Rij-examens gaan langer duren en meer kosten Ford Falconin Parijs Ontslagen smeltmeester bracht directeuren aan GRATIS 1 Kwatta Manoeuvre 20 ets reep voor 10 Kwatta-soldaatjes bij Uw winne Redt eerst1 1 de anderen WEGENS EXPORTMOEILIJKHEDEN NAAR OVERZEE Vierhonderdduizend kandidaten per jaar proberen bewijs te halen Macmillans zegepraal O.-Duitse vlaggen in West-Berlijn gestreken Grote onrust in bakkerijwereld S V/l Op-en-top soldaat voor Krijgsraad Kath. Thuisfront vraagt om steun Procureur-Generaal bij het Hof: Volkomen bonafide zakenlieden Het „gat" in Wormer Duitser loopt honderden brouwerijen af 62-jarige bekent diefstallen V B IfF J "S VRIJDAG 9 OKTOBER 1959 PAGINA 7 Reorganisatie bij C.B.R. Treurige resultaten buitenlandse KRONIEK Party. Kamerlid stelt vragen Dank aan K.L. voor hulp bij branden 11 MM UIT LEGER GEDESER TEERD In Vreemdelingen legioen onderscheiden ;i>4 Werd contract met de Staat niet nagekomen Stalen dümwand zal iv or den geslagen Civiel proces over schilderijtje TOTILA-WERKZEUGFABRIK Automaten geplunderd met valse kwartjes OM EEN WEDSTRIJD door liMARGUERITE BOURCET Veeroof in Friesland Peelbrand woedt nog steeds (Van onze Haagse redactie) Het is nog altijd bijzonder slecht ge steld met de op'eiding voer het motor en autorijden. Het resultaat dat zestig procent van de Nederlandse rijscholen behaalt, is meer dan treurig. Van de Vijfenvijftig miljoen gulden die men per Jaar aan rijlessen uitgeeft is een belangrijk deel slecht besteed. Dat fs de mening van de heer H. M. YV'. 'Vesterlaken, directeur van het Cen traal Bureau voor de afgifte van rij vaardigheidsbewijzen. Hij kondigde donderdag in Den Haag een aantal re- "rganisatiemaatregelen met betrekking tot de rij-examens aan. Na overleg met de minister van Ver- beer en Waterstaat is besloten de Examentijd met ingang van 1 januari 1960 te verlengen van dertig tot vijfen veertig minuten. Minstens vijfentwintig hiinuten zal men aan het praktische en minstens vUftien minuten aan het theo retische gedeelte moeten besteden. Een Praktisch herexamen moet minstens vijfentwintig minuten duren, een theo retisch herexamen minstens twintig mi- buten. Tot nu toe werd op het examen gedurende twintig minuten de praktijk beoefend en was voor het theoretische gedeelte tien minuten uitgetrokken. De- Drie keer achter elkaar hebben de Britse conservatieven nu een overwinning behaald in verkie zingen voor het Lagerhuis. Al acht jaar zijn de Tories in Engeland aan het bewind, en gisteren hebben zij opnieuw het vertrouwen van het electoraat weten te verwerven. Dit is een opzienbarende Prestatie, maar vooral verrassend is het, dat de conservatieven hun meerderheid In het Huis zo aanzienlijk hebben we- ten te versterken. Bij de verkiezingen van 1951 was hun meerderheid nog ge- rWg, in 1955 was de voorsprong vergroot, c'n nu ligt Labour nog verder bij de eonservatieven achter. Het is anders uitgekomen dan Britse histituten voor opinie-onderzoek aan vankelijk hadden voorspeld. De Britse voorspellers hadden de indruk gewekt, dat tijdens de verkiezingscampagne de sympathie voor La bour voortdurend groeide. Zij had den ook gezegd, dat een verkiezingsdag met mooi weer in het voordeel van J Labour zou wer- ken. Het was gis teren mooi weer. maar het heeft de so cialisten niet geholpen; of moet men aannemen dat hun nederlaag nog groter zou zijn geweest als het geregend had? De opinie-onderzoeken in Engeland zijn onder meer gestrand op de „floating Vote". De twijfelaars hebben kennelijk het laatste ogenblik de zijde van de Tories gekozen. In Engeland heeft een verdere ver schuiving naar rechts plaats gehad, hetgeen niet alleen blijkt uit de over weldigende conservatieve overwinning blaar ook uit het feit, dat de uiterst linkse vleugel van Laboui flinke klap- Pen heeft gekregen. Enige zeer linkse socialisten zagen gisteren hun - foren gaan. Macmillan heelt zijn verkiezings campagne gevoerd onderd ze „Peace and Prosperity de en welvaart. Hij heeft de Britten Jeld, dat zijn reis naar Moskou in - he gin van dit jaar tenslotte het be. van Khroesjtsjev aan Eisenhower h ruogelijk gemaakt, en dat h\j bggev g de dooi in de koude oorlog heelt 1'J, leid. Hij heeft de indruk trachten te wek ken, dat Engeland door zijn toedoen een beslissende rol heeft gespeeld in de jong ste ontwikkelingen in het wereldgebeu ren en hij heeft daarmee gespeculeerd op de nationale trots van de Britten. La bour had gehoopt dat de kiezers hun Jnisnoegen zouden hebben geuit over de "Uez-actie die drie jaar geleden door de conservatieve regering was gelanceerd. Engeland heeft weliswaar intussen een hieuwe premier gekregen, maar Lioyd, die in 1956 reeds minister van Buiten landse Zaken was, is ook na het aftre den van premier Eden op zijn post ge bleven. Labour had gehoopt politie ke munt te kunnen slaan uit de moei lijkheden die de conservatieve regering beeft ondervonden in Kenya en Nyasa- land, terwijl ook de recente Jasper-af faire de socialistische kansen aanvanke lijk scheen te doen stijgen. Maar het Is allemaal anders uitgekomen. De op zienbarende fiscale, economische en so ciale maatregelen die door Gaitskell wa- J'en aangekondigd, hebben de meerder heid van de kiezers niet doen om gaan. Misschien hebben velen beseft, dat er een ernstig inflatie-gevaar zou ontstaan ais de socialisten hun plannen zouden Verwezenlijken. De conservatieven hebben tijdens de verkiezingscampagne gewezen op het succes van hun huizenbouw- Programma en op de overvloed van consumptiegoederen die de Br Matste jaren ter beschikking s E'.i hebben er zich op beroemd, bet werkloosheidscijfer bfbb.en d0 balen en dat zij in de a£Sel.0P®"tT^ Seringsperiode verscheidene belasting Verlagingen hebben ingevoerd. Zij neD- ben, kortom, betoogd, dat een conser vatief bewind het land welvaart bien.-.' Labour heeft daarop geantwoord, oai de welvaart vooral ten goede is f?eko- 'hen aan de grote zakenman, maar aai be eenvoudige burger er weinig van Semerkt heeft. Deze socialistische ar gumentatie heeft echter kennelvik wei- 'bg succes gehad. De verkiezingsuitslag is, behalve boor de grote conservatieve overwin ning, ook verrassend door dc °PZ'C"" barende winst voor de liberalen. Het Engelse politieke systeem is feitelIJK een twee-partijenstelsel. Gedurende de 'aatste decennia hadden de Whigs naar Verhouding nog maar een uiterst klein aantal Lagerhuiszetels. Maar het is in cessant, dat zij nu hun fractie in het Parlement hebben weten te vergroten, ai zal dit niet van beslissende invloed zijn op de machtsverhouding tussen de Lvee dominerende partijen. Macmillans positie is boor deze ver vroegde verkiezingen aanzienlijk ver sterkt. Hii zal, zowel in de binnenland se als in de buitenlandse politiek, een Srotere vrijheid van beweging hebben, hu hij minder rekening heeft te bou ten dan te voren met de kritiek van b° oppositie. Binnen die oppositie z°u-i ben intussen wei eens ernstige con - Lieten kunnen ontstaan tussen de rech- ter- en de linkervleugel van de Labour- ze tijd acht liet Centraal Bureau voor Rijvaardigheidsbewijzen te kort. Er ontstaat een belangrijk verschil tussen de examentijden. Daarom, en ook omdat het examen langer zal gaan du ren, kan men de uniforme inschrijfpriis voor alle examens, die momenteel zeven gulden bedraagt, niet handhaven. Het volledige examen zal negeneneenhalve gulden gaan kosten, het praktische her examen zeven gulden en het theoretische herexamen zes gulden. Wij berichtten dit donderdag reeds in enkele edities. Tot en met zaterdag 12 december zul len aanvragen tegen het bestaande in schrijfgeld worden aangenomen. Daarna zal men de nieuwe tarieven toepassen. De reorganisatie vergt vijfenzeventig nieuwe examinatoren; vierhonderdvi.it- tig sollicitaties zijn binnengekomen. De heer Westerlaken gaf tijdens zijn toe lichting nog wat cpfers over de afgifte van rijbewijzen en wat daarmee samen hangt. Er worden vierhonderdduizend examens per jaar afgenomen, soms tweeduizend per dag. Er zijn vijftig vas te adviseurs en honderdvijftig functio narissen die een of meer dagen per week examen afnemen. Bijna veertig procent van de kandidaten slaagt op het eerste examen. Maar er staat bij het bureau voor afgifte van de rijbewij zen ook een dame te boek, die al drie ëndertig maal examen heeft gedaan zonder gunstig resultaat. In totaal zijn in Nederland 1.450.000 mensen in het bezit van een rijbewijs. Openbaarheid van examens De openbaarheid van de examens is een punt, dat al vaak stof tot discussie heeft gegeven. Half februari, begin maart van hel volgend jaar zal de Stichting V.A.M.O.R. (Vakexamen voor Motor- en Autorijschoolhouders) een aanvang maken met het doen afne men van examens. Deze stichting is op gericht door de F.N.O.P., de A.B.A.N., de B.O.V.A.G. en de B.B.N. Iedereen, dus ook elke rijschoolhouder, kan examen bij de V.A.M.O.R. doen. Wie slaagt voor dit# bijna tweeëneenhalf uur durende examen een uur theorie, drie kwartier praktijk en vijfentwintig minuten technische kennis krijgt een brevet, dat hem het recht verschaft bij de normale rij-examens aanwezig te zijn. Rijschoolhouders zullen zo het examen van hun leerlingen kunnen meemaken. Er zijn ongeveer zesduizend rijschool houders in Nederland, die echter lang niet allen vakbekwaam zijn. Een onderdeel van de reorganisatie bij het C.B.R. is tenslotte nog, dat de mogeliikheid zal worden uitge breid om examen te doen in een auto met automatische versnelling. Ook de eerste eigenaar van een automatische wagen die niet in de standaarduitvoe ring automatisch is, mag in een wa gen met automatische versnelling examen doen. Het is nu zo dat men in een dergelijke auto examen mag doen ais men eerst eigenaar van een auto met automatische versnel ling is. die in standaarduitvoering wordt vervaardigd. De Oostduitsers hebben gisteravond hun vlaggen gestreken welke zij dins dagavond in ruim zeventig stations van de z.g. luchtspoorweg in West-Beriijn hadden gehesen, in verband met de vie ring van de tiende verjaardag van de Oostduitse staat, aldus meldt U.P.I. De luchtspoorweg wordt in geheel Berlijn door de Oostduitsers bediend. Geloofd wordt dat de communisten de vlaggen hebben ingehaald om een pro test van president Eisenhower van de Verenigde Staten bij de Russische pre mier Khroesjtsev te vermijden en om ook een botsing met de Westberljjnse politie uit de weg te gaan, voor geval de Westerse bondgenoten aan de West- berlijnse burgemeester Willy Brandt toe stemming zouden geven geweid te ge bruiken. Diplomaten menen dat de communisten met deze vlaggenaffaire hun doel bereikt hebben. Het Tweede-Kamerlid de heer Van de Wetering (CHIT) heeft in schriftelijke vragen aan de staatssecretarissen van So ciale Zaken en Volksgezondheid en van Economische Zaken het SER-advies tot wijziging van de, „bakkerijparagraaf aangesneden, aangezien hij van me ning is dat dit advies aanleiding is ge weest tot grote ongerustheid in de ge organiseerde bakkerij. In zijn vragen stelt de heer Van de Wetering, dat het klein- en middenbe drijf in de Nederlandse bakkerij 87,4 procent van de broodproduktie omvat en ruim 99 procent van het aantal be drijven. Zou men het SER-advies opvol gen, zodat het ploegenstelse] zou wor den ingevoerd, dan zou hiervan alleen een klein aantal grote bedrijven kunnen profiteren, ieder met een omzet van minstens 800 balen per week. „Is het de staatssecretarissen duide lijk". aldus het Kamerlid, ..dat met in voering van het ploegenstelse] c.q. de nachtarbeid er geen enkel brood méér zal worden verkocht, doch dat in het raam van de door de overheid vastge stelde broodprijzen alleen sprake kan zijn van een moordende concurrentie tussen grootbedrijf enerzijds en midden- en kleinbedrijf anderzijds, met allerlei afkeurenswaardige middelen als in die sector bekend?" De chef van de generale staf heeft van het Bosschap, bedrijfschap voor de bosbouw en de houtteelt te 's-Gravenha- ge, een dankbetuiging ontvangen voor de'voortreffelijke wijze waarop het per soneel der koninklijke landmacht heeft geholpen bij de bestrijding van bos- en heidebranden en voor de toewijding waarmede het deze gevaarlijke taak heeft vervuld. De schade zou veel gro ter zjjn geweest, zo zegt het Bosschap, indien de regionale bosbrandweerorga- nisaties niet de steun hadden ontvangen van de plaatselijke brandweerkorpsen en vooral van de militairen. 11 Advertentie ■k Nu heeft Uw handelaar nog alle soorten hyacinten, tulpen en narcissen voorradig. Bestel meteen Een gevangenisstraf van vijf maan den waarvan vier maanden voorwaar delijk, heeft de krijgsraad te Arnhem donderdag een 29-jarige dienstplichtige sergeant wegens desertie opgelegd. Ver dachte was na een verlof, begin augus tus 1956, niet bij zjjn in het legerkamp Wittenberg verblijvende onderdeel te ruggekeerd en had de wijk genomen naar Frankrijk, waar hij tekende voor het vreemdelingenlegioen. Hij had al eerder drie jaren daarbij gediend. Pas medio juli van dit jaar keerde hij weer naar ons land terug. Hij werd in arrest gesteld. Ter zitting bleek, dat de ser geant het in het vreemdelingenlegioen tot luitenant heeft gebracht en dat hem het „croix d'honneur" was verleend. Bijna veertig keer was hij gewond ge raakt bij gevechtshandelingen in Indo- China en Algerije. De verdediging noem de hem een „op-en-top solaat", die in het Nederlandse leger beroepsmilitair had willen worden. Dat wil hij nog graag. Zondag zal de Stichting Nationaal Katholiek Thuisfront de traditionele gro te collecte aan de uitgang van de ker ken houden, zulks in ovêrleg met de pastoors en met toestemming van het Hoogwaardig Episcopaat. Het Thuis front meent thans een bijzonder beroep op katholiek Nederland te mogen doen, om het hem mogelijk te maken, het normale werk ten behoeve van de gees telijke verzorging van de militairen, blijvend te kunnen uitvoeren, naast de enkele grote objecten, die binnenkort zullen worden verwezenlijkt, zoals o.m. de inrichting van het geestelijk cen trum op de vliegbasis Ypenburg. Nu Chrissemeuje uit Eibergen is overleden, is voor zover bekend, de 107-jarige heer W. H. Kostering te Delft de oudste inwoner van Nederland. De heer Kostering woont aan de Delfgauw- seweg en hoopt 22 november 108 jaar te worden. "i'V (Van onze verslaggever) „Ik beschouw deze verdachten als volkomen bonafide zakenlieden", zo verklaarde de procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof donder dag toen twee directeuren van een Utrechtse metaaifabriek in hoger be roep terecht stonden terzake, verduis tering van metaal ten nadele van de Staat. De heide directeuren waren door de Utrechtse rechtbank tot ieder drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, maar de procureur-generaal vroeg ver nietiging van dit vonnis en vrijspraak. De metaaifabriek was de laagste ge weest bij een inschrijving om leegge schoten hulzen voor het directoraat Materieel Landmacht om te smelten tot blokken messing. Terwijl andere firma's een smeltverlies van 7 pet. van het materiaal opgaven kon de Utrecht se fabriek dank zij een geheim procédé drie pet. smeltverlies garanderen. In het contract stond verder dat de hui zen zonder toevoeging van enig mate riaal moesten worden omgesmolten. De smeltmeester van de fabriek werd en kele jaren geleden door de directie uit zijn functie ontheven en dreigde toen aan het directoraat bekend te maken dat er bjj het smelten toch enig zink werd toegevoegd. Dit dreigement leid de tot zijn ontslag en inderdaad bracht hii de zaak bij het directoraat aan. Uit het onderzoek bleek daarop dat het smeltverlies zelfs nog lager dan 3 pet had bedragen, hoewêl de fabriek aan de staat blokken van 97 pet. messing afleverde en daarbij de winst, dank zij het geringere smeltverlies voor zichzelf behield. Overste H. de Leeuw, die destijds het contract met de fabriek had afgesloten, deelde mede dat op hoog ministerieel niveau was besloten de zaak bij de rechtbank aanhangig te maken en niet te volstaan met de contractuele arbi tragecommissie in te schakelen. Verdachten verklaarden dat zij zich steeds aan het contract hebben gehou den hoewel het smeltverlies minder dan 3 pet. bedroeg. De winst, hierdoor ontstaan, moest de lage .inschrijvings prijs weer goed maken. Was het smelt verlies hoger dan 3 pet. geweest dan had de fabriek contractueel boete moe ten betalen. Als men risico aanvaardt (Van onze verkeersmedewerker) Op de Parijse tentoonstelling is behal ve de Chevrolet „Corvair" ook de nieu we Ford „Falcon" getoond. De econo- my-cars van de beide grootste Ameri kaanse concerns hebben daarmede hun Europese debuut gemaakt. De Chrys ler „Valiant" zal aan het eind van de maand in Londen worden gepresenteerd In tegenstelling tot de nieuwe kleine Chevrolet, die met zijn achteringebouw- dp luchtgekoelde motor een voor Ame rika wezenlijk nieuwe koers gekozen heeft, blijft de kleine Ford trouw aan de conventionele opzet. Niettemin is de „Falcon" een fraaie wagen die in zijn sobere uitvoering een sympathieke in druk maakt. Voor onze begrippen zijn de afmetingen nog zeer behoorlijk en het interieur biedt een royale ruimte voor zes personen- Het waarnemend hoofd van de Bin nenlandse Hulpverleningsdienst van het ministerie van Binnenlandse Zaken, de heer Drent, heeft van het Departement van Binnenlandse Zaken een missive ontvangen waarin wordt medegedeeld, dat aan de Amsterdamse Ballast Maat schappij opdracht is gegeven een stalen damwand te slaan van 20 meter diep rondom het vreemde voorwerp dat in een weiland in Wormer terecht is geko- komen. De A.B.M. die de benodigde ap paratuur heeft en eertijds was betrok ken bij de tunnelbouw in Velsen heeft inmiddels enige ingenieurs aan het werk gezet om de plannen te ontwerpen en de tekeningen uit te werken. Uit de toestemming om verder te gra ven kan geconcludeerd worden, dat de ingediende rapporten over Wormer be langrijk genoeg zijn bevonden om een dergelijk omvangrijk en kostbaar werk te rechtvaardigen. De kans, dat een trap van een raket zich in Wormer bodem bevindt, wordt door deskundigen thans „zeer waar schijnlijk" geacht, temeer daar op 500 meter afstand vijf weken eerder een soortgelijk gat in de bodem is geslagen. Deskundigen nemen aan, dat het voor werp tot op de oerbodem geslagen moet zijn. De eerste zandlaag in de Wormer bodem, na de klei- en veenlagen, komt voor op 7 meter en daarna op 13 meter, waarna op 19 meter weer vaste grond wordt verkregen. Bij de civiele kanier van de Amster damse rechtbank is een procedure aan hangig gemaakt over het eigendoms recht van een schilderijtje van Paulus Potter: „Drie koeien en een schaap", waarom zoals gemeld een conflict is ontstaan. De Amsterdamse kunsthan del P. de Boer heeft het op de Antiek beurs fn het museum „Het Prinsenhof" te Delft geëxposeerd en verkocht. Me dio september liet een Amsterdamse advocaat, mr. Th. Spreij, op verzoek van de erfgenamen, twee dochters van wfjlen de Berlijnse kunstverzamelaar Walter Heilgendorf. °P de Antiekbeurs een beslag tot terugvordering op het schilderijtje leggen. dan mag men ook winst maken, zo zeiden verdachten. Dat er tijdens het smelten zink was toegevoegd achtten zij noodzakelijk om dat er nu eenmaal bij het smelten zink verdampt. Ze moesten dit wel compen seren. De president: ,.U mocht contractueel alleen het, werkelijke smeltverlies in rekening brengen, maar op de factuur werd 3 pet. smeltverlies vermeld ter wijl het in werkelijkheid minder had bedragen". Verdachten: „Dat 3 pet was alleen als maximum bedoeld, we mochten ook minder smeltverlies nemen." De vroegere smeltmeester van het bedrijf, thans in dienst van een con currerende onderneming, erkende de zaak bij het directoraat materieel land macht te hebben aangebracht. Overste De Leeuw verklaarde nog steeds begrepen te hebben dat er geen materiaal bij het smelten mocht wor den toegevoegd. Procureur-generaal: „Maar men kan- hulzen toch niet zonder iets toe te voe gen smelten?" De overste antwoordde daar geen verstand van te hebben. Hij is ge heel afgegaan op zijn technische des kundigen. De procureur-generaal zeide in zijn requisitoir dat hier strikt juridisch ge zien verduistering is gepleegd. Maar zo eenvoudig is de zaak niet. „Hier heeft een smeltmeester, die ruzie kreeg met zijn directie, op een heel slinkse wijze geïntrigeerd en de reactie van het directoraiat heeft mij dan ook ver baasd", zo verklaarde de procureur- generaal, die uiteenzette dat volgens het contract de hulzen zonder toevoe ging van zink in blokken moesten worden gegoten. Maar daarom mocht men nog wel zink gebruiken bij het omsmeltingsproces zelf. Dat moest wel want er verdampt zink tijdens het smelten. Verdachten hadden een me thode gevonden om een gering smelt verlies te kunnen produceren en dat heeft de concurrentie verbaasd en ont steld. „Deze zakenlieden, die hun be drijf uiteraard met eerlijk winstbejag leiden, behoeven toch waarlijk niet de voordelen van hun procédé de staat in de schoot te werpen. Andere firma's hadden een smeltverlies van 7 pet., de Staat is dus royaal aan zijn trekken gekomen. Extra winsten behoeven ver dachten niet aan de staat cadeau te doen. Vier jaar lang is de Staat tevreden geweest, totdat de Staat ineens nog meer winst wilde opstrijken. „Ver dachten zijn volkomen te goeder trouw geweest als ze meenden, dat ze het voordeel van het mindere slütverlies zelf mochten behouden", aldus de pro cureur-generaal, die er voorts op wees dat het ministerie van oorlog de kwes tie aan de contractuele arbitragecom missie had moeten voorleggen, die dan had kunnen beslissen of het hier een civiel-rechterlijke zaak betrof. De procureur-generaal concludeerde dat hier geen verduistering met mis dadige opzet is gepleegd en vroeg vrij spraak. De verdediger, mr. YV. Nije, sloot zich in een uitvoerig betoog hier bij aan. Uitspraak 22 oktober. Advertentie kunnen wij prachtig samengestelde Gereedschapsassor timenten aanbieden tegen BELANGRIJK GEREDU CEERDE FABRIEKSPRIJZEN. Levering VRIJBLIJ VEND at Magazijn Nederlandse Grensplaats. 7-delig stel Ringsleutels, compleet 822 mm, Chroom- Vanadium, hoogglans vernikkeld met metaalclip. 7-delige Pijpsleutels hoogglans vernikkeld 920 mm. 1 verstelbare Schroefsleutel, gepolijst 8 duims. 1 zware Borstboormachine met gesloten huis, 2 snel heden, drijfwerk geheel van staal, lak gebrand, met j verwisselbaar Goodell, 3-delig bekken. 1 Booromslag met staalwand 250 mm, 11 mm draad. 1 zware Bankschroef met ingebouwde stofvrije schroef. 1 Combinatietang 7 duims, hoogglans vernikkeld met rode transparante isolatie. 1 Radiotang met draadsnijder, hoogglans vernikkeld met rode transparante isolatie. 1 Waterpomptang 5-voudig verstelbaar, hoogglans ver nikkeld. 7 Schroevendraaiers, Chroom-Vanadium. hoogglans vernikkeld met zwaar transparant handvat 12.000 V. 1 Bankhamer met essen steel. 5-delige Zaag met gesloten handvat met 1 Handzaag, 1 Steekzaag, 1 Boomzaag, 1 Metaalsteekzaag, 1 Rug- zaag. 1 verstelbare Metaalzaagbeugel, vernikkeld, tot 12 duims. 12 verschillende Zaagbladen. 1 Duimstok, 2 meter. 1 breed Plamuurmes, versterkt. 6-deüge Giassnijder, vernikkeld. 6 verschillende Vijlen met 6 handvatten. Dus totaal 61 stuks gereedschap voor de ABNORMAAL I LAGE PRIJS van t 63.95 FRANCO THUIS. GEEN INVOERRECHTEN, GEEN VERPAKKINGSKOSTEN, GEEN PORTO, onder rembours. U krijgt dus 61 stuks Handmachines en Gereedschappen voor de DOOR- SNEEPRIJS VAN f 1.04 per stuk. 12 maanden garantie. INDIEN NIET NAAR GENOEGEN, DAN TERUGZEN DING BINNEN 8 DAGEN NAAR MAGAZIJN NEDER LANDSE GRENSPLAATS, de betaalde som wordt onmiddellijk vergoed. Paul Krampen Co., Leichlingen/Rhld, (Deutschland) 116 - Opgericht 1847 Spoedbestellingen Telex 8515881 of Telefoon 654. De officier van Justitie bjj de recht bank te 's Gravenhage heeft donder dag tegen een 41-jarige Haagse fa brieksarbeider een gevangenisstraf ge- eist van vijf maanden voorwaardelijk, met gedurende een drie jaar lange proeftijd toezicht van de reclassering. De man heeft volgens de tenlasteleg ging van oktober 1958 tot maart 1959 talloze automaten voor sigaretten en chocoladerepen te Den Haag geplun derd met gebruikmaking van valse kwartjes. Hij wist niet minder dan 1086 meta len schijfjes, die hij had gestolen in de fabriek waar hij werkte, als kwartjes te misbruiken. De schijfjes hadden toe vallig dezelfde vorm en hetzelfde ge wicht als de muntstukken. De op deze wijze verkregen sigaretten en chocolade verkocht hij grotendeels. Uitspraak 22 oktober. Advertentie DEZE AANBIEDING GELDT T/M 31 DECEMBER 1959 I niiiiiiiiinitiiiiiiiiiiiiiiiië 44 Vader en zoon zagen er niet zozeer een politiek voor- houdin/vooT'h?6 uitdru£tking van een pm-soon°ijke Gewetens Ytnnri Jl nauwgezette, haast scrupuleuze gewetens stond de verzoening met de praaf vnn Chambord gelijk met de opheffing van een verkeerde toestand., die reeds al te lang had geduurd. Z« bevre- digde bij hen gevoelens van de eerste orde: een diep ingewortelde liefde voor de rechtvaardigheid, een brve"d£ge torts die hun het vurige verlangen ingaf de naam Orleans van elke verdenking te zuiveren- een uiterst ontwikkelde historische zin tenslotte waaruit hun natuurlijke neiging tot legitimiteit en hun gevoet voor continuïteit voortvloeiden, hun spijt tol nu toe slechts een afgescheiden tak te zijn geweest hun wens zich opnieuw te verbinden met de voor ouderlijke stam en zo het recht en de vruchtbare kracht van de traditie en het verleden terug te vmden. 6 In juni 1871 hadden zij gemeend hun doel biina bereikt te hebben. Op 8 juli had het bekende manifest van de hertog van Chambord over het weer in ge bruik nemen van de witte vlag te elfder ure alles op nieuw twijfelachtig gemaakt. Na zeventien maanden van moeizame voorbespre kingen kwamen de twee partijen tenslotte tot een overeenkomst en besloten, dat „de Franse vlag de nationale vlag zou zijn." De steen des aanstoots was uit de weg geruimd: de doortocht naar de restauratie scheen vrij. De Nationale Vergadering nodigde Thiers zelfs uit „de voorkeur te geven aan een uitgesproken conserva tieve politiek". Waarop de president, die voelde dat hij met zijn republikeinse ideeën in een overwegend monarchistisch gezinde Kamer niet meer de juis te man op de juiste plaats was, zijn ontslag vroeg. In afwachting van Henri V werd hij voorlopig, zo dacht men, opgevolgd door Mac-Mahon. Nauwelijks geïnstalleerd gaf het nieuwe Staats hoofd aan de hertog van Chartres te kennen, dat het officiële bezoek van de graaf van Parijs aan de graaf van Chambord hem „tot tevredenheid stemde." Daardoor werd immers volgens veler mening de laatste hinderpaal die de totstandkoming van de monarchie in de weg stond, uit de weg geruimd. De golf van geestdrift die er door het land ging, de hooggestemde toon van de kranten, het kinder lijke geloof in de illusies, de bijna algemene op luchting waarmee men „de redder van Frankrijk begroette, moet de tegenwoordige generatie, ver trouwd als zij is met de republikeinse regeringsvorm, wel haast ongelofelijk voorkomen. Iedere morgen vroeg Parijs zich af, of het nog geen tijd was om de vlag uit te steken. De koets waarin de nieuwe monarch zijn intrede zou doen, was bij Binder de Rolls of de Hispano van zijn tijd in aan bouw. In een rijschool dresseerde men zijn paard om het bij voorbaat te wennen aan de „vivats" die het alom te horen zou krijgen. Zijn gala uniform lag kant en klaar. De republikeins ge zinde vrienden van Mme Juliette Adam trokken zich bij het onvermijdelijke van spijt de haren uit hel hoofd. Op drukke kruispunten zong het volk, begeleid door klarinet en piston, telkens weer in koor het lied van de dag, waarvan de tekst eenmaal bij kaarslicht was gedrukt: ,,Zo gaat het niet. Er moet een eind aan komen. Waar heeft de graaf van Chambord zijn toevlucht gezocht?" Te zelfder tijd maakten de prinsen van Orleans hun opwachting op „Frohsdorf", het kasteel waar de pretendent het troosteloze leven van een banne ling leidde. De graaf van Parijs als eerste. En de 6e september de hertog van Alengon. Hij kwam er ontroerd en vol hooggestemde gevoe lens aan. In zijn ogen was de „Henri V" die hij kwamen bezoeken, geen corpulente, kreupele man van wie niets uitging. Voor hem was de graaf van Chambord de nooit aflatende hoop van zijn jeugdjaren, de verpersoonlijking zelf van het dui zendjarig vaderland. In zijn haast om hem te begroe ten sprong hij uit het rijtuig nog vóór het stilstond, op het gevaar af zowel zich een ongeluk te berokke nen als het protocol te schenden. De graaf kwam kennelijk onder de indruk van die onstuimige jonge bloedverwant, wiens slanke gestalte, eerlijke blauwe ogen en haviksneus hem het beeld voortover den van de zoon. die hij had willen hebben en die het leven hem geweigerd had. Toen de hertog van Alengon weer vertrok, had hij heel „Frohsdorf" voor zich ingenomen. De huis genoten, die tijdens zijn bezoek allerlei historische herinneringen hadden opgehaald en voor de al te lang verfoeide prinsen van Orleans nooit veel meer dan een schamper lachje over hadden, bleken de hertog van Alengon en hem als enige van zijn familie, tot aller verbazing een onverdeeld goed hart toe te dragen. Maar op een goede morgen tegen het einde van oktober, na twee maanden van illusies, barstte de bom. Alles berustte op een gigantisch misverstand. Men had overeenstemming bereikt inzake de formule: ..handhaving van de nationale vlag". Het ongeluk echter was, dat het woord nationaal voor de graaf van Chambord en voor de graaf van Parijs niet dezelfde betekenis had of liever: niet dezelfde kleur. Voor de graaf van Parijs kwam het overeen met driekleurig, voor de graaf van Chambord met de traditionele kleur, dus wit. In wezen stonden hun opvattingen derhalve lijnrecht tegenover elkaar. Men was het eens geworden over een taalkundi ge uitdrukking, niet over de werkelijkheid die daar aan moest beantwoorden. In de vriendelijke ont vangst die de graaf van Chambord de prinsen van Orleans de voorvechters van de driekleur had bereid, had men op de eerste plaats een principiële concessie menen te zien, terwijl de graaf eigenlijk niet meer had opgebracht dan de vriendelijkheid van een goed familielid. Sinds het befaamde manifest van 1871, dat al zoveel pennen in beweging had gebracht, was het vraagstuk geen stap dichter bij de oplossing gekomen. (V/ordt vervolgd) De 27-jarige Duitse brouwer Wolf ing Britzwein uit Münster heeft een Bredase brouwerij bezocht bij een po ging een weddenschap te winnen, die inhoudt, dat hij in een maand tijd alle brouwerijen van Nederland, België, Lu xemburg, Frankrijk, Zwitserland en Oostenrijk moet aandoen. Hij moet nog een dikke dertig Nederlandse brouwe rijen bezoeken. In België staan hem nog vierhonderd bezoeken te wachten en hoe veel dat er in de overige landen zijn weet de Duitser nog niet. Britzwein is indertijd met vijf mark op zak vertrok ken. Hij voorziet langs de weg in zijn onderhoud en mag van elk vervoermid del gebruik maken. Daarom lift hij ge woonlijk. Als Britzwein de weddenschap wint betalen zijn collega's in Münster het onbetaalde verlof, dat hij voor deze tocht heeft genomen. Bovendien krijgt hij dan nog tweehonderd liter bier. YVat hij er mee doen moet, weet de man niet, want waarschijnlijk kan hij tegen die tijd geen bier meer zien. In Friesland en de Noord-Oostpolder zijn de laatste maanden herhaaldelijk koeien, kalveren schapen en konijnen gestolen. Sedert mei werd bij de politie herhaaldelijk aangifte gedaan van ver missing van vee uit de weide o.a. te Oppenhuizen, Balk, Lemmer, Ilarich en YY'ijckel. In de Noord-Oostpolder wer den vooral schapen uit de weilanden ontvreemd. De politie heeft een 62-jarige vee koopman uit Akkrum gearresteerd. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Gebleken is, dat alle in de afgelopen maanden in Friesland gepleegde vee diefstallen door hem op eigen houtje zijn gepleegd. De man vervoerde het gestolen vee met een bestelauto en ver kocht de dieren op de veemarkt te Zwolle. De Peelbrand rond Horst en Griendts- veen woedt nog steeds voort. Het aan tal hectaren peelgrond dat door het vuur is aangetast nadert langzaamaan de tweehonderd, hetgeen in dat gebied een droevig record betekent. Gewacht wordt op regen, de enige blusmogelijk- heid voor deze omvangrijke brand. Het vuur woedt zowel boven- als on dergronds en gaat gepaard met een in tens doordringende rook die een hin derlijke stank verspreidt. 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7