Kinderdijk bracht onderdelen van Honest John Wegverkeer eist weer zijn tol Visies van tien hedendaagse Jules Vernes ingemetseld Fokker F-7A draait rondjes rond de Dom Via Breda naar Oxford CULINAIRE BROEDERS VIEREN LUSTRUM BfldUfl ANNIE M. G. SCHMIDT wint t.v.-prijs van Prins Bernhard Fonds Oud Fokkertje voor 't laatst de lucht in Verstrooiing in beschaafde kledij Ondeugende actie van vuurrode dames De luchtvaart in het jaar 2000 In de toekomst continentale vakantietrips „PENSION HOMMELES" PAGINA 5 „Jofele Joop zit in de kist" Eervolle vermeldingen TV-moeheid Mgr. dr. A. C. Ramse- laar geopereerd Karper van een meter ,Hij gaal sfeeds beter lopen!" Basilla John Staafssecretaris, burgemeester en ambassadeur als ereleden VRIJDAG 9 OKTOBER 1959 Neem de vergelijkende scheerproef óók met duurdere apparaten v== De jaarlijkse Televisieprijs van het Prins Bernhard Fonds is voor 1958- 1959 toegekend aan „Pension Homme les" en wel in de persoon van de tekst schrijfster, mevrouw Annie M. G. Schmidt. In haar werk heeft de jury de kwaliteiten willen waarderen, die deze reeks uitzendingen tot een opmerkelij ke en oorspronkelijke prestatie hebben gemaakt. In de motivering van haar beslissing merkt de jury op, dat het in haar ogen geen geringe opgaaf is om voor de te levisie de stof te vinden, die geschikt is voor beschaafde, geestige en tegelijk gemakkelijk aansprekende verstrooi* ing en die bovendien te verwerken in een levensmilieu van mensen die ons vertrouwd zijn, zij het dan met enige voor de werking van humor vereis te en geoorloofde vertekening. De jury heeft aangevoeld, dat „Pension Hommeles" geen toevallige schepping is, die daarna, om haar geschiktheid voor de televisie, als uitzendstof is aan vaard, maar dat veeleer de honger van de televisie naar verstrooiing-in-be- schaafde-kledij het verlangen deed ont staan, een beroep op de schrijfster te doen. Aldus is „Hommeles" ontstaan als een schepping voor en alleen voor de televisie. Het „teamwork" van degenen, die samen voor te uitvoering en voorbe reiding verantwoordelijk waren, is voor de jury niet verborgen gebleven. Door het bekronen van Annie M. G Schmidt heeft zfi dan ook haar waardering tot uitdrukking "willen brengen voor aUe personen, die „Hommeles mogen be schouwen als het resultaat zamenlijke inspanning en gezamenlijk vernuft. Uiteraard zijn er ook andere uitzen dingen geweest, waarop de N-io haar samenstellende delen naar he deel van de jury met trots en ning mogen terugzien. Zo heeft üe j grote waardering voor de gaven Bert Garthoff om in de rubriek „An ders dan anderen" als de discrete, maar slagvaardige gastheer op te■Tre den van maatschappelijk belangrijK figuren. Hetzelfde geldt voor mr. wa terman als commentator op de politie ke situatie in de wereld. Wat de technische mogelijkheden in het cameragebruik aangaat, hebben vooral de prestaties van Willy van He- mert, Gjjs Stappershoef en Thijs Cha- nowsky opmerkelijke staaltjes van kunnen te zien gegeven. In de toneelsector had de jury grote waardering voor „Jeanne d'Arc", een goede uitzending onder regie van Wim Bary op 8 oktofcvr van verleden jaar met knap spel va». Robert de Vries. Hetzelfde kan worden gezegd van „On der het Melkwoud" (5 november) met een indrukwekkende roluitbeelding van H. Bentz van den Berg en „De kamer waarin wij leven" (10 maart), beide on der regie van Ton Lensink. Voorts „De ion^en van Winslow" (1 april) onder regie van Luc van Gent met een gave roloreatie van Paul Huf, „Een engel- He de lommerd" (22 april) onder regie van Willy van Hemert „De klei ne Prins" (17 december) onder Riding van va.n XfifSSl GW JriGIÏlGl bed" Hl juni 1958 en 30 juli 19591 met een bewonderenswaardige roluitbeel ding van Kees Brusse. In een belangwekkende ^schouwing, die de jury aan de motivering van uitspraak doet voorafgaan, merkt zij op, de indruk te hebben 'heeft de period., die zij te beoordelen heeft gehad, in het algemeen yoormt gang heeft vertoond m vergelyking die, waarover zich bp de eerste P B uitreiking haar oordeel uitstrekte Zelfs is zij van mening, dat teruitgang kon worden geconstateerd. Naar aanleiding daarvan vKiagt zj zich af, of er wellicht sprake is van een zekere moeheid. Deze zij erkent, ook bp haarzelf .aanwezig zijn geweest, want televisie blijkt, ge_ lukkig. niet iets te zijn, waarvan men nooit genoeg krijgt. Intussen lijkt het de jury allerminst uitgesloten, dat ook de producenten er aan hebben geleden. De televisie slokt met een ontstellende gulzigheid talent en energie op. Zij duldt niet, dat men van een geleverde prestatie even uit rust De vlucht in de routine en het ge ijkte moet daarom voor de tv-mensen wel een grote verleiding vormen. De vlucht in het geijkte meent de ju ry meermalen te hebben waargenomen. De "lucht in de routine daarentegen in mindere mate, wellicht omdat de tijd daarvoor niet lang genoeg heeft ge werkt. Roofbouw De jury vraagt zich af, of men bij de Maya Bouma, Ko van Dijk en Mieke Verstraeten in „Pension Hommeles" Prof. mr. G. Wiarda, voorzitter van het Prins Bernhard Fonds, overhandigde gisteravond in een geheel met gasten gevulde Burgerzaal van het Hilversumse raadhuis, dat voor deze feestelijke ge legenheid baadde in een zee van licht, de televisieprijs aan mevrouw Annie M. G. Schmidt. Z. K. H. Prins Bernhard zond een telegram met gelukwensen. Burgemeester J. J. G. Boot van Hil versum, riep een welkom toe aan de staatssecretaris mr. IJ. Scholten, aan de commissaris van de koningin in de pro vincie Zuidholland, mr. J. Klaasesz, de directeur-generaal van de P.T.T., de le den van het N.T.S.-bestuur, van het Prins Bernhard Fonds, van de omroep organisaties en de jury. Daarna las de heer W. Vogt het juryrapport voor. In een even geestig als briljant betoog huldigde prof. dr. W. J. M. A. Assel- bergs de schrijfster, in het bijzonder om de humor in haar werk, en wilde hij gaarne haar „dé lauwerkroon op het hoofd drukken. Mevrouw Schmidt uitte haar dank in een vlot en geestig speechje waarin zij de hulde haar gebracht ook uitstrekte tot Erik de Vries, Wim lbo. Cor Le- maire en de vele anderen die de uit zendingen tot een succes hadden ge maakt. (Van onze verslaggever) Kisten met een niet helemaal beken de inhoud werden gisteren door een grote kraan uit de ruimen van de „Kin derdijk" op Rotterdamse bodem getild. In die kisten zaten onderdelen van „het ding". de_ afvuuriurichting voor het ge leide projectiel Honest John, de grond luchtraket waarmee ons leger zal wor den uitgerust. De Iegervoorlichtingsdienst, op de kade aanwezig, deelde mee dat men niet wist, wat deze eerste Amerikaanse zending precies omvatte. Men weet dat er in de komende maanden een com plete afvuurinrichting in ons land zal arriveren en dat de thans aangekomen kisten iets met de afvuurinrichting van de Honest John te maken hebben- „Jo fele Joop" zit fn de kist, wisten de ha venarbeiders te vertellen. Die havenarbeiders waren opgeruimd aan het werk ondanks de pamfletten die twee communistische organisaties in de middaguren kwistig hadden ver spreid. De Algemene Bedrijfsbond Transport had voor een stenciltje ge zorgd en de Nederlandse Vrouwen Be weging kwam met een keurig stukje drukwerk op de proppen. In beide schrifturen werden de havenarbeiders opgeroepen hun handen niet vuil te ma ken aan dit oorlogstuig. Het ABT-pamflet sprak van „instru menten des doods die temidden van ons geplaatst worden", het prees de nuch terheid van de Rotterdamse havenar beiders die zeker zouden beseffen dat er niets dan ellende van atoombewa peningen te verwachten valt en kwam Annie M. G. Schmidt met de prijs en bloemen in haar hand. Nederlandse televisie om economische redenen met te weinig krachten werkt. Vooral de creatieve krachten tonen vol gens haar bepaalde verschijnselen, die doen denken aan de eerste gevolgen van een op hen gepleegde roofbouw. An derzijds ziin er aanwijzingen voor een te weinig intensieve bebouwing. In zul ke gevallen ls men geneigd te denken, dat er nog mogelijkheden braak liggen. De uitzendingen, waarop de jury hier doelt, ligger* in wat men pleegt te noe men „de amusementssector". Waardering voor omroepen Niettemin meent de jury waardering te moeten hebben voor de opvatting die, blijkens het door haar gebodene, de omroepverenigingen hebben van haar taak. Wanneer zij stellen, dat de televi sie een cultureel mstituut dient te zijn, dan weerspreken zij met haar program ma's die stelling bepaald niet. Men streeft er over het algemeen naar, amusement op behoorlijk niveau te bie den Dat men bij de samenstelling van een amusementsprogramma méér dan bü die van andere rekening houdt met de smaak van het grote publiek, spreekt volgens de jury vanzelf. Slechts waagt zii zich af, of men die smaak niet wat eenzijdig beoordeelt en of men de vor mende invloed, welke men daarop kan uitoefenen, soms niet wat overschat. Eén ding heeft, naar het oordeel van de jury, ook de afgelopen periode op nieuw bewezen, namelijk dat de tele visie op haar best is, wanneer zy de kijkers confronteert met de actuele rea liteit, zodat men volgens de jury de vraag zou kunnen stellen (reeds eerder door ons gesteld), o£ men b\j de tele visie eigenlijk wel moet (kan) streven naar het vinden van een specifieke vorm van kunst. Naar wij vernemen is dinsdag voor het ondergaan van een spoedoperatie in het St.-Liduina-ziekenhuis te Apeldoorn opgenomen mgr. dr. A. .Ramselaar, president van het Klein Seminarie al daar. De chirurgische behandeling heeft intussen plaats gehad. De toestand van de patiënt is, naar men ons vanmor gen uit Apeldoorn berichtte, goed. In de nacht van woensdag op don derdag is op de rijksweg van Breda naar Roosendaal onder Etten, tussen v aarkant en Bremberg, een personen auto tegen een boom gereden. De auto trachtte tevergeefs een motorrijder te ontwijken. De in de auto zittende heer K. K. uit Goes, 45 jaar, en de bestuur der van de motor, de Ettense secreta rie-ambtenaar H. jB. werden by de bot sing gedood. De bestuurster van de auto, de twintigjarige dochter van de heer K., iiep lichte verwondingen op. Op de Baronielaan te Tilburg is de vier-jarige A. B. by het plotseling over steken van de weg door een personen auto aangereden en enkele tientallen meters meegesleurd. Het jongetje over leed ter plaatse. Een iets ouder broer tje, dat in zijn gezelschap was en te gelijkertijd de weg wilde oversteken, kon zich nog tijdig op de knieën iaten vallen, waardoor hij aan het gevaar ontsnapte. Op het kruispunt van de rijksweg Tilburg-Breda met de Gilzerbaan te Tilburg is de 65-jarige gehuwde Tilbur- ger B. B., toen hij vlak voor een na derende personenauto de hoofdweg per rijwiel overstak, aangereden. Het slachtoffer overleed in het ziekenhuis. Donderdagavond is op de rijksweg Op het ven ,,De Wassem" heeft de Karssen te Blerick na een worsteling die een half uur duurde, kans „ezien om met een werphengel een kar per van 31 pond en 270 gram op het dro- brengen. De vis was een meter schepnet te klein bleek om ae vis te kunnen scheppen verleen- rifn e<hlr,,i?esChoïïer assistentie .door plaatsen «achter de kieuwen te „Misschien liggen er nog wel nieuwe opdrachten te wachten om met dit heel oude beestje de lucht in te gaan," merkte oud-ge zagvoerder J. J. Abspoel op, toen hij op Schiphol uit de Fokker F-VII A stapte, waarin hij, com modore L. A. Brugman, oud-gezagvoerder Van Messei en boordwerktuig kundige Alsem een vlucht van ruim honderd minu ten hadden gemaakt om aan de plechtigheid bij de Domtoren in Utrecht luis ter bij te zetten. Grinne- kend liet Van Messei zich ontvallen: „Die oude Fok ker gaat steeds beter lo pen en de motor sputter de slechts één maal." De eendekker uit 1927 was van het zonnige Schip hol vertrokken met de opdracht om ongeteer half vier bij de Domtoren te zijn. De Bristol Jupiter- motor werd door commo dore Brugman goed in de gaten gehouden, de olie druk moest voortdurend worden gecontroleerd, evenals de temperatuur. In de buurt van Utrecht vroeg men aan de beman- ning op 600 meter te gaan zitten en tussen 15.35 uur en 15.45 uur cirkelde de machine rond te toren in de vrij heiige lucht. „Maar toch "hebben we kunnen zien, hoe de vlag op de Domtoren werd gehesen," zei de heer Abspoel, en Van Messei had, kijkend uit de glazen schuifraam- pjes, Ie grote drukte ont dekt, die er bij de toren en in de straten er omheen heerste. Op de terugweg was de Fokker tot 150 meter ge zakt. In Uithoorn liepeji de mensen de huizen uit om te kijken wat of daar voor een toestel "in de lucht hing en in Ouder kerk zwaaiden de mensen met servetten en tafella kens. „Daar leek het ten minste op," lichtte de heer Abspoel toe, „het was in ieder geval iets wits." Na de landing op Schip hol sleepte.een trekker de Fokker naar de Louis Ble- riöt-hangar, waar het toe stelletje zal blijven staan tot het in april volgend jaar een plaats krijgt in Let Nationaal Luchtvaart Museum, dat in het atoom gebouw komt. „Was dit nu heus de laatste vlucht van deze Fokker VIIA?", vroegen wij boordwerktuigkundi ge Alsem. En deze mom pelde zo iets van „offi cieel wel, maar misschien halen we hem bij een of andere speciale gelegen heid nog wel eens te voor schijn om er de lucht mee in te gaan." Nijmegen-Venlo te Afferden onder de gemeente Bergen, een auto ongeval ge beurd, dat de 40-jarige J. F. uit Roer mond het leven heeft gekost. Komende uit de richting Nijmegen reed hij in een personenauto in volle vaart op een truck van de heer Chr. M. uit Purmer- end, die op de weg aan het keren was. De bestuurder van de personenauto was op slag dood. via de bodemloze put van onze defensie uitgaven tot de conclusie dat de lonen nóg lager zouden worden. De vuurrode dames gingen in hun drukwerkje uit van heer Khroesjtsjevs ontwapeningsvoorstel. Zij beweerden dat de Nederlandse regering doet of haar neus bloedt en riepen de haven werkers op de verantwoordelijke lie den „in hun hemd te zetten", een on deugend voorstel van de dames. De havenarbeiders hadden kennelijk geen interesse in een generaal of mi nister in interlock en waren nuchter ge noeg om zich niets van dit gedaas aan te trekken. De auto's die tot het Ame rikaanse pakket hoorden, en de kisten werden zonder moeilijkheden gelost. Aanwezig waren hierbij specialisten van de artillerie. Het pacifistisch-socialistisch kamerlid Van Veen heeft de minister van Defen sie schriftelijk vragen gesteld over de aankomst van de „Honest John" in ons land. w Door de grote droogte van de laatste tijd is het water in de grote rivieren tot ver beneden het normale peil gezakt. In de haven van Tiel liggen diverse schepen op het droge, hetgeen voor de schippers minder prettig is dan voor de fotograaf, die er een stemmig beeld in zag. (Van onze luchtvaartredacteur) Staande op een platform onder de Domtoren in Utrecht heeft Alphons Pe ter Bakkes, de elfjarige kleinzoon van de president-directeur van de K.L.M., donderdagmiddag een zilverstalen ko ker ingemetseld. De koker bevat de voorspeilingen van tien hedendaagse Jules Vernes, die op verzoek van de jubilerende K.L.M. hun visie hebben gegeven op de luchtvaart, zoals die er in het jaar 2000 uit zal zien. „Te ope nen op 7 oktober van het jaar 2000" vermeldt de bronzen plaquette, die de nis met de koker afsluit. De burge meester van Utrecht, jhr. mr, C. J. A. de Ranitz, heeft de elfjarige Alphons een oorkonde uitgereikt waarin hem het privilege wordt verleend om „zo God het wil", als gast van het gemeente bestuur aanwezig te zijn bij de plechti ge opening. De kleinzoon van de heer Aler kwam handen tekort om het' lijvig stuk perkament in ontvangst te nemen: in zijn rechterhand had hy al de glim mend opgepoetste troffel geklemd, die hij als herinnering mocht bewaren; in zijn linker een al even glanzend mo del van een DC-8. gekregen van zyn grootvader. Alex van Hemert, een 17- jarige leerling van de K.L.M.-bedryfs- school op Schiphol die de koker heeft vervaardigd, en Anton van den Belt, de jongste metselaar by de Dienst van Als u dit leest is Basil la John, een twintigjarige Afrikaan uit Tanganyika, al in Engeland ge arriveerd, waar ze op kosten van het missiecomité Katholieke Ac tie en R.K. Vrouwengilde in het bisdom Breda sociale en politieke wetenschappen gaat studeren aan de universiteit van Oxford. Woensdag hebben we haar ont moet in "Breda; een tenger, be scheiden meisje, kennelijk wat confuus van de vele indrukken, die haar de laatste dagen over weldigd hadden. in weinige uren was ze uit het hart van haar va derland naar Nederland geko men, waarbij ze o.a. Rome nog had aangedaan, waar .ze de Paus had gezien en de catacomben be zocht. Dinsdag was ze met me vrouw Mol-Sinnige in Breda we zen winkelen om haar garderobe en verdere uitrusting op peil te brengen. Nog onwennig in haar flatteuze, maar vreemd-wollig mantelpakje uitte ze in per fect Engels haar verbazing over het feit, dat het kopen hier niet met afdingen gepaard gaat. Het zal wel veertien dagen du ren voor ze alles verwerkt heeft," zei pater Suasso de Lima de Pra- do, die haar onderdak heeft be zorgd in het Catholic Workers College, waar ze bij de Jezuïeten een aanvullende opleiding krijgt in moraal-philosophie en ethica. „O nee, minstens een vol jaar," was het prompte antwoord van Basilla. Temidden van al het vreemde was er gelukkig een oude bekende: een land- en oud-studie-genote, Columba Protas, die al een jaar Oxford ach ter de rug heeft en wier studie wordt bekostigd door de Hilversumse St, Vitus-parochie. Ze zal Basilla kunnen laten profiteren van de ervaringen die ze het afgelopen jaar in Engeland heeft opgedaan. Het Bredase initiatief, een studiefonds te vormen voor een Afrikaanse studente, dateert van 1957. Van het toen gehouden lekencongres m Rome namen de Bredase deelnemers de overtuiging mee, dat het van enorm belang is, dat zich in het snel evoluerende Afrika een katholieke elite vormt, wil Afrika tot een christelijk werelddeel kunnen uitgroeienDie elite moet niet uitsluitend uit mannen bestaan: man èn vrouw die in Afrika van ouds gelijkwaardig tvaren moeten zich gelijktijdig opwerken. Basilla is voor de studie uitgekozen door mgr. C. Bronsveld, aarts bisschop van Tabora die het Bredase initiatief met groot enthousiasme verwelkomde. Zij en haar studiegenote zullen straks wellicht de eerste vrouwen zijn in hun land, die een universitaire studie hebben gemaakt. Reeds nu behoren ze tot de weinige meisjes die gestudeerd hebben. Vorig jaar verwierf Basilla zich het Grade A leraressendiploma, de hoogste kwalificatie die een vrouw in Tanganyika tot op heden kan halen. Het intelligente meisje is de dochter van eenvoudige boeren ouders, die uit diepe overtuiging het offer hebben gebracht, alle vier hun kin deren te laten studeren. Dit betekent, dat ze al van de lagere school ver van huis moeten om de middelbare school te volgen en dat ze ook na hun studies niet meer in de omgeving terugkomen. Basüla's oudste zusje is huishoudlerares, een beroep dat ze in heel Tanganyika nog niet kan uitoefenen zodat ze thans in Nairobi, de hoofdstad van Kenya, werkt Haar broer volgt het groot-seminarie en haar jongste zusje de middel bare school. Basilla zelf werkte als lerares ongeveer 100 km van huis; voor haar vertrek naar Europa is ze één week thuis geweest. Vanzelfsprekend is ze uiterst dankbaar voor het feitdat ze in de gelegenheid is gesteld om in Oxford te gaan studeren, maar uit alles bleek overduidelijkdat dit ook voor haar een groot offer is Een offer dat ze welbewust brengt voor haar land en haar geloofsovertuiging. •lllllllllllllilMllllllllllllllllllllllllllllllltllllMIIIIUIIIIIIIlllllIII Openbare V/erken van de gemeente Utrecht, die met vaardige hand assis teerde bij het inmetselen, werden even min vergeten. Ook voor hen waren er een vliegtuigmodel en een invitatie voor 7 oktober 2000. De Dom bevat nu dus een geheim, dat slechts tien mensen kennen en dan nog slechts ten dele. Jan Bruggeman, de kraanwagenmachinist bij dé Delta werken, koning Leopold van België, de directeur-generaal voor de Amerikaanse burgerluchtvaart, de rector-magnificus van de Rijksuniversiteit van Athene, de directeur van het Britse persbureau Reuter, de administrateur van de Kaapprovincie, de voorzitster van het Rode Kruis van Indië, de president van de Braziliaanse persvereniging, een Ja panse grootindustrieel die tevens voor zitter van de vereniging Japan-Neder land is, en als vertegenwoordiger van Rusland niet de bekende vliegtuigcon structeur Tupolev, zoals de KLM had gevraagd, maar I. Topsijev, vice-presi dent van de Russische academie van we tenschappen en een bekend lucht- en ruimtevaartpublicist. „Wellicht zullen onze nazaten, die In het jaar 2000 de koker openen, glim lachen over hetgeen hierin te lezen valt," zei de burgemeester van Utrecht tijdens een bijeenkomst in de aula van de universiteit. Desondanks waagde hij zich ook aan een toekomstbeeld. Hij pro feteerde de ingebruikneming van vlieg tuigen bij de K.L.M., „waarbij de ko mende straalverkeersvliegtuigen van het type „DC-8" en de schroefturbine- vliegtuigen van het type „Electra" in vergelijking slechts „vliegen" zullen zijn. Ik voorzie, dat de grote intercontinen tale luchtlijnen zullen worden bevlogen door raketachtice luchtschepen, met vele honderden"assagiers aan boord, die met snelheden, vele malen groter dan die van het geluid, door de buiten ste lagen van onze dampkring suizen, misschien zelfs wel van de grond af bestuurd door electronische appara ten," aldus jhr. de Ranitz. Afoomvliegtuig uit da tijd Men mag veronderstellen dat de inge metselde koker voorspellingen bevat die nog wel verder gaan. De directeur- generaal van de I.A.T.A., de interna tionale organisatie van burgerlucht vaartmaatschappijen, Sir William P. Hildred, heeft bijvoorbeeld ter gelegen heid van het veertigjarig jubileum van de K.L.M. niet voor de koker de volgende voorspelling gepubliceerd. „Ik verwacht beslist, dat wij over veel goedkopere krachtbronnen zul len beschikken dan thans: het door atoomkracht voortgedreven vliegtuig zal in het jaar 2000 geheel tot het ver leden behoren. Eindhovenaren, die nu pé£ autobus naar Parijs gaan, zullen dan het Yellowstone Park eens gaan bekijken of de Victoria Watervallen. Canadese families zullen, dank zij snel en goedkoop luchtvervoer, gemakke lijk een zomerhuisje in Scheveningen kunnen hebben in plaats van aan de Lawrence rivier, terwijl Europeanen er woonboten in Kasjmir op na zui len kunnen houden. Een verre vakan tie zal dan heel gewoon zijn," aldus profeteert Sir William. Op het Domplein, dat was versierd met de vlaggen van de tien landen, die bij de voorspellingen in de koker zijn vertegenwoordigd, hebben vele honder den de plechtigheid gadegeslagen. Een paar honderd meter boven de huizen van het oude stadscentrum draaide de oude Fokker F Vn-A met vriendelijk pruttelende motor rondjes rond de Domtoren, daarmee als het ware de woorden onderstrepend van Utrechts burgemeester. „Er loopt een parallel tussen de to renbouwers uit de veertiende eeuw en de luchtvaartpioniers van veertig jaar geleden. De bouwmeesters van de Domtoren konden niet vliegen en toch hielden zij, om met Plesman te spreken, „het lijntje naar boven vast." Zij legden, met globale teke ningen in de hand, een fundament, en bouwden met naar onze begrippen on begrijpelijke primitieve middelen in niet minder dan een-en-zestig jaren deze toren. Veertig jaar geleden ko- zen de pioniers van de Nederlandse luchtvaart met fragiele bouwsels van linnen, latten, pianosnaren en zwakke motortjes het luchtruim. Ook zij „hielden het lijntje naar boven vast.' Aanvankelijk leek het nog een lucht- kasteel, maar het werd een machtig bouwwerk," aldus jhr. de Ranitz. Na afloop van de plechtigheid liet een groepje Utrechtse journalisten tij dens een ontvangst in de rijkelijk ver sierde hal van het stadhuis, by bet in beeld brengen van de geschiedenis van de luchtvaart als „schrikk'lyck droom gezicht" een vele meters hoge karton nen domtoren als een raket in het jaar 2000 bijna het wereldruim inblazen. Ge lukkig werd daar nog tydig een stokje voor gestoken door Aeolus, de god der ivinden, die tot groot vermaak van de talrijke genodigden ten tonele ver scheen in gezelschap o.a. van Leonardo da Vinei, een van de gebroeders Mont- golfier, Von Zeppelin en Jan Oliesla gers. (Van onze Haagse redactie) Staatssecretaris Veld kamp, burgemeester Kolfschoten van Den Haag, de Zweedse ambas sadeur in Nederland en verschillende anderen zul len op de laatste dag van oktober in het Kurhaus in Scheveningen worden ge ïnstalleerd als ereleden van de „Confrérie de la chaine des rótisseurs". Ter ere van het eerste lus trum van de Nederlandse afdeling van deze culinai re broederschap houdt men op vrijdag 30 en za terdag 31 oktober in Den Haag een grote internatio nale bijeenkomst. In 1248 werd in Frank rijk het gilde van de koks gesticht als een soort van broederschap. De konink lijke goedkeuring ver kreeg deze broederschap in 1610 door de plechtige overhandiging van het wapenschild van het gilde der koks. Gastronomen en be- roepsmensen in Parijs spraken omstreeks Pasen 1950 af dit gilde weer in ere te herstellen. Dat ge beurde inderdaad en wel 27 oktober 1950, toen de Confrérie werd opgericht. Voorzitter werd Curnous- ky. Het wapen van de koks werd volledig en in volle rechten hersteld. De Confrérie werd een we reldomspannende culinai re broederschap met zes duizend leden. De Neder landse afdeling heeft drie honderd leden. Vierhonderd leden zullen de vergadering van de broederschap, het zoge naamde kapittel, bijwo nen. Praktisch alle Franse wijnbroederschappen zul len met vier leden elk zijn vertegenwoordigd. Beschermheren van het kapittel zyn de ambassa deurs van Groot-Brittan- nië, Frankrijk, Chili en Zweden, de Commissaris van de Koningin in Zuid- Holland, burgemeester Kolfschoten van Den Haag en mr. A. Adama Zijlstra, gedelegeerd commissaris van de Exploitatie Maat schappij Scheveningen. Het kapittel staat onder leiding van de heer B. D. Proos Hoogendjjk, gedele geerd baljuw voor Neder land voor de Confrérie. Advertentie Wie eenmaal een BRAUN goed geprobeerd heeft, wil zich nooit meer anders scheren. Dankzij het gepatenteerde, elastische scheer- blad en de halfronde kop: mesglad en snel ler scheren en comfortabeler door da preclsle-tondeuso (ook voor dames). Type Combi met tondeuse In Uj plastic etui f 59.75 Type Special In kartonnen doos Schtarproaf *n (oldar 1491 bi) Uw hand.ltir. Imp. N.V. Hap4, A'dim-C., Ml. 63957 (4 lijnan). f 4-4.75 Nieuw Type Standard In kartonnen doos f 37.50 e

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5