Een werelddeel van tegenstellingen - mm I i RUST VOOR HET MOMENT Waar ligt in Afrika de grens tussen argeloos en gevaarlijk bijgeloof? c j D W\ Feiten en Meningen Geen van magische uitwerking gesprek met Rusland E K J Het juk van de kameraadschap Westen moet zich op militaire kracht bezinnen V B M Onderhandelingen wor- den hervat ZWARTE MAN WAT NU? WAARSCHUWING VAN PROF. KISSINGER' Overvallen in Parijs Algerijnse nationalist in Parijs gearresteerd DONDERDAG 1 OKTOBER 1959 PAGINA 7 I Volgende aflevering: Goden van vlees en bloed^ De Westafrikanen, voor zover ik ze heb leren kennen, zijn vriendelijk, vredelievend en verre van fanatiek. Maar wee, als men het naargees tige in hen oproept! Dat is daarom zo bijzonder gevaarlijk omdat vol gens de heidense geloofsvoorstellin gen in uitgestrekte gebieden er geen natuurlijke dood nestaat. De dood is altijd een straf, of het gevolg van een moord of van een fetisj. De staalstaking in VS. GRATIS VERKRIJGBAAR VERKEERSBORDEN PLAKPLAATJES Meer dan 400 moordaanklachten door ERIK VERG pjjka is zich zijn persoon- 'Jkheid bewust gev/or- p-.,9e Afrikaan wil zich gelijkberechtigd in dè rij van <je zelfstandige volkeren voegen. Over hoogstens.twintig jaar zal het Zwarte Werelddeel een vokomen metamor fose hebben ondergaan. Hoe ver de weg leidt en hoe moeilijk vaak de tocht naar het doel is, kunt U lezen in onze artikelen serie Hel is heizelfde recept BUITENLANDSE KRONIEK Buit 120.000 galden en 48.000 galden 13e naargeestige miljoenen n Hler Is het depot", zei de chauffeur, en hij voegde er haastig aan toe, ,,ik wacht hier buiten." Depot" was niet alleen een harte loze benaming voor een kerkhof maar m dit geval ook nog een ondoeltreffen de. Niets van de orde en de regelmaat van een depot, een magazijn, een op bergplaats, was er te bekennen. Eerder had men het gevoel op een vaalt te zijn terechtgekomen. Het terrein was niet gelijk en de bo men die er stonden waren her en der verspreid; de graven voor zover ze dan nog als zodanig waren te herken nen waren gegraven op de plek waar het op dat moment het beste uitkwam. Geen grafstenen, geen bloemen, niets. Het was er erg stil. In de wijde om trek was geen mens te bekennen. Slechts een grote, bontgekleurde hagedis schoot door het hoge gras. Eindelijk ont dekte ik een man, die in de schaduw van een boom sliep, een spade naast zich. Hij werkte zeker op het ,,depot". Ik drukte hem een kwartje in de hand en vroeg hem me het graf van de hoofd man Obodo te wijzen. Hij bracht me er heen. Vijf nieuwe graven keurig in een rij. In elk graf was een kleine «tak gestoken, in de eer ste een iets grotere. Op de 24ste februari 1959 om acht uur m de morgen waren Nwiboro Obodo en vier van zijn volgelingen in de staatsgevangenis van Enugu, de hoofd stad van O.-Nigerië, opgehangen. Maai de graven moesten enkele dagen ge leden nog eens worden geopend. Een delegatie uit Abakaliki, een stad die zestig kilometer ten oosten van Enugu- bu ligt, wilde er zich van overtuigen dat Obodo werkelijk dood was en' de bevol king van Abakaliki voortaan rustig kon slapen. Ongeveer tien jaar geleden had Nwibo- ro Obodo, een hoofdman in de stad Aba kaliki (30.000 inwoners), een geheim ge nootschap gesticht. Haar leden wilden de „waakhonden van de stad" zijn. tedere dief. iedere echtbreker wilden zij strenger straffen dan de rechtspleging deed tenzij de verdachte zich met een losprijs wilde vrijkopen. Langzamerhand werd de hoofdman Obodo een almachtig heer in Abakaliki. Van het oorspronkelijk doel van het ge nootschap was geen sprake meer. Hij kon het zich veroorloven een persoon- J belasting in te voeren. Elke man in de plaats moest Obodo een pond beta- y;,' Degene die weigerde, kwam tot de ontdekking dat de oogst 's nachts van zun land was gehaald. was 'eeds 7.0 machtig, dat n'ii .,Persoon'Üke rijkdom afschafte, at wil zeggen: hy bepaalde de gren- van bet geoorloofde bezit. Wie bezat, moest het overschot aan ynodo geven. Wie een mooie vrouw be at, moest ze aan Obodo afstaan. De he'iu mannen bracht hij in de nabq- ,van zijn huis tezamen en liet ze slaven voor zich werken. klach+gLnR het zevpn -iaar door. Geen acht drong van Abakaliki uit door tot ac -beschaafde" wereld. In 1957 Houten figuren in tempels en paleizen. Het kunnen onschuldige kunstwerken zijn, maar ook afgodsbeelden, die men bloedige offers brengt. werkzaamheid van een geheim genoot schap en hun tovenaar-priesters. Hier wordt dus bijna hetzelfde recept gebruikt als waarmee in Kenya het ge vreesde Mau-Mau-Ieger werd opge bouwd. Mensen, die in vrede willen le ven en niets van vechten moeten heb ben, worden door het afleggen van eden en bedreiging met betovering, in een politiek kamp gedwongen. In West- Afrika kantten zich dergelijke politieke geheime genootschappen stellig niet te gen de blanke, maar tegen de binnen lands-politieke tegenstander. In maart 1958 overkwam een politi cus in Ibadan een verkeersongeluk met dodelijke afloop. Zeer snel verspreidde zich het gerucht, of werd het verspreid?, dat de oppositie het ongeluk door middel van een fetisj had veroorzaakt. In een korte spanne tijds veranderden vrien delijke, vreedzame lieden in een bende amokmakers. Meer dan veertig mensen werden vermoord. Een partijfunctionaris werd ontvoerd. Zijn moordenaars dron ken tijdens een feestelijke ceremonie zijn bloed. Waar ligt de grens tussen argeloos en gevaarlijk bijgeloof; tussen de alleen maar bijgelovige en de naargeestige miljoenen van Afrika? Te zelfder tijd na melijk dat de regeringen wetten tegen politieke geheime genootschappen, uit vaardigen en dd rechtbank in Ibadan bij dozijnen doodstraffen uitdeelt, wordt in een ander deel van West-Afrika het bij geloof ten dienste gesteld van de le gendevorming en ook van de vestiging van de macht van de nieuwe heren. (Copyright De Tijd- Hamburger Abendblatt) Beide partijen in het doodgelopen ge sprek over de loonvoorwaarden in de staalindustrie hebben nn toegezegd on middellijk hun onderhandelingen te her vatten. Zij besloten hiertoe nadat presi dent Eisenhower werkgevers en werk nemers persoonlijk had verzocht zulks te doen. President Eisenhower heeft een ver klaring uitgegeven waarin hij zegt te hopen dat een overeenkomst zal zijn bereikt als hij volgende week van zijn vakantie in Californië terugkeert. Vak bondsleiders zeiden te hopen de presi dent spoedig te kunnen berichten, dat zij het met de werkgevers eens zijn ge worden. De gouverneurs van tien Amerikaan se staten hebben president Eisenhower verzocht een vooraanstaande figuur aan te wijzelf, die als onpartijdig voor zitter bij onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers kan optre den. Advertentie bij uw winkelier bij aankoop van Schoencrème - Metaseul Wrijfwas (met silicone) HANDELSOND. GERARD ROOVERS BREDA ctir^f vvctcm. 111 Ohni orT?rw,'acht Zondag, een zoon van Obodo verdacht zijn vrouw er- zijn zoon te hebben vergiftigd. 'V? Behelme genootschap hield een rechtszitting met de vrouw als ver. nacnte en veroordeelde haar op gezag van de hoofdman tot de dood. De hoofd man nam een fietsketting en vermoord de zijn vrouw voor de ogen van alle an deren. Abakaliki zweeg zoals het over alle vroegere gewelddaden had gezwegen. Maar de moeder van de vrouw zweeg niet. Zes maanden later kwamen er vreemdelingen in de stad en zeer spoe dig ging het gerucht dat het recher cheurs waren. Zij bereikten niets. Maar Obodo was nerveus geworden, en toen eind 1957 een beroemde medicijnman door Abakaliki trok, riep Obodo hem blJ zich en bestelde bij hem een talis man die de politie blind voor zijn mis daden moest maken. De zogenaamde Medicijnman verschafte de talisman in de vorm van handboeien. De heer Ano- ruo van de criminele recherche in La- had zich als medicijnman voorge daan teneinde de gevaarlijke man te Kunnen arresteren. Toen ik in april 1959 in Oost-Nigerië .werden meer dan vierhonderd tjr^'0r ingediend. Vijfenzes- vJLverdachten waren reeds ter dood lien°° legen driehonderdvijftig teif h og een Proces- Onder de verdach- het fjevond zicii °°k een secretaris van ^Parlement van Oost-Nigerië. j. yaarom hebt u toch zoveel interes- hoen zaak-Obodo", vroeg me een rpmym'"enaar van f'e öostnigeriaanse tr.ni, ••Moorden en misdaden komen c" ook in uw land voor". Auk ifachUe het hem uit te leggen. Obodo alleen maar een gangster- Ktnl Z?u 7'>n geweest, dan zou een hele i,p„ ,z,ch niet jarenlang door hem heb- en laten tyranniseren. Dat was naar tjJJJ® rnening alleen mogelijk, omdat de Ink hem voor een grote tovenaar vpno' vj°or een man begiftigd met bo- tej aartlse krachten, tegen wie het nut- °s was tegenstand te bieden. m „il vcie naargeestige verhalen Ik ï.ph rl'jk z'.in ze "iet allemaal waar. eters ri *??er dan een dozijn mensen- •zp „,-"?eScniedenissen vernomen en durf te r„„Teiitler te vertellen, omdat ze mij gr.™ ®ch in de oren klinken. s krp'gen deze verhalen zelfs als men ze nog eens vertelt iets ma- caber-humoristisch over zich. De rechter bekend en onomstreden waar zijn de volgende gevallen: I11 1958 at een stam in Zuid-Senegal zijn koningin Sebethc op. Voor de Fran- sc rechter verontschuldigden zich de beklaagden door te beweren dat ze door de liquidatie van de koningin hun loya liteit tegenover de republiek wilden be wijzen. In 1954 werden in Brazzaville, in de Franse Congo, leden van een geheim genootschap van „Pantermensen" ver oordeeld, omdat ze een kind gedood en opgegeten hadden. I11 1956 gebeurde hetzelfde tn Dunré- ka, op een afstand van slechts vijftig kilometer van Conakry, de hoofdstad van Guinee. Begin 1959 werd in Onitsha, in Oosl- Nigerië, een man veroordeeld omdat hij zijn broer voor zestig pond als offer aan een geheim genootschap had ver kocht. Het gaat niet om de sensatie. Daar- voor behoeft men deze gevallen niet op te tellen, om nog maar te zwijgen van het vertellen ervan. Het kanibalisme dat momenteel nog in Afrika bestaat heeft niets met het stillen van honger te maken. De grote ketel, waarin de missionaris smoort, hoort thuis in de moppen blaadjes. De mensen, die thans nog door de fetisj priester en de geheime genootschappen worden veroordeeld, zijn offers. Hun bloed moet de boze geesten gunstig stemmen. Hun harten, hun hersens, misschien ook ledematen moeten kracht, verstand en alle goede eigenschappen van de vermoorde op degene die hem opeet, overdragen. Het aantal rituele moorden dat bij de rechtbank bekend is, is naar verhouding erg klein. Zelfs als men het niet bij het verkeerde eind heeft met de bewering dat het feitelijke aantal tien keer zo groot is, dan nog zou het niet te recht vaardigen zijn te spreken van de naar geestige miljoenen. Miljoenen zijn ech ter bezeten door de waanvoorstellingen, die zulke moorden mogelijk maken. In de „Daily Times", de grootste krant van Nigerië, vond ik op de 15de april van' dit jaar een berichtje, dat op 22 april voor het gerecht in Benin dertig verdachten zouden verschijnen, die ervan werden beschuldigd een .ju- ju", een talisman, te bezitten. Die dag was ik net in Benin, maar de behande lingwerd tot mei uitgesteld. Zo lang wil de ik niet bljjven. Ik deed daarom moeite om te verne men wat de aanklacht eigenlijk inhield, en waarom het bezit van een „juju" was verboden. Dan zou men immérs drievierde deel van de bevolking gevan gen kunnen nemen, "want reeds elke baby heeft een of ander fetisj om hals of pols hangen, dacht ik. „Dat is ook zo", legde me Bey Eke, de chef-redacteur van de „Midwest-' Echo", in Benin uit. „De oppositie-par tij stuurt juju-priesters het oerwoud in. Die gaan elke neger opzoeken en drei gen hem met een dodelijke betovering als hq voor de regeringspartij stemt. Als hjj daarentegen de eed op de oppo sitie aflegt, krijgt hij een goede juju. De eed geldt een leven lang". Bey Eke hoefde me niet te vertellen welke macht een „juju" op de geesten van de mehsen in het oerwoud heeft. Enkele dagen geleden had me een zeer betrouwbare man een nagenoeg onge loofwaardig verhaal verteld. „Ik werk nu al 'bijna vier jaar'in Bu- rutu in de Niger-delta. In deze tijd is het tweemaal voorgekomen, dat een ar beider naar me toe kwam en zich voor het werk van de volgende dag afmeld de. „Waarom? Ben je ziek" vroeg ik hem. „Nee. Meester", antwoordde hij, „maar morgen ben ik dood. Men heeft een juju voor mijn hut gelegd". En de man uit Burutu maakte zijn verhaal af; „Beide keren waren ze ook werkelijk de volgende dag dood, zonder, dat men een kwetsuur, een vergiftiging, een ziekte of Een huisaltaar, met beelden, beenderen en stukken huid die met bloed zijn overgoten. oen andere plausibele verklaring ervoor kon aanvoeren." De oorzaak was slechts het onwrik baar naargeestige geloof aan de kracht van de fetisj geweest. Bey Eke ging verder; „Op de 19de maart van dit jaar heeft de regering van West-Nigerië ccn verordening uit geschreven, die het bezit van, zulk een juju strafbaar stelt. De dertig verdach ten zullen de eersten zijn die hiervoor worden gestraft, en die men ten voor beeld stelt." „Wacht eens even", zei ik, „een juju kan elk willekeurig voorwerp zijn. Een apen,schedel, een hondebeen, of dit stuk je vlakgom hier. Het komt toch'niet'op het voorwerp aan, maar op de vloek of de zegen, die het wordt toegedacht, waaraan kan men nu zien dat het een verboden juju betreft?" De Afrikaanse journalist antwoordde alsof het de gewoonste zaak van de we reld was; „Nou, als de betreffende juju er een van de oppositie is..." „Beste collega", zei ik. „als ik dit in Europa verte) of zelfs in de krant schrijf gelooft me geen mens". Ik was ervan overtuigd dat Eke, re dacteur van een krant van de regeri'ngs. partij, de oppositie iets in de schoenen had geschoven wat niet juist was. ik vroeg daarom bescheid bij een lid van de oppositie-partij. Tot. mijn verbazing bevestigde hij me zonder omwegen dat de stemmenmeerdërheid van de opposi tie in dit gebied te danken was aan de Eén ding staat vast blijkens het com muniqué en de toelichtingen daarop over de besprekingen van Camp David: het overleg tussen het Westen en de Sovjet-Unie over allerlei hangende kwesties woftit hervat. Het zal inzonder heid gaan over Berlijn. Dit impliceert op zichzelf reeds, dat er over Berlijn geen crisis meer bestaat. Er zou er zelfs nooit een bestaan hebben, als men Khroesjtsjev zou mogen geloven. Hij heeft nu uit drukkelijk ontkend ooit een tijdslimiet gesteld te hebben. Dit betekent alleen maar, dat de Sovjet-Unie nu formeel en authentiek iedere dreiging heeft terug genomen. Zij had dit feitelijk reeds sinds lang gedaan om geen andere reden, dan dat zij zich vergaloppeerd had en zich onder de macht der omstandigheden heeft moeten buigen. Zo lijkt het althans van ons gezichts punt uit gezien. Het is een plausibele verklaring, als men het onstuimige ka rakter van Khroesjtsjev erbij in aanmer king neemt. Het is ook denkbaar, dat de dreiging geen ogenblik in zichzelf ern stig bedoeld is geweest, doch alleen moest strekken om in het Westen een crisis gevoel gaande te maken, onder de in druk waarvan de Amerikaanse president bereid zou zijn tot een gesprek met Khroesjtsjev te komen, het gesprek, waar Moskou zo bij uitstek op gebrand is. Men denkt daarbij aan de schandelijke manier, waarop Macmillan tijdens zijn bezoek in het voorjaar aan de Sovjet- Unie behandeld is, opdat het toch maar duidelijk zou worden, dat ook de Britse eerste minister een te geringe partij was om er serieus mee te praten. In ieder ,geval is de geneigdheid van de Ameri- 'kaanse president om met Khroesjtsjev te praten, terwijl de voor de leus gehouden ministersconferentie te Genève vastliep, op beslissende wijze toegenomen tenge volge van wat men in het Westen voor een crisis om Berlijn hield. Weliswaar is het voor ons moeilijk aannemelijk, dat een staatsman dingen beweert, waarvan hij van tevoren duidelijk weet, dat hij ze zal terugnemen. Doch men dient te bedenken, dat de politieke stijl van Mos kou anders is dan die van westelijke landen. Khroesjtsjev leeft uit een doc trine krachtens welke woorden van be lang zijn in verband met het doel dat zij moeten dienen, niet in verband met de inhoud die zij zelf hebben. it hiervan zij, Khroesjtsjev heeft zijn zin gekregen. Hij heeft zijn gesprek gehad, dit gesprek dan altijd te zien, wel verre van als een en kel op zichzelf staand verschijnsel, als een fase in het gesprek, dat in minder officiële vormen reeds betrekkelijk ge ruime tijd aan de gang. was en dat nog vele vervolgen zal krijgen. Deze laatste fase is voornamelijk van betekenis als een enorme verdieping van het gesprek. Hij heeft van man tot man met zijn tegenvoeter gesproken, als de beide machtigste politieke leiders der wereld. Het valt niet te ontkennen, dat dit in de situatie als een onvermijdelijkheid ge geven is. Uit dit gezichtspunt is het wijs geweest van president Eisenhower het gesprek van man tot man te laten geschieden. Khroesjtsjev heeft zijn opgetogenheid er over of althans over het feit, dat hij zijn zin gekregen heeft, niet onder stoelen en banken gestoken. De Pathetische nadruk, waarmee hij zo uit het vliegtuig komend naar het Moskouse stadion liep om een verzamelde menigte verslag te doen van zijn reis. is bijna ontroerend. Hij speelt het politieke prestige, dat hij ermee ge wonnen meent te hebben, royaal uit. Het is goed zo duidelijk te bemerken, dat een gesprek met de president van de Ver enigde Staten Khroesjtsjevs binnenland se politieke positie toed doet. Het is veel beter, dat hij dit nodig heeft, dan dat het hem onverschillig kan laten. En hij heeft het inderdaad nodig, omdat hij de oorlog moet vrezen. De ongeliktheid van zijn uitlatingen en de wildheid van zijn schrikaanjagende politieke uithalen maken het des te meer voor hem nodig altijd maar weer de waanzin van de oor log te betogen, gelijk hij ook weer met grote emphase deed in zijn uiteenzettin gen te Moskou onmiddellijk na zijn te rugkeer. eze f ofmele ontspanning en deze be- trekkelijke gerustheid op een tame lijk kalme allernaaste toekomst zij n eigenlijk de enige waarneembare winst van het gesprek in Camp David. Men behoeft er zich volstrekt niet over te beklagen, dat het te weinig is. 'Deze uit komst markeert de toestand zoals die is en hij is draaglijk. Wij doen er van.de andere kant ook goed aan ons vooral niet blij te maken met een <Jode mus. Er is geen enkele oplossing van wat dan ook, en het lijkt bijzonder onaannemelijk, dat de beide leiders in het geheim het begin van enige oplossing achter hun mouw zouden houden. De kwestie Berlijn kan daarbij als voorbeeld gelden. De on derhandelingen, die gaan herbeginnen, zullen niet gebonden zijn aan een tijds limiet, maar zij zullen evenmin tot in het eindeloze voortgezet kunnen worden. Khroesjtsjev kan, als hij dit wil, op een bepaald moment het Westen de stuipen op het lijf jagen door te verklaren, dat de onderhandelingen >e neiging verto nen tot het eindeloze voort te duren. Hij kan dus opnieuw een tijdslimiet stellen, de tegenpartij ervan beschuldigend, dat zij de onderhandelingen eindeloos sle pende houdt. Hij zou er niet veel mee opschieten. Maar een manoeuvre, die nieuwe verwikkelingen en nieuwe ont wikkelingen oproept, kan voor een man in Khroesjtsjevs positie bijzonder nuttig zijn. Hi' iermee is slechts bedoeld aan te geven, dat er geen vrede is en de rust van het moment inderdaad niet meer genoemd kat worden dan rust van het moment. Men moet hopen, dat tijdens het gesprek zich bij de staatslie den gedachten hebben gevormd, gedeel telijk uitgesproken, gedeeltelijk ook ten opzichte van elkander verborgen, nopens beleid, dat van nu af aan gevoerd moet worden; nopens mogelijkheden die wel licht op niet al te lange termijn te reali seren zouden zijn. Daaromtrent is thans nog niets bekend, en het zal wel gerui me tijd duren voor daar iets van begint door te schemeren. Doch wat daar ook van mag zijn, wij moeten er niet op re kenen, dat de heren Khroesjtsjev en Eisenhower de vrede verzekerd hebben. Maar één ding lijdt geen twijfel: Khroesj tsjev heeft, economische betrekkingen met Amerika nodig om zich de positie te verschaffen, die hij voor zijn binnen landse economische taak nodig heeft. Als hij tijdens zijn gesprek met de president en met dit doel voor ogen een mogelijk heid heeft zien open gaan om politieke avances te maken, die hij tot dusver met heeft aangedurfd, dan zou in een nabye toekomst moeten blijken, dat in het geheel der verschuivingen, waar de Sovjet-politiek de laatste jaren blijk van geert, opnieuw een verplaatsing van het zwaartepunt plaats heeft. LIBRA De Chinese Volksrepubliek, waar van vandaag officieel het tienja rig bestaan wordt gevierd, is van het begin af aan in conflict geweest met de Verenigde Staten van Amerika. Dat conflict werd een jaar na de stich ting van Rood China aanzienlijk ver scherpt door de Chinese inmenging in de Koreaanse oorlog. In deze. oorlog zjjn immers talloze Amerikaanse sol daten gesneuveld door de kogels van de Chinese „vrijwilligers" die de Noord- Koreanen te hulp waren gesneld. Maar ook de Chinese gewapende activiteiten in de Straat van Formosa, waar de Amerikaanse Zevende Vloot het rijk van Tsjang Kai-sjek beschermt, hebben in de loop der jaren tot een grote span ning tussen Peking en Washington bij gedragen. Amerika heelt (in tegenstel ling met bijvoorbeeld de N.A.T.O.-lan- den Engeland en Nederland) het com munistische regime van Mao Tse-toeng nooit willen erkennen. Het is altijd het Nationalistische bewind in Taipeh blij ven beschouwen als de enige wettige Chinese regering. Amerika heeft zich ook steeds krachtig, en met succes, verzet tegen de toewijzing van de Chi nese zetel in de V.N. aan Peking. De beschuldiging van de Chinese communistische leiders aan het adres van de Verenigde Staten zijn feller dan de scherpste Rus- sische aanvallen op Amerika in de donkerste dagen van de koude oor log ooit waren. Het Chinese volk wordt door de lö;communistische leiders onophoudelijk opgewekttot een diepe haat tegen Washington. E>e vijan digheid, die er tussen beide landen be staat, is buitengewoon groot, zoals de zer dagen nog eens is gebleken. De pre sident van communistisch China, Lioe Sjao-tsji, heeft deze week op een mas- sa-bijeenko nst in Peking weer een fel nummertje anti-Amerikaanse propa ganda weggegeven. en vorige week heeft de Amerikaanse gedelegeerde bij i yeeenigde Naties, in het debat over de Chinese V.N.-zetel, gezegd, dat het Chinese rode regime zich buiten de wet en dat het zifch schuldig massa-moord en gesteld heeft, heeft gemaakt aan slavernij. Hst zal de Russische premier, Khroesjtsjev, die op het ogen blik in Peking vertoeft, dus niet gemakkelijk vallen om de Chinese machthebbers een verklaring te geven van zijn recente vriendelijke uitlatin gen over president Eisenhower en de Amerikanen in het algemeen. Khroesj tsjev heeft dezer dagen gezegd, dat hij er van overtuigd is, dat Eisenhower vrede wil, maar de Chinese leiders beweren juist voortdurend, dat Was hington op agressie uit is. Men kan zich voorstellen, dat men in Peking niet onverdeeld enthousiast is geweest over een aantal opmerkingen die Khroesjtsjev in Amerika heeft ge maakt, al heeft de Russische premier de Amerikanen dan ook een verwijt ge maakt van hun steun aan Tsjang Kai- sjek. De leider van de Russische delegatie bij de viering van het tienjarig bestaan van de Chinese Volksrepubliek, Soes- lov, heeft dezer dagen in Peking ver klaard, dat de vriendschap en verbon denheid tussen Rusland en China op hfet ogenblik sterker en meer onver breekbaar is dan ooit tevoren en dat alle pogingen om een wig te drijven tussen de beide landen op niets zuilen uitlopen. Maar er is goede reden om aan de houdbaarheid van deze stelling te twijfelen. De „monolitische een heid in het communistische kamp wordt ernstig bedreigd door een zekere wrijving tussen de machtigste commu nistische staten ter wereld: de Sovjet unie en Rood-China. Op het ogenblik is Rusland nog altijd verreweg de machtigste staat in de communisti sche wereld, al zou het alleen maar zijn, omdat het een atoommogendheid is. Maar de Chinese Volksrepubliek wordt langzaam maar zeker sterker, en Peking ontwikkelt zich tot een po tentiële rivaal van Moskou. Gisteren en vannacht zijn in de Fran se hoofdstad twee overvallen gepleegd. In het kantoor van de Compagnie des Wagons-IJts op het Parrjse Gare de Lyon bestond de buit vannacht uit 'n kist waarin zich een bedrag van ongeveer 120.000 gulden bevond. Een andere ben de berooide een bankemployé en maak te 48.000 gulden buit. Er hebben zich (Van een redacteur) en beroemd hoogleraar van een der meest vooraanstaande Amerikaan se universiteiten heeft gisteren in Den Haag kritische opmerkingen ge maakt over de recente ontmoeting van Eisenhower cn Khroesjtsjev. In de Rol zaal op het Binnenhof werd, onder aus piciën van de Europese Beweging, een lezing gehouden over „De problemen van de Amerikaanse buitenlandse po litiek" door prof. JHenry A. Kissinger, die verbonden is aan Harvard. Prof. Kissinger he.cft >u 1957 internationale vermaardheid gekregen met de publi catie van zijn boek „Nuclear Weapons and Foreign Policy", dat bij Harper in New Vork werd uitgegeven. Verschei dene denkbeelden, die in dit werk wer den gelanceerd, hebben njj uiteraard in de voordracht van gisteren weer be luisterd, maar we waren toch wei het meest geboeid door de visie van de spreker op de jongste bijeenkomst van de Grote Twee. Prof. Kissinger waarschuwt voor het vertrouwen dat het gesprek tussen Amerika en Rusland een soort magische uitwerking zal hebben. Hjj verklaarde niet gelukkig te zijn met de recente uit nodiging aan Khroesjtsjev om in Wash- hington Ie komen pralen. Hij zei in prin cipe niet legen onderhandelingen te zijn, maar wel tegen onderhandelingen dii uitgaan van een, zijns insziens niet gerechtvaardigde, veronderstelling, dat er in de Sovjet-Unie een wezenlijke ver andering plaats heeft. Men kan met de Russen praten, maar men moet zich dan. geen illusies m-aken over hun in- heid om aan een conferentie deel te ne- rifnStuotoi» a™ machtsverhou- men op zichzelf een symptoom van een - a Amerika en Rusland sinds vermindering van spanning, omdat wij het gebied van Parijs dit jaar al twee maal zoveel gevallen van beroving als in het gehele vorige jaar voorgedaan. In de afgelopen maand alleen al werd meer dan 425.000 gestolen. in tenties, en men moet zelf goed weten wat men wil bereiken. Sommige mensen in het westen heb ben de neiging om het feit dat er onder handelingen plaats hehhen belangrijker te vinden, dat de inhoud van die onder handelingen. Voor ons is de bereid- geloven dat redelijke mensen, die rond een tafel gaan zitten, hun geschillen kun nen regelen in een geest van compro mis. Maar voor de communisten is een conferentie een middel om tijd te win- je9. 9f. onl ^e politieke achtergrond te defmieren van de eerstvolgende kracht proef. •iiiiilliiliilfllllllltlllllllllllllllllllllliiiliiiiiiiiiiPiiiiiilijiiiiili 'l'IIIIIIHIIIIIIIIIIIllllini'llliiiiiiiiiiiiiiuiHuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De Amerikaanse hoogleraar gelooft niet, dat er drastische wijzigingen plaats hebben in de politiek van de Sovjet unie. Waarom zou Khroesitsjev voor ons vriendelijker zijn, dan 'hij' dat ge weest is voor zijn collega's in het Pre sidium van de partij. Waarom moet men van zijn „vreedzame coëxistentie" meer verwachten dan van zijn „collectief lei derschap"? Khroesitsjev heeft de man nen die aanvankelijk met hem qan de top stonden aan de rjijK gezet, en hij heeft zelfs maarschalk Èhoekov, die hem geholpen had de zogenaamde anti-par- tfjgroep op te ruimen, tenslotte van het politieke toneel verwijderd. Er is geen reden om te veronderstellen dat Khroesj tsjev plotseling een „humanitarian li beral" is geworden. De hooggeleerde spieker acht het noodzakelijk dat het westen zich gaat bezinnen op zijn militaire kracht. De westerse strategische positie is in een impasse geraakt'. Hii haalde nog eens de de tweede wereldoorlog. In het eerste stadium had Amerika een atoommono polie. Het was de enige mogendheid die over kernwapens beschikte. Maar deze omstandigheid heeft de Russen er niet van weerhouden om hun macht in de satellietstaten te consolideren, noch om bijvoorbeeld West-Berlijn van het westen af te snijden. In het 'tweede sta dium had Rusland heel weinig atoom wapens, en was het nog niet in staat om de V.S. aan te vallen. In de derde fase was Amerika op 't gebied der kern wapens nog altijd superieur. Het zou in een eventuele aanvalsoorlog de Sovjet- Unie kunnen verslaan, maar al niet mee in de defepsieve oorlog. In de vierde periode tenslotte, die waarin wjj ons nu bevinden, is het hoogst onwaarschijnlijk, dat wij ooit een oorlog met de Sovjet-Unie zou den kunnen winnen, al zouden we Rus land een enorme schade kunnen toe brengen. „De totale oorlog is niet lan ger een rationeel politiek werktuig." Eerder in zijn rede had prof. Kissin- ger gezegd, dat de Amerikanen de oor log traditioneel plachten te zien als een manier om de agressor te bestraf fen, opdat de normale vredestoestand hersteld - zou worden. Men geloofde in de strategie van de vernietigende afstraffing. Maar deze Amerikaanse opvatting moet worden herzien. Prof. Kissinger hield tenslotte een vu rig pleidooi, voor de opbouw van een sterke defensie in Europa. „Het is voor Europa van essentieel oetang, dat het zich krachtig gereedgemaakt voor plaat selijke verdediging." Aan beperkte agres sie inoet ter plaatse weerstand geboden kunnen worden. Het „schild" moet wor den versterkt, maar tegelijk moet het westen werken aan een grotere poli tieke integratie. Hij sprak de verzeke ring yit, dat Europa altijd op Amerika kan blijven rekenen. hroesjtsjev zal de rode Chinezen moeten uitleggen, dat een topcon ferentie, waaraan Peking zelf niet zal kunnen deelnemen, uiteindelijk j ook in het belang is van de Chinese Volksrepubliek. De Chinese leiders zou- den er maar op moeten vertrouwen, dat Khroesjtsjev in eventuele onder- handelingen met de regeringsleiders j van de Westerse Grote Drie ook de be- j langen van Peking op bevredigende wij ze zal behartigen. Khroesjtsjev zal voorts aan de Chi-1 nese machthebbers het ontwapenings plan moeten „verkopen", dat hij on- langs in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft inge- j diend. Maar er zijn bepaald geen aan wijzingen dat Rood-China op het ogen- I blik ontwapening wenst. Integendeel. China wil zijn strijdmacht steeds ster ker maken, en het wil vooral zo spoe dig mogelijk over eigen kernwapens be- schikken, om een machtiger rol te kun nen spelen in de wereld. Men moet ook niet uit het oog ver liezen, dat Peking niet zo bevreesd is voor een eventuele kernoorlog als Mos kou. Khroesjtsjev schijnt tot het besef gekomen te zijn, dat in een nieuwe we reldoorlog, die een kernoorlog zou zijn, niet alleen Amerika maar ook de Sov jet-Unie ten onder zou gaan. en hij was wellicht oprecht, toen hij zijn fiat gaf aan de zinsnede in het slotcommuniqué j van Camp Da,vid „dat alle internatio nale vraagstukken met vreedzame mid delen en niet met geweld moeten wor den geregeld". Maar Peking is van me ning, dat als de Chinese Volksrepubliek in een kernoorlog zou worden betrok ken. dit niet de ondergang van deze re publiek behoeft te betekenen, al zou er een kolossaal deel van de bevolking in de strijd ten onder gaan. China is ten- slotte een land met 650 miljoen inwo ners, en al zouden enige honderden mil- j joenen Chinezen in een kernoorlog ge dood worden, dan zou de Chinese com- munistische staat nog altijd niet geli quideerd zjjn, zo redeneren de cynische j Chinese leiders. Khroesjtsjev zal het in de gesprekken met zijn rode broeders in China heel wat moeilijker hebben dan in zijn re cente onderhoud met zijn „kapitalisti sche" tegenstander Eisenhower. De Franse politie heeft een leider van de Algerijnse opstandelingen, die j verantwoordelijk wordt geacht voor het terrorisme in het gebied van Parijs, ge- j arresteerd, aldus is meegedeeld in een communiqué van het Franse ministerie van binnenlandse zaken. Er zijn ver scheidene plaatselijke opstandelingen en een aantal Europese linkse mede plichtigen aangehouden. Men heeft voorts beslag gelegd op een bedrag van meer dan 44 miljoen fr. en er zijn plan nen gevonden voor vernietiging van een Parijs' hotel, waar Algerijnen wonen die niet met de opstandelingen samen werken. In de woning van de niet nader genoemde opstandelingenleider zijn do cumenten aangetroffen waaruit bleek dat de opstandelingen de duizenden mo hammedanen in Parijs wilder terrori seren .om geld en steun voor hun acti- 'itmt te verkrijgen, aldus het communi qué.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7