Gevangene mishandeld in Huis van Bewaring? |M« 4™Li I4."> SOCIALE WEGWIJZER Wat dragen „dametjes" van 2 tot 16 jaar? Amsterdam - den haag - Rotterdam arnhem - enschede - eindhoven - heerlen - venlo Bietencampagnein Zuid-Holland Verpleegsters-opleiding als vakonderwijs bepleit Vondst in het zoeklicht VioWe P»\s- telegrafist (e) rrrrie Volgens Officier van Justitie dingen gebeurddie niet door de heugel kunnen I i "f KRAMT KUNT GIJ NIET MISSEN, GEEN DAG! V B DINSDAG 29 SEPTEMBER 1959 PAGINA 8 KLACHT BIJ JUSTITIE INGEDIEND ROTTERDAM: Minister Zijlstra opti mistisch over Neder landse economie Ziekenfonds bejaarden A.W.Wen studerende hinderen Ziekenfonds Beroep A. W. IV. Dr. B. Kaufmann overleden Telegraafkantoor te Amsterdam vraagt jeugdig vrouwelijk en mannelijk personeel voor opleiding tot Vereiste: M.U.L.O.- of gelijkwaardig diploma. Geboden wordt: een interessante en veelzijdige werkkring in een modern ingericht telegaafkantoor, dat een knooppunt vormt in het internationale telegraafnet reiskostenvergoeding aan hen, die in de om geving van Amsterdam woonachtig zijn minimaal 15 vakantiedagen met 4 vakantietoeslag vol salaris gedurende de (kosteloze) voor opleiding, die enige maanden duurt en in kantoortijd wordt gegeven. Nieuws trekt altijd - iedere dag ADV ERTENTIE-NIEl) W S 25." - 29." Spaarkas Kerkelijke Leningen 40 jaar Lustrum-uitvoering Studenten Belasting- academie Per Jacobsson waar schuwt tegen verhoging der staalprijzen in Y. S. Vertrouwen in de dollar zou geschokt worden Eén wederopbouwrit per dag Bij opening van nieuw verpleegstershuis van Nijmeegs St. Canisiusziekenhuis Tankhoofd-radar voor veerdiensten Hij stierf voor een huis... Zweedse studenten zingen in Rotterdam in Maakt voor Uw zaak Naar wij vernemen, wordt van de zij de van het Ministerie van Justitie een onderzoek ingesteld naar de wijze, waar op de 24-jarige beroepsinbreker C. is behandeld na een verijdelde poging tot ontvluchting uit het Huis van Bewaring aan de Weteringschans te Amsterdam. De gedetineerde beweert op grove wijze te zijn mishandeld door zijn bewakers. Hij beklaagde zich tegenover zijn raadsman, mt, J. A. van Waarden, over de manier, waarop hij is verhoord over de herkomst van het ijzerzaagje, dat hij bij zijn uitbreekpoging had gebruikt en voorts dat hij een week lang op zijn brits zou zijn vastgebonden. Maar dit zou weer verband houden met een herhaal de poging Cal dan niet gesimuleerd) tot zelfmoord. Hij zou ook met gummiknup pels zijn geslagen. Hij heeft thans bij de justitie een aanklacht terzake mishan deling ingediend tegen de directie en ne gen bewakers van het Huis van Bewa ring. C., die zich kantoorbediende noemt, zit opgesloten in afwachting van de behan deling van zijn appèl tegen het in augus tus j.l. gevelde vonnis van de Amster damse rechtbank, waarbij hij tot vier jaar gevangenisstraf werd veroordeeld we gens vele inbraken en diefstallen. Hij heeft getracht de tralies van zijn cel door te zagen met een ijzerzaagje, dat zijn vriendin tijdens een bezoek hem heeft gegeven. De directie van het huis van bewaring heeft verklaard, dat men C. na overleg met de psychiater inder daad op een brits heeft vastgebonden. Men moest tot deze maatregelen over gaan om de man tegen zichzelf in be scherming te nemen. Het hoofd van het arrondissements parket te Amsterdam, mr. W. P. Bak hoven, deelde A.N.P. mede dat zijn on derzoek in deze kwestie nog maar juist is begonnen. Hij zei in de gegevens, die hem thans reeds ter beschikking staan aanwijzingen te hebben gevonden dat er in het Huis van Bewaring inderdaad dingen zijn gebeurd, die niet door de beugel kunnen. De kantoorbediende beweert dat hij geen eten en drinken heeft gehad en niet naar het toilet mocht gaan, maar de di rectie van het Huis van Bewaring zegt dat C. eten en drinken heeft gewei gerd en goed behandeld is. Steeds is zijn gezondheidstoestand gecontroleerd. Na dat hij op heterdaad betrapt was bij het doorzagen van de tralies van zijn cel (Advertentie, Prachtige effen grijze wollen kam- garen JONGENS PANTALONS. Normale prijs 29.-. Slechts één dag, 8-17 jaar alle maten voor de ver bazingwekkend lage prijs van Korie Hoogstraat 11 Meent hk. Goudse singel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 Minister Zijlstra heeft zaterdag bij jankomst in Washington een optimis tisch geluid doen horen inzake de Ne derlandse economie. Hij zei tegen eert verslaggever van Reuter, dat Nederland behoorlijke reserves heeft en dat de po sitie van de Nederlandse betalingsbalans gunstig is. Wij moeten er alleen voor zorgen dat deze hausse geen buitensporige vormen gaat aannemen, aldus de minister. Ik heb mijn begroting ontworpen met het doel deze neiging naar buitensporighe den, zo zij inderdaad bestaat, een beetje af te remmen. Minister Zijlstra verklaarde voorts, dat Nederland gunstig staat tegenover het voorstel om een internationaal ont wikkelingsgenootschap op te richten, dat als filiaal van de Wereldbank zal optreden. Dit genootschap zal, zoals be* kend, de economische ontwikkeling van de wereld moeten bevorderen door uit gifte van leningen, die in valuta van het betrokken land aflosbaar zijn. Minister Zijlstra zal tot zaterdag in Washington blijven. Hij zal in Washing ton de jaarvergaderingen van de We reldbank en het Internationale Mone taire Fonds bijwonen. hij bleek toen nog twee ijzerzaagjes on. der zijn voetzolen te hebben verborgen heeft hij tweemaal zichzelf verwond. Men neemt aan dat hij dit heeft gedaan om in een ziekenhuis te worden opgeno men, van waaruit hij gemakkelijker zou kunnen vluchten. De buit van zijn inbra ken 25.000) wordt nog steeds door de recherche gezocht. De kantoorbediende is thans opgesloten in de psychiatrische afdeling van het Huis van Bewaring. Het Tweede-Kamerlid mr. M. Vrolijk (P.v.d-A.) heeft aan de minister van Justitie gevraagd of deze bereid is een onderzoek in te stellen naar deze affaire. De heer J. W L te R. is deelnemer aan de ziekefondsverzekering voor be jaarden. Zijn jaarinkomen ligt tussen 2580 en 3590. Briefschrijver wil weten, hoeveel premie hij betalen moet. Die premie bedraagt voor 1959 1,64 per week. Mevr. de wed. B. W.—K. te R. heeft een zoon van 19 jaar, die 1 oktober a.s. gaat studeren in Leiden. Zij is 60 jaar oud en zij zal dus weduwenpensioen ont vangen. Degenen, die weduwenpensioen krachtens de A.W.W. ontvangen, kunnen in het algemeen ook aanspraak maken op kinderbijslag voor studerende kinde ren van 16 tot 27 jaar. Ook briefschrijfster dus. De 83-jarige echtgenote van de heer H. J Cv. D. te R. werd opgenomen in een ziekenhuis. Hoewe] briefschrijver verzekerd is bij een ziekenfonds (krach tens de regeling voor bejaarden) en hij bovendien 0,10 voor het zogenaamde aanvullingsfonds betaalt, ontving hij van het ziekenhuis een rekening van ver- pleegkosten ad 16 per dag. Hoe is dat nu mogelijk, vraagt hij: verzekerd en in het aanvullingsfonds en dan nog zelf de verpleegkosten betalen? Het is ons zonder meer ook niet dui delijk. Heeft de administratie van het ziekenhuis wellicht een abuis gemaakt? Hoe dan ook, wij adviseren u, zich te wenden tot uw ziekenfonds. U kunt mis schien het beste zelf naar het kantoor van 't ziekenfonds gaan of dit schriftelijk benaderen. Indien het antwoord van het ziekenfonds u niet bevredigt of niet dui delijk is dan zien wij het graag tegemoet voor een bespreking in deze rubriek. De heer A. H. J. S. te D. wil weten, hoe lang het duurt, voordat de Raad van Beroep (Sociale Verzekering) uitspraak doet, nadat het klaagschrift is ingediend. En of die uitspraak gedaan wordt zon der dat de klager opgeroepen en gehoord is. Er kan geen gemiddelde tijdsduur aan gegeven worden voor beroepszaken. De snelheid, waarmede gewerkt wordt, is mede afhankelijk van het aantal te be> handelen zaken, het aantal personen, dat in een bepaalde zaak gehoord moet wor den enz. De gemiddelde tijdsduur schom melt tussen enkele weken en enkele maan den. De klager wordt in de meeste geval len tevoren in kennis gesteld van de datum, waarop de zitting wordt gehouden. Persoonlijk verschijnen is niet verplicht. Wel moet de klager persoonlijk gevolg geven aan een oproep om zich te laten onderzoeken door een geneeskundige Het spreekt vanzelf, dat bij niet ver schijnen de beroepsrechter niet in de ge legenheid wordt gesteld om een uitspraak te doen. Mevr de wed. N. J. v. D.-S. te B. wil weten of zij in aanmerking komt voor we duwenpensioen Zij is op 1 oktober as. 51 jaar oud. Toen zij 50 jaar werd, was er tenminste een eigen1 kind van haar in le ven. Op die gronden komt zij voor we duwenpensioen in aanmerking. (Vragen omtrent de sociale verzeke ringswetten kunnen schriftelijk worden ingediend bij onze sociaal-economische redactie, Kortenaerstraat 1 te Roter- dam). Zaterdag is te Saanen (Zwitserland) op 55-jarige leeftijd overleden dr. B. Kaufmann, directeur van de centrale inkoop van de N.V. Magazijn de Bijen korf. De heer Kaufmann werd in Kassei geboren. Hij studeerde economie en promoveerde in 1928 te Hamburg tot doctor in de economische wetenschap pen. In 1933 kwam hij naar Nederland en trad in dienst van De Bijenkorf als assistent op het researchbureau, waarvan hij later chef werd. In 1941 werd hij door de „verwalter" ontslagen. In 1945 hervatte de heer Kaufmann zijn werk zaamheden bij De Bijenkorf. Hij werd verkoopleider van het filiaal Amster dam, vervulde daarna een leidende functie in de inkoop en was sedert 1952 directeur van de centrale inkoop. t Sollicitaties te adresseren aan: de directeur van het Telegraafkantoor, Amsterdam, N.Z. Voorburgwal 182 te Amsterdam-C. Telefoon (020) 39321, toestel 819. ook apart en niet duur Voor „dametjes" van 2-16 jaar brengt VOSS DRIE modes! Voor de „dametjes" van 2-5 jaar, kleutertjes en net-kleutertje-af, voor de schoolgaande meisjes, robbedoezen en springtouwjeugd èn voor de „ik-ben-geen-kind-meer-" meisjes met een hoofdje vol algebra en duitse grammatica! DRIE leeftijden, DRIE tijdperken, DRIEmaal een an dere mode! Méir ALTIJD een en dezelfde en toch steeds aparte VOSS! Drie voorbeelden uit velen: A. vin 1 Va jnr-5 jur: wollen arnché jasje op satijn gevoerd. In bleu of rood 25." - 29." g Van 5 jaar - 13 jaar: wollen pied- de-poule coat, met vaste capuchon. In div. kleuren 29." 44." Van ±10 jaar - 16 jaar: Een heuse chemisier japon, Italiaans van kleur o.a. (blauw/groene streep) en stof (fiocco). De bietencampagne op het vaste land van Zuid-Holland is weer begonnen. Ook in Waddinxveen, dat met het achterland een belangrijke schakel vormt in de bie- tenbouw, is deze campagne heel goed te merken. Auto's rijden af en aan naar de Joswal aan de Noordkade, waar een ge deelte van de bieten verscheept wordt. De opbrengst van de bieten is in het alge meen lager dan vorig jaar. Het suikerge halte van de bieten ligt dit jaar dank zij de vele uren zonneschijn hoger in vergelijking met 1958. De grootste afnemers van de bieten uit het district van het vaste land van Zuid- Holland zijn ook dit jaar weer de fabriek te Dinteloord van de Ver. Coöp. Suiker fabrieken en de Centr. suikermaatschap- pij te Amsterdam. Verder gaat nog een deel naar de suikerfabriek „Puttershoek". Het vervoer van de suikerbieten brengt steeds grote problemen met zich. Hoe wel het vervoer per schip enige teruggang vertoont zullen toch nog belangrijke hoe veelheden via de loswal aan de Noordkade verscheept moeten worden. Een speciale oprit is daar gemaakt, waardoor het voor de auto's met bieten mogelijk is om tot aan het schip te rijden, waar dan de bie ten rechtstreeks in gestort kunnen wor den. Naar de suikerfabriek „Dinteloord" gaat niet minder dan 14 miljoen kg per schip, 2 miljoen kg wordt per auto ver voerd en 6 miljoen kg gaat per trein. De Centr. suikermaatschappij krijgt 27 mil joen kg per auto en 6 miljoen per spoor, in totaal 33 miljoen kg. Naar de fabriek in Puttershoek gaan „slechts" 7000 ton. die geheel per auto vervoerd zullen wor den. Hoewel op het vasteland van Zuid- Holland dit jaar iets meer bieten uitge zaaid werden dan vorig jaar, ligt de op brengst per ha lager dan in 1958. De op brengst wordt dit jaar geschat op 45 ton per ha. Bij de eerste monsterneming op 27 juli van dit jaar was de gemiddelde opbrengst 25 ton (in 1958 eveneens 25 ton). Bij de volgende monsterneming, die plaats vond op 10 augustus jl. was dit ge stegen tot 40,8 (in 1958 33 ton). De mon steropneming var 24 augustus gaf een gemiddelde opbrengst van 46 ton aan te gen in '58 50 ton. Ook het verloop van het suikergehalte liet grote wijzigingen zien. Op 27 juli was dit 15,18 pet. tegen in 1958 12,78 pet. Op 10 augustus was het suiker gehalte gedaald tot 13.72 pet. tegen in '58 14,16 pet. Deze daling wordt verklaard door de sterke groei van de bieten. Op 24 augustus bleek het suikergehalte geste gen te zijn tot 14,55 pet (in 1958 14,78 pet.) Op 7 september bedroeg het suikerge halte tenslotte 16,76 tegen 15,26 in 1958. De vele uren zonneschijn waren hieraan niet vreemd. Wat het rooien van de bieten betreft worden dit jaar niet veel moeilijkheden verwacht. Naar schatting wordt 30 pet. van de bietenopbrengst thans machinaal gerooid. 20 pet. wordt voorts omhoog ge- Directie en personeel van de Spaarka.' voor Belegging in R.K. Kerkelijke Le ningen te Utrecht hebben het 40-jan bestaan der vennootschap intern gevierc Het enige optreden naar buiten heet bestaan in de verspreiding van een boei waarin naar aanleiding van het jub leum de sociale functie en de econom sche betekenis van het sparen uiteer: gezet wordt. De groei der N.V. kan a< gelezen worden uit de toeneming dt ingeschreven bedragen en de spaai tegoeden. Op 31 december 1924 bedroe het ingeschreven bedrag f 4.499.200, o 31 december 1958 f 110.513.178, terwij het spaartegoed over dezelfde periodf steeg van f 1.070.989 tot f 46.335.956. bracht door z. g. lichters. Bij het machi naal rooien is het nadeel, dat men meer tarra heeft, aangezien meestal bij het ontkoppen wat meer van de biet wordt meegenomen. De personeelbezetting in de landbouw is voor deze campagne over het algemeen wel voldoende. Verwacht wordt, dat wanneer de weers omstandigheden niet tegenwerken de campagne omstreeks 5 december a. s. beëindigd zal zijn. De bieten hebben dit jaar nogal te lij den gehad van de z. g. vergelingsziekte, die het bieteblad aantastten. Twee oorza ken worden hiervoor genoemd door des kundigen en wel het optreden van de wol- luis en de droogte van de laatste maan den. Na de regen in augustus heeft het blad zich weer voor een deel kunnen her stellen. Het tarra bij het rooien was ge middeld 18,68 pet, in het vorige jaar. ter wijl dit nu uiteenloopt van 2 tot 6 pet. De oorzaak van dit geringe percentage ligt in het droge weer. Ter gelegenheid van het vierde lustrum van het corps van studenten aan de rijks belastingacademie zal op donderdagavond 15 oktober in gebouw „Palace" te Rotter dam een toneelvoorstelling worden gege ven. Onder regie van Onno Molenkamp wordt door het korps „Zamore" van George Neveux in première gebracht. Deze uitvoering wordt mede mogelijk ge maakt door de Rotterdamse Kunststich ting. In het toneelstuk zal veel van wat het korps karakteriseert worden terug gevonden. Volgens Per Jacobson, directeur van het Internationale Monetaire Fonds, zal het vertrouwen van Europa in de dol lar waarschijnlijk worden geschokt, in dien de staalprijzen in de Verenigde Staten na de huidige staking worden verhoogd. Jacobsson, die in de Verenigde Sta ten vertoeft in verband met de jaar vergadering van het Internationale Mone taire Fonds en de Wereldbank, verklaarde voorts tegenover de pers, dat de in het buitenland heersende bezorgdheid over de sterkte van de dollar op het ogenblik enigszins wordt weggenomen door de belastingspolitiek van de Amerikaanse regering. Een verhoging van de staalprijzen zou voedsel geven aan de twijfel aan het vermogen van de Verenigde Staten op de wereldmarkten te concurreren, zo zeide Jacobsson. Hij voegde hier aan toe, dat Amerikaans staal reeds aan de dure kant is in vergelijking met staal uit andere landen. Met ingang van donderdag 1 oktober zal de Rondrit Wederopbouw Rotterdam tot nader order met één rit per dag worden voortgezet. De bussen vertrek ken op werkdagen en zondagen des middags om twee uur en op zaterdagen om drie uur. Rotterdammers, die nog steeds van plan waren deze zeer instruc tieve rondrit mede te maken, hebben dus nog enige tijd gelegenheid hun schade in te halen. (Van onze correspondent) Bij de opening van het nieuwe ver pleegstershuis annex school van het St. Canisiusziekenhuis in Nijmegen heeft de heer F. Terwindt, voorzitter van het college van regenten van dat ziekenhuis, gepleit voor een opleiding van verpleegsters in de geest van het moderne vakonderwijs. Daarvoor zou den moderne, goed geoutilleerde scho len moeten verrijzen op een gelijke sub- sidiebasis als het nijverheidsonderwijs. Het huidige systeem om leerlingen als ongeschoolde werkkrachten te gebrui ken, waarbij dan de theoretische ach tergrond door enkele lesuren per week wordt verkregen, zou dan verlaten kun nen worden. B. en W. van Rotterdam stellen aan de gemeenteraad voor. een bedrag van f 67.725.— te aanvaarden van een jantal bedrijven voor het doen plaatsen van een derde beoldkast in de radarpost Tank- hoofd, speciaal ten dienste van de veren. De betrokken bedrijven zijn Shell Pernis. Esso Nederland, Albatros. Pakhuismees- teren, Caltex. Chem. Producten en Ver- olme. Het blijkt, dat afgezien van twee wagenveren. 7 vaartuigen van deze on dernemingen dagelijks 95 maal de rivier kruisen. Teil men de wagenveren erbij dan worden door deze schepen dagelijks 3.785 mensen verplaatst. Overigens delen B. en W. mede, dat het aantal schepen, dat bij mist of slecht zicht van de walradar gebruik maakt, in 1957 2041 oedroeg, in 1958 2769. ter wij) in de mistprriode van begin 1959 aan niet minder dan 1444 schepen radarassi- stemie is verleend. DE TRAGEDIE VAN BARLETTA, waar een flatgebouw van acht verdie pingen instortte, meer dan honderd men sen onder zijn puinhopen begravend, is reeds bijna vergeten. Er gebeurt zoveel... Straks zullen de mensen, die aan deze catastrofe schuldig worden bevonden, in de gevangenis geworpen worden. Alsdan zullen de doden echter niet meer levend gemaakt kunnen worden. Ook niet signor Superti Signor Superti gaf zijn leven voor een huis. na 48 jaar hard werken, waarvan de laatste drie ondanks het feit, dat hij gepensioneerd was. Maar hij wilde spa ren voor de vernieuwing van zijn meu bilair, dat hij zou onderbrengen in een flatje, door hem voor ruim vier en een half miljoen lire gekocht. Toen hij met pensioen ging, kreeg hij een verzekering uitgekeerd, waarvoor hij vijfenveertig jaar had betaald en diep gebukt was gegaan, zich alles ontzeggend. Hij werkte bij de beroemde onderneming Montecatini. waar twee van zijn zoons eveneens te werk werden gesteld, dank zij de goede naam van hun vader, die even eens borg stond voor een neef. Een zijner zonen emigreerde naait Canada, een dochter trok met haar man naar een an dere stad. Een zoon bleef bij hem inwonen. TOEN SIGNOR SUPERTI DE FLAT had gekocht, beloofde hij zijn vrouw al het moderne comfort, dat heden ten da ge te verkrijgen is: stofzuiger, elektrisch fornuis, koelkast en wat al niet Zijn spaarpenningen, in achtenveertig jaar overgehouden, zouden hiervoor worden besteed. Al die tijd had hij te Barletta in een bescheiden huurwoning gewoond, zonder comfort, sparend en sparend en dromend van een eigen huis, een woning als een paradijs. Een aantal Nederlandse firma's in Zwe den en Zweedse bedrijven in Nederland hebben het initiatief genomen voor een bezoek van vier Zweedse studenten aan Nederland tijdens het bezoek dat Prins Bertil van Zweden dezer dagen aan ons land zal brengen. De vier studenten, Ake Sjöberg, Richard Ringmer, Bertil Arons- son en Carl Jacobson, maken deel uit van het Upsala Studenten koor van de uni versiteit van Upsala en vormen in dit koor een vocaal kwartet. Zij zullen onder andere zingen tijdens het diner dat op 6 oktober ter gelegen heid van de opening van de tentoonstel ling „Idee en Resultaat" te Rotterdam gegeven wordt. Hun specialiteit is een re pertoire van Zweedse studentenliederen uit vroeger eeuwen. De studenten vertrekken op -2 oktober te 17.40 per vliegtuig vanuit Stockholm naar Schiphol. Op 7 oktober keren zij te rug naar Zweden. Drieënzestig jaar oud, trok hij in de flat, op de eerste verdieping. Enkele weken later werd hij onder de puinhopen uitgehaald, vrijwel verpletterd. Het li chaam van zijn vrouw, dat op hem lag, had hem voor een onmiddellijke dood behoed. Men bracht hem naar een zieken huis, waar men zijn naam, Superti, een soort nomen sit omen vond. Immers, Su perti lijkt veel op superstiti, overleven- v- i-rt overlevenden. Die naam zou misschien een goed Aroor- teken zijn. Men diende de gewonde grijs aard, van wie een heup verbrijzeld was, de ene bloedtransfusie na de andere toe en hoopte het beste. SIGNOR SUPERTI WAS bij kennis, toen de president van de republiek, Sig nor Gronchi, aan zijn bed verscheen en hem gelukwenste met het feit. dat hij een der weinigen was, die de ramp over leefd hadden. Hij kon slechts instem mend knikken en na enkele dagen bleken zijn verwondingen te zwaar te zijn en be gon zijn doodsstrijd. Men had hem moeten vertellen, dat zijn vrouw en zijn jongste bij hem in wonende zoon om het leven waren geko men. Het was blijkbaar te veel. Hij gaf de strijd op. De droom van zijn leven, waarvoor hij bijna een halve eeuw had gespaard, was in vervulling gegaan, doch was slechts van korte duur geweest. „Een tuin van bloemen trok door de stad", aldus schreven de kranten, toen de slacht offers van de ramp begraven werden. Toen signor Superti naar zijn grai werd gevoerd, lag er slechts een enkele krans op zijn kist en niemand nam er notitie van, want men had van te voren niet be kend gemaakt, dat deze overlevende, die het toch niet overleefde naar zijn laat ste rustplaats zou worden gevoerd. Signor Superti was uitgedroomd. PARIJS De totale produktie van ruwe olie in de Frankzone bedroeg in de maand augustus van dit jaar 296.277 ton tegen 295.556 ton in juli :59 en 214.274 ton in augustus 1958. In de maanden sept. '58 t.m. aug. '59 beliephet aantal tonnen geproduceerde ruwe olie 2.946.411 tegen 2.077.110 in de overeenkomstige periode 1957—1958. De produktie van aardgas in de Frank zone gaf over aug. in 1000 m3) een to taalcijfer te zien van 211.126, tegen 275.147 in juli van dit jaar en 94.600 in aug. 1958. In de twaalf maanden van sept. '58 t.m. aug. '59 steeg de produktie tot 2.048.867 tegen 821.648 in de overeen komstige periode van 1957-1958. WASHINGTON De wereldbank heeft een overeenkomst met Pakistan getekend om een lening aan the Pakistan Industrial Credit and Investment Corp. te verstrek ken ter waarde van 10 miljoen dollaar MOSKOU Het Russische blad „Izves- tia" heeft medegedeeld, dat 's werelds grootste walvisvaarder „Sovetskaya Uk- raina" de proefvaarten met. succes heeft doorstaan Het Russische schip, dat 44.000 ton meet. 218 meter lang en 28 meter breed is, is vervaardigd om te opereren in pakijs. KEULEN In Keulen is 's werelds groot ste tentoonstelling van voedingsstoffen ge opend. Op de expositie, die een opper vlakte- van meer dan 90.000 m2 beslaat hebben 1800 deelnemers uit 50 landen hun waren uitgestald. Van dit aantal komt 25 pet. uit het buitenland, waaronder ver scheidene deelnemers uit Oost-Europa. In de meeste ziekenhuizen vindt men twee leerling-verpleegsters op één ge diplomeerde en op de verpleegafdeiin- gen is het aantal leerling-verpleegsters veelal nog groter. De heer Terwindt noemde dit een ongunstige verhouding in een modern ziekenhuis waar de ver pleging zeker als gekwalificeerde ar beid beschouwd mag worden. De situa tie wordt nog ongunstiger doordat op bepaalde uren de leerlingen van de af deling verdwijnen voor het volgen van de lessen. In het normale bedrjfsleven zou een dergelijke toestand niet geduld worden en daar is de verhouding tussen geschoolde en ongeschoolde krachten dan ook veel beter geregeld. In het be drijfsleven gaat men er meer toe over om specifieke vakopleidingen te cre- ëeren welke opleiding dan vooraf gaat aan het moment waarop de arbeider in het bedrijf wordt opgenomen. Een soort gelijke gang van zaken bepleitte de heer Terwindt voor de verpleegstersop leiding. De wenselijkheid van uitbrei ding van de theoretische kennis in ver band met de vorderingen van de weten schap dringt zich meer en meer op en deze kennis zou verworven moeten wor. den vóór de leerlingen in de practijk hun vaardigheid gaan aanleren. De heer Terwindt ontvouwde enkele suggesties op dit terrein, waaronder een verlen ging van de pre-klinische periode van twee maanden tot een jaar, waarbij niet alleen het vaktechnisch, maar ook het algemeen vormend onderwijs de ïandaeht zou moeten hebben. Prac- 'jkstages. zouden de opleiding aan kun- •n vullen. Wanneer de verpleegsters-opleiding is vakonderwijs zou worden erkend, ou dit ongetwijfeld consequenties met ieh mee brengen. Er zouden goed ge- utilleerde scholen moeten komen met •voegde leerkrachten en een vastge- •ld programma. Een subsidiëring in geest van het nijverheidsonderwijs >u een goede oplossing zijn, want het ui niet juist zijn de kosten op een be- •rkt aantal ziekenhuizen te laten druk. en. De inpassing in het njjverheidson- lerwijs zou ook de coördinatie met an- 'ere vormen van onderwijs vergemak- elqken. Ook de geneesheer-directeur van het T. Canisiusziekenhuis, dr. H. van IJzt- en, toonde zich een warm voorstander an een verbeterde opleiding toen hij iet doel van het verpleegstershuis, an- lex school, uiteenzette. Hij merkte daar. bij op dat de toenemende specialisatie en nieuwe methoden een steeds uitge breider theoretische kennis van de ver- deegsters vergen. De eisen worden ;teeds hoger en de tijd is voorbij, dat eerling-verpieegsters die kennis met en- :eie uren les per week konden verga- •en. Nieuwe onderwijsmethoden, moder- ie leslokalen en bevoegde leerkrachten 'ijn onontbeerlijk. Daarom werd het ver 'ieegstershuis - dat plaats biedt aan 50 meisjes - verrijkt met een school- fdeling, streng gescheiden van hel voongedeelte. Ook in de architectuur komt deze scheiding tot uitdrukking. Het nieuwe verpleegstershuis, annex schoolgebouw werd zaterdagmorgen on der grote belangstelling plechtig ge opend door mgr. W. A. Bekkers, die vooraf in de kapel van het ziekenhuis een H.Mis had opgedragen. Mgr. Bek kers wees in een toespraak op het sa mengaan van moderne wetenschap en caritas in een ziekenhuis, waarbij de laatste niet door de routine in het ge drang mag komen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 8