ZENDING van Frankrijks christelijke arbeiders Een grote toekomst voor de ouvrière St. Pierre et St. Paul Verontrustend Seculiere instituten van priesters en leken „Het Dagboek van Amy Droogte veroorzaakt veel verliezen op zandgronden Kredieten kunnen de situatie voor de bedrijven redden Eindpunt niet in Amsterdam maar in IJmuiden? DAGPUZZLE Nu de „prêtres au travail" verdwijnen Huisarrest Gatot thans opgeheven CONTACT DRAADLOOS Zwak salonstuk voor NCRV-t.v. Kosten voor havenvoorzieningen ouden dan minder groot zijn Zand schuurt de (koeie)maag Vanavond Chrissemeuje wordt 110 jaar VB VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1959 PAGINA 7 (Van onze Parijse correspondent) Midden in het schrijven van kardinaal Pizzardo, secretaris van de Ro meinse Congregatie van het H. Officie, aan kardinaal Feltin, aarts bisschop van Parijs, terzake van de arbeidende priesters, komt de vermel ding voor, dat tijdens een audiëntie van 11 juni j.l. de H. Vader zich Verwaardigd had de besluiten van de Congregatie goed te keuren. „En", Zo vervolgt het schrijven dan, „toen hij op diezelfde dag Uwe Eminentie ontving, deelde hij U zijn gedachten mede betreffende dit onderwerp. Na het verslag te hebben gelezen, dat Uwe Eminentie hem ter hand had ge steld, heeft Zijne Heiligheid gemeend de besluiten van het H. Officie van 10 en 24 juni te moeten bekrachtigen". Uiteraard geeft deze passage te denken, dat op het moment, waarop de Parijse aartsbisschop, daarbij optredend namens al zijn bij het instituut van de priester-arbeiders betrokken Franse ambtgenoten, bij de aller hoogste kerkelijke instantie zijn opwachting maakte om ten gunste van deze zaak te pleiten, deze zaak ook in allerhoogste instantie bereids een ver loren zaak was en dat hij met de wetenschap, dat zij aldus verloren was, haar Frankrijk is teruggekeerd. Zijnerzijds meent de commentaarschrijver in „Le Monde" in het schrijven van kardinaal Pizzardo zelfs zeer explicite bevestigd te zien, dat de denkbeelden van het H. Officie terzake van de onverenigbaarheid van, in wat voor onderneming ook, verrichte handen arbeid met het leven en de plichten van de priester, nauwkeurig de ge dachten weergeven van Paus Joannes XXIII zelf, zoals, zegt hij, reeds uit tal van getuigenissen af te leiden was geweest. Na de boven weergegeven alleszins opmerkenswaardige passage, geeft het schrijven van kardinaal Pizzardo enige wenken met betrekking tot de vormen van apostolaatsuitoefening onder de arbeiders, die de vorm Van apostolaatsuitoefening, zoals belichaamd in de „prêtres au travail" zul len kunnen gaan vervangen. „Giftige" geruchten in Indonesië Boeren schromen zich in de schuld te steken Schattige kinderkleding Ideale stoffen! De superschepen van Detwiler „Dr. Zjivago* K.R.O. voor Moeders wil is tien jaar wet in de radio Televisiekijkers willen NederlandBelgië zien Oudste inwoonster China en het hit. Atoombureau Kom naar het onvergetelijke miniatuurstadje! MADURODAM Bestandscommissie stelt Israël in het ongelijk Onachtzaamheid kostte 1500 gulden ..In navolging van Paus Pius XI", zo Zegt het schrijven, „hebben de bisschop- hen van Frankrijk niet opgehouden de christelijke arbeiders te wijzen op hun .zeer edele zending". Het schrijven baalt de uitspraak aan uit de encycliek •Divini Redemptoris", luidend als volgt Onder de leiding van hun bisschoppen Zijn zij (de christelijke arbeiders) het, die tot de Kerk en tot God de onmete lijke scharen van hun arbeidsbroeders ftioeten terugvoeren, die, verbitterd om dat zij niet begrepen en niet behandeld Worden met de eerbied, waarop zij recht hebben, zich van God verwijderd heb ben." Sedert twee jaren, zo vervolgt dan het schrijven, is de „Mission Ouvrière", onder het aandrijven van de kardinalen en aartsbisschoppen van Frankrijk erin geslaagd dit lekenaposto- 'aat te coördineren met de ambtsbedie ning van de parochiegeestelijken en van de aalmoezeniers der Katholieke Actie. Ge H. Stoel vraagt aan de bisschoppen )'an Frankrijk of thans het ogenblik niet is aangebroken om aan deze uitsteken de initiatieven de in-het-leven-roeping toe te voegen van een of meerdere se culiere instituten, samengesteld uit le den-priesters en leden-leken. De mogelijkheid, dat de nog in uit voering zijnde Nederlandse steenko lenmijn „Beatrix" het slachtoffer zal Voorden van de structurele kolencrisis, die al geruime tijd aan de gang is en die een rendabele exploitatie van de nieuwe mijn onmogelijk zal m:aken, is om meer dan één reden verontrustend. Toen in 1952 door de regering de be slissing werd genomen, de nieuwe staatsmijn aan te leggen, was deze be slissing, gezien de ontwikkeling van de energiebehoefte zowel nationaal als internationaal, en gezien de plaats die kolen daarbij innamen, ongetwijfeld gerechtvaardigd. In de betrekkelijk korte tijd van zeven jaar is de positie fan de kolen door de overrompelende °Pkomist van de olie op de energie- niarkt echter in het gedrang gekomen en wel dermate, dat een afzetcrisis Ontstond en de kolenvoorraden nog steeds toenemen. Vooral omdat in Europa de integra tie op het gebied van kolen (en staal) al geruime tijd bestaat (in augustus '52 werd het eerste supranationale or gaan, de hoge autoriteit van de KSG geïnstalleerd) had men mogen ver- Vrachten, dat de aan de gang zijnde ontwikkelingdie toch niet aan de aan dacht ontsnapt kan zijn, aanleiding zou Zijn geweest tijdig een gepaste politiek °P te stellen en uit te voeren. Als men in de rede, die de nieuwe voorzitter t>ar de hoge autoriteit, de Italiaan klalvestiti, in Straatsburg gehouden beeft, evenwel leest, dat men (nu pas) toil komen tot de opstelling van alge- Viene energiebalansen voor de ge- tneenschap, terwijl de K.S.G. dan langzamerhand de bevoegdheid moet krijgen om het daarop gebaseerde be leid te coördineren, dan vragen wij ons toch af. of men niet te laat is. Het is ons bekend, dat een deskundige als de heer Wemmers, president-directeur Van de staatsmijnen, al geruime tijd en bij herhaling heeft aangedrongen op een gecoördineerde energiepolitiek binnen de gemeenschapOok de Ne derlandse regering was ongetwijfeld Van de noodzaak van een dergelijke Politiek op de hoogte. Heeft zij via As raad van ministers van de K.S.G. nol- doende op deze noodzaak gewezen. Zo ja, dan toch in ieder geval tot nu toe zonder resultaat. Afgezien van de gecoördineerde energiepolitiek, ongetwijfeld een zeer Toeilijk vraagstuk, moet men zich met bezorgdheid afvragen wat er van de sanering van de kolenmijnen in de K.S.G. is terecht gekomen. Als men ziet wat er op dit gebied in België is Sebeurd, dat nota bene hiervoor sub sidie van de gemeenschap ontving, dan kan men ronduit zeggen, dat een effec tieve saneringspolitiek, die de mijn industrie een zoveel krachtiger positie had kunnen geven op de energie markt, mislukt is. Toen ons land zich destijds aansloot bij de K.S.G. met zijn mijnen, die tot de best ingerichte en meest rendabele Van Europa behoorden, heeft het of- Iers niet geschuwd, omdat het er op Vertrouwde, dat de integratie uitein delijk aan allen ten goede zou komen. Kis het echter zou moeten uitdraaien °P het stopzetten van de aanleg van de mijn „Beatrix", die gezien de Ne derlandse reputatie op dit gebied on getwijfeld weer tot de modernste en Theest rendabele mijnen van de ge meenschap zou hebben behoord, dan dit wel een zeer grote teleurstelling. Deze laatsien, aldus gaat het schrij ven voort, zullen in de fabrieken kun nen werken zonder andere beperking van tijd dan die, welke vereist wordt door hun geestelijk leven en hun ge zondheid ais leden van een onder de Kerk ressorterende instelling (d'une institution d'Eglisc) zullen zij een bij zonder gewichtig getuigenis uitdragen. In deze nieuwe vorm van Arbeiders- missie zullen de priesters een belang rijke en doeltreffende rol vervullen. Aan hun medebroeders-leken zullen zij een diepgaand godsdienstig onder- Zoals bericht heeft het Franse Epis copaat de in-het-leven-roeping van de gevraagde nieuwe vormen van apostolaat - die minder rechtstreeks zullen zijn, zo men wil, maar waarvan de Vaticaanse, instanties blijkbaar op den duur even goede, zo niet betere re sultaten verwachten met minder „gees telijk risico" en risico van opspraak - bereids in studie. Seculiere instituten, waarin door privé-geioften gebonden „in de wereld blijvende" leken tezamen met geestelijken in dienst van de Kerk werkzaam zijn, bestaan er reeds een aanzienlijk aantal, zowel in Frankrijk als daarbuiten. Het hier meest verbrei de instituut van die aard zijn de „Pe- tits Frères des Pauvres"; hun naam duidt op het terrein, waarop zij zich voornamelijk bewegen. De „mission ouvrière St. Pierre et St. Paul", waar van de Dominikaan pater I.oew, die als havenarbeider te Marseille een der pioniers is geweest van het experiment der priester-arbeiders, de grote bezie ler is, kan men eveneens als een derge lijk instituut beschouwen, maar dan reeds geheel gericht op de activiteit waarvan in dit artikel sprake is. „St. Pierre en St. Paul" lijkt na de ingrij pende Romeinse beslissing geroepen tot een grote toekomst. De weg, die de H. Stoel thans heeft gewezen voor het apostolaat onder de arbeidersmassa's, tegelijkertijd dat zij de andere weg. die meer de aandacht had, afsloot, is dus voor Frankrijk niet volkomen nieuw. Men kan veilig aanne men, dat hij met ijver zal worden be gaan, ook al zal de definitieve stopzet ting door Rome van het experiment met de „prêtres au travail" niet ge makkelijk volkomen te verwerken zijn voor vooral de jonge generatie van Frankrijks clergé en de katholieke ar beidersactie, waai men met veel nadruk de noodzakelijkheid naar voren pleegt te brengen van een modern militant katholicisme, dat ook vastberaden „en gagements temporels" niet uit de weg gaat. Advertentie Van Nelle bestellenl De Indonesische regering heeft giste ren volgens Reuter de vrijlating be kendgemaakt van de voormalige pro cureur-generaal, Gatot Tarunamihard- ja, die sedert 10 september in huis arrest werd gehouden. Volgens de offi ciële bekendmaking zal Gatot in een hoge functie worden benoemd op het ministerie van justitie. Voorlopig zullen zijn vroegere werkzaamheden worden uitgevoerd door de plaatsvervangend procureur-generaal Zainal Abidin. Gedurende een verblijf van president Soekarno in de zuidelijke buitengewes ten is de procureur-generaal door het leger gearresteerd, wegens „ondermij ning" van het prestige van de legerlei. ding en van de Indonesische strijdkrach ten in het algemeen. De directe aan leiding tot deze arrestatie Was volgens berichten, dat Gatot maatregelen had genomen tegen enkele hoge legerofficie ren, die hü beschuldigde van economi sche misdrijven. De 57-jarige procureur- generaal is in april van dit .jaar door president Soekarno aangesteld als lei der van de actie tegen corruptie en bu reaucratie. Het ministerie van voorlichting maak te gisteren in een radio-uitzending ge wag van „giftige" geruchten, die nog steeds de ronde doen om verwarring te stichten aangaande de huidige toestand in Indonesië. Het ministerie deed een beroep op het volk te vertrouwen op de tact van president Soekarno en waak zaam te blijven tegen pogingen tot ver storing van de openbare orde. Advertentie Advertentie Van Nelle bestellenl Salonstukken, compleet met kinder meid en butler, zijn nog altijd heel wat populairder bi) de mensen, die uit sluitend voor hun genoegen naar de te levisie kijken, dan de critici graag zou den willen toegeven. En daarom menen we te mogen aannemen, dat de kijkers zich gisteravond met „Het dagboek van Amy", televisiespel van James Barrie, dat door de NCRV-televisie werd uitge zonden, vermoedelijk beter zullen heb ben geamuseerd dan de reactie van de criticus doet vermoeden. James Barrie steekt in zijn blijspel de draak met de dik opgelegde romantiek, die in het theater rond de eeuwwisse ling hoogtij vierde. Een gemakkelijke manier om aan een intrige te komen, want via de verbeelding van een ge ëxalteerd meisje en de daaruit voort vloeiende misverstanden laat hij zo een sentimentele draak zich in werkelijk heid afspelen, wat intussen niet belet, dat de moderne toeschouwer, die zo veel meer levenswijsheid meent te be zitten dan zijn naïeve voorzaten, zich kostelijk amuseert met de dwaze ge- dachténkronkeüngen van de mensen rond 1900. Gelukkig voor de auteur be stonden in die tijd nog geen filmen te levisie. Want ais de gevoelige Amy haar kijk op het leven van die media had moeten krijgen, zou het hem heel moeilijk zijn gevallen een happy ending aan de eeuwige driehoeksverhouding te breien. Onder regie van Gerard Rekers, die zich niet erg druk had gemaakt met het bedenken van bijzondere visuele ef fecten, hebben de acteurs, van wie Jo ris Diels en Annie de Lange als de va- Maria de Booy rechtsspeelde de titelrol in „Het Dagboek van Amy", Diana Dobbelman (links) was als Leonora Dunbar haar hartsvriendin. richt en geestelijke vorming geven, aangepast aan hun levensstaat en aan hun conditie van arbeider. Zjj zullen hun een steeds betere kennis bijbren gen van de sociale leer der Kerk, in het bijzonder wat betreft de proble men van de arbeid. Zij zullen hen lei den in hun dagelijkse actie bij hun ar- beidsgezellen, hun raad schaffen in hun problemen en hen steunen in hun moeilijkheden. Dank zij het contact, gelegd door deze leden-leken van het seculier instituut, zullen zij kunnen be ginnen met de uitoefening van de priesterlijke bediening bij de ar beiders, buiten de fabriek, en bii de gezinnen en de kinderen. Hun, door studie onderhouden en verdiepte, ken nis van de sociale leer der Kerk zal het hun mogelijk maken de arbeiders raad te geven op syndikaal gebied en in tal van andere kwesties der tijde lijke orde, terzake waarvan zij hun de ware christelijke oplossing aan de hand zullen doen. Tenslotte en vooral: in het door deze contacten geschapen vertrouwensklimaat zullen zij geleide lijk aan deze zielen toegankelijk kun nen maken voor de bovennatuurlijke waarheid en hen tot de practijk van het christeliik leven brengen. Is het seculier instituut, zoals het door paus Pius XIX in zijn apostolische Consti tutie „Provida Mater Ecclesia" werd geconcipieerd krachtens zijn aard zo wel als zijn methodes, niet volmaakt aangepast aan de behoeften van het arbeidersapostolaat? aldus de vraag, die deze passage van het schrijven af sluit. (Van onze speciale verslaggever) De schade die de boeren vooral op de zandgronden hebben ondervonden is een moeilijke, maar geen dramatische zaak. Dat laatste zou het worden, wan neer boeren die door de abnormale weersomstandigheden in moeilijkheden zijn gekomen zich niet tijdig van aan gewezen hulpmiddelen in de vorm van kredieten voorzien. Zo ongeveer luidt het oordeel van de deskundigen in de landbouworganisaties aan het eind van een seizoen, waarin het in sommige Advertentie Lichter, zachter, warmer en daarbij oersterk! En o zo gemakkelijk in onderhoudDank zij Bayer's textielvezel 'Draion', dank zij Zaalberg Lel bij stof per meter en kinderkleding op het Zaalberg-Draion etiket! In Amsterdamse havenkringen ver luidt, dat de superpassagiersschepen, die de Amerikaan Detwiler wil laten bouwen, niet Amsterdam tot eindpunt zullen krijgen maar IJmuiden. Zoals bekend wil de heer Detwiler vier sche pen laten bonwen, die elk 8000 passa giers voor betrekkelijk weinig geld van Amerika naar Europa en terug zullen kunnen vervoeren. Daartoe is in Den Haag opgericht de N,V. American Euro pean Lines. Met Verolme's Verenigde Scheepswerven te Rotterdam is een voorlopige overeenkomst gesloten voor de bouw van vier schepen van elk 120.000 ton. Gelet op de enorme kosten, die rijks waterstaat en de gemeente Amsterdam zouden moeten maken om deze grote schepen tot in A'dam te laten komen, ljjkt 't voordeliger in IJmuiden voor deze Advertentie Van Nelle bestellenl schepen een ligplaats te maken. Anders zou het zeer de vraag zijn, of de sche pen wel door de Noordersluis geschut zouden kunnen worden dan wel dat er een nieuwe, nog grotere sluis gebouwd zou moeten worden. Ook is het de vraag, of het Noordzeekanaal niet door deze kolossen zou worden geblokkeerd, ter wijl de schepen dan toch nog niet ver der zouden kunnen komen dan de West haven. Bovendien schept het keren van dergelijke grote zeekastelen daar nieu we problemen. Een voordeliger oplossing zou gevon den kunnen worden door het toeleidings- kanaal tot de Zuidersluizen te IJmui den te verdiepen en daar een laad- en losgelegenheid met kade en loodsen te creëren. Door verlenging van de pieren zal de haveningang reeds aanzienlijk worden vergroot, terwij] bovendien het „zwaaien" der schepen binnen de pie ren gemakkelijker zou kunnen gebeuren dan bij Amsterdam. De vervoersmoge- lijkheid van de passagiers over land naar en van Amsterdam zal weinig meer moeilijkheden geven dan die van de Westhaven naar de hoofdstad. streken van het land van april af met een kleine onderbreking in augus tus nauwelijks meer geregend heeft. Ongetwijfeld zou zo iets in vroeger ja ren wel tot grote moeilijkheden en zelfs faillissementen hebben geleid. Maar bij de huidige stand van het kredietwezen is dat niet nodig. In het vakblad „Boer en Tuinder" wordt deze week door een aantal des kundigen gehamerd op de mogelijkhe den om kredieten op te nemen. „Het zou onverstandig en zelfs dom zijn, om vee te gaan verkopen, welke het be drijf niet missen kan, of om het vee slecht te voeden. Het zou al even onver standig zjjn het land niet de kunstmest te verstrekken waar de grond om vraagt, alleen omdat u het vertikt om krediet op te nemen", zo schrijft de redactie, die de boeren adviseert om zich vooral tijdig in verbinding te stel len met boerenleenbanken en zo nodig met borgstellingsfondsen. Zij zijn ervoor om juist in omstandigheden als die waarin de bedrijven thans verkeren, hulp te bieden. Dat kan op vele manieren. Naast kre- dietgeving onder eerste of tweede hypo theek kunnen als onderpand ook roeren de goederen worden gegeven en zelfs overdracht van vorderingen. De te verwachten opbrengst van melk of tuinbouwproducten kan daartoe dienen. Ten slotte zijn er nog de borgstellings- fondsen voor de landbouw. Zij zullen de aanvragen van droogte-slachtoffers zeker met extra welwillendheid behan delen, want het gaat erom de bedrijfs voering op peil te houden om blijvend nadeel te voorkomen, zo schrijft het Tweede Kamerlid dr. ir W. J. Droesen, die er wel op wijst, dat vooral jonge boeren, die de investering van hun be drijf in de laatste jaren met moeite voor elkaar hebben gekregen, thans de grootste moeilijkheden zullen ondervin den. Van alle kanten wordt erop gewe zen dat deze middelen de boeren thans overvloedig ten dienste staan. Wat niet wegneemt, dat de toestand zuiver land bouwkundig gezien er somber uitziet. Wie met boeren in Noord-Limburg en Oost-Brabant praat, ontdekt dat er nog zeer moeilijke maanden op komst zijn voor de gemengde en weidebedrijven, omdat 't land zelf nagenoeg geen veevoer voer de winter heeft opgeleverd. Van alle kanten wordt gewezen op de midde len die de boeren ten dienste staan. Maar zij moeten ze durven aangrijpen. Geen valse schaamte wanneer tijdelijke moeilijkheden met extra kredieten kun nen worden overwonnen, merkt mr. Droesen op. Het moderne kredietwezen is er voor om calamiteiten te voorko men. Op de hoge zandgronden rond Sterk- sel zagen wij een boerenbedrijf van 20 ha, waarvan 11 ha. grasland. Dit laat ste zal zeker voor Ce helft moeten wor den omgeploegd en opnieuw ingezaaid. Het lag er als verbrand bij. De boer berekende de schade die hij in de afge lopen weken voor zijn 17 beesten had ge leden omdat elders voer moest worden gekocht, op 2640. De opbrengst van het hooi was dit jaar 15 ton minder, wat het bedrijf 2250 gaat kosten, terwijl de melkproduktie tot mei van het ko mende jaar op een daling met 3400 gaat neerkomen. In totaal had de droog te voor dit bedrijf volgens zijn bereke ning 14.140 aan verlies opgeleverd. De heer Verhagen in Weert 11 ha. gemengd bedrijf zag zijn bruto op brengst van normaal 15.000 a 16.000 Dat een koe vrij onverstoorbaar blijft onder de droogte heeft het vee van verschillende boeren in Brabant en Limburg bewezen. Het blijft rustig grazen, al vreten de beesten het ver dorde gras dan ook met wortel en al weg. Bij slachtingen komt als gevolg daarvan de laatste tijd aan het licht, dat koeiemagen een hoeveelheid zand bevatten die veertig tot vijftig procent van de gehele inhoud vormt. der en moeder met veel routine en sou plesse en Maria de Booy en Diana Dob- belman als Amy en haar hartsvriendin met jeugdig vuur hun figuur voor de camera's zetten, dit grappige niemen dalletje met de in dit geval onontbeer lijke charge gespeeld. Godert van Colmjon leed onder de handicap, dat hij zo langzamerhand te groot begint te worden voor een servet, maar be slist nog te klein is voor een tafellaken. Alleen als hij hard werkt en ijverig stu deert, kunnen wij in hem voor de toe komst een succesvolle acteur zien. Han Bentz v.d. Berg had de ondank bare taak om een bijzonder irritant commentaar te spreken, dat alleen maar de zwakke constructie van Bar ries spel en diens gemakzucht als dia- loogschrijver nog eens extra accen tueerde. De heer Bonten in Weert heeft, omdat zijn land voor een deel laag is gelegen, een niet geheel mislukte oogst. Toch is ook op zijn akker een suikerbiet van normale omvang dit jaar al abnormaal geworden. Bijna alles heeft een omvang zoals op deze foto, die bewijst, dat het normale en abnormale in 1.959 andere begrippen zijn geworden. tot een derde ingeschrompeld. Zijn grootste schadepost zit in de suikerbie- tenoogst, die normaal 70.000 kg per ha. opbrengt. Dat zal dit jaar niet meer zijn dan 10.000 kg. Tenslotte heeft dit abnormale seizoen weer eens bewezen hoe noodzakelijk het is, dat bij de belasting niet de winst van een enkel jaar, maar het gemiddelde van een reeks van jaren als grondslag wordt genomen. Op dit punt is nog steeds geen bevredigende regeling be reikt. Men kan aannemen, dat de droogte aanleiding zal zijn voor de fis cale experts in het parlement om daar met deze sprekende gegevens in han den, weer voqp te gaan vechten. Admi nistratieve moeilijkheden waren tot dus ver het tegenargument van de regering. Het boek „Dr. Zjivago" van de Rus sische schrijver Boris Pasternak, dat wereldbekend werd, toen de auteur de hem toegekende Nobelprijs moest weige ren, zal in de vorm van een luisterspel in zes delen door de KRO worden uit gezonden. Drs. Ton Lathouwers en Manus van de Kamp verzorgden de tekst aan de hand van het oorspronkelijke Russische boek en een Duitse hoorspelversie van Ernst Schnabel. Johan Schmitz vervult de ,rol van de verteller (de schrijver zelf), Guus Her mus die van Joera Zjivago en Peronne Hosang de rol van Lara. De regie is in handen van Willem Tollenaar. Het is volgende week donderdag tien jaar geleden, dat de KRO-rubriek „Moe ders wil is wet" voor het eerst werd uitgezonden. De uitzending die bij gele genheid van dit tweede lustrum een feestelijk tintje zal dragen wordt samen gesteld door de technici en om roep (st)ers, die Mia Smelt steeds heb ben bijgestaan om moeder haar zin te geven. Twee dagen later, op 3 oktober, volgt een programma van feestelijke muziek (op verzoek) en feestgeschen ken, die de luisteraarsters kunnen ver dienen met een prijsvraag, gebaseerd op de rubriek „Waar voor uw geld". Voor dit laatste feestprogramma komen dinsdag a.s. enige honderden huisvrou wen in de KRO-studio bijeen, van wie een uit elke provincie verzoeknum mers mogen opgeven, welke terstond worden uitgevoerd. In het door de NTS verzorgde tele visieprogramma kan men vanavond kijken naar de derde aflevering van de „The Nat. King Cole Show", waarna on der de titel „La Technica dell'Alpinis- mo" een instructiefilm wordt vertoond over de techniek van het Alpinisme in de winter. In het radioprogramma van de NCRV kan men vanavond luisteren naar een uitzending in het kader van het 12e Heinrich Schützfeest 1959. Uit gevoerd worden „This is the day which the Lord has made" van Handel en het „Te Deum" van Pepping. De VPRO zendt een opname uit, die bij gelegenheid van de Internationale Gaudeamus-muziekweek 1959 is ge maakt van het experimentele studiecon cert, dat op 8 september j.l. is gegeven. Later op de avond voert „Vrijdagavond retour" de luisteraars naar Dirkshorn. Het bestuur van de Algemene Neder landse Vereniging van Televisiekijkers heeft aan de Nederlandse Televisie stichting het volgende telegram gezon den: Dringen in belang Nederlandse te levisiekijkers aan op nieuw verzoek aan KNVB om uitzending voetbalwedstrijd Nederland-België, met uitschakeling zenders Goes en Roermond. Bezwaren Belgische Voetbalbond zijn dan niet meer steekhoudend, terwijl belang over grote meerderheid der Nederlandse kij kers wordt gediend. Advertentie Van Nelle bestellenl Volgende week vrijdag zal Chrissemeuje Baks, die officieel Christina Karnebeek- Baks heet, haar 110e verjaardag vieren. Zij woont in de buurtschap Holtershoek bij Eibergen in de Gelderse Achterhoek. Mevrouw Karnebeek-Baks is de oudste inwoonster van ons land. Ze geniet nog een uitstekende gezondheid, al loopt ze enigszins gebogen. In haar woning be weegt ze zich nog vrij rond, zij het kalm aan, doch buiten komt ze nog slechts zel den. Van de buitenwereld neemt Chrisse meuje de laatste jaren weinig notitie meer. Ook praat zij weinig met hen, die haar komen bezoeken. Copyright Stichting Wijnpropagand» De Algemene Vergadering van het internationale atoomburean in Wenen heeft gisteren na een verhit dehat van twee uur besloten de kwestie van toe lating der communistische Chinezen of van uitstoting der nationalistische Chi nezen niet op de agenda te plaatsen. De Amerikaan Floberg deelde mee. dat de V. S. zich steeds meer op het bureau zullen verlaten als het belang rijkste instituut om Amerikaanse techni sche hulp algemeen beschikbaar te stel len voor vreedzame doeleinden. De V.S. vinden voorts, dat het vraagstuk van de opruiming van radio-actief af val zeer urgent is en bieden een plan voor actie aan dat het bureau zal be studeren. Amerika zal in het komende jaar voor 50.000 dollar verrijkt uranium voor kernonderzoek onder auspiciën van het bureau beschikbaar stellen. Advertentie Den Haag Scheveningen Advertentie Van Nelle bestellenl Advertentie Van Nelle bestellenl België Koning Boudewijn gaat eind van deze maand naar Schotland, waar hij deelneemt aan een golftoernooi te Gleneagles. (ANP). De gemengde bestandscommissie van de V.N. heeft Israël schuldig be vonden aan het onderscheppen van een vliegtuig van de „Misrair", aldus een bericht van Reuter. Het incident had plaats op 13 september, toen het toe stel op weg was van Koeweit naar Cai ro. De commissie verzoekt de Israëli sche regering maatregelen te nemen om herhaling van dergelijke incidenten te voorkomen. Zoals bekend heeft radio-Cairo 13 september bekendgemaakt dat Israëli sche jagers een vliegtuig van de „Misr air" hadden onderschept en beschoten. Een dame heeft bij een postkantoor in Den Haag haar fiets enige tijd onbe heerd laten staan, terwijl in haar fiets tas een tasje met 1 1500 zat. Zij kwam tot de ontdekking dat een onbekende zich van het bedrag heeft meester ge maakt. De politie stelt een onderzoek in. MAGISCHE VIERKANTEN 1 2 3 l 9 10 11 12 2 10 3 11 4 12 5 S 7 9 13 U 15 16 6 U 7 16 8 16 1 vreemde munt, 2 overal, 3 Europese hoofdstad, 4 het zij zo (Hebr.), 5 einde, 6 bewerkte huid. 7 gekheid, 8 lust. 9 leefregel, 10 vette vloeistof, 11 oever gewas, 12 plaats in Frankrijk, 13 rivier in Duitsland, 14 telwoord, 15 slot, 16 toespraak. Oplossing 24 sept. Horizontaal: 1 aas, ovaal, 2 Bahamon- tes, 3 slinks, lui, 4 rel, vete, 5 ritmees ter, 6 do, oei, era, 7 vondst, ed„ 8 files, rune, 9 a.v., neven, 10 aak, ledig, 11 stom, leest. Verticaal: 1 absurd, faas, 2 aal, Io Vivat, 3 shirt, OL, ko, 4 anemonen, 5 omkleedsel, 6 vos, eis, vel, 7 An, vrees, trede, 8 atlete, unie, 9 leuteren, glans, 10 sieraden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7