Dagblad voor Schiedam en omstreken Voor Belgische mijnwerkers een steun meer bij V.N. bespreken de kwestie-Tibet 4 JUWELIERSZAKEN IN LONDEN LEEGGEROOFD Vrees voor repercussies in- en uitvoer Woordenstrijd lussen Cabot Lodge en Koeznetsov Oost en West leveren strijd om zetel in Veiligheidsraad Toto-winnaar van deze week? tot „Koning der veedieven 6V2 jaar veroordeeld 'ooggelegde Noorse Tien „dr steden worden „nat" Koopt op tijd uw zekerheid Ministerraad van K.S.G. beslist: Wel steun voor omscholing Spelregels vrijere loonvorming De Chinezen in Indonesië Op voorstel van Ierland en Malakka is Polens voorsprong op l.urkije niet van beslissende aard Duitse slager decimeerde veestapel langs „Autobahnen'" Drankbestrijders lijden nederlaag bij cognac-verkiezingen Het weer. Geen pensioen voor ontslagen handarbeiders Hilversumse loon- slachters staken Stichting van den Arbeid vrijdag met spoed bijeen Loenik III vergroot zijn snelheid Heft DENEMARKEN belasting op lucht Peking ziet enkele „praktische bezwaren" DERTIEN VERGEEFSE STEMMINGEN Enkele opklaringen Het weer in Europa Conflict met grossiers vereniging Buit van 2,6 miljoen gulden NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK DINSDAG 13 OKTOBER 1959 Rustig weer - - Bij Iandaanwinningswerken nieuwe scniedamscne courant De ministerraad van de Europese Ge nieenschap voor Kolen en Staal (KSG) is niet bereid de steun aan de gedeelte- lijk werkloze Belgische mijnwerkers ook na 31 oktober voort te zetten. De minis terraad bleek wel bereid de op 30 sep tember j.l. afgelopen verlenging van deze maatregel van kracht te doen zijn tot 31 oktober, doch daarna zal geen -. -dere verlenging worden toegestaan, aldus wordt in Luxemburg, waar de mi nisters maandag bijeenkwamen, verno men. Het onverwachte besluit werd in een vier uur durende vergadering ge nomen. Met uitzondering van de Belgische delegatie was de ministerraad algemeen van mening, dat het vraagstuk van de sar.ering der kolenmijnen niet wordt op gelost door verlenging van de steun. De (Van onze Haagse redactie) Vrijdag komt de Stichting van den Ar beid in spoedvergadering bijeen om zich te beraden over de verduidelijking welke staatssecretaris Roolvink heeft gegeven van de spelregels inzake de vrijere loonvorming. De vergadering vindt plaats nadat de drie vakcentra les daar telegrafisch om hadden ver zocht. Het Russische persbureau Tass meldt, dat de Russische maanraket Loenik XXI het punt gepasseerd is, waarop hij het verst van de aarde verwijderd was. Thans keert hij naar de aarde terug. Gisteravond omstreeks 18.00 uur (Ned. tijd), bedroeg de afstand van de Loenik tot de aarde 456.000 km. Toen de Loe nik het verst van de aarde verwijderd was, had hij een minimumsnelheid van ongeveer 0,4 km per seconde, maar la ter nam de snelheid toe tot ongeveer een halve km per seconde. Volgens Tass zal de raket thans voortdurend sneller vliegen. Blijkens de gegevens van het ruimtestations functioneert de uitrusting van de Loenik nog steeds nor maal. De vaak gehoorde klacht van de De nen, dat de belastingen in hun „wel vaartsstaat" zo hoog zijn, schijnt beves tigd te worden door het l'cit, dat bij het Deense parlement nu een wetsontwerp is ingediend waarbij in feite het heffen van belasting oplucht wordt voorge steld, zo meldt Ritzau. Het wets ontwerp, dat beoogt liet verschil tussen belasting op gewoon consumptie-ijs en het nieuw in de handel gebrachte zoge naamde „zachte ijs" te vereffenen, is noodzakelijk geworden doordat zacht-ijs nog onbekend was toen de thans gelden de belastingregeling tot stand kwam. „Zacht-ijs" wordt gemaakt door lucht in het ijsmengsel te blazen en door deze behandeling kan het volume van het ijsje met wel driekwart worden opgevoerd. Bij berekening per liter van de belasting op het ijs kan dit dus voor de verkoper een belangrijk voordeel op leveren maar de fiscus voelde zich te kort gedaan ...vandaar het voorstel om ook de lucht in het ijs te belasten. ondernemingen zelf en de nationale re geringen dienen deze hulp geheel vóór hun rekening te nemen. Sinds maart van dit jaar ontvangt de Belgische regering zoals bekend van de KSG een bijdrage van twintig procent voor de uitkeringen aan die mijnwer kers. die langer dan negen dagen per maand werkloos zijn als gevolg van de kolencrisis. Hiertoe beschikte de Hoge Autoriteit over een krediet van 250 mil joen Belgische frank. De Nederlandse vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit, de heer D. P. Spieren burg, zei te vrezen, dat dit besluit in l'e'.gië scherpe repercussies zal kunnen hebben en dat het de Belgische houding jegens de in- en uitvoer van kolen zal k .inen verscherpen. De ministers waren iverigens in principe van mening, dat, na afloop van de op 9 februari 1960 eindigende overgangsbepalingen, steun dient te worden gegeven voor de wederaan passing van die arbeiders uit de kolen- industrie, die als gevolg van de sa nering zonder werk zullen komen. Deze steun zou zich moeten uitstrek ken tot de arbeiders in alle zes lan den van de gemeenschap. Ook de Nederlandse minister van Eco nomische Zaken, drs. J. W. de Pous, betoogde dat het vraagstuk van de we deraanpassing niet zonder steun van de gemeenschap zal kunnen worden opge lost. Hoewel er dus in beginsel overeen stemming over deze maatregel bleek te bestaan, waren er afwijkende meningen over de methode tot regeling daarvan. Vooral van Duitse zijde bestonden over wegende bezwaren tegen een verdrags wijziging, die de Hoge Autoriteit in staat zou stellen voor een langere pe- Lode deze steun te verlenen. Van Ne derlandse zijde werd het standpunt in genomen, dat voor een dergelijke rege ling slechts een toestemming voor maxi maal vijf jaar aan de Hoge Autoriteit mag worden gegeven. Aangenomen wordt, dat de minister raad, na een redactiewijziging - het desbetreffende voorstel van de Hoge utoriteit, op 17 november a.s. overeen stemming over deze kwestie zal kunnen bereiken-. De Indonesische minister van buiten landse zaken dr. Soebandrio, heeft in Hongkong, nadat hij drie dagen bespre kingen heeft gevoerd in Peking met de communistisch Chinese regering, ver klaard, dat hij in principe weerklank heeft gevonden bij vice-premier Tsjen- Ji voor zijn betoog over de status van de Chinezen in Indonesië, doch dat er nog enkele „praktische moeilijkheden" zijn. Dit melden AFP en Reuter. Een van deze „praktische moeilijkhe den", aldus Soebandrio, is de maatre gel van de Indonesische regering, dat alle Chinese kleinhandelaren op het In donesische platteland per 1 januari 1960 hun zaken moeten sluiten of overdra gen aan Indonesische staatsburgers. De ze kwestie zal spoedig worden opgelost, zo zei de Indonesische minister. De bei de landen zullen binnen niet al te lange tijd een verdrag tekenen, waarin weder zijds het staatsburgerschap zal worden geregeld. Dit verdrag zal volgens Soe bandrio de Chinezen in Indonesië doen kiezen tussen de Chinese of de Indone sische nationaliteit. V Vóór zijn bezoek aan president De Gaulle maakte prins Rai zijn kinderen Caroline en Albert en de gouvernante een Bois de Bologne te Parijs. lier van Monaco met wandeling door het De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren met 43 tegen il stemmen, bij 25 onthoudingen, besloten het voorstel van Ierland i Malakka tot een debat over de toestand in Tibet op haar agenda te plaatsen. De kwestie zal in plenaire vergaderin gen worden behandeld en niet naar een commissie worden verwezen. De weste lijke landen stemden voor, de negen communistische staten plus Indonesië en Joegoslavië tegen. Van stemming ont hielden zich Afghanistan. Birma, Cam bodja, Ceylon, de Dominicaanse Repu bliek, Finland, Frankrijk, Ghana, Gui nee, Irak, Jordanië, Libanon, Liberië, Libië, Marokko, Nepal, Peru, Portugal, Saoedi Arabië, Spanje, de Soedan, Tu nesië, Zuid-Afrika, de Verenigde Ara bische Republiek en Jemen. De afge vaardigde van Indië stemde niet, de de legaties van Israël en Ethiopië waren niet aanwezig. Namens de tegenstemmers werd het woord gevoerd door de Indonesische af- Zonder succes heeft de Algemene Vergadering gisteren dertien maal ge stemd over de bezetting van een zetel in de Veiligheidsraad der Verenigde Naties. De strijd ging tussen Polen en Turkse. Steeds had Polen de leiding, maar de vereiste meerderheid van 54 stemmen haaide het toch niet. Dc hoog ste „score" vöor Poien was 48. Bij de (Van onze correspondent in Bonn) Een rechtbank in Düsseldorf heeft gisteren de 50-jarige slager Albert Ro- (len de „koning der veedieven" tot zes-en-een-half jaar tuchthuis ver oordeeld. Roden heeft tussen 1952 en 1958 in weiden langs de Westduitse „Autobahnen" tussen het Roergebied en Sleeswijk-Holstein vee geslacht, dat hem niet toebehoorde. Het vlees ver voerde hij in zijn „Mercedes-300" naar Düsseldorf en verkocht het in zijn sla gerij clandestien (zonder een merk van de Keuringsdienst). Daaraan heeft hij in de loop der jaren 375.000 mark ver diend. Tijdens de rechtszaak verklaarde Ro den tot de veediefstallen te zijn geko men door belasting- en speelschulden. Zijn talrijke bezoeken aan de casino's in Bad Neuenahr, Travemünde, Bad Öeynhausen etc. hadden hem op het idee gebracht zich het vee in de weiden langs de wegen toe te eigenen. Snel slachten had hjj als soldaat in de oor log in Oost-Pruisen geleerd. In enkele minuten wist hij een koe vakkundig in enkele gemakkelijk te vervoeren stuk ken te delen. Zij 54-jarige vrouw Anne, die op de hoogte was geweest van de clandestiene slacht van gestolen vee, kreeg 12 maanden gevangenisstraf en de 21-ja- rige zoon Jiirgen wegens medeplichtig heid 8 maanden. Zoon Armin (19 jaar) werd vrijgesproken. Ewald Mischker, die de „Mercedes-300" op de stroop tochten meestal Bestuurde, werd tot 5 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Ro den mag vijf jaren, nadat hij zijn straf heeft uitgezeten, het beroep van slager niet meer uitoefenen. Een auto mag hij nooit meer besturen. Zjjn rijbewijs is hem levenslang ontnomen. 13e stemming kreeg Polen 46 cn Tur kije 34 stemmen. Na de dertiende stemming hield de Assemblee er mee op. Argentinië had dit reces voorge steld na 12 mislukte stemmingen tij dens de ochtendzitting. Het Argentijnse voorstel was, het bij liet begin van de middagzitting nog eenmaal te probe ren. Een Russische motie 0111 ook de stemming betreffende zes zetels in de economische en sociale raad uit te stel len, werd verworpen. De strijd tussen Polen en Turkije be tekent in feite een strijd tussen Oost en West om de zetel welke Japan per 31 december moet fmtruimen. Men bezet zulk een niet-permanente zetel twee jaar. Rusland steunt Polen met het ar gument dat de betreffende zetel recht matig aan Oost-Europa toekomt. Het Westen staat achter Turkije. Vandaag zal opnieuw worden geprobeerd tot een beslissing te komen. Eerder op de dag verwierven Ecua dor en Ceylon gisteren bij eerste stem ming reeds zetels in de Veiligheidsraad, welke zij nu per 1 januari gaan bezet ten. De strijd tussen Turkije en Polen roept die van vier jaar geleden tussen de Phi- lippijnen en Joegoslavië in herinnering. Er is toen 36 maal vergeefs gestemd. Vervolgens werd afgesproken, dat ge loot zou worden en dat de winnaar de zetel na een jaar ter beschikking zou stellen van de verliezer. Joegoslavië won en ontruimde de zetel volgens af spraak na een jaar. Brazilië, Engeland, Denemarken, de Sovjet-Unie, Polen en Japan zijn giste ren gekozen tot lid van de Economische en Sociale Raad van de V.N. :V De 24-jarige Amsterdamse stratenmaker Dick van Toorenburg is tot nu toe de enige gegadigde voor de eerste prijs van de KNVB-toto. Met 14 goede punten doet hij een goede gooi naar de 122.400 gul den. Samen met zijn schoonvader (rechts) vulde hij de kolommetjes in. De organisatie van drankbestrijders in Noorwegen heeft een nederlaag gele den bij de „Cognac-verkiezingen", die gisteren in achttien steden zijn gehou den. De Noorse wet schrijft voor, dat in gemeenten boven de vierduizend inwo ners - ais een twintigste deel van het aantal stemgerechtigden dat eist - ge stemd moet worden over de vraag, of daar al of niet sterkedrank geschonken mag worden. De volksstemmingen wor den eens In de acht jaar gehouden. In twaalf thans „drooggelegde" ge meenten hadden tegenstanders van een drankverbod om een stemming ge vraagd. In tien van deze gemeenten spraken de kiezers zich uit voor ophef fing van het drankverbod. In zes andere gemeenten, waar wel reeds drank ge schonken mocht worden, hadden drank bestrijders de stemming bewerkstelligd. De .natte" steden besloten zonder uit zondering geen verandering te brengen in de bestaande situatie. Slechts in twee van de achttien ste den waar gestemd werd hebben de drankbestrijders dus een overwinning behaald. Die steden waren echter ai „drooggelegd", zodat ook daar geen verandering komt in de toestand. Tien van de achttien betrokken gemeenten gaan echter een voor de Noorse in woners zeer grote wijziging tegemoet: opheffing van het drankverbod. In de grote steden als Oslo, Bergen en Trondheim kan men in de staats- drankwinkels in onbeperkte mate alco holica kopen. Stavanger is echter een uitzondering. De campagne voor-of-te- gen kreeg in deze stad nogal een heftig karakter door oen donatie van een scheepsmagnaat aan de geheelonthou ders. Hjj zou hun 50.000 kronen heb ben geboden voor sociaal werk onder alcoholisten. De geheelonthouders be schuldigen hem er nu echter van, hen met 50.000 kronen te willen omkopen om hun actie tegen de verkoop van sterkedrank in Stavanger te staken. Van 1914 tot 1927 was Noorwegen ge heel „drooggelegd". In dat laatste jaar werd in enkele steden de verkoop van sterkedrank weer toegestaan. Sinds 1940 toen het laatste referendum werd gehouden mag in twintig ste den vrijelijk drank worden verkocht. Indonesië De dagbladen Bintang Timur, Berita Indonesia, Sin Po en Ti mes of Indonesia mogen vandaag, na een verbod van vier dagen, weer ver schijnen. Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Op de meeste plaatsen droog weer met in de nacht en ochtend hier en daai; mist. Morgen overdag wolken velden, maar plaatselijk ook zonnige perioden. Weinig verandering in temperatuur. Meest zwakke wind. Zon: 14.07-17.51. Maan: 17.04-4.25. In Oost-Engeland viel gisteren en de afgelopen nacht 10 tot 20 mm, in België plaatselijk 8 mm regen en in het zuid westen van ons land werd vanmorgen 1 a 2 mm afgetapt. Voor morgen wordt op de meeste plaatsen droog weer ver wacht met enkele opklaringen en in de nacht hier en daar mist. max. min. neersl. Station Weer temp. temp. af gel. gisteren 24 uur Den Helder regen 17 9 0.1 Ypcnburg motregen 13 3 1 Vlissingen geheel bew. 18 12 1 Eelde mist •16 4 0 De Bilt geheel bew. 18 7 0 Twente mist 16 5 0 Eindhoven regen 18 6 0.1 Zd.-Limburg zwaar bew. 18 6 0 Stockholm mist -1 0.6 Oslo mist 11 0 0 Kopenhagen zwaar bew. 12 2 0 Londen geheel bew. 17 12 3 Amsterdam reg en 18 9 1 Brussel regen 19 9 t) Luxemburg onbewolkt 17 3 0 Parijs geheel bew. 19 11 0.1 Nice Oonbewolkt 21 13 0 Berlijn mist 14 2 0 Frankfort mist 19 5 0 München mist 13 4 0 Zürich mist 16 6 4 Genève geheel bew. 16 6 0 Wenen mist 15 -0 0 Innsbruck mist 17 -1 0 Rome onbewolkt 23 9 5 Madrid licht bew. 20 7 0 Lissabon onbewolkt 12 0 (Van onze Haagse redactie) Bij de iandaanwinningswerken in Friesland en Groningen zal men in de loop van enige jaren in totaal ruim 230 man moeten ontslaan. Met het voort schrijden van de landaanwinning komen de werken steeds verder zeewaarts en het is daarom noodzakelijk gebleken voor een belangrijk deel over te gaan op machinale uitvoering. Het ontslag van een aantal ham rbeiders per 1 juli werden reeds 62 man ontslagen is daarom onvermijdelijk. Minister Korthals heeft dit meege deeld in antwoord op vragen van het communistische Tweede Kamerlid Borst. De bewindsman voegt daaraan toe, dat zoveel mogelijk rekening wordt gehou den met dc persoonlijke omstandigheden van de arbeiders. Door het ontslag ver vallen voor de betrokkenen de pensioen rechten. Ook dit was niet te vermijden, aldus drs. Korthals. gevaardigde dr. Ali Sastroamidjojo, de Russische onderminister Koeznetsov en de afgevaardigde van Roemenië Silviu Brucan. Sastroamidjojo vroeg zich af, hoe de Algemene Vergadering de kwestie-Tibet kan bespreken in af wezigheid van communistisch China. „Het antwoord is, dat dit niet kan. De aanwezigheid van communistisch Chi na is een conditio sine qua non voor een opbouwend en eerlijk debat". „Te vens mag men niet uit het oog verlie zen, dat Tibet een deel van China is, en dat Peking in dit opzicht precies zo denkt over Formosa (nationalistisch China), zo merkte hij op. Een debat over Tibet kan slechts de koude oorlog intensiveren", zo besloot hij. Koeznetsov noemde behandeling van de kwestie-Tibet als zijnde een binnen landse aangelegenheid van China „een flagrante schending" van het Handvest van de Verenigde Naties. „Zij, die de kwestie-Tibet aanhangig hebben ge maakt, voeren een kwaadaardige las tercampagne tegen het Chinese volk en zijn regering om het tot stand komen van betere betrekkingen tussen de vol keren te bemoeilijken of onmogelijk te maken". De Amerikaanse afgevaardigde Ca- bod Lodge verzocht Koeznetsov te mo gen antwoorden. Hij ontkende, dat de kwestie-Tibet op Amerikaanse insti gatie werd behandeld en noemde „de voorstellingdat wij misdaden die ergens worden begaan moeten igno reren om niet van aanstichting van de koude oorlog te worden beschul digd....bedrieglijk". De Dalai Lama had vóór de aanvang van het debat een beroep op de V.N. gedaan om voor Tibet een toe komst van vrede en rechtvaardigheid te helpen verzekeren. Hij liet door zijn broer een verklaring circuleren onder de afgevaardigden van de diverse lan den. Hierin zei hij met bezorgdheid te hebben vernomen, dat sommige afge vaardigden van mening waren, dat over weging van het verzoek om de kwestie- Tibet in de V.N. te behandelen wei eens zoi» kunnen leiden tot toeneming van de internationale spanning. Het Ti betaanse volk heeft nooit getracht de internationale spanning op te voeren, maar wil slechts dat het zijn eigen le ven in vrede kan leiden, aldus de Da lai Lama. De loonslachters van het Hilversumse gemeentelijk abattoir, die niet in dienst zijn van de gemeente, maar op eigen risico werken, zijn maandag naar aan leiding van een conflict met de gros siersvereniging voor vee en vlees in sta king gegaan. De loonslachters maakten aan het be stuur van de grossiersvereniging ken baar een verhoging van het tarief, in gaande 1 november, te eisen. De wijze waarop dit verzoek aanhangig werd ge maakt, was voor het bestuur een reden direct het gevraagde van de hand te wij zen. Overleg tussen vertegenwoordigers van de loonslachters en het bestuur van de grossiersvereniging heeft niet tot een uit de weg ruimen van het con flict tot nog toe geleid. Gevolg van een en ander is geweest, dat er maandag en ook dinsdagochtend niet in Hilversum is geslacht, maar o.m. in Bussum en in Bodegraven. Naar wij -vernemen zijn beide partijen toch nog van plan langs de weg van bespre kingen tot een oplossin gte komen. Zondagavond zijn in de Arabische wijk van Algiers, de Kasba, vijftien mensen gewond geraakt bij relletjes, waarbij marktkramen omvergeworpen en autoruiten ingeslagen werden. De relletjes ontstonden, toen Franse para chutisten, die geen dienst hadden, een „bezoek" brachten aan de wijk, nadat in Algiers een granaat ontploft was, zo meldt Reuter. In de nacht van zondag op maandag hebben dieven in vier Londense zaken van de „Goldsmiths and Silversmiths Association" ingebroken: op Piccadil ly Circus, iu de Burlington Arcade, in Oxfordstreet en in Victoriastreet. De buit aan juwelen, gouden horloges e.d. bedraagt volgens een woordvoerder van de firma 2.600.000 guldei.. De gehele winkelvoorraad is verdwenen. Scotland Advertentie Zon op Zon onder De H Vader heeft George D. K. Rukidi 111, koning van Toro in Uganda, in audiëntie ontvangen. De koning heeft de Paus verteld van het werk van de missionarissen in Toro en de zegen van de H. Vader voor zichzelf en zijn volk gevraagd Yard heeft een dicht net rond Londen gelegd om de bende in handen te kun nen krijgen. Dit melden A.F.P., Reuter en U.P.I. De douane en de politie van havens en vliegvelden zijn gewaarschuwd en vliegende brigades van rechercheurs hebben invallen gedaan in woonhuizen en winkels en bekende helers bezocht, interpol is ingeschakeld en via deze in stelling alle Europese landen en de Ver enigde Staten. Het gaat hier waar schijnlijk om een van de grootste iuwe- lendiefstallen ter wereld en zeker om de grootste in het Londense West End. Er bestaan op het ogenblik twee theorieën over de manier waarop deze bijzonder brutale diefstal is uitgevoerd. Volgens de eerste zouden de dieven de beschik king hebben gehad over valse Sleutels voor alle winkels. Volgens de andere hebben de dieven in het hoofdkwartier van de firma op Piccadilly Circus de sleutels gevonden om ook in de andere winkels in te breken. Zij hebben de in de winkels aanwezige antieke voorwer pen zoals tafelzilver en tinnen kanne tjes laten liggen. In maart j.l. is de Britse politie voor het laatst opge schrikt door een grote juwelendiefstal. Uit een in Southampton geparkeerde auto van het echtpaar Docker zijn toen juwelen gestolen ter waarde van circa 1% miljoen gulden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1