russische aangelegenheden (Van onze verslaggever) De dagbladen in Amsterdam en ook in enige andere plaatsen van Nederland zijn maandag niet ver schenen, doordat de typografen het werk hadden neergelegd als protest tegen de weigering van het College van Rijksbemiddelaars om de nieuwe C.A.O. tussen de werkgevers- en werknemersorganisaties in de typo grafische bedrijven goed te keuren. Intussen heeft het Centraal Bu reau voor de grafische bedrijven maandagmiddag besloten, op zo kort mogelijke termijn een nieuwe be spreking met het College van Rijks bemiddelaars te beleggen en op aan drang van dit bureau is de staking van de typografen dan ook weer opgeheven. Auto over de kop „Zij was een gracieuze en charmante gast N.Y. Herald Tribune na het bezoek van de prinses Nieuw gesubsidieerde scholen Zonnige perioden Het weer in Europa - ii i e u we leoamscne 'courant (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen De Belgische Congo zal in de zomer van 1960 een regering met gelimiteer de bevoegdheid bezitten, het land zal in 1963 autonomie krijgen en met Bel gië een geassocieerde staat vormen, waarvan de diplomatieke, financiële en militaire bevoegdheden voorlopig,,nog te Brussel berusten. Maar reeds in 1964 zal de Congo tot 'n soevereine staat worden geproclameerd met eigen diplomatieke vertegenwoordiging, met een eigen le ger en met het recht vrij zijn verhou ding tot België te bepalen. Volgens wel ingelichte kringen te Brussel zou dat grosso modo de inhoud zijn van de aan. vullende regeringsverklaring, welke de minister voor de Belgische Congo. De Schrijver, voornemens is nog voor de Congolese gemeenteraadsverkiezingen in december af te leggen. In een radio toespraak tot de Congolese bevolking heelt gouverneur-generaal Cornells, die sedert enkele dagen uit België op zijn post is teruggekeerd, voor de eerste maal van deze aanvullende verklaring gewag gemaakt. Minister De Schrijver zou inderdaad van oordeel zijn, dat de gewilde onduidelijkheid van de konink lijke boodschap en de daarbij aanslui tende regeringsverklaring van 13 janu ari evenals het gebrek aan zekerheid aangaande de datum van de onafhanke- 1 (jkheid de voornaamste oorzaken zijn van de huidige crisis in de Belgische Congo. De minister is, naar men al thans verzekert, ervan overtuigd, dat, als deze datum eenmaal definitief is vastgesteld, de Congolese politieke leiders niet langer meer zullen aandrin gen op een soevereine regering in 1960 zoals tot dusver het geval was. Het vertrouwen van De Schrijver in de gematigdheid en het gezond ver stand van de meerderheid van de Con golese politici berust onder meer op de houding der zwarte vertegenwoordigers in de gouvernementsraad, die verleden Week te Brussel heeft vergaderd. Toen de minister zijn voornemen onthulde na een overgangsperiode van een jaar reeds het voorzitterschap van de in 1961 te kiezen provincieraden aan inlanders toe te vertrouwen, werd door de Con golese leden van de raad daartegen voorbehoud gemaakt, onder voorwend sel dat geen enkele Congolese politieke leider voldoende routine bezit om een dergelijke verantwoordelijkheid op zich te-nemen. Men acht het in de gegeven omstandigheden dan ook waarschijnlijk, dat de Congolese gezagdragers ook na 1964 op Belgische ambtenaren en des kundigen een beroep zullen blijven doen om het administratieve en economische raderwerk van de nieuwe staat op gang te houden. Niet elkeen deelt echter dit officieel door minister De Schrijver geaffirmeer de vertrouwen en de minister zeif be schouwt, naar ons verzekerd werd, zijn plan als een algebraïsch vraagstuk hiet verscheidene onbekenden. Een van deze onbekenden is de werkelijke aan hang, waarop sommige extremistische partijen, zoals de Abako en de Mouve ment National Congolais, bij de bevol king kunnen rekenen. Bij gebrek aan enig aanknopingspunt kunnen alleen de decemberverkiezingen hierop een ant woord brengen. In de afgelopen weken heeft een concentratie plaats gehad van verscheidene kleinere Congolese partij en met gematigde strekking en te Brus sel schijnen velen daarop hooggespan hen verwachtingen te bouwen. Maar de mogelijkheid, dat deze partijen, waar van de leiders alleen maar zichzelf ver tegenwoordigen, door de steviger geor ganiseerde Abako overspoeld worden, is zeer reëel. Men dient derhalve reke ning ermee te houden, dat de extremis ten, aangemoedigd door een yerkiezings- succes na december, hun eis voor on middellijke zelfstandigheid zullen her- hieuwen. Minister De Schrijver zou met deze eventualiteit rekening hebben gehouden. In de gouvernementsraad heeft hij ver leden week een decentralisatieplan doen goedkeuren, waarvan de diepere beteke nis wellicht aan de aandacht is voorbij gegaan. Het plan, dat ruime wet gevende en financiële bevoegdheden aan be zes Congolese provincies toekent, be- °ogt officieel niets meer dan het ver trouwd maken van de autochtone volks vertegenwoordigers met het mechanis me van een modern bestuursapparaat. Bovendien wil men verhinderen, dat in een land dat tachtig maal zo groot is als België provincies als Kivu en Ka- tanga, geïsoleerd van een al te sterk op Leopoldstad gecentraliseerd gezag, aan iedere effectieve controle zouden ont snappen, Maar dit decentralisatieplan opent ook andere perspectieven. Het is een patroon, waarop men eventueel een totale ontvlechting van de Congo uitvoe ren kan, wanneer blijken mocht, dat bijvoorbeeld in Leopoldstad en in Ne- der-Congo heel andere krachten aan bod komen dan in de evenaairsprovincie, in Kasai of in Katanga. De opzet maakt zelfstandigheid van Neder-Congo en Leopoldstad in de vorm van een Bakon- go-staat in I960 niet langer onverenig baar met een tragere evolutie in de rest van de kolonie. Het is overigens geen geheim, dat een deel der administratie te Brussel een ontvlechting van de Congolese een heidsstaat wenst, omdat de belangen van een aantal machtige maatschap- pijen, zoals de Union Minière, er best mee gediend zijn. De Union Mi nière, een van de machtigste mijnon dernemingen ter wereld en als dusda nig de voornaamste hefboom van de Brusselse effectenbeurs, maakt op dit ogenblik een ernstige crisis door. Een aanzienlijk deel van haar kapitalen werd sedert januari uit de Belgische Congo teruggetrokken en in Canada ge- reïnvesteerd. Een van de belangrijkste fundamenten van de Congolese finan ciële stabiliteit is daarmee ondergra ven. Het ligt nu voor de hand, dat de decentralisatie van de Congo in «le kaart van «1e Union Minière speelt. Reeds Werden in financiële kringen ge ruchten gehoord over de mogelijke wij ziging «an de grenzen van de provin cie Katanga, het koper- en uraniumge- bied van «ie maatschappij, en over de aanhechting van zuidelijk Kasai, waar de Union Minière eveneens met de ont ginning van belangrijke niijngebieilen een aanvang heeft gemaakt. Men is thans nog niet zo ver reeds publiek een parallel te trekken met Rhodesie, maar de Congolese onbekende sluit on getwijfeld toch een hele hoop verras singen in zich. Charles Bolden, de Amerikaanse am bassadeur op de Philippijncn, is be noemd tot speciaal assistent van «le mi nister van buitenlandse zaken, Herter, voor Russische aangelegenheden, aldus is door het State Department meege deeld. Gehoopt wordt dat Bohlen voor eind oktober zijn nieuwe functie zal kunnen aanvaarden. Men weigerde in gezaghebbende kringen te Washington te zeggen of Bohlen die van 1953 tot 1957 ambassadeur in Moskou is ge weest president Eisenhower op zijn reis naar de Sovjet-Unie zal vergezel len. (AFP). Als gevolg van de beperking van de diensttijd in België tot twaalf maanden zullen op 26 september 12.000 militai ren de dienst verlaten, De Belgische landmacht zal 10.500 man personeel naar huis zien vertrekken, de lucht, macht 1.000 man en de zeemacht 500 man. De 8.000 Belgische militairen, die vervroegd de dienst zullen verlaten en in Duitsland zijn gestationeerd, zullen de volgende week met tien extra-trei nen naar België terugkeren. Een lachende prinses Beatrix bij haar terugkeer uit de V.S. Haar Moeder was op de luchthaven aanwezig om haar te verwelkomen. Het Witte Huis heeft gisteren een be roep op de Amerikanen gedaan alle be leefdheid jegens de Russische premier, Khroesjtsjev, in acht te nemen gedu rende zijn reis door de Verenigde Sta ten. De perschef van het Witte Huis, Ja mes Hagerty, verklaarde onder meer dat president Eisenhower hoopt dat hij en de heer Khroesjtsjev volgend weekeinde „constructieve" besprekingen kunnen houden op het afgelegen verblijf van de president in Camp David. ,,Dit oogmerk van constructieve bijeenkomsten in Camp David wordt niet gediend door persoonlijke onbeleefdheid jegens pre mier Khroesjtsjev tijdens zijn bezoek door ons land". Khroesjtsjev heeft overigens gisteren in een bijzonder opgewekte stemming San Francisco bezichtigd. De Sovjet-lei der noemde deze plaats de prachtigste stad die hij tot nu toe in de Verenigde Staten heeft gezien. Tijdens een boot tocht door de haven van San Francisco zei Khroesjtsjev dat negentig procent van de Russische kruisers wordt afge schaft en dat de Sovjet-Unie zich con centreert op onderzeeboten, torpedoboot- jagers en mijnenvegers. Op een gegeven ogenblik zei de premier: „Op het ogen blik vangen wij haring met onze onder zeeboten." De Russische minister voor culturele uitwisseling zei tot de pers dat Khroesjtsjev geen grapje maakte. Rusland heeft een speciaal uitgeruste haring-onderzeeboot, genaamd „Silver- anka". Tijdens de boottocht zei Khroesjtsjev eveneens tegen zijn begeleider, de Amerikaanse vertegenwoordiger bij bezwaar van het College van Rijksbemiddelaars, richt zich, zo ver nemen wij, te.^en de mogelijkheid van verhoging van de priizen der typogra fische produkten als gevolg van de in Pe commissie van onderzoek naar het al of niet voorkomen van postcensuur op Nieuw-Guinea is haar werkzaamheden Vyonnen met de ondervraging van een aantal personen. De eerste, die gehoord werd, was het hoofd van de PTT, ir. A. verwoerdt. Achter de groene tafel v.l.n.r. de heer van Veen, jhr. mr. Witsen Elias, prof. dr. L. W. G. Scholten, mr. P. J. Hustinx en dr. N. L. Smit (secretaris van de commissie.) de nieuwe C.A.O opgenomen loonsver hoging en werktijdverkorting. Dc rege- rir heeft tegen deze beide laatste po sitieverbeteringen van de typografen gee bezwaar, mits het niet tot prijs verhoging komt. Maar de typografen, althans die in Amsterdam, waren on geduldig geworden en reeds zondag avond weigerden de nachtploegen aan het werk te gaan, zodat de ochtend bladen niet konden verschijnen. Ook «le dagploegen namen eenzelfde standpunt in, zodat maandag geen enkel Amster dams dagblad is uitgekomen en ook de drukkerij van ons blad te Amsterdam lag stil. De drukkerij van „De Tijd-De Maasbode" in Rotterdam werkte echter vrijwel normaal, maar bij het Vrije Volk te Rotterdam werd gestaakt en bij de Nieuwe Rotterdamse Courant werd het werk eerst neergelegd, later weer her vat, totdat een deel van het personeel ging staken en de rest dit voorbeeld volgde. Behalve de N.R.C. konden toen ook niet de „Rotterdammer". „Trouw", „Dordts Dagblad" en „De Dordtenaar", die bij de N.R.C. worden vervaardigd, verschijnen, met dien verstande, dat van de „Rotterdammer" drie vroege edities toch nog gedrukt zijn. Het technisch personeel van de „Twentsche Courant" te Hengelo e.i van de „Gooi- en Eemlander" te Hilversum sloot zich bij de staking aan. In Amsterdam, waar reeds des mogens vroeg vier- a vijfduizend typografen het werk hadden neergelegd, breidde de staking zich nog uit, doordat grote groe pen stakers naar de drukkerijen trok ken, waar nog werd gewerkt. Ze hieven hier spreekkoren aan in de trant van „Maffers (of slijmers) kom er uit". Soms had dit inderdaad succes. De po litie, die eerst des morgens overal zorg vuldig had toegekeken, had zich in de loop van de dag teruggetrokken. Voor zover kon worden nagegaan, is slechts één incident in Amsterdam voorgeko men, toen in de vroegte van maandag morgen op het Stationsplein een 25- jarigc man de verkopers van een sport blad lastig viel en hem wilde overhalen, dc verkoop van het blad te staken. De politie heeft hem met de gummistok weggejaagd. Des middags verzamelden zich talrijke stakers op «le N.Z. Voorburgwal bij de - g. „postzegelmarkt". Ze wilden daar een vergadering houden, maar daar dit pleintje des maandags vol auto's staat, kwam van de vergadering niet veel te recht. De stakers verspreidden zich daarom in groepen. Het plan werd geopperd om geza menlijk op te trekken naar het kantoor van het centraal bureau voor de grafi sche bedrijven in de Van Eeghenstraat, maar dit plan ging niet door. Vanuit een politie-auto werd om drie uur per luidspreker aan de stakers verzocht naar huis te gaan en des avonds resp. dinsdagochtend gewoon het werk te hervatten. Namens de personeelscom missies der grafische bedrijven werd medegedeeld, dat de staking als geëin digd diende te worden beschouwd. Niettemin bleven talrijke stakers toch no" op straat met eikaar debatteren. De politie zorgde er voor, dat de rijweg vrij was. De personeelscommissie der Amster damse grafische bedrijven heeft een brief gezonden aan het Centraal bureau, in welk schrijven zij haar dank en waar- dering uit voor de resultaten, die na lange en moeizame onderhandelingen voor de vernieuwing van de CAO zijn be reikt. In de brief worden voorts teleur stelling en verontwaardiging geuit over de afwijzende beslissing van het College van Rijksbemiddelaars, welke teleur stelling en verontwaardiging zich hebben geuit zo zegt de brief in een spon tane 24-uursstaking van plm. 8000 typo grafen, tegen het advies van de bonds- besturen in. De brief spreekt de wens uit, dat de onderhandelingsdelegaties van werkgevers en werknemers, bij verdere besprekingen met het college van rijksbemiddelaars, het tussen beide partijen bereikte resultaat onverkort zullen handhaven. De brief dringt er tenslotte op aan bij de vakbondsbesturen en bij het College van Rijksbemidde laars de meeste spoed te betrachten. Ook bij vijf van de ongeveer 20 che- migrafische bedrijven in Amsterdam is gestaakt, maar des avonds resp. van morgen zijn alle stakers weer aan het werk gegaan. Op de procinciale weg in de gemeen te Hulst, tussen Nieuw Namen en Clin- ge (Zeeuws Vlaanderen) is in de afge lopen nacht een dodelijk ongeluk ge beurd, waarbij de twintigjarige R. de Bruin uit Hulst het leven verloor. Ver moedelijk door het springen van een band sloeg de wagen die de jongeman bestuurde, over de kop, vloog over de sloot terzijde van de weg en kwam met de wielen omhoog in weiland terecht. De wagen vloog in brand en de bestuur der kwam in de vlammen om. In een hofdartikel over het bezoek dat prinses Beatrix aan New York heeft gebracht stelt de New York He rald Tribune: Prinses Beatrix, die, New York gisteren heeft verlaten om haar stu dies aan de Leidense universiteit te lier vatten, was een gracieuze en charmante gast tijdens haar tien daags verblijf. De warmte welke zij gaf is volledig beantwoord, en wij hopen en vertrouwen dat zij aange name herinneringen meeneemt aan haar eerste officiële bezoek aan een voormalige Nederlandse kolonie die de traditie van zijn Nederlandse be gin nog in ere koestert, en dankbaar is voor haar deelname aan zijn jubi- lemviering. Op de nieuwe begroting van onder wijs wordt subsidie in het vooruitzicht gesteld voor o.m. de volgende scholen: een r.-k. kweekschool, te Neerbosch; een gemengde r.-k. kweekschool in de om geving van Haarlem; een afd. HBS-A aan de r.-k. HBS te Dordrecht; een r.-k. HBS-B te Druten; een afd. HBS-A aan het v, d. Putt college te Eindho ven. I-" de Verenigde Naties, Cabot Lodge: „Dit is een prachtige stad, de mooiste van Amerika. Als ik met pensioen ga, zou ik hier nog wel eens terug willen komen en een poos blijven". Lodge antwoordde: „U zou zeer welkom zijn. Kom astublieft terug". Later reed het gezelschap tachtig ki lometer buiten San Francisco naar een elektronische reken-machinefabriek bij San José, waar hij in de zelfbedienings- cantine met verscheidene honderden personeelsleden het middageten gebruik te. Khroesjtsjev bediende zich net als alle andere aanwezigen zelf bij de toon banken. In een korte toespraak zei Khroesjtsjev dat Rusland meer warmte m de betrekkingen tussen Amerika en Rusland wenst om een vreedzaam sa menleven te verzekeren. Het zelfbedie ningsstelsel in de kantine noemde Khroesjtsjev „navolgens'waard voor een socialistisch bedrijf". Bij zijn aankomst in de fabriek droeg Khroesjtsjev nog steeds de werkpet van een havenar beider uit San Francisco. Toen de Rus sische leider daar n.l. eerder op de dag in het wervingskantoor door arbeiders omstuwd was, had een van hen, Dave Adrian, Khroesjtsjev voor de grap zijn pet op het hoofd gezet. De Rus rea geerde prompt door Adrian zijn grijze vouwhoetl in ruil te geven: „Hier, neem de mijne. Dit is een vredesuitwisseling." De burgemeester van San Francis co, Christopher, heeft gisteren bijzon derheden meegedeeld over het ge sprek dat hij de dag tevoren met Khroesjtsjev heeft gehad. Hierbij bleek dat in de eerste berichten over dit onderhoud een uitlating van de Russische leider over China verkeerd was weergegeven. Aanvankelijk was gemeld, dat Khroesjtsjev als zijn mening te ken nen had gegeven, dat China tenslotte op de eerste plaats zal komen. Volgens burgemeester Christopher verliep het gesprek echter als volgt: Christopher: „Wij willen vriend schappelijk met elkaar opschieten, maar ik ben het er niet mee eens, dat het Russische prestatievermogen beter dan het onze is". Khroesjtsjev: Dat is waar, maar het zal niet lang duren, of u staat op de tweede of derde plaats". Christopher: „Wie zal er dan op de tweede plaats staan". Khroesjtsjev: „China". Chistopher: „China is een oud land. Hef is 5.000 jaar oud en wij nog geen 200". Khroesjtsjev: „Wij zijn pas veertig jaar oud en zie wat wij al niet hebben gedaan". Terwijl Khroesjtsjev San Francisco bekeek, nam de machtige Amerikaan se vakbond AFL-CIO een resolutie aan waarin „Khroestsjevs politieke agressie slechter dan die van Stalin" wordt genoemd. De vergadering ziet in Khroesjtsjevs Berlijnse voorstellen po, .ngen om de stad en daarna ge- ..eel Duitsland in zijn macht te krij gen. De ontwapeningsvoorstellen ra ken de eigenlijke ontwapeningskwes tie eigenlijk niet, aldus dé resolutie. Oud-president Truman zeï gisteren te New York dat Khroesjtsjev zich moet leren beheersen. „Ik geloof dat deze knaap nog niet aan persconferenties ge wend is", aldus Truman. Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Op de meeste plaatsen droog weer. Koudere nacht met hier en daar mist, morgen overdag zonnige perio den en dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind uit westelijke rich tingen. Zon: 6.26-18.39. Maan. 22.01-12.54. max. min. neersl Station Weer temp. temp. af gel. gisteren 24 uur Den Helder zwaar bew. 19 15 1 Vpenburg zwaar bew. 21 15 3 Vlissingen lichte regen 22 16 4 Eelde licht bew. 18 12 3 De Bilt regen 20 14 3 Twente regen 22 13 3 Eindhoven motregen 23 13 2 Zd.-Limburg lichte regen 24 13 1 Stockholm regen 15 8 7 Oslo onbewolkt 17 3 6 Kopenhagen zwaar bew. 16 12 0 Londen regen 22 15 0.4 Amsterdam zwaar bew. 20 14 3 Brussel regen 25 13 3 Luxemburg zwaar bew. 25 14 0 Parijs zwaar bew. 28 15 0 Nice onbewolkt 23 16 0 Berlijn regen 24 15 0.2 frankfort zwaar bew. 26 14 0 München half bew. 25 14. 0 Zürich mist 23 10 0 Genêve zwaar bew. 21 14 0 Wenen half bew. 24 11 0 Innsbruck half bew. 24 9 0 Rome geheel bew. 27 17 0 Madrid lichtbew. 16 0 Mallorca licht bew. 30 20 0 1 oorzover de typografen, die giste ren hebben gestaakt, dit uit overtui ging hebben gedaan er waren er maar al te veel die alleen maar staak ten, omdat zij het tegenover hun col lega's niet durfden na te laten be rustte deze overtuiging op een mis verstand omtrent de vrijere loonvor ming en de taak van het College van Rijksbemiddelaars. Nu moet men toe geven, dat de terminologie aanleiding geeft tot misverstand. Wat Rijksbe middelaars deden, was in ieder geval iets anders dan bemiddelen. Zij heb ben een collectieve arbeidsovereen komst, waarover in moeizame onder handelingen tussen werkgevers en werknemers overeenstemming was bereikt, afgewezen om tot nu toe niet bekende redenen. Men moet veronder stellen, dat het ontwerp-C.A-O. in de ogen van Rijksbemiddelaars niet over eenstemde met de richtlijnen van de regering voor de vrijere loonvorming, welke richtlijnen, men verge te dat niet, van jongere datum zijn dan de voorgelegde C.A.O. Gedurende de tijd, dat iverkgevers en werknemers aan de onderhandelingstafel zaten, waren die richtlijnen nog niet vastgesteld. Men kon er met meer succes dan thans is geschied naar geraden hebben, maar meer ook niet. De stakers van gisteren hebben uiting gegeven aan hun onge duld. Als nu de werkgevers een C.A.O. hebben goedgekeurd, zo redeneren zij, dan kan het er wel af. Wat hebben wij dan met Rijksbemiddelaars te ma ken? In de grond getuigt deze rede nering van respect voor de eigen werkgever, „die toch ook niet gek is". Wat betekent, zo vraagt men, dan vrijere loonvorming? In ieder geval betekent vrijere loonvorming niet: vrijer dan vrij. Vrijere loonvorming betekent eigenlijk gedifferentieerde loonvorming, dus loonvorming naar maat. Het loon kan per bedrijfstak in verschillende mate stijgen, al naarge lang de produktiviteit in de betrokken bedrijfstak. Maar de vrijere loonvor ming is geen wilde loonvorming. Na tuurlijk moeten de werkgevers op de eerste plaats waken tegen een opdrij ven van het loon in een mate die niet door stijging van de produktiviteit wordt gemotiveerd. Maar het kan zijn, dat de werkgevers te week, zijn, bij voorbeeld uit vrees voor stakingen. Het kan ook zijn dat de werkgevers te zeer naar hun eigen bedrijf kijken, en de terugslag op andere bedrijfstak ken verwaarlozen. In het geval van het grafisch bedrijf moet daarbij wor den opgemerkt, dat de typografen- lonen vroeger de hoogste in de arbei derswereld warenDoor de na-oorlogse nivellering is de voorsprong op andere groepen van arbeiders verkleind. De vrijere loonvorming zou o.i. tot een gedeeltelijk herstel van die voorsprong mogen leiden. Tenslotte kan er voor de overheid een reden tot ingrijpen zijn gelegen in de bezorgdheid dat al te onstuimige loonbewegingen een in flatie kunnen oproepen, die ons land opnieuw in een periode van beste dingsbeperking doet belanden. Nie mand kan daar een belang in zien Dat er richtlijnen zijn, waaraan Rijksbemiddelaars een voorgelegde C.A.O. moeten toetsen, is dan ook in het algemeen begrijpelijk. Een andere regering zou andere richtlijnen heb ben, uitgegeven, maar geen enkele re gering zou geen enkele richtlijn hebben gegeven. Het treft alleen bijzonder slecht, dat de rem nu juist moest worden in wer king gesteld op een C.A.O., waarover twee jaar langer dan normaal is on derhandeld voordat die richtlijnen bekend waren. Wij hopen dan ook, dat in het hernieuwde overleg met Rijks bemiddelaars, waartoe thans is beslo ten, binnen korte tijd een oplossing kan worden gevonden, die aan de bij zondere psychologische moeilijkheden, die zich in het grafisch bedrijf voor doen, tegemoet komt. Tenminste, als dat ook zakelijk verantwoord is. Wij kennen de reden niet, waarom Rijks bemiddelaars bezwaar hebben ge maakt. Misschien is het een kleinig heid, waar men overheen kan stap pen. Is het echter een zaak van be lang, dan mag men van Rijksbemid delaars niet verlangen dat zij iets an ders doen dan hun plicht. Wij hebben te vaak de eigen taak van de overheid ten aanzien van de loonvorming, ook van de gedifferentieerde loonvorming, uiteengezet om thans de psycholo gische moeilijkheden doorslaggevend te kunnen vinden, nu wij daar last van hebben. Indien het belangrijke zaken betreft, zou men tegenover zulk moeilijkhe den ook wel enige discipline kunnen stellen. Daar heeft het gisteren wel aan ontbroken. De stakers hebben niet ge luisterd naar een oproep van hun eigen bonden, die hen vermaanden aan het werk te blijven. Er waren erbij die niet eens naar hun eigen woorden luisterden. Een vreemde vertoning was dat wel. Een storing die over de oceaan achter het hogedrukgebied aan naar het oosten beweegt zal vóór morgenavond nog niet veel invloed op het weer hier te lande uitoefenen. In verband hiermede wordt morgen droog weer verwacht met voor al aanvankelijk zonnige perioden. Advertentie Zon op Zon onder

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1