- r -om m mm Botsing op onbewaakte overweg eist één dode éénd «9 COMMUNISME GODSDIENST EN Haagse Tramweg leed over '58 verlies van f 5,8 miljoen Op de PLANKEN rai 9~ 'opzic 3 5 o WASSEN £1 18BUI Onverenigbaar volgens Beleggingsmij. Blankenheym rode verklaringen x Ir"wi Die zomer aan Zee" coyzY... 294 gevallen in een week Nieuwe tarieven voor rijbewijzen Nederlandse zee man in Cebu vermoord 42.75 Greep in etalage leverde f 5000 op I I- H f t r«m - >x ,M gil yjmÊ^k WÊÊwÊlÊÊÊÈBÊé$%£^M MmiÊmw*^m h&s^ffihK 99- inter Mgr. J. v. Dodewaard in internationaal apostolaat ter zee De energieke moeder Familieberichten uit andere bladen NSC VRIJDAG 9 OKTOBER 1959 PAGINA 11 het van verzorgde kleding 9 WM WËmë I 1 .V ■T/»Vr. - 126.- 15 W> 7ekdanha, HEREN PANTALONS ROTTERDAM: Totaal vernield PHILIPS TELEVISIE1 vormgeving variatie Moderne meubelen in Deense stijl Felicity Douglas schreef een briljant blijspel, getiteld: „Die Zomer aan Zee", dat onlangs in een vertaling door Anny W esterling ten behoeve van ons amateurtoneel in druk verscheen. Wij zouden u dit stuk ongetwijfeld aanbevelen en er zelfs bij 11 op willen aandringen om de hoge greep naar dit stuk te wagen, als lichte morele bezwaren ons hiervan niet weerhielden. Zeer zeer jammer, want het stuk zou de beste verenigingen onder ons buitengewoon goed liggen. En willen we werkelijk eens een goed en vlot geschreven toneelstuk lezen, vraag het dan onmiddellijk eens ter inzage. Want tegen het lezen van dit stuk lijkt ons geen enkel bezwaar. Lezen is nog geen SPELEN. SPELEN is presenteren voor een groot publiek. En spelen is ook: LATEN ZIEN, LATEN INLEVEN en o.a. ook: als gewoon doen voorkomen die dingen, die de schrijver ons in een dergelijk stuk als gewoon doet voorkomen. En daarom juist kan het spelen van dergelijke stukken voor velen fataal worden. IK Meent 7A Tel. 13 87 84 Rotterdam vakkundige bediening j =1 jarenlange ervaring Bacillaire dysenterie: Hans van Bergen 'Op-zicht-service" zonder prijsverhoging AAÜÖüïfiMi (M In Geldermalsen Ruiten wel maar zaak niet verzekerd -■ V x' 't-M- ..rn..1nirmT I <v' 4 'x .wx&8mm - ->S.v.. D Topvorm kostuums, j zuiver wol, kamgaren. In nieuw bronsgroen, in ruiten, in strepen, in multicolors. Keus van 79.- -193.- 0 Topvorm jassen, velours en tweeds. Nieuw: herringbone tweeds, lichte tinten, 2-rij modéllen Keus van 79.- -185.- 13 Bervoets' speciale afdeling herenmode biedt u een selecte keuze hoeden, zowel klassiek als sportief, in elke prijsklasse. Afgebeeld model: Van de bestelauto bleef slechts een trieste puinhoop achter. Met een daverende klap vloog donder dagmiddag om negen minuten over drie de trein, die even tevoren vanuit Gouda vertrokken was met bestemming Haag SS, op de onbewaakte overweg aan de Vijfde Tochtweg onder de gemeente Moordrecht op een Ford Taunus 'u"s'c wagen. De auto werd totaal aan stukken gereten; de bestuurder ervan werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. Het totaal verminkte lichaam kwam op de berm terecht. Het slachtoffer was de vijftigjarige Goudse aardewerker Smeenk, die gehuwd was en twee kin deren had. De trein, die een snelheid had Advertentie Prachtige Kreukherstellend, wasbaar, krim pen niet, plooihoudend. Onberis pelijke afwerking met 2 achter zakken, opti Ion-ritssluiting enz. Normaal 29.75 NÜ, ÉÉN DAG Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudse- singel Katendr. Lagadijk hk. Dorpsweg West Kruiskade 36 <t LEIDEN: Haarletnmetstraat_25__<|>—^^ van 110 kilometer, kwam bijna vierhon derd meter verder tot stilstand. Het spoorwegverkeer ondervond een ver traging van bijna twee uur; de passa giers van de trein konden na. een uurtje wachten overstappen en hun weg naar 's-Gravenhage vervolgen. De bestuurder van de trein, de 35- jarige P. Jansen uit Utrecht was in Gou da pas met zijn dienst begonnen. Toen hij het fatale punt naderde zag hij twee auto's uit de richting Waddinxveen nade ren. De eerste wagen had ruimschoots' gelegenheid om de spoorwegovergang te passeren, maar de tweede, die de heer Smeenk bestuurde, niet. De trein machinist voelde als het ware het onge luk aankomen en begon direct af te remmen. Doch de remafstand was veel te kort, terwijl de autobestuurder niet af remde. Een botsing was toen onvermij delijk. De klap kwam hard aan. De auto werd totaal yernield en over een afstand van honderden meters lagen de wrakstukken langs de. spoorbaan. Het achterste ge deelte van de auto werd als het ware om de koppeling van de trein heen gekruld. Zelfs het benzinereservoir, dat direct vlam vatte met als gevolg dat alle rui ten in de cabine sprongen. De machi nist heeft toen met behulp van de con ducteur en enige arbeiders van de af deling Weg en Werken direct maatre gelen getroffen. Met het schuimblusap- paraat werd het brandje geblust en en kele delen van de vernielde auto van de koppeling, die totaal verwrongen was en waarvan de kabels eveneens verbrand waren, verwijderd. Politie en de geneeskundige dienst wa ren snel ter plaatse. Ook de brandweer van Moordrecht rukte uit, doch zij be hoefde geen dienst tedoem Het voorste gedeelte van de auto kwam ongeveer twintig meter verder op de spoordijk terecht, terwijl overal langs de rails de droeve restanten te vinden waren. Ook lagen daar de aardappels, die de heer Smeenk bij een boer in de Zuidpias- polder was wezen halen. De machinist van de trein, die kort voor de botsing ,de cabine had verlaten en de bagageruimte was ingevlucht, kwam met de schTik vrij. De vele pas sagiers van de trein liepen eveneens geen verwondingen op. Het treinstel werd later met de lokaaltrein Gouda-Alphen a. d. Rijn naar Gouda teruggebracht. Opnieuw heeft dus een onbewaakte overweg een slachtoffer geëist. Ander half jaar geleden reed op dezelfde plaats een jeep tegen een passerende trein op. (Van onze Haagse redactie) Het jaarverslag over 1958 van de N.V. Gemengd Bedrjjf Haagse Tramweg Maatschappij wijst een nadelig saldo van f 5.821.104,33 aan Dit verlies is rond f 536.000. groter dan hi l95U Het 7a\ worden gedekt door 1 697.000.- uit j' reserves Van het restant komt 4 186 454 99 ten laste van de gemeente Den S en 1738.249,34 ten laste van de Haagse Buurtspoorwegen waarvan vrijwel alle aandelen in handen van de gemeente zijn. Onder invloed van de tariefsY®r?°" ging van 1 februari 19o8 hePe" g j tale inkomsten op tot f 'nia'sg tegen totale lasten van 127»211. (waarvan f 18.653.385,75 exploitatiekos ten). De lasten waren onder invloed van verbeterde arbeidsvoorwaarden, net aanwerven van nieuw personeel, groter stroomverbruik van nieuwe tramwa gens en duurder onderhoud f 1.405.uuu hoger dan in. 1957. Uitbreiding van het busnet (lijn 28 en 32), Hjnverlegging en vervanging van trams door bussen hebben tot ge volg gehad, dat vorig jaar meer bus- dan tramkilometers zijn verreden. Dit bracht met zich mee, dat de exploitatie kosten veel hoger kwamen te liggen, omdat de bussen duurder in gebruik zijn. Voor het grootste gedeelte moet men de stijging echter wijten aan de personeelsuitbreiding. Het teleurstellend exploitatieresultaat 1958 van de HTM wordt naar de mening van de directie mede beïnvloed door de bijna 3,5 miljoen gulden grote lening- Door de N.V. Blankenheym en Nolet's distilleerderij en de heer G. R. Castendijk is opgericht de N.V. Beleggingsmaatschap pij Blankenheym te Rotterdam, die ten doel heeft de verkrijging, het bezit, het beheer en de vervreemding van effecten en het verrichten van alle handelingen, die daarmee in verband staan en kunnen strekken tot het bereiken van het voor genomen doel. Het maatschappelijk kapitaal van de nieuwe vennootschap bedraagt 1.250.000 verdeeld in 1.250 aandelen van 1,000, waarvan geplaatst en volgestort ge deeltelijk in contanten en gedeeltelijk in effecten 250 aandelen. Blanken heym en Nolet's distilleerderij partici peert voor 249 aandelen, de heer G. R. Castendijk voor 1 aandeel. De directie zal worden gevoerd door de heer C Pi van Lede. 1 dienst, waaronder ook de aanvullingen I van het pensioenfonds vallen, die sinds de oorlog ongeveer 8 miljoen gulden be liepen. Dit bedrag moet uit de bedrijfs resultaten worden opgebracht. Of schoon de stadsbussen niet op rijkswe gen rijden moest ongeveer 8 ton aan motorrijtuigenbelasting worden "opge- i bracht. Het afnemen van het vervoer kan wellicht wat de avonden betreft gewe- j ten worden aan de groeiende televisie- J dichtheid en overdag aan het toenemen- de partikuliere vervoer. Zekerheid daar over bestaat echter niet. Een nadeel voor het bedrijf is verder, dat als ge- wolg van de uitbouw van Den Haag tal van lijnen 'door stadsgedeelten lopen, waar onderweg weinig of geen vraag naar vervoer is. Nog geen plaafs voor gyro-bussen Tijdens een pérsconferentie, door de directie van de H.T.M. belegd ter toe lichting van het jaarverslag, verklaarde ir. A. C. Pijl, dat door de tariefsverho ging van 1 mei 1959 het passagiersver voer met tién procent is teruggelopen. De resultaten over 1959 tonen echter tot dusverre aan, dat ondanks een voor alle vervoersbedrijven slechte zomer, de in komsten over de eerste vier maanden na' de verhoging 10,4 hoger zijn dan over de vergelijkbare maanden van 1958. Hij voegde hieraan toe, dat het verzadigings punt voor de tarieven nóg niet is bereikt. „De salarisserUvan ons personeel zijn driemaal zcr hoog als voor de oorlog, terwijl de tarieve.n slechts het tweevou dige van vroeger bedragen", aldus de directeur. De eerste fase van materjeel-ver- nieuwing is nu achter de rug. Thans zijn er honderd eenman-motorwagens (P.C.C.-cars) afgeleverd. Op de vraag of de gyro-bussen voor Den Haag mis schien geen uitkomst zouden brengen, antwoordde de directeur, dat er voor deze vervoersmiddelen voorlopig geen plaats zal zijn. In de V. S. heeft de Russische partij leider, een overtuigd atheïst hij wei gerde een kerk te bezoeken: wat moeten mijn mensen thuis daarvan denken? enkele malen zijn toehoorders verrast door het noemen van Gods naam. Op de maïsplantages in de staat Iowa zei hij te gen zijn gastheer: ,,God heeft u gehol pen. Maar u moet niet denken dat God u alleen helpt. Hij helpt ons ook". In Pitts burgh riep hij in een staalfabriek God aan. Tot een arbeider zei hij: God ze gene u. Men vraagt zich af hoe dit klopt met zijn gewone houding. Op 19 maart 1958 verklaarde hij in een interview met de „Figaro": „Ik ben van mening dat er geen God is. Ik heb mij lang geleden bevrijd van een dergelijke gedachte. Ik ben een partisaan met een wetenschap pelijke inslag. Wetenschap en geloof in bovennatuurlijke machten zijn onver enigbare grootheden". Op 22 september 1955 zei hij tegen de voorzitter van de Franse Nationale Ver gadering: „Het communisme heeft zijn sterk tegen de godsdienst gekante hou ding niet gewijzigd. Wij doen alles wat we kunnen om de betoverende kracht van de opium van de godsdienst te ver nietigen". Op 11 november 1954 ondertekende hij een decreet, tegen de godsdienst, waarin o.a. staat: „Wetenschappelijke en atheïs tische propaganda vormt een integrerend onderdeel van de communistisch^ opvoe ding der arbeiders en heeft de versprei ding van de wetenschappelijk-materialis- tische kennis onder de massa en de be vrijding der gelovigen van de invloeden Van religieuze vooroordelen ten doel". In december 1958 keurde hij een offi cieel artikel goed, dat stelde: „Onze partij heeft altijd een militant atheïstische houding en een onverzoenlijk ideologische agressiviteit jegens het narcoticum van de godsdienst aangenomen en zij doet het nog". (Advertentie) vooraan intechniek 1 Ad verten tie Teak-palisander-notenhout Het aantal doden tengevolge van de wervelstorm „Vera", die bijna twee we ken geleden Japan trof, is tot 4.253 ge stegen, terwijl nog 900 mensen worden vermist. Het aantal gewonden bedraagt 17.693 en het aantal daklozen bijna an derhalf miljoen mensen. g vooraan in: I SHOWROOMS: AERT VAN NESSTRAAT 38 TEL. 118811 g S 1e MIDDELLANDSTR. 70 - TEL. 30340-37434 In de week van 20 jot en met 26 sep tember zijn blijkens de Staatscourant van donderdag onder meer de volgende gevallen van besmettelijke ziekten ge meld: Paratyfus b elf gevallen, verspreid over het gehele land. Bacillaire dysenterie: 294 gevallen, waarvan 17 in Groningen, 87 in Amsterdam en 33 in Rotterdam, 5 gevallen van ziekte van Weil, een geval van tetanus en twee gevallen van mala ria. In een interview met een Amerikaanse uitgever (22 november 1957) zei hij: ,,Wij zijn atheïsten. Wij zijn van mening dat het geloof in God in tegenspraak is met onze communistische denkbeelden". Toch laten de communisten zich soms in gun stige zin over God uit. „God wordt vaak aangeroepen", zei hij, „om via een be roep op godsdienstige gevoelens de men sen te misleiden". Deze gegevens publi ceerde het persbureau der Nederl. Herv. Kerk. Dr. Krlwilof, een van de belangrijkste filosofen van de Sovjet-Unie, heeft in „Kommunist", een Russisch tijdschrift, dat theoretische vraagstukken van het communisme behandelt, de rode deken van Canterbury aangevallen. Hij verwijt dr. Herolett Johnson, dat hij het feit, dat het religieuze en het wetenschappelijke denken onverenigbaar zijn, verwaarloosd heeft. Samenwerking tussen godsdienst en wetenschap is onmogelijk, aldus Kriwi- lof. Sommige geestelijken zijn, wat hun openbare activiteit betreft, progressief. Wij stellen hun bijdrage voor de zaak van de vrede op prijs, maar hun activiteit kan nimmer de principiële verschillen tussen ons en hen, die de godsdienst steu nen, verdoezelen en teniet doen. Het dia lectische materialisme kan niet samen gaan met het christendom, aldus Kriwilof. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft hij beschikking een nieuw tarief voor het verkrijgen van „verklaringen van rijvaardigheid" vastgesteld. Deze nieuwe tarieven gaan op 14 december 1959 in. Een volledig onderzoek naar rijvaar digheid (examen) zal in de toekomst 9 50 kosten. Indien alleen het praktisch examen moet worden afgelegd zal de kandidaat f 7 verschuldigd zijn Bij het afleggen van het uitsluitend theoretische deel van het examen zal 6 gevorderd worden. Het secretariaat van het aartsbisdom deelt mede, dat bij decreet van 17 sep tember van de H. Congregatie van het consistorie mgr. J. van Dodewaard, co adjutor van Haarlem, aan wie de bis schoppen de zorg voor 't Apostolaat ter Zee in Nederland hebben toevertrouwd, opgenomen is in het algemene interna tionale secretariaat van het Apostolaat ter zee te Rome, als vertegenwoordiger van het Nederlandse Episcopaat Dit stuk schildert ons op meesterlijke wijze een energieke moeder. Het is heer lijk een energieke moeder te hebben. Maar energieke moeders kunnen ook dikwijls een gevaar betekenen voor haar kinderen. En dit doen zij als zij aan haar geweldige energie niet een even gewei- dige wijsheid paren, zodat zij haar ener gie nimmer weten te temperen, ook niet als de kinderen allang op een leeftijd ge komen zijn, dat zij volledig op hun eigen energie zouden moeten drijven. Madeline is zo'n moeder. Zi] beschikt over een man, over een getrouwde zoon van 30, over een ongetrouwde zoon van 35 en over nog een ongetrouwde zoon van 22. Zij houdt zielsveel van haar kinderen en haar man. Zij is een zeer charmante en lieve dame en daarom wordt zij op haar beurt ook zeer bemind door haar man en kinderen. Zij staat voor iedereen klaar. En wat is meer prijszenswaardig dan altijd voor iedereen klaar te staan. Maar ditzelfde „voor iedereen klaar staan" wordt.de mislukking van haar le ven. De kinderen worden erdoor verwend, maar raken er ook aan gewend. Zij zijn gewend, dat moeder alles voor hen bedis selt. Moeder zorgt er wel voor. Moeder richt hun leven. En als zij trouwen, richt moeder hun huis in, het huj£, dat zij voor hen heeft uitgezocht. En als er kleinkin deren komen, zorgt moeder voor een kin derjuf. En dan voelen de kinderen na tuurlijk wel, dat het niet allemaal nor maal is, dat zij zelf voor deze dingen hadden moeten zorgen, maar jamoe der is hun in al haar energie en in al haar goede bedoelingen reeds lang voor geweest en ze willen haar niet voor het hoofd stoten. Zo zijn zij het nu eenmaal altijd gewend geweest! En als de ene zoon wat voelt voor de schilderkunst en de ander voor het schrijversvak, dan vol gen zij toch maar een geheel andere rich ting, omdat moeder dat nu eenmaal al lang voor hen heeft klaar gemaakt. Niet dat die zonen willoze slungels zijn, inte gendeel, maar moeder is nu eenmaal zo'n sterk willende persoonlijkheid; je kunt eenvoudig niet aan haar greep ontkomen: ze heeft alles al In kannen en kruiken, voordat jezelf aan voorstellen toe bent. Moeder vindt dat alles heel gewoon. Daar is zij moeder voor. Wat zou zij anders nog te doen hebben, als zij niet voor haar kinderen en kleinkinderen mocht zorgen. Je blijft toch iïhmers moeder, ook al zijn je kinderen de 21 jaren reeds lang ge passeerd. Madeline gaat zelfs zover in haar zor gen, dat zij ieder jaar de vakantie voor haar kinderen en kleinkinderen regelt. Zij vindt dat dan de hele familie een maand bij elkaar moet zijn. Daar mag niemand zich aan onttrekken. En dan maakt zij elke dag een heel program op van uitstapjes en excursies, waarbij na tuurlijk iedereen mee moet. Dit stuk brengt de hele familie bijeen in een zomerhuis aan zee. Alles is piek. fijn geregeld. Maar een kruik gaat nu een maal zolang te water tot ze barst. En vooral als de „aangetrouwde" familie zich begint te weren, kan op een gegeven tijd de barst niet uitblijven. Een vakantie aan zee kan soms heel verfrissend werken, zoals ook in dit stuk. Het verzet tegen moeders bedillerigheid begint langzaam maar zetoer door te bre ken. Totdat tenslotte, pa incluis, iedereen zijn eigen weg kiest, recht tegen moeders wil in. Maar Madeline zou Madeline niet zijn, als zij bij de pakken neer ging zit ten. Even föoet zij de opstand verwer ken, even vervalt Zij tot een hysterische bui, maar dan herstelt zij zich weer spoe dig en past zij zich bij alle veranderingen onmiddellijk aan en neemt de teugels weer in handen en plant de gewijzigde toekomst van haar kinderen. Een buitengewoon charmant on leven dig stuk met een heel goede strekking. Jammer alleen dat wij het moeten afwijzen om te spelen om enkele morele opvattingen van het wereldje, waarin zich dit stuk afspeelt. Kleine wijzigingen hadden dit stuk voor ons acceptabel kunnen maken. Maar helaas, men houdt nu eenmaal met onze moraal niet altijd rekening. En het is juist omdat enkele opvattingen in dit stuk als heel gewoon worden voorgesteld, dat wij van dit stuk om het te spelen in deze versie tenmin ste! dienen af te blijvso. Advertentie Pas deze charmante 3/4 mantel thuis, als U niet in de gelegenheid bent naar één van onze zaken te komen. Behoudt U de mantel, dan gireert U het bedrag. Bent U niet tevreden, dan zendt U hem op 6nze kosten terug (gaarne binnen 5 dagen). Mantels, altijd weer het grote suc ces van "Wassen". Ook nu weer een vlotte sportieve mantel in een hoogstmoderne zuiver wollen ruit. GETROUWD: B. van Straten en A. Hel der Nieuwpaart; A. Leyds en dr. P. G. J. Korteweg, Washington; T. Wmder en B J Boerrigter Bergen; A Pick en M. Picard, Laren; H. A. Harrand en W. M. H. Ruyter. Bussum; A. L. A. M, de Bruyn en R. A. C. T. Lemmèns, Roosendaal. OVERLEDEN: Th., J. Siemens, vr„ 72 j., Baarn; D. Biestraten, vr„ 86 j„ Den Haag; B Noordhoff. m„ 90 j. Haren; pref. B. v. der Pol, m., 70 j. Wassenaar; C. C. van Vel. vr., 55 j., Rotterdam; D. Vink, m„ 51 3.. Noordwijk; G. Houps m., 64 j., Breda; W. G. Harrenstain, m., 73 j., Amsterdam. Een Nederlandse zeeman, de 23-ja- rige J. Hermes, van het vrachtschip „Wonogiri", is in de havenwijk van de Filippijnse stad Cebu doodgeknup peld door drie Filippijnen, met wie hij een verschil van mening had over een pakje sigaretten. De politic heeft twee verdachten gearresteerd en zoekt naar de derde. Volgens een buffetjuffrouw, die het ge vecht heeft gezien, zou Hermes met drie Filippijnen ruzie hebben gehad, waar van de koop of verkoop van sigaret ten de oorzaak was. Een van de drie heeft de Nederlandse zeeman tegen de grond geslagen. Toen Hermes op de grond lag, sloeg een tweede Filippijn hem op het hoofd met een zwaar stuk hout. Toen de politie arriveerden en de geneeskun dienst, bleek de Nederlander reeds te zijn overleden aan zware hoofdwonden. Maten 3ó t/m 46. Kleuren: groen wit, bleu-wit en cognac-wit. Gevoerd op doorgestikte wattine, als speciale Wassen-attractie nd Geheel met teddy gevoerd EVENTUEEL BETALING IN 3 MAANDELIJKSE TERMIJNEN. Zend briefkaart met vermelding van artikelnr. tm 3 maat en kleur. Uw naam en volledig adres in blokletters s.v.p. v ROTTERDAM: "City Centrum" Binnenweg, tel. 13 9375 - Dorpsweg hk. Katendrechtse Lagedijk, tel. 74 25 9 DEN HAAG: Spui hk. Kalvermarkt, tel. 182148. Advertentie In de nacht van woensdag op donder dag heeft een onbekende na het inslaan van dubbele ruiten, een greep gedaan in de étalage van een zaak in goud- en zilverwerken aan de Geldersestraat in Geldermalsen Deze greep leverde twee plateaus met 130 gouden ringen tot een totaalwaarde van 5008 op. Toen de boven de zaak juist te bed liggende be woners de verbrijzeling der ruiten hoor den knipten zij het licht aan. vvat voor de dief het einde van de operatie bete kende. De inmiddels telefonisch gewaar schuwde politie vond niet meei dén dp steen waarmee het glas was verbrijzeld. Een politiehond kon geen sporen van de daders vinden. De glasruiten waren wèl maar de zaak was niet verzekerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 11