Jeugd uit bisdom Haarlem huldigt mgr. J. P. Huibers Jeugdig vuur vatte weer vlam in de bisschop i Ingenieur-bestuurder mmiêeut Nog geen succes met loon onderhandelingen Redt eerst de anderen Ju weiendiefstal in Maastricht Werkgeversdrievier en vijf procent; werknemers: alle bedrijfstakken vier ÏIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII marguerite bourcet Incident op Cyprus Anton Sweers op weg naar Nederland I Verkouden Sprankje hoop BIJ DIAMANTEN PRIESTERFEEST „Bouwcommissie" bied t f 5.000 aan en zegt nog f 1000 toe Protestantse kerken in Duitsland Drents schrijver overleden Nieuw Capucijneii' klooster te Hees Ir. H. B. J. Witte Sltu/Uvfj Dag van vriendschap in La Courtine KLEINE METAALNIJVERHEID Verkeer son gelukken eisen zeven levens Groningse kustvaarder aan de grond gelopen Vestiging DAF-fabriek te Suriname Taxi-chauffeurs in Londen beroofd Vrouwen in Aden zonder sluier Friendships naar Nieuw-Zeeland DAMPO MAANDAG 28 SEPTEMBER 1959 PAGINA 5 „Bouwcommissie" Gedeeltelijk ter beschikking van katholieken neem Inbreker bezoekt twee adressen in zelfde huizenblok PEANUT BUTTER 1 door Zeven slachtoffers van bende Mogelijk order voor 11 of 12 toestellen April '60 opvoering van passiespel in de West BUITENLANDSE KRONIEK (Van onze verslaggever) Gistermiddag was hel moeilijk te schatten, hoe oud Haarlems bisschop, mgr. J. P. Huibers, kon zijn. Was hij nu dichter bij de veertig of bij de vijftig? In ieder geval was hij stukken jonger dan het .secretariaat van het bisdom pleegt op te geven. Dat kon ook moeilijk anders, want een paar uur lang was hij omringd door honderden representanten van de jeugd uit zijn bisdom. Bij drommen waren zij naar Haarlem gekomen, uit. alle streken van het bisdom, tot van Texel toe, om op eigen gelegenheid hun bisschop te huldigen bij diens diamanten priesterfeest. Het is Cr dan ook het feest naar geworden: bont en kleurig, enthousiast: en spontaan. Dat begon al in het vroege middag uur, toen al deze jonge mensen Haar lem binnenstroomden en later met het luide gerucht van schetterende trom petten en roffelende trommels langs het bisschoppelijk huis trokken. Mgr. Huibers, tevoren toegejuicht door het groot en nieuwsgierig publiek, sloeg al dat passerend huldebetoon met veel plezier gade. Het rijke Roomse leven van weieer, opgesierd met tientallen vlaggen en vanen, kreeg weer even kleur met al zijn onrust en gezond uiter lijk vertoon. In de bisschop scheen het oude jeug dig vuur opnieuw vlam te vatten en het laaide daarna hoog op, toen Haarlems kerkvorst al die jonge mensen in de kathedrale basiliek toesprak. Dat was tjjdens een door hem gecelebreerde pontificale middagmis, een exclusieve plechtigheid, die hij dankbaar aangreep om de jongelui voor te houden, dat zij de toekomst van de Kerk zijn. Ik ken u niet bij naam, zo zeide hij,_ maar misschien wel met u ailen heb ik con tact gehad, toen ik u het heilig Vorm sel toediende. Bewaar de kracht die u toen geschonken is, en bidt met mij ,.Kom Heilige Geest". Door de kathe draal dreunde dat aloude gebed van de Kerk, en in de echo beluisterden de jonge mensen nog de wens van de bis schop, dat uit hen vele priesters en re ligieuzen zouden voortkomen. Zo was dat in de kathedraal, een feest, dat een bijzonder accent kroeg, toen bij de Offerande verschillende groepen hun offergaven aandroegen. Daar waren bijvoorbeeld enkele pittige Volendammer meisjes, die paling of freerden, andere representanten kwa men kool, bloemen of vruchten bren gen, produkten meestal uit eigen paro chie of streek, Dat gaf aan ai die pon tificale luister een ongedwongenheid, welke later de bron bleek te zijn van een allesbehalve conventionele hulde in het gemeentelijk Concertgebouw. Daar was het natuurlijk wei even def tig, toen na een met veel pom-pom ge zongen welkomstlied de grote mensen het woord voerden. Maar toen was het rijk voor de jeugd alleen. Die grote mensep dan waren hoofdaalmoezenier B P M. Schoonebeek en mr. C. van der IJssel. De eerste verzekerde, dat men in de ware priester altijd iets van de jeugd ontmoet en dat men dankbaar moest zijn om mgr. Huibers' talent van jeugdigheid. De tweede, voorzitter van de Diocesane Jeugdraad, deelde mede, dat de jongelui in mgr. Huibers altijd een leidsman van de jeugd hebben ge vonden. En daarom hoopte hij maar, dat mgr. Huibers nog heel veel jaren bisschop zou bljjven, een opmerking die de bisschop bijna tot schaterlachen bracht en hem wat medelijdend naar zijn coadjutor deed kijken. Maar toen kwam toch echt de jeugd zelf aan het woord. Vijf vrijmoedige snaken in de creatie van architect, aannemer, ploegbaas, opperman en timmerman. Zij vormden een bouw commissie, die de ene na de andere sneer op de volwassenen gaf en tenslot te aantoonde, hoe een commissie snel tot daden kan komen. Er waren ten minste maar een paar zij het zeer openhartige besprekingen nodig, voordat de ..heren" ieder mgr. Huibers duizend gulden letterlijk in "de handen stoeten. In totaal dus vijfduizend gul den, bijeengebracht door de jeugd op school cn in de Beweging. Bovendien werd er nog zeker duizend gulden toe gezegd. Maar dat was nog niet alles. Er was een teken- en opstelwedstrijd gehouden, waarvan de winnaars cn win naressen door een der leden van een uit drie studenten van bet Warmondse filosoficum samengestelde jury wer- De Katholieken van Duitsland hebben een grote ereschuld aan de protestant se landgenoten, zo heeft de secretaris generaal van de Bonifaciusvéreniging mgr. Albert Erdle op een persconferen tie te Munster verklaard. Hij wees er op, dat in geheel Duitsland 3800 protes tantse kerken gedeeltelijk ter beschik king staan van katholieken zonder kerk- febntiw. In het bijzonder wees mgr. Irdle op de goede verstandhouding tus sen Katholieken en Protestanten m de Oost-Zone van Duitsland. Hij verklaar de dit uit hun gezamenlijke verzet tegen het communisme. In Münster wordt de 44ste algemene vergadering van de Bo nifaciusvéreniging gehouden, aldus meldt het K.N.P. (Van onze correspondent) Met politionele korpseer is op de algemene begraafplaats in Emmen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer Roelof de Lange, in leven groepscommandant van de Rijkspolitie te Diever en schrijver van tal van Drentse volksverhalen. Hii schreef onder meer ,.De belevenissen van een Drentse dorpsveldwachter", welke hij voor de Re gionale Omroep Noord en Oost voordroeg. Eveneens verschenen van zijn hand een aan tal kinderboeken. De heer De Lange werd 47 jaar oud cn had een vrouw en twee kinderen. Hij kwam bij Dieverbrug om het leven tijdens een verkeerscontrole van de Rijks politie. den bekendgemaakt. De beste presta ties waren bijeengebracht in een ont zagwekkend allium, dat mgr. Huibers menig plezierig ogenblik zal verschaf fen. Daarin zal hij bijvoorbeeld de wens van een der kinderen kunnen le zen, dat hij de bisschop ,,Pr nog maar lang voor mag zorgen, dat de parochies niet naar de duivel gaan luis teren". Als het aan de jeugd van gister middag ligt, zal dat heus niet gebeu ren. Het feest, heel fraai muzikaal om lijst door de Koorschool en dc zesde klas van Hageveld, was daarvoor te oprecht. Dat werd de jonger geworden bisschop ten overvloede duidelijk bij zijn vertrek. ,,Die jeugd van tegenwoor dig toch, is alleen maar een slagzin uit overlevering", zo riep hij uit. „Dal zeiden ze ook al, toen ik eeh kleine jongen was". Toen was er geen houden meer aan. De jeugd, die hij stormen derhand veroverd had, veroverde nu zijn bisschop, en ook stormenderhand. En letterlijk. Tijdens de huldiging van mgr. J. P. Huibers ter gelegenheid vdn diens diamanten priesterfeest bood de jeugd van het bisdom een bedrag van vijfduizend gulden aan. Op geestige ivijze was de aanbieding geënsceneerd: een „bouwcommissie" trad op, beraadslaagde kort en stelde de daad. De provinciaal van dc Orde der Ca- pucijnen heeft opdracht gegeven voor de bouw van een nieuw klooster te Hees bij Nijmegen. Vijfentwintig pa ters en broeders, onder wie professo ren en studenten aan de universiteit van Nijmegen, zullen in dit gebouw hun intrek nemen. Het nieuwe klooster zal eind vólgend jaar gereed zijn. Eindhoven kan verheugd zijn met de nieuwe burgemeester die het heeft gekregen. Met deze benoeming is iedereen het wel eens. Eindhoven is een dy namisch zich uitbreidende stad met een technische hogeschool en het krijgt nu een burgemees ter die niet alleen een goed bestuurder is, maar die ook als minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid zijn sporen heeft verdiend en die boven dien als civiel ingenieur de behoeften van deze industriestad beter zal begrijpen dan wie ook. En toch, zo heeft hij ons eens toevertrouwd, is het begin van zijn loopbaan als ingenieur niet direct over rozen gegaan, want toen hij afstudeerde in 1933 kwam hij midden in de crisis terecht. Een baan was er voor de ingenieur voorlopig niet bij. De ingenieur zat thuis en hoort nog de dienstbode tegen zijn moe der zeggen: „Kunt u niet even tegen meneer Herman zeggen een touwtje te halen, hij heeft toch niets te doen." Hij heeft daarna nog meer touwtjes moeten halen, dat wil zeggen meetlinten uitleggen, toen hij tenslotte voor het sa laris van 0.0 mocht meehelpen aan een wegverbetering van Franeker naar Bolsward. Hij mocht voor niets meelopen en het meetlint achter zich aan slepen. Hij heeft zelf nooit gedacht, dat hij, de ingenieur, nog eens de bekroning van zijn werk zou vinden in het bestuursapparaat als burge meester, minister en nu wéér burgemeester. Dat is eigenlijk door de oorlog gekomen en dat is een van de weinige goede dingen, die de oorlog ons gelaten heeft. Hij was namelijk nog vóór de oorlóg benoemd tof. directeur van Gemeentewerken in Bergen op Zoom en hij stond niet eens als nummer één op de voordracht van de Raad. De toenmalige burgemeester wilde hem niet op die post en zei hem dat ook, toen hij eenmaal was benoemd, maar, zo voegde hij eraan toe, we zullen maar proberen er het beste van te maken. Herman Witte heeft er zelf het beste van gemaakt. Over zijn werk tijdens de bezetting praat hij niet. rrmar hij schijnt toch in dat Bergen op Zoom zich wel zo geweerd tc hebben, dat hij na de bevrijding gekozen werd in het college van vertrouwenslieden voor Bergen op Zoom. Hij is er zelfs een beetje trots op, dat hij de enige burgemeester is. benoemd door het militair gezag, die nadien in zijn functie werd gehandhaafd. Na het M.G. moesten immers alle burgemeesters in hun rechten worden her steld, maar die van Bergen op Zoom was 65 geworden en moest dus aftre den. Toen heeft men hem dringend gevraagd te solliciteren. Hij deed het en hij werd burgemeester. Of liever hij bleef het. Als burgemeester van Bergen op Zoom kreeg hij te maken met het probleem van de woningbouw en hij verdiepte zich daarin zó, dat hij opviel. Dat werd d,e inleiding tot een zevenjarig ministerschap met als top prestatie in zijn laatste ministeriële jaar bijna 90.000 woningen. Hij heeft wel even geaarzeld om opnieuw) dit burgemeestersambt te aanvaarden. Hij voelt zich namelijk nog altijd ingenieur en ging van de gedachte uit nu op vijftigjarige leeftijd 'het ministerschap te moeten neer leggen om niet te oud te worden weer als ingenieur in het bedrijfsleven te worden ingeschakeld. Nu heeft hij dat bedrijfsleven tóch voor goed vaarwel gezegd en is hij weer de eerste burger van een grote, groeiende en bedrijvige stad geworden. In deze stad past. een ingenieur, past ook een man met bestuurserva- rina Hij gaat nu Den Haag verlaten voor Eindhoven. Noch hij, noch Eindhoven zullen er spijt van hebben. Advertentie Zaterdagavond is in twee villa's aan de Prins Bisschopsingel en de St. Lamber- tuslaan in het villapark te Maastricht ingebroken. Toen de bewoner van een der villa's mr. A. Oidtmann en diens echtgenote omstreeks half twaali thuis kwamen, stond de voordeur van hun villa open en was overal het licht aan. Jit een kast op een slaapkamer der eerste verdieping werden familiejuwe len en sieraden, ter waarde van rond tweeduizend gulden, vermist. De dief of dieven heeft (of hebben) zich toegang verschaft tot de woning via een inge slagen ruit in een achterkamer. Later kwam men tot de ontdekking, dat ook de villa van mevrouw J. Bosch le Maille de Llers in hetzelfde huizen blok ongewenst bezoek had gehad. Verschillende deuren waren geforceerd, kamers overhoop gehaald en kasten ge opend. Daar de bewoonster zondag nog niet In Maastricht was teruggekeerd, kon nog niet worden nagegaan wat hier wordt vermist. In La Courtine waar zoals hekend Nederlandse troepen gelegerd zijn, beeft men zaterdag de gehele dag feest ge vierd. Het feest was gewijd aan de vriendschap tussen Nederland en Frank rijk. Nederlandse en Franse troepen defileerden voor do Franse autoritei ten en generaal-majoor F. van der Veen, bevelhebber van de vierde Ne derlandse infanteriedivisie. De pre fect van het departement La Creuse bood generaal-majoor Van der Veen en de Franse generaal Craplet, die com mandant is van de militaire academie van Sant-Amizent, vlaggen aan, gewe ven in Aubusson. Generaal-majoor Van der Veen zei in zijn dankwoord dat de ze manifestatie het hart van de Neder landse soldaat had geraakt. Hij bood de burgemeester van La Courtine een smeedijzeren tafel aan, waarvan het blad was ingelegd. Deze tafel is in La Courtine gemaakt door, Nederlandse soldaten. Advertentie (Pindakaas) rijk aan vitaminen 'n bron van kracht en gezondheid. De fijnste pindakaas komt van „De loononderhandelingen in de klei ne metaalnijverheid verlopen niet vlot en zijn nog niet tot een eindresultaat gekomen. Het laatste werkgeversvoor- stel omvat een gedifferentieerde ver hoging van drie. vier en vijf procent voor verschillende takken van indus trie in de kleine metaalnijverheid. Do gemiddelde verhoging zou dan meer dan vier procent bedragen. Dc werkne mers zijn van oordeel dat de voorge stelde verhoging van drie proeent, met name voor het centrale verwarmings- bedrijf, het loodgieters- en fittcrshedriJf en modelma.kersbedrijt te laag is. De onderhandelingen duren voort." Dit deelt de Federatie van Werkge. versorganisaties in de kleine metaal nijverheid in een communiqué medé. De federatie heeft gemeend bet be drijfsleven te moeten inlichten omtrent de gang van zaken omdat de bonds raad van de Algemene Ned. Bedrijfs- bond voor de metaalnijverheid en de elektronische industrie (de A.N.M.B.) ook zijn standpunt openbaar heeft ge maakt. In het verloop der onderhandelingen onderscheidt de Federatie twee stadia. In eerste instantie deed men van werknemerszijde het voorstel om de minimum- eri de maximum-CAO-lonen in alle bedrijfstakken met vijf procent te verhogen. Dit voorstel stuitte bij een aantal meest dienstverlenende bedrijfs takken der kleine metaalnijverheid op grote bezwaren. Bedoelde bedrijfstak ken menen, aldus het communiqué dat een loonsverhoging van vijf procent thans, en nog één van omstreeks vijf procent in 1960 (huurcompensatie en melksuhsidie) niet door een evenredige produktievitéitsverhoging zal worden gedekt. De Federatie Kleinmetaal kwam toen tot het tegenvoorstel te streven naar een verhoging van de maximumlonen met vijf procent, en de verhoging van de minima te beperken tot drie pro cent. De 23 werkgeversorganisaties der kleine metaalnijverheid stelden zich alle achter dit voorstel, omdat het bedrijfs- taksgewiis en ondernemingsgewijs de no dige speelruimte Iaat tot aanpassing der lonen aan de verhoging der pro- De 71-jarige heer C. Meiling uit Putten, die met een bromfiets de Rijks weg Amersfoort-Zwolle onvoorzichtig overstak, is door eon vrachtwagen ge grepen en op slag gedood. In het Westerziekenhuis te Rotterdam is zondag de negentienjarige monteur D. C. Elsing uit Krimpen aan de IJssel overleden als gevolg van een ernstige botsing met een tram, toen hij zaterdag op een bromfiets door de Brielselaan reed. De vijfjarige Th. Bres uit de Rem- brandtstraat te 's Gravenhage is onder een melkwagen gekomen toen hij strui kelde. Hij overleed, als gevolg van de opgelopen kneuzingen, in het zieken huis. De 37-jarige gehuwde G. van N. uit Vaassen had, rijdende op zijn brom fiets, een aanrijding met een personen auto. Hjj liept een schédelbasisfractuur op en overleed als gevolg daarvan tij dens het vervoer naar het ziekenhuis. De 71-jarige heer P. Kasteleyn werd dood achter het stuur aangetroffen na dat hij in Vreeswijk tegen een tuinmuur was gereden. Zijn echtgenote werd met een hersenschudding naar een zieken huis overgebracht. De vierjarige Ferdinand Hieltjes uit Wijnbergen bij Doetinchem werd bij het oversteken van een straat door een autobus gegrepen en overreden. Hij overleed later in het ziekenhuis. Zaterdagavond is op de Dijk bij Wel- sum de 31-jarige ongehuwde motorrij der G. Kamphuis uit Welsum in volle vaart op een melkwagen uit Epe gere den en op slag gedood. De bestuurder van de slecht verlichte wagen, reed na het ongeluk door. Hij werd later door de rijkspolitie uit Olst aangehouden en in voorlopige bewaring gesteld. De Nederlandse kustvaarder „Jato" is zondag in de Fehmarn Sund in de Kie- lerbocht (Oostzee) aan de grond gelopen. De „Jato" (470 brt.) is een schip van de Groningse rederij T. Smid. Het vaar tuig was geladen mét klei, onderweg van Tynemouth naar Lubeck. Twee Duitse sleepboten van een rederij uit Hamburg voeren ter assistentie Uit en wisten het scheepje na drie uur vlot te krijgen. Dc Jato is daarna door de beide sleep- botc* naar Hamburg gebracht, waar het in dok zal gaan. Het schip heeft bescha digingen opgelopen aan bodem en roer. De kapitein van de „Jato" is de heer H. Bloem uit Groningen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIS 34 Zij namen de snuisterijen, de portretten, alle ver- rouwde dingen van schoorsteenmantels en kasten, en pakten opnieuw hun koffers. Een afscheid van bannelingen, overal geschaduwd. Niemand scheen naar men zegt, meer hekel te hebben aan die eeuwige vérhuizingen dan de kamerdienaar van de hertog van Alencon. Het was dr oude Pitchier, die hem sinds zijn driftige kinderjaren op „Claremont" trouw had gediend. Hij kreeg nu geen laarzen meer naar zijn hoofd, maar hi.j vond het véél vervelender steeds maar weer koffers open en dicht te moeten maken. Ook de hertogin van Alencon kon er niet tegen. Zij had van haar wreed Beiers avontuur op dit punt een licht kwetsbare gevoeligheid overgehouden. Kwaadwilligheid maakte dat zij zich verslagen voel de, moedeloos en sceptisch. Haar gezondheidstoe stand maakte de situatie nog moeilijker. Zij had tegen elke prijs zon nodig en men stuurde haar overal weg, Tegen Pasen 1870 waren de hertog van Nemours zijn dochter en het jonge echtpaar te gast bij Marie Sofie die, eveneens verbannen, haar intrek had genomen in het paleis Farnese te Rome. Bewaar de dingen die het leven je slechts èèn keer te zien geeft, voor altijd in je hart." Dit was het ogenblik om de Eeuwige Stad, die zij nooit meer zouden terugzien, te Ieren kennen en te beminnen: het Rome van de bedreigde wereldlijke macht van de Paus, dat in alle katholieken van die tijd een zo merkwaardige gemeenschapszin heeft gewekt en dat misschien nooit indrukwekkender was dan juist toen. Op de laatste bijeenkomst van het Concilie werd het dogma van de onfeilbaarheid geformuleerd. Iedereen, die iets te betekenen had in de Kerk, stroomde naar de Stad van Petrus: bisschoppen, archivarissen, geleerden. Hier verzamelde zich de bloem van Europa. Montalembert sleet er zijn laatste dagen. Liszt zocht naar nieuwe akkoorden op de piano van de Ville d'Este. De prinses van Wittgen stein bouwde er haar godsdienstige theorieën op. Zénaide Fleuriot bezocht de Romeinse kerken. Hébert Schilderde typen van de Italiaanse opéra-commique. Generaal de Chatette marcheerde aan het hoofd van zijn pauselijke zouaven door de straten En het weer was schitterend. Onmiddellijk voelden zij zich opgenomen in de vloedgolf van emoties, die de Goede Week teweeg bracht. De hertog kleedde zich in het zwart. Sofie Charlotte droeg een hoog sluitende japon en verborg haar vlechten onder een mantilla. Hun liefde bereikte na de verrukkingen van Palermo, een nieuw hoogte punt, ernstiger ditmaal. Op Palmzondag werd het schip van de St.-Pieter als het ware veranderd in een groen palmbos. De rustaltaren van Witte Donderdag gaven het zonnige interieur van de Romeinse basilieken de flonke ring van goud en er hing de geur van verse bloemen. Op Goede Vrijdag weerklonken in de Sixtijnse kapel de klaagzangen van het christendom. Op Eerste Paasdag naderden zij tezamen ter heilige Tafel in een van die Romaanse tmrken, waar men nederig op de grond knielt om te bidden. Op de galerijen van de St.-Pieter woonden zij de prachtige pontificale hoogmis bij. Hoe genoten ze van heel de luister: Palestrina's mis van paus Marcellus; het zilveren geschetter van de tuba's? en de purperen slepen van de prelaten in de processie, de pauselijke lijfwacht in haar schitterende uniformen, de Zwitser se garde met haar rode schouderbanden, de stoet der zouaven, de kromstaven, mijters en ringen van de bisschoppen. En tenslotte naderde dc paus zelf, een witte gestalte gedragen temidden van deze oceaan van mensen, om buiten,' onder het gebulder van kanonnen en het gelui van klokken, de wereld zijn zegen Urbi et Orbi te geven. Wat een openbaring voor Sofie Charlotte! Tot dan toe had de volmaakte schoonheid zich voor haar geïncarneerd in de kunst van Wagner. Zij ontdekte in Rome een ander toppunt van schoonheid, ontroe render en vollediger: de levende werkelijkheid van de Kerk, die haar zo lang was ontgaan en waarvan de uiterlijke luister haar verbijsterde. Om de eerste schreden van zijn jonge vrouw ver van de kinderlijke oppervlakkigheden van haar jeugdgodsdienst te leiden op de weg naar een echt geestelijk leven, schijnt de hertog van Alen'ón haar deelachtig gemaakt te willen hebben aan een nieuwe wereld vol poëzie, schilderachtigheid en voornaamheid, zonder welke die zo diep kunstzinnige natuur zich niet gewonnen had kunnen geven. Hij liet zich daarbij leiden door de intuïtie van een liefdevol hart dat aanvoelt wat de ander ontbreekt. De nederige liturgie van een kloosterkapel, een stille mis om zeven uur in de morgenschemering, zq zou er toen toch niets van begrepen hebben. Dat was voor later, in een verre toekomst. In die dagen van vurigheid daalden zij verschei dene malen af in dé catacomben. In het vochtige duister van die onderaardse galerijen werd vaak het H. Misoffer opgedragen boven het gebeente der martelaren. Kort geleden had De Rossi daar bij het graf van van St.-Eusebius drie nieuwe, buitengewoon ont roerende inscripties ontdekt, waar de christenen die Rome bezochten, bij voorkeur heen gingen. Een pelgrim uit de eerste eeuwen had ze in de omge ving van de graftombe van St.-Eusebius uitgebei teld om de genade van het volle licht af te sme ken voor zijn Jevensgezeliin, die nog heidin was. Naarmate het doel van zijn pelgrimstocht in zicht kwam, was zijn hoop verhoord te worden, uitge groeid tot een zekerheid: Sophronia, vivas. Sophronia, vives. Sophro nia, vivis. „Sophronia, je zou kunnen levenSophronia, je zult leven.... Sophronia, je leeft.... Op zijn beurt schreed de hertog van Alenqon door de onderaardse begraafplaats van het oude christendom, biddend om het heil van zijn Sophro- aansprak met „S xzeao... xbkgq emfwv hrd nia, de levensgezellin, die hij in zijn brieven aansprak met „Sofie, mijn welbeminde! (Wordt vervolgd) duktiviteit, zo gaat het communiqué verder. Dit tegenvoorstel is van werk- nenierszijrlc verworpen, in de eerste plaats omdat de werknemers zleh prin cipieel verzetten tegen een vergroting van de marge tussen minimum- en ma ximum-lonen, cn in de tweede plaats omdat zij een verhoging van de mini ma met drie procent onvoldoende ach ten. Bezwaren niet ondervangen Nadat gebleken was. dat men op geen dezer beide voorstellen overeen stemming zou kunnen bereiken, kwam in tweede instantie van werknemerszij de het voorstel om de minimum- en de maximum-lonen te verhogen met vier procent, zulks in alle bedrijfstakken. Met dit voorste] waren de aan werk geverszijde levende bezwaren echter nog niet ondervangen. De situatie in de kleine metaalnijverheid met betrekking tot produktiviteit en rentabiliteit ligt nu eenmaal niet voor alle bedrijfstakken gelijk, zodat uniformering der loonsver hoging in conflict komt met de economi sche mogelijkheden. In verband hierme de is thans van werkgeverszijde het te genvoorstel gedaan om de minimum- en de maximumlonen te verhogen in het cehtrale verwarmingsbedrijf, het loodgieters- en fittersbedrijf en het mo- delmakersbedrijf met drie procent, in het elektrotechnisch bedrijf en het rij- wielkleinbedrijf met vier procent, in het automobiel, en garagebedrijf, het car rosserie- en wagenbouwbedrijf, het iso latiebedrijf, het motorenrivisiebedrijf en het smeden, en metaalbewerkings- bedrijf met vijf procent. Turken hebben, na een vechtpartij, in een koffiehuis in het Turkse dorp Man soera, in noord-west Cyprus on vier Grieken geschoten, waarvan er een werd gedood, een ernstig en een licht gewond. Tevoren hadden de Turken de Grieken een pak slaag gegeven. De Cyprische kamer van koophandel heeft bij de regering van Cyprus gepro testeerd tegen de ernstige onveiligheid op het eiland. De leider der Turkse in woners van Cyprus, dr. Kutchuk, ver klaarde. dat het incident ernstige onge rustheid bi.i hem heeft gewekt. Aarts bisschop Makarios heeft verklaard der gelijke geweldplegingen ten strengste af te keuren. De Nederlandse D.A.F.-autofabriek te Eindhoven zal een zelfstandig agent schap in Suriname gaan vestigen. Om deze zaken te regelen vertoeft in Surina me de heer O. Sunier, vertegenwoordi ger dezer fabrieken. Naar verluidt zal de D.A.F.-fabriek binnen korte tijd een zeer aanzienlijk bedrag in Suriname in vesteren. Er zal in het centrum van Paramaribo een pand worden aange kocht, waarin een werkplaats cn een showroom zullen worden ondergebracht. Er zullen voor de aanloopperiode en het opleiden van plaatselijke krachten een aantal D.A.F.-monteurs uit Nederland overkomen. Voor de introductie van de nieuwe D.A.F.-personenauto zal een uitgebreide reclamecampagne worden gevoerd. Men is ten opzichte van de vestiging in Su riname zeer optimistisch gestemd. Het gouvernement van Suriname heeft bij D.A.F. twee moderne sproeiwagens be steld. Particulieren deden o.a. bestellin gen voor autobussen en de D.A.F.-perso nenauto. Drie met messen gewapende mannen en een blond meisje hebben in de nacht van zaterdag op zondag zeven Londense taxichauffeurs van hun verdiensten be roofd. Zij stelden zich op hij een cafeta ria, dat de gehele nacht open is en veel door taxichauffeurs wordt bezocht. El ke chauffeur die de trappen naar het etablissement beklom kreeg een mes in de rug en werd gedwongen naar een nabijgelegen kelder te gaan. Het meisje en de andere leden van de bende hiel pen hem daar van zijn ontvangen geld af. Daarna mocht het slachtoffer zich bij zijn beroofde collega's voegen, die in een hoek op de grond zaten. Op deze wijze werden zeven chauffeurs beroofd. Drie chauffeurs, die probeerden zich te verzetten, werden licht gewond. In Aden zijn voor het eerst in de ge schiedenis acht Arabische vrouwen op straat verschenen zonder sluier. Zij ma ken deel uit van een groep van 28 vrou wen, die hebben besloten de sluier voorgoed af te leggen. Haar actie schijnt zich ondanks hevig verzet van Islami tische priesters reeds uit te breiden. De New Zealand National Airways Corporation, de luchtvaartmaatschappij van Nieuw Zeeland, heeft aan de mi nister voor de burgerluchtv art toestem ming gevraagd vier Fokker F-27 Friend ship toestellen te kopen, als gedeelte lijke vervanging van de vloot van dako- ta's. Een beslissing over deze aanvraag wordt op korte termijn verwacht. Mocht de beslissing van de regeringsautoritei ten gunstig uitvallen dan ligt het in de bedoeling van de New Zealand Natio nal Airways Corporation op een later tijdstip nog zeven of acht „Friendships" te bestellen. Rusland De „Pravda" heeft be richt dat de atoomijsbreker „Lenin", momenteel op proefvaart in de Oostzee, alle radio-aktieve afval in speciale tanks opslaat. Deze tanks worden pas in speciale havens onder speciale voor zorgen geleegd, zodat geen afval in de zee komt. Met de „Savannah", die in Amerika op stapel staat, gebeurt dit wel volgens de „Pravda". Anton Sweers is weer op weg naar Nederland. Hij is zondag per vliegtuig uit Willemstad vertrokken, nadat hij onder auspiciën van de stichting voor culturele samenwerking op de Antillen de mogelijkheden voor leke- en ama teurtoneel heeft bestudeerd. In Suriname heeft hij groot enthou siasme ontmoet voor de opvoering van het passiespel, dat door de Surinaamse auteur Lou Lichtveld (Albert Helman) is geschreven. Anton Sweers hoopt 3 januari naar Suriname terug te keren en eind april van het volgend jaar het spel op te voeren. Daarna zal hij nog enige tqd op de Nederlandse Antillen verblqven. Advertentie De besprekingen tussen de Groto Twee in Camp David hebben niet tot een sensationeel resultaat ge leid. Het slotcommuniqué bevat geen enkele werkelijk opzienbarende mede deling. Khroesjtsjev heeft tijdens zijn bezoek aan Amerika eenmaal een ver rassende verklaring afgelegd. Dat was tijdens zijn rede voor do Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties, toen hij een plan voor algehele ontwapening lanceerde. Maar in dit plein werd het kernprobleem van de ontwapening, da controle op die ontwapening omzeild. Het was mogelijk geweest, dat Khroesjtsjev in zijn onderhoud met Eisenhower nadere voorstellen had ge daan met betrekking tot de controle op de ontwapening. Maar de Russische pre mier is op dit punt kennelijk niet met een verrassend nieuw voorstel gekomen. In het slotcommuniqué wordt slechts gezegd, dat de Grote Twee de kwestie van de ontwapening het meest bran dende probleem vinden, en dat zij al het mogelijke zullen doen om tot een con structieve oplossing te komen. Ook heeft Khroesjtsjev geen sensatio nele mededeling gedaan met betrek king tot de Berlijnse kwestie. Hij heeft zijn dreigement van tien maanden ge leden niet ingetrokken, noch schijnt hij op dit punt een wezenlijke concessie gedaan te heb ben. Een essen- ..tiële verandering van de Russische houding ten aan zien van het Ber lijnse probleem wordt echter door ..Washington nood- zakelqk geacht voor het scheppen van een sfeer waaain vruchtbare onderhan delingen tussen Oost en West mogelijk kunnen zijn. Eisenhower heeft dit her haaldelijk betoogd. De gesprekken in Camp David hebben niet definitief een einde gemaakt aan de oude oorlog, en er is ontegenzeglijk nog altijd een aanzienlijke spanning tus sen Oost en West. Misschien kunnen wij een sprankje hoop putten uit de toon van het slotcommuniqué en vooral uit de toon van Khroesjtsjevs rede voor de Amerikaanse televisie. Khroesjtsjevs laatste woorden voor zijn terugkeer naar Moskou waren heel wat minder agressief, dan zijn verklaring van en kele dagen geleden, dat hij zijn reis door Amerika zou afbreken als men hem in de V.S. niet vriendelijker zou bejegenen. Men kan ook constateren, dat het gevaar voor een opnieuw op laaien van de Berlijnse crisis althans voorlopig geweken is. Men neemt ten minste de Berlijnse kwestie opnieuw in studie. Men kan met voldoening kennis nemen van de verklaring in het slot communiqué dat de Grote Twee het er over eens zijn, dat de internationale vraagstukken met vreedzame middelen en niet met geweld moeten worden ge regeld. Khroesjtsjev heeft tijdens zijn reis door de V.S. herhaaldelijk ver klaard. dat hij geen oorlog wil. Inder daad kan hij werkelijk tot de conclusie zijn gekomen, dat een oorlog, die een kernoorlog zou zijn, behalve de onder gang van Amerika ook de ondergang van de Sovjet-Unie zou betekenen, en het is goed denkbaar dat hij werkelijk een internationale ontspanning en een vermindering van de bewapeningsin spanning wil om zijn zevenjarenplan voor de ontwikkeling van de Sovjet economie ten uitvoer te brengen. Ten slotte moet men ook rekening houden met de mogelijkheid dat Khroesjtsjev, die beducht is voor de opkomst van Rood-China als wereldmogendheid, om die reden voorlopig rust wil hebben aan zijn westelijk front. De koude oorlog is door het onder houd van Khroesjtsjev en Eisenho wer niet voorgoed ten einde geko men, maar de spanning is althans niet toegenomen. Khroesjtsjev heeft tegenover Eisen hower geen wezenlijke concessies ge daan in de kwesties ontwapening en Berlijn, maar Eisenhower beeft, op zijn beurt. Khroesjtsjev geen topconferentie van de Grote Vier toegezegd. De kans dat een dergelijke ontmoeting op het hoogste niveau binnen afzienbare tijd wordt gehouden, is overigens wel toe genomen, zo blijkt uit een verklaring van Eisenhowers perschef, Hagerty. Maar of een dergelijke bijeenkomst zal worden uitgeschreven, hangt onder meer af v 11 de houding die Moskou in de naaste toekomst zal innemen. Eisenho wer heeft wellicht bijvoorbeeld rekening willen houden met de mogelijkheid, dat Khroesjtsjev na zijn komend bezoek aan Peking weer een meer agressieve hou ding gaat aannemen tegenover het Wes ten. Als men zich geen illusies heeft ge maakt over de ontmoeting van de Grote Twee in Amerika, zou men kunnen zeg gen, dat het resultaat is meegevallen. Voorzover men de situatie op het ogen blik kan bezi n, is er een lichte ver betering van de sfeer. Maar er is nog geen reden tot juichen, want Khroesj tsjev blijft in staat om eensklaps wéér zijn vijandige toon van vroeger aan te slaan, zoals tijdens zijn Amerikaanse reis trouwens is gebleken. Ondanks al zijn spraakzaamheid is hij moeilijk te doorgronden, en in het verleden heeft hij ons al meer voor onaangename ver rassingen geplaatst. We moeten niet vergeten, dat het nog maar drie jaar geleden is, dat, onder uiteindelijke verantwoording van Khroesjtsjev, de Hongaarse vrijheidsbe weging door Sovjet-troepen op onmen selijk wredo wijze werd onderdrukt. Dit Stalinistische optreden van de Sovjet premier had plaats kort nadat deze pre mier de terreur van Stalin scherp ge hekeld had. Men moet bij een man als Khroesjtsjev, of bij welke machthebber in Moskou ook, op alles bedacht zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5