IN EIJGELSHO VEN EN IN HOORN: Nieuwe privileges voor bewoners van „open gevangenissen evers tevreden over vrije Werkg' gedetineerden-werknemers I Sportblouses Peeks Cloppenburg SER-advies: Kleinhandel diep- vriesprodukten niet binden 's Lands Kroniek- Herdenkingsexpositie Adriaan VI geopend Overgang naar maatschappij „Schoepenrad"' fotografeert de aarde Mgr. Alfrink: Onze oecumenische tijd zal hem heter begrijpen Leider Katholiek Thuisfront Van 27.000 km hoogte Navo-oefening tegen onderzeeboten Generaal der Augustijnen elke woensdag jongens - markt VESTIGINGSREGELINGEN Nederlandse deserteur voor Kielse rechtbank Sportvliegster landt in weiland Naar wettelijke rege ling van minimum loon R. Staffhorst V B DINSDAG 29 SEPTEMBER 1959 PAGINA 5 55 De gedetineerden in de open gevangenissen te Eijgelshoven en Hoorn hebben deze week een aantal nieuwe voorrechten gekregen: zij zullen voortaan buitenshuis zakgeld mogen besteden (f 5 per week)ze mogen op de bezoekdagen hun familie van de bus of de trein gaan halen; bij hun halfmaandelijks uitstapje in groepsverband zullen ze niet meer door een bewaker-in-burger worden vergezeld; ze mogen hun brieven buiten het gesticht op de bus doen; in bepaalde gevallen kunnen ze toestemming krijgen om met thuis te telefoneren en bij feestelijke gelegenheden mogen ze desgewenst geld bij elkaar leggen voor een extra'tje op tafel. Nieuwe privileges voor een toch al uiter mate bevoordeelde groep van gevangenen, die nauwelijks nog ge vangenen zijn? Of voorrechten die de logische consequentie zijn van open systeem, dat de overgang naar de vrijheid moet vormen en voor de gevangenen al zoveel spanningen met zich brengt, dat men ze niet nodeloos moet opvoeren? De directie van het gevangenis wezen is de laatste mening toegedaan. Na twee jaar succesvol experi menteren acht zij de tijd gekomen om een aantal regels die nog uit het gesloten gesticht stammen en in de open gevangenis onlogisch aandoen, door te halen. zuiver wollen tricot, geheel nieuw model, sportblouse van een der bekendste Nederlandse Tricotfabrieken. Nu als buitenkans-aan bieding. J.M. prijs Schaapskudde van Ruinen gaat verdwijnen Laatste dieren van het Drentse ras Voeder ^wordt te duur J Rede prof. Asselbergs Verwarmingsbedrijf Van diefstal vrijgesproken S.E.R.-commissie gaat onderzoek instellen Geen Bruckner-gemeente in Nederland Deze employé van een Heerlense garage is een gedetineerde uit het open gesticht „Eijgelshoven". Uverdag werkt hij schijnbaar als een volledig vrij man in het particuliere bedrijfsleven. Dit leidt ertoe, dat hun aanvanke lijk enthousiasme vaak aanmerkelijk verflauwt. De beperkingen gaan ster ker spreken clan de voorrechten, waar aan men heel gauw gewend is. Na een paar maanden gaat het verlangen naar huis steeds sterker spreken. De meest geuite wens die we dezer da gen bij een bezoek aan Eijgelshoven hoorden was: mochten we maar eens een weekend naar huis." De directie van het gevangeniswezen heelt een open oog voor deze moeilijk heden en men wil ze zeker niet node loos groot laten zijn. De jongste bepa lingen met name die over het zak geld hebben weer enkele knelpunten weggenomen. Maar knelpunten zullen er blijven en vooral het weekend thuis zal niet zo gemakkelijk verwezenlijkt worden. Op de eerste plaats vraagt men zich af, of de publieke opi nie zich niet tegen een dergelijk privi lege zou verzetten, onder het motto, dat de straf al te zeer zou worden uitge hold. Voorts zou men de tegenstelling niet de gevangenen in de gesloten in richtingen te groot kunnen gaan vinden. Maar bovendien: de ervaring met. poli tieke gevangenen die het destijds wel mochten heeft geleerd, dat de terug keer naar het gesticht er steeds moei lijker door wordt. Men zou er daarom hoogstens in de allerlaatste periode toe willen overgaan. In sommige gevallen kan gezinsboek ook om andere re denen ongunstig zijn: het geïdealiseerde thuis is niet altijd zo ideaal als de ge detineerde zich is gaan voorstellen en dan gaat zo'n bezoek deprimerend wer ken. Nu kan mén daar tegenover stel len. dat de gevangene bij zijn invrij heidstelling toch ook naar huis moet, maar dan is de situatie toch weer an- De ontwikkeling is hiermee zeker nog niet ten einde: in een verdere toekomst zullen waarschijnlijk diverse andere de siderata van de gedetineerden in Eijgelshoven en Hoorn vervuld worden, maar met allemaal gebeurt dat be slist nooit: Eijgelshoven en Hoorn „ui len altijd gevangenissen blijven, inrich tingen dus waar men vrijheidsstraf on dergaat. De vrijheden zullen nooit zo groot worden, dat de slral teniet wordt gedaan. Bovendien zullen bepaalde desi derata niet vervuld worden in het be lang an de gedetineerden zelf, omdat de voldoening van sommige wensen het hun alleen maar moeilijker zou maken. Het j&crr gesticht is toch al een moeilijke opgave. De voorrechten die de gevangenen er genieten, stellen Hen op een zware proef. Het nieuwe sys teem heeft niets te maken met huma nisering van strafexecutie, maar is louter een poging om de resocialisa tie van de gedetineerden te benade ren. De straf, zo stelt de wet, moet dienstbaar worden gemaakt aan de terugkeer van de gestrafte 111 de maatschappij. Vooral voor de langer gestraften, die geruime tijd en soms vele jaren in een gesloten gevangenis hebben doorgebracht, is voor die te rugkeer een tussenschakel nodig. Op 1 november 1957 is het experi ment van het open gesticht begonnen: toen werd in het Zuidlimburgse Eijgels hoven een barakkenkamp, waarin na de oorlog politieke delinquenten waren ondergebracht, als open gesticht in dienst gesteld. Sindsdien zijn er 128 ge vangenen geweest, van wie 12 naar een gesloten gesticht zijn teruggeplaatst en l man is weggelopen; de overige heb ben aan de verwachtingen beantwoord. Dit gunstige resultaat heeft mede ge leid tot de opening van een tweede open geslicht: „De Sluis" in Hoorn, waar sinds 1 april van dit jaar 39 man geplaatst zijn, van wie er twee zijn te ruggeplaatst. Voor het open gesticht kunnen die gevangenen in aanmerking komen, die tenminste vier maanden in een ge sloten gevangenis hebben gezeten en van wie met redelijke zekerheid kan worden verwacht, dat ze voor voor waardelijke invrijheidstelling in aan merking zullen komen. De plaatsing in het open gesticht geschiedt hoog stens vijf maanden vóór de datum waarop v.i. mogelijk is. Hang niet al le gevangenen die aan deze voor waarden voldoen, komen ook in het open gesticht terecht: het percentage schommelt rond de 25. De kandidaten rpoeten nl. door de directie van het gesloten gesticht waar ze verblijven geschikt worden geacht en passeren bovendien een centrale selectie-com missie, waarin o.a. het hoofd en liet waarnemend hoofd van de afdeling regiem van het gevangeniswezen cn dc directeuren van de beide open ge stichten zitting nebben. Bovendien moeten ze er zélf mee instemmen. Dit laatste is doorgaans het geval: van de 169 man die tot dusver gese lecteerd zijn, hehben er maar 2 be dankt. De geselecteerden krijgen alvorens te beslissen een brochure waarin zowel op de aantrekkelijke als op dc moeilijke kanten van het leven in (en buiten!) het open gesticht wordt gewezen. De laat ste worden door de kandidaten vaak onderschat. De eerste maand, waarin ze als kampwerker worden aangesteld, brengt nog weinig problemen, maar dan gaan de gevangenen die ten over staan van de directeur en alle medege detineerden hun erewoord hebben ge geven de maatschappij in. Ze worden tussen vrije mensen te werk gesteld op kantoren en fabrieken, maar als de Werktijd is afgelopen, moeten ze onmid dellijk terug. Ze kunnen geen gevolg ge- Ven aan uitnodigingen van collega's om eens op bezoek te komen oi ergens mee haar toe te gaan. Ze zien allerlei ver lokkingen. die hun voorlopig ontzegd blijven, en komen daardoor in spannin gen, die gevangenen in gesloten gestich- fcte smm aard blijven. ders. Men zou daarom onderscheid wil len maken op grond van de gezinssitua tie, maar dat kan nooit voor gedetineer den binnen één gesticht. Dit zou men alleen kunnen doen bij een differentia tie van de open gestichten, waarbij in het ene wel cn in het and„re geen week endverlof zou gelden. Dat er op de duur nog meer open inrichtingen zullen ko men, staat wel vast. Weliswaar is het uitgesloten dat alle gestraften hun laat ste fase in een open inrichting doorbren gen, maar dc gunstige ervaringen lei den er toch wel toe, dat de selectie- normen geleidelijk nog verder worden verlegd. Nu al zijn er in de open in richtingen diverse gedetineerden, die twee jaar geleden, toen men met de grootste voorzichtigheid aan het experi ment begon, niet in aanmerking waren gekomen. Zowel in Hoorn als in Eijgelshoven verblijven op het ogenblik ongeveer 25 gedetineerden. Dank zij de mede werking van het bedrijfsleven cn en kele overheidsinstellingen vinden bij na allen werk buiten, de gevangenis. De Limburgse werkgevers, die deels uit puur idealisme, doch ook omdat ze er broodnodige en iets goedkope re krachten mee kunnen aantrekken, aan het experiment meewerken, zijn er unaniem enthousiast over. Ook de wijze waarop de gedetineerden door hun vrije collega's worden opgeno men, geeft nergens moeilijkheden. De gevangene wordt doorgaans als een gewone nieuwkomer behandeld. Als hij zich niet helemaal op zijn plaats voelt, komt dat meestal niet omdat hij als gedetineerde tussen vrije mensen staat, maar omdat hij zich als niet-Limhurger wat vreemd voelt. Dit probleempje speelt ook in andere streken en mede met het oog hierop wil men bij het stichten van nieuwe open inrichtingen ook naar een geografische spreiding streven. In het algemeen worden de collega's van de gedetineerde tevoren op de hoog te gebracht. Dat bespaart de man veel narigheid: vroeg of laat, maar meest al vroeg, wordt geïnformeerd naar woonplaats en familie of komt het tot uitnodigingen en dan heeft de gedeti neerde de keus tussen draaierijen, die argwaan wekken of het vertellen van de waarheid. Als hij het laatste doet is de reactie prompt: „Had dat maar eerder verteld, dat was toch veel ge makkelijker geweest". Als de gevange ne echter zelf per se wil dat „het" ge heim blijft, worden zijn collega's niet geïnformeerd en is alleen de chef op de hoogte. Hoewel de bewoners van Eijgelsho ven in vele opzichten van elkaar ver schillen, heerst er toch teamgeest. Dat blijkt o.a. uit het feit, dat ze geregeld vertrouwensmannen hebben gekozen, samen vergaderen cn uit hun midden die bepaalde kwesties met de directie j bespreken. Het merendeel van de ge selecteerden voor dc open gestichten be staat uit mensen die voor het eerst ge vangenisstraf ondergaan: van de 167 waren er dat 102. Dertig man waren voor de tweede maal veroordeeld, veer tien voor de derde maal en zeven voor de vierde maal. Dat ook recidivisten voor het open gesticht in aanmerking kunnen komen blijkt wel uit het feit, dat twee man voor de zevende, twee voor de negende, een voor de tiende en een voor dc veertiende maal Ver oordeeld was. Wat de beroepen betrelt waren er 52 „witte boordjes" boek houders, vertegenwoordigers etc. en 115 anderen, van chauffeurs tot los-ar- beiders. De gepleegde delicten varieer den van diefstal, inbraak, oplichting en verduistering (samen 121) tot agressie ve cn zedendelicten en de straffen van drie jaar of minder (154) tot 20, 22 en 24 jaar (Resp. 2, 1 en 1). De bewoners van het open gesticht in Eijgelshoven hebben dezer dagen een „open gesprek" gehad met de pers. Bijna allen hadden zich bereid verklaard, de journalisten te ontvan gen en rond te leiden. De gedetineer den openden zelf de poort, die alleen dient om onbevoegden van buiten te weren. Onze gastheer was bepaald positief ingesteld en dat waren de meesten. Uiteraard werden er ook wensen geuit. Een van de belangrijk ste was, dat men zo graag de moge lijkheid zou hebben om enigszins voor zijn gezin te kunnen zorgen. Dit kan nu alleen voorzover men nog iets kan overleggen van de 10 pet. (van het loon) die voor kantine- en zakgeld bestemd zijn. Diverse andere wensen zijn inmiddels door de nieuwe bepa lingen achterhaald. Daarmee is het open gesticht weer een stapje verder in zijn tot dusver geslaagde ontwik keling. VIC LANGENHOFF. Dc Amerikaanse 'satelliet „Verken ner VI" heeft cle eerste foto van de aar de en haar wolkendek op een hoogte van 27.0(10 kilometer gemaakt. De foto is vervolgens naar dc aarde geseind. In een officiële Amerikaanse verkla ring wordt gezegd, dat de foto het ge hele gebied van Mexico toont. Dc „Ver kenner VI", ook wel „Schoepenrad" ge noemd, is uitgerust met een speciale camera. De satelliet werd op 7 augus tus afgeschoten. De signalen met be hulp waarvan de foto werd gemaakt, zijn op 14 augustus door dc kunstmaan uitgezonden. Dc „Verkenner" heeft voorts een der de, tevoren onbekende gordel van krach tige straling rondom de aarde ontdekt. Deze gordel begint op 1.600 km. boven de aarde en is een 500 km. diep. Eerder waren met kunstmanen twee ringvor mige stralingsgordels ontdekt, een op 2.240 km. van de aarde met een diepte van ruim 3000 km., en een op 12.800 km. met een diepte van 7000 km. Tot 13 oktober wordt onder leiding van de Amerikaanse vice-admiraal Wil- l:-m G. Cooper, in het westelijk gedeelte van de Atlantische Oceaan een onder- zeeboot-bestrijdingsoefening in Navo- verband, genaamd Fish Play 4, gehou den. Dc Spaanse pater Lucian Rupio is in Vaticaanstad gekozen tot generaal-pri- or van de orde der Augustijnen. De nieuwe generaal is geboren in 1909 en trad in 1925 in de orde. Pater Rupio is deskundig op het gebied van de Ooster se letteren en wijsbegeerte. Advertentie 4 jr (kieine stijging per maal) (Van onze Haagse redactie) De Commissie Adviezen Vestigings- regelingeii van de SER vindt, dat het geen zin heeft om de kleinhandel in diepvriesprodukten aan een vestigings regeling te onderwerpen, gezien de ge ringe specialistische vakbekwaamheid die er bij te pas moet komen. De com missie heeft dit aan staatssecretaris Veldkamp in een ongevraagd advies doen weten. Daarmee gaat zij in tegen de regeling, die de staatssecretaris zelf voor ogen had. In het voorontwerp Vestigingsbesluit levensmiddeienbedrijven was de ver koop van diepvriesprodukten voorbe houden aan de zg. „algemene levens middeienbedrijven" (een zeldzaam voorkomende vorm van detailhandel) en aan de betrokken detaillisten, zodat bijv. diepvriesgroente alleen door de groentehandelaar zou mogen worden verkocht etc. In feite kwam dat neer op een beperking van de nu reeds be staande vrijheid, daar momenteel al leen de befaamde diepvrieskip van de vestigingsregeling hinder ervaart. De schaapskudde van Ruinen gaat in november naar de slager. Willem Huizing de 63,-jarige schaapherder, kan dan met vervroegd pensioen gaan en de laatste kudde schapen van het echte Drentse ras heeft dan voor al tijd afgedaan Want er is geen geld om voor de komende winter 25 ton hooi en evenzoveel haver te kopen. Voor tienduizend gulden stroppen heeft de eigenaresse van de kudde, de stichting Natuurbeschermings- wacht Meppel en Omstreken, de voor bije jaren moeten incasseren en dat was teveel voor dc kas van de penning meester. De schapenprjjzen liepen dc laat ste jaren sterk terug. In plaats van veertig gulden per schaap kreeg nt.en dertig gulden en dat is per jaar een nadeeltje van twaalfhonderd gulden. Eik ;aar namelijk verkoopt men on geveer honderd twintig schapen als de aanlok een beetje aan de verwach tingen heeft beantwoord. De markt prijzen voor wol zakten en de vee- voederkoslen stegen daarentegen snel. De verkoop van schapemest stagneer de, omdat men geen kopers vond. Men leende geld van de provincie en van particulieren, maar het stich tingsbestuur ziet er nu geen gat meer in. De bejaarde „scheper" Willem Hui zing ziet dit alles met lede ogen aan. Hij heeft jaar en dag achter do scha pen gelopen. Met zijn Franse herder Koba zoekt hij elke dag naar voedsel en water voor zijn dieren. „De mees te veen plassen zijn uitgedroogd, maar we hehben nog wat kunnen vinden," zegt hij. Willem Huizing staat niet alleen, in de provincie Drente heeft een oproep om geld in te zamelen ge hoor gevonden. Men wil de schaaps kudde redden. Inmiddels heeft de Re gionale Omroep Noord en Oost beslo ten een reportage te geven in het ka der van deze hulpactie. In Oostelijk Groningen zetten vele burgemeesters hun naam onder een oproep aan de bevolking van Nederland geld voor de kudde te geven. ge uitgestrekte heidevelden, die Dren te nog kent. Op dit moment telt de kudde nog 445 schapen, maar, als de schaapskudde blijft, worden er voor het invallen van de winter 175 verkocht. Als het voorjaar wordt moet er ruim te zijn voor de lammeren in de kooi. Het Drentse heideschaap is een oud landras, dat vóór 1900 in ons land van overwegende betekenis is geweest. Het verdwijnen van de heide heeft het aantal sterk doen teruglopen. De mannelijke dieren zijn te herkennen aan de zogenaamde kroon, die zij dragen, twee fraai gebogen horens. De ooien hebben soms kleine hoorn tjes, soms ook ontbreken deze geheel. (Van onze Utrechtse redacteur) De belangstelling voor dc opening van de herdenkingstentoonstelling, ge- welke er ieder jaar volgens oude funda tie voor paus Adriaan wordt gehouden. Hoewel Adriaan slechts korte tijd van wijd aan Paus Adrianus VI, in zijn ge- ziJn leven in Utrecht heeft doorgebracht, - - heeft de stad van zijn geboorte hem nooit vergeten. Alleen het feit reeds, dat iemand het tot paus brengt, mag, zo vervolgde mgr., voldoende reden zijn om hem een groot figuur te noemen, waarop stad en land van zijn herkomst trots mogen zijn. Toch had de grote we reld van zijn dagen noch tijdens zijn pon tificaat, noch onmiddellijk na zijn dood voel goede woorden voor hem over. Maar de latere geschiedbeschrijving vindt daarin meer de beoordelaars dan de paus zelf veroordeeld. boortcstad Utrecht, was zo groot, dat het Centraal Museum daarvoor niet vol doende ruimte bood en de, plechtigheid gistermiddag plaats had in de, Nicolaas- kerk, waar de Aartsbisschop, mgr. dr. B. J. Alfrink het woord voerde. Met de minister van O.K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals waren daar geeste lijke en wereldlijke hoogwaardigheids bekleders uit de landen, waar de enige Nederlandse paus, die 500 jaar geloden geboren werd, geleefd cn gewerkt heeft. Wij noemen de Spaanse ambassadeur, dc hertog van Baena; de Belgische am bassadeur F. X. baron van der Straten Waillet; burgemeester en schepenen van Leuven met de rector magnificus van dc katti. universiteit, mgr. II. van Wayenbergh; de rector van het Paus Adriaan College, prof. Coppens, terwijl voorts tot de gasten behoorden prof. Post uit Nijmegen, de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J, A, de Ra- nitz en verscheidene leden van het Be- schermcomité voor de tentoonstelling. Aanwezig was ook een zuster van de school naar Paus Adriaan genoemd, aan de Oudegracht om dc hoek van de Brandsteeg, waar zijn geboortehuis stond. De commissaris der Koningin, mr. C. Graaf van Lyndcn van Sandenburg toonde eveneens 'belangstelling en be treurde het, dat wegens het niet op tijd beëindigen van de restauratie de ten toonstelling niet ingericht kon worden in Paushuize, zoals aanvankelijk het plan was. Dit huis, dat Paus Adriaan VI voor zich liet bouwen om er zijn laat ste levensjaren te slijten, maar dat hij nimmer mocht aanschouwen, is door vele commissarissen van de Koningin bewoond en zal gedeeltelijk weer als re sidentie gaan dienen voor de huidige magistraat. Mgr. Alfrink, die de opening verricht te, deelde mee enkele dagen geleden nog voor de zoveelste maal voor het grafmonument van paus Adriaan in de kerk van Santa Maria dell' Anima te Rome gestaan tc hebben. Als student te Rome mocht hij meerdere malen de rouwdienst in deze kerk celebreren, Adriaan heeft zwaar geleden onder de dreigende scheuring van de christen heid en als de. Voorzienigheid hem de tijd gelaten had, zou hij alles in het werk hebben gesteld om wat oorzaak of aanleiding tot die diep betreurens waardige scheiding van de geesten kon den zijn, uit de weg te ruimen. Onze tijd met zijn oecumenische tendenties zal hem daarom meer kunnen waarderen dan zijn tijdgenoten het deden, die al te veel waren vastgeroest in de traditio nele gegevens van het verleden, zo meende mgr. Alfrink. Prof. dr. W. Asselbergs gaf aan de hand van de historische feiten zeker geen geflatteerd portret van paus Adriaan, ge volgd door een verklaring van het tra gisch mislukken van diens werk. Zijn leven, aldus de Nijmeegse hoogleraar, roept tal van menselijke vragen bij ons op, waarvan als eerste, waarom hij niet tot de eer der altaren werd verheven. Wij hebben hier te maken met een man, die zijn beperkingen heel zijn leven smartelijk heeft gevoeld. Met sterke ten denties van zijn persoonlijkheid heeft hij zeker niet die openbare vorm van heiligheid bereikt. Misschien is hij als heilige mislukt, maar toch geslaagd als paus in een pontificaat van slechts 1 jaar. Als opvolger van Leo X was zijn verschijning in een trits van pausen een heilzame breuk, maar het was slechts een caesuur van 1 jaar. Voor zover het pausschap een koningschap is. was het echter allerminst geslaagd. Als paus en monarch heeft hij slechts het mis lukken van zijn roeping, die hij zag in het bewerken van de christelijke een heid, beleefd. Ook ais hoogleraar in Leuven kan men hem niet groot noemen, al heeft hij veie boeken geschreven. Als tijdge noot van Erasmus heeft hij in zijn pro fessoraat niets vernieuwd, maar ook niet 't werk van anderen zodanig voort gezet, dat een oude stijl pakkend werd. Was hij niet paus geweest, de profes soren van Leuven zouden hem niet meer naast zich herinneren. De geschie denis laat ons in de steek om te beoor delen of hij als Utrechtse jongen ge slaagd is. De behoefte aan romantiek deed hem geboren worden als zoon van arme mensen, terwijl in waarheid zijn vader een welgesteld stadstimmerman was. Van Paus Adriaan krijgt men tel kens de indruk van een man, die het niet haalt en prof. Asselbergs haalde een uitspraak van Schiller aan, die o.a. wees op de onverenigbaarheid van een naïeve gezindheid met het karakter van paus. Hij miste de naïviteit van het genie en bracht slechts mee de naïvi- teit van een eerlijk man tegenover het Mgr. Alfrink en mgr. Van Wayenbergh hebben maandagmiddag een rondgang geweid. In zijn mislukking, zo besloot gemaakt over de herdenkingstentoonstelling „Paus Adriaan VI" in het Centraal prof. Asselbergs, wist hij echter tijdens Museum te Utrecht. Samen met minister Cals en burgemeester De Ranitz bekij- zijn eenzaam sterven iets mee te voelen Elk jaar bezoeken vele honderden ken zij onder leiding van de directrice van het museum, mej. Houtzager, de van Hem, dié Zijn Vader vroeg, waar- cr.Viti'oneb-Tirl^n r»rv oon xmv» Ho ummL I itlhOUd VOiïl d€ VitriïieSnm Hii Rpm hari v#»rlatpn de schaapskudde op een van de weini- i om Hij Hem had verlaten. Dc SER-commissie vindt het oneco nomisch om de diepvriesprodukten over verschillende specialisten op te delen. De verkoop van diepvriesprodukten eist naar haar mening een groot aantal ver kooppunten. terwijl de diepvriescontai ners rendabeler gebruik kunnen worden als men over een volledig assortiment van diepvriesprodukten kan beschikken. Zoals bekend zijn de regelingen voor de levensmiddelenhandel in zijn geheel een regeling die nodig is ingevolge de nieuwe Vestigingswet Bedrijven 1954 nog niet getroffen. De Commissie meent echter dat daarop niet gewacht hoeft te worden als het om voorzienin gen voor de sector diepvries gaat, zelfs niet al zou het hierbij om tijdelijke voorzieningen gaan. Dergelijke voorzie ningen acht de commissie zelfs zeer ur gent voor de verkoop van diepvrieskip. De feitelijke toestand met de verkoop van dit produkt wijkt, volgens de com missie, namelijk sterk af van die welke zij als de meest wenselijke beschouwt De commissie adviezen vestigingsre gelingen van de Sociaal Economische Raad heeft aan de staatssecretaris van Economische Zaken geadviseerd de toe gang tot het centrale verwarmingsbe drijf aan toelatingseisen te binden. De commissie acht het gevaar niet denk beeldig, dat nieuwe ondernemers de be kwaamheid en financiële draagkracht onderschatten, die nodig zijn voor een goede uitoefening van het bedrijf. On dernemingen met meer dan 25 man technisch personeel zouden buiten de werkkingssfeer van het vestigingsbe sluit kunnen vallen. Om beunhazerij te gen te gaan kan de commissie zich verenigen met het voorstel de toelating tot de kleinhandel in verwarmings- en kookapparaten en tot het kachelsmids bedrijf aan minimum-eisen te binden. De 21-jarige Nederlander Johannes van de Kerkhof is maandag door een rechtbank te Kiel vrijgesproken van diefstal. Van de Kerkhof had in juli ge probeerd met een zeilboot, die aan de Oostzeekust lag, naar Denemarken te vluchten. De boot strandde echter op het eiland Laaland. De rechtbank achtte het bewijs van diefstal niet geleverd. Het gebruik van een boot waartoe men niet gemachtigd is. is volgens de Duitse wet niet strafbaar. Van de Kerkhof, die in Emsland is geboren, heeft de Nederlandse nationa liteit. Vorig jaar was hij in militaire dienst gegaan maar in juni werd hij wegens het overschrijden van de verlof termijn gestraft en van elke bevorde ring uitgesloten. Daarop is hij gedeser teerd. Met uniform en al liftte hij door Duitsland en belandde in Kiel. Van Todendorf aan de Oostzeekust begon hi; zijn zeiltocht naar Denemar ken. waarbij hij twee dagen en nachten zonder eten en zonder nautische instru menten op de Oostzee ro-ddreef. Maandagavond heeft mevrouw C. L. K. uit Hilversum met een sportvlieg tuigje, een Pipercub, een geslaagde noodlanding gemaakt in een weiland in de Barnewinkel in Apeldoorn. De 35- jarige pilote was met haar toestel in Hilversum opgestegen om via Beek in Limburg naar Teuge te vliegen. Dooi de duisternis kon zij echter het vlieg veld Teuge niet vinden. Zij heeft enige tijd rondgecirkeld, maar moest toen tengevolge van benzinegebrek een nood landing maken. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft het, zoals bekend is, noodzakelijk geacht in het kader van een meer gedifferentieerd loonbeleid een onderzoek in te stellen naar de wenselijkheid en de mogelijkheden van een wettelijke regeling van het mini mumloon. De minister heeft daartoe, zoals is gemeld, aan de Sociaal-Econo- mtsche Raad gevraagd advies over dit onderwerp uit te brengen. De SER heeft thans, ter voorberei ding van dit advies, de commissie Wet telijke Regeling Minimumloon inge steld, waarvan prof. mr. M. G. Leven- bach voorzitter is. De commissie is ver der als volgt samengesteld: prof. mr. P. Borst, prof. mr. W. C. L. van der Grinten, dr. G. A Kessler. prof. dr. J. Tinbergen, mr. A. J, R. Mauritz, drs. M. W. J. Peijnenburg, mr. G. C. van Dam, drs. K. A. J. M. Samson, P. G. van der Weele, drs R. Zijlstra, W. F. van Tilburg, drs. W. Olthof, F. G van der Gun, drs. Th. A. Coppes, K. de Boer en drs. J. Boersma. Het comité, dat de oprichting van een NederlandseBruckner-gemeente als afdeling van het te Wenen geves tigde internationale Bruckner-Gesell- schaft voorbereidde, heeft zijn werk zaamheden gestaakt wegens de te ge ringe belangstelling. De Noorse dichter Herman Wilden- vey. die jarenlang in Amerika leefde en werkte, is zondag op 73-jarige leeftijd te Oslo overleden. „Het was een doorgestoken kaart, zoals mij later bleek, maar voor mij volkomen een verrassing. Mijn vrouw was trou wens pas vrijdagmiddag inge licht." Dit vertelt ons de heer R. Staff horst in zijn gezellige woning in het vroegere Maartensdij.kse Tuindorp, maar thans deel uit makend van de stad Utrecht. Zijn overgrootvader, A. J. G. Staffhorst, stichtte een zaak in gedistilleerde dranken. Hij was Duitser van afkomst. Onze gast heer vertelt pas ontdekt te heb ben, dat zijn voorouders, van wie hij aannam, dat ze uit Dissen bij Osnabrück afkomstig waren, om streeks 1550 reeds in Hoya aan de Weser in de buurt van Bre men bekend waren. Enthousiast toont hij ons foto's van een hek voor een oud huis, dat men hem had aangewezen, waarop de naam Staffhorst in steen is uit gehakt. Het is echter niet om zijn stamboom, dat wij d: heer Staff horst een bezoek brachten, maar om hem te feliciteren met zijn benoeming door de Paus tot ridder in de Orde van de H. Sylvester. En dit wegens zijn verdiensten niet op zakelijk ge bied, al neemt de heer Staff horst o.a. als bestuurslid van het bedrijfschap groothandel ge distilleerd en ondervoorzitter van de Utrechtse Kamer van Koophandel ook daar een vooraanstaande plaats in. Voornamelijk heeft de heer Staffhorst deze onderscheiding gekregen we gens zijn grote activiteiten als nationaal voorzitter van het Katholiek Thuis front. Het eremetaal werd hem zaterdagmiddag uitgereikt tijdens een hoofd bestuursvergadering in Utrecht. Kijk, dat was nu die doorgestoken kaart. De voorzitter had niet willen vergaderen, omdat er niets bijzonders te be handelen was, maar de penningmeester wilde dit wèl en bovendien nog de gewestelijke commissarissen bij elkaar trommelen, omdat hij een rapport te behandelen had en mededelingen wilde doen omtrent de loterij, waarvoor hij pas de goedkeuring had ontvangen. Het verwonderde de voorzitter wel tijdens de bestuursvergadering, die aan de bijeenkomst van de commissarissen voorafging, dat ze allen zo mee gaand waren en hij prompt drie uur de tweede vergadering kon openen. Pas had hij zijn openingsspeeclijc gehouden of de geestelijk adviseur rec tor J. Doesburg vroeg het woord. Daar ging de vergaderzaal open en kwa men mevromv Staffhorst en de negen kinderen binnen, onder wie zelfs twee van buiten de stad. „Toen dacht ik, dat ik droomde, maar rector Doesburg nam direct zijn draai en het duurde niet lang of mijn vrouw speldde mij het eremetaal op de borst. Ik moet u eerlijk, zeggen, dat ik er echt verheu, d om ben. Overi gens zie ik er een waardering in var. het gehele Katholiek Thuisfront-werk." De heer Staffhorst heeft geheel zijn persoon daarvoor ingezet, sinds hij een paar jaar na de oorlog een heerneef, die kapelaan i een Gelders dorp was, enthousiast over de actie in zijn parochie voor onze jongens, die naar Indië werden gezonden, hoorde vertellen. Prompt belde de heer Staffhorst de pastorie op om te informeren of hier ook zo iets estond, waarop hij vernam dat de volgende avonde oprichtingsvergadering zou worden ge houden. De heer Staffhorst werd meteen uitgenodigd. Hij aarzelde geen ogenblik, werd voorzitter van de parochiale afdeling dat 'con er naast zijn kerkmeesterschap nog wel bij en het duurde niet lang of de toen- vialige directeur van Katholiek Thuisfront, admiraal Doorman, vroeg hem commissaris te worden. Bij een reorganisatie van h hoofdbestuur in 1949 koos men hem tot voorzitter. De heer Staffhorst vindt het iverk van Katholiek Thuisfront nog even hard nodig .als toen onze militairen in het toenmalige Indië ver van huis verbleven. Ook nu, vooral als zij van het platteland komen, moeten zij worden opgevangen. Het ergste voor hen en dat geldt ook voor jongens vit de steden, die in een vreemde omgeving >omen, is de verveling. Daarom dienen er midden in alle garnizoensplaatsen katholieke militaire tehuizen gesticht te worden. De eerste twee jaar is hiervoor een extra bedrag van vier ton nodig. De heer Staffhorst hoopt op een groot succes van de loterij, zodat gebouwd kan worden in Den Bosch, Grave, De Lier, Woensdrecht, Nieuw-Millingen, Weert, Raamsdonksveer en Schalkhaar, waar dringend behoefte is aan een katho liek militair tehuis.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5