DE GAULLE acht rebellen antwoord geen Mogelijk wa ardig wel geheim, onofficieel en onrechtstreeks contact? 7Kc TïliMcut, Situatie op slachtveemarkt valt momenteel wel mee Redt eerst" anderen Comité „Holland helpt Polen" voert nieuwe actie Europ Alg eanen m erije voelen zich opgelucht Grote produktie in Zeeland MAGGI HEEFT WEER IETS NIEUWS! NU EISCHELPJES (blanke eiermacaroni) IN FIJNER KOKEN - PRETTIGER LEVEN... MET MAGGI V B DONDERDAG 1 OKTOBER 1959 Pater Engelbertus in het goud De Nederlandse V.N.-delegatie Bezwaar van rijksdelen in de West tegen hun status PEANUT BUTTER Nieuwe rechter van Internationale Hof De mosselcultuur In Waddenzee dreigt een fiasco Graaf put in Wormer geheel onder water Pater dr. A. v, d. Weijden Procurator-generaal der Augustijnen „Laat de prijzen eerst maar dalen" Een fijne, heldere bouillon soep met prei, tomaat en selderie en met leuke schelpjes van blanke eier macaroni. Iets nieuws... weer van Maggi! Als U morgen toch soep eet, waarom dan niet déze? Fijne Zomersoep met Ei- schelpjes! Keur ze zelf - morgen al! MATIG GEZOUTEN! De moderne voedingsleer waarschuwt tegen veel zout. Ook daarbij heeft Maggi zich aan gepast. Alle Maggi soepen zijn matig ge zouten. Proef maar! door MARGUERITE BOURCET Nederlandse medicij nen voor zieke Polen Boerderijbranden ff MAGGI literfles De woordvoerders van de Algerijnse rebellenregering te Cairo,. Mohammed Yazid (links) en Ferhat Abbas, die zich na lang beraad in beginsel akkoord hebben verklaard met De Gaulle's plan voor Algerije, maar daarbij zoveel voor behoud hebben gemaakt, dat het tegenvoorstel absoluut geen basis oplevert voor een spoedig bestand in Algerije. jZaterdag herdenkt pater Engelbertus O.F.M. Cap. in het klooster te Breda de dag, waarop hij een halve eeuw ge leden in de orde is getreden. De jubi laris, in de wereld Henricus Dijkman, werd geboren te Delft 23 mei 1889. Verschillende bedieningen der orde werden hem in de loop der jaren op gedragen: zo was hij o.a. gardiaan in het klooster te Handel, lange tijd rec tor der St- Antoniusparochie in de. Am sterdamse Jordaan, en provinciaal defi- nitor. Na de eerste wereldoorlog Is hij de eerste geweest, die zich gewijd heeft aan het retraitewerk onder de jeugd, die de school verlaten zal. Na 1945 heeft hij tot voor Kort in het bisdom Haar lem zich bezig gehouden met vorming van K.A.B.-groepen. Ofschoon pater En gelbertus in mei zeventig jaar is gewor den, wijdt hij zich nog met volle energie aan het retraitewerk van priesters en religieuzen. Het gouden feest zal later worden gevierd. Van welingelichte zijde in Paramari bo is vernomen dat Suriname en de Ne derlandse Antillen niet vertegenwoor digd zullen zijn in de algemene verga dering van de V.N. Tot nu toe was het gebruikelijk dat vertegenwoordigers van Suriname en de Nederlandse Antil len zitting hadden in de Nederlandse de legatie naar de algemene vergadering. Dit jaar zou de vertegenwoordiger van Suriname enkel als adviseur van de Ne derlandse delegatie optreden en de ver tegenwoordiger van de Antillen de sta tus van plaatsvervangend lid krijgen. Bij toerbeurt zouden deze beide func ties in de komende jarén wisselen. De regering van Suriname zou hiertegen bezwaar hebben gemaakt en zich op het standpunt stellen dat Suriname en de Ned. Antillen permanent door een plaatsvervangend lid vertegenwoordigd moeten zijn. Naar verluidt kon men van Nederlandse zijde hiermee niet instem men. De Surinaamse regering zou de Nederlandse regering toen hebben mee gedeeld, dat zjj geen prijs meer stelt op een plaats in de delegatie. De Antil len zouden zich wat dit betreft solidair hebben verklaard met Suriname. Dit be tekent dus dat geen van beide rijksde len in de Nederlandse delegatie zal zijn vertegenwoordigd. De Surinaamse pers heeft zich al achter het besluit van de regering van Suriname geplaatst. Sommige bladen willen zelfs verder gaan dan de regering en een plaats als volwaardig lid in de delegatie vragen. Zij menen dat Suriname en de Neder landse Antillen als gelijkwaardige part ners recht hebben op een dergelijke plaats in de delegatie. Advertentie (Pindakaas) rijk aan vitaminen 'nbron van kracht en gezondheid. De fijnste pindakaas komt van De Veiligheidsraad van de Verenigde Na,ies en de Algemene vergadering heb ben gisteren de Panamees dr. Ricardo Alfaro aangewezen als rechter van het Internationale Gerechtshof te Den Haag. Hij zal wijle,- José Justavo Guerrero van "51 Salvador opvolgen. De Veiligheidsraad sprak zich met algemene stemmen voor dr. Alfaro uit, terwijl 75 leden van de algemene ver gadering voor zjjn benoeming stemden Ais de nieuwe rechter in functie zal zijn getreden, bestaat het hof weer uit vijftien leden. De ambtstermijn van wijlen Guerrero liep tot 1964, zodat automatisch ook oi. Alfaro tot dat jaar zitting zal hebben. (Van onze Parijse correspondent) In de officieuze milieus rond rege ring en „Elysée" achtte men het gisteren zeer onwaarschijnlijk, dat de maandag j.l. door „premier" Ferhat Abbas be kend gemaakte stellingname van het Algerijns Nationaal Bevrijdingsfromt op het plan-De Gaulle van Franse zijde een officieel antwoord zou uitlokken. President De Gaulle, zo verluidt, zal er ongetwijfeld het zwijgen toe doen, al thans in het openbaar en rechtstreeks. Hetgeen overeenkomt met de door De Gaulle zelf implicite gesuggereerde op vatting dat zijn Algerijnse plan, zoals door hem 16 september jl. voor de Franse radio en televisie ontvouwd, de definitief gekozen weg was om het Al gerijnse probleem tot een definitieve oplossing te brengen; of het Algerijns Nationaal Bevrijdingsfront oftewel de rebellen bereid zouden blijken op deze weg mee te gaan - volgens de door de president aangegeven modaliteiten - of niet. Volgens sommige waarnemers leek het er overigens in president De Gaul le's programontvouwing sterk op, dat zoal niet de voorkeur, dan toch min of meer de berekening ernaar uit was ge gaan, dat het Bevrijdingsfront deze be reidheid niet op zou brengen. In ieder geval was de nadruk sterk gevallen op de pacificatie", dat wil zeggen op de actie van het Franse leger als doeltref fend middel tot herstel van een toe stand van vrede. De strijdmogelijkhe- den, die het Nationaal Bevrijdingsfront nog resten, en daarmede de betekenis van een bereidheid van het front om de strijd te staken, leken alleen al van de weeromstuit niet onaanzienlijk gebaga telliseerd. Hier en daar werd deze door de pre sident tot uitdrukking gebracht ziens wijze een zeker nogal verwonderlijk ge- Advertentie brek aan realisme verweten. Maar, zo men al enigszins in twijfel mocht trek. ken, of de onder woorden gebrachte zienswijze werkelijk de diepste inzich ten van De Gaulle persoonlijk weergaf, aL president en hoogst verantwoor delijke voor de nationale eenheid had hjj rekening'' moeten houden met een bijzonder complex samenstel van facto ren, en daaronder waren mentaliteit en opvattingen van het leger in Algerije uiteraard, bijzonder zwaarwegend. In de maandag jl. te Tunis afgeleg de' verklaring herinnert de zogenaam de voorlopige Algerijnse regering er nu evenwel aan, dat zij het is die „het verzet van het Algerijnse volk en de vrijheidsstrijd van het bevrij dingsleger leidt en controleert en dat er dus zonder haar akkoord geen te rugkeer tot de vrede mogelijk is". Le Monde noemt dit een niet voor be twisting vatbaar gegeven van het Al gerijns conflict. Zoals ook niet voor bestrijding vatbaar is, dat het - de verklaring laat niet na dit triomfan telijk in het licht te stellen - aan de nu welhaast zes jaren strijd van de opstandelingen is te danken, wanneer Frankrijk thans Algerije's recht er kent om zelf uit te maken wat het wil zijn. Hoewel zoals gezegd een officieel rechtstreeks Frans antwoord op de door Ferhat Abbas afgelegde verkla ring niet verwacht wordt, geldt het al lerminst als uitgesloten dat iets wat op een officiële stellingname lijkt volgende week dinsdag, als de Franse Kamer weer bijeenkomt, zal vervat zijn in een verklaring van premier Debré over de algemene regeringspolitiek. Dit zal dan vandaag in de ministerraad worden voorbereid en daarbij zal tenslotte slechts wat president De Gaulle naar voren brengt doorslaggevend'zijn. Maar ook nu rijst dan weer de vraag: „Hoe veel en wat zal De Gaulle van zijn ge dachten willen onthullen aan zijn mi nisters?" In de commentaren wordt ook de mo gelijkheid overwogen, dat generaal De Gaulle, hoezeer ook zich niet verwaar digend of het niet nuttig oordelend om de „voorlopige Algerijnse regering" of ficieel, openlijk en rechtstreeks van ant woord te dienen, in de „verklaring van Tunis" toch enige aanleiding zal vinden voor het opnemen - of voortzetten? - van geheime, onofficiële en onrecht streekse contacten met de opstandelin genleiding. Deze aanleiding zou dan te vinden zijn in hetgeen men vrij algemeen als ehig werkelijk positief element in de verklaring der „voorlopige Algerijnse regering" erkent: namelijk dat zij zich akkoord verklaart met het principe om het Algerijnse volk zelf bij referendum zich over de status van Algerije te la ten uitspreken. Of, zoals een bewogen commentr.arschrijver het toelichtte: de beslissing toe te vertrouwen aan de stem van de stembus in plaats van aan de stem der geweren. In Algerije, zo meldden inmiddels de correspondenten aan hun Parijse bla den, beschouwen de Europeanen de ver klaring van Ferhat Abbas als een wei gering en voelen z(j zich, nu de vrede weer niet in zicht lijkt en de „autode terminatie" dus nog ver weg, aanmer kelijk opgelucht. Dit gevoelen delen zij zeker niet met de meerderheid der Fransen in het moederland. (Van onze correspondent) De mosselcuituur in de Waddenzee dreigt dit jaar een fiasco te worden voor de Zeeuwse kwekers. De produk tie op de ongeveer vierhonderd perce len geeft, tegen de verwachting, voor de komende maanden geen reden tot optimisme. De oogst bestaat uit kleine mindere kwaliteit mosselen met een laag vispercenfage. Noodgedwongen moeten de Zeeuwse mosselexporteurs thans Deense en Duitse mosselen i porteren om aan de stijgende vraag uit Frankrijk en België te kunnen vol doen. De produktie in Zeeland is de eerste drie maanden van dit seizoen echter boven verwachting groot geweest. De Zeeuwse mosselen zijn groot en goed van kwaliteit met een hoog vispercenta- ge. De produktie van de Zeeuwse mosse len bedraagt tot. nu toe rond 15 miljoen kilogram. Men verwacht dat deze hoe veelheid in het seizoen 1959-1960 belang rijk hoger zal zijn. Het feit dat daardoor Zeeland als produktiegebied langzamer hand weer zijn oude plaats gaat inne men, geeft reden tot optimisme. De verwachting is dat dit seizoen rond 20 miljoen kilogram mosselen in Zeeland worden gekweekt, hetgeen al weer aar dig gaat in de richting van het kwan tum dat vóór de mosselparasietperiode in Zeeland werd geoogst. De kwaliteit van de Zeeuwse mosselen is goed; er zijn B- en C-soorten met een vispercen- tage van 25 a 26. (Van onze verslaggever) Een zeer krachtige wel in het bekende weiland van Wormer, waar men graaf werk verricht naar het vreemde voor werp dat daar in de bodem is geslagen, dreigt al het werk vergeefs te doen zijn. Woensdagavond bleken de vier pompen het water niet meer te kunnen, verwer ken,'met als gevolg, dat de vijf meter diepe schacht, die ook vijf meter breed is, volkomen met welwater vol liep. Deskundigen hadden reeds eerder hun bezorgdheid geuit over het gebrek aan leiding bij de opgravingswerkzaam heden, waar order eri tegenorder elkan der opvolgden; zowel het personeel van een particuliere ondernemer als het per soneel .van de mijnopruimingsdienst wer ken volkomen langs elkander heen. Wat de deskundigen echter het meest heeft bevreemd is het feit, dat men slechts één damwand heeft geslagen, namelijk tegen de slootkant, terwijl in het drassige wei land, waar de sloten onder de eerste klei laag verbinding hebben met elkaar, be slist vier wanden nodig zijn. Bovendien is de damwand veel te kort, want de eerste zandplaat treft men pas aan op zeven meter diepte, daarboven zweven de water- en veenlagen. De dienst ge meentewerken van Wormer heeft zich erover verbaasd dat men niet eerst heeft geïnformeerd naar de bodemgesteldheid van het perceel weiland waar men thans werkzaam is. De directeur van deze dienst had namelijk deze desastreuze ge volgen reeds voorspeld. Het Generaal-Kapittel der Augustij nerorde te Rome heeft pater dr. Atha- nasius van der Weijden, oud-provin ciaal der Nederlandse Provincie geko zen tot procurator-generaal. De situatie op de slachtveemarkt valt, de omstandigheden in aanmerking genomen, momenteel wel mee. De prij zen liggen op het ogenblik niet lager dan vorig jaar. Men zal de veestapel echter moeten aanpassen aan de voe derpositie om de winterperiode te kun nen overbruggen. Aldus verklaarde de voorzitter van het produktschap voor vee en vlees woensdag tijdens een open bare vergadering van het produktschap te Utrecht. De heer J. de Veer zei, dat men geen angst behoeft te hebben, doch dat de boeren vertrouwen moeten kunnen stel len in het beleid van het bestuur. Dit geldt met name voor degenen, die op advies van het produktschap hun sta pel jong mestvee hebben uitgebreid. Om dit vertrouwen te stimuleren heeft de heer De Veer voorgesteld, de invoer van rundvee uit Denemarken ten behoe ve van de binnenlandse markt tijdelijk te onderbreken. De vertegenwoordiger van het mi nisterie van Landbouw, de heer C. J. Legerstee, deelde hierop echter me de, dat zjjn ministerie nipt geneigd is met de Denen te gaan praten, al vorens zich een duidelijke prijsval op de rundveemarkt heeft voorgedaan.- Drs. A. M. A. van der Willigen, ver tegenwoordiger van het ministerie van Economische Zaken, vroeg zich even eens af, of de voorgestelde maatrege len niet wat vooroarig zijn. Hij vestig de er de aandacht op, dat de prijzen momenteel nog niet beneden die van 1958 liggen. Naar zjjn mening zou men pas moeten ingrijpen, wanneer de prijzen sterk dalen en bijvoor beeld zakken tot het niveau van 1957. De heer van der Willigen zei, dat de blokkering van de invoer uit Denemar ken weinig effect zal hebben, aangezien het prijspeil daar zodanig is, dat er op het ogenblik al niet veel Deense koei en worden geïmporteerd. „Als er enige daling komt in de vleesprijzen, zal dat de huisvrouwen, na de duurte van dit voorjaar, niet on aangenaam zijn", aldus de heer Van der Willigen. De heer De Veer verklaarde, dat men Fijne Zomersoep moet vooruitzien en dat de regering te kort, zou schieten, wanneer zij haar ve to uitsprak over de blokkering van de Deense invoer. Hij noemde het betreu renswaardig, dat de regering niet wil inzien, dat deze „doodeenvoudige maat regel" de stabiliteit van de prijzen en de rust op de markt zou bevorderen. De heer De Veer deed tenslotte een ern stig beroep op de regering, het produkt schap in zijn beleid te steunen en niet knapper te willen zjjn dan het bedrijfs leven zelf. Ülljlllllllllllllllllll 37 Hun weg ging dwars door Tyrol in de richting van de Beierse Alpen. De lichtere blauwe lucht, waar witte wolken door zeilden, volgde hier op het diepe, meestal wolkenloze blauw van de Romeinse lucht en het felle indigo van Palermo. Zonder het te weten ontdekten zij de plaats, die een belangrijke achter grond in hun leven zou worden: Merano, waar hun twee jaar later de hoogste vreugde te wachten stond. Zij passeerde Innsbruck, het toevluchtsoord, waar heen hij na haar dood zou terugkerenZo kan men, onverschillig en zonder enig vermoeden, voor bijgaan aan plaatsen die later stukken van het leven zullen worden. Sofie Charlotte had voor een bergtocht een rijdier gehuurd en de hertog ging als gids te voet voor het paard uit en hield bij moeilijke doorgangen de teu gels vast. Het was als een symbool van hun tocht door het leven, waar acuut of latent de afgrond dreigde van een,erfelijke zenuwziekte, die haar angst aanjoeg en fascineerde tegelijkertijd, terwijl hij toch niet bij machte geheel dobr te dringen tot haar diepste innerlijk, waarin impulsen en tegen-impulsen om de overhand vochten al zijn krachten en heel zijn liefde inzette om haar als een trouwe gids op de goede weg te houden. HOOFDSTUK VI Zij bereikten het Starnbergermeer in het begin van juli 1870. Al hun plannen waren zorgvuldig overwogen. Zij wilden van hun vakantie zoveel mogelijk genieten Vandaar ook, dat zij niet hun intrek namen op kasteel „Possenhofen", maar in het bekoorlijke hotel van Feldafing, dat de hertog van Alengon nog ken de uit zijn verlovingstijd. Dat verzekerde hun de nodige bewegingsvrijheid, terwijl zij toch van de familiekring konden genieten. Elisabeth kwam over met haar kinderen. Lodewijk, de oudste broer varp Sofie Charlotte, resideerde in de naaste omgeving. Ook Hélène woonde dicht genoeg bij in Regens burg om haar een bezoek te brengen. In Feldafing lag, een brief van de hertog van Nemours op hen te wachten. „Sinds gisteravond wijst alles op een oorlog. Wat een waanzin! Hoe is het mogelijk te spotten met een natie, en de waardigheid, het vermogen en het bloed van een volk te verknoeien zoals de Franse regering dat doet!" Eenmaal geopend en gelezen scheen die brief in deze vredige omgeving als een bom te ontploffen. Zeker, iedereen wist, dat de „patriarch" de dingen onder alle omstandigheden even donker inzag. Maar Zijn pessimisme ging vaak gepaard met een ver bazend heldere kijk. Reeds in 1866- had hij aan zijn zoon geschreven: „De toestand van Europa is betreurenswaardig. Men gaat elkaar op grote schaal doden. Bismarck zal op den duur alle Duitse staten bij Pruisen voegen en zichzelf tot de Cavour van Duitsland maken." Na vier jaar bleken die regels profetisch te zijn geweest en zij maakten, dat de huidige voorspelling van de heer van „Bushy" buitengewoon verontrus tend was: „De oorlog staat voor de deur; een oorlog van wederzijdse haat die pas zal ophouden, als een van de twee tegenstanders verpletterd zal zijn, wij of Pruisen." Helaas! Het bleek al heel gauw, dat in geval van oorlog Pruisen niet de enige aanvaller zou blijven, welke vriendschappelijke gevoelens koning Lode wijk II Frankrijk ook toedroeg, Beieren was gedwon gen aan de leiband van zijn twistzieke buur te lopen. Sinds de ramp van 1866 was het immers vernederd tot een vazalstaat. Zodra het sein tot de aanval gegeven was, zou „Possenhofen" voor de hertog en de hertogin van Alengon dus vijandelijk gebied zijn. De hertog van Nemours werd niet moe hun onop houdelijk waarschuwingen te sturen: „Blijf niet daarginds. Kom terug." Hij kende rust noch duur en ging zelfs zo ver hun tijdens een officieel bal, dat hij moest b2jwonen, te telegraferen. Het jonge echtpaar overlegde haastig, welke ge dragslijn het te volgen had. Zij hoefden niet te probe ren Frankrijk binnen te dringen. Evenals voor de andere prinsen van Orleans was de grens voor hen onverbiddelijk gesloten. Zelfs in tijd van oorlog zou er geen uitzondering gemaakt worden. Maar zij moch ten in geen geval achterblijven in een vijandelijk land, waar men gevaar liep als ratten in een val vastgehouden en beschouwd te worden als krijgs gevangenen. Oostenrijk? Zwitserland? „Bushy"? Op de avond vóór hun vertrek werd de hertog van Alengon, die zich al een paar dagen koortsachtig voelde, overvallen door de mazelen. Sofie Charlotte verpleegde hem, maar werd enkele dagen naderhand zelf ziek. Ondertussen brak de oorlog uit en Beieren hield hen gevangen. Lodewijk, Karei Theodoor en Max Emmanuel, de drie broers van de hertogin van Alengon, haastten zich naar hun regimenten en trok ken op tegen Frankrijk. Een klassiek conflict De oude Horatius Verliest gij nog tijd met de rouwen? Hebt gij, gereed om bloed te vergieten, nog oog voor tranen? Vooruit! En laat hen hun ongeluk bewenen! De jonge Horatius Droog je tranen, Sabine, en verberg ze voor mijn ogen. Toon je de naam, mijn wederhelft te zijn, waardig en ontmoedig mij niet met een onwaardig mede- lijden. Ik hou van je en ik ken de smart die je bedrukt: Omhals mijn kracht om je zwakheid te over meesteren. Sabine Helaas! Welke partij te kiezen in zo'n tegenstrij- dig lot? Welke vijand te kiezen, die van een echtgenoot of - die van eeh broer? Wanneer ik van deze muren hun legers zie optrek ken, mijn drie broers in het éne en mijn man in het andere, vrees ik zowel voor de èèn als voor de ander, en uiteindelijk zal ik de partij kiezen van hem, dien l)et noodlot treft. (Wordt vervolgd) (Van onze Limburgse redactie) Vrijwel dagelijks worden vanaf het postkantoor te Hoensbroek kleine pak jes verzonden naar steden en dorpen in Polen. Elk pakje bevat medicijnen, waarom Poolse zieken hebben ge vraagd. De aanvragen komen binnen op het secretariaat van het- uit da P.S.L., de katholieke Poolse volksver eniging, gevormde comité „Holland helpt Polen". Twee jaar geleden richtte de lande lijke voorzitter van de P.S.L. in Neder land de heer A. Perczak, Pool van ge boorte, maar al meer dan dertig jaar woonachtig in de Limburgse Mijnstreek, het comité op. De leden van het comi té, meest gepensioneerde mijnwerkers net als voorzitter Perczak, ontketenden in 1957 een actie om hun landgenoten in Polen aan kledingsstukken te hel pen. Met steun van vele Nederlanders kon het comité meer dan duizend kilo aar. tcxtielgoederen naar Polen verstu ren. Aangemoedigd door het succes van deze eerste aktie besloten de comitéle den om regelmatig hulpakties te orga niseren. Tijdens een recent verblijf in Polen kwam de heer Perczak tot de ontdekking, dat zijn vroegere landgeno ten b(j ziekte moeilijk aan medicijnen kunnen komen. Sommige medicijnen zijn er in het geheèl niet te koop en an dere zijn niet te betalen. Deze situatie bracht hem op de gedachte om voort aan medici) nakties te gaan voeren. Poolse geestelijken kondigden deze aktie onlangs aan, met het gevolg, dat dagelijks bij de secretaris van het co mité: „Holland helpt Polen", de heer M. Sadowski, Delstraat 9, Hoensbroek, brieven binnenkomen met het verzoek medicijnen te zenden. Om mis bruiken te voorkomen heeft het comité bepaald, dat elke aanvrage vergezeld moet gaan van een recejit van een Poolse arts en een aanbeveling van de parochiegeesteiijkheid. Wanneer aan deze voorwaarden is voldaan, worden de verlangde medicij nen onmiddellijk gekocht. De gebruiks- aanwijzigingen worden in het Pools ver taald en daarna worden de medicij nen zorgvuldig verpakt en verzonden. Sinds het begin van de aktie, ongeveer een maand geleden, zijn reeds talrijke pakjes verstuurd. .De nieuwe aktie wordt gefinancierd uit bijdragen, welke het comité van milde gevers uit Nederland heeft ont vangen. Tot nu toe kwam op de post giro van het comité, 52.16.58 ten name van de heer W. Drozniak te Hoens broek onder vermelding van „Medicij nen voor Polen", een bedrag binnen van rond vierduizend gulden. Het Poolse comité hoopt, dat de stroom giften gelijke tred zal houden met de stroom aanvragen, opdat nog vele zieke Polen van de pas begonnen aktie kunnen profiteren. Te Wasperveen (gemeente Havelte) zijn dinsdag twee boerderijen door brand verwoest. De brand ontstond in de boerderij van de landbouwer. J. Pe kel vermoedelijk doordat kinderen met lucifers hadden gespeeld. Door de over waaiende vonken raakte ook de in de nabijheid staande boerderij van de land bouwer W. Benning in brand. Van een derde boerderij vatte het dak enkele ma len vlam, doch de brandweer slaagde erin deze boerderij te behouden. Van de inventaris van de beide afgebrande boerdernen kon slechts een klein ge deelte worden gered.. In de buurtschap Haarle (gemeente Hellendoorn) ont stond gisteren brand in de schuur van de landbouwer G. C. Hobert. De schuur ging met een hoeveelheid wintervoer en landbouwwerktuigen verloren. Ook een jonge stier kwam in de vlammen om. Door brandend riet, dat door de lucht vloog, vatten de boerderij en een hooiberg van de landbouwer W. G. Bloe- me vlam. Het oude gedeelte van deze boerderij, een varkensschuur en een hooiberg ginge/i verloren. Van de inven taris kon bijna niets in veiligheid wor den gebracht. De brandweer slaagde er in het nieuwe gedeelte van de boerderij te behouden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4