Conservatieve meerderheid meer dan honderd zetels Staalstaking in de V.S. volgende week ten einde? Kwestie-Tibet op agenda der Y.N. geplaatst Geen belangrijke wijziging in -Brits kabinet verwacht Eisenhower besluit andermaal Taft-Hartley-wet toe te passen in bakk wereld De nieuwe kinderpostzegels zijn gereed Verborgen werk loosheid in het schildersbedri j f Koopt op tijd uw zekerheid GROTE OPWINDING OP LONDENSE BEURS Zetelwinst geeft overdreven beeld Belastingverla ging vrijgezellen Lid Rotterdamse raad bedankt Onrust ers- Peter Townsend verloofd Bedrijfsschap gaat enquête instellen Koemelsov beschuldigt V.S. ervan koude oorlog te intensiveren Koopkracht der lonen gedaald NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK 4 Tweede Kamer tevreden -v T,. Onderscheid in leef tijden gevraagd Vervolging ingesteld Fabrieksgeheim aan concurrent verkocht t Li Tsji Sen, leider der Chinese revolutionaire Kwomintang overleden Tweede Vaticaans Concilie Kamer bezorgd over afknabbeling Spoedig loondebat in Tweede Kamer? Na drie dagen Gesprek tussen Makarios en Grivas ten einde Europese delegatie maakt studiereis Vakcentrales tele graferen Stichting van den Arbeid Nog geen 'egen - - (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Een van de mees*, sensationele par lementaire verkiezingen in Groot-Brit- 'annië is geëindigd met een conserva tieve overwinning van een omvang zo als niemand of bijna niemand heeft durven verwachten. Zelfs de Londense effectenbeurs, welke tijdens de gehele campagne van drie weken ongekend groot optimisme toonde over een con servatieve overwinning, plaatste haar hoogste schatting gedurende de laatste dagen op een meerderheid van niet rnëer dan veertig zetels. Maar de con servatieven hebben gewonnen met een meerderheid van meer dan honderd. Er wordt nog gewacht op twee resulta ten, maar de meerderheid van de con servatieven bedraagt heden 106 zetels over Labour. Zjj hebben hun aantal ze tels in het Lagerhuis met 630 leden, op gevoerd van 341 tot tegen 258 voor Labour (vergeleken met 286 in het vo rige parlement), en vijf zetels voor-de liberalen, welke laatsten waarschijnlijk nog één zetel zullen krijgen. Zoals de leider van de oppositie, Gaitskell, gistermiddag tijdens zijn waardige persconferentie niet naliet op te merken, geven de zetelwinst en de meerderheid van de conservatieven even een overdreven beeld van de over winning van laatstgenoemden. Slechts 3 var. elke 200 kiezers zegden hun trouw aan Labour op, en de zwenking is der halve slechts anderhalf procent. Maar het harde feit is dat de re gerende conservatieve partij nu voor do derde keer achter elkaar de alge mene verkiezingen heeft gewonnen, en zulks opnieuw met een gestegen meerderheid. Dit is zo ongehoord en zo in strijd met het traditionele Brit se geloof in een automatische over gang van de politieke slinger naar de oppositie, dat Labour geen troost kan putten uit het feit dat de ommezwaai naar de conservatieven slechts ge ring is geweest, hoe groot ook hun zetelwinst. De kiezers hebben getoond dat zij Macmiïlan cn de zijnen, ondanks alle tekortkomingen, vergissingen en zelfs blunders de voorkeur geven boven Lp- hour. En na acht jaren achtereen ge regeerd t° hebben kunnen de conser vatieven dank zij hun comfortabele meerderheid, rekenen op een bewind van nogmaals vier of zells vijf .iaren. En Labour, die tot aan het eind van de verkiezingscampagne onder de knappe cn geestdriftige leiding van Gaitskell vol vertrouwen hoopte op een overwin ning, heeft een van de hardste klap pen ontvangen in haar zestigjarige ge schiedenis. De conservatieven verkeerden gisteren in een ware feeststemming, want de om- Vang va, de overwinning heeft hen zelf verrast. Zij delen de gevoelens van Mac miïlan, dié gisteren -,a het aanhoren van zijn eigen overwinningscijfers in zijn kiesdistrict de menigte toesprak, en met enige bewogenheid verklaarde dat hij diepe dankbaarheid gevoélde tegenover zij kiezers voor hun trouw, hun steun en hun vertrouwen. Het enige waarvoor MacrHllan nu op zijn hoede zal moeten zijn is overmoed van -ijn reactionaire rechter vleugel, tcelkè, dankzij de grote meerderheid, haar invloed meer zal kunnen doen gel den dan voorheen. Er bestaal eveneens gevaar dat. een verharden van de hou ding van de rechtse conservatieven in de hand gewerkt, zal worden door een wel- ticht ontoereikende oppositie van een gedemoraliseerde Labourfractie. Wat Labour betreft, zijn de gevaren veel en veel groter. Indien de socia listen er niet in slagen zichzelf een nieuw aanschijn te verschaffen en het Britse volk ervan te overtuigen dat Labour een eerlijke ideologie bezit, welke verdient gerespecteerd te wor den door het elektoraat, is het gevaar verre van denkbeeldig dat Labour uiteen zal vallen en dat zich geleide lijk een nieuwe radicale oppositie partij zal vormen uit de linker hein van Labour en de liberalen. Laatstgenoemden hebben, zoals een ieder verwachtte, wel succes gehad. Met tweemaal zoveel kandidaten als in de algemene verkiezingen van 1955 zijn zij erin geslaagd om hun stemmenaantal op te voeren van 722.402 tot 1.624.193. Maar dit gewin komt niet tot uiting in zetel winst. Zij wonnen weliswaar een zetel, maar zij verloren de befaamde zetel van Torrington, welke achttien maanden ge leden tijdens een tussentijdse parle mentaire verkiezing toeviel aan de li beralen. blijkbaar tengevolge van het feit dat op dat tijdstip het publiek beide grote partijen cn het Lagerhuis zelf beu begon te worden. Als vandaag de laatste twee uitslagen binnenkomen zal het aantal liberale La gerhuiszetels wederom zes bedragen, evenals in het vorig parlement. Maar ht' gestegen aantal stemmen betekent niet noodzakelijk een herleving van de liberale partij. Vrijwel alle politieke commentatoren, behalve de libera len zelf, zijn het erover-eens dat vele stemmen zijn uitgebracht op liberale kf didaten, uit protest tegen zowel de conservatieven als de socialisten. V/at de nieuwe Britse regering betreft, zijn er geen belangrijke wijzigingen te wachten. Indien Macmiïlan niet zijn hoop gevestigd had op een spoedige conferen tie op topniveau, zou hij ongetwijfeld de huidige minister van buitenlandse zaken. Selwyn Lloyd. een andere belangrijke portefeuille toevertrouwen, omdat deze minister, evenals al zijn naoorlogse voor gangers, de last van dit departement bij na ondraaglijk begint te vnden. Maar het ligt voor de hand dat hij zijn huidige werk zal blijven verrichten tot. de ver wachte conferentie plaats vindt. Verder zijn geen andere belangrijke wijzigingen te wachten, behalve icaarschjjnlijk voor Lord Hailsham. president van de Troon rand, en wellicht Lennox-Boyd, minister van koloniën. Voor de Labourpartij begint een tjid van gal en bitterheid. Er is een lange lijkschouwing op komst, waarin de lin kervleugel de leiding zal verwijten dai zjj haar socialistische ziel beeft ver kocht en zozeer verburgerd is, dat hel elektoraat niet langer reden ziet om haar zijn vertrouwen te schenken. Som mige prominente socialisten, zoals Aneurin Bevan, zullen aanzienliik aap politiële gewicht verliezen, omdat zij, na nogmaals vier of vijf jaren in oppo sitie, te oud zullen zijn om nog te kun nen hopen op een terugkeer naar de macht. De Londense effectenbeurs, welke Toen premier Macmiïlan van En geland, die tevens de leider der conservatieven is, gistermorgen op het hoofdkwartier van de Tories arriveerde, bereidden vele enthou siaste partijgenoten hem een grootse ontvangst. Ook Macmiïlan bleek in een uitstekend, humeur na de triomfale verkiezingsoverwinning van de vorige dag. tijdens de gehele verkiezingscampagne levendig en optimistisch was, brak gis teren alle records. Alle aandelen scho ten omhoog, maar vooral do aandelen van de staalindustrie, welke laatste van socialistische zijde was bedreigd met hei-nationalisatie. Ook-- het buitenland toonde hernieuwd vertrouwen in het pond sterling, dat aanstonds na het ver- kiezingsniemvs begon te stijgen, zodat de Bank van Engeland moest ingrijpen om een onredelijke stijging te voorko men. De opwinding op de effecten beurs was zo groot, dat van een van de makelaars, zoals het lakoniek heette in een van de ochtendbladen, „de jas ge deeltelijk werd verwijderd". (Van onze Haagse redactie) De verlaging van het ongehuwdenta- rief van de loon- en inkomstenbelasting heeft in de Tweede Kamer algemene instemming gekregen. Dc Kamer meent echter wei dat de thans voorgestelde verlaging vrij willekeurig is. Het zou de voorkeur hebben verdiend als de minister zich had kunnen baseren op een budgetonderzoek. L'itstel van de ver laging acht men niet verantwoord. De Kamer vraagt echter aan de regering of zjj bereid is alsnog een onderzoek naar de levensomstandigheden en het uitgavenpeil van de ongehuwden te doen instellen zodat in do toekomst nauwkeu riger gegevens beschikbaar zullen zijn. Het voorlopig verslag spreekt over de mogelijkheid om in dc belastingheffing een onderscheid naar leeftijd te maken. Een tariefverschil voor dc belasting heffing op ongehuwden boven en bene den een bepaalde leeftijdsgrens (45 of 50 jaar) zou een betere beoordeling van het verschil in draagkracht mogelijk maken. Een bijzonder tarief voor jeug digen tussen 19 en 27 jaar vergroot de spaarmogelijkehedcn voor deze groep. Van dc gelegenheid maakt men ge bruik om nogmaals de aandacht van de minister te vestigen op de lasten voor gezinnen, waar de vrouw mee werkt in de zaak van haar man. Voor hen geldt hetzelfde argument dat thans ten voordele van de ongehuwden is ge bruikt. nl. de noodzaak van extra huis houdelijke hulp. Naar wij vernemen heeft een inwo ner vim Hoek van Holland, die sinds 1951 zitting heeft in de gemeenteraad van Rotterdam, om persoonlijke rede nen ais raadslid bedankt. Tegen hem is een vervolging ingesteld door een on derneming in chemische artikelen te Hoek van Holland, waarbij de man werkzaam was. Hij zou een fabrieksge heim aan een concurrent hebben ver kocht. j» Volgens onze inliehtiSsjfcn zou het gaan om een monster kunsthars dat volgens een geheim procédé was vervaardigd. In september reeds is de man voor de rechter-comjihissaris geleid. In verband met de te verwachten gerechtelijke be handeling heelt luj zich uit zijn openba re funptie teruggetrokken daar hij bij de behandeling van zijn zaak de handen vrij wil hebben. Hij ontkent het hem ten laste gelegde. Teneinde de arbeiders in de Ameri kaanse staalindustrie die al 87 dagen in staking zijn, weer aan het werk te krijgen heeft president Eisenhower gis teravond besloten tot toepassing van de Taft-Hartley-wet, aldus bericht Reuter. Zoals bekend heelt Eisenhower deze week al dezelfde wet van toepassing verklaard op de staking in de havens aan de oostkust, hetgeen het beoogde effect heeft gesorteerd: de havenarbei ders zijn reeds op grond van een ge rechtelijk bevel aan het werk gegaan. De president verklaarde dat optreden noodzakelijk is omdat voortzetting van de staalstaking de nationale welvaart en de veiligheid in gevaar zou brengen. Eisenhower zei dat 85 procent van de staalfabrieken is gesloten. Meer dan 500.000 arbeiders in de staal-industrie en ongeveer 200.000 arbeiders in ver wante industrieën zijn van hun norma le bron van inkomsten verstoken. De huidige staalvoorraad is klein en de hervatting van de volledige productie zal enige weken veygen. Daarom is het nodig dat er een einde aan de staking komt, aldus de president. Eisenhower zei ook nog het volgende over het vastlopen der onderhandelin gen tussen de metaalbewerkersbond en de werkgevers: „Ik betreur ten sterk ste dat de partijen hebben nagelaten hun geschillen op te lossen via de voor keur verdienende methodes van vrije collectieve onderhandeling, zells hoewel alle geëigende diensten der regering hun ter beschikking stonden om hen bij hun pogingen te helpen". i De eerste stap krachtens de Taft- Hartley-wet bestaat uit de vorming van een raad van onderzoek, die de presi dent verslag zal uitbrengen. De volgen de stap zal zijn een verzoek om een ge rechtelijk bevel aan de stakers het werk te hervatten. De wet voorziet in een „afkoelingsperiode" van tachtig da- De 44-jarige Britse kolonel Peter Townsend, wiens vriendschap niet prin- ses Margaret van Engeland in 1955 tot speculaties over een huwelijk leidde, heeft zich gisteren verloofd met zijn 20- jarige secretaresse IMarie-Luce Jamag- ne, dochter van een Belgische sigaret- tenfabrikant. Er is nog geen datum voor liet huwelijk vastgesteld. De voormalige luchtvaartattaché van de Britse ambassade te Brussel woont te Cap Benat aan de Rivièra. Towns- efid is getrouwd geweest en heeft twee zoons. Hij scheidde in 1952 van zijn vrouw. Marie-Luce Jamagne behoorde tot een groep van tien personen die Townsend het vorig jaar op zijn reis om de wereld vergezelden. Op 16 november 1959 zullen op alle postinrichtingen 'in Nederland de kinderzegels 1959 verkrijgbaar zijn. De r.f'uwe zegels zijn ontworpen door de Amsterdamse kunstenaar Wim v. d. Salm. De vijf postzegels toneti kinderen in situaties, die aan de dagelijkse werkelijkheid zijn ontleend. Ee „National Science Foundation" te Washington heeft aan de Rijksuni versiteit te Groningen voor de tweede maal een subsidie (7400 dollar) toege kend als bijdrage in de voltooiing van de Index Muscorum onder leiding van prof. dr. R. van der Wijk. vrijdag in Den Haag gehouden penoare vergadering van het bedrijf- senap schildersbedrijf is o.in. in prin- pe besloten een enquête- te doen hou ten onder de bedrjjfsgenoten ten einde vnnJ i to kunnen krijgen in de om vang en de regionale spreiding in de ™,mrpT,0de va" rf<' 'Vn. verborgen werkloosheid in het schildersbedrijf. Tot enige jaren geleden is er 's win ters een door het ministerie van Socia- e!- Volksgezondheid gesubsidi eerde ïegehng voor schilderwerk in de winter geweest Deze subsidieregeling is tot stand gekomen nadat in sommi ge naoorlogse winterperioden soms tot ongeveer achtduizend werkloze schil ders werden geteld. Nadat de regeling enige winters van kracht is geweest, was er naar het, inzicht van het minis terie geen aanleiding meer haar te hand naven omdat de werkloosheid zeer was verminderd. De voorzitter van het bedrijfschap zei- f? h,et ministerie het bij het rechte eind heeft gehad, maar al moge dan de werkloosheid in de winterperiode ver dwenen zijn in de afgelopen jaren, de verborgen werkloosheid is er wel. Het bestuur van het bedrijfschap zou gaar ne voor deze verborgen werkloosheid een subsidieregeling zien getroffen. Mocht de enquête doorgang kunnen vin den, dan zal zij zich uitstrekken over ongeveer duizend bedrijven. De leider van de revolutionaire Kwo mintang in communistisch China, Li Tsji Sen, is gisteren op 75-jarige leef tijd te Peking overleden, aldus heeft het communistische persbureau gemeld. Li, die tevens vice-voorzitter van de per manente commissie was, is stafchef van generalissimus Tsjang Kai Sjek ge weest, toen deze het vasteland van Chi na nog in handen had. Li werd in 1947 uit Tsjangs Kwomintang gestoten om dat. hij Tsjangs regime had aangevallen. Twee jaar later, toen de communisti sche legers de nationalistische Kwomin tang van het vasteland hadden verdre ven, werd Li voorzitter van de revolutio naire Kwomintang. De agendacommissie van de Algeme ne Vergadering der Verenigde Naties heeft gisteren besloten de kwestie-Ti- bet op de agenda te plaatsen, aldus be richt Reuter. De stemming was elf voor, vijf tegen en vier onthoudingen. De te genstemmers waren Indonesië, Liberie, Roemenië, Tsjeehoslowakije en de Sov jet-Unie. Birma, Frankrijk, Marokko eni Zuid-Afrika onthielden zich van stem ming. Vóór waren België, Bolivië, Bra zilië, Nationalistisch China, Guatemala, Oostenrijk, Pliillppijnen. Zweden, Tur kije, Engeland en de Verenigde Staten. Tevoren had de Ierse minister van buitenlandse zaken, Aiken, een lang plei dooi voor de Iers-Malakkaanse resolutie over Tibet gehouden, waarin hij erop wees. dat de geestelijke en wereldlijke leider van Tibet de Dalai Lama en de zijnen mogelijk bewijzen zouden kunnen leveren van ernstige schending der rech ten van de mens in Tibet. Aiken was zich er terdege van bewust, dat een re solutie weinig kans zou hebben, gehoor te vinden bij de Chinese regering, maar achtte dit nog geen reden voor de As- semblée om geen oordeel over de kwes tie uit te spreken. Aikerix betoogde dat de volkerenorganisatie haar verantwoor delijkheid zou negeren als er geen dis cussie zou komen eh wees in dit ver band op andere uitspraken van de alge mene vergadering over verkrachting van de rechteh van de mens „zoals de rassenkwestie in Z.-Afrika". Deze op merking van Aiken vond een felle be strijder in de Zuidafrikaanse minister Louw die van „een belediging jegens Zuid-Afrika" gewaagde en de verge lijking zeer misplaatst noemde. De Russische gedelegeerde, Koeznet- zov, beschuldigde in de scherpste Sov jet-rede sedert Khroesjtsjevs bezoek aan Amerika de V.S. van gebruikma king van net Tibetaanse vraagstuk in de Verenigde Naties voor intensivering van de koude oorlog. Frankrijk ver klaarde uit „principiële redenen en we gens juridische vraagtekens" zich van stemming te onthouden. In een gesprek met journalisten heeft dc pauselijk staatssecretaris, kardinaal Tardini meeged 'd, dat het komende Concilie op wens van de Paus het Twee de Vaticaanse Concilie zal worden ge noemd, aldus bericht liet K.N.P. In Va ticaanse kringen acht men liet waar schijnlijk, dat de zittingen van dit Con cilie gehouden zuilen worden in de St.- Pieter en in dc Kerk van St.-Paulus buiten de inuren. Hier is genoeg ruim te voor de vele deelnemers. Kardinaal Tardini heeft voorts meege deeld dat op de uitnodiging aan 2700 bisschoppen, overs'. van orden en congregaties en aan de katholieke uni versiteiten om voorstellen voor het Con cilie in te dienen, reeds 2000 antwoor den binnengekomen zijn. Deze voorstel len worden thans door de voorbereiden de commissie onderzocht. Met Pasen moet de comr issie klaar zijn en haar samenvatting aan paus Joannes XXIII overhandigen. Men verwacht, dat dan commissies van kardinalen het werk van de voorbereidende commissie zul len overnemen en de definitieve voor bereidingen voor het Concilie zullen treffen. gen, waarin regeringsbemiddelaars zul len meewerken aan de oplossing van het conflict tussen werkgevers en werk nemers. De metaalbewerkersbond heeft ge zegd dat zij een krachtens de Taft- Hartley-wet gegeven gerechtelijk bevel zou opvolgen, maar ook heeft de bond gezegd dat zjj de inmenging der rege ring bij de rechtbank zou aanvechten. Deze houding zou de feitelijke uitvaar diging van het gerechtelijk bevel om de staking op te heffen kunnen vertragen. (Van onze Haagse redactie) Vreemde formuleringen kan men soms aantreffen in de officiële stukken, die regering eii staten-generaal wisse len. Een mooi voorbeeld daarvan geeft het voorlopig verslag van de Tweede Kamer n.a.v. de algemene financiële be schouwingen. Het verslag spreekt over de stijging van de kosten van levens onderhoud. „Is de regering, die op aller lei knelpunten van spectaculaire aard werkzaam is, er zich van bewust dat deze stijging voor een groot deel te wijten is aan prijsverhogingen aan de Pel'1.fcrie waarop de controle niet of nau welijks gericht is", zo vraagt de Tweede Kamer dan. Nu de boterprijs is gestegen blijken de banketbakkers de prijzen van be paalde produkten als eenvoudige koek jes te verhogen met ongeveer vier maal de kosten van de verhoging van de boterprijs. De Kamer laat daar de vraag op volgen of „op deze sluipende afknabbeling van de koop kracht van het loon voldoende wordt gelet". (Van onze parlementaire redacteur) De socialisten hebben besloten om niet de behandeling van dc begroting van Sociale Zaken in de Tweede Kamer af te wachten, doch reeds de volgende week een aanvrage in te dienen tot het hou den van een interpellatie over de prak tijk der vrijere loonvorming. Het Tweede Kamer-lid Suurhoff zal hun woordvoer der zijn. De Kamer komt woensdag bijeen. Die dag zal de heer Suurhoff de aanvragen indienen. De Kamer beslist dan vermoe delijk donderdag en stelt, indien het verzoek wordt ingewilligd, tevens de datum vast, waarop de heer Suurhoff zijn vragen kan stellen, die gericht zul len worden tot de minister van Sociale Zaken. Aartsbisschop Makarios van Cyprus en de vroegere Cyprische verzetsleider Grivas hebben, na gedurende drie da gen besprekingen op het Griekse eiland Rhodos te hebben gevoerd, een verkla ring uitgegeven waarin zij de Cyprioten aansporen hun eenheid te bewaren cn meedeelden over het ai dan niet blijven van Cyprus in het Gemenebest gespro ken te hebben. Zonder nader uit te wei den voegden de beide mannen hieraan toe dat zü het Cyprische volk gelegen heid zouden geven hierover zijn stem uit te brengen. Tegenover verslagge vers verklaarden zij voortaan voeling met elkaar te zullen houden en de over eenstemming van standpunten die zij op Rhodos hadden bereikt, te zullen handhaven. Wat er precies besloten was, werd niet onthuld. Een delegatie uit het parlement van de drie Europese gemeenschappen (E.E.G.. K.S.G. en Euratom) zal in de komende drie maanden een bezoek brengen aan een aantal onderzoekcen tra in de zes landen van de gemeen- schao die van de Hoge Autoriteit der K.S.G. financiële steun ontvangen. De commissie, die de reis maakt op uit nodiging van het studiecomité van de Westeuropese steenkolen producenten, zal op dinsdag 13 oktober een bezoek brengen aan het centraal proefstation van de staatsmijnen te Hoensbroek- Treebeek en vrijdag 16 oktober aan de bedrijfsgeneeskundige dienst van de ..Kon. Nederlandse Hoogovens- en Staalfabrieken" te IJmuiden. De delegatie is samengesteld door de commissie voor wetenschappelijk en technisch onderzoek en de commissie voor bedrijfsveiligheid, arbeidshygiëne en bescherming van de gezondheid van het Europese parlement. De banketbakkers hebben reden om het komende debat over de miljoe nennota met diepe zorg tegemoet te zien. Daar gaat wat waaien! De vaste Commissie voor Financiën van de tweede Kamer heeft nametijk ont dekt. dat zij zich bezondigen aan „fnuikende afknabbeling van de koopkracht van het loon". Terwijl het kaïbinet aan de lonen zat te plussen, hebben deze banketbakkers de prijs van „eenvoudige koekjes" veel meer verhoogd dan de stijging van de bo terprijs zou rechtvaardigen. Weet de legering dat met?, zo vraagt de mil- joenencöminissie verwijtend. Het zou 0 is eerlijk gezegd niet verbazen als de regering dit inderdaad niet wist. En clan gaat het nog maar over een voudige koekjes, terwijl er toch heus wel wat meer aan de hand is. Weet de regering bijv., dat de cho coladeletter I sinds jaar en dag zonder punt verkocht wordt, hetgeen niet al leen taalkundig onjuist doch ook in sociaal opzicht hoogst aanvechtbaar ?,f ls, cje JeSering op de hoogte varp l?i at prijzen van Bossche koek en Deventer koek in het wilde weg zonder enigerlei vorm van coör dinatie tussen de producenten, luordt vastgesteld, terwij.l het toch in beide gevallen evident om koek gaat? Houdt de ontmoeting tussen Khroesjtsjev en Eisenhower beloften in voor de prijs van Berliner bollen? Zo niet, wat voert de heer Luns dan eigenlijk uit ais hij in het buitenland is? Zo zouden wij de ene krikkele vraag aan de andere kunnen rijgen. Als wij tenminste niets anders ie doen had den. T Intussen heerst in de bakkerswereld werkelijke en gerechtvaardigde on rust. Het advies van de SER tot wij ziging van de bakkerijparagraaf zal, zo de regering dit advies opvolgt, tot de invoering van een ploegenstelsel en daardoor tot een vervroeging van de verkoopuren van vers brood lei den. Een dergelijk ploegenstelsel heeft echter alleen zin voor $e betrekkelijk weinige grootbedrijven in den lande. Voor de kltine bakkers, die nog altijd 1 uim 87 pet. Van het brood fabriceren, betekent het een terugval naar de nachtarbeid, waarvoor geen bakkers knecht meer te vinden is. En dit, ter wijl geenszins vaststaat, dat een 'ploe genstelsel tot goedkoper bróód zal lei den. Dat kan immers alleen en dan nog misschien gebeuren wanneer de grootbedrijven zich meester kun nen maken van het debiet der kleine bakkers. Wanneer zij slagen in, wat men zou kunnen noemen, een sluipenT de afknabbeling van de- koopkracht van een zelfstandig volksdeel. Als het zover is zullen de prijzen van eenvou dige koekjes ongetwijfeld bij simpele verordening vastgesteld kunnen wor den. De besturen van de drie vakcen trales NW, KAB en CNV hebben te legrafisch de Stichting van den Arbeid verzocht met spoed een bestuursverga dering bijeen te roepen. Dit in verband met de door de staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezondheid geno men beslissing d.d. 5 oktober met be trekking tot een nadere verduidelijking van enkele punten van de aanwijzing aan het College van Rijksbemiddelaars betreffende meer differentiatie in de ar beidsvoorwaarden. Het hogedrukgebied'dat tot dusver in oktober het weer ook in West-Europa bepaalt, neemt boven midden-Europa en Skandinavië iets in betekenis af. maar blijft het weer tijdens het weekeinde in ons land bepalen. Een storing, die van morgen boven het Engelse Kanaal lag, probeert iets dichterbij te komen, waar door morgen vooral in de zuid-westelijke helft van Nederland wat meer bewol king aanwezig kan zijn. De temperatu ren zullen in de middag iets minder hoog worden, maar blijven met maxima van 17-20 gr, C. toch nog flink boven normaal. In de algemene toestand komt nog geen grote verandering, doordat de actieve depressies nog steeds ten wes ten van Ierland naar het noorden af zwenken max mm neersl Station Weer temp temp atgei. gisteren 24 uur Den Helder onbewolkt 17 11 0 Ypenburg onbewolkt 19 3 0 Vhssingen licht bew. 19 12 0 EeJde onbewolkt 20 5 0 De Bilt onbewolkt 20 8 ©- Twente onbewolkt 22 8 0 Eindhoven onbewolkt 23 8 0 Zd.-Limburg onbewolkt 22 7 0 Stockholm zwaar bew. 10 1 0 Oslo zwaar bew. 9 5 0 Kopenhagen mist 14 8 0 Londen zwaar bew. 21 14 0 Amsterdam onbewolkt 18 7 0 Brussel licht bew. 22 6 0 Luxemburg onbewolkt 21 7 0 Parijs zwaar bew. 24 11 0 Nice zwaar bew. 21 13 0 Berlijn onbewolkt 18 10 0 Miinchen onbewolkt 18 1 0 Zurich mist 4 0.1 Geneve mist 19 4 0 Wenen onbewolkt 19 o 0 InnsbrUck mist 20 0 0 Rome licht bew. 22 9 0 Madrid licht bew. 9 4 Advertentie K. "Vu Zon op Zon onder

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1