Rotterdamse P. T. T. beter gehuisvest f 1 £111 Jaar blindenzorg in Grave! Nieuw districtspostkantoor officieel in gebruik Bobby Fischer laatste na nederlaag tegen Petrosjan Tal-Gligoric eindigt onbeslist DRAADLOOS CaptainMoipi Samenwerking KPM en HAL bij vaart op Grote Meren a m m m Lager betalingsbalansover schot voor 1960 verwacht CONTACT AMUSEMENThet grote zorgenkind van de K.R.O. DE VRIES ROBBÉ CO Kröger Redt eerst" de anderen Niet veel programma-nieuws bij de K.R.O.-televisie m i JL^JrlLP luistert heden 20.30 uur naar de K.R.O.! Kandidatentoernooi in Bied HAL neemt de helft van de aandelen van de Oranjelijn van de KPM over tl mm EES VB De lood- en zink- produktie in de O.E.E.S.-landen fALTA ALTA AV., II i ii ck is or 11 a ai 11 301 Geen bevoordeling van t.v. boven radio Kartelregelingen te verwachten St tionspostgebouw Rotterdam ALUMINIUM GEVELS GORINCHEM Kettingbotsingen tijdens mist Subsidies voor sport Kath. Middenstands bond werkt mee aan prijsbeleid BSBEBSSB DINSDAG 22 SEPTEMBER 1959 PAGINA 7 maar VAT «9 vindt z'n gelijke niét! MIPOLAM RAMEN STALEN ramen deuren fronten Constructiebedrijf en Machinefabriek Den Haag - Telefoon 720083 Twintig auto's op elkaar f 100.000 voor Olympische Spelen door Imini MARGUERITE BOURCET Makelaars Taxateurs Advertent it Advertentie Imp. Oud Haarlem FINEST SCOTCH WHISKY De totale produktle van ruw lood (tenminste 99,95 pet. loodgehalte) in de loodproducerende landen van de OEES, bedroeg: in juli 1959 49.686 metrieke ton tegen 50.432 metrieke ton in juni 1959. Dit produktieniveau is 12 pet. hoger dan in juli 1958. (Van onze verslaggever) Vandaag is de P.T.T. in Rotterdam ruimer en meer gerieflijk gaan wonen. Dit ging met enige „treurigheid" op overigens vrolijke noten gepaard, toen de mannen van de P.T.T. op joyeuze wijze afscheid namen van het oude hoofdpostkantoor aan de Coolsingel en zich gezamenlijk op weg begaven door het centrum van de stad naar de schep ping van het architectenbureau ir. E. H. Kraayvanger c.i. en II. M. Kraay- vanger, het torenhoge opvallende ge bouw aan de oostzijde van het nieuwe Centraal Station. In hoofdzaak komt de oorzaak van de verhuizing hier op neer, dat de kostbare en nog niet zo lang geleden vernieuw de en uitgebreide telefoondienst aan de Coolsingel het de andere diensten van de posterijen lastig maakte. Deze tele foondienst was door zijn apparaten moeilijk verplaatsba- Dus werd de rest verplaatst. In het oude grijze post kantoor aan de Coolsingel blijven nu al leen nog de telefoondiensten de geld kantoren en de frankeringsafdelingen. Al wat er overschiet en dat is niet zo een twee drie op te sommen heeft nu een magnifiek onderdak gevonden in wat voortaan het districtspostkantoor Rotterdam genoemd zal worden. Er is in voorbeeldig teamwork zeven .laar aan dit nieuwe project gewerkt. Dat werken bestond, zoals de heer H. M. Kraayvanger ons vertelde, uit min stens drie jaar denken en uit vier jaar arbeid op de bouwplaats. De bouw is door de bestedingsbeperking iets ver traagd, zodat verschillende takken van dienst nog gebruik zullen moeten blij ven maken van het oude stationspost- Advertentie kantoor aan de westzijde van het Cen traal Station, een grote vliegtuighal, die sinds de oorlog de stroom van postgoe- deren van en naar de Maasstad te ver werken heeft gekregen. Maar dat zal niet lang meer duren. Men noemt het nieuwe gebouw, dat een markante aanvulling is voor de sky line van Rotterdam, nu reeds „Post- fabriek". Het gebouw, dat ruim 104 meter lang is bij een diepte van 36 me ter en een hoogte va~ 57.50 meter, is voorzien van een installatie voor be- cjrijfsteleyisie, de grootste die ooit door Philips is geleverd. Met behulp hiervan kan de doorstroming van de poststukken lang., de gemechaniseerde transportbanden van een centraal punt uit meter voor meter worden gecontro leerd en gedirigeerd. Het hoofdgebouw bestaat uit een be gane grond en zes verdiepingen. Dit cen traal gedeelte wordt aan oost en west geflankeerd door vleugels, die elk veer tien etages hebben en waar hoofdzake lijk kantoren, kantines en spreekka mers zijn. Er zijn ook directe verbin dingen met alle perrons op het Centraal Station en men beschikt zelfs over een eigen zijperron. Aan de buitenkant heeft men door middel van de kleuren blauw, geel en groen de architectuur willen accentue ren. Aan de buitenzijde heeft Louis van Roode bijgedragen aan de wezenlijke architectuur door over de gehele west- wand een monumentale abstracte ver siering met glas-in-betonramen aan te brengen. Verder werkten aan de decora tie mee Kees Timmer en Dolf Henkes. Binnen hebben negen andere kunste naars de beide trappenhuizen in de zij vleugels verluchtigd. Bovendien maak ten Cees Franse, Henk de Vos en mej. L. Heesters wandschilderingen. Bobby Fischer heeft, evenals in de eerste ronde van het Kandidatentoer nooi in Joegoslavië, in de Kus Petros jan zijn meerdere moeten erkennen. Me de doordat twee partijen werden afge broken, waarbij Fischers naaste con currenten waren betrokken, leidde de ze nederlaag ertoe, dat de Amerikaan thans de rij sluit. Een ongewone plaats voor de benjamin van het gezelschap. Van het meeste belang voor de voorlo pige bezetting van de leidersplaats was het treffen tussen Tal en Gligoric. Het eindigde onbeslist, want in de 27e zet werd besloten de wapens te strekken - met een puntverdeling stelde ieder zich tevreden, altijd naar streeft tot een duidelijk beeld te komen. Gligoric ruilde zijn to ren af tegen een paard en bracht zijn loper in het centrum. In een te genaanval stelde Tal de posities scher per, doch geen van beiden slaagde er in tot enig voordeel te komen. Bij een gelijke stand bood Tal remise aan, welk aanbod Gligoric aanvaardde. Petrosjan slaagde erin tegen Fischer in de Nimzo-lndische opening een dui delijk voordeel te verkrijgen. De Ame rikaan speelde de opening slap en stond zijn tegenstander toe aanzienlijke tempo winst te boeken. Met zij© pionnen blok keerde Petrosjan de zwarte toren, zodat Beiden speelden zeer voorzichtig, zon- Fischer meteen stuk minder speelde der enige risico te nemen en bovendien zo, dat de tegenstander geen enkele kans kreeg het initiatief te nemen. Dit was geheel in strijd met Tals taktiek, die er Advertentie G*n«raal Agent voor Nederfend ANDRÉ KERSTENS' Wijn- «II G*diitll!(,rdhand*l N.V, TILBURG y-.ar wij vernemen zijn de Koninklijke Paketvaart-Maatschappij welke maat schappij in 1958 het gehele aandelenpak ket van de Oranjelijn (Maatschappij Zee transport) n.v. heeft overgenomen en dr Holland-Amerika Lijn overeengeko men samen te werken in de vaart op de grote meren door overdracht van het halve aandelenka; 'taal van de Oranje lijn aan de Holland-Amerika Lijn. Als uitgangspunt hiervoor heeft gediend de prijs, welke de K.P.M. destijds voor het aandelenpakket Oranjelijn heeft betaald. Met deze nieuwe vorm van samenwer king blijft de bestaande verhouding van de Oranjelijn tot de Fjell Line gehand haafd. Als gevolg van de opening van de nieuwe St. Lawrence Seaway wenste de Holland-Amerika Lijn haar vaargebied uit te breiden tot dat op de grote meren. Hiermede zou zij een gebied gaan be varen, dat reeds door een andere Neder landse rederij de Oranjelijn in sa- KRUISWOORDRA AD SEL 1 23456789 10 menwerking met de Noorse Fjell Line wordt bediend. Waar anderzijds de combinatie Fjell/ Oranjelijnen een aansluiting zoekt bij een op de Oostkust van de Verenigde Staten varende rederij en mede ter voor koming van ongewenste concurrentie tussen twee Nederlandse Lijnrederijen, is gezocht naar een vorm van samenwer- king, welke heeft geleid tot bovenge noemde aandelen-overdracht. En er was geen mogelijkheid voor Fi scher deze toren te bevrijden. Petros jan drong met zijn loper door tot de ze vende rij en won twee pionnen. Daar mee was de toestand voor Fischer ho peloos geworden en in de 32e zet kapi- tuleerde hij. Volgens veler overtuiging was dit Fischers zwakste partij in dit toernooi tot heden. Smyslov nam tegen Keres het initia tief in handen en dit scheen hem geen windeieren te leggen. Hij verloor het voordeel echter in de 32e zet door een slechte „sprong" van zijn paard. Er ontstond nu een felle strijd. Het was duidelijk dat Smyslov er alles op zette om tot de volle winst te komen en om zodoende enkele treden op de ranglijst te stijgen. Hij slaagde echter niet vol ledig in zijn opzet, zelfs niet na afruil van de koninginnen, en bij hef afbreken lagen de kansen vrijwel gelijk verdeeld. De meeste strijdlust in de negende ronde viel te bespeuren bij Benkoe en Olafsson. Eerstgenoemde zette al spoe dig een aanval op via de koningsvleugel welke hem enig voordeel bracht. Olafs son aanvalsactie op de tegenovergestelde flank was trager en bovendien minder gevaarlijk. Benkoe verspeelde echter veel van ziin goede winstkansen, toen hij zijn sterke toren afruilde tegen een loper. Niettemin ziet het er in de afge broken stelling nog het meest rooskleu rig uit voor Benkoe. De stand na de negende ronde: 1. Tal (Rusl.l 6 pnt.: 2. Keres (Rusl.) 5% pnt. pl. 1 afgebr.; 3. Petrosjan (Rusl.) 51 pnt.: 4. Gligoric (Joeg.) 5 pnt.; 5. Smyslov (Rusl.), Benkoe (statenloos) en Olafsson (I-TsIandJ. elk 3 pnt. pl. 1 afgebr. 8. Fischer (V.S.) 3 pnt. De ontspanningsprogramma's zijn voor de programmaleiding van de KRO de grote zorgenkinderen en zij zijn dit te meer, omdat verschillende sympto men er op wijzen, dat de radioluiste raars, naarmate de televisie veld wint, veeleisender en zelfs ietwat achterdoch tig worden. Herhaaldelijk komen brie ven binnen van luisteraars, die de om roep ervan verdenken, gelden aan het radiobudget te onttrekken ten gunste van de televisie. Niets is echter, aldus werd op de door de KRO in Hilversum belegde persbijeenkomst meegedeeld, minder waar. De omroep doet niet al leen alles, om de radio in zijn moeilijke strijd met de televisie te steunen, maar besteedt tot dit doel steeds hoger wor dende bedragen. Het gevoel van te wor den misdeeld, dat bij sommige radio luisteraars blijkt te bestaan, is dus in elk geval ongegrond. In het KRO-programma blijft de za terdagavond de ontspanningsavond bij uitstek. Voor het nieuwe seizoen, dat op 26 september begint, is deze avond in twee helften verdeeld, gescheiden door „De Knipperbol" van Bernard Verhoeven. Het eerste gedeelte van de avond bestaat uit een wisselprogramma, dat in een vierweekse periode wordt uitgezonden en wel: „Blij-spel", een door Kees Schilperoort onder het motto ,,To know or not to know, that's the Quizz-tion" geleide wedstrijd, waarin teams van amateur-toneelverenigingen op zeer verschillende terreinen elkaar zullen bekampen, vervolgens „Cabaret l'Humeurop", een aantal uitzendingen in cabaretsfeer onder leiding van Leo Nelissem dan „Mensen in nood" en ten slotte „Een Hart zoekt het Geluk", een musical in vervolgen op tekst van Tom Bouws en muziek van broeder Laetan- tius, Harry Bannink en anderen. Naar de minister van Economische Zaken in zijn Memorie van Toelich ting op de begroting van zijn departe ment zegt, zou volgens de thans be schikbare ramingen in de loop van 1960 het saldo van de lopende rekening van de betalingsbalans wellicht enigs zins kunnen dalen beneden het niveau van circa 500 a 600 min., welk be drag gemiddeld genomen jaarlijks no dig is om het structurele tekort op de kapitaalsbalans te dekken en om de ge wenste verhouding tussen invoerwaar de en deviezenvoorraad te handhaven. Hoewel het huidige overschot op de lopende rekening van de betalingsba lans op het eerste gezicht een aanwij zing lijkt voor het bestaan van beste dingsruimte komt de minister tot bo venstaande voorspelling door te beto gen, dat in de komende periode een geleidelijke vermindering van deze ruimte zal plaats hebben in verhand met het voortgaande herstel van de economische bedrijvigheid. Zo zal de verwachte vergroting van de indus triële investeringen en met name van de voorraadvorming de invoer doen Advertentie stijgen, welke tendentie wordt versterkt door de stijging van de particuliere consumptie tengevolge van de afnemen de werkloosheid en van de te verwach ten loonsverhogingen. Genoemde ont wikkeling manifesteert zich reeds in een sterk toen 'mend invoervolume in de laatste maanden. Tenslotte zal ook het verwachte aantrekken van de grond- stoffenprjjzen bijdragen tot een ver groting van de invoerwaarde. De minis ter koestert het vertrouwen dat de in voering van de vrijere loonvorming geen aanleiding zal geven tot prijsstij gingen aldus de begroting. Teneinde een juiste naleving van de spelregels te verzekeren moet het wen selijk worden geacht, dat prijsverho gingen, die worden toegepast onder op gaaf van redenen onverwijld aan het departement van economische zaken worden gemeld. De minister over weegt ook ernstig een passende maat regel tegen het systeem van collectie ve verticale prijsbinding te nemen. De minister heeft eveneens het voor nemen de spoedige conformering van de betrokken kartelovereenkomst aan zijn opvattingen omtrent een gezond toelatingsbeleid met kracht te bevorde ren. Tijdens een zware mist, waarbij het zicht slechts tien tot vijftien meter was, botsten maandagmorgen op de rijksweg i fjj Roermond - Sittard tussen de twee 1 slj spoorwegovergangen onder Echt twin- j jjjj tig auto's op elkaar. Er waren in to-jij: taal zeven kettingbotsingen, waarbij telkens twee tot drie wagens betrokken I jij waren De materiële schade was zeer i si: Adverteniu .."I 111., bestellen 1 (Van onze Haagse redactie) De subsidies voor organisaties op het gebied van lichamelijke opvoeding en sport ziin op de nieuwe begroting ver hoogd tot een totaal van f 600.000,- In 1959 was dat 350.000.Van het uitgetrokken bedrag ontvangt het Ne derlands Olympisch Comité 100.000,- als bijdrage in de kosten van uitzen ding voor de Nederlandse deelneming aan de Olympische Spelen 1960. De no ta over de sport, of tenminste een be langrijk afgerond deel daarvan hoopt minister Cals nog voor het einde van 1959 aan de Tweede Kamer voor te leggen. Advertentie bestellen De stichting Afrika Studie centrum aan de Rijksuniversiteit te Leiden zal worden uitgebreid. Deze uitbreiding is volgens minister Cais noodzakelijk ge zien de snelle ontwikkelingen in Afrika, welk werelddeel steeds meer in het cen trum van de belangstelling komt te staan. „Mensen in nood" Een programma als „Mensen in nood'* yalt eigenlijk in een amusements serie uit de toon. Het is zelfs helemaal geen amusement, maar 't is er niettemin met opzet tussen geplaatst. Een misver stand wil, dat er in Nederland tegen woordig geen stoffelijke nood van enige betekenis meer bestaat. De sociale ver zorging zou afdoende in alles voorzien. Dit is echter niet waar. Er zijn nog al tijd misdeelden, die buiten de werkings sfeer van sociale en charitatieve instel lingen vallen. Over deze tracht sinds jaren de Bond zonder Naam zich te ont fermen. Pater Loop, de afgetreden voor zitter van de Bond, heeft het initiatief genomen, dat dit nu onder zijn opvolger, pater Knibbeler, in dit programma ge stalte zal krijgen. In elke uitzending van „Mensen in nood" zal een moeilijk geval aan de luisteraars en aan een pu bliek in de zaai worden voorgelegd, waarbij uiteraard aan de betrokkene volstrekte anonimiteit wordt gegaran deerd. Daarna wordt het geval met de hulp van luisteraars en zaalpubliek tot oplossing gebracht. Hulp wordt alleen aanvaard, indien deze eveneens volle dig anoniem wordt geboden. De hoop bestaat, dat van deze manifestatie van zuivere naastenliefde een stimulerende werking zal uitgaan. Advertentie bestellen) .Kopstukken'' Advertentie groot, slechts één persoon liep verwon dingen op. Ijzer en staal NIEUWERKERK A/D IJSSEL Telefoon 01803-444 (3 lijnen) 9 Horizontaal: 1. olifant, plaats in Over- ijsel; 2. melkklier, reisweg; 3. krijgs kunde; 4. viool, a.u.b.; 5. verdraagzaam heid; 6. noot, voordeel, ei (Eng.); 7. H. Pastoor van roofvogel; 8. verlan gen, gelijk; 9. opgewektheid, bitter vocht; 10. houtwerk vervaardigen; 11. eb en vloed. Daniël, rondhout. Verticaal: 1. vleesnat, handlanger; 2. exporteren; 3. lijster, kerfbijl; 4. gaar en korstig maken, een beroep; 5. re tour, grootmoeder; 6. betrekking, fami lielid; 7. eiland (in samenst.). bezigheid in de landbouw; 8. iemand met radio; 9. hecht, president-directeur K.L.M.; 10. voorzetsel, ijskegel, achter. Oplossing 21 september: Horizontaal: 1, bal; 4. mager; 6. radi caal; 8 en 9. ti; 10. "de; 11. Lea; 12. e.a.; 14 la: 15. laveren; 18, tegen: 19. Eem. Vertikaal: bad; 2. agio; 3. Lea; 4. mandaat; 5. ratelen; 6. reëel; 7. liaan; H. zege; 16. vee; 17. rem. 29 28 séptember 1868. Het is, alsof we het „Amours d'une femme" van Schumann horen: de oude melodie van de bruid die door haar zusters met rozen wordt gekroond, alvo rens zij, onder het gelui van vier klokken, tot besluit van een tedere roman op een oud schilderachtig land goed in het huwelijk treedt. De hofkapel met haar spitse klokketoren en houten voorportaal bevindt zich aan de noordzijde van het kasteel. Op de morgen van de 28e septem ber waren alle witte bloemen uit de tuinen van „Possenhofen geplukt om het altaar te versieren. Een zacht herfstlicht deed het schijpsei van de brandende kaarsen verbleken. Dit was de vertrouwde kapel waar zij, Sofie Charlotte, haar eerste H. Com munie had gedaan en zo dikwijls de nachtmis had bij gewoond. Slingers van dennegroen verspreidden een harslucht, de gezonde geur van haar kinderjaren, door de ruimte. Haar vier oudere zusters waren getrouwd m machtige kathedralen; haar alleen was het beschoren als bruid te knielen in het oude familieheiligdom, dat- zoveel dierbare herinnerin gen opriep, onder het kleppen van het vriendelijke klokje, waarvan de klanken haar sinds haar jeugc! vertrouwd waren. Zij trad binnen, gekleed in satijn, dat gedeeltelijk overtrokken was met een kostbare sluier van oud Engels kant. In haar vlechten waren dunne mirte twijgen gestoken. Haar omsluierd gelaat met de neergeslagen Oogleden en de beweeglijke mond drukte niets dan een innige, zuivere vreugde uit. De hertog van Alenpon wachtte haar op. Nooit kwam zijn hoogopgerichte gestalte beter uit dan op die herfstmorgen. Zijn gezicht had een gespannen uitdrukking als van iemand die moeite doet een gewijde ontroering niet door uiterlijkheden te laten afleiden. Zij aan zij knielden zij neer tussen witte asters en dahlia's. Aan het altaar nam de prior van de St.- Bonifaciusabdij te München hun de eed van trouw af, die hen voor altijd zou verenigen. En samen met de priester vierden zij de heerlijke liturgie van het huwelijk, die, in haar eenvoud, het programma zelf van hun toekomstig leven inhield: „Bemin uw vrouw zoals Jesus Christus zijn kerk heeft bemind en Zichzelf voor haar heeft opgeofferd. teneinde haar te heiligen Dat zij trouw en kuis met Christus verbonden blijve. Dat zij in ernst en bescheidenheid de leer des hemels betrachte Dat de God van Israël u verenige. En, o Heer dat zij U voortaan in alles loven en prijzen „Door liefde tot heiligheid." zo luidt de christelijke huwelijksformule uit de bloeitijd van het geloof, een formule die in onze dagen te vaak vergeter schijnt.... Deze echter, en geen andere, is het theme van hun toekomstige symfonie. II. DE WITTEBROODSWEKEN. Verplaatsen wij ons naar het kasteel van Bush; buiten Londen in het begin van het jaar 1869. Een woning, evenwichtig van verhoudingen, ir harmonie met haar historisch verleden. In de salons met hun zware meubels en ranke, maar lege vazer hangt een sfeer van stijve waardigheid. Koud is het er, ondanks de reusachtige haardvuren die onaf gebroken branden om het vocht, dat door de murer taar binnen dringt, te weren. „Als het hier regent, valt er in mijn land sneeuw." Woorden vol heimwee! „Possenhofen" leefde juis' op, als de winter kwam. Zijn gure liefkozing legdt op de gezichten een hoogrode blos. De rijp kraakte ér als poedersuiker. Het dichtgevroren Starnberger meer flonkerde in de zon. Hier regende het. Achtei de beslagen ruiten strekte zich, zover men zien kon. somber onder een sombere hemel, een leer landschap uit. Als men tenminste kón zien! Aan dc overkant van de weilanden stroomde de Theems, waaruit een zware mist opsteeg, ondoorzichtig, die slechts een vaal licht doorliet en waarin men soms op twintig passen afstand nog niets kon onderschei den. René Bazin, die de hertog van Nemours een grote verering toedroeg, zegt in zijn biografie over „Bushy House" Na „De Knipperbol" volgt op zater dagavond onveranderlijk de show „Tie relantijnen" onder leiding van Tonny Schifferstein. Hoewel Klaas van Beeck het amusementsorkest blijft dirigeren, I zijn alle onderdelen van dit programma i vernieuwd. Op de eerste plaats bevat „Tierelantijnen" geen wedstrijd meer, omdat die is ondergebracht in het wis- jnj selende voorprogramma. Een voor- jl|| naam onderdeel van de show is de nieu- j«H we vraag- en antwoordrubriek „Kop ij:! I stukken" waarin vragen door luiste- raars worden beantwoord door Sophie •jij Stein, Godfried Bomans, Cees de Lange jjjj en Kees Schilperoort wier namen er jjij borg voor staan, dat hun adviezen niet ernstig hoeven te worden genomen. Op zondagmiddag gaan „De Wad- ders" onverdroten voort, hun dolzinnige avonturen te beleven. Op zondagavond wordt het programma „Wegwijs" om de veertien dagen vervangen door „De Halve Maan(d)". een nieuw liedjes programma van Jan de Cler en Emile Lopez. Op de andere zondagen wordt aen nieuw programma van Jules de Corte uitgezonddn, waarin hij op de van hem bekende wijze zijn liedjes met in strumentale muziek vervlecht. Het ont spanningsprogramma „Theater Ander som" wordt in meuwe vorm ook in het komende seizoen op vrijdagavond één maal in de vier weken voortgezet. Advertentie bestellen 1 Sportpraatje Na een periode van dertien jaar. waarin net wekelijkse sportpraatje door Jan Cottaar werd verzorgd, heeft de programmaleiding van de KRO ge meend, dat dit enige vernieuwing be hoefde. In het nieuwe schema is het sportpraatje verhuisd naar de zaterdag en wel van 16.50 tot 17.00 uur. Op de eerste zaterdag van de maand wordt aandacht geschonken aan de r.-k. sport verenigingen, op de tweede zaterdag vertelt Piet Nortier het recente nieuws uit de auto- en motorwereld, op de der de zaterdag zal dr. W. van Zijl, secre taris van de Nederlandse Sport Fede ratie, aandacht schenken aan de op leiding van sportleiders, accomodatie en financiering van sportcomplexen, enz., terwijl op de vierde zaterdag Leo Pagano een actuele sportgebeurtenis be spreekt. Op een eventuële vijfde zater dag van de maand wordt een speciaal Olympisch bulletin samengesteld in sa menwerking met het Nederlands Olym pisch Comité. „Steek eens op I vernieuwde vorm keert de rubriek „Steek eens op, Heren" onder leiding van Wim Quint éénmaal in de veertien dagen op de vrijdagavonden van 18.20 tot 18.50 terug. Behalve lichte muziek zal deze rubriek onder het motto „Knap het zelf op" nuttige wenken geven voor het uitvoeren van huiselijke karweitjes. Het Vaticaan Er is een reeks klankbeelden in voor bereiding betreffende de organisatie van Vaticaan en Vaticaanstad, waarbij medewerking wordt verleend door Ra dio Vaticana. In het voorjaar van 1960 kunnen de eerste uitzendingen worden verwacht. Advertentie ■II II.'.. bestellen! Het bestuur van de Nederlandse Ka tholieke Middenstandsbond heeft zich evenals andere' centrale werkge versorganisaties tot de 52 aangeslo ten vakorganisaties gericht met een op roep volledige medewerking te verle nen aan de prjjsspelregels in het ka der van de gedifferentieerde loonpoli tiek. Aan de vakorganisaties is tevens ver zocht hun eigen leden een model-circu laire te zenden, waarin de persoonlijke medewerking van de ondernemers bjj de verwezenlijking van het overeenge komen beleid wordt gevraagd. Binnenkort zullen, naar de N.K.M.B. mededeelt, de centrale middenstands organisaties in een apart gesprek met de minister van Economische Zaken de specifieke problemen bij het prijsbeleid in de middenstandssector bespreken. Advertentie „Het is onmogelijk het huis op een zomerdag te bezoeken zonder te denken aan de triestheid die het in dit vlakke en verlaten landschap met regen, mist en wind moet overvallen." Hier bracht de jonge hertogin van Alengon haar eerste winter door. Deze vochtige kou, die van bui ten, van binnen, van de bomen, van de muren, van overal kwam, die zowel door dit puriteinse huis als door dit zonloze land werd uitgewasemd, drong door tot in haar ziel. Zij hadden „Possenhofen" dadelijk na hun huwe lijk veriaten. Een afscheid zonder droefheid, want tranen van gelukkige echtgenoten zijn vlug gedroogd. En daarna de reis, per trein en per boot, door een derde deel van Europa, een emdeloze reis, die hun veel te kort leek, nu ze voor Let eerst alleen waren. De verrukking van dat samenzijn had maar even geduurd. In Engeland wachtte hun geen eigen huis. De hertog van Nemours had gemeend, dat het nieuwe echtpaar zich voorlopig maar tevreden moest stellen met een appartement onder zijn dak. Het zou gebruik maken van zijn tafel en van zijn salons. yreemde beslissing van een man die om zijn wijs heid bekend stond als de „Rechtvaardige van Bushy". Dertig jaar eerder zou men in de hogere kringen van Frankrijk dit samenwonen eenparig toegejuicht hebben. De familie van Louis Philippe, in de Tuilerieën, had niet anders gehandeld. Blijk baar wilde de hertog van Nemours zo zijn patriar chale positie versterken. Dat nam niet weg, dat het lysteem onaangename bezwaren mei zich mee bracht. Het, jongere geslacht in de voorstad Saint- Germain had er dan ook van afgezien. De jonge, reeds gehuwde prinsen van Orleans de graaf van Parijs en de hertog van Chartres woonden apart. Men had ingezien, dat het beginnende huwelijksleven zich gunstiger ontwikkelde naarma te het onafhankelijker was. Zónder getuigen hoe sympathiek ze ook mochten zijn van de eerste tederheden én van de eerste onenigheden, waarmee alle wittebroodsweken nu eenmaal gepaard gaan. was het beter. (Wordt vervolgd Sarphetlst; Veel nieuws valt er over de program mering van de KRO-televisie niet te vertellen. Hoe vreemd het misschien ook moge klinken, bij de televisie kan men, wat de samenstelling van de pro gramma's voor het komende seizoen betreft, nu eenmaal niet vèr zien. Wat er na 1 januari 1960 gaat gebeuren, is gehuld in nevelen, waarin de regering ieder jaar opnieuw de iets verder ver wijderde toekomst van de televisie meent te moeten hullen. Voor de za terdagavonden blijft het bestaande sche ma van de driemaandelijkse program ma's, .Capriolen", „Musicbox" en „Zo zijn ze" gehandhaafd. De programma's zullen worden aangevuld met afleverin gen van ..Alfred Hitchcock presenteert" en „Anno". Ook het Amsterdams Kunst- maandorkest onder leiding van Anton Kersjes blijft, op de zondagavonden, een vaste vefschijning op het tv-scherm. Op de woensdagavond wordt de rubriek „Voetlicht en Camera" gehandhaafd. Afwisselend zullen verder het interna tionale variété-programma „Piste", een documentaire film en een één-acter worden uitgezonden. Op donderdagavond, bestemd voor dramatische produkties. en zoals ge bruikelijk ingeleid door „Vademecum", zal men trachten de volgende stukken uit te zenden: „Moordverhaal" (..Not in the book") van Arthur Watkin, „Bo men sterven staande" (Baume sterben aufrecht") van Alejandro Casona en „Maria Boodschap" („L'Annonce faite a Marie") van Paul Claudel. Voor de vrijdagavonden, tot nog toe verzorgd door de NTS, maar met in gang van 1 oktober aan de omroepsec- ties toegewezen, zijn vier series docu mentaire programma's in voorberei ding, die zich zullen bewegen op het terrein van de kerkelijke kunst, de me dische wetenschap, de politie en de na tuur. Zo zal er op 2 oktober een pro gramma worden gewijd aan de radio activiteit, waarin zal worden getracht een antwoord te geven op de vraag, wat politie en burgers moeten doen, wanneer verschijnselen van radio-acti viteit worden waargenomen. Op 30 ok tober wordt een bezoek gebracht aan een astmacentrum, terwij; op 27 novem ber de plastische chirurgie zal worden behandeld. Momenteel verzorgt de KRO-televisie viermaal per iaar een Mis-uitzoading. Gedacht wordt aan een verdubbeling van dit aantal. Advertentie -. bestellen'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7