Zweedse gebruiksvoorwerpen van grote perfectie Fraaie vormen brengen huisvrouw in goed humeur A FRANSE damesbladen op een laag peil B pannespons in museum R UIMTE schrijft over de vrouw Boeiende bijdrage van Peter Jaspers ACME ozon//Ften Wat er allemaal gekookt wordt PRACHTIGE TENTOONSTELLING IN AMSTERDAM i San f balm v Uiteenlopende auteurs komen aan het woord met ingebouwde OZONIFIER f1.725 fl.615 ACME EETHUISJES DE NIEUWE AUTOMATISCHE SNELDROGER Te weinig kleuter leidsters WAT LEEST DE FRANSE VROUW? EUROPESE SAMEN KOMST IN PARIJS I 99 99 I maakt Uw was "buitenlucht"—fris, door en door droog en klaar voor direct gebruik VRIJDAG 9 OKTOBER 1959 PAGINA 9 BABY ZEPHYR In één nacht Uw handen gaaf en zacht TOOT, Tricotage met Franse charmé Katholieke vrouwen organisaties 'SUN-BREEZE' bespaart U zorgen 'SUN-BREEZE' bespaart U werk een nieuwe ACME WASMACHINE óók! de beroemdste fabriek voor wasapparaten Nes 23-25 Amsterdam-C. Vraag gratis folder (Van onze redactrice) Is rode spahrupsen met witte harige snorren liggen op de tentoonstelling van Zweedse Vormgeving in het Stedelijk Museum te Amsterdam zeven plastic panneborstels naast elkaar, als wachten ze op de opmars naar de diverse keukens om aangebrande randjes van de Panbodem af te schuren. Een panneborstel in het museum, m.et vermelding dat de ontwerper Sigvard Bernadotte ts en de fabrikant, de AB Husqvarna Borstfabrik! Het is een teken van de tijd, die aandacht heeft voor elk onderdeel van het veel te lang ondergewaardeerde huishouden, ue Panneborstel in het museum hoort, wat dat. betreft, tnj het professoraat in de huishoudkunde, (zoals Wagemngen heeft). Wij zouden in de keuken best zo'n mooi rood en lang- aesteeld borsteltje willen hebben, een sierlyk ding om de hand te nemen en om mee te werkfn- En het voo - stekende harige front, paraat om de lastige aangebakken randjes te lijf te gaan, zal zijn werk zeker terdege Aoen, De Zweden weten het wel en van heel Scandinavië trou wens kunnen wij wat leren om het, tot m elk onderdeel, in huis plezierig te hebben. Juist in alle eenvouddie zo sterlc naar voren komt op deze kleine expositie van Q&~ bruiksvoorwerpen, die in haar soort een juweeltje is Of het nu gaat dm. een gevlochten broodmand met deksel, een randloos bord, een grote ontbijtkop met blauw bloe- men-motiet, drinkglazen voor gewoon water of edeler dranken, een schenkkan, vork en mes, een thermoskan, een haarborstel met een goede greep of een keukenbus voor suiker en koffie, het is van een sierlijke eenvoud en een ongedwongenheid die uiterst rustig aandoet omdat, met weglating van al het overbodige, een vormkunst is ontstaan, die men het best kan betitelen als „kern van vorm". Slank, slanker, slankst, „skaat". Advertentie ae allerbeste voor baby Verschillende reacties hebben ons be reikt na een publikatie van de cijfers van het C.B.S., waaruit werd geconclu deerd, dat er een tekort is aan kleuter leidsters. De situatie ligt echter niet zo eenvoudig. Op het platteland zijn er va catures, maar in de steden is de aan bieding zo groot, dat verschillende ge slaagden dan „een ander baantje" moe ten zoeken. De salarissen in de kleine gemeenten, de zogenaamde derde klas gemeenten liggen te laag om door een meisje, dat van elders moet komen, geambieerd te worden. De spreiding geeft dus de moeilijkheid omdat niet overal de juiste vrouw op de juiste plaats zit! In de steden zitten kleuter leidsters op kantoor, in de kleine dor pen komen geen sollicitanten. En dat laatste is alleen te verhelpen als de sa larissen voor de derde klas gemeenten wat beter zouden worden. Aldus is ons medegedeeld door mejuffrouw Rogier uit Rotterdam, voorzitster van de ka tholieke sectie kleuterleidsters Neder land. Advertentie Zweeds serviesje dat van de kojjie een feest maakt. Materiaal, Veldspaatporselein. Maar het gevoel voor schoonheid, dat in Scandinavië steunt op een oeroude rustieke traditie, is niet losgelaten en daarom doen die gebruiksvoorwerpen zo Prettig aan en zegt men langs de ta fels lopend, waarop het gereedschap van het daagse leven ligt uitgestald, ,,"a is dat knap." Toch maakt het nergens de indruk ..gezocht" te zijn, maai de Zweden evenals de Noren en de Denen hebben dan ook een grote traditie van huisvlijt achter zich. Op het eenzame Platteland en in de afgelegen bergstre ken, op de lange, donkere winteravon den, die vroeg beginnen, nam de man uit de overvloed van het bos een blok hout en sneed er alle gebruiksvoorwer pen uit, nodig voor persoonlijk en hui selijk gebruik. En de vrouwen waren ge- Wend, van moeder op dochter om thuis te binden, te vlechten en te Weven wat ze in keuken en kamer nodig hadden, van borstel en Kaasmand tot vloerkle den en gordijnen. Ze waren door hun ge- isoleerde ligging op het werk van eigen handen aangewezen voor bijna alles van de dagelijkse behoefte. En dat is lang zo gebleven en op veie afgelegen plaatsen nog enigszins zo. En in het moderne produkt hebben ze een uiterst gelukkig samenspel weten te vinden tus sen de beproefde ontwerpen en de snel vermenigvuldigende industrie. Lange jaren geleden hebben wij uit Kristallen karaf met glazen, Zweeds ontwerp. Noorwegen eens een „garde" meege bracht, een klopper voor eiwit en room' en klontjes in de pap, een stevig bij eengebonden rustiek bezempje van ont baste, gebleekte berketakjes. Een bijna primitief ding maar dat het uitstekend doet. Zowaar zagen wij het liggen op deze tentoonstelling. Wat dus zijn deug delijkheid heeft bewezen, zij het in alle eenvoud, durft men te handhaven. Er liggen hier enkele broodzagen, die de laatste jaren ook in onze winkels te krijgen zijn. Wie ze heeft gebruikt, zal toegeven dat ze onovertroffen zijn, niet het minst door de uitgebalanceerde wij ze waarop ze, even schuin, in de hand liggen. Zulke dagelijks terugkerende kleine plezieren in de huishouding zijn goud waard. Het zijn de glimlichtjes die de 'ag wat lichter kunnen maken. De ëen is daar gevoeliger voor dan de ander Maar als een thermoskan van rood plastic met witte dop je vriendelijk, kan stemmen, door zijn vorm en zijn? iripurenkeus,, waarom zou je dan naar een banaal bruin ding kijken? En het prettig zijn in je keuken een elek- Xh fornuisje - hebben als het hier geëxposeerde witgelakte tweepits. stel. in het formaat van een grote radio, „an een uitgebalanceerde sier: dikheid De strijkbouten hebben wij niet in de hand kunnen voelen, maar ze zullen wel pertect van greep Zijn. Wij moesten denken toen we ze bg- keken aan de Zwitserse tentn°^telcf£ voor de vrouw van vorig jaar, de „bat fa". Daar was in een stand gewijd aan de industriële vorm geving, een proef-af- deling enkel en al leen voor handgre pen in het huishou den. Elke bezoek ster werd gevraagd de aangeboden gre pen te beoordelen. Het resultaat na zo'n consciëntieus onderzoek kan iets geven dat liet vol maakte nabij komt. En ai die bezorgd heid in het groot komt tenslotte het humeur van de huisvrouw ten goe de! Op deze ten toonstelling staat subliem glaswerk. ..Glas om te zoenen", zou je willen zeg gen. Wie graag eet en drinkt van wat mooi is en van mooie dingen om zich heen houdt, moet zichzelf zeker tracteren op een uurtje rondkijken Adverte n' m a Verkrijgbaar in de betere zaken. (Van onze medewerkster in Parijs) ij de Franse pers nemen moord, doodslag en ongelukken deze laatste, liefst met veel doden, een voorname plaats in. „Du sanë a la une!" Bloed op de eerste bladzij is voor al te veel kranten een stel regel geworden, die de redactie nooit vergeet. Hier waar de kranten het van de straatverkoop moeten hebben zjjn in een rustige tijd enige pakkende titels op de eerste pagina nodig om een goede oplaag te maken. Een „tamme" eerste bladzij waar met reyzen letters geen drama op staat vermeld, lokt de mensen niet tot ko pen. Want het is een feit dat men al gemeen het hoofd schudt over het steeds toenemend uitpluizen van schandalen en ongelukken maar tege lijkertijd gretig de krant koopt die ze het meest sensationeel vermeldt. Het ras van de Pharizeeërs is nog lang niet uitgestorven! In de vrouwenpérs gaat het hier ech ter heel anders toe. Als men die leest zou men denken dat er letterlijk nooit iets in de wereld gebeurt. Dat is dan ook misschien de reden waarom zo veel mannen, om te bekomen van al le schokkende gebeurtenissen waar de kranten vol van staan, Week- en maand bladen lézen die voor vrouwen zijn be stemd. Liefde, schoonheid, kookrecepten en breiwerk, de inhoud van de Franse vrouwenpers draait met enkele varian ten hier om heen. Het stelt de mannen misschien onbewust gerust dat de lec tuur de vrouwen geboden, uitsluitend gaat over liefde, schoonheid, kookrecep ten en breiwerk, allemaal dingen die hen op dé een of andere manier ten goe de komen en waar ze in hoofdzaak van profiteren! Toch is dit onjuist. De lief desverhalen zijn meestal honingzoet en stellen de held als een ideale man voor, waar de dikwijls moe of knorrig thuis komende echtgenoot niets mee gemeen heeft. En een vrouw die de gehele dag in huis ploetert met als enige afleiding dergelijke lectuur voelt zich, zo ze al geen vergelijkingen maakt, toch teleur gesteld eri 'gegriefd- Een doodgewone prozaïsche man, hoe goed of hij ook zijn mag, heeft niets van het ridderlijke we zen waar ze net over gelezen heeft. De uitwerking die reportages over schitterende behuizingen en adverten ties van alle mogelijke, dure huisraad en keuken-apparatuur op vrouwen hebben die tengevolge vaö de nijpende woning nood in Frankrijk, zich in éett te klei ne ruimte moeten behelpen, laat zich denken. Ook de enthousiaste verhalen en foto's van magnifieke ingerichte ver trekken óf van prachtige badkamers en volmaakte keukens moeten vrouwen, die iedere avond de tafel op zij moe ten zetten om een bed uit te klappen en de maaltijden moeten klaar maken op een stel in een hoek van het ver trek. naargeestig stemmen. Maar in de Franse vrouwéppers Wéét men blijkbaar van geen woningnood. Al maken deze bladen veel .ontevredenen, ze worden toch verslonden. Van 1944 tot 1954 zijn in Frankrijk vijfentwintig verschillende maand- en weekbladen voor de vrouwen verschenén. Sindsdien zijn er nog bij ge komen, terwfjl er ook enkele verdwe nen. Op het ogenblik komt de Franse vrouwenpers met 43 miljoen exempla ren per maand uit en. in bevoegde krin gen meent men dat dit getal nu wel on veranderd zal blijven. Voor de uitgevers zijn ze een goud mijntje. Maar voor de lezeressen? Ronduit wordt algemeen erkend dat ze, en dit geldt de hele pers hier, op een lager peil zijn gekomen. Rubrie ken over kunst of psychologie, prac- tische wenken voor de huishouding, de opvoeding der kinderen verdwijnen hoe langer hoe meer. Alle misère, de gevolgen van het alcoholisme, van Van 13 tot 17 oktober houdt de We reldunie van Katholieke vrouwenorgani saties te Parijs een vergadering. Op de ze tot traditi- geworden Europese sa menkomst. gewijd aan een studie-on derwerp wordt ditmaal het theoretisch en practiscb materialisme onder de loupe genomen. Van Nederlandse zijde nemen een zevental leden van de ka tholieke vrouwenhewéging aan de stu diedagen deel, zowel van de arbeiders vrouwen en de boerinnenbonden als van het gilde. Mejuffrouw C. Stringa, hoofd leidster van overkoepelende Nederland se katholieke vrouwenorganisaties is een van hen. de woningnood of de ouderdom, om er maar enkele te noemen, worden zorgvuldig verzwegen, al wat tot na denken dwingt wordt in de Franse vrouwenpers geweerd. Wie ze leest krijgt de indruk dat de Frangaise geen hersens heeft en alleen van fu tiliteiten houdt, wat heus niet het ge val is. Zelfs al klagen de Franaises zelf dikwijls over de onbenullige in houd van de voor haar bestemde pers. ze schijnen niet te begrijpen dat ze het zelf in handen hebben, haar weer inhoud te geven. Diny K.-W. iiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiimiiiiiiiiiiimifiiimiiiiiiiiHiiHiimimmiiHiiimif tuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii „Het is ons niet mogelijk het vroege re beeld van de vrouw los te laten en het is ons even onmogelijk ons ermee te identificeren." Het driemaandelijkse cahier ..Ruimte", een uitgave van „De Horstink", het Katholiek Vormings centrum, is met een vijfde nummer uitgekomen, dat geheel is gewijd aan de vrouw. Het is op het eerste ge zicht een inviterend boekje, direct al typografisch, want „ruimte" doet zijn naam eer aan door te verschij nen met een royale letter, in een rui me druk dus. De inhoudsopgave wijst met elk onderwerp naar de vrouw. „Vrouwelijke liefde" door Luud Stal- laert, een der redacteuren, „De vrouw als moeder" door Hella Haas- se, „De verlaten vrouw" door Anna Blaman. Naast Anna Blaman is in dit gemengde gezelschap het woord dan weer aan een priester als prof. dr. Ruygers, die doordringt in de altijd pijnlijke problematiek van de onge huwde en dat doet wederom met zijn bekende en gewaardeerde visie op die moeilijke en zo complexe staat. Naast een religieus, die anoniem wil blijven zoals religieuzen dat nu een maal altijd willen, en die over de vrouw als religieuze schrijft, treft men een bijdrage aan van een vrou welijke dominee. Dominee Vos, tot voor kort remonstrants predikante in Bussum, sinds kort mevrouw Kolff- Vos. Persoonlijk hebben wij haar eni ge malen in haar kerk op de preek stoel mogen beluisteren, zonder ove rigens te kunnen wennen aan een vrouw die vanaf die plaats de ge meente toespreekt en nog minder om een vrouw de rituele handelingen te zien verrichten en de gebeden uit te spreken over jonge mannen en vrou wen die bevestigd worden. Maar goed. dat is een tweede. Anderen denken daar weer anders over. En het is wel verhelderend hier van haar eens een en ander te horen in verband met dat omstreden beroep voor de vrouw. Hoe ze er toe komt het te kiezen, welke eigenschappen ze moet heb ben en waarom de vrouw, met haar intuïtie, zo geschikt is voor het mo derne pastoraat. Ook bezwaren noemt zij op: de vrouwelijke overge voeligheid voor kritiek en de privé pro blematiek van de ongetrouwde vrouw. Over dat ongehuwd zijn, over de „on affe" staat van de werkende vrouw, be ter gezegd, van de carrière vrouw, heeft Peter Jaspers, ondanks ha<y mis leidende voornaam, een vrouw, het woord. Haar kostelijke bijdrage is de meest substantiële van dit cahier en voldoet ook aan wat men er van ver wacht. Haar betoog biedt een geestelij ke kluif, iets waarover men nadenkt, waarvan men zich rekenschap geeft en dat blijft hangen als men het boek heeft dichtgeslagen. Het wrikt iets los, het brokkeit van een eenzijdige visie iets af en voegt er aan een andere kant iets toe. Het is constructief en constructief is het cahier in zijn geheel al is elke bijdrage op zichzelf de moeite waard nu juist niet. Terwijl men dat er eigen lijk wel van verwacht. Want het ge schrift op zichzelf is veelzijdig genoeg en beziet de vrouw in vele levensmo gelijkheden. Ook als meisje (Mischa de Vreede), ook als partner in het huwe lijk (dr. C. Bronkhorst), zelfs in de prostitutie, het oudste vrouwenberoep, waarover A. M. Bosshardt, de bekende majoor van het Leger des Heils, een en ander te berde brengt. Maar die Peter Jaspers, die haar spa de in de grond steekt naar de wortels van de problematiek van de werkende vrouw, legt meteen, kordaat, de ver knooptheid van die status bloot. En de heroriëntatie die zij met haar lezer(es) onderneemt, zal die, vooral als ze er zichzelf bij betrokker voelt, een hart onder de riem steken. Ze doet het met een scherp projectielicht op de histori sche traditie die de vrouw ketent aan hulpeloosheid en onvermogen tot zelf standigheid en de aanwijzingen voor een eerlijk „beeldenstormpje" in het in nerlijk. Ze peilt snel en diep en raak met toegelichte constateringen als bij voorbeeld: „onze werkelijkheid is verte kend en ons wezen is vertekend". Als ze even doorgaat op het gesty- leerde beeld van de vrouw vroeger, lief en hulpeloos achter het theeblad, schiet ze meteen daarna weer zo'n rake pjjl af met de bekentenis: „Het is ons niet mogelijk dat beeld los te laten, het is ons even onmogelijk ons ermee te identificeren. Maar wij ver langen wel naar die identificatie. En als wjj werken en voor onszelf zor gen en ons belastingbiljet invullen en op onze ene vrije middag naar de kap per gaan, dan voelen wij ons behoor lijk door het noodlot geteisterd. Wij denken aan het begeerde theeblad ais wij met de fiscus worstelen en niet aan een belastingconsulent! Wij vech ten ervoor als de gelijke van de man erkend tè worden, maar protesteren, op welke manier ook, tegen de ver antwoording." En is het niet waar als ze tot haar werkende medezuster zegt: „Wij zijn, bovenal, niet authen tiek en daardoor niet gelukkig. Authentiek zijn is een opgave." Neen, men behoeft het niet met haar rappe betoog in alle onderdelen eens te zijn om het te savoureren en er wat wij zer door te worden. Dat de „geborgen heid" van de getrouwde vrouw en de „vrijheid" van de alleenstaande een soort optisch bedrog zou zijn. durven wij niet zonder meer klakkeloos te on; derschrijven. Tien pagina's eerder schrijft prof. Ruygers, dat de ongehuw de allereerst en allerdiepst verlangt naar een gezel. Zelf menen Wjj in de loop der jaren te hebben kunnen con- Advertentie Tachtig jaar lang hebben Acme-produkten de wasdag voor de vrouw gemakkelijker gemaakt. AU de som van al Acme's kunnen en ervaring is hier nu de "Sun-Breeze" voor U—de complete, automatische sneldroger. De "Sun-Breeze blaast Uw was heerlijk fris kurkdroog voor direct gebruik of vochtig-droogom zo te strijken. Zelf kunt U met een knopje regelen hoe droog U Uw was wilt hebben. De machine schakelt zichzelf °p het juist moment uit. Alles wat U wastwol, zijde, linnen, katoen, nylonwordt prachtig droog in de "Sun-Breeze". Zo prachtig gedroogd, zo rimpelloos glad, dat U lakens rechtstreeks uit de "Sun-Breeze" op bed kunt leggen Vergeet regen> «leeuw, mi« en hagelU regelt sèlf het weet op w*sd:»g door een knopje om te draaien "Sun-Breeze" gebruikt! Nooit meer overwassen, omdat modderspatten Uw schone wasgoed bedierven. Nooit meer slepen met zware emmers natte was. Geen geworstel meer met de waslijn in de regen. En yéél minder strijkgoed, omdat de "Sun-Breeze" rimpelloos droogt. U kent de lucht van OZON. Het is de lucht van zeefrisse kusten. Frisse zuivere zeelucht. De "Sun-Breeze" geeft Uw was diezelfde buiten gewone frisse zuiverheid. Alleen de Acme "Sun-Breeze" met de exclusieve OZONIFIER maakt binnenshuis Un> was "buitenlucht" -fris. De grote Sun-Breeze kost De kleine Sun-Breeze kost D* nieuwe Acme "Twin-speed" is de enige wasmmchine met twee verschillende wasbewegiugen. Daardoor speciale veiligheid voor de fijnekrachtige beweging voor de grote was. De "Sun-Breeze" sneldroger en de Twin-Speed wasmachine ^ijm ideale'partners •—Zij nemen U al het werk op wasdag uit handen Vraag vandaag nog inlichtingen aan Uw leverancier ACME DOMESTIC EQUIPMENT LIMITED DAVID STREET GLASGOW S E SCOTLAND Fabrikanten van de wereldberoemde Acme wringer sta teren, dat er twee soorten vrouwen zijn. Zij die zich „geordend voelen tot de man", zoals dr. Terruwe het in een van haar geschriftjes heeft uitgedrukt en zij die deze uitspraak absoluut ver werpen. Het meningsverschil hierover zal dus wel nooit te overbruggen zijn want de vrouw die erover spreekt o schrijft is zelf altijd „partij"! Maar hoe ook. de directe, scherp gerichte en intuïtieve wijze, waarop Peter Jaspers ais iemand die tot aan de levende wortels wil raken, over dit zeer actuele onderwerp, de wer kende vrouw, praat, geestig, raak, kritisch en met een bewonderens- vvaard vermogen tot afstand nemen, doet weldadig aan. Zjj helpt er inder daad mee aan de meningsvorming. En dat is toch de bedoeling van een uitgave, die „bestaansbeschrijving" beoogt, in een tijdperk van de ge schiedenis. dat alles in verschuiving Hjkt te zijn. En het dualisme in de vrouw de herwaardering al bijzon der moeilijk maakt. A. Bgl. Ruimte. Driemaandelijks cahier. Uit gave De Horstink. in samenwerking met Paul Brand N.V. Hilversum. Advertentie TT et leek deze zomer of men in de Parijse keukens niet meer zo- veel zorg had voor wat de gas ten op tafel kregen als anders. Het is ons enige malen overkomen, dat we in een klein café met stoeltjes op het trot toir, waar passanten neerstrijken voor een kop kof/ie of een glas wijn, des gewenst met een sandwich, een sand wich bestelden, waarvan het brood to taal uitgedroogd en omgekruld was, en de gewone Latijnse afwezigheid van boter op het brood niet werd gecompen seerd door de kwaliteit van de ham, die tamelijk zielig en schraal was. De gar- con die het veel te druk had, trok zijn schouders op toen we hem vroegen of hij z(jn sandwich in het museum had gehaald. Een ander maal bestelden we als entrée een bord soep, maar we kre gen een hapje champignons. Terwijl an ders de samenstelling van het menu, ook in de eenvoudigste eetgelegenheid gepaste aandacht krijgt. En elders kon den we eens een omelet met ham nau welijks savoureren omdat die vergeven was van het zout. Waarschijnlijk zijn ze in de zomer maanden in Parijs de invasie van toe risten wat moe en gaan ze ook maar over tot het massavoedsel. Wat dood jammer is. want de individuele zorg bij de bereiding en het opdienen van het maal waren een grondkenmerk van de Franse keuken. Hoe wil men zich ech ter verweren tegen de benauwende mas sificatie, die zich aan alle kanten van het leven opdringt? Maar natuurlijk, één zwaluw maakt geen lente en een paar ondervindingen als deze doen nog helemaal geen af breuk aan de culinaire zorg van talloze intieme eethuisjes in Parijs. Een vijftigtal van die bistro's, in eigen kt ng gerenommeerdzijn beschreven in een smakelijk boekje. „Parijse bistro gerechten", dat zojuist in Nederlandse vertaling is verschenen bij Ruys in Bus- i. Lidy Winkel, die van uitheemse gerechten alles afweet, heeft het gezel lige boekje bewerkt naar ..Paris Bistro Cookery" van Alexander Watt. Het is misschien vooral een boekje voor man nen of om aan een man cadeau te ge ven. Die kan dan ofwel, het doorblade rend, wensdromen bij de vijftig eet huisjes, waar hem in elk geval enige bijzondere gerechten (op papier) worden opgediend, of, als hij een goed kok is, zich voornemen iets van dat lekkers eens zelf te maken op een dag dat hij veel rommel kan maken in de keuken. En voor menigeen zitten er herinneringen in en wellicht voornemens om bij een volgende trip naar Parijs te realiseren. Een plattegrond van Parijs is het eer ste dat men opslaat, waarin de betref fende eetgelecienheden duidelijk staan aangegeven. Weet u overigens waar het woord „bistro" vandaan komt? Dat wordt meteen uitgelegd. Toen de Russen in de tijd van Napoleons val Parijs bezetten en kampeerden op de Place de Ia Con corde, zochten ze in de omliggende straatjes naar iets om te eten en te drinken. De café's binnenkomend riepen ze „bistro, bistro", vlug, vlug. Bij de vijftig bistro's die hier acte de présence geven, gekosen uit établis sementen over de hele stad. aan de Rive Gauche zowel als langs de rechter Seine-oever, zijn er ook enkele waar Corsicaans, Grieks. Italiaans, Noord- Afrikaans of Spaans voedsel ivordt op- gediénd. Tevens is vermeld op welke dagen en welke zomermaand de eet huisjes eventueel gesloten zijn. Wat bij zonder nuttig is om te weten voor ons Nederlanders, die als toerist veelal ge doemd zijn om juist in augustus in Pa rijs te zijn. En dan allicht met een adres tri de zak. dat iemand gaf, van „zo'n leuk eethuisje". Dat. als het dan einde lijk gevonden is, potdicht blijkt te zijn wegéns „cloture annuelle". Of alleen maar omdat het zondag of maandag is De Parijzenaars werken hard. Maar ze rusten ook graag op hun gemak uit. Geef ze ongelijk! A. Bgl.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 9