KOU GEVAT Minderheden zetten in Peking beste beentje voor Auto's in fileverkeer met 30 cm. tussenruimte Rapport adviseert: rijbewijs voorlopig voor één jaar Doofstommenschool in TABORA Afrikaanse zusters als eerste leraressen de lekkere ITALIANO Mijndirecties hebhen nog vertrouwen in toekomst Met minder mensen een zelfde hoeveelheid kolen produceren M.O.B.'s kunnen nog niet aan stijgende behoefte voldoen EXAMENS Spoedig 4-urige werkdag in de Sovjet-Unie INITIATIEF VAN ST. MICHIELSGESTEL Aflossing in La Courtine Zeeland" naar brandende tanker Optimistische Khroesjtsjev: SCHRIKBEELD UIT HET JAAR 1980 Opvoeding van kleuter tot volwassene Mevr. B. Boon-Van der Starp overleden Voorzitster „Maduro- dam" KOSTPRIJS MOET LAGER Studiedagen te Oisterwijk Amb tsaanvaarding Onderscheidingen Benoeming Pater L. SchmioJ C.M. t ZATERDAG 10 OKTOBER 1959 19ct per rol EEN PROOUKT VAN KING* EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK Op Indische Oceaan Gezaghebber op Aruba De Jasper-af faire Grunwald in arrest China is een land van vele nationaliteiten. De eigenlijke Chinezen (de Han) vormen ruim 94 procent van de totale bevolking. De minderheden, ongeveer zestig in getal, zijn tezamen omstreeks 36 miljoen sterk. De minachting, die de eigenlijke Chinezen altijd aan de dag hebben gelegd voor de cultuur en de gewoonten van de „binnenlandse barbaren", kwam o.a. hierin tot uit drukking, dat zij de minderheden aanduidden met de stamletter voor „hond". Nog steeds bestaat er tussen de verschillende nationaliteiten in China een krachtig wederzijds wantrouwen en ook de verschillen in welstand en ge letterdheid zijn aanzienlijk. Om aan dit Pan-Hanisme, dat de schepping van een eenvormige cultuur en economie in de weg staat, een eind te maken zijn de Chinese communisten nu begonnen met .iet „vertonen" van de nationale minderheden en het wekken van waardering voor hun presta ties. Hier ziet men een kleurrijke dansgroep, bestaande uit leden van een van de minderheden, die bij de viering van de tiende verjaardag van de Chinese Volksrepubliek in Peking haar kunst demonstreerde. Premier Khroesjtsjev van de Sovjet- Unie heeft in Bratsk in Siberië gezegd dat zjjn besprekingen met president Eisenhower van de Verenigde Staten zullen bijdragen tot het versterken van de vrede en dat zij goede betrekkingen tussen beide landen tot stand zullen brengen op basis van vreedzaam naast elkaar bestaan, aldus het Russische persbureau Tass. Maar de Russische premier voegde eraan toe dat de „im perialisten nu worden tegengehouden omdat Rusland in staat was de groot ste Spoetniks en drie kosmische raket ten te lanceren. „Afstand speelt thans geen rol. Als een oorlog uitbreekt, zou deze gemakkelijk de hele wereld kun nen raken. Zelfs de meest dolle oor logshitsers beginnen dit beter te begrij pen. Alle voorwaarden zijn nu echter aanwezig om een oorlog te vermijden en blijvend vrede op aarde te verzeke ren. Er is een geheel nieuwe situatie geschapen die geen precedent kent". Khroesjtsjev die in Bratsk was op de terugweg van Peking naar Moskou, zei dat het voor de volken van alle lan den steeds duidelijker wordt dat het socialistische stelsel het beste is. HU zei: „Alles gaat goed met ons. Ik ben er diep van overtuigd dat zeer spoedig de tijd zal komen dat de men sen in ons land door de vooruitgang in de wetenschap en de technologie, slechts drie of vier uur per dag zullen werken". Khroesjtsjev zei, dat ofschoon het industriële plan voor dit jaar voor meer dan honderd procent zal zy'n ver vuld, de droogte in sommige gebieden de oogst zal verminderen, niettemin zal er meer dan genoeg brood zijn. <Van onze Utrechtse redacteur) De bestrijding van de verkeersonvei ligheid dient men op een moderne leest te schoeien, waarbij men meer dan tot dusver aandacht zou moeten schenken aan de psychologische achtergronden van het gedrag der weggebruikers. De ze opvatting was voor het hoofdbestuur van het Verbond voor Veilig Verkeer aanleiding drs. G. J. Avelingh van het Ned. Paedagogisch Instituut voor het bedrijfsleren te Zeist te verzoeken daar- over zijn denkbeelden te geven. In een rapport, dat drs. Avelingh met behulp van enige medewerkers heeft samenge steld, komt hy tot de conclusie, dat de verkeersveiligheid een integrale opvoe ding van de mens in het verkeer vraagt. Deze opvoeding moet al in de kleuter jaren beginnen en tot in de volwassen heid worden voortgezet. De wenselijkheid blijkt steeds meer, zo zegt het rapport, het jeugdverkeers- onderwijs niet te doen eindigen met hel L.O. Het is een bekend ervaringsfeit, dat een goed verkeersexamen op de la gere school geen garantie biedt voor het verkeersgedrag op zestienjarige leeftijd. De verkeerssituatie, welke over enkele jaren in ons land valt te ver wachten, geeft gerede aanleiding om het verkeersonderwUs op korte termijn te doen uitgroeien tot een werkelijke op voeding van de Nederlandse bevolking Groter betekenis dan het aantal mo torvoertuigen per honderd inwoners heeft de mate van bezetting der wegen. En deze, de verkeersintensiteit, behoort in Nederland tot de allerhoogste in Europa, omdat de oppervlakte van ons grondgebied klein is in verhouding tot het aantal inwoners. Indien wU in 1957 op een tamelijk bezette autoweg reden met een tussenruimte van ongeveer hon derdvijftig meter, dan rijden wij in 1980, gezien de geschatte toeneming van het aantal automobielen, in fileverkeer met dertig meter tussenruimte, indien men tenminste het wegenapparaat niet dras tisch uitbreidt. Aan het sociale gedrag van de ver keersdeelnemers stelt men zwaarde re eisen naarmate het verkeer gecom pliceerder wordt. De toekomstige ver keersdeelnemer zal zich een instel ling moeten eigen maken, die op sa menspel is gericht, wil er een vorm van partnership op de wegen ont staan. Daartoe zal hy de belangen van de mede-weggebruiker moeten gaan onderkennen en respecteren. Het zou een krachtige hulp zyn by de uitvoering van een zo omvangryk pro ject als de integrale verkeersopvoedihg, wanneer het bedrijfsleven dit streven zou steunen in de meest ruime zin van het woord. Van verschillende zijden is de sugges tie gedaan, verkeersvorming te verbin den aan de rij-instructie. Deze gedach te zou men volgens de rapporteurs wel licht het best kunnen effectueren door het rijbewijs voor de eerste maal slechts met een beperkte geldigheidsduur voor één jaar uit te reiken. Deze geldigheid zou men tot de normale duur kunnen verlengen, indien de houder na dat jaar een aantekening behaalt voor het vol gen van een vormingscursus. Deze tus sentijd acht men nodig voor het verkrij gen van een voldoende verkeerserva- ring om aan de gesprekken te kunnen deelnemen. Verkeersklinieken De rij-instructie zou men op een ho ger plan kunnen brengen indien de in structeurs zelf een sociale en paedago- gische vorming krijgen, alvorens zy hun beroep kunnen uitoefenen. Daartoe acht men het meest geschikt een aan tal korte studieconferenties onder el kaar en in kleine groepen, met paeda- gogische oefensituaties, uiteraard on der deskundige leiding. Men wyst erop, dat betere lesmethoden kunnen bedra gen tot verlaging van het percentage afwUzingen. De verkeersopvoeding zal het stelsel van preventief en repressief werkende strafbedreiging, toezicht en bestraf fing of zelfs (tijdeiyke) uitsluiting van het verkeer wel nooit geheel over bodig maken. Er zullen alty'd mensen zyn, die zich niet kunnen of willen on derwerpen aan de sociale orde, uit wel ke gronden dan ook. In een aantal van deze gevallen zou vermoedelpk een psy chologische of paedagogische therapie zijn gerechtvaardigd. In dit verband beveelt het rapport de oprichting van één of meer verkeersklinieken aan, naar het voorbeeld van Amerika. Tenslotte wordt veel verwacht van een samenwerking met de kantonrech ters, die daarvoor in aanmerking ko mende overtreders verplichten een ver- keerscursus te volgen. (Van onze Brabantse redactie) Met hetzelfde Raptim-vliegtuig waar mee mej. Basilla John die op kosten van een Breda's missie-comité in Ox ford gaat studeren uit Tanganyika naar Nederland is gekomen, zijn ook drie Afrikaanse zusters gearriveerd, die dinsdag doorreizen naar Ierland, waar zij twee jaar lang het doofstom menonderwijs gaan bestuderen .Zij zul len nl. straks de leerkrachten zijn van de doofstommenschool, die in hun ge boorteland, in Tabora, wordt gesticht. Het initiatief hiertoe is genomen door de directeur van het Doofstommeninsti- tuut in St.-Michielsgestel, mgr. Van Overbeek, die de zwarte zusters dezer dagen met het onderwijs in zyn insti tuut heeft laten kennismaken. Ze waren verrukt over de balletde monstratie, die de dove leerlingen daar gaven. Iets dergeiyks zullen zy te zy- ner tijd in Afrika moeten gaan doen, maar dan aangepast aan de Afrikaan se zeden. ,,De tam-tam is een uitste kend instrument: die kunnen de kinderen goed aanvoelen", zei een van de Ges- telse leraren. De zusters volgen het on derwas in Ierland, omdat ze daar geen moeite hebben met de taal: ze spreken perfect Engels, maar uiteraard geen woord Nederlands. De Ierse school is qua methodiek echter geiyk aan die in St.-Michielsgestel: enkele jaren geleden is de Ierse staf twee keer veertien da gen in Nederland geweest om kennis te nemen van de in Gestel gebruikte me thodes. Sindsdien is de Ierse school waar men vijf jaar geleden nog alleen gebarentaal onderwees volledig op de moderne leest geschoeid. Het is niet de eerste keer, dat St.- Michielsgestel het initiatief neemt tot de stichting van doofstommeninstitu- ten in verre landen: in 1938 werd een meisjesschool gesticht op" Java en tien jaar later werd daar ook een jon gensschool opgericht, waarvoor de broeders, van Eikenburg bij Eindho ven, in Gestel waren opgeleid. Een andere stichting van Gestel is de school op Ceylon, waar Belgische zus ters het onderwijs geven. St.-Michiels gestel leidde ook zusters op voor de doofstommenschool in Madras, Indië en hielp in 1948 de doofstommen school in Paramaribo starten. Nu heeft mgr. van Overbeek de blik naar Afrika gericht, waar alleen een schooltje voor doofstommen bestaat in De drie Afrikaanse zusters, die opgeleid worden voor de nieuwe doofstommen school in Tabora. Advertentie Via de generaal van Vc Belgisch Congo de Witte Paters, pater Volker, kwam hy in Tanganyika terecht, waar hy niet alleen 25 ha bouwterrein kreeg aange boden, maar waar men tevens drie Afrikaanse zusters beschikbaar had, die dusdanige studies achter de rug had den, dat ze geschikt waren om in Euro pa te komen studeren. Alle drie zyn ze nl. in het bezit van grade 1, dat is zo veel als onze hoofdacte. De zusters zul len twee jaar college volgen aan de uni versiteit van Dublin, waarmee het insti tuut in Ierland nauw samenwerkt, en voorts praktische lessen volgen op de Ierse school. Daarna zullen ze nog één jaar diverse Europese instituten bekij ken, om zich door en door vertrouwd te maken met alle methoden en daar door zelf een methode te kunnen samen stellen die voor Tanganyika geschikt is. Daar zullen ze b.v. het onderwys moeten geven in de Afrikaanse taal. Op de duur zullen zij dan in Afrika nieuwe krachten kunnen vormen, wellicht ook voor andere te stichten scholen. Mgr. Van Overbeek is erg gelukkig met het tot dusver bereikte succes, vooral omdat het onderwas in de nieu we buitenlandse school door eigen Afri kaanse zusters zal worden gegeven. In de andere landen waar van St.-Michiels gestel uit scholen zijn gesticht, is dit niet het geval. Voor Afrika, waar ge leidelijk alles Afrikaans wordt, is dit van bijzonder belang. Van de Unesco is inmiddels toezegging verkregen, dat men de studiekosten van de zusters zal betalen, alsmede de inrichting van de school, mits de missie zorgt voor het ge bouw. Dat moet een complex worden van school èn internaat, zij het dan van bescheiden allure. Verscheidene vrien den van het instituut hebben inmiddels al giften gegeven voor de Afrikaanse stichting. Men kan er aan mee helpen door gelden over te maken op giro nr. 1268 van het Doofstommeninstituut in St.-Michielsgestel, onder vermelding „Tabora". Vrijdag is in 's Gravenhage overle den de 75-jarige mevrouw B. Boon-van der Starp, laatsteiyk voorzitster van de stichting Bijstand Nederlands Studen tensanatorium „Miniatuurstad Madu- rodam". Mevr. Boon werd 31 januari 1884 in Maassluis geboren. In de oor logsjaren liet zij zich van bijzondere zij de kennen, toen zij er in slaagde vyf- tienhonderd jodenkinderen uit het be zette Oostenrijk naar Nederland te doen overbrengen. Toen de situatie in Neder land gevaarlijk werd, slaagde zij met haar man er in naar Engeland (en later naar Canada) te ontkomen. Mevrouw Boon heeft van Engeland uit het verzetswerk gestimuleerd en me de ervoor zorg gedragen dat men na. de bevrijding vrachten kleding en voed sel naar het bevrijde gebied kon zen den. zy werd kortgeleden onderschei den tot officier in de Orde van Oranje- Nassau. (Van onze correspondent) De ondernemingsraad van de Staats manen heeft zijn vertrouwen uitgespro ken in de wjjze waarop de hoofddirec tie de problemen, die zijn ontstaan door de kolencrisis, behandelt. Dit gebeurde nadat de raad een uiteenzetting had be luisterd van de voorzitter, mr. F. Jan sen, hoofddirecteur van de Staatsmij nen. De mynindustrie staat voor het feit dat een toeneming van de algemene be drijvigheid geer hoger verbruik van ko len veroorzaakt. De kolen in de KSG- ianden bevinden zich in een scherpe concurrentiestrijd met goedkope import kolen en met de olie. De Nederlandse mynindustrie moet daarenboven, aldus mr. Jansen, concur reren met kolen uit andere landen waar van de prijs door de aldaar getroffen beschermende maatregelen, kunstma tig laag is. Waar hier een dergelijke hulp van overheidswege ontbreekt, kan de toestand in het Limburgse mynbek- ken niet rooskleurig zijn. Hoe men de kostprijs van de kolen kan verlagen, is thans het voornaam ste vraagstuk. Verschillende maatrege len moeten ertoe leiden dat met min der mensen dezelfde hoeveelheid kolen wordt geproduceerd. Dit mag echter volgens de staatsmynendirectie niet ge schieden door schoksgewyze verande ringen in de personeelsbezetting. Men streeft daarom ernstig naar vermij ding van verzuimdiensten. Mochten de ze toch noodzakelijk blijken, dan zal men deze aangelegenheid eerst in de mymndustrieraad behandelen. Omdat de staatsmijnen over een goe de personeelsbezetting en over modern geoutilleerde bedrijven beschikken, heeft de directie vertrouwen dat het mo gelijk zal zijn een sociaal en econo misch gezonde bedrijfsvoering van de bestaande mijnzetek ook voor de toe komst te verwezenlyken, mits een rede lijk klimaat wordt geschapen waarbij o.m. gelijke concurrentievoorwaarden voor alle energieleveranciers zullen be staan. Donderdag en vrijdag is de eerste ge vechtsgroep van de vierde divisie uit La Courtine naar Nederland terugge reis. Het zijn ongeveer 5000 man, die worden afgelost door een tweede groep van 5000 man van de vierde divisie, die in La Courtine hetzelfde oefeningenpro gramma zal afwerken. Deze tweede groep keert begin november naar Ne derland terug en dan ligt het oefenen van Nederlandse eenheden in Frank- rijk voorlopig stil. Sinds vrijdagmiddag staat op de In dische Oceaan op 350 myi ten westen van Bombay de nieuwe tanker „Hav- prins" in brand. Het schip, dat 12.589 ton meet en eigendom is van de -ede- dery P. Meyer te Oslo, heeft om assis tentie gevraagd. Het is de radiotele grafist J. v.d. Berg uit Amsterdam van de sleper „Zeeland" van Wijsmuller uit IJmuiden geweest, die in het bericht als eerste heeft opgevangen en wereldkun dig heeft gemaakt. De sleepboot voer op dat moment in de Indische Oceaan zonder sleep. Onder bevel van kapitein F. de Jong uit IJmuiden is ze volle kracht draaiend naar de „Havprins" ge varen. Volgens geruchten op Curasao maakt de heer F. J. C. Beaujon, de huidige minister van Verkeer en Verbindingen, een goede kans gezaghebber van het eilandgebied Aruba te worden. (Van onze Brabantse redactie) De Medisch Opvoedkundige Bureaus kunnen nog steeds niet tegemoetkomen aan de behoefte. Men zal daarom moe ten nagaan hoe met de bestaande mo gelijkheden meer kan worden bereikt, o.a. door het bevorderen van de effi ciency. De statistische gegevens dienen daarby dienstbaar te worden gemaakt aan de planning. Dit waren enkele pun ten uit een betoog, waarmee dr. C. Trimbos de kritische beschouwingen opende, die vrijdag en zaterdag tijdens de studiedagen van het centrum MOB's op het landgoed De Rozep te Oisterwyk aan de werkwyze van het MOB zijn ge- wqd. Met moeite vonden de vele belang stellenden, die nog geruime tyd na de opening bleven binnenstromen, een plaats in het kleine zaaltje van het bun galowpark, waar de hee- Kuitenbrou wer tussen het stoelengeschuifel door een overzicht gaf van de werkzaamhe den van de bureaus in het afgelopen jaar: 2200 kinderen werden onderzocht, van wie er 550 in behandeling kwamen; niet minder dan 10.000 psychiatrische en 13.000 psychologische uren werd aan het werk besteed. Wat de samenwer king met de andere instellingen be trof, werd opgemerkt, dat hiervoor by de niet-katholieken meer belangstelling bestaat dan by de katholieken. In de loop van vorig jaar is de subsidierege ling van het rijk afgekomen en werd de subsidiëring van het preventiefonds ver beterd; gepoogd wordt voorts subsidie regelingen te krijgen bij provincies en gemeenten. De opleiding van de specia le krachten, die de MOB's behoeven, werd dit jaar verbeterd en uitgebreid met een studiecentrum voor maatschap pelijk werk n geestelyke gezondheids zorg. Dr. Trimbos, die een inleiding hield over de werkwijze van het MOB in het licht van een statistisch onderzoek, con stateerde o.a., dat de bureaus nog al- De Londense financier F. Grunwald, die directeur is van enkele maatschap pijen uit de groep-Jasper, is vrijdag middag in de Britse hoofdstad gearres teerd op beschuldiging van verduiste ring van 3Vi miljoen pond sterling (bij na 35 miljoen gulden), Grunwald zal zich zaterdag voor de rechter moeten verantwoorden. Zoals men weet stelt een regeringscommissie momenteel een onderzoek in naar de zaken van de Jas- pergroep. tyd op nagenoeg dezelfde wUze wer ken als toen zy dertig jaar geleden wer den gesticht. Dit geldt ook voor de ba kermat van de bureaus: de Verenigde Staten. De enige wezeniyke verandering is, dat de psycholoog een belangrijker plaats heeft gekregen. Toch zijn er gro te verschillen in de werkwyze van de verschillende bureaus, met name in de tijden, die aan onderzoek en behande ling worden besteed. In het algemeen krijgt het onderzoek de meeste uren en de vraag ryst of er gebrek is aan thera peuten. Moeten r- meer kinderthera peuten worden aangesteld of moet via de MOB's dc therapeutische scholing van de psychologen worden uitgebreid? Deze en andere vragen kwamen in de discussie, nadat de tweede inleider, dr. A. v. Meurs. de werkwijze van het MOB in het licht van een katamnestisch onderzoek had geplaatst. Met een in leiding van prof. dr. H. Fortman over cultuur en gezondheid werden de studie dagen vanochtend besloten. Prof. dr. D. Kuyper Fzn. heeft vrij dag zijn ambt van hoogleraar in de fa culteit der letteren en wysbegeerte aan de Vrye Universiteit voor het onderwys in de latynse taal- en letterkunde aan vaard met een inaugurele oratie over „Het magisch vierkant in Pompeii". By de aanvaarding van het ambt van buitengewoon hoogleraar in de kunstge schiedenis (studierichting tuin- en land schapsarchitectuur) aan de Landbouw- hogeschoo! tj Wageningen heeft jhr. dr. J. S. Witsen Elias heden een rede uit gesproken, getiteld: „Begrip en ont- vankelykheid". Uitgaande van het standpunt, dat tuinarchitectuur tot de schone kunsten behoort, gaf professor Witsen Elias als zUn mening te kennen, dat haar beoefenaren niet alleen aan dacht dienen te besteden aan hun we tenschappelijke scholing, maar even zeer aan hun estetische vorming. Vol gens de nieuwe hoogleraar dient de tuin- en landschapsarchitect kennis te nemen van kunstwerken uit verschillen de tydperken en styifasen, maar als scheppend kunstenaar dient hy in het byzonder aandacht te schenken aan de kunst, die in deze eeuw om hem heen is ontstaan. Gisternamiddag heeft prof. ir. H. La- meris in het paviljoen van de Tech nische Hogeschool te Eindhoven een oratie uitgespn ken, getiteld „De dode ketel is een levend ding", bij het offi cieel aanvaarden van het ambt van bui tengewoon hoogleraar in de werktuig bouwkunde, speciaal in de warmtetech- niek en de constructies van het stoom- bedrijf. De voorzitter va de Luxemburgse delegatie van de Beneluxcommis- sie voor begrotingsvergelyking, dr. Ju les Bruckner, is benoemd tot comman deur in de Orde van Oranje-Nassau. Deze hoge onderscheiding is hem ver leend op grond van zyn grote verdien sten voor het internationaal begrotings- vergelijkingswerk. Dr. H. Bouman, geneesheer-directeur van de chr. zenuwinrichting „Vogelen- sang", is benoemd tot officier in de or de van Oranje-Nassau. De bisschop van Breda heeft aalmoe zenier M.C. A. Huybregts belast met de zorg voor het diocesaan weekblad ON DERWEG - zonder ontheffing van zijn taak bij het bedrijfsapostolaat - en heéfl hem verplaatst naar Roosendaal, waar zijn voorlopig adres is: Molenstraat 15: heeft beschikbaar gesteld voor het aal- moezenierswerk bij de Pastoor Bastiaan- sen-Stichting en tevens kapelaan be noemd te St. Willebrord: de weleerw. heer J. A. M. van Disseldorp: heeft be noemd tot kapelaan te Roosendaal w Cornelius) de weleerw. heer A. W Smits. Mr. S. J. J. baron Van Voorst tot Voorst, tweede ambassadesecretaris te Parijs, zal medio november a.s. in de zelfde boedanigheid worden tewerkge steld aan de Nederlandse ambassade te Bern. Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's Hertogenbosch heeft op verzoek van de provinciaal van de paters der H.H Harten eervol ongslag verleend aan pa ter J. C. M. Molenkamp SS.CC. als as sistent van de parochie H. Martinus te St. Oedenrode: en heeft benoemd tot kapelaan van de parochie H.H. Antonius en Barbara te 's Hertogenbsoch pa ter J. M. H. Scheijen SS.CC. Op ver zoek van de provinciaal der paters Do minicanen is benoemd tot kanelaan te Langenboom pater J. B. F. Boers OP, onder griiiktydig eervol ontslag van pa ter J. C. J. van Reijsen OP.; tot assis tent van de parochie H. Dominicus te UTRECHT, 9 oktober: cand. rechts geleerdheid: mej. L. de Smit (Utrecht), jhr. J, D. van Karnebeek (Den Haag). Cand. sociologie: mevr. A. Verlinde- Keizer (Utrecht), me.j. E. Grootkerk (Cuiemborg), F. P. Janson (Utrecht). Notariaatsexamen deel 2: P. de Roy (Vught). Cand. Frans mej. S. M. Evma (Maarssen). LEIDEN, 8 oktober Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Contactinvarian- ten". de heer L. Bakema, geboren te Emmen en thans wonende te Haarlem. Doet. Ned. recht mej. M. Wreesman te Delden (O), mej. M. L. A. Labou- chiére te Zeist, G. F. Boreel te Leiden. H. A. Zanoli te Den Haag en H. A. Wolterbeek te Den Haag, doet. farma cie D. Sonnega te Warmond en H. M. Smits te Leiden, kand. geschiedenis E. G. Hoekstra te Oegstgeest. DELFT Op een proefschrift over de erfelyke aangeboren doofheid in Zuid-Holland is aan de universiteit van Amsterdam gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde de heer H. J. M. Aulbers ,arts te Delft. Promotor was prof. dr. L. B. W Jonkees. AMSTERDAM, 9 okt. Cand geschie denis: G. Abma (Amsterdam). Geslaagd voor het doctoraal examen theologie de r< S. Kistenmaker, Ha milton Ontario. Canada, en ds. A. H. Schippers, Hiliegom. Geslaagd voor het kandidaatsexamen in de economische wetenschappen de he. ren A. G. van Leersum (Den Haag), J. G. van der Geest (Berkel), R. P. C. Vos (Rot- (Gouda), en Steenhoff (Rotte Cam), terdam), J. H. J. Carlier K. J. Bordewyk (Den Haag). Geslaagd voor het doctoraal examen in de economische wetenschappen de heren F. H. van Bazel (Den Haag) en J. H. C. Post (Waddirikveen). Geslaagd voor het doet. ex. scheikun de de heer J. A. Brongers. voor het doet. ex. geologie de heer E. RomUn, voor bet kand. ex. d' wis- en natuurkun de de heer T.J.B. Swanenburg. Voor liet kand. ex. f wis- en natuurkunde de heer T. van Dam. Voor het kand. ex. k wis- en natuurkunde de heer P. A. J. Bentvelzen. Voor het kand. ex. i wis- en natuurkunde de heer F. W. Warnaars, allen te Leiden. In het ziekenhpis te Sittard is op 81- jarige leeftyd overleden de weleerwaar de heer L. Schmid C.M. Pater Schmid werd 17 maart 1878 te Breda geboren. Hy deed zyn lagere studies aan het St. Vincentius-seminarie te Zundert. 13 september 1898 trad hU in het novici aat bij de paters Lazaristen in en hy werd 17 juni 1905 priester gewijd. Nog in hetzelfde jaar vertrok pater Schmid ais missionaris naar Yungpingfu in Noord-China, waar hij een missiestatie stichtte Tydens de bezetting werd hij in een kamp te Peking geïnterneerd'. Tot 1948 verbleef hy in China, totdat hy vanwege de omstandigheden in dat land naar Nederland moest terugkeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6