?s Lands Kroeïek- Giftige slangen Klassieke muziek op de plaat Moza rt-opn a m e n van een en een dwerg zer "Jeroen in HazewxrtiM San Francisco a A Beecham-herdenking van het Requiem en drie symfonieën L Admiraal Dubbelwit DE OOIEVAARS -;tfe NOVA ET VETERA Moskou: V.S. houden inlichtingen over Discoverer achter Vanguard „praat teveel V B ZATERDAG 10 OKTOBER 1959 -y VJ GORDIJNSPIRAAL WÊÈmim Liturgische weekkalender iiiiiiiiiiMiHiiiimuiiiiiiuiiimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiniiiiiuiiiiiii im Sint Nikolaas naar de emigranten Hij komt niet meer uit Spanje - Actieve banketbakkers De stoomboot komt niet meer uit Spanje Hij komt nu uit ..far-away lands" en vaart voor Nederlandse be grippen weer naar even ver afgelegen landen. Dat komt allemaal door een gesprek van mr. ir. B. W. Haveman, commissaris voor de emigratie, met vertegenwoordigers van de Nederland se banketbakkerij, een jaar of zes, ze ven geleden. De Ieren vieren overal ter wereld Sint Patricks day, de na tionale feestdag. De Nederlanders moe ten overal ter wereld zo was het uitgangspunt voor het gesprek van de emigratiecommissaris met de banketr bakkerijvertegenwoordigers het Sint Nicolaasfeest vieren en blijven vieren. Dat kan. zeiden de banketbakkers, wij werken mee. En uit dat gesprek groei de een nationale actie, „Sint Nicolaas Overzee" genaamd, die dit jaar al voor de 6e maal in heel Nederland wordt gevoerd. En elk jaar is er meer belang stelling voor de actie, die ten doel heeft de Nederlanders in het buiten land die typische ingrediënten te ver schaffen, die nu eenmaal nodig zijn om het Sint Nicolaasfeest op goed- Nederlandse wijze te vieren. In het voorlopige werkplan van het Neder landse Emigratie-Fonds neemt de sti mulering van de viering van het Sint Nicolaasfeest in het buitenland, en na tuurlijk speciaal in de emigratielanden, een grote plaats in En ook de activi teiten van de Nederlandse banketbak kerij worden daarbij in een goed dag licht gesteld in enige zinnen, die de aandacht trekken. Het bestuur van het Nederlandse Emigratie-Fonds heeft, zo staat in het voorlopige werkplan ver meld, samenwerking gezocht met net Comité tot Viering van het Sint Nico laasfeest in het buitenland. De naam van dat comité staat vermeld in de kop van een op krantenpapier gedrukt bundeltje Sint Nicolaasliedjes. De aan dachtige lezer begrijpt al, dat dit bun deltje wordt verstuurd naar Nederlan ders in het buitenland. In de Engelse vertaling van een van de zeven Sinter klaasliedjes Zie ginds komt de stoomboot komt nu de stoomboot niet meer uit Spanje. Dat mag haast wel symbolisch worden genoemd. Want de Sint Nicolaas-pakketten komen uit Nederland en bereiken de emigranten en andere Nederlanders in den vreem de via vet afgelegen landen, de „far away lands". Men heeft zorgvuldig overwogen wat een Nederlander in het buitenland nodig heeft om de sfeér van het Sint Nicolaasfeest op te roepen. En dat was niet zo moeilijk. Een banketletter, pe pernoten, borstplaat, marsepein, spe culaas, een chocoladeletter en een taai taaipop mogen bij geen Sinterklaas feest ontbreken. De Sinterklaasliedjes kennen de meeste Nederlanders uit het hoofd maar als steun voor het geheu gen en als leermiddel voor de kinde ren mocht ook een eenvoudig bundel tje Sinterklaasliedjes toch niet verge ten worden. En met een pakket van deze inhoud kan nu elke Nederlander zijn familieleden en vrienden in het buitenland rond de vijfde december verrassen. De banketbakkers hebben in deze een bemiddelende functie. Zij noteren de bestellingen en incasseren het bedrag, dat voor Europg, Nieuw- Zeeland, Nederlands Nieuw-Guinea, Australië, Rhodesia, Zuid-Afrika, Ame rika en Canada ruim drieëntwintig gulden bedraagt en voor de Neder landse Antillen en Suriname, in ver band met lagere vrachtkosten, ruim eenentwintig gulden. En dan worden, via het secretariaat van het Bedrijf schap Banketbakkersbedrijf, dat af rekent met ale administratieve romp- Slomp, de pakketten verzonden. Die voor Nieuw-Guinea zijn al weg, de pakketten voor Nieuw-Zeeland gaan deze week op de boot en dan volgt in oktober en november de rest. Bestel lingen moeten niettemin vroeg worden opgegeven. De pakketten die drie kilo wegen, worden verpakt in blik, plyo-film en karton. Dat heeft het verpakkingsin stituut T.N.O. als de beste verpakking aangewezen. Hoe de inhoud van de pakketten moet worden samengesteld om gedurende lange tijd fris te blijven, heeft het Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen vastgesteld. De prijs van de pakketten lijkt vrij hoog. Maar de verzend- en verpak- kingskosten van de artikelen zijn een niet weg te cijferen, groot deel van de prijs. De actie loopt. goed. In 1954 wer den bijna negenhonderd pakketten verzonden, in 1955 het dubbele, in 1956 2537, in 1957 bijna vijfduizend en het vorige jaar bijna vierenvijftighonderd. En de cijfers voor dit jaar, voor zover bekend, zijn weer gestegen ten opzich te van 1958. De meeste pakketten gaan naar Amerika, Canada en Australië. Er komen zeer weinig klachten binnen en betreffen, inclusief klachten over verloren gaan van pakketten, nog niet een half procent van het totaal aantal verzonden pakketten. En zolang de hartewens van een Nederlander in Chicago, die schreef: „Als er nog een paar jonge banketbakkers zijn met on dernemingsgeest laat ze dan in 's he melsnaam naar Chicago komen. Bin nen tien jaar zijn ze miljonair"._ nog niet overal waar Nederlanders zijn, is vervuld, zal de actie „Sint Nicolaas Overzee" wel voortduren. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimxxj liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiixii Er zijn de laatste tijd verscheidene Mozart-opnamen van de platen- persen gekomen, waarvan Sir Thomas Beecham een belangrijk deel voor zijn rekening heeft genomen De voornaamste daarvan lijkt mij de Fantana-plaat 699 001 CL, die een le zing van het Requiem vastlegt, uitge voerd onder leiding yan de grote oude man met zijn Royal Philharmonic Or chestra, het B.B.C.-koor en de solisten Elsie Morison, Monica Sinclair, Alexander Young en Marian Nowakows- ki. Men kent de geschiedenis van het Reauiem en hoe de opdracht die Mo zart ervoor ontving van een geheim zinnige zwarte boodschapper het voor gevoel van de naderende dood in hem deed opkomen. Hij heeft slechts tot het Lacrymosa voltooid. Zijn leer ling Sussmayer heeft het piëteitvol in zijn geest en met gebruikmaking van fragmenten van Mozarts hand vol tooid. Het is inderdaad beter, dat het werk toch een afgesloten geheel vormt, dan wanneer het slechts half voltooid was gebleven. Betreurenswaardig is slechts, dat Mozart het niet zelf voh tooid heeft, want daardoor missen wij wat hij zelf in de laatste stijging en ver inniging van zijn leven voor muziek bp de slotdelen van het Requiem geschre ven zou hebben. Nu kan men er slechts een vage fantasie over hebben, die ove rigens niet alleen betrekking heeft op de onvoltooide stukken van het Requiem, maar op zijn hele oeuvre, dat welis waar reusachtig groot is, maar dat bij zo menig onderdeel de vraag doet rij zen: wat zou er nog gekomen zijn. als hii langer had geleefd en verder had kunnen gaan? Een vraag, die niet al leen betekent, dat wij uiteraard niet kennen, wat nief gecomponeerd is, maar die bet gevoel tot uiting brengt: hoe >Vid het nog verder kunnen gaan? Wat hiervan zij, het Requiem is een der kostbaarste documenten van de Westeuropese cultuurgeschiedenis en bi.i het luisteren naar deze opname krijgt men de indruk, dat hier een standaarduitvoering is gerealisserd, die lang op haar evenknie zal wach ten. Aan dit resultaat ligt natuurlijk een onvoorstelbaar meesterschap over de middelen ten grondslag, doch daarover te spreken Is futiel ten overstaan van een herschepping, die de essentie van het werk zo diep peilt. De opname is deze uitvoering volkomen waardig. Zij is alleen iet wat schern in de hoge liggingen der strijkers. Men zal zijn versterker dus zorgvuldig moeten afstellen. Het is een opname, die men in handen van alle Mozart-vereerders zou wensen. Een andere Mozart-Beecham op name, die Fóntana levert, (699 023 CL) zijn drie symfonieën. de „Pra- ger" (K.V. 504), de ,-Haffner (K.V. 385) en de ,,Parijse" (K.V. 297). Van de beide laatstgenoemde bestaat in Bee- chams lezing reeds een opname op een, r Philips-plaat. Men heeft ze hier dan nog aangevuld met de ,,Prager"-symfonie, die naar mijn- mening bij de drie laat ste zogenaamde „grote symfonieeën ge rekend moet worden. Evenals het „Re quiem" heb ik ook deze uitvoeringen vergeleken met opnamen van andere vertolkingen, die bepaald alle hun kwaliteiten hebben. Ik vond van wat mij ter beschikking stond alleen de op name van de Haffner-syïnfonie door Eduard van Beinum en het Concertge bouworkest gelijkwaardig aan deze door Beecham. Boven al het andere wat ik hoorde steekt Beecham in de drie wer ken verre uit, in alle ambachtelijke op zichten waaraan men een vertolking kan toetsen en dan bovendien in het verbluffende muzikale begrip, dat uit dit prachtige musiceren spreekt. Men kriigt hier op één plaat drie openba ringen te horen. openbaring komt het dan toch niet. Een vriendelijke, aantrekkelijke uit voering van Mozarts „Posthoornsere- nadp" in D (K.V. 320) door het Or- chestre de la Suisse Romande onder leiding van Peter Maag kan men zich verschaffen op Decca LW 50107, mu zikaal en gevoelig, maar ook wel eens wat weekjes. Een van die werken, welke ons doen hufveren bij de gedachte, hoe Mozart nog verder bad kunnen komen, ware hij in leven gebleven, is het Adagio en'Fii- ga in c K.V. 546, die mén kan horen op de 45-t. Philips 400 120 AE. gespeeld door geen geringer ensemble dan I Mu sici. Er bestaat een prachtige uitvoering van op Columbia door Otto Klemperer met het Philharmonia-orkest in een gro te monumentale stijl. Bij de Musici klinkt het werk, uiteraard in een kleine bezetting, heel intiem en ragfijn van stemvoering. Ik prefereer dit laatste, waarbij men de uiterlijke monumenta liteit der middelen ontbeert om uit sluitend geconcentreerd te worden op de innerlijke monumentaliteit, waar het om te doen is. Ook dit kan men een standaarduitvoering noemen L.H. Advertentie EEN VOOK l G E B E D E N B O E K Advertentie MAPRO-spiraof is sterk en soepel en overal in huis te gebruiken. Voor Uw gordijnen, de was. Uw garderobe enz. Enorm practisch, eenvoudig te be vestigen en te verwijderen. méér mogelijkheden met ned. octrooi 74341 Let op de gele bus „Karn maar op," lijkt de brilslang in aanmlshouding te zeggen! Van oude tijden af hebben mensen ter lang wordt is een gevaarlijke, even een afkeer gehad van slangen! Vooral als de Egyptische brilslang (waarme- giftslangen vond en vindt men maar de dooi: slangenbezweerders op Egypti- griezelige dieren. sche markten wel wordt opgetreden). Er bestaan ongeveer 2300 slangen- Vaak treft men de cobra aan met op- soorten en daarvan is een derde deel geheven bovenlichaam, de halsribben giftig, waaronder 7 pet. gevaarlijk voor tqt 6 a 7 cm verbreed, de mens, lezen wij in „Blijdorp-gelui- Af en toe valt de slang uit in de rich- den", De cobra, die ongeveer twee me- ting van een argeloze bezoeker, die pas- iiiiiiiiiiii!<miiiiiiiiiiiiiiijjiiiii!iiimiii!iiijiiiiiii!iiiiiiitiii!iiiiiiiiHiiiiiiiiii<iifiiiiiii!i!iiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Iedere reiziger die van Londen naar Schotland reist komt door het graaf schap Rutland. Als Engelands kleinste graafschap, met een oppervlakte van ongeveer 152 vierkante mijl, is zijn landschapsschoon engeschiedenis als die van een miniatuur zijn bijzondere traditie is in een hoefijzer samengevat. Zijn meest opmerkelijke persbon was een dwerg. Rutland is zo klein dat het slechts twee echte steden heeft; het bevolkings aantal bedraagt slechts 7000. Voor het overige deel bestaat het uit zacht glooiend landschap, velden en bossen, heuvels-, beekjes en dorpjes, met hier en daar het oude landhuis en de land goederen uit vroeger tijden. Oakham, de hoofdstad van het graaf schap, is een aardige stad. Het heeft een mooie kerk, die dateert uit de 14e en 15e eeuw en men ziet er nog een oude schandpaal, waaraan in vroeger dagen de boosdoeners op het markt plein werden gestraft. Maar belangrijker dan dit alles zijn voor de bezoeker-tiet kasteel en de be roemde hoefijzers. In en om het kasteel van Oakham hebben zich in de middeleeuwen dé be langrijkste gebeurtenissen afgespeeld. In de grote eetzaal van het kasteel, die als een van de mooiste voorbeelden wordt beschouwd van de binnenhuisar chitectuur uit de twaalfde eeuw, han gen de muren vol hoe.fijzers, grote en kleine, echte en namaak-hoef- ijzers, zoals het bronzen hoefijzer dat door Koning George IV werd geschon ken, en dat ruim twee meter groot is. De hoefijzers zijn de tolgelden aan Oakham, betaald door beroemde man nen en vrouwen in de afgelopen hon derden jaren. Volgens de overlevering moet ieder lid van de koninklijke familie, en iede re edelman een hoefijzer geven wan neer hij of zij voor de eerste maal het kasteel van Oakham binnentreedt. Twee mijl van Oakham ligt in een dorpje een prachtig landhuis. In het dorpje maakte een dwerg zijn debuut voor Koning Charles I. De dwerg werd opgediend in een koude vleespastei, waar bij-op tafel uitstapte. Hij was slechts 45 cm groot en in livreikleding gestoken. Toen hij dertig was had hij een leng te van 1.C5 meter. Hij stierf tenslotte op 63-jarigo leeftijd dé kleinste én kleur-' rijkste figuur uit de geschiedenis van Engelands kleinste* graafschap. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiitiiitniiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiMiiiiHiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiMiiiiiniimiiiiiiiiti Van Otterloo Nochtans heeft Willem van Otterloo met de Wiener Symphoniker op een ietwat minder volmaakt niveau toch een heel aantrekkelijke bijdrage gele verd met een opname in de Philips- serie ..Musik für Sie" (G03020 L) zo wel van de „Prager" als van de „Lin- 7er"-symfonie (K.V. 425). Het is eigen lijk heel goed en in onderdelen soms ook frappant, maar het is toch over het geheel genomen oppervlakkiger, minder gedecideerd van doel en voor stelling, in klank, in tempi en in ritme. Het verliest dan ook op sommige be langrijke momenten spanning, en er zijn passages die plotseling slap klin ken in een niet goed geslaagde poging om de lyriek van het moment te laten spreken.Daar staat veel dat uitste kend is tegenover, maar tot een volle De vooraanstaande Russische ruimte- specialist Ievgenji Fedorov heeft de Verenigde Staten er van beschuldigd, dat zij waardevolle inlichtingen over hun Discoverer-rakettei. achterhouden. Hü deed dit in het maandblad „commu nist", het meest gezaghebbende orgaan van het Centrale Comité van de Rus sische communistische partij. Fedorov zei dat de Discoverer een ..geperfection- neerder type raket is dan de Verenigde Staten eerder lanceerden. Hij droeg aan zienlijk grotere instrumenten met zich en voerde een groot aantal metingen uit", Fedorov voegde er aan toe dat dc Ame rikaanse wetenschapsmensen niets over de resultaten ervan hebben meegedeeld, noch iets over dc baan die zij volgden en de frequentie waarmee hun zenders werkten. Westelijke waarnemers zijn van me ning dat wanneer de Russische verwij ten juist zijn, de Amerikanen waar schijnlijk geweigerd hebben inlichtingen te verschaffen als represaille voor het feit, dat de Russen dit ook herhaaldelijk hebben gedaan. Sivorov, een andere vooraanstaande Russische geleerde, heeft in de ..Is- weslia" verklaard, dat de Amerikaan se geleerden aanyankelijk zeer ge pocht hebben op de „spraakzaam heid" van de eerste „Vanguard" kunstmaan. Deze kunstmaan, die is uitgerust met zonnebatterijen, zendt nu al een jaar lang achter elkaar haar signaal uit. Maar in plaats van een voordeel vinden de Amerkanen dat nu een plaag. Zij denken na over mid delen om de „Vanguard" tot zwijgen te brengen, omdat deze kunstmaan de ontvangst van het signaal van andere kunstmanen stoort, aldus Sivorov. ZONDAG 11 oktober: Moederschap van O. L. Vr.; eigen mis; 2 geb. van de 21e zondag na Pinksteren; credo; pref. van O. L. Vr.; wit. MAANDAG: Mis van de 2le zondag na pinksteren; groen. Utrecht en Haarlem: H. Wilfridus, bisschop-belijder; mis Sacerdotes; wit. DINSDAG: H. Eduard, belijder; mis Os justi; wit. WOENSDAG: H. Callistus. paus-martelaar; mis Si diligis; rood. DONDERDAG; H. Teresia van Avila. maagd; mis Dilexisti; wit. VRIJDAG: H. Hidwig, weduwe; mis Cognovh wit. Utrecht, Groningen, Den Bosch en Roermond (be halve in de kathedralen): Kerkwijding; mis Terribilis); credo; wit. ZATERDAG: H. Margaretha Alacoque, maagd; eigen mis; wit. ZONDAG 18 oktober: H. Lucas, evan gelist: eigen mis; 2 geb. van de 22e zondag na Pinksteren; 3 geb. v. voortplanting van het geloof; credo; pref. v. d. apostelen; rood. IX Op de tweede deur stond: EETZAAL. Een lakei opende de deur en Jeroen volgde Hazevoet naar binnen. Hij zag een zaal even groot als de troonzaal, eveneens met een gouden vloer en zil veren wanden en met kristallen kroon luchters waarin honderden kaarden brandden. Het gehele middenstuk van de zaal werd in beslag genomen door een onafzienbare lange tafel met éen tafel laken van glanzend damast en met zilve ren borden en vorken en lepels. Gouden drinkkroezen stonden gereed bij de zil veren Ijorden, en honderden rode kaar sen stonden in zilveren kandelaars op de tafel temidden van prachtige kris tallen vazen gevuld met bloemen. „Hier gaan we straks een hapje eten", zei Hazevoet, die nog steeds plezier had over Jeroens verbazing. Ze keerden terug naar de vestibule van het koninklijk paleis en gingen binnen, ot liever naar buiten, door een andere deur waarop stond: PALEIS TUIN. En daar kwamen ze in dé mooi ste tuin, welke Jeroen ooit -'an zijn le ven gezien had. He* water van tientallen fonteinen klaterde in sierlijke bogen neer in bekkens van vlekkeloos wit marmer. En in de marmeren bekkens zwommen vreemde vissen in alle kleu ren, met ogen als glanzende edelstenen en lange vinnen als rijden sluiers of halfgeopende paraplu's. Het gras van de perken was donkergroen en zacht als dons. In de perken bloeiden vreemde, iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiHiiiiiiiiimiimiiiiimHitiiiij Dezer dagen was het 300 jaar gele den, dat het stoffelijk overschot van de in 1658 in de Sont gesneuvelde Neder landse vice-admiraal Witte Cornelis- zoon de With, plechtig in de Grote kerk te Rotterdam werd bijgezet. Op 29 maart 1599 werd Witte Cornz. de With te Brielle geboren. Hij nam in 1616, op rijn zeventiende jaar, dienst als kajuitsjongen op een Oost-Indiëvaarder, en vertrok naar Java. Na enige jaren kreeg De With bevel over een schip en toen Admiraal Piet Hein op zijn merk waardige tocht uitging om de zilver vloot te veroveren, werd De With ge kozen tot kapitein op het vlaggeschip. In een oorlog, waarin ons land zich fewikkeld had om Denemarken tegen weden te ondersteunèh, stelde De With zich beschikbaar. Hij streed tegen een overmacht ter zee. Zijn schip ge raakte op een zandbank en werd door twee vijandelijke schepen aangevallen. Twee uur lang beantwoordde hjj het vuur met onverschrokken koelbloedig heid. Tenslotte kreeg hij een kogel in l)et djjbeen. De wond was dodelijk. Toen viel het schip met zijn lijk de Zwe den in handen. Dezen bewezen het stof felijk overschot van de gesneuvelde held alle eer en leverden het uit. Te Rotterdam werd Corneliszoon de With, Admiraal Dubbelwit genaamd, begraven. Het praalgraf van Witte de With, dat in de oorlog zwaar werd beschadigd, is geheel gerestaureerd en op zijn vroege re plaats in de Grote Kerk terugge bracht. kleurige bloemen zoals Jeroen ze in de gewone wereld nooit gezien had. Langs de tuinpaden stonden geurige heesters in bloei, en aan de bomen hingen de zonderlingste vruchten, rood en groen en geel en rose en oranje en paars en wit met zwarte stippeltjes. Allerlei soorten vogels, waaronder Jeroen alleen maar de ooievinken en klaphoentjes herken de, zongen en floten en tierelierden in de bomen of zigzagden uitgelaten boven de boomkruinen. Prielen van glas en kristal stonden haifverscholen in het groen, en talrijke kabouters met leren voorschoten waren bezig het gbas te maaien en het onkruid te wieden. ,,Je kunt het later allemapl op je ge mak bezichtigen," zei Hazevoet. ,,We gaan nu eerst weer naar binnen.". Ze keerden terug naar de vestibule en Hazevoet liet Jeroen de rest van zijn paleis zien, de slaapkamers en de boterfantstallen en de keuken en de wijnkelder en de muziekzaal en de ko ninklijke linnenkamer, totdat het Jeroen schemerde voor de ogen van alle goud en zilver en kristal en marmer en ivoor en zijde en damast. Tenslotte stonden ze voor de laatste deur in de vestibule, die met het leitje en de griffel en de natte spons in het porseleinen bakje. „Wat is er achter deze deur?" vroeg Jeroen. „Dat," antwoordde Hazevoet, „is de Ga-waar-je-wil-deur. Er zijn maar twee zulke deuren op de gehele wereld. Ik heb de ene en de andere bevindt zich in het huis van de Wijze van Antrim." „Dezelfde die de kippen terug ver anderde in mensen, nadat mijn stiefmoe der het huis in brand had gestoken?" vroeg Jeroen opgewonden. Hazevoet knikte. „Dezelfde" antwoord de hq. „De Ga-waar-je-wil-deuren ge- iiiiiHimiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiMiiiiimiiMiiiiiiii Grafmonument van admiraal Witte Com. de Within de Grote Kerk. tè Rotterdam. ven toegang tot alle kamers van de we reld. Je behoeft slechts op het leitje te schrijven waar je naar toe wilt en de deur te openen qm te zijn waar je wilt. Zelf heb ik zn'n deur eigenlijk niet nodig. Want een kabouter behoeft slechts te denken aan de plaats waar hij naar toe wil, en hij is er terstond. Maar mijn gasten hebben altijd erg veel plezier van deze deur. Proheer zelf maar eens. Jeroen nam de griffel en schreef na enig nadenken op het leitje: „De voor kamer op het dek van mijn 'woonschip in Alexanderbaai." Toen opende hij de deur en ging, ge volgd door Hazevoet, naar binnen. En daar bevond hij zich waarachtig in zijn eigen woonvertrek in Alexaiïderbaai. Hij keek door het raam naar huiten en zag de zon glanzen op het wiegelende water van de baai. Links en rechts van hem lagen ié andere woonschepen rustig heen en weer té schommelen. Kees de Schildpad zat aan boord van zijn schip te vissen met een lapje rode .flanel aan het eind van een stuk, touw. En Admi raal Alexander de Beer zat in het want van zijn woonschip, de Iloufcr. Piraat, op de mondharmonica tc speleh, terwijl Isidoor de Ezel, met iiijn grote grijze hoed op en met zijn ogen stijf ..dichtge knepen, heen en weer liep langs de oever, dr.uk bezig met hef maken van zijn grote gedicht. Jeroen keek om zich heen in de ka mer: Alles was precies zoals hij.het ach tergelaten had. Alleen leek alles nu; veel groter omdat hij zelf zoveel kleiner was geworden. En in de andere wand zag hij, naast de gevyone deur van de huiskamer, een andere, kleinere deur, welke er vroeger niet gewqest was. „Dat is de achterkant van de Ga- waar-je-wil-deur, waardoor wij zo juist naar binnen zijn gekomen," zei rïaze- voét. „Niemand kan dat deurtje zien dan degenen die er door naar binnen zijn gekomen." Jeroen liep naar de wonderdeur, open de haar en stapte, gevolgd door Haze voet, de kamer uit. Zij bevonden zich wederom in de vestibule van Hazevoets paleis. De Ga-waar-je-wil-deür viel ge ruisloos achter hen in het slot. „Mag ik alsjeblieft nog eens probe ren?" vroeg Jeroen. „Ga gerust je gang," zei Hazevoet, „zolang je mijn gast bent, mag je alles doen wat .ie hart begeert." Jeroen veegde het leitje schoon mei de natte spons en schreef met de grif fel: „De woonkamer bij mijn vader thuis." Vervolgens opende hij voorzichtig de wonderdeur op een kiertje en keek naai binnen. Daar zag hyj z;jn vader en zijn broertje Hans en zjjn zusjes Nel en Rie aan tafel zitten. Zij zaten hun middag maal te eten. en een grote schaal witte «bonen dampte in het midden van de ta fel. Want Jeroens vader was arm, en ze aten drie maai in de week witte bó nen, èri drie maal in de week bruine bo nen, en alleen óp zondagen züurkool met spek. En taartjes kregen ze nooit. „Wat tocht het hier in de kamer," zei Nel tegen haar zusje. Jeroen nam snei de Zilveren Sleutel ter hand en wenste ze alle vier in slaap. Aanstonds vielen zijn vader én zijn broer tje en zijn beide zusjps achter hun bor den in slaap. Nu sloop Jeroen op zijn tenen de woonkamer binnen en wens ie seert. Dit uitvallen, dat meestal ge paard gaat met het gelijktijdig vooruit springen van het rustende gekronkelde slangenlichaam en het uitstoten van lucht dat vergelijkbaar is met het leeglopen van een fietsband is een ontstellend gezicht. Het opheffen van kop en hals, dat slan genbezweerders voorgeven te bereiken door de eentonige geluiden, die zij aan fluiten of andere muziekinstrumenten ontlokken, is slechts schijn. De bewe gingen van instrument, handen en li chaam van de slangenbezweerder bren gen en houden het reptiel in de staan de houding. Het is trouwens een vraag of de fluittonen wel tot het bewustzijn van het dier doordringen, want wel we ten we dat slangen trillingen waarne men, maar in hoeverre zij ook gelui den verwerken, is nog niet goed bekend; het oor is namelijk zeer zonderling ge bouwd en een uitwendige gehoorope- ning ontbreekt. Meestal werken slangenbezweerders met cobra's waarvan de gifttanden zijn uitgetrokken. Daarbij moeten zij er echter steeds op bedacht zijn, dat reeds na korte tijd de reserve-giftanden in werking treden, zodat ook die bijtijds moeten wordeh verwijderd. Hiermede willen we niets te kort doen aan de behendigheid en moed van som mige Brits-Indische- en Arabische slan genbezweerders van verleden en heden, die hun „betovering" uitoefenen op die ren, die wel in het bezit zijn van een volledig gebit! Ongetwijfeld zijn er lie den, die op bewonderenswaardige wijze weten onbeschadigde cobra's hun wil op te leggen. Als cobra's een prooi aanvallen, hou den zij deze vast totdat het dier door de inwerking van het gift dood is. Adders daarentegen brengen hun prooi bliksem snel een wond toe, waarna ze haar meestal lolaten en wachten tot zij wachttijd minder dan 10 seconden. Bijtwonden, die cobra's elkaar onder ling toebrengen hebben meestal niet de dood is. Is de prooi een muis, dan is de onvatbaarheid voor hun eigen gift heb ben. iiiiiiiiiiiiiiiiHimniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniinniiiiiiiiiiiiiiii (Slot) Deze stad heeft zich in ruim een eeuw tót een van de belangrijkste ha vens van de gehele wereld ontwikkeld. San Francisco is in 1776 als een Spaanse nederzetting gesticht, in het zelfde jaar dus waarin de 13 Engelse koloniën aan de Oostkust zich aaneen sloten tot de Verenigde Staten van Amerika. De Spaanse ontdekkingsrei zigers hadden reeds lang gezocht naar een goede haven aan de zeeweg naar de Philippijnen. Op de plaats waar nu San Francisco ligt werd een militaire sterkté gesticht die genoemd werd naar de Heilige Franciscus vfcn Assisi, de stichter van de Franciscaanse orde. In 1848 werd er in Californië goud gevonden wat aanleiding gaf tot de Gold rush. Duizenden trokken het jaar daarop naar Californië en het gerucht ging dat het goud daar voor het op scheppen lag. In 1906 werd een groot deel van de stad die toen bijna 500.000 inwoners telde door een aardbeving en een gro te brand die na de aardbeving uitbrak en drie dagen lang woedde, verwoest. Dertigduizend gebouwen waren inge stort of afgebrand. Niet alleen vanuit de Verenigde Staten doch ook uit het buitenland werd aan de zwaar geteis terde stad hulp verleend en twee jaar na de ramp was de stad weer opge bouwd en begon een nieuwe periode van grote welvaart. De stad werd voortdurend uitge breid, de ene heuvel na de andere met de Zilveren Sleutel in de hand een hele ham op tafel, en een hele metworst, en een hele Gelderse worst, en een hele leverworst, en een hele Goudse kaas, zo groot als een karrewiel. En omdat ze in die dagen geen roomijs kenden, wenste Jeroen in plaats daar van een grote schaal slagroom op tafel en een help schaal aardbeien. Want, dacht Jeroen, wat heeft een mens nu aan slagroom zonder aardbeien? Toen wenste hij nog appelbollen en dampen de pannekoeken met stroop en rijste- brei met krenten, en appels en peren en sinaasappelen en kokosnoten en drui ven en meloenen. En omdat zijn vader van koffie hield, wenste Jeroen een hele pot koffie op tafel, en voor Hans en Nel een hele pot thee, en voor Rie een kan dampende anijsmelk. En toen hij nog taartjes had gewenst en taai-taai en borstplaat en knoopdrop en zuurstan gen en veterdrop en duimdrop, en de kamer eruit zag als een grote uitver koop in snoep en levensmiddelen, verliet hij de ouderlijke woonkamer. Hij keek door een kiertje van ae Ga-waar-je- wil-deur toe, terwijl hij, nog steeds met de Zilveren Sleutel in de hand, de sla- penden wakker wenste. En daar weer klonken van achter de 'vonderdeur luide kreten van verbazing. „De kabouters zijn weer hier geweest", jubelde Hans. „Pannekoeken met stroop!" riep Nel opgewonden. „Warme anijsmelk!" juichte Rie. En Jeroens vader riep alleen maar: „Heremijntijd!" Jeroen sloot voorzichtig de Ga-waar- je-wil-deur, en Hazevoet zei; „Nu gaan wij zelf ook een klein hapje eten." Hij ging voor naar de eetzaal. En Je roen en de gehele hofhouding volgden hem naar binnen. DAAN ZONDERLAND. (Wordt vervolgd). 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiifiiiiniKiiiiiiimiiiiiiiiiniiiiiiiiii lllllllllllllllllllllllllllllll 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII „Ik beef van de spanning" roept ooievaar Gijs. „Ik moet naar het zuiden. Ik moet weer op reis." „Ha," roepen de kind'ren, „we gaan al, wat fijn!" „Stop, stop," roept Papaatje „Ik geef hier het sein. Wel Moeder, hoe staat het? Is alles oké?" Maar Moeder, het vrouwtje, zegt lekkertjes „Nee". ..Ik heb nog geen zin, en het is veel te iroeg. Er zijn hier nog vissen en kikkers genoeg." „Ach, zeur niet," zegt Vader. „Je maakt me nog d-' We moéten vertrekken. Het suist in mijn bol." „Nou, ga dan," zegt Moeder. „Het beste hoor Gijs! Ik wens je een fijne, voorspoedige reis." „Wat dacht je," roept Vader. ..Hoe heb ik het nou! Dan blijf i) maar hier. Ik wil enkel met jou." „Da's aardig," prijst Moeder. I „En hoor toch eens Gijs, k nou heb ik opeens ook zo'n zin in de reis." „Dan gaan we," zegt Vader. Maar Moe geeft het sein. Dan vliegen ze weg dooi het wolkengordijn. VERA WITTE illllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllll werd volgebouwd en daar de hoogste heuvels ruim 250 m hoog en enkele er van zeer steil zijn konden de verblufte bezoekers door straten die éen helling van ongeveer 60 gr. hadden trams zien rijden die aan kabels naar boven ge trokken worden en die bij het dalen weer door de kabel tegengehouden worden. In, 1936 werd de laatste hand gelegd aan een lange sierlijke brug die San Francisco verbindt met Oakland, een stad op een afstand van ruim 10 km, aan de overkant van de baai. De brug Een van de prachtige parken van San Francisco. loopt over het Schateilarid dat midden in de baai ligt. San Francisco ligt ten zuiden van de 38e breedtegraad en heeft een gematigd klimaat, het vriest er bijna nooit en het is er bijna nooit erg warm. Het hele jaar door kan men in San Fran cisco op straat bloemen kopen. Het mist vaak in San Francisco daar er vaak nevels vanuit zee binnen trekken, doch de inwoners van San Francisco die erg trots zijn op hun stad kunnen aan de hand van de statistieken be wijzen dat in hun stad tweederde van het jaar de zon schijnt! (Gedeeltelijk) overzicht van San Frnv'-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4