Daablad voor Schiedam en omstreken Tweede K amer Ii eeft vert in regering-De Quay Algemene kritiek op het landbouwbeleid WÈm In november gesprek over landingsrechten K.L.M. NIKITA prijst Peking ontwapeningsplan aan Zeventig Papoea's slachtoffer bij sneltocht naburige stam UITSLAG EERSTE DAG VAN BEGROTINGSDEBAT: Vandaag antwoordt minister-presiden t Kamervragen over dr. Banki Openhartig onderhoud over vele problemen, ook Nieuw-Guinea Sovjet-premier in China Nikita bevestigt Ike's verklaring 115 doden in Brazilië Italiaans dorp komt in verzet Het weer. WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1959 „Mevrouw de voorzitster" Een fotograaj van het A.N.P. voor u, Excellentie Lockheed Electra in Amerika neergestort Ai Minister Luns op State Department Gevolg van overstromingen en grondverschuivingen Nederlandse vracht auto in België verongelukt Chauffeur op slag gedood De affaire-Jasper Medewerker wordt ver zocht naar Engeland terug te keren Lonen in de binnen- beurtvaart Overeenstemming over verhoging met 3 en 6% Droog en zonnig Aanhoudend droog weer Het weer in Europa Terugval naar oude gewoonten nieuwe leaamscne urant (Van onze parlementaire redacteur) Het kabinet-de Quay kan tevreden zijn over de eerste dag van het poli tieke debat ter inleiding van de begro ting. De regeringsgezinde fracties ga ven blijk van voldoende vertrouwen, al was er een algemeen verlangen naar meer gegevens on» het beleid te kun nen beoordelen. Dit gold met name <le landbouwparagraaf, die voor- en tegen standers met waarschuwingen en kri tiek hebben ontvangen. De oppositie was ongevaarlijk. De socialisten vonden dat het kabinet een bewijs gaf van vaagheid en besluite loosheid, dat het de positie van de eco nomische zwakkeren niet in acht nam. Het vermindert de uitgaven voor de woningbouw, het legt de Beatrixmpn stil en zo komt het tot niets. De P.v.d.A. ging echter tot een soort politieke koehandel over: üolder de Lauwerszee in en zorg dat Franco-Span- je van de NATO wordt uitgesloten, dan zal het Nederlandse volk u accepteren. Wat het eerste punt betreft zei mr. Burger, dat de honderd miljoen, die de inpoldering van de Lauwerseee zou kos ten, een verantwoorde uitgave__zou zijn. Verhoging van de bestaande dijken kost wel niet meer dan 35 miljoen, maar inpoldering maakt regionale bestri ding van werkloosheid mogelijk. Mr. Burger schermde echter ook met het argument van de veiligheid. ..Oud-mi nister Algera zou daar nooit voor gewe ken,zijn". Prof. de Quay zal hem vandaag on getwijfeld mededelen, dat economen de zaak heel anders zien: de kosten zouden niet verantwoord zijn. De provincies hebhen andere maatregelen, die industrievestiging moeten stimule ren. veel dringender nodig. Wat Francó-Spanje betreft hebben prof. Romme en ook de heer Tilanus dè P.v.d.A. erop gewezen, dat. dit land reeds lang medewerkt aan de Euro pese verdediging, namelijk door bilate rale verdragen met Amerika. De leuze, dat met fascisten als bondgenoten de P.v.d.A. de vrijheid niet kan verdedi gen, is een gelegenbeidskreet. zo toonde prof. Romme aan. Destijds werd de vrijheid met Sovjet-Rusland samen wèl verdedigd. Geen socialistische haan die ernaar kraaide. Prof. Romme dank te de heer Burger voor zijn uitvoerige citaten uit bisschoppelijke^ brieven, waaruit bleek dat de katholieken m Spanje wel degelijk een goed sociaal besef hebben en hun regering op dit punt zeer kritisch bekijken. Wat de mijn Beatrix betreft werd ook van andere zijde gevraagd wat de regering zal gaaii doen. Daarbij werd gewezen op de sociale moeilijkheden die in Limburg zouden ontstaan, wan neer tot sluiting wordt besloten. De Kamer leefde in een weinig op windend debat op, toen prof. RcAnme een scherpe aanval deed °P."et '.ge vaarlijk vals spel" van het socialistische partijblad „Het Vrije Volk" ten aanzien van de vrijere loonvorming. Hij stelde daarvoor de P.v.d.A. verantwoordelijk en verweet de socialisten, dat /.i.l aan vankelijk steeds beweerd hebben dat er geen ruimte zou zijn voor deze vrijere loonvorming. Toen men dat niet vol kon houden werd uit een ander vat ge tapt. Toen moest de loonvorming ineens helemaal vrij zijn. En dat is nu volgens prof. Romme juist het middel om de zaak te laten mislukken. „Niemand heelt het recht eerst tegen deze zaak te lietzen en dan als klap op de vuurpijl vrijere lonen te bepleiten De krant heeft ook als bedrijf dit be leid in praktijk gebracht en was bereid aan het grafisch personeel nieuwe lonen uit tc betalen zonder rekening te hou den met de coördinatie, die met gemist kan worden. ,,Zo wordt deze zaak opge- blazen en als politiek trekpaard voor het eigen karretje gespannen aldus de katholieke woordvoerder. Hij waar schuwde in het algemeen tegen een overschatting van de bestaande ruimte voor de lonen. Dr. Bruins Slot (A.R.) vroeg een uit eenzetting over de strubbelingen die er op het ogenblik zijn met het in de prak tijk brengen van de aanwijzingen van de regering aan het College van Kyks- bemiadelaars. Hij was bevreesd dat er nog te veel overheidsingrijpen is en dat men het zwaartepunt nog te weinig bij het bedrijfsleven legt. Prof. Oud (V.V.D.) wees op het gro te gevaar voor inflatie, dat het op gang brengen van de vrijere loonvorming bedreigt. Het effect zou, wanneer dit niet voorkomen wordt, hetzelfde zijn als bij de algemene loonsverhoging. Hij wees ook op publicaties van zaken die nog in onderhandeling zijn, hetgeen aan deze zaak niet ten goede komt. Khrpesjtsjevs reis De heer Tilanus (C.H.) zag wel heil in een persoonlijk contact tussen de president van de Verenigde Staten en de communistenleider Khroesjtsjev. Prof. Romme echter constateerde dat diens rede voor de Verenigde Naties geen sprankeitje meer vertrouwen kon bieden. Hij geloofde niet in een vreed zame coëxistentie, wel in een innerlijk in elkaar s'.orten van het communis tische regiem, eenvoudig omdat het met de menselijke natuur in strijd is. „In Nederland is het vermolmingsproces reeds bijna afgelopen", constateerde hij met een sneer naar uiterst links. Defensie Prof. Romme merkte op, dat de dienstplicht eerst geregeld kan worden wanneer het rapport van de commissie van Voorst tot Voorst is uitgebracht. De K.V.P. voelt echter niets voor een pa rate verdediging, die in de waagschaal zou worden gelegd zoals in België, waar eerst diensttijdverkorting is ingevoerd, terwijl men daarna moest trachten de gaten te vullen met dienstplichtigen. Geen gokken met onze paraatheid, al dus de katholieke woordvoerder. Zowel dr. Bruins Slot (A.R.) als mr. Burger van de Pv.d.A. vroegen de ministerpre sident om zjjn licht te doen schijnen over de positie van de nieuwe minister van Defensie in het kabinet, dat op het punt van de buitenlandse politiek vol strekt homogeen moet zijn. Dit in ver band met aantijgingen die een week blad tegen, deze minister heeft gedaan, als zou hij de ware geest missen van verzet tegen het totalitarisme. Prof. Oud bracht de wet op het VH MO ter sprake, de zogenaamde mam moetwet van minister Cals, en vroeg of deze niet ingaat tegen de gedachte aan decentralisatie, die het kabinet immers wil bevorderen. Landbouwbeleid Van liberale zijde kwam ook de groot ste tegenstand tegen het landbouwbe leid van minister Marijnen, zoals dat voorzichtig is neergelegd in een nota over het garantiesysteem. Daarin wordt gezegd dat een eind moet komen aan het vastkoppelen van garantieprijzen aan de wetenschappelijk berekende kostprijzen. De boer zou dan meer ver antwoordelijkheid voor de bedrijfsvoe ring krijgen. Prof. Oud zag daarin ech ter ook het gevaar voor grote risico's voor hen die in de landbouw werk zaam zijn. Ook de heer Tilanus liet ten aanzien hiervan een kritisch geluid ho ren. Men was het echter algemeen er over eens dat nadere gegevens dienen te worden afgewacht om te kunnen be oordelen of inderdaad het redelijk be staan van de hoer in het nieuwe sys teem nog verzekerd zal zijn. De belastingmaatregelen van prof. Zijlstra werden allereerst door mr. Bur ger aangevallen. Hij zag hierin weer een kniebuiging voor de ondernemers. Prof. Romme was echter niet zonder vertrouwen in de minister van Finan ciën, die ervan uitgaat dat onze belas tingen thans nog te hoog zijn. Hij wilde echter nadere gegevens afwachten. Terwijl prof. Romme met nadruk vroeg om een spoedige indiening van een wetsontwerp op de algemene kin derbijslagverzekering, verklaarde de heer Tilanus dat zijn partij geen ver zekering wil maar wel een goede rege ling van dit vraagstuk. Prof. De Quay zal vandaag ook in moeten gaan op hetgeen van ver schillende zijden is opgemerkt over het rapport van de éénmansrekenka- mer prof. Vaes over de verspillin gen bij de Europese instellingen. Het Nieuw Guinea-beleid is o.a. door de heer Tilanus besproken, die opmerk te dat het tot politieke zelfstandigheid brengen van de autochtone bevolking nog geenszins wil zeggen, dat zij ook losgemaakt zal worden uit het Rijksver band. De pacifist van Veen wilde on middellijk onderhandelingen met Indo. nesië op basis van teruggave van Nieuw Guinea. Hij was de enige die het woord Indonesië liet vallen. Mr. Burger zei dat het een van de meest ongelukkige daden van de rege ring was, dat zij geweigerd heeft waar borgen te verschaffen, dat het parle ment zal worden ingeschakeld bij een eventueel troepentransport naar Nieuw- Guinea. Een deel van de spreektijd van de KVP-fractie werd benut door mej. dr. De Vink, die naar aanleiding van een passage in de Troonrede sprak over dn verantwoordelijkheid van de overheid voor de sociale en geestelijke welvaart van ons volk. Zij bepleitte meer midde len en een eigen wettelijke status voor het vormingswerk voor de jeugd. Voor het eerst sinds 1796, toen in de oude balzaal van Stadhouder Wil lem V een parlement bijeen kwam, heeft gisteren een vrouw de leiding gehad in 's lands vergaderzaal. Mevr. StoffelsVan Haaf ten, onlangs tot tweede voorzitster gekozen van de Tweede Kamer, nam om acht uur de voorzittershamer op en zette zich in de drük gebeeldhouwde stoel, die op en neer kan rijden, om de lijvige heren voorzitters zoveel mogelijk te gerieven. Zij opende de vergadering en gaf liet woord aan prof. Oud. De leider van de V.V.D. was dus de eerste die als onderdanig volksvertegenwoordi ger zijn partijgenote moest ge hoorzamen. Allereerst moest hij leren „Mevrouw de voorzitster" te zeggen hetgeen hem welgeteld zesendertig keer is mislukt. De kracht der ge woonte was sterker dan zijn goede voornemens. Andere afgevaardigden, zoals de heren Bruins Slot en Tilanus, slaagden daar beter in. De vergadering verliep zonder in cidenten, al dreigde er een, toen de heer Burger de heer Oud ging inter rumperen en onmiddellijk van repliek werd gediend De hamer in de vrou welijke hand ging een ogenblik om hoog, maar de beide politici vochten het zonder moeite uit. -rlijke /end) Het lid van de Tweede Kamer de heer J. M. Peters (K.V.P.) heeft aan de ministers van Justitie, van Binnen landse Zaken en van Buitenlandse Za ken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Kunnen de ministers mededelen, of de verdwijning van de Roermondse zenuwarts dr. B. geacht kan wor den in verband te staan met zijn ac tiviteiten ten gunste van de Hongaar, se politieke vluchtelingen of met zijn politieke houding in het algemeen? 2. Indien deze vraag bevestigend be antwoord wordt, kunnen de ministers dan mededelen, of de verblijfplaats van dr. B. bekend is, of er geweld tegen hem gebruikt werd en welke eventuele maatregelen er werden of zullen worden genomen om hem te beschermen? Het bestuur van de federatie van Hongaarse verenigingen in Nederland heeft zich beraden over de kwestie van de verdwijning naar Oost-Berlijn van de Roermondse arts dr. Banki, die een voorname plaats in het Hongaarse or ganisatieleven hier te lande innam. Het bestuur heeft op deze vergadering be sloten in deze zaak een afwachtende houding aan te nemen, gezien de te genstrijdigheid van de berichten die in deze kwestie zijn verschenen, zo deelt het bestuur mee. Kort voor middernacht is een Lock heed Electra neergestort op een boer derij nabij Buffalo in de Amerikaanse staat Texas. Het vliegtuig was eigendom van de Braniff Airways en had 34 per sonen aan boord 29 passagiers en 5 bemanningsledenaldus meldt UPI. Voorzitter Kortenhorst. in gesprek met zijn plaatsvervangster. Voor een sceptisch gehoor van Chi nese communistische leiders heeft pre mier Khroesjtsjev van de Sovjet-TJnie vandaag op het vliegveld van Pekin gesproken over het succes van zijn be sprekingen met president Eisenhower en over de voordelen van het ontwa peningsplan, dat hij in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft ontvouwd. De premier en partijleider van de Sovjet-Unie is daags na zijn te rugkeer uit de Verenigde Staten te Mos kou met een Tu-114 schroef turbinevlieg tuig doorgereisd naar Peking, waar hij vanmorgen, o.a. in gezelschap van zijn minister van buitenlandse zaken, Gro- myko, is aangekomen. Zijn toestel land de op een modern vliegveld hij het dorp „Brug van de Wijnfee". Ter verwelko ming waren aanwezig de leider van de Chinese communistische partij, Mao Tse tong, de president van de Volksrepu bliek ,Lioe Sjao-tsji, premier Tsjoe En- Iai en verder tal van hoge functiona rissen van regering en partij. Officieel is Khroesjtsjev naar Peking - - ------- „n„ gekomen om daar morgen de viering de „wezenlijke veiligheid voor alle vol- i il_ ix. o.:1.Iron" r\ c\c\ cr El Dof t T C Hlo TOPSTfi El Cl tering van de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. (De Pravda sprak vanmorgen van een „ra dicale opklaring van de internationale atmosfeer"). Hij zei: „Wij moeten alles doen, wat in ons vermogen ligt om een beter in ternationaal klimaat te scheppen en het mogelijk te maken, dat er. vriendshap onder de .olken heerst. De toestand moet zodanig worden, dat de wereld vrede verzekerd is". Bijzonder heeft het de aandacht ge trokken, dat Khroesjtsjev tot zijn Chi nese gastheren op bijna docerende loon sprak over de kwaliteiten van zijn ontwapeningsvraagstuk. Alge meen is men van oordeel, dat com munistisch China thans bepaald geen stopzetting van de bewapening wenst, omdat het dan zou worden vastgena- geld in een positie van militaire infe rioriteit ten op/ichte van zijn mach tige communistische nabuur. Khroesjtsjev zei dat hij met zijn plan bij te wonen van het tienjarig bestaan van de Chinese Volksrepubliek, maar buitenlandse waarnemers zijn algemeen van oordeel, dat de Sovjet-premier zijn reis voornamelijk heeft ondernomen om de achterdocht weg te nemen, die de communistische leiders koesteren ten aanzien van de door hem nagestreefde Russisch-Amerikaanse toenadering. Tij dens de feesten zal er derhalve we) druk geconfereerd worden. In een toespraak op het vliegveld zei Khroesjtsjev, dat zijn bezoek aan de Verenigde Staten „nuttig" is geweest en dat het heeft bijgedragen tot een verbe ken" op het oog heeft. Is die toestand eenmaal geschapen, zo betoogde hij, „dan zal geen volk, hetzij groot of klein, meer voor een aanval bevreesd hoeven zjjn, omdat er dan geen aanvalsmidde len'meer zullen bestaan." Het. meeste applaus oogstte Khroesj tsjev overigens voor zijn mededeling, dat hjj in de Algemene Vergadering heeft opgeroepen tot verwijdering van de „kliek van Tsjang Kai-sjek uit de V.N." besloot zijn korte toespraak on lang leve het socialistische kamp, „President Eisenhower heeft zeer pre cies onze afspraak over Berlijn weer gegeven", zo heeft premier Khroesj tsjev gisteren verklaard tegenover een vertegenwoordiger van Tass, die hem gevraagd had om een commentaar op de mededeling van Eisenhower. Ik ben met de president van de V.S. overeengekomendat de besprekingen over de Kwestie-Berlijn hervat moeten worden en dat er voor deze besprekin gen geen tijdslimiet gesteld zal worden. Maar wij hebben ook afgesproken dat zij niet voor onbepaalde tijd kunnen worden voortgezet, aldus Khroesjtsjev. Hij voegde hieraan toe dat de regering van de Sovjet-Unie hoopt dat alle be langhebbende partijen al het mogelijke zullen doen opdat de kwestie-Berlijn zo spoedig mogelijk zal worden geregeld. In gezaghebbende kringen te Washing ton, waar met een zeker ongeduld werd uitgezien naar deze verklaring van de Russische premier, beschouwt men deze woorden van Khroesjtsjev als een „wezenlijke vooruitg-ng". In de Braziliaanse staat Rio Grande Do Sul zijn de afgelopen dagen 115 men sen om het leven gekomen als gevolg van overstromingen en grondverschuivin gen die veroorzaakt zijn door aanhou dende zware regenval. Het plaatsje Candelaria is het zwaarst getroffen. Er zijn minstens 75 doden. Het regent al dat het onverwoestbare bolwerk van de bijna een maand onafgebroken in de vrede in de wereld is." I staat, De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr J. M. A. H. Luns, heeft dinsdag te Washington meege deeld dat de Nederlandse en de Ame rikaanse regeringen in november on derhandelingen zullen voeren over uit breiding van de landingsrechten van de K.L.M. aan de Amerikaanse westkust. Minister Luns besprak dit probleem en Nalo- en Europese vraagstukken in een gesprek met de Amerikaanse ondermi nister van Buitenlandse Zaken Douglas Dillon. Minister Luns wees erop dat hij en Dillon dinsdag niet onderhandeld heb ben. Het was zijn doel geweest de on derminister in kennis te stellen van het Nederlandse standpunt in de kwestie van de K.L.M. en van de belangrijkste Nederlandse argumenten. De minister gaf uiting aan zijn vertrouwen dat het Amerikaanse ministerie van Buitenland se Zaken thans op de hoogte is van het Nederlandse standpunt. Hij sprak de hoop uit dat de onderhandelingen in no vember, waarvoor nog geen datum is vastgestelcj, tot een gunstig resultaat zul len leiden. Minister Luns en onderminister Dil lon hebben ook over de Europese inte gratie gesproken. Volgens de Neder landse minister is in het bijzonder ge sproken over de gevolgen van het ak koord van de kleine vrijhandelszone voor de Europese Economische gemeenschap. De minister zei van mening te zijn dat de Amerikaanse regering het vol komen met de Nederlandse regering eens is dat een politieke verdeling in Europa moet worden voorkomen en dat alles moet worden gedaan om te komen tot overeenstemming tussen de zes E.E.G.-landen en de zeven lan den van de kleine vrijhandelszone. Minister Luns zei voorts dat hij met de plaatsvervangende onderminister van Buitenlandse Zaken Livingsone Mer chant „een nuttige bespreking over Nato-aangelegenheden heeft gehad". Met betrekking tot de bespreking die minister Luns had met zijn Ameri kaanse ambtgenoot Christian A. Herter zei hij: „Het was een zeer lang en open hartig gesprek en wij hebben een bre de schakering onderwerpen behandeld, van wereldproblemen, zoals het bezoek van Khroesjtsjev, tot specifiek Neder landse problemen. Enige problemen be treffende liet Verre Oosten werden ook aangesneden en gesproken is over de Nato en de integratie van Europa". Naar te Washington verder verluidt is de kwestie Nieuw-Guinea dinsdag ook onderwerp van bespreking geweest/ tus sen de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Herter, en zijn Neder landse ambtgenoot. Dit menen waarne mers te mogen opmaken uit de aanwe- Een Nederlandse vrachtauto, geladen met koperplaten, is dinsdagochtend in zuid-België uit de bocht gevlogen en te gen een rij huizen aangereden. De chauffeur, de 43-jarige E. van den Heu vel uit Den Haag kwam onder de ge kantelde 20-tons vrachtwagen terecht en werd op slag gedood. Hel ongeluk gebeurde dinsdagochtend om vijf uur in het plaatsje Boussu. 10 kilometer ten noorden van de Franse grens, in de provincie Henegouwen. De vrachtauto kwam uit de richting van de Franse grens en bij het binnenrijden van Bous su miste de chauffeur een vrij scherpe bocht. De ravage was zo groot, dat het ver keer in de straat van het ongeluk tot dinsdagmiddag was gestremd. zigheid van Gordon Mean, directeur van de Amerikaanse dienst voor zaken in het zuidwestelijk deel van de Grote Oceaan, bij dit onderhoud. Een aanwezigheid overigens, waar minister "Luns zelf de aandacht op vestigde. Volgens de correspondent in Jeruza lem van de „Times" heeft de jurist Neville Faulks, die voor het Britse ministerie van handel een onderzoek naar de affaire-Jasper instelt, de thans in Israël vertoevende medewerker van Jasper, Grunwald, doen weten dat diens terugkomst naar Engeland voor het af leggen van verklaringen wenselijker zou zijn dan dat hij, Faulks, naar Israël zou gaan. Faulks zei dat hij niet van plan was naar Israël te gaan om verklaringen van Grunwald te horen over de affaire waarmee een door de bouwspaarders „State Building Society" aan het Jasper concern geleend bedrag van zeventig miljoen gulden gemoeid is. Grunwald had namelijk op een persconferentie in Jeruzalem gezegd dat Faulks in Israël welkom zou zijn en dat hij, Grunwald, zo volledig mogelijke inlichtingen zou willen geven. Vanwege de „State Building Society" zou inmiddels te verstaan zijn gegeven dat ten hoogste twintig procent van de bij de zaak betrokken geldsom als ver loren beschouwd zou moeten worden. Naar men van de zijde van de Nederlandse bond van vervoersper- sone'el mededeelt is tussen het Neder lands binnenvaartbureau en de erkende werknemers-organisatie overeenstem ming bereikt over een verbetering van de loon- en arbeidsvoorwaarden in het binnen-beurtvaartbedrijf. Deze verbetering houdt in: een loons verhoging van zes procent voor hel wal- en rijdend personeel, en voor het varend personeel een loonsverhoging v drie procent en verkorting van de arbeidstijd met twee uur. Partijen zullen het College van Rijks bemiddelaars verzoeken deze wijzigin gen, welke geheel gebaseerd zijn op het regeringscommuniqué van maart 1956 zo spoedig mogelijk goed te keu ren. Als datum van ingang zal gelden 5 oktober. Vierduizend Italianen zijn het beu nog langer in „Berlijnse omstandigheden" te moeten leven. De bewoners van het dorp Marotta aan de Adriatische kust staken de hoofden bij elkaar en vaar digden een jonge boerenzoon af naar Rome om in een petitie uiting te geven aan hun grieven: Marotta valt onder drie verschillende gemeenten. Die ge meentegrenzen en de daarbij behoren de andersluidende verordeningen gelden zelfs voor verschillende kamers in één huis. De Marottanen betalen hun be lasting aan drie verschillende kantoren. Hun beide pastoors zijn onderhorig aan twee bisschoppen en hun doden worden op vier verschillende kerkhoven begra ven Om hun petitie voor vorming van een eigen gemeente kracht bü te zetten werd de 27-jarige boerenzoon Ennio Tassini nog vergezeld door twintig dorpsgeno ten die de 300 km dwars over het Ita liaanse schiereiland naar Rome te voet aflegden in een protestmars onder de leuze „Eén Berlijn is genoeg". Een hoge ambtenaar van het ministe rie van binnenlandse zaken nam het verzoekschrift in ontvangst en verzeker de de smekelingen dat de minister Ma- rotta's verzoek om zelfbeschikking in ernstige overweging zal nemen. Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog en zonnig weer. Matige, over dag tijdelijk krachtige wind tussen zuidoost en oost. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 6.39-18.20. Maan: 5.09-17.51. In de luchtdrukverdeling komt in onze omgeving weinig verandering. De ooste lijke tot zuidoostelijke stroming van dro ge continentale lucht uit Duitsland zal daarom het komende etmaal voortduren. In de temperaturen komt weinig veran dering. max. min. neersl. Station Weer temp. temp. afgel. gisteren 24 uur Den Helder onbewolkt 19 12 0 Ypenburg onbewolkt 21 6 0 Vlissingen onbewolkt 21 11 0 Eelde onbewolkt 21 7 0 De Bilt onbewolkt 21 8 0 Twente onbewolkt 21 8 0 Eindhoven onbewolkt 21 10 0 Zd.-Limburg onbewolkt 20 7 0 Stockholm zwaar bew. 12 9 0 Oslo half bew. 14 5 0 Kopenhagen zwaar bew. 15 9 0 Londen onbewolkt 22 11 0 Amsterdam onbewolkt 21 8 0 Brussel onbewolkt 22 5 0 Luxemburg onbewolkt 20 8 0 Parijs Nice onbewolkt 24 7 0 zwaar bew. 24 15 0 Berlijn onbewolkt 15 4 0 Frankfort onbewolkt 20 6 0 München onbewolkt 25 2 0 Zürich onbewolkt 17 3 0 Genève zwaar bew. 16 8 0 Wenen onbewolkt 13 3 0 Innsbruck mist 19 1 0 Rome zwaar bew. 26 12 0 Madrid mist 21 11 12 (Van onze Haagse redactie) In het Mappi district in Zuid Nieuw Guinea zjjn eind juli van dit jaar 31 Papoea's gedood bü een overval door een naburige stam. Veertig Papoea's worden nog vermist, zo heeft minister Toxopeus verklaard in antwoord op vra gen van het Tweede-Kamerlid De Graaf (KVP). Hoewel van de zijde van de missie reeds voor een dergelijke uit barsting van koppensnellerij was ge waarschuwd en de resident van Zuid Nieuw Guinea opdracht had gegeven cm maatregelen te nemen is hieraan door de plaatselijke bestuursambtenaar on voldoende aandacht besteed, aldus de minister. De betrokken bestuursambtenaar is inmiddels vervangen door een ander, die grotere ervaring heeft in liet bestu ren van primitieve bevolkingsgroepen en wiens persoonlijke instelling een ga rantie biedt voor een voortdurende goe de samenwerking met de missie. Mr. Toxopeus zegt dat deze samen werking, vooral tot uitdrukking komen de op cultureel, sociaal en economisch terrein, nimmer verbroken is geweest, maar als gevolg van een onjuist begrip van de plaatselijke ambtenaar geduren de enige tijd minder intensief was dan met het vastgestelde bestuursbeleid in overeenstemming is te brengen. Over de aanleiding tot de sneltocht wordt medegedeeld dat deze moet worden ge zocht in een vanouds bestaande cultuur tegenstelling tussen de oorlogszuchtige Jakai-groep, waartoe de aanvallers be horen, en de vredelievende Tjitakstam van de Auwjoe-groep die het slachtof fer werd. Opvallend is daarbij, dat juist de Tji takstam in onbestuurd gebied woont terwijl de Jakai-groep reeds meer dan tien jaar onder geregeld bestuur staat. De terugval van de Jakia's naar de oude koppensnellersgewoonten wordt veroor zaakt door de sedert kort toegenomen invloed van de oudere generatie voor welke deze oude gewoonten nog steeds sociale en rituele levensbehoeften zijn. De groter geworden invloed van deze oude generatie is een noodwendig ge volg van teleurstelling over het feit dat de introductie van nieuwe religieuze, sociale en culturele opvattingen niet di rect een aanwijsbare economische voor uitgang met zich bracht. De in het ka der van het Mappi-streekproject door het gouvernement in samenwerking met de missie gepropageerde aanplant van exportgewassen zal eerst over enige jaren in produktie komen. Het antwoord op de vragen van de heer De Graaf wordt gegeven door de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus, omdat deze sinds de ophef fing van het departement van Zaken Overzee de verantwoordelijkheid voor het bestuur van Nieuw Guinea heeft overgenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1