Benelux vraagt offers van alle deelnemers Mevrouw Khroesjtsjev: De betere helft van de baas Amerikaanse filmprodukten sijn geestloos als plastic Regen komt voor de oostelijke zand gronden altijd te laat De sterrenhemel in oktober IN EUROPA GEDEELTELIJKE ZONSVERDUISTERING OP 2 OKTOBER OM 14 UUR Belgische grenssluiting voor land- bouwprodukten in feite overbodig Kwestie-Tïbet r en bij Golden Fiction zit de zachtheid waar ze hoortin de tabak FILM als wetenschap Gedupeerde boeren krijgen hulp uit de Noord-Oost Polder mm Melkproduktie slinkt snel Nieuw overleg over Rijnvaart-premies? Zesde academische filmstudieweek Menzies in december naar Indonesië door Emery Kelen GEBLAKERDE WEILANDEN - - fü l :::i' wmmm DINSDAG 29 SEPTEMBER 1959 77e S: In oktober korten de dagen met bijna twee uur. Op 2 oktober staat de maan in conjunctie met de zon. dat wil zeggen, dicht bij de zon. Dit jaar is die conjunctie iets geheel bijzonders, want beide hemel lichamen staan op zeker tijdstip op hetzelfde plekje aan de hemel. De maan staat echter dichter bij de aarde. Voor een gedeelte van de aarde, namelijk een gordel van 100 km breedte die loopt over de Atlan tische Oceaan, de Canarische eilan den en Noord-Afrlka, is deze zons verduistering totaal. Deze totale ver duistering zal drie minuten duren. In Europa zal echter op 2 oktober slechts een gedeeltelijke zonsver duistering zichtbaar zijn. Van Euro pa uit zal men over de maan heen- zien, zodat men het noordelijke ge deelte (het bovenste gedeelte) van de zonneschijf als ontdekt zal aan schouwen. Des namiddags om 2 uur zal ongeveer 17 pet van de zonne schijf bedekt zijn. Wie dit interessan te verschijnsel wil waarnemen, ver- gete niet zijn ogen te beschermen met een zeer donker glas of een zwart fotografisch negatief. Zonsverduisteringen hebben plaats als de aarde de schaduwkegel van de maan binnendringt. Dat gebeurt enkel bü nieuwe maan. Zonsverduis teringen keren na een periode van 18 jaar en 11 dagen weer in dezelfde volgorde terug (Sarosperiode). Elk jaar komen 2 a 3 zonsverduisterin gen voor (maximum 5). Daar de maan geen atmosfeer heeft, is de schaduwkegel van maan scherp begrensd. De lengte van de scha duwkegel is zo groot, dat hij soms voorbij de aarde reikt en soms even ervoor blijft. Drie soorten zonsverduisteringen kunnen zich voordoen: le. een tota le de maanschijf bedekt de gehele zonneschijf (zichtbaar op de Ca narische Eilanden en Noord-Afrika). 2e ringvormige de maanschijf laat nog een ring van de zon onbe dekt (nu niet zichtbaar). 3e. een gedeelte de maanschijf gaat niet door het centrum van de zonne schijf (in Europa zichtbaar). Een to tale zonsverduistering duurt maxi maal 7,5 minuut (nu 3 minuten). Het waarnemen van totale zonsverduis teringen is van grote betekenis. De buitenste gedeelten van de zon, zo als de corona, kunnen worden be studeerd. De planeten Venus is een morgenster. Mars staat vlak bij de zon en is dus niet zichtbaar. Jupiter en Saturnus zijn zichtbaar tijdens de avondscheme ring. Beide- planeten staan laag aan de hemel. Saturnus is een traag be wegende planeet en staat in 1959 slechts 10 gr. ten oosten van de plaats waar hij zich in 1958 bevond. Jupiter beweegt zich iets vlugger voort en heeft Saturnus in een jaar tijds een graad of vijftien ingehaald. Efemeriden: van 30 september tot 31 oktober korten de dagen met 1 uur en 54 minuten. data opkomst ondergang (x) Zon 1 6.41 u. 18.23 u. 31 7.31 u. 17.21 u. Mercurius 1 7.44 u. 18.40 u. 21 9.16 u. 18.17 u. Venus 1 3.36 u. 16.47 u. 21 3.12 u. 16.10 u. Jupiter 1 11.32 u. 20.14 u. 21 10.34 u. 19.06 u. Saturnus 1 14.08 u. 22.09 u. 21 12.55 u. 20.55 u. Maan Nieuwe maan op 2 oktober te 13.31 u. Eerste kwartier op 9 oktober te 5.22 u. Volle maan op 16 oktober te 16.58 u. Laatste kwartier op 24 oktober te 21.22 u. Nieuwe maan op 31 oktober te 23.41 u. (x) 51* noorderbreedte - 4° oosterlengte. In meer naar het oosten gelegen landen komt de zon iets eerder op, maar gaat ook iets vroeger onder. N rt om. nj« Om de kaart te richten moet men ze boven het hoofd houden en het N laten samenvallen met de noordelijke horizon. De stand van de hemel is die op 15 oktober tussen 19 u. en 21 u. Voor de vroegere waarnemingen de kaart draaien in de richting van de wijzers van een uurwerk; voor latere waarnemingen in tegenovergestelde richting. Voor de maan zijn het eerste kwartier, de voilé maan en het laatste kwartier aangegeven; de cijfers duiden de dag van de maand aan. De zichtbare planeten zijn: Venus (V), Jupiter (J) en Saturnus (S). De bewegingsrichting wordt aangegeven van punt 1 (le dag) naar punt 31 (laatste dag van de maand). (Van onze Haagse redactie) De Regering heeft met klem de op vatting weersproken dat in de Bene- lux-samenwerking de concessies steeds van Nederlandse zijde zouden moeten komen. Het is duidelijk dat een zo ver gaande samenwerking als die, welke in de Benelux is verwezen lijkt, niet tot stand kan komen zonder dat offers worden gebracht en conces sies eenzijdig van Nederlandse zijde komen, aldus de Regering in haar memorie van antwoord op het wets ontwerp tot goedkeuring van het Be- neluxverdrag. In de verhouding tot de E.E.G. is ge durende het eerste jaar van het bestaan van deze gemeenschap in zeer vele ge vallen gezamelijk opgetreden. Deze sa menwerking wordt door de regering als „zeer hecht" bestempeld. Het verschil van inzicht over de rijn vaartpremies van de Belgische zee vaarthavens is nog niet opgelost. De premies moeten naar het oordeel van de Nederlandse regering in strijd wor den geacht met het karakter van de Benelux-samenwerking. Verwacht mag echter worden dat in de nabije toe komst hierover opnieuw besprekingen zullen kunnen worden geopend en dat de Belgische Regering in afwachting hiervan niet eenzijdig nieuwe maatre gelen aan het bestaande stelsel zal toe voegen. In de landbouwsector belemmeren - naast het stelsel van minimumprij zen vooral de regelmatige grensslui- tingen voor bepaalde produkten het handelsverkeer in ernstige mate. De regering noemt deze grenssluitingen in feite overbodig omdat het prijzen stelsel reeds een remmende invloed op het verkeer heeft bij een dalend prijsniveau in het importerende land. Bij stijgende prijzep verhindert een dergelijke grenssluiting het automa tisch wederom toenemen van de han del, daar dan eerst formeel de grens weer moet worden opengesteld, het geen eerst kan geschieden als het marktherstel in feite reeds is vol tooid. De export verloopt daardoor min of meer stootsgewijs. In de memorie van antwoord wordt de verwachting uitgesproken dat de be staande verschillen in landbouwstruc tuur, die de voornaamste oorzaak van de moeilijkheden zijn, gelijdelijk zullen verminderen. Ierland en Malakka hebben gister avond een formeel verzoek ingediend om een plenair debat in de V.N. over de onderdrukking van het Tibetaanse volk door de Chinese communisten. De beide delegaties verzochten secretaris generaal Dag Hammarskjöld, de Tibe taanse kwestie op de agenda van de Assemblée te plaatsen, ter bespreking van beweerde inbreuken op de rechten van de mens. De agenda-commissie van de Assemblée zal, naar men ver wacht, het lers-Maleise verzoek deze week in overweging nemen. Advertentie van al (Van onze Utrechtse redactie) De Zesde Academische Filmstudie week is gisterochtend ingeleid met een zitting in de aula van de rijksuniversi teit te Utrecht, waar prof. dr. Ph. J. Idenburg, voorzitter" van de raad van beheer van de stichting Nederlands Filminstituut de openingsrede hield. In zijn welkomstwoord constateerde prof. Idenburg met voldoening de toe nemende belangstelling van de acade mische wereld in de film en zijn pro blemen en verklaarde zich bepaald niet ontevreden over de resultaten van het eerste academische studiejaar. In de eerste zitting hield vervolgens prof. dr. J. P. Kruijt, hoogleraar in de sociologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht, een voordracht over de film als massa-communicatiemiddel, waar in hij concludeerde, dat de film als het meest expressieve communicatiemid del, zowel grote mogelijkheden ten goe de als kansen op grote gevaren biedt. Zij wordt misbruikt door fanatieke pro pagandisten en sluwe reclamelieden waarbij voorlichting verwordt tot hyp nose en door hen, die soms om gelde lijk gewin voldoen aan de vraag naar sensatie en sterke prikkels van het door hen vaak ook nog onderschatte filmpu bliek. Zij is echter tevens en kan nog meer worden een nieuwe kunst met een eigen karakter, vervolgens een informa tie-, voorlichtings- en opvoedingsmid del van grote waarde, ook bij het on derwijs, en tenslotte een onmisbaar me dium tot gezonde verstrooiing. Zij kan in onze huidige dynamische maatschap pij belangrijke bijdragen leveren tot het leiden van de sociale veranderingen in de goede richting en het slechten van muren, die wantrouwen, angst, haat en misverstand hebben opgericht tussen volken, rassen, ideologieën en klassen. De Australische Premier Robert Men zies zal van 2 tot 7 december een be zoek brengen aan Indonesië. Vandaar reist hij door naar Malakka, waar hij tot 12 december zal blijven. Premier Menzies heeft verklaard, dat hij geen bijzondere discussie-onderwerpen heeft, en dat ook de premiers van Indonesië en Malakka geen bijzondere wensen heb ben. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii milium iimiiiiiiiiniimiiii Tijdens hun reis door de Sovjet- Unie hebben de heer en mevrouw Nixon, op uitnodiging van premier Khroesjtsjev, een bezoek gebracht aan diens zomerhuis. Daar, in het bij zijn van de dames, begonnen de bei de staatslieden een politieke discus sie en al spoedig had Khroesjtsjev zoals bij iemand van zijn type zo snel kan gebeuren zich dermate opgewonden, dat het hoog tijd werd om wat stoom af te blazen. Op dat moment zei mevrouw Khroesjtsjev: „Kom, kom Nikita, kalm aan wat!" En de machtigste man ter wereld kalmeerde. Dit kleine incident geeft een duide lijk beeld van mevrouw Khroesj tsjev en van het huishouden van de Khroesjtsjevs. Mevrouw K. is het vrouwelijk evenbeeld van mijnheer K. Zij heeft hetzelfde zonnige, ronde gelaat, een neus als een nieuwe aardappel en al tijd een twinkeling in de ogen. Aan de linkerzijde van haar gezicht heeft ze zelfs precies zo'n wrat als haar echtgenoot, waarmee ze de gelijkenis werkelijk een beetje te ver door drijft. Het verschil tussen hen is, dat Khrpesjtsjev een wat naar voren uit stekende mond en kaak heeft, ter wijl dat deel van het gezicht van me vrouw Khroesjtsjev enigszins verzon ken is. De oogleden van mijnheer Khroesjtsjev vernauwen zich een beetje, terwijl die van haar juist wijd open staan. Dit op zich zelf wijst er al op, dat zij veel kalmer van aard is en aanmerkelijk minder sluw dan haar echtgenoot. Zijn haar is zo wit als dat van een poolvos, dat van haar is peper- en zoutkleurig, met meer peper dan zout. Zij is 1.57 meter lang en bijna net zo breed. Haar hals verdwijnt tussen een paar mollige schouders. Haar benen zijn kort, dik en gespierd. Haar armen zijn evenmin lang, en haar zachte, mollige handen zijn bij na vierkant. In Hongarije, waar ik ben opge groeid, heb ik tientallen van dit soort kleine, plompe boerenvrouwen ge kend. Zij zijn aan beide zijden van het IJzeren Gordijn hetzelfde: opge wekt, hartelijk en moederlijk en zij kunnen koken! Hun bastion is de keuken, en van daar uit regelen zij de gang van zaken in het gezin met gezond verstand, begrip en zo nodig met de deegrol. Hun grootste zorgen in het leven zijn de oren van de kin deren en de maag van hun echtgenoot. De eersten moeten goed schoon en de tweede goed gevuld zijn. Ik ben ervan overtuigd, dat me vrouw K., hoewel ze alle huishoude lijke hulp kan krijgen die ze nodig heeft, zich van tijd tot tijd terugtrekt in de keuken om met haar eigen kleine handjes Nikita's lievelings maaltijd te bereiden. Indien Nina Petrovna getrouwd zou zijn met een onderwijzer of een kippenboer in plaats van met Nikita Sergjevitch Khroesjtsjev,' dan zou zij precies hetzelfde zijn geweest: een toegewijde huisvrouw, die zich niet druk maakt om de laatste voorschrif ten van de Parijse mode. maar om de spinnewebben op de vliering. Omstreeks de eeuwwisseling schreef Otto Weininger, dat bij het zoeken van een levenspartner de man een vrouw probeert te vinden die pre cies zoveel mannelijkheid heeft als iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii» 2 haar man hebben. Als ik haar zo 2 eens bekijk, loof ik, dat zij een ma- tigende Invloed heeft. Zij is zijn betere helft, en als men 2 maar even naar haar kijkt, kan men 2 vermoeden dat haar zonnige aard het 2 beste naar voren moet brengen in de- 2 ze grijze beer. Daar komt nog bij, g dat een vrouw die van koken houdt 2 wel een goede invloed moet hebben 2 op een man die van eten houdt! Het is niet bekend of het aan haar 2 te danken is, dat Molotov in Buiten- 2 Mongolië zit en dat Kaganovitsj di recteur Is van een cementfabriek, in plaats van dat de beide lieden dood geschoten werden in de goede Bols jewistische traditie. Maar als zij hier niet de mollige hand in heeft gehad, kunnen wij er nog altijd zeker van zijn, dat alleen al haar aanwezigheid als een rem werkt op Khroesjtsjevs agressiviteit. Men heeft er Khroesjtsjev wel van beschuldigd, dat hij bij zijn bezoek aan de Verenigde Staten om propa- 'ganda-redenen zijn gezin heeft mee genomen. Maar alleen 'n echte huis vader, als Khroesjtsjev, zou zich kun nen verbeelden, dat zijn provinciale vrouw, zijn twee dochters, een vlin- dersverzamelende zoon en een dikke schoonzoon een goede indruk zouden kunnen maken in een glanzend staat sie-bezoek. Maar als het bezoek van Khroesj tsjev ook maar één blijvende gunsti ge indruk heeft gemaakt op het Ame rikaanse volk, dan zal dat te danken hij vrouwelijkheid bezit en omge keerd. Als dat zo is, dan zou dat moeten blijken uit de lichaamsbouw. In mijn ogen gaat mannelijkheid gepaard met gespierdheid, en alles wat daar bij hoort: agressiviteit, moed, vol harding en wilskracht. Voor mij gaat vrouwelijkheid gepaard met: rondheid, zachtheid, en wat daar weer bij hoort, als: aanpassingsver mogen, vriendelijkheid, gezond ver stand, natuurlijkheid enz. Ik ben er zeker van, dat de heer Weininger zijn zegen zou geven aan het huwelijk van de Khroesjtsjevs, zoals ik dat trouwens ook doe. Khroesjtsjev is een beer. Zijn kracht blijkt uit zijn stierenek, zijn grove huid, zijn krachtig gevormde aange zichtsspieren, zijn lange bolvormige bovenlip en zijn brede kaak. Maar even opvallend is zijn rondheid en zachtheid in zijn vlezig gezicht en in het uitpuilende gedeelte rond het middenrif. We treffen dan ook enige vrouwelijke trekken in hem aan: als buigzaamheid, natuurlijkheid en rea lisme, alsmede een paar vrouwelijke ondeugden als ijdelheid en praat zucht. Wat mevrouw K. betreft: ze be staat voor 't grootste deel uit „deeg" maar niet helemaal. Ze heeft stevige voorhoofdsbeenderen en onder haar dikke wangen zitten grote massieve jukbeenderen. Als zij lacht, ziet men tussen de rimpels forse aangezichts beenderen en harde spieren. Haar huid doet nu niet bepaald aan zijde of satijn denken. Haar polsen en haar enkels zijn dik, en ze heeft kuiten als de forse boerenmeisjes op de tractor in de Sovjetfilms. Als zij, in het bijzijn van anderen, tegen Nikita zegt: „Papa, zing eens een toontje lager", dan kan de hele wereld ook onmiddellijk constateren, dat hij een toontje lager gaat zingen. Men heeft mevrouw Khroesjtsjev gevraagd, of zij enige invloed heeft op haar man, en ze heeft daarop met een brede glimlach geantwoord: „Nikita is de baas". Ik geloof zeker, dat hij dat werke lijk is, en het is aardig van haar, om dat fe bevestigen. Maar in een huwe lijk waar de mannelijke en vrouwe lijke componenten zo goed tegen el kaar afgewogen zijn, als in het hu welijk van de Khroesjtsjevs, moet een dergelijke vrouw wel invloed op 2 s zijn aan de gezette kleine vrouw in 2 haar onopvallende japonnen en'met 2 haar eerlijke vriendelijkheid. Ik heb n evrouw Khroesjtsjev in i de zaal van de Algemene Vergade- 2 ring van de Verenigde Naties gade- geslagen, toen haar man op het po- 2 dium zijn rede hield. 2 Toen ze ging zitten, legde ze haar g zwarte handtas in haar schooi Ze 2 hield de tas met haar rechterhand 2 vast, terwijl zij haar linkerhand op de rechterhand liet rusten. Ze hield 2 haar hoofd een beetje schuin omhoog 2 en in deze houding bleef ze een uur lang onbeweeglijk zitten; een toon- 2 beeld van fatalisme en geduld. 2 Ik mag inderdaad wel zeggen, dat men fatalistisch en geduldig moet zjjn om het een en twintig jaar te kunnen uithouden met de heer K. (Nadruk verboden. Copyright ABC-press) liiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimtiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiii Advertentie Interessant en als steeds gezellig Gecombineerde kaarten voor trein, tram en Damesbeurs verkrijgbaar aan het station. HOUTRUST - DEN HAAG .tltn 9 oktober. Entree f I.2S Geopend IJ-47- en 19-21 uur (zondag gesloten) Amerikaanse films worden vervaardigd voor een publiek me- de geeste lijke ontwikkeling gelijk aan die van een kina van twaalf jaar," aldus de Italiaanse regisseur Roberto Rossellini in een symposion in de Universiteit van Rome. „Toen de filmindustrie werd geboren, verklaarde men, dat de films waren voor een publiek, dat qua geestelijke ontwikkeling gelijk stond aan twaalfjarigen. Thans zou men het, filmpubliek 25 jaar kunnen geven, maar de films zijn op hetzelfde geestelijke peil gebleven. Het Amerikaanse produkt is „even geestloos als plastic", merkte hij op, aldus meldt U.P.I. (Van een onzer verslaggevers) Als een boer niet zou klagen, zou het hem werkelijk niet goed gaan. Maar het gezegde wil nu eenmaal, dat boeren altijd klagen, al moet men hieruit weer niet afleiden, dat men hun in dat geval geen gehoor moet schenken. In grote delen van ons land luiste zen de boeren iedere dag weer even ontmoedigd naar het weerbericht, dat alsmaar droog weer blijft voor spellen en niet één regendruppeltje in petto heeft. Intussen zijn honderden bunders weiland veranderd in gebla kerde vlakten waarop geen koe meer enig voedsel vindt, loopt de melkpro- duktie gestaag terug en worden steeds meer boeren gedwongen om honderden guldens extra ten koste te leggen aan krachtvoer voor de winter. Limburg, Brabant en Overijssel zijn wel de pro vincies, die door de aanhoudende droogte het zwaarst zijn getroffen. Hier en daar is een werkelijke nood toestand ingetreden, die door een eventuele spoedige regenval zelfs niet meer gekeerd kan worden. De provinciale voedselcommissaris van Overijssel, de heer J. Oosterveld in Zwolle, heeft eind vorige week hulp aangeboden gekregen van boeren in de Noord-Oost Polder. Daartoe opgewekt door de drie standsorganisaties hebben vele tientallen van deze landbouwers een deel van hun veevoeder beschikbaar gesteld voor de gedupeerde boeren op de droge zandgrond in het oosten van het land, en zaterdag nog arriveerden de eerste zendingen bietenkoppen, een veel gebruikt veevoer, in Haaksbergen en Raalte, die men wel tot de echte noodgebieden kan rekenen. Vijf boeren in Haaksbergen kregen tezamen tien ton bietenkoppen, natuurlijk niet veel, maar een kleine week zijn zij weer ge holpen. Het veevoer wordt hun gratis aangeboden, alleen de vrachtkosten moeten ze betalen. De hulpactie staat nog slechts aan het begin, zo vertelde ons de heer Oosterveld, want het aantal boeren, dat zich bereid verklaard heeft om de getroffen collega's bij te staan, neemt gestadig toe. Anderzijds groeit ook het aantal der boeren die als nood gevallen dienen te worden beschouwd. De nood is bij de meesten al zo hoog gestegen, dat zij het genereuze aanbod dankbaar hebben aanvaard. Onderling bewaren de gedupeerden een grote col legialiteit in-hun gemeenschappelijk lot. Van zeven boeren, aan wie door het provinciaal bureau extra veevoeder was toegewezen, besloten vier hunner van de gelegenheid geen gebruik te maken en het transport geheel aan de overige drie, die door de droogte nog erger had den geleden, ten goede te laten komen. Tankauto met drinkwater Geen van de boeren in Haaksber gen, waar wy gisteren informeerden, kon zich een droger seizoen herinne ren dan hen thans heeft overvallen. In vele gemeenten zijn nu al weken lang speciale voorzieningen getroffen, om de boeren die niet op het drinkwater net zijn aangesloten, in staat te stellen zichzelf te „bedruipen", zodat althans de dagelijkse huishouding zo min moge lijk onder het watertekort te lijden hoeft te hebben. Het aantal adressen, dat chauffeur A. de Witte in Haaksber gen met zijn tankauto te bezoeken heeft, bedroeg zaterdag nog ruim twintig. Hij bracht toen ongeveer 25.000 liter rond. Per-duizend liter betalen de boeren een gulden voor deze gemeentelijke service. Wanneer in het weer geen verande ring komt, zou het best kunnen ge beuren, dat de boeren ook voor de watervoorziening van het vee nog een beroep op de gemeente zullen doen, en dan vreest chauffeur de Witte het werk niet meer alleen af te kunnen. BBmM Chauffeur De Witte maakt lange dagen. Bij de vele boerenbedrijven ,'ih Haaks bergen, die niet op de drinkwaterleiding zijn aangesloten, vult hij de opgedroogde putten, zodat althans het huishouden kan blijven doorgaan. Krachtvoer Globaal genomen zijn dé weilanden in de noodgebieden ongeveer twee maan den te vroeg kaal. Sommige bedrijven beschikken in het geheel niet meer over groenvoer en hebben het melkvee al op stal, vijf weken vóór de normale tijd. Dat betekent overigens geenszins, dat liiitiiiiiiiiiiilliiiiiiiiillliliuiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiniimiiiiiimni de moeilijkheden dan zijn opgelost. Het wintervoer behoort te bestaan utt hooi en bieten, aangevuld met meel of vee koeken. Maar de hooioogst bedraagt on geveer zestig procent van de normale opbrengst en is al voor het grootste deel verbruikt. De teelt van voederbieten is in deze streken geheel mislukt. Wanneer Pluvius zich enigszins genadig toont, kan er van de stoppelknollen, eveneens bestemd als veevoer, nog een deel gered worden. Maar het is nu al onvermijdelijk dat men gedurende de stalperiode voornamelijk van krachtvoer afhanke lijk zal zijn, dus van meel en koeken. Gaat men er van uit dat de koe per week een halve zak meel verorbert, dan betekent dit voor de boer alleen al een uitgave van ongeveer zeventien gulden. In de streek rond Haaksber gen, waar vooral de buurtschap Veld maat een troosteloze indruk maakt, is nu al ongeveer tienmaal zoveel krachtvoer aangekocht als vorig jaar. Uiteraard heeft het gebrek aan ge schikt voedsel voor het vee invloed op de melkproduktie. Deze bedraagt op het ogenblik ongeveer tachtig procent van de opbrengst in de overeenkomstige pe riode van het vorige jaar, terwijl de vee stapel sindsdien nog met vijf procent is toegenomen. Bij aanhoudende droogte is verdere achteruitgang te vrezen. Boer A. G. Wijlens, een van de vfli die zaterdag al een eerste zending bie tenkoppen uit de N.O. Polder mochten ontvangen, zei ons, dat zijn dertien koei en gisteren tezamen dertig liter meik hadden gegeven. Anderhalve maand ge leden gaf iedere koe hem nog vijftien li ter per dag. Voor de kwaliteit van de melk heeft het tekort aan groenvoer echter geen schadelijke gevolgen zoals wel eens wordt gemeend. Enkele boe ren hebben zich genoodzaakt gezien om vee van de hand te doen. Wat de produktie van andere land bouwgewassen op de zandgronden be treft is de situatie al evenmin erg gun stig. Slechts rogge en haver kunnen zich nog enigszins handhaven, maar van de roggezaai in oktober stelt niemand zich iets voor. In zijn rapporten beschrijft F-. - Boer A. Wijlens in de buurtschap Veld- maat was een der eersten, die uit de N.O.-Polder een lading bietenkoppen mochten ontvangen. de plaatselijke voedselinspecteur van Haaksbergen de toestand als kritiek- Met huiver zien de boeren op onze oos telijke zandgronden de winter tegemoet.. Advertentie BABY ZEPHYR 3Ü de allerbeste voor baby

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4