De criminaliteit in Afrika neemt toe als gevolg van de c Zakelijkheid hij liet maatschappelijk werk Niet in strijd met een christelijke benadering f. D Redt eersti de anderen Niet meer primitief, nog niet beschaafd Onaanvaardbaar antwoord J Bijzonder gezinswerk en jeugdzorg Overgrootmoeder heeft lak aan IJzeren Gordijn Khroesjtsjev naar Peking Uit de pers J DINSDAG 29 SEPTEMBER 1959 PAGINA 7 -door- ERIK VERG FRANS WEST-AFRIKA guinea\ WMmm waar warmte helpt, helpt PHILIPS Infraphil beter denk daaraan ook bij rheumatiek en verkoudheid Prijzen: 29«75 en 37.50 sringj tiljoenen I Communistisch China bestaat 10 jaar S.R.O.I. in Ermelo vijftig jaar BUITENLANDSE KRONIEK Vernieuwde prediking Nike-bataljon in Frankrijk gevormd i door InMARGUERITE BOURCET Belastingwijziging In Indonesië De ontwortelde miljoenen David Kemajou, de voorzitter van de wetgevende vergadering van Kameroen,, ontving mij op zijn kantoor in het parlementsgebouw van Yaounde. Schrijfbureau, telefoon, land kaarten aan de muur: er ontbrak niets, wat bij een modern kantoor hoort. Voor mü zat een man in een welgesneden costuum, die uitstekend Frans sprak en zeer gefundeerde denkbeelden ontwik kelde over de toekomst van Kameroen, dat op 1 januari 1960 een zelfstandige staat wordt. Mijn aandacht werd enigszins afge leid, omdat ik mij trachtte voor te stel len, hoe deze man er uitgezien zal heb ben, toen hij, gehuld in de golvende ge waden van een hoofdman, drie dagen en drie nachten waakte bij de schedels van de voorouders. Want dat heeft hu gedaan, toen hij na de dood van zyn vader het ambt van hoofdman in Ba- zo overnam. Onder de Afrikanen in regering, be stuur, wetenschap en techniek zyn er maar zeer weinig, die niet in twee we relden tegelijk moeten leven, in het oer woud en in de „beschaafde" wereld. Deze benamingen heb ik niet zelf be dacht: zij worden algemeen gebruikt en niet alleen door Europeanen Men hoeft de radio maar aan te zetten of een krant open te slaan, of telkens ont waart en beluistert men de spot en de superioriteit van de stedeling tegenover de „bushman". Palmwijn uit een koeiehoorn Op een zondagmorgen stopten wij, mijn Hamburgse gastheer en ik, bu een nederzetting in het oerwoud van ooste lijk Nigerië. Ik wilde tot iedere prys eens palmwijn drinken. De oudste van de kraal stuurde een v longeman de palmen in. Hij kwam met een uitgeholde kalebas weer beneden. Wij ging6"1 in een kring bij elkaar zit- reusaChtige reclameplaat op een marktplein in Nigerië. Nadat men een bevolking, die geen kleren droeg, moeizaam ten. Naast ons lagen tussen rwee heejt bijgebracht, dat ze wel gekleed door het leven moeten gaan, maakt men in een reclame voor een drank gebruik talr0 Om "ons"1 heenltondende vrouwen van het in Afrika onbekende effect van de bekoring van spaarzame kleding. en kinderen. Naakt, op kralenkettingen ■■■Ippa ,y4 X en oorringen na. De oude schonk de palmwijn in een koeiehoorn en telkens nam hij, voordat hij een van ons de hoorn aanreikte, zeil een slok om aan te duiden, dat de wti" goed en gezond was. Onze krlJ£ T er uitgezien hebben als een tëltening uit een oud prentenboek. Het jaar 1959 was vergeten. Toen reed ons een reusachtige Ame rikaanse auto voorbij, die °ns 1]? de stofwolk hulde. Een uur later kwa men we deze auto opnieuw teg®"- stond voor een andere kraal. Een nee gezin was uit de wagen geslapt, de man in een donker costuum, tot boven aan toe dichtgeknoopt (geen enkele blanke zou zich bij een temPerat3mpp,n kie graden in de schaduw zo £o"neelkle- den) en de vrouw en de kinderen in vrolijke witte en Europese jur zo wonderlijk goed passen bp de ^w huid. Zij hurkten naast hun halfnaakte fimilieleden OP de grond en aten met hun vingers °fufu" (pap uit yamswor- tel) uit een gemeenschappelijke scho tel. Deze aanblik was als een symbool voor de tegenwoordige toestand van Afrika De Europese inzichten omtrent huwe lijk en liefde moeten de van ouds her overgeleverde gebruiken verdrin gen. Veel, maar niet alle leidende Afri kanen geven op dit punt een voorbeeld. Het trouwen van slechts een vrouw geldt als „beschaafd". Dat men haar niet moet kopen, maar uit liefde moet trouwen, is een zeer afgelegen doel, dat pers. radio en reclame,- voorlopig tevergeefs - voor de Afrikanen aan lokkelijk proberen te maken. De „sex" doet zijn intrede Met reclame-campagnes voor nagel lak, reukwatertjes en moderne snuiste rijen ja zelfs voor dranken, doet de Xx" zijn intrede in een samen eving, die iets dergelijks tevoren met kende. Te Cotonou, in Dahomey, kreeg ik een hotelkamer, die uitzag op een open luchtbioscoop. Er hing een broeiende hitte. De kamer was ponder ventilator of air-conditioning en het lawaai uit de bioscoop was zo hevig, da' er fT? Den niet viel te denken. Ik ging der halve bij het raam zitten en keek toe. Het was een Amerikaanse film De toeschouwers verstonden er geen woord van. Zij reageerden uitsluitend op de taal van de beelden. Als de hoofd- heel niet heeft plaats gehad. En trou wens", zo besloot Anwana, „een ver oordeling volgens het Britse recht wordt door niemand als onterend be schouwd". Ik stelde Anwana de klassieke vraag: „En wat dunkt u van de godsdienst?" Anwana lachte: „Christenen zijn wij alleen op zondag. Alsof deze woorden een illustratie van node hadden, maakte ik in Winne- ba (Ghana) het grote „Deer Hunt Fes tival" mee. „Deer" betekent eigenlijk hert, maar omdat er in West-Afrika geen herten zijn, wordt het hier ge bruikt voor „antilope". Het is dus het feest van de antilopcnjacht. Op een zaterdag, bij het krieken van de dag, breken de lijfwachten van de koning op om een antilope (vroeger AFRIKA Equator NIGERIA JBADAN GHANA tMonrtvtg Advertentie PHILIPS Het is nog geen 50 jaar geleden, dat vrees is zeker niet in strijd met een een Vincentiaan een achterstraatje, christelijke benadering, waar hij een gezin moest bezoeken, in- rende met de uitroep: „Vincentius". Nu personen over de volle breedte van het doek sentimentele blikken naar elkaar wierpen of elkaar smachtend in de ar men vielen, brulden de toeschouwers van plezier. Als er geschoten werd, on verschillig op wie en waarom, ging er een ovatie op. Er brak een stortbui los Niemand verliet de bioscoop. Er werd juist zo lekker veel geschoten. Op enkele uitzonderingen na worden hier alleen de allergoedkoopste meest al Amerikaanse films vertoond. Het zijn bijna allemaal films over de misdaad. In Europa breekt men er zich het hoofd over, of dergelijke films misschien ge vaar opleveren voor de jeugd. Hier ver toont men ze onbezorgd voor volwas senen, die in hun intellectuele ontwik keling niets anders zijn dan kinderen. De criminaliteit neemt toe als gevolg van de „civilisatie". Men zou ook net zo goed kunnen zeggen: als gevolg van de ontworteling. Met de directeur- hoofdredacteur van een klein krantje heb ik eens zitten praten over tovenarij en fetisjen. „De Juju (dat is het verzamelbegrip voor alle heidense magische voorstel lingen) is een grote zedelijke kracht geweest", zei Anwana. „Zolang ieder een nog bang was voor de juju, kwam er geen diefstal en geen echtbreuk voor. Een fetisj in een tuin bood vneer bescherming tegen dieven dan een heei dozjjn nachtwakers. Rechtspleging is belachelijk De beschaafde rechtspleging is be- lacheljjk. Opgesloten kun je worden. Nu, en wat zou dat? Tijd speelt bu ons toch geen rol. En aan primitieve le vensomstandigheden zijn onze mensen gewend. Integendeel, in de ge.vangems hoeven ze niet eens meer zelf hun kost je op te scharrelen. Er zijn nog altijd twee vormen van rechtspleging. De meeste vergrypen worden volgens de „Native Law and Custom", naar 's lans wijs en eer, door onze eigen rechters berecht Maar het systeem werkt niet meer. Vroeger had men geen getuigen nodig. Geen en kele verdachte zou de moed hebben ge had onder ede een leugen te vertellen; de wraak van de goden zou at te ver schrikkelijk zjjn geweest. Tegenwoor dig liegen ze alsof het gedrukt staat. En als de uitspraak van de rechter hun niet aanstaat, gaan zij in beroep by een hoger gerecht, waarin blanken zitting hebben of in Europa opgeleide Afri kaanse rechters. Zij nemen een advo caat en die bewijst, dat de diefstal, die Volgende aflevering ^De naargeestige miljoenen^ was het een mens) levend te vangen. In triomf wordt het dier dan naar het paleis van de koning gebracht. Bij de kleurenpracht en het tempera ment van deze stoet lijkt zelfs de car navalsoptocht van Keulen een alledaag se onderneming. In het paleis van de koning bevindt zich een tempel. Daarin trekt zich de koning, die tegelijkertijd opperpriester is, met zijn onderpries ters terug. Op barbaarse wijze wordt de antilope gedood en Het bloed van het dier wordt over liet gebeente van de voorvaderen uitgegoten. Tot aan de zondagmorgen is de hele stad één grote dansende, trommelende massa, 's Zondagsmorgens komen dan allen weer samen voor de godsdienst oefening in de kerk. De dienst wordt geleid door de koning annex heidense priester, want hij is bovendien nog pre dikant by de Methodisten. In Monrovia, de hoofdstad van Libe rie, liet ik mij eens op een avond aan lokken door het pakkende ritme van de tam-tam. Ik kwam in een donkere ruimte, waar honderd of meer mensen met vertrokken gezichten aan het dan sen waren en enkele trommelaars als wilden op het hout en de gespannen huiden beukten. Ik was in een kerk bij een godsdienstoefening. Wat is heidens, wat is christelyk? Wat is primitief, wat is geciviliseerd? De missiescholen hebben een deel van de Afrikanen, slechts een klein deel, het lezen, schrijven en rekenen bijge bracht. Dat ging de hoofden in. Zij poogden ook christenen van 'e ma ken. Alles krioelt door elkaar Nu krioelt alles door elkaar: de oude goden, de voorvaderen, de koningen, Jezus'en de nieuwe leiders. Het teken van de uiterluke waardig heid van een opperhoofd is een grote parasol. Ook het staatshoofd van Ghana, Nkrumah, houdt zijn redevoeringen on- de^een grote parasol. Maar ook het altaar van de katho lieke kathedraal van Accra staat onder een grote parasol. Onbegrijpelijke tegenstellingen staan naast elkaar: het geloof op zondag aan de verlos sing door Christus en de vrees van iedere dag voor de vervloekingen van de tovenaar. Het Heilige Avondmaal en het werkelijke mensenoffer. Dat alles en nog veel meer bestaat naast elkaar, tegenover elkaar en door elkaar heen. „Wij bevinden ons in een gevaarlijke toestand", zei mij een Nigeriaanse col lega. „Wij zijn over het geheel ge zien niet meer primitief en nog met geciviliseerd". „Ontworteld dus?" „Precies". (Copyright De Tijd- Hamburger Abendblatt) De route van de reis die Erik Verg door Afrika heeft gemaakt. Het dorpje, Kieinensee ligt maar 500 meter 'van Grossensee. Maar om er te komen moet men een 100 km reizen. Want Kieinensee ligt in West-Duitsland en Grossensee in Oost-Duitsland. En het dichtstbijzünde controlepunt ligt 50 km van Kieinensee. Wie dus naar Gros sensee wil, moet twee maal die vyftig kilometer afleggen. Maar de 84-jarige Maria Becker had daar helemaal geen zin in. Ze wilde by haar 78-jarige neef in Grossensee al leen maar een kopje koffie drinken. En daarom besloot overgrootmoeder Bec ker om de kortste weg naar Grossensee te nemen, dat wil zeggen onder het prikkeldraad van het üzeren gordijn door. Ze liep dwars door de tien meter omgeploegde strook aangelegd door de communistische autoriteiten om even tuele voetsporen gemakkelijk terug tc vinden cn ging bij haar neef op visi te. Geen enkele Oostduitse grenswacht had haar in de gaten. Maar de terugreis verliep minder for tuinlijk. Ze werd nog voor ze het prik keldraad had bereikt door de Oostduit se politie aangehouden Twee uur lang werd ze ondervraagd. Maar zelfs de communisten achtten de 84-jarige over grootmoeder niet staatsgevaariyk en tot verbazing van de voorbijgangers aan de westelijke kant van het prikkeldraad hield een Oostduitse politieman heel ga lant het prikkeldraad voor mevrouw Becker omhoog, zodat ze er in tweeër lei opzicht zonder kleerscheuren af kwam. Premier Khroesjtsjev van de Sovjet- Unie vertrekt vandaag per vliegtuig naar Peking, waar de tiende verjaar dag van het communistische regime wordt gevierd, zo meldt U.P.I. Het feit, dat tien jaar geleden de Chinese communisten aan de macht kwamen, is gisteren herdacht met een grote byeenkomst in de nieuwe ver gaderzaal van het Nationale Volkscon gres in Peking. Meer dan tienduizend personen uit alle lagen van de bevolking verzamelden zich „om de schitterende resultaten en de grote solidariteit van het Chinese volk in de afgelopen tien jaar te loven", zo meldde het persbureau Nieuw-China. Lioe Sjao-Tsji, voorzitter (president) van de volksrepubliek, verklaarde dat het Chinese volk „vastbesloten is ons grondgebied van Taiwan (Formosa), Penghoe, Quemoy en Matsoe te be vrijden". Het hoofd van de speciale Russische delegatie in Peking, Mikhail Soeslov, die tevens secretaris is van het centrale comité van de Russische communis tische partij, las gisteren de boodschap voor van premier Khroesjtsjev. Deze beloofde, dat de U.S.S.R. door „eeuwige vriendschap" met communistisch-China verbonden zal blijven. houdt hij de naam van het gezin ge heim. Daarin zag prof. dr. F. J. Th Rutten, zoals hjj zei in zijn voordracht op de gisteren in Utrecht gehouden Studiedag van de Katholieke nationale stichting voor byzonder gezinswerk en jeugdzorg, een symptoom van een nieuwe geest. Die geest wordt echter geblokkeerd in de onmaatschappelijke buurt, waar de mensen geen deel heb ben aan de gesprekken van de samen leving. Onze toegankelijkheid voor de mensen van allerlei stand is duidelijk toegenomen en de idee, dat iedereen een evennaaste is, moet in de hele sa menleving worden uitgeplant. Prof. Rutten weidde dan uit over de gedragingen van onmaatschappelijken, die hun eigen levenspatroon hebben en zich buiten de grote maatschappij voe len staan. Van "wat buiten hun leefmi lieu, gebeurt, trekken zjjzich niets aan. Hun apathische houding is wellicht te verklaren uit hun onvermogen om de verwachtingen van de grote maatschap- py te realiseren. Zij verwachten niet veel van het leven en kunnen moeilijk zeggen, wat zij wensen. Ten opzichte van voldaan zijn of onvoldaan treft men op merkelijke verschillen aan. Bij sommi gen is er een geneigdheid om het le vensgedrag te veranderen, hetgeen ont staan kan door belangstelling voor het onderwu's van hun kinderen of door hun verzet tegen afwijkingen van het ge drag van mensen in de buurt. In gezin nen met grote solidariteit is die be reidheid het hoogst. In een hecht gezin, dat ook in die buurten voorkomt, leeft de enkeling in een zekere relatie, die zijn zelfrespect versterkt. De mensen uit een a-sociale buurt zien op tegen levenspatronen, die hun worden opgelegd. Het cultuurpatroon, dat men hun wil geven, moet aller eerst zeer eenvoudig zijn en aansluiten bij hun concrete levenssfeer. Verder willen zij ervaren, dat zij ondanks hun anders zijn als persoon toch worden ge acht. Om de vermaatschappelijking uit te breiden, zal bij hen, aldus prof. Rut ten, een nieuwe hiërarchie van sociale relaties moeten worden opgebouwd. Pleidooi voor zakelijke grondslag Het betoog van drs. J. A. Stalpers, dirècteur van het nationaal bureau van de stichting over de interne opzet van het werk, was vooral een pleidooi voor een zakelijke grondslag van het maat schappelijk werk. Het verlangen naar een nationale bundeling van alle orga nen, die zich ermee bezig houden, kwam niet voort uit streven naar katholieke machtseenheid, doch om gezamenlijk een all-round plan te maken, teneinde de geestelijke nood in zijn veelheid te benaderen. Men moet met eikaar tot een afspraak komen over hetgeen ge daan wordt. Ook omwille van het ge sprek met de rijksoverheid kan het goed zijn, dat landelijk de hoofden by elkaar gestoken worden. Dit is evenzeer ge wenst ten aanzien van research en op leiding. Van het plukken van het toeval moet men komen tot een weloverwogen plan. „Maak een goed lopend bedrijf", zo spoorde de heer Stalpers de plaatselij ke instanties aan, waar immers het Een en ander wil niet zeggen, dat het werk naar een straffe schablone moet geschieden. Zo kon de heer Stalpers zich goed voorstellen, dat de vormen voor de verschillende delen van ons land anders gekozen worden. In het noorden en oosten met een sterk ge mengde bevolking zou het misschien goed kunnen zijn, dat in het praktische maatschappelijk werk als groepen of buurthuizen mensen van verschillende levensrichtingen, zoals in een dorp, bij elkaar komen. Drs. M. G. v.d. Geld, secretaris van de Nationale Raad voor maatschappe lijk werk, sprak over samenwerking met derden. Donderdag zal de school voor serve officieren der infanterie, gevestigd in de Jan van Schaffelaarkazerne te Ermelo, haar vijftigjarig bestaan vieren. Zij is te Amersfoort opgericht als „school voor vaandr' 's". Duizenden reserve-officieren der infanterie ontvingen in de afgelopen halve eeuw hun opleiding in dit insti tuut. De viering van het jubileum zal de gehele donderdag in beslag nemen. Opneming in deze rubriek is niet noodzakelijk een beicijs van in stemming Wij lezen in De Bazuin: Het programma voor het nieuwe sei zoen 1959-1960, dat de K.R.O. dezer da gen openbaar heeft gemaakt, geeft in menig opzicht reden tot vreugde en te vredenheid. Vooral inzake de godsdien stige uitzendingen heeft men ernstig gestreefd naar een nieuwe vormgeving, die tegemoet komt aan wat de laatste tijd in vele katholieke kringen gedacht en gehoopt werd. Zo is een nieuwe ru briek ontworpen onder de titel „Actuele Geloofsproblemen", te verzorgen door Prof. Dr. H. J. H. M. Fortmann, presi dent van Dijnselburg. De Vespers-uit zending is beperkt tot de eerste zonda gen der maand; op de andere zondagen leest en becommentarieert Prof. Dr. Renckens S.J. het boek Isaias. De jonge ren krijgen een godsdienstige zaterdag avondrubriek, o„Jer leiding van rector J. M. E. Keet. En ten leste maar niet ten minste: er komt een soort theologische aethercursus voor leken, waarin dit jaar door specialisten de theologie van de schepping behandeld zal worden, en wel op dinsdagavonden om de veertien da gen. Al met al is er dus aanleiding te over, om de K.R.O. met deze nieuwe plannen geluk te wensen, hetgeen wij hierbij dan ook gaarne en van harte doen. Men zal zich herinneren, dat wij in onze aflevering van 24 januari jl. nogal uitvoerige kritiek op de godsdienstige uitzendingen van de K.R.O. te horen hebben gegeven, op basis van een onder onze lezers ingesteld onderzoek. Het verheugt ons, dat de K.R.O. in het pro gramma waarin zij de nieuwe plannen werk plaatselijk gerealiseerd moet wor- =- ----- - den. Brave katholieke bezwaren tegen i aandient, ï^eageert^op^on^ publicatie, planmatigheid en zakelijkheid, omdat het hart alleen zou moeten spreken, noemde hjj katholieke dwalingen. De heer Stalpers is van oordeel, dat idealisme altijd nog het beste gediend is met rekenende hartelijkheid en ver wees naar de uitspraak van prof. dr. Walgrave O.P., dat de actie der katho lieken dikwyis in vijf tijden verloopt. Eerst stelten zij zich een vaag omschre ven doel, vervolgens richten zij op dat doel onaangepaste middelen. Dan mis lukken ze, daarna beschuldigen ze de boze wereld en tenslotte onderwerpen zp zich aan Gods voorzienigheid. Ook leest men, zo ging de heer Stal pers voort, zo dikwijls in jaarverslagen over resultaten, flie onzichtbaar zijn, maar dat God weet, wat er in de har ten is gebeurd. Het betrachten van wel waardiger dan zij het deed in de K.R.O.-gids van 31 januari jl. Het blijkt, dat de diverse wensen en bezwaren, welke toenmaals ten aanzien van het godsdienstig radiobeleid naar voren zijn gekomen, onderwerp zijn geworden van herhaalde bezinning bij de programma- leiding. -S>e Bezuin geeft vervolgens de visie var, de programmaleiding uitvoerig weer, maar tekent hierbij aan dat zij de ze visie niet overal deelt. Toch is het blad dankbaar en constateert: De K.R.O. heeft de uitgebrachte kri- Toen President- De Gaulle van Frankrijk op 16 september zijn plannen onthulde voor de toekomst van Algerije, stelde hij mtdrukkelyk vast, dat de Franse Republiek onder géén beding zou gaan onderhandelen over het lot van de Algerunen met het Algerijnse Nationale Bevrijdingsfront, het F.L.N., of met de zogenaamde voor lopige Algerijnse regering die door het F.L.N. gevormd werd. De Gaulle heci*, tegenover de Algerijnse rebellen een reeds vroeger gedaan aanbod herhaald. Hi; heeft hun „de vrede der dapperen" aangeboden. Zij werden in staat gesteld om op min of meer eervolle voorwaar den te capituleren. Maar het F.L.N. en de voorlopige Algerijnse regering wor den door Parijs geenszins als represen tatief beschouwd voor het Algerijnse volk, en het bewind van Ferhat Abbas kan door Frankrijk nooit worden er kend. Als men deze feiten voorop stelt, is het duidelijk dat er in het antwoord van de rebellen op De Gaulle s vei kla ring bitter weinig aanknopingspunten zitten voor een akkoord tussen het F.L.N. en Parijs. De rebellen hebben de denkbeelden van De Gaulle niet for meel van de hand gewezen, maar het komt in feite wel op een volledige af wijzing neer. De standpunten van de beide partijen in het Algerijnse conflict staan wel zeer ver van elkaar. De rebellen eisen vol ledige onafhankelijkheid, en inderdaad heeft De Gaulle in zijn plan de theore tische mogelijkheid van een verlening van onafhankelijkheid aan de Algerij nen opengelaten. Maar volgens de Gaul le zou die onafhankelijkheid slechts kun nen gegeven worden, als het Algerynse volk zich daarover „in vrijheid" zou hebben uitgesproken. Een dergelpkc uitspraak (in de vorm van een referen dum) zou bovendien slechts plaats kun- nen vinden na do daadwerkelijke terugkeer van do vrede, dat wil zeg gen „wanneer er een dusdanige toestand is be reikt, dat in het verloop van een jaar geen tweehonderd personen meer het leven hebben gelaten in hinderlager en bij aanslagen." Maar De Gaulle heeft ook gezegd, da', hij een eventuele Algerijnse uitspraak voor onafhankelijkheid „ongelooflik en rampzalig" zou achten, en dat de chaor niet te overzien zou zjjn. De Franse pre sident maakte bovendien het voorbe houd, dat de olie van de Sahara, welk gebied door de rebellen als Algerijns wordt beschouwd, veilig gesteld moes' worden. De zogenaamde voorlopige Algerijn se regering van Ferhat Abbas ge niet de steun van de Arabische landen, en het bewind is reeds door niet minder dan 17 staten erkend. In de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties heeft vorige week de ge delegeerde van Saoedi-Arabië het voor de rebellen opgenomen, toen de Alge rijnse kwestie aan de orde kwam. De uitspraken van deze woordvoerder wa ren voor Frankrijk dermate beledigend, dat de Franse delegatie bij de V.N. uit protest de vergaderzaal verliet. Overi gens was de toon van de Saoedi-Arabi- sche spreker heel wat feller dan de toon van het gisteren gepubliceerde antwoord van de rebellen op het plan van De Gaulle. Ook de president van Tunesië, Bourguiba, is wat gematigder in deze kwestie dan de vertegenwoordi ger van koning S„oed. Bourguiba koes tert nog altijd de hoop, dat hjj een be middelende rol kan spelen tussen de „voorlopige Algerijnse regering" en Je regering van Frankrijk. Tenslotte heeft hij zelf ook de onafhankelijkheid voor zyn land weten te bevechten, en hij heeft de relaties met Frankrijk sinds dien niet volledig verbroken. Bourguiba droomt nog altijd van de Maghreb, een bondgenootschap dat ge vormd zou worden door Tunesië, Alge rije en Marokko. Maar het denkbeeld van de Maghreb heeft weinig weer klank gevonden bij Ferhat Abbas, wiens regering veel meer verwantschap voelt met Saoedi-Arabië en de Verenigde Arabische Republiek van President Nasser, welke twee staten een uiterma te vijandige houding tegenover Frank rijk plegen aan te nemen. 7;rh neerge- komstige status van het land. De Al- 2 doch zich naar aanleiding daarvan S gerynen zouden kunnen opteren voor wéér eens met verheugend resultaat be- ..een volledige verfransing van Alge- kaar (aak en 0n de verwach- j "Je met een volledige gelijkheid van zonnen op haar t a P___, I rechten, waarbij de Algerijnen toegang zouden hebben tot alle politieke, admi nistratieve en rechterlijke functies cn tot alle openbare diensten, met het recht om te wonen en te werken op het hele grondgebied van de republiek". Het is niet denkbaar, dat het Algerijn se volk, als het eens in vrijheid over zjjn lot zou kunnen beschikken, cjeze oplossing kiest, en het idee is ook niet aantrekkelijk voor de meeste Fransen in Frankrijk, die niet overspoeld willen worden met Algerijnen. De meeste Franse voorstanders van „integratie" hebben van die integratie een andere voorstelling; De Gaulle's opvatting van dit begrip gaat hun veel te ver. Het is ook geen oplossing die de Franse pre sident zelf werkelijk voorstaat. Zyn eigen voorkeur gaat uit naar de derde mogelijkheid die hjj de Algerijnen heeft geboden: een Algerije dat autonoom zou zijn, maar dat nauw verbonden zou blijven met Frankrijk binnen de Fran se gemeenschap. Maar van dit denk beeld willen de „colons", de in Algerije wonende „Europese Fransen" niets we ten. De Algerijnse oorlog duurt al bijna vijf jaar, en zowel De Gaulle als Ferhat Abbas zouden de strijd gaarne beëin digd zien. Maar de rebellen zijn niet be reid tot wezenlijke concessies. Zij ne men een standpunt in dat voor Parijs ten enenmale onaanvaardbaar is. Door het antwoord van de rebellen op De Gaulle's voorstellen van 16 september is de impasse niet doorbroken. tingen die katholiek Nederland in al zijn geledingen van zijn omroep heeft. Frankrijk heeft zijn eerste Nike-ba taljon gevormd, zo heeft de Franse luchtmacht in Parijs bekendgemaakt. De Nike is een Amerikaanse supersoni sche luchtdoelraket, die van de grond wordt afgeschoten. Het bataljon zal spoedig operationeel zijn en in West- Duitsland gelegerd worden als onder, deel van het eerste tactische luchtcom- mando van de NATO-strijdkrachten Zoals bekend worden ook de Nederland' hun ten laste wordt gelegd, in het ge-'se strijdkrachten met Nikes uitgerust. „De lente van 1870," bekende de hertogin van Alengon. „zou een van de mooiste herinneringen van myn leven blyven." En dat is te begrypen. Die lente immers betekende voor haar een her wonnen gezondheid, een gelukkig huwelijk, een lief kindje, een uitstekende familiegeest, Rome, het ont luiken van de natuur en van haar jeugd. Maar de vreugde was van korte duur. Een tra gedie kwam haar wreed verstoren. Een onweersnacht in mei 1870, Bliksemflitsen, striemende regenvlagen. Het paleis Farnese, een doolhof van donkere, bijna lege vertrekken met de gebrekkige inrichting van een ballingsoord. Een reus achtige kamer waarin het kaarslicht de duisternis vermocht te verdrijven. Op een bed het reeds verstijfde lichaam van een kind: de enige dochter van de koning en koningin van Napels, in enkele uren tyds weggerukt door een geheimzinnige kwaal, waarvanmen nooit zou achternalen of het een be roerte dén wel een vergiftiging was geweest. De koning, met de armen over elkaar, kon zijn 3T\ T v„O^Tiv-v li rri rr/xL-ni ral H 35 Te Rome was hy nog maar in het eerste sta dium: „Sophronia, je zou kunnen leven Later, te Vincennes, zou hij zijn gebed herhalen als een wezenlijke en directe oproep tot opstanding: „Sophronia, je zult leven En nog later als een kreet van berusting, opge weld uit een gebroken hart, als een bekentenis tot het geloof in de eeuwige zaligheid, die zij zich had tranen niet bedwingen. Marie' Sofie ligt geknield, verworven in het vuur: „Sophronia, je leeftverdoofd van smart door deze plotselinge slag. In Toen de Goede Week voorbij was, keerden de het halfduister, een samengeschoold groepje, diep hertog van Nemours en zijn dochter naar Engeland bedroefd en overstuur. terug" a Dan de aankomst van de beeldhouwer D'Epinay De hertog en de hertogin van Alengon bleven voor- men in heeft laten halen om een afgiet- lopig achter. Italië liet hen met los. In afwachting soj te maken van dat meisjesgelaat, waarvan de van een mogelijke terugkeer naar Frankrijk altijd trekken bij het aanbreken van de dag door de dood hypothetisch, maar vurig begeerd schenen zy veecjs zouden zijn vertekend. Het plotseling opsprin- aanvankelyk zelfs plannen te hebben zich blyvend „en van de moeder die hoort, „dat men gips moet te vestigen in dat subtropische land waar de jonge gjeten op de ogen van haar kind." De woor- vrouw kennelijk in haar element. ,was. denwisseling om haar ervan te overtuigen, „dat de De ex-soevereinen van Napels, m het paleis ar- wimpers niet uitgerukt zullen worden". En ten- nese, verleenden hun vaag gastvrijheid. slotte het heengaan van de ongelukkigë moeder Ook Mathilde verbleef er. Zij was nog het echte die niet kan aanzien wat er gaat gebeuren met het „Musje" van vroeger. Tussen de bude Romeinse gezichtje van haar dochter, waarop de glimlach muren, ver van „Posenhofen'\was het ^kwintet °.00r altijd is uitgewist. Enkele dagen later namen de hertog en de her togin van Alengon afscheid van Rome. Voor Marie Sofie hadden troostwoorden geen zin De Wittelbachs kenden tegenover de smart maa: één houding: zich opsluiten in een stilie wanhoop. En zou het niet wreed geweest zyn met de blo zende prinses Louise, rond en stevig als cfcn appel, der zusjes byna weer herenigd, eendrachtig en levenslustig zoals vroeger. Samen beleefden zij ei de Romeinse lente: het zorgeloze geflaneer in het zachte avondlicht, de rozen en de zonsondergang op de Monte Palatino. het vloeibare zilver van de fonteinen, de nachtelijke feesten van de bedwel mende luxe der paleizen. „Het doet mij genoegen te horen, dat je in Rome goede dagen beleeft," schreef de hertog van Ne- onder haar dak te blyven, nu haar eigen kind mours op 8 mei aan ziin zoon. was? Maar niet alleen kiesheid was de reden van dat overhaaste vertrek. Nog een ander motief zette de hertog van Alengon ertoe aan. Hij kendo nu de angstaanvallen waaraan zijn jonge vrouw bloot stond Met grote verschrikte ogen was zy getuige geweest van het afschuwelijke drama, dat haar geluk bruut kwam verstoren. Heimelijk vreesde zy, dat het lot dat haar zuster had getroffen, tenslotte ook haar zou treffen. Ditmaal zetten zy koers naar „Possenhofen Als een stralende echtgenote zou zij terugkeren in naar geboorteland. Met trots zou zij haar familie haar kind laten zien. Het werd een heerlijke reis, afgewisseld door korte uitstapjes in Noord-Italië. De schoonheid van de kunst werd haar hier geopenbaard. In Florence zag zij de ingetogen vrouwenfiguren van Botticelli, in Ka- venna kwam zij diep onder de indruk van de ner- innering aan Dante, voor wiens literaire gaven zij later een grote bewondering zou koesteren. En in Verona raakte zij zij een bezoek aan een museum zo in vervoering voor een bepaald schilery, dat zy- in gemijmer verzonken de tijd vergat en de trein miste. Bij een ander oponthoud op deze poëtische deed zich een gebeurtenis van heel andere aard voor. Daarmee verlaten wij opeens de persoonlijke sfeer om ons op historisch terrein te begeven. Die gebeurtenis had in feite niet alleen hun eigen lot kunnen veranderen, maar zelfs van historisch belang kunnen worden. Had de hertog van Alengon de stap gezet, die van hem verwacht werd, dan zouden de gevolgen wellicht tot op de dag van heden merkbaar zijn geweest. Het Spaanse volk, dat twee jaar lang onder het vruchteloze republikeinse beleid van zijn dictator, generaal Serrano, niets dan onrust had gekend, wilde een nieuwe heerser. Het had echter geen lust konin gin Isabella II terug te roepen, die destijds met ge weld was afgezet. Het verlangde naar een wettige regering, maar van zijn wettige vorstin wilde het niets meer weten. Spanje zocht aan de verschillende Europese hoven naar een prins van koninklijken bloede die het met de waardigheid van Spaans koning zou kunnen belasten. De keuze was niet gemakke lijk. fWrvyv»» vervolgd) e Gaulle heeft In zijn plan voor Algerije nog twee andere moge lijkheden geopend voor een toe- De Indonesische regering heeft be kendgemaakt dat er enkele decreten zullen worden uitgevaardigd, die wijzi ging zullen brengen in verscheidene be lastingbepalingen. De decreten voor zien o.m. in verhoging van de accyns op tabak en alcoholhoudende dranken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7