Daqblad voor Schiedam en omstreken STEVENSON put hoop uit gesprek met Khroesjtsjev Bizarre tonelen tijdens bezoek aan vermaarde maïsboerderij Proces wegens moord op een Brits rechercheur begonnen Mogen de Franse priesters thuiswerk blijven doen? Bisschop tikt O.-Duitse P.T.T. op de vingers A fluisterapparaat ontdekt en ijlings verwijderd Churchill opent verkiezings campagne in Woodford Premier Macmillan op verkiezingspad SCHILDER ZELF MET Vliegramp nabij Sao Paulo Verklaring van kardinaal Döpfner Commentaar van de kardinaal aartsbisschop van Bordeaux Gedenkboek voor de Koningin Ex-dictator Jmin Peron naar Italië Ouders vragen Nikita om hulp Oud-premier staat in ieder geval een topconferentie voor .Het weer ONTWAPENINGSKWESTIE VERDRINGT DE LANDBOUW Twintig doden m ZAAK-PODOLA IN LONDEN Moord als doods oorzaak uitgeschakeld Wordt gezin te Chicago herenigd? Droogte in Schouwse westhoek Duitser wegens een anti-semitisch pamflet veroordeeld Veranderlijke bewolking DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1959 WSL Het slachtoffer van de „Utrecht" Wie of wat draagt de verantwoordelijkheid nieuwe amscne courant In tic Sovjet-Unie staat premier Ni- kita Khroesjtsjev bekend als do grote vernieuwer en propagandist van de maïsverbouw. Het schijnt, dat hij er Zelfs een bijnaam aan ontleent: Nikita Koekoeroetski. Gisteren heeft hij de boerderij bezocht van de man, aan wie hij enkele van de meest waardevolle adviezen op dit gebied dankt, Roswell Garst te Coon Rapids in de Amerikaan se staat Iowa. En het eigenaardige was, dat niet de maïscultuur het voornaam ste onderwerp van gesprek was, maar de ontwapening. Adlai Ewing Steven son, de tweemaal verslagen democra tische kandidaat voor het president schap, deed tijdens een gesprek met Khroesjtsjev de indruk op, dat de Sov jet-leider op dit punt denkbeelden koes tert, die enige hoop rechtvaardigen. Ondanks het feit, dat Garst in de Sov jet-Unie al uitvoerig met Khroesjtsjev heeft kunnen praten, haü de Amerikaan se super-landbouwer zich heel wat voor gesteld van de ontvangst, die hij de Russische premier en partijleider zou bereiden. Hij was van plan zijn gast uit i de Sovjet-Unie uitvoerig te onderhou den over de voorsprong, die de Ameri kaanse landbouw, dank zij een efficiën te bedrijfsvoering, vérgaande mechani satie en een gunstig klimaat, heeft op de Russische. Roswell Garst wilde Khroesjtsjev behandelen als een veel belovende leerling en ten overstaan van enkele redacteuren van Amerikaanse tijdschriften had hij reeds een overzicht gegeven van de leerstof. Maar Khroesj tsjev stoorde zich weinig aan de rolver deling, die Garst had vastgesteld. Zo dra hij gisteren langs de maïsvelden liep, tikte hij Garst op de schouder en zei: „Te veel kolven en te weinig maïs". Of Garst door deze opmerking van zijn stuk werd gebracht, is niet bekend. Maar in ieder geval drong nu de horde verslaggevers, filmers en fotografen die Khroesjtsjev op zijn reis vergezelt, geweldig op en daar werd Garst wèl kwaad over. Al naargelang de behandeling, die de verschillende verslaggevers ontvin gen, variëren de berichten van de pers bureaus over wat hij precies deed. Vol gens AFP en Reuter wierp hij „een handvol lege maïskolven" naar de op dringende journalisten. „Als jullie niet met mij samenwerken", zo zou hy ge kreten hebben, „wil ik het ook niet met jullie". - De verslaggevers van United Press International moeten het in de ogen van Garst wel heel bont gemaakt heb ben, want zy melden, dat sommige journalisten door hem „met de voet zijn weggeduwd". Op een gegeven ogenblik liet Garst vier boeren te paard een charge uitvoeren OP de pers, die inet de kreet:,,Daar komen de kozak ken", dekking zocht. De Russische premier, die bp aan komst een tamelijk vermoeide indruk had gemaakt, monterde by dit tafe reel zichtbaar op. Hij sloeg zyn arm om het 9-jarige kleinzoontje van Garst, keek vol belangstelling naar de geweldige landbouwmachines en bombardeerde zijn gastheer met vra gen. Op een gegeven ogenblik zei hp tegen Garst: „Als wij met zijn tweeën maar konden praten als boeren onder elkaar, dan zouden wij de vraagstuk ken eerder oplossen dan de diploma ten doen". Op dat oogenblik dook Henry Cabot Lodge jr., Amerika's permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, die namens presi dent Eisenhower .Khroesjtsjev op diens rondreis vergezelt, achter de spreker op. Garst, die reeds instem- Advertentie "E VERF VOOR HET SCHILDERSFEEST «IKKEHS.TJALLEMA PRODUKT mend had geknikt, bood nu zijn ver ontschuldigingen aan. De journalisten zagen wederom hun kans schoon en vroegen Khroesjtsjev, wat hij vond van het bedrijf van jios. well Garst. De Russische premier zei, dat alles, wat hij die dag had gezien, een gunstige indruk op hem had ge maakt. Maar al voor zijn bezoek aan Amerika wist hij, dat de heer Garst er uitstekende landbouwmethodes op na hield. „En ik heb nu gezien dat myn inlichtingen juist waren. Ik ben zeer verheugd over uw succes en ik hoop, dat u straks blij zult zijn over óns welslagen." Khroesjtsjev kon niet nalaten de op zichzelf juiste opmerking te maken, dat de klimatologische omstandigheden voor de landbouw in Iowa beter zijn dan in de Sovjet-Unie. „God heeft u geholpen," zei hij tegen Garst. ,,U hebt gelijk," antwoordde Garst, „God staat aan onze kant." De vertegen woordiger van het atheïstische com munisme repliceerde: „God staat ook aan onze kant. Wij gaan sneller voor uit dan u." Bp deze lichtelijk bizarre conversatie drongen de journalisten nogmaals op. Khroesjtsjev achtte zich thans in staat op zijn beurt Garst van advies te die nen: „Stuur de stier op hen af," zei hp grpnzend. Een milde verwarring kenmerkte het hele bezoek van Khroesjtsjev aan de boerderp van Garst. Toen de Russi sche premier en zpn gevolg arriveer den, was men nor; volop bezig met de voorbereidingen voor een lunch, die in een grote tent naast het privé-zwem- bad van Garst zou worden opgediend. Er waren in totaal 175 gasten. Tot hen behoorde Adlai Ewing Ste venson. Zelf betitelde deze zich als een „politicus in ruste". Khroesjtsjev zei tegen hem: ,,U moet zich niet laten ontmoedigen, omdat u tweemaal bij presidentsverkiezingen bent verslagen. Het gebeurt vaak, dat iemand, die zich vandaag heelt teruggetrokken, morgen vooraan staat." Stevenson antwoordde, dat hp er ze ker van was, dat Khroesjtsjev niet van plan was zich te laten pensioneren. De Sovjet-premier knikte instemmend. Stevenson nodigde hem uit zpn boer derp in Illinois te bezoeken en vroeg hem meteen dan zpn eigen steur de vis, waaruit kaviaar wordt bereid mee te brengen. Khroesjtsjev zei, dat hij direct naar Moskou zou bellen om met het eerstvolgende vliegtuig een lading kaviaar te sturen. Later verklaarde Stevenson tegenover verslaggevers, dat hp tijdens de lunch ongeveer veertig minuten met Khroesj tsjev heeft gesproken. „Het resultaat is, dat ik thans voor de eerse maal hoopvol ben gestemd wat betreft het ontwapeningsvraagstuk. Ik heb nu meer goede moed dan een jaar gele den, toen ik met de heer Khroesjtsjev te Moskou hetzelfde onderwerp heb be sproken." Stevenson zei niet precies te kunnen zeggen, waaraan de verandering in Khroesjtsjevs houding moet worden toe geschreven. „Maar ik ben er zeker van, dat hij het ernstig meent met zpn ont wapeningsvoorstellen", zei hij. Steven son zei da indruk te hebben gekregen, dat Khroesjtsjev tijdens zpn reis door Amerika tot de slotsom is gekomen, dat de Amerikaanse economie met succes zou kunnen overschakelen van de pro- duktie van oorlogsmateriaal op de ver vaardiging van goederen voor vreed zaam gpbruik. De Democratische leider heeft Khroesjtsjev een lpst met 25 namen overhandigd van Amerikanen en ande ren, voor het merendeel kinderen, die geen uitreisvisum uit de Sovjet-Unie kun nen krijgen. Khroesjtsjevs reactie was bemoedigend, aldus Stevenson. De be waking rondom de boerderp van Garst was uitermate scherp. Militairen met stalen helmen bewaakten het bedrpf. Zij namen, als in oorlogstijd, posities in op heuveltoppen, achter schuren en hek ken en bp zpwegen en waren allen ge wapend met geweren. Een kleurige noot was de aanwezigheid van de plaat- selpke brandweerlieden met hun rode dassen. De brandweerlieden waren niet geheel zeker van hun taak: het verkeer helpen leiden of de politie bp- staan. Een van hen zei schouderopha lend: „Ik denk dat we hier zijn voor het geval er brand uitbreekt". Zestien passagiers en vier beman ningsleden zpn gisteren om het leven ge komen dóórdat een vliegtuig van de Bra ziliaanse maatschappij V.A.S.P. in brand geraakte en nabij Sao Paulo neer stortte, aldus meldt A.F.P. Kort na het vertrek uit Sao Paulo ontplofte een mo tor toen het toestel, dat op weg was naar Rio de Janeiro, op ongeveer dui zend meter hoogte vloog. 1 Nadat dinsdag een jury bepaald had, dat de 30-japge, in Duitsland geboren fotograaf Gunther Podoladie er van verdacht wordt op 13 juli van dit jaar detective-sergeant Raymond Purdy te hebben doodgeschoten, ten onrechte een beroep doet op verlies van geheugen, is gisteren voor de rechtbank van Old Bai ley te Londen het eigenlijke proces te gen Podola begonnen. Dit meldt U.P.I. De officier van justitie Maxwell Tur ner gaf een beschrijving van de gebeur tenissen. Hij vertelde, dat Purdy en een andere detective naar een station van de ondergrondse, South Kensington, waren gegaan om naar een man te zoeken die Mrs. Verne Schiffman, een in Engeland geboren en tot Amerikaanse genaturali seerde mannequin, meermalen over de telefoon bedreigd zou hebben. Purdy snapte Podola, toen deze telefoneerde en de twee detectives leidden Podola het station uit naar een politie-auto, toen Podola plotseling de benen nam. De twee politiemannen kregen hem in de gang van een huis op het Onslowplein weer te pakken. Toen Sandford, de andere detective, wegliep om te bellen, wendde bij zich tot Purdy en sprak „de portier is blijkbaar uit." Terwijl hij sprak, keek oUjdir naar hem en lette even niet °P Podola. Podola maakte van die gelegen- Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen In de „Semaine Religieuse" van zijn diocees publiceert kardinaal Richaud, ^artsbisschop van Bordeaux, een com mentaar bij het schrijven van kardi naal Pizzardo, secretaris van de Con gregatie van het Heilig Officie, aan kar dinaal Feltin betreffende de „prêtres travail". Het meest treft in dit com mentaar de aandacht een als volgt luidende passage: „Men zal, bemerken, gat in de aanwijzing van het Heilig "Ificie niet gezegd wordt, dat de han denarbeid onverenigbaar is met het Priesterschap, maar dat het zekere °rnstandigheden zpn waaronder hp ver acht wordt in de fabrieken en werk plaatsen en andere ondernemingen, dis het de priesters onmogelpk maken "Un wezenlpke functie te vervullen". Aan de hand van een dergelijke, van 7r> gezaghebbende zpde komende op merking, voelt men zich hier en daar m de buitenwacht uiteraard gesterkt in zUn vermoedens, dat het ter bevoegde Franse instantie inderdaad een punt van onderzoek uitmaakt of het de pries- *G,aEt /'Ijn qm het bijzonder apostolaat m de arbeiderswereld, al thans niet toegestaan kan blijven door onafhankelpke ambachtelijke thuisar beid in hun levensonderhoud te voor zien, daardoor tevens zekere banden van maatschappelijke solidariteit hand havend met het milieu waarin zij hun apostolaat uitoefenen. In de aanhef van bedoeld commen taar betreurt kardinaal Richaud, dat het schrijven van kardinaal Pizzardo ter kennis van de openbaarheid werd gebracht. De Parijse „Monde" die als eerste met de volledige tekst van het schrpven uitkwam tekent hierbp als volgt aan: „Deze publikatie. die niet door alle gezaghebbende katholieke milieus betreurd is, heeft tenslotte de mogelpkheid geschapen een vrpe dis cussie te openen, zo gezaghebbende commentaren uit te lokken als de on derhavige en de interpretaties uit de weg te ruimen, 'die. terzake van het document van het Heilig Offcie in om loop begonnen te komen. heid gebruik om zich over een raam kozijn te werken. Sandford zag dat hij naar zijn jaszak tastte. „Kijk uit, misschien heeft hij een revolver," schreeuwde Sandford. „Sand ford had gelijk; Podola haalde een grote automatische revolver voor de dag en vuurde op Purdy van dichtbij," aldus de officier. Hij zei, dat Podola toen de vlucht nam en dat Purdy onmiddellijk stierf. Enkele dagen later werd Podola in een hotel in de omgeving gegrepen. Turner zei. dat de revolver die in zijn kamer gevonden werd, dezelfde was waarmee het fatale schot op detective Purdy was gelost. Het secretariaat van kardinaal Döpf ner, bisschop van Berlijn, heeft een of- fieiële verklaring afgelegd naar aan leiding van de gebeurtenissen in de wo ning van de onlangs benoemde Oost- Berlpnse hulpbisschop, mgr. dr. Bengsch, waar op 5 september in de nieuwe telefoonaansluiting een afluister- apparaat is ontdekt. Tot dusver had liet bisschoppelijk secretariaat van Ber lijn zich van elk commentaar onthou den, omdat het wilde wachten op de uitslag van het officiële onderzoek. Het meent thans echter ook tot 'n officiële le zing te moeten overgaan wegens de on juiste berichtgeving. Ofschoon dit niet gezegd wordt, is het duidelijk, dat hier mede de officiële Oost-Duitse' verkla ring via het staatspersbureau ADN be doeld wordt. Volgens de Oost-Duitse le zing zou de afluisterapparatuur zijn aan gelegd door Amerikaanse spionnen. De lezing van kardinaal Döpfner, die wü ontlenen aan het K.N.P., luidt als volgt: Van 2 tot 4 september 1959 is op de eerste verdieping van het St. Joseph- huis der Carmelitessen, Weissensee, Gürtelstrasse 8, waar de hulpbisschop zich gaat vestigen, een telefoonaanslui ting aangelegd. Daar de hulpbisschop door het merkwaardige gedrag van de PTT-beambten het vermoeden opvatte, dat behalve de telefoon nog andere ap paraten konden zpn aangesloten, liet hij in de namiddag van 4 september een inspecteur van de Westberlijnse De koningin heeft woensdag in Scheveningen de viering bijgewoond van het 75-jarig bestaan van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité. Tijdens deze bijeenkomst in het Kurhaus heeft de voorzitter, ir. C. S. Knottnerus, de koningin het gedenkboek aangeboden, dat ter gelegenheid van het jubileum verschenen is. telefoondienst, de heer Klaus Rotkkegel, vragen of hp de aansluitingen wilde controleren. In de nacht van 4 op 5 sep tember heeft niemand de woning van mgr. Bengsch betreden. De heer Rothkegel kwam 5 septem ber om half tien 's morgens in ge zelschap van de hulpbisschop zeif en vertegenwoordigers van het bisschop pelijk ordinariaat. Hij constateerde, dat er in plaats van, zoals gewooniyk, twee draden er vier van de verdeler door de gehele aanleg liepen en dat in het telefoontoestel een apparaat was ingebouwd, waarvan één onder deel van Amerikaanse makelij was. Op grond van het patentnummer kon later vastgesteld worden, dat het een zeer gevoelige microfoon was, die vrü in de handel verkrijgbaar is. Om na te gaan of de twee draden van het afluisterapparaat waren aangeslo ten op het kabelnet, werd het contact verbroken. Kort daarna, om half elf on geveer, kwamen beambten van de te lefoondienst met de bewering, dat er een storing op de lijn was. Even later werd mgr. Bengsch bjj het verlaten van zijn woning in zijn auto aangehouden door twee recher cheurs. Hij kreeg opdracht zich met zijn auto voor inspectie naar de volks- politie te begeven. De heer Rothkegel was in zijn gezelschap. Mgr. Bengsch en de heer Rothkegel zijn vijf uur op correcte manier ondervraagd. Daarop bracht mgr. Bengsch de heer Rothke gel naar West-Berlijn terug. Ondertussen hadden beambten van de storingsdienst in de woning van de hulpbisschop in tegenwoordigheid van een beambte van het bisschoppelijk or dinariaat de microfoon uit het telefoon toestel gehaald, maar bovendien uit een andere kamer een in de muur gemet selde apparatuur, namelijk schakelin gen vervaardigd door Siemens en Hals- ke alsmede electrische onderdelen ver vaardigd door de firma RFT (een volks eigen bedrijf in Oberschöneweide in Oost-Duitsland). De beambten van de storingsdienst zeiden, dat de verwyder- de apparaturen niet by de telefoonlei dingen behoorden. Na de verwydering functioneerde de telefoon zonder enige storing. Om 15 uur hebben dezelfde be ambten van de storingsdienst in tegen woordigheid van een rechercheur de ga ten in de muur met gips dicht gemaakt. Het bisschoppelijk ordinariaat heeft op 12 september een ernstig protest ge richt aan het Oostduitse ministerie voor posterijen. Het ministerie voor binnen landse veiligheid en het staatssecretari aat voor kerkelijke zaken van Oost- Duitsland zijn van dit protest in kennis gesteld. Een week later, op 19 septem ber, is de telefoonleiding in de woning van de hulpbisschop gecontroleerd door een vertegenwoordiger van het minis terie voor posterpen in het bijzijn van vertegenwoordigers van het bisschop pelijk ordinariaat en van het ministe rie voor binnenlandse veiligheid. De controle wees uit, dat de leidingen voor de afluisterapparatuur verbroken wa ren. De Amerikaanse politie-officier, die belast is met het onderzoek naar de dood van mrs. Lynn-Kauffman, welke met het Nederlandse schip Utrecht van Singapore naar Boston reisde en daar op onbekende wijze in het havenwater terecht kwam, heeft thans verklaard, dat hy moord heeft uitgeschakeld als vermoedelijke doodsoorzaak. Vandaag over twee weken gaan de Britten naar de stembus. Premier Macmillan, die op deze foto Cen tral Station te Manchester verlaat, is in deze dagen niet meer in de eerste plaats regeringsleider, doch aanvoerder van de Conservatieve partij. De strijd wordt van weers kanten met verbittering gevoerd. Gisteren moest Macmillan het zon der geluidsinstallatie doen, toen hij de kiezers te Stockport wilde toespreken. Kort tevoren waren alle draden van de microfoons doorgesneden. Zijn grote rivaal, de socialist Hugh. Gaitskell, ver gaat het overigens niet beter. Die heeft gisteren tweemaal gesproken in voorsteden van Londen en bei de keren werd de zaal door on bekende oorzaak in duisternis gehuld Tijdens een onderhoud met enkele le den van het Argentijnse parlement heeft de Argentijnse minister van binnenland se zaken, Alfredo Vitolo, meegedeeld, dat .Tuan Perön, de voormalige dictator van Argentinië, naar Italië zal gaan, aldus bericht U.P.I. Vitolo verklaarde dat de raadsman en adjudant van Perön, die momenteel nog in de Dominicaanse Republiek ver toeft, te Ciudad Trudillo heeft meege deeld dat zpn meester binnenkort naar Italië zal vertrekken. Sinds januari vo rig jaar houdt Perön zich in de Domi nicaanse Republiek op. Fulgencio Batis ta, de verjaagde dictator van Cuba, heeft daar ook gewoond, maar is tenslot te naar de Azoren vertrokken. Nu Perön ook uit het Caraïbisch gebied weggaat wordt volgens waarnemers te Buenos Aires duidelpk dat de Amerikaanse re gering een zuivering van de atmosfeer nastreeft. Want Batista's vertrek, en dat van Perön, worden beschouwd als uitvloeisels van de besprekingen die de Organisatie der Amerikaanse Staten over de toestand in Latyns-Amerika heeft gevoerd. Het ziet er naar uit, dat althans het echtpaar Leonas uit Chicago concreet voordeel zal trekken van het bezoek, dat de Russische premier en partijlei der Nikita Khroesjtsjev thans aan de Verenigde Staten brengt. Er is een goe de kans dat zij twee kinderen van hen, die thans nog in de Sovjet-Unie vertoe ven, naar de V.S. mogen laten komen. Gisteren slaagden de echtelieden erin tot Khroesjtsjev door te dringen, juist toen hy zyn hotel te Des Molnes wilde verlaten om een bezoek te brengen aau de maïsfarm van Roswell Garst te Coon Rapids. Het echtpaar Leonas is in 1944 per fiets uit Lithauen gevlucht, toen de Rus sen de laatse Duitse troepen voor zich uitdreven. Het moest zpn zoon en doch ter, die nog te jong waren, bij hun groot ouders achterlaten. De dochter is nu 20 en de zoon 17 jaar oud. Khroesjtsjev luisterde aandachtig naar het vertoog van mevrouw Leonas, die qnderwyi tegen haar tranen vocht. Toen zy klaar was, tikte de Sovjet-pre mier haar volgens AFP zachtjes op de wang. Haar man gaf hy een hand en hij deelde mee, dat hy zijn minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, zou opdragen zich met het geval van de beide kinderen bezig te houden. De Leo nas hebben zich al eerder per brief tot Khroesjtsjev gewend, maar die po ging had toen «ven weinig succes als brieven, die zij schreven aan Stevenson en Nixon. Vijfendertig jaar lang heeft Sir Win- ston Churchill het kiesdistrict Wood ford (Essex) in het Engelse Lagerhuis vertegenwoordigd en gisteravond heeft de 84-jarige Britse oud-premier er zijn negende achtereenvolgende verkiezings campagne geopend. In 1955 behaalde hy byna 10.000 stemmen meer dan zijn so cialistische tegenstander. „Ik ben diep getroffen door het leit, dat u mij de eer bewüst my voor de negende keer als kandidaat te aanvaarden. Als iedereen net zo goed zijn best doet als hij altijd heeft gedaan, dan zullen wij op 8 okto ber ons stemmenaantal verhogen," zo sprak de oude oorlogsleider. Sir Winston deed enkele uitspraken over de buitenlandse politiek, die duidfr lyk maken, dat hij het beleid van pre mier Macmillan in alle opzichten steunt. Hp zei, dat het westen tydens de komen de onderhandelingen tussen oost en west de verleiding moet weerstaan een tijde- lpke vrede te kopen ten koste van le vensbelangen. Maar overigens moet het westen vastbesloten zijn wat het doel en soepel wat de middelen betreft. Churchill noemde Khroesjtsjevs voorstel tot algehele ontwapening zeer opzienbarend. Het is echter noodzake- l«k eerst meer byzonderheden te weten, in het bijzonder over het toezicht op de ontwapening. Uit dit voorbehoud mag echter niet worden afgeleid dat Church ill afbreuk wil doen aan het belang van wat Khroesjtsjev heeft voorgesteld, aldus meldt Reuter. Churchill zei voorts van mening te zpn, dat een topconferen tie tussen oost en west wenselük is, on- afhankeiyk van de vraag of zy zal lei- De Schouwse westhoek, bestaande uit de onderaan de duinen liggende vruchtbare geestgronden, lydt de laat ste jaren onder verdroging. Dit is ge deeltelik te wïten aan het verlaagde waterpeil in de polder Schouwen en naar de gedupeerden menen gedeelte lijk ook aan de waterleidingmaatschap pij Schouwen-Duiveland, die in dit ge bied haar bronnen heeft. De zeer droge zomer van dit jaar heeft de toestand tevens nog aanmerkeiyk slechter ge maakt. De toenemende recreatie noopt de waterleidingmaatschappy echter meer en meer water aan de duinen te ont trekken, hetgeen de getroffen grondge bruikers er toe heeft gebracht enkele weken geleden in Haamstede een pro testvergadering te beleggen. Deze grondgebruikers zpn voornamelï'k fruit en bloembollenkwekers, waarvan eni gen met behulp van regeninstallaties hun grond in goede conditie trachten te houden. Gistermiddag is te Burgh een openba re zitting gehouden. De ingebrachte be zwaarschriften zijn op deze bijeenkomst besproken en de resultaten van dit ge sprek zullen worden voorgelegd aan de minister, die uiteindelyk zal moeten be slissen of de kwekers schadevergoe ding zullen ontvangen of niet. den tot concrete resultaten. De kansen van de vrede kunnen door een topcon ferentie alleen maar worden vergroot. Een rechtbank te Hannover heeft de 57-jarige West-Duitser Arthur Grötze veroordeeld tot 9 maanden gevangenis straf wegens belastering van Joden in een anti-semitisch geschrift. Hij zou ver antwoordelijk zqn voor een in 1957 ge publiceerd vlugschrift, waarin gezegd wordt, dat invloedrüke Joden Hitier ge steund hebben, hem miljoenen marken verstrekt hebben en aangezet hebben tot oorlog. Bij zqn uitspraak stelde de rechter volgens UPI dat dergelyke uitlatingen afbreuk doen aan Duitslands naam in het buitenland. Hy voegde eraan toe, dat hy de straf tot negen maanden be perkte en niet de maximumstraf van een jaar gaf, omdat Götze slechts over een „minimale" intelligentie beschikt. Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Op de meeste plaatsen droog weer met veranderlijke bewolking. In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Weinig verandering in temperatuur, zwakke, in het noorden van het land later matige wind uit westelijke richtingen. Zon: 6.29-18.34. Maan: 23.37-14.32. Tussen een hogedrukgebied boven En geland en een depressie nabij Groenland trok een storing in noordoostelijke rich ting. Deze kwam vanmorgen in het zee gebied tussen Schotland en IJsland aan. Het er bij behorende warmtefront heeft in Ierland, Schotland en het noordwesten van Engeland tamelijk veel regen ge bracht. Dit warmtefront verplaatst zich naar de Noordzee, maar het regengebied ervan zal het weer in Nederland waar schijnlijk niet kunnen beïnvloeden. In de temperatuur komt maar weinig ver andering. ma*, min. neersi. Station Weer teinp. temp. afgel. Den Helder Ypenburg VJissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven gisteren half bew. zwaar bew. zwaar bew. mist zwaar bew. mist mist Zd.-Limburg geheel bew. Stockholm licht bew. Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Partj* Nice Berlijn onbewolkt onbewolkt onbewolkt mist zwaar bew. mist onbewolkt geheel bew, zwaar bew. 19 18 18 18 19 21 20 20 10 19 17 20 1.9 19 21 23 24 20 13 12 14 6 10 8 9 9 4 6 7 7 12 8 8 9 19 11 24 uur 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Q

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1