Recordvlucht van Raptiin in KLM-superconnie Centrale Coöperatie van de LTB betrok haar nieuwe pand Maakt Reclame DE KRANT... Nieuwe stoffen, nieuwe modellen, nieuwe dessins, Ook roken ^an sigaret is strafbaar een marihuana- Karosi bouwt landbouwscholen gebieden Zes jaar voor 64 inbraken spiegel va?i het la?id Dubbele siuks aanbieding jongensoverhemden Orthodoxen en Verhoogde activiteit bij Hoogovens door staalstaking in V.S. katholieken N.T.S. bespreekt fotokwestie iMedezeggenschap van i personeel van Vlisco via aandelen Amsterdammer wint 117.010 Hoge waardering van regeringszijde NSC DONDERDAG 1 OKTOBER 1959 PAGINA 6 Kwaliteit duurt het langst 1 Ga daarom voor de nieuwste heren en jongensmode naar Kreymborg. De unieke Waarborg-kwaliteit garandeert u veel langer plezier van de vlotte modellen en bij zonder mooie dessins. Jongens Parka coats bij 2 stuks 6.7S Corps Rijksbelastingacademie Uitgebreide viering van vierde lustrum Orthodox commentaar op aangekondigd gesprek J Hein jr. stelt voor KW B-toto Heren Twen costuums (Van onze correspondent) De Centrale Coöperatie van de L. T. B.,-voorheen „De Handelsraad'" en laatstelijk de N.V, In. en Verkoopkantoor van de L. T. B. genaamd, die sedert haar oprichting in 1923 te Alphen aan den Rijn was gehuisvest in een oude olieslagerij, zag woensdagmorgen de kroon gezet op haar vervulde droomwens, toen nir. dr. J. H. Patijn, namens mr. V. G. M. Marijnen, minister van landbouw en visserij, onder grote belangstelling uit land- en tuinbouwkringen, haar uitgebreide nieuwe kantoor-, bedrijfs- en produktie-complexen, te Koudekerk a. d. Rijn, enkele meters over de grens met Alphen a. d. Rijn officieel in bedrijf stelde. Jongens Twen costuums 12 jaar 69.- 3 J. 26.95 3 J. v.a. 6.50 De ideale najaarsjas. Sterk, vlot, sportief. Dubbele poplin, de capuchon met dezelfde stof gevoerd. 8 jaar 24.90 Jongens pullovers (Draion) 5 jaar 14.90 Jongens pyama (flanel) 5 jaar 4.50 U slaagt bij Kreymborg altijd naar Uw zin, door persoonlijke voorlichting en prima service! (leeftijd 6 jaar - kleine stijging per maat) per stuk 4.- Geldig tjm 10 ocfober a.s. Was cr enkele jaren geleden nog on zekerheid over de strafbaarheid van lieden, die Indische hennep „aanwen den", zoals in artikel 2 van de Opium wet is vastgelegd, in een strafzaak als gisteren is duidelijk gebleken, dat ook het roken van een marihuanasigaret, al geschiedt dat in eigen huis, gestraft kan worden. Terecht stond een 36-jarige Surinamer uit Amsterdam, die de verdovende siga retten wel erg trouw blijft, hoewel hij in 1957 wegens handel in Indische hennep tot anderhalf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Opnieuw hadden recher cheurs in zijn woning een klein pakje aan getroffen waarin zich 7 gram hennep be vond (voldoende voor het draaien van een twintigtal marihuana-sigaretten). De Suri namer zei. dat hij deze hoeveelheid voor eigen gebruik bestemd had, maar het baat te hem niet. „Hri simpele feit van het in bezit heb ben van de hetinep is al strafbaar," zei de president van de Amsterdamse rechtbank. Dit is vastgelegd in art. 3 van de opium wet, een artikel, dat aan de verdachte thans ten laste was gelegd. En indien men dus slechts een sigaret heeft en die zelf oprookt, dan heeft men volgens de wet Indische hennep „in zijn bezit" en is dus strafbaar. Verdachte beklaagde zich er ter zitting over, dat hij na het ondergaan van zijn vorige straf van anderhalf jaar, was vrij gelaten zonder dat een instantie hem ver der had geholpen. Thans zullen pogingen in het werk gesteld worden hem aan de slag te helpen als zeeman, waartoe hij een paspoort nodig heeft. Intussen eiste de officier van justitie 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, daarbij rekening houdend met de geringe hoeveelheid. De ver dediger vroeg een voorwaardelijke ver oordeling, doch in dat geval zou verdachte weer niet kunnen gaan varen, omdat er dan toezicht op hem moet worden uitge oefend. Uitspraak 14 oktober a.s. (Van onze verslaggever) Een indrukwekkend lange rij geeste lijken en religieuzen verdween gisteren op Schiphol In de reusachtige KLM-super- constcllation „Hermannus Boerhaave". Dit was de 76e Rapthnvlucht, met 92 pas sagiers. naar de missie in Afrika. Zoveel passagiers had de Raptlm nog nimmer in één keer vervoerd. Ondanks de overwe gend zwarte en witte kleuren was het een bonte stoet, allen met wel le\s van de schilderachtige allure van een globetrot ter. Men hoorde vier, vijf Europese talen spreken. Men zag er ooit paters in grijze en beige kostuums, die over enkele da gen, evenals de zwarte wei voor lichte tropenklcding verwisseld zullen worden. Men zag er leken bjj: vrouwen van de Ne derlandse en de Duitse Graal, en van de V.K.A.J., die in de Afrikaanse missie so ciaal en pedagogisch werk zullen verrich ten. Er was ook een bisschop onder het grote gezelschap, nl. mgr. Holmes Sledle van Bukoba in Tanganyika. In Rome zou zich mgr. Greif, bisschop van Tororo in Ken(ja, bij hem voegen. Wij hebben vlak voor zijn vertrek nog even de hand gedrukt van de 29-jarige landbouwkundige onderwijzer K. F. G. I.eferink uit Delden. Hij vertrekt met een belangrijke taak naar Mwanza, ten zui den van het Victoria-meer, waar hij in het gebied van mgr. Blomjous een land bouwschool zal oprichten. Hij wordt uit gezonden door het Kardinaal Van Ros- sum-Instituut, dat dank zij de enorme hulp van de katholieke Nederlandse jon ge boeren, boerinnen en tuinders, deze school voor de Jonge bevolking van Tan ganyika kan bouwen. De K.N.J.T.B. heeft met zijn Afrika-alarmactie op het ogen blik ruim een ton bijeen kunnen brengen. Binnenkort zullen nog enkele jongeren uitgezonden worden, die bij het land bouwonderwijs behulpzaam zullen zijn. Overigens is het wel de bedoeling de school zo spoedig mogelijk over te dra gen aan de Afrikaanse bevolging. Thans hebben in het stichtingsbestuur al enkele Afrikaners zitting. Prof. dr. G. H. J. Zeegers, de secretaris generaal van het Karosi, en mr. Midrlel- weerd, secretaris van de bond van katho lieke jonge boeren en tuinders, waren op Schiphol aanwezig om de heer Lefe- rink uitgeleide te doen. Prof. Zeegers vertelde dat het Karosi nog meer agrari sche projecten in voorbereiding had, o.a. landfeouw-scholen voor Pakistan en La hore, en twee technische scholen in Afri ka. Door de staalstaking in Amerika heerst bij Hoogovens i verin ig'.e ac tiviteit. Toch is het niet zo, dat het be drijf de orders niet aan kan. „Wij draaien op volle toeren" is het commentaar. Door de binnenlandse markt is men ruim van orders voorzien, maar aan de vraag kan gemakkelijk worden voldaan. Voor d_ export ligt de situatie iels ongun stiger. althans wat het verwerken van di ordei portefeuille betreft. Er is een grote vraag naar de in het buitenland als hoogwaardig bekend staande produk- let. van Hoogovens en Breedband, maar het is pertinent niet zo. dat aan de stij gende vraag niet kan worden voldaan, alius werd'ons van bevoegde bedryfs- zijde verzekerd. Maandag a.s. keert de Hermannus Boer haave uit Afrika terug met ongeveer vijftig missionarissen en zusters, die in Europa op verlof komen. Het is de eerste keer sinds december '57 dat de Raptim een vliegtuig van de KLM chartert. Brit se maatschappijen konden gunstiger charter-tarieven bieden dan de K.L.M. Voor deze vlucht naar Entebbe in Afrika echter diende men een groter toestel te hebben dan Britse maatschappijen be schikbaar hadden. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren, overeenkomstig de eis van de procureur-generaal, zes jaar ge vangenisstraf unet aftrek opgelegd aan de 29-jarige schilder P. J. van den B. uit Rotterdam, die in en om zijn woonplaats tezamen met zijn zwager 64 grote en kleine inbraken heeft ge pleegd. Van den B. was in hoger beroep ge gaan, omdat de rechtbank te Rotterdam hem veroordeeld had tot zes jaar ge vangenisstraf, nadat de officier van jus titie vier jaa rhad geëist. Zijn zwager, de initiatiefnemer, die eveneens conform de eis zes jaar had gekregen, berustte in het vonnis. Van de totale buit van de inbraken grote geldbedragen en partijen juwelen heeft de politie niets kunnen achterhalen. In de weck van 12 tot 17 oktober zal het Corps van Studenten aan de Rijksbe lastingacademie te Rotterdam zijn vier de lustrum vieren. Daartoe heeft men een vijfdaags programma opgebouwd, waarbij het zwaartepunt zal vallen op de vrijdag, op welke dag de officiële her denking van het vierde lustrum zal plaats vinden. Bij diverse gebeurtenissen zal een deel van de Rotterdamsee burgerij geïnteres seerd zijn. Maandag 12 oktober bijvoor beeld wordt er in de aula van de rijks belastingacademie 'n debat gehouden tus- ken enige politici van naam over de vraag: „Hoever kan en mag de overheid gaan bij het ingrijpen in het economisch leven". Deze discussie, waaraan deelnemen mr. Ph. C. M. van Campen, prof. dr. H. J. Witteveen en de heer H. J. Hofstra, de oud-minister van financiën en die onder voorzitterschap staat van prof. dr. M. J, H. Smeets, is vrij toegankelijk. Voorts ontvangt de burgemeester van Rotterdam het Corps ten stadhuize op donderdag 15 oktober. Voorafgegaan door de Douane-Harmonie zal het Corps die dag in optocht naar het stadhuis trek ken. Gedurende de ontvangst zal de Har monie concerteren op het bordes. Die avond voeren de studenten het toneel stuk „Zamore" van George Neveux op o.l.v. Onno Muienkamp. In de kosten van j deze voorstelling werd bijgedragen door j de Rotterdamse Kunststichting. Voor de- j ze uitvoering zijn een aantal Rotterdam- mers uitgenodigd. De verdere festiviteiten dragen een meer besloten karakter. Wij noemen hiervan de boottocht met de Prinsceseplaa op de Maas. die min of meer is opgezet als een wijnfeest en het grote gala-diner en gala bal, op vrijdag 16 oktober. Naar zowel U.P.l. als Reuter berichten heeft aartsbisschop Iakovos, hooff van de Grieks-Orthodoxe Kerk in Noord- en Zuid-Amerika, op het bureau van de Wereldraad der Kerken te Genève com mentaar gegeven op de stappen, die zou den zijn genomen om tot een gesprek te komen tussen de Orthodoxe en de Rooms-Katholieke Kerk. Volgens U.P.l. heft hij verklaard, dat de Oosters-Or- thodoxe Kerk alle contact met de Ka tholieke Kerk zal vermijden tenzij het de bedoeling is in dat contact het pro testantisme te betrekken. Reuter citeert, dat 4ijn kerk „nooit zal deelnemen aan een gesprek met de Rooms-katholieke Kerk als dit niet uiteindelijk ten doel heeft ook de protestanten bij dit over leg te betrekken." Officieel, zo voegde de aartsbisschop hier volgens Reuter aan toe, weet de leiding van de Orthodoxe Kerk nog niets van de plannen, die door Radio Vaticana zijn bekendgemaakt over een gesprek tussen vertegenwoordigers van de Rooms-Katholieke en de Orthodoxe Kerk dat het komend jaar in Venetië gehouden zou worden. Aartsbisschop Iakovos, die een der vijf voorzitters van de Wereldraad is, zei- de volgens U.P.l. verder dat hij sprak na mens het oecumenisch patriarchaat en dat de leiding van de Orthodoxe Kerk „nimmer de mogelijkheid van een ont moeting met vertegenwoordigers van de Katholieke Kerk zal overwegen, zolang daartoe van Vaticaanse zijde geen initi atief is uitgegaan. „De oecumenische be weging is geen beweging tussen protes tant en orthodox of tussen orthodox en katholiek, maar een streven naar een eenheid van alle christenen", vervolgde de prelaat. Wij zijn niet geïnteresseerd in herstel van de eenheid, verbroken door de afscheiding van Rome. maar in de eenheid van het mystieke lichaam van Christus", aldus besloot aartsbisschop Iakovos. Het N.T.S.-bestuur zal in zijn vergade ring van 14 oktober de situatie, die ge rezen is naar aanleiding van de jongste besluiten van staatssecretaris mr. Y. Scbolten bespreken. Dit houdt in, dat tot die datum geen wijziging wordt gebracht in de bestaande regelingen ten aanzien van het fotograferen in N.T.S.-studio's en .gebouwen, aldus deelt de N.T.S. mede. De heer Hein Fentcner van Vlissin- gen jr., die enige tijd geleden ontslag heeft genomen by P. F. van Vlissin- gen en Co's Katoenfabrieken te Hel mond, stelt voor om de werknemers bij de Vlisco medegezeggenschap te geven. Hü heeft hierover contact ge had met de vakbonden, waarbij hy hun zijn standpunt heeft uiteengezet. Dit zou verwezenlijkt kunnen worden door de uit de winst te verdelen gra tificaties welke van behoorlijk^ om vang zijn geheel of gedeeltelijk in aandelen Vlisco te belggen. Vlisco zelf zal voor dit doel zo voordelig mogelijk aandelen moeten inkopen en tegen een „lagere" koers beschikbaar stellen van het personeel. Om een' zo goed moge lijk beheer te bewerkstelligen zullen de werknemers de aandelen moeten onderbrengen in een door hen zelf op te richten beleggingsmaatschappij, die in de vergaderingen van de Vlisco stemrecht kan uitoefenen. Hierdoor kan het personeel van het bedrijf evenredige medezeggenschap verkregen bij het algemeen beleid en by de voordracht en benoeming van commissarissen en directie. Hiervoor is het noodzakelijk dat alle bestaande aandelen in kleine coupures van b.v. 100 kunnen worden omge wisseld. Bovendien zal de democrati sering van de huidige statuten, inhou dende het verkrijgen 1 van evenredig stemrecht, doorgang moeten vinden. Na vjjf a zes jaar, zouden de stem men van de werknemers zeker kunnen gaan meetellen. De vetste prijs, welke tot nu toe ls uit gekeerd in de KNVB-toto is gisteren de finitief ten deel gevallen aan de Am sterdammer Ja, de Boer. Hij had in de toto van zondag j.l. veertien van de vyt- ticn uitslagen goed voorspeld en is daar door 117.010 gulden rijker geworden. Dertien deelnemers, die elk dertien pun ten behaald hebben, gaan de tweede prijs delen. Zij krijgen elk 3.857,70 gulden. De nteuw8t8 mode - ln prachtige Glenckecks - Rayé's. Slanke 4 rij, 3-knoops modellen met aangesloten pantalon met stofceintuur. De ministeriële functionaris deed dit op symbolische wijze door het doorknippen van een breed rood-wit-blauw iint, met een schaar hem op een kussen aangebo den door Jos Pijpers, een zoon van de fabrieksbaas, waarna circa tien meter hoog in het nokje van de afzonderlijke opslagloods, de mantrolly in beweging kwam en enkele „baantjes" maakte over de rails door het gebouw. Onmiddellijk begon ook de fabriekssirene te loeien en verkondigde aan allen in de wijde omge ving, dat de moderne aanwinst van de Centrale Coöperatie officieel met haar produktie was gestart. Namens het bestuur en de raad van toezicht werden de aanwezigen verwel komd door de heer Giesen, die vervolgens ter inleiding de belangrijkheid schetste van de dag voor boer en tuinder, waarop een nieuw waardevol object dienstbaar kan worden gesteld voor de produktie, distributie en afzet van alle mogelijke behoeften voor de landbouw, veeteelt en tuinderij. Teneinde kostprijsverlagend te kunnen werken, is bij de bouw de effi ciency uitgebuit in het belang van de le den. De heer Giesen sprak waarderend je gens de oud-directeur, de heer F. C. H. Schrijnemakers, die zowel met betrekking tot de structuurverandering als ten aan zien van voorbereiding tot de bouw van het nieuwe bedrijf, grote verdiensten heeft. Met deze resultaten kunnen wij allen slechts voldaan zijn en dankbaar te gelijk jegens alle medewerkers van hoog tot laag. Een zelfde waardering richtte spr. tot de architect, de heer A. W. N, Gie sen te Doetinchem, de bouwers, installa teurs en onder-aannemers voor hetgeen zij tot volle tevredenheid van bestuur, di rectie en raad van toezicht tot stand heb ben gebracht. Mr. dr. Patijn verklaarde sterk geïm poneerd te zijn door de ondernemings geest en het initiatief van het bestuur waardoor hier een indrukwekkend com plex is tot stand gekomen in het belang van de agrarische bevolking. Als veevoe derproducent neemt Nederland een voor name plaats in, omdat hier op weten- schappeiyk verantwoorde wijze de voe ders worden samengesteld en berekend, hetgeen de mogelijkheid tot bedrijfs-eco- nomiscb voederen, een voorname taak voor de veehouder, verschaft en mede de landelijke economie in haar geheel op gunstige wijze beïnvloedt. Nederland staat ook vooraan in het doelmatig en econo misch gebruik van bemestingsstoffen, al lemaal terreinen waarop de Centrale Co öperatie van de L.T.B haar invloed op de juiste wijze doet gelden. De toepassing van bestrijdingsmiddelen betreft een andere activiteit van de Co- operatie. een activiteit, die niet geheel zonder gevaren is en die evenzeer een gedegen wetenschap vergen hetgeen hier. zoals gebleken is, niet in de laatste plaats wordt gesteld. Na dit te hebben vastgesteld stelde de beer Patijn het bedrijf in werking en maakten de aanwezigen een rondgang door het bedrijf, tot slot waarvan verver- mgen werden aangeboden. Tijdens een hierna gevolgde broodmaal tijd in „Avifauna", waarbij de heer Kamp- schöer als tafelpresident fungeerde wer den nog enkele andere toespraken gehou den, nadat de heer Kampschöer zelf een overzicht had gegeven van de voorberei ding tot en de totstandkoming van de nieuwe complexen en allen namens de raad van toezicht had dankgebracht voor de verleende medewerking, zeker niet in de laatste plaats het gemeentebestuur van Koudekerk aan den Rijn. Burgemeester Waverijn van deze ge meente wees erop, dat de Nederlandse driekleur niet alleen wapperde van de ge bouwen van de Coöperatie, maar evenzeer van het huis der gemeente, omdat het ge meentebestuur van ganser harte meeleeft met het bereikte resultaat in het belang van de agrarische bevolking van de beide Hollanden. Spr. verklaarde, dat het ge meentebestuur verheugd is over de vesti ging en trots is op dit bedrijf, waarvan zoals 't exterieur imponeert, het interieur de indrukwekkendheid extra onder streept. Bijzonder was spreker getroffen door de algehele uitrusting van het be drijf van de nieuwste technische snufjes en het heeft hem verbaasd te horen, dat. er desondanks hierin nog tientallen men senhanden emplooi kunnen vinden. De heer E. Elders, die mede namens de heer Kolfschoten, voorzitter van de standsorganisatie de L.T.B. sprak, consta teerde met genoegen, hoe het geesteskind van de standsorganisatie in voorspoed op groeit. Spr. bood een bedrag onder cou vert aan, dusdanig te besteden, dat het gehele bedrijf er nut van zal kunnen heb ben. De heer v. d. Berg, voorzitter van een verzekeringsinstelling van de L.T.B. bood een tafelkleed aan voor de bestuurstafel Namens alle leden-kringen van de in stelling sprak de heer Van Baar uit Pur- merend, die de aandacht, van het bestuur vroeg voor de verbetering van de kring gebouwen. De heer Joh. C. Vink te Aiphen a. d. Rijn bood namens alle vertegenwoordigers van de Coöperatie f 100.- aan voor het aanbrengen op het hoogste punt van de graansilo van een neon-verlichting met de initialen: „L.T.B.". Nadat de architect, de heer L. Giesen, nog het woord had gevoerd en de heer Van Woerkens dank had gebracht aan de werkers van het eerste uur, die de moei lijkste tijd in de ontwikkelingsgang van de Coöperatie hadden getrotseerd,, sloot de heer H. A. Giesen de bijeenkomst met de woorden: Deze dag is een hoogtepunt geworden in de geschiedenis van onze on derneming, de onderneming vooral ook van de agrariërs, om nooit te vergeten Moge dit alles stimulerend werken om het bedrijf verder opwaarts té voeren, Heren colbertcostuum 79.- - 189.- Heren pullovers 19.75 Heren overhemden 9.90 Heren Parka coats (dubbel poplin) 42.50 BINNENWEG 128 - N. BINNENWEG/ AELBR.KADE - ZWARTJANSTRAAT 60-64 - BEIJERLANDSELAAN 87-93 - ROTTERDAM Fijnste kamgaren - i rij, 3-knoopa modellen vol gens de nieuwste mode lijn. Met smalle revers. Nieuwe dessins in gloed volle kleuren. sctmnnsM.e. suiGtRSiEot (shesasmuj) «önESBAM.ÏxaEiJERUWDjtUSM.iCHIEOAM.OElH.eCPBSEtWÏ Stoere wintercoat mei watten-voering en warme capuchon. Ruit in marine op korenblauw. Sportief raincord jasje met capuchon, ceintuur en warme teddy-voering. Hazewind model in o.a. mosgroen en marine 3 j. 24.50 Broek is van warm- wollen wevenit, versterkt met nylon. Streepje, ruitje of effen marine, koren of grijs. 3 j. v.a. 7.50 Broek van sterk gentleroy, dubbel poolvast. Modern: smalle pijp, geen omslag. Marine, mosgroen, beige, bleu of grijs.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6